1871. Vrijdag, 5 Februarij. i\°. 5. V A IV AAN LANDBOUW, 6EMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. Twaalfde Jaargang. RAMP TE EGMOND AAN ZEE. Haarlemmermecr-Polder. Prijs van het Ahoanement: in Let Jaarg BENOEMINGEN. VERGADERING van HOOFD-INGELANDEN, Prijs der Advertentien van 16 regels 75 Cent, elke regel meer 12/2 Cent. HAARLEMMERMEER Prijs van een enkel Nommer 15 Cent. TJit Egmond aan Zee, van 28 Januarij, ontvangen wij het vol- gende schrijven »De ellende alhier is verschrikkelijk dagelijks luiden do klok- ken en gaan de lijkdragers ons voorbij. Zij, die gepasseerde week mee gingen begraven, worden tbans wegg-ebragt. Honderd huisge- zinnen liggen ziek de besmetting is zdo erg, dat de menscben binnen twee dagen moeten begraven wordende man 1, de tong, alles wordt zwart, zoodat eigen betrekkingen weinig of geen bnlp willen of kunnen verleenen, en de typhus-kommissie tor naauwer- nood voor geld menscben kan krijgen die helpen willen. Het is dan ook wel te begrijpen, want bij al die ellende heerscbt de bit- terste armoedegeen vonk of vuur aan den baardeen of soms twee bedsteden met man, vrouw en zes kinderen, alien bij elkander, waarvan dikwijls vier te gelijk ziek, en geen verdiensten, geen brood, geen geld, en dat in den winter »Ei wordt nu alle dagen voor 50 a 60 zieken kracbtige soep gekookt en verscheidene ponden rijst, dan dekens, bedden en kribben aangekocht en uitgedeeld; zij hebben reeds veel ontvangen, maar bij zooveel ellende is er nog veel te kort. «De kommissie beeft twee maal 's weeks zitting, maar weet geen raad om in de behoeften te voorzien, want het duurt zoo lang en gaat zoo rond, en dat onder eene bevolking van bijna 2000 menscben." Waarlijk, wij weten er niets bij te voegen. Waar zulke feiten spreken, zal wel geen aansporing om te helpen noodig ziju. Wij verklaren ons dan ook gaarne bereid, ook aan ons bureau, Nieuwendijk, H. 3/, te Amsterdam, giften in ontvangst te nemen. Tot Hoofdiugelanden van den polder Waard en Groet zijn herbenoemd: de beeren A. Koomen en J. Breebaart Kzn. Ter vervanging van wijlen den heer B. Bloemendnal is be- noemd de beer C. Kistemaker. op Woensdag 16 Nov. 1870 des inorgens ten 10/a ure, in het Lokaal van Staats te Haarlem. Voorzilter: de Heer J. AT. M. van de Poll, Dijkgraaf. Tegenwoordig 15 leden, te weten de beeren J. W. M. van de Poll, mr. J. P. Amersfoordt, dr. C. E. Heynsius, D. W. P. VVisboom van Giessendam, H. van Wickevoort Crommeliumr. P. L. L. Prins, H. F. Bultman.f. G. ScboneJ. J. Korthals A. Wijnandsmr. J. P. A. van Wickevoort Crommelin mr. J. D. Viruly, mr. C. Cock, jhr. mr. J. W. H. Rutgers van Bo- zenburg en P. Knaap Gz.terwijl de heeren J. Lanser en A. II van lienhoven bebben berigt deze Vergadering niet te kunnen bijwonen. I. De Voorzitter opent de Yergadering en zegt tot zijn leedwezen verpligt te zijn bet verlies van twee Hoofd-Jnge- landen te berigten, als van den beer J. Kits Nieuwenkamp, die op zoo ongelukkige wijze den dood gevonden beeft op de Ieische kust met de stoomboot Cambriaaldaar vergaan, en door bet nemen van ontslag door den heer J. A. Beijerinck. De verdiensten dezer beide heeren als leden van het Bestuur woi den door den Voorzitter in herinnering gebragt; inzonder- heid brengt spreker liable aan den beer J. A. Beijerinck, ondei wiens toezigt als het ware de Haarlcmmenneerpolder is geboren en die door zijne maatschappelijkc betrckking in staat was gesteld om menig belangrijk en degelijk advies in zake het tecbnisch gedeelte dor administratie te geven. Daama worden de Notulen van den 14 September jl. o-e- lezen en goedgekeurd. II. De navolgende mededeelingen worden gedaana. dat de kas van den Penningmeester op den 15 November jl. eene waarde aanwecs van 23,892.23* aan divers bankpapier en oontanten6. dat de voorraad steenkolen aan de diverse stoom- tuigen voorhanden 30,420 mndden bedraagt; c. dat op den 30 September jl. in de Yergadering van Dijkgraaf en Heem raden eene mtloting heeft plaats gebad van 12 aandeelen in de geldleeinng van 1860 en waarbij achtereenvolgend zijn getrokken dc nummers 46, 42, 98, 32, 38, 22, 92, 40, 108, pt' en '2; dat van Dijkgraaf en Hoogbeemraden van ljniand goedgekeurd is terug ontvangenbij bun besluit van 22 October jl., n». 3, de Eekening en Yerantwoording van den Penningmeester, dienstjaar 1869; e. dat de Begroo- mg des l olders voor 1871 zal worden behandeld op Woens- dag den 14 December e. k.; dat de Eekening van bet Ilulpfonds over het dienstjaar A 69 is gesteld in handen van de Commissie der Begrooting 1870 bestaande nit de heeren mr. C. Cock, mr. T. L. L. Prins en J. G. Schone; g. dat de ljzeren pen aan de bydraulique pool van den Leeghwater gebrokenmaar weder bersteld is. III. Wordt aan de orde gesteld een Prmadvies van Dijk- ALLE TOEZENDINGENREDAKTIE EN UITGAVE BETREFFENDE, te adresseren aan VAN BONGA C0., te Amsterdam. E7iterl(jlc Woenstlag.) graaf en Heemradenboudende voorstel eener finantieele regeling der loopende dienst. Dit stukdoor de Begrootings-Commissie 1870 vooraf onderzocht, wordt bij monde van mr. T. L. L. Prixs, als lid dier Commissie, voorgelezen, luidende als volgt: Haarlem, 4 November 1870. ij hebben de eer U een overzigt aan te bieden van den toestand der Ontvangsten en Uitgavengeraamd bij de Begrooting der loopende dienst. In het algemeen kail die toestand, voor zoo verre die zich tbans laat beoordeelenen zonder onverwachte rampen, gunstig worden genoemd. Enkele posten zijn over- schreden, maar voor het meerendeel blijven er aanzienlijke baten over, een gevolg van mindere behoeften en lagere aan- nemingsommen dan bij de begrooting geraamd waren. De Ontvangsten zijn voor bet meerendeel beneden de raming ge- blevenvooral het onderdeelOpbrengst van grasgetcas en pacht van Ringdijken en PolderkadenVisscherijenz. Bjj de begrooting was de opbrengst geraamd op 19341, en de werkelijke opbrengst bedroeg 15054, alzoo 4287 minder dan de raming. Hetgeen ons aanleiding heeft gegeven om dit mindere be- drag niet te venverken aan verbetering van Ringdijken en ophoogen van bermendaar van de toegestane som van/13,500 reeds beschikt is 8940.46 of de gebeele opbrengst van hetgeen de verpachting van het grasgewas der Eingdijken en polderkaden bedraagt. Ten gevolge van deze regelingdie zeker Uwe goedkeuring zal verwervenblijft er, om in mogelijke voorzieningen bij booge waterstandenvoor aankoop van zand en andere mate- rialeneen bedrag van 3000 bescbikbaar, waarmede, zoo die gelden niet gebruikt worden, de verbetering van den Eingdijkbestaande in bet gelijk maken van den dijk tusschen de Leimuiderbrug en de Oude Wetering, waaraan groote beboefte bestaatkan gesebieden. De posten welke overschredcn zijn, als: Onderlioud van kaden enj dijken verraocdelijk met 1900, Onderhoud van ponten en roeibooten met 100, te zamen f 2000, kunnen gcdekt worden door afschrijving van den post: Onderhoud van sluizen, bruggen en duikers, waarop vermoedelijk eene bate zal blijven van ruim 2400. In uwe laatste Vergadering is mededeeling gedaandat bet herstel der stortvloeren van den Leeghwater en Cruquius meer bedraagt dan geraamd was. Wij kunnen U thans mededeelen, dat het onderhoud van gebouwde eigendommengeraamd op 9130, waaruit bovenstaande posten betaald worden, zal overschreden worden vermoedelijk met 1200. Evenzoo zullen de posten Onderzoek veengrond en toezigt veenderijen met 25 en betartikel Aanleg Nieuwe werken overschreden worden met 150, welke laatste posten uit afschrijving van den post Onvnorziene Uitgaven kunnen gedekt worden. Bij de Memorie van Toelicbting der Eekening over 1869 is mededeeling gedaan, dat de laatste termijn van de aannemingsom van de daarstelling van de brug te Bennebroek uit de dienst 1870 moot worden vereffend; die termijn bedroeg 1221.52. Bij besluit Uwer 1 ergadering van 13 April jl. is aan Groenewegen restitutie verleend van dc ingehouden boete groot 1075 voor het niet op tijd opleveren van gemelde brug. Evenzoo is voor de afsluiting der Eekening niet kunnen worden betaald de ver- plaatsing der smederij aan den Lijndendie een deel uit- maakte van de verbetering van dc kolenloods aldaar. Aangezien deze laatste posten alien bebooren tot de dienst van 1869, en uit die dienst niet zijn betaald, daar de betaling na het sluiten der Eekening van die dienst beeft plaats gebad, zoo komt het ons geraden voor, dat deze posten worden verrekend uit bet saldo der Eekening van de dienst 1869, waaraan wij thans voldoen door Uwe goedkeuring te vragen op de hier- bijgnande Iste Suppletoire Begrooting Bij die Begrooting wordt dan tevens gcregeld de aflossiug van 2000 daar er f 33,000 in plaats van f 31,000 is afgelost, en voorzien in de aanwijzing der gelden voor de nieuwe balkleppenkast, in uwe Yergadering toe te staan. Mogt deze wijze van regeling Uwe goedkeuring erlangen, dan zal de dienst van 1870° zonder buitengewone rampen, behoorlijk sluiten. Mitsdien hebben wij de eer U voor te stellen te besluiten a. Tot vaststelling eener Eerste Suppletoire Begrooting voor de dienst 1870 in ontvang en nitgaaf groot 7757.51 b. Af te schrijven van den post Onderhoud van Sluizen Bruggen en Duikers een bedrag van 2000, en daarmede te verhoogen den post Onderhoud van Kaden, Dijken, enz. met 1900 en den post Onderhoud van ponten en roei booten met f 100; c. Af te schrijven van den post Onvoor- zicne Uitgaven en daarmede te verhoogen de navolgende posten Onderhoud Gebouwde eigendommen met f 1200, Onderz. Veengronden en Toezigt Veenderijen met 25, Aanleg nieuwe werken met 150. Dijkgraaf en Heemraden van den Haarlemmermeerpolder (get.) J. W. M. VAN DE POLL, Dijkgraaf. u J. C. VAN DE BLOCQUERY, Secretaris. Groote Letters worden naar bare plaatsruimte berekend. Daama rapporteert die Commissie, dat bij haar geene bc- denkingen zijn gerezen om dit stuk ter goedkeuring der Verga dering voor te stellendonh rigt tot den Voorzitter de vr;°ag of de wijze waarop de in deze regeling begrepen lste Supple- toire Begrooting 1870 en af- en overscbrijvingen zijn aangewezen door bet model der begrooting van Eijnland wordt toegelaten,' waarop de Voorzitter antwoordt dat deze wijze van handelen sints jaren heeft plaats gevonden en nooit aanleiding tot be- zwaren bij Eijnland heeft gegeven. De Vergadering hecht daarop zonder hoofdelijke stemming hare goedkeuring aan het voorstel. IV Komt ter tafel bet Suppletoir Kohier van Omslag, dienstjaar 1870 ten bedrage van 304.76* over een opper- vlakte van 30 hectaren, 47 aren, 74 centiarenwelk kohier zonder hoofdelijke stemming wordt vastgesteld en goedgekeurd. V. Wordt gelezen een voorstel van Dijkgraaf en Heem raden tot het verlengen der subsidie aan de stad Haarlem, ter gemoetkoming in bet onderhoud van de door die gemeente aangelegde weg naar en brug over de Eingvaart des Polders bij de Vijfbuizen, van den volgenden inboud Wjj ontvingen van Heeren Burgemeester en Wethouders der stad Haarlem eene missive in dato 13 Augustus jl., N°. 63/736, van den volgenden inboud: Haarlem, 13 Augustus 1870. Bij besluit van Hoofd-Ingelanden van Uwen Polder, van den 1 Augustus 1860, N°. 11, is aan deze gemeente ter tegemoetkoming in het onderhoud van den weg en een draai- brug over de Eingvaart, voor het gebruik van welken weg vooreerst geen tol zou geheven worden, gednrende 10 jaren uit de polderkas eene subsidie verleend van 75 's jaars. Deze subsidie wordt dit jaar voor het laatst genoten. Het is ons voorgekomen, dat er tbans allezins termen bestaan om voor bet gebruik van dien weg en de brug een matigen tol te heffen, docb de Eaad heeft het meer wenschelijk geacht dat, gelijk tot hicrtoe plaats had, door Uw Bestuur eene subsidie voor bet onderhoud van weg en brug verleend worde. De Eaad heeft ons daarora opgedragen ter bekoming daarvan ver- zoek te doen. W ij hebben de eer daaraan door deze gevolg te geven, docb zijn zoo vrij te doen opmerken, dat uit de door den Eaad bij deze gelegenheid gevoerde debatten gebleken isdat eene subsidie door U te verleeneDtot een ruimer bedrag dan 75 's jaars gewenseht wordt, zoo wel met bet oog op de belangrijke kosten, die gevorderd zijn, als voor onderhoud van weg en brug met inbegrip van de bezoldiging van den brugwachter gevorderd worden, terwijl bet belang van die werken voor de ingezetenen van Uwen Polder dui- delijk blijkt uit het druk verkeer dat over dien weg plaats heeft. Volgens gehouden aanteckening tocb zijn over die bru" gepasseerd: in 1865 16,050, 1866 16,852, 1867 17,598° 1868 1'9,572, 1869 20,397 rijtuigen, welk getal, voor zoo veel den weg lungs dc zomervaart betreft, nog vermeerderd zou kunnen worden met de rijtuigen die van de Yijfhuizer- brug af op dien weg komen. Wij verzoeken U beleefd het vorenstaande in gezette ovcr- weging te nemen, een gunstig voorstel aan Hoofd-Ingelanden te willen doen en ons nader de beschikking van die Ver gadering te willen kenbaar maken Burgemeester en Wethouders van Haarlem, (get.) E. A. JORDENS Burgemeester. TIELENIUS KRUIJTHOFF, Secretaris. W ij hebben deze zaak in gezette overweging genomen, wat betreft het verlengen van den subsidie-termijn, en ofschoon wij meencn dat de stad Haarlem al de voordeelcn geniet van de in de missive uitvoerige opgaven der menigvuldige passage en verkeer Iangs bedoelde brug en weg, waardoor de stedelijkc financien de verdere bijdrage des Polders zouden kunnen ont- berenkomt bet ons toch eenigzins billijk voor om de subsidie niet te doen eindigenmaar U voor te stellenom de vroeger verleende bijdrage a 7 5 uit de polderkas weder op nieuw voor den tijd van 10 jaren, en dus tot en met het jaar 1800 tachtig, toe te staan. Dijkgraaf en Heemraden van den Haarlemmermeerpolder (get.) J. W. M VAN DE POLL, Dijkgraaf. ii J. C. VAN DE BLOCQUERY, Secretaris. De heer mr. J. W. H. Eutgers van Bozenburg ontvouwt dc redenendie hem tegen het voorstel zullen doen stemmen op grond datnaar sprekers meeningde regering van Haarlemdoor het daarstellen dozer communicatievolkomen geslaagd is om haar marktwezen te verbeteren en in bloei te doen toenemcn, waardoor zoowel de stedelijke financien, als de neringdoende ingezetenen worden gebaat, en gelooft dat, indien de regering van Haarlem tot het heffen van tol mogt besluitenbet alsdan een punt van overweging zou kunnen uitmaken in boeverre aan dit Polderbestuurvolgens de wet, het regt zou toekomen oin de concessie tot bet leggen van bedoelde brug in te trekken. De beer Heynsius is van hetzelfdc gevoelen en zegt, dat het Polderbestuur in zake de al of niet toe te stane subsidie

Weekblad van Haarlemmermeer | 1871 | | pagina 1