Advertentje n. REMTsUEmGT AANBESTEDING. R UkS-Y EE A UTS. EEN SMIDSRNECHT - 23 - demengde ISerigten. Jttgcsoubcn. Hoofddorp, bij W. PRUIT of 8. DE GROOT. dieden was koraen geluk wenschenen dat, - voor het eventneel seval dat nog meer bloed zou kebben moeten stroomen, nog meer rampen over het ongelukkige Frankrijk hadden moeten uitgestort worden, - reeds een nieuw duitscb plan van knjgsoperatien werd vastgesteld, een plan door onzen berigtoever een meesterstuk genoemd, is ons uit de beste bron medegedeeld. Uit de andere landen van Europa is te vermelden: l3. dat in Oostenrijk het ministerie Potocki plants heeft gemaakt voor een kabinet Hohenwart; 2°. dat koningin "Victoria gisteren de zitting van het Pavlement geopend heeft met een troonrede; 3°. dat de vorst van Rumania alles behalve op zijn gemak is en gaarne kroon en schepter wil nederleggen; 4°. dat in Buiischland de verkiezingen worden voorbereid voor den eersten duitschen Rijksdag. Het plan bestaat orn de opeengeboogte ijsmassa's in de rivieren door torpedo's te doen springen. Reeds zijn te Dordrecht een 50tal torpedo's aangebragt, benevens het benoodigde buskruid, en reeds is men met de uitvoering met goeden uitslag begonnen. De Scientific American berigt dat de koffijboonen in Amerika zoo naauwkeurig uit klei worden nagemaakt en met echte boonen vermengd, dat bet oog geen onderscheid ziet. Ilet werktuig waarmede zij worden vervaardigd maakt 100 boonen met een slag, die gedroogd en zacht ge- brand de kleur van ongebrande koffijboonen bezitten. Eij het branden wor den zij even als de echte donkerder van kleur en kunnen ook dan niet herkend worden. Die industrie mogt zich ook eens hier overplanten; ieder wachte zich voor schade. Een jongman uit de naburige gemeente, zegt de Schoonhovensche Courant, was als zouaaf in dienst gegaan bij het pauselijk leger, en had, nadat hij langen tijd in Italie geweest was en zich dapper gedragen had, de reis naar zijne ouderlijke woning weer aangenomen. Onderweg dacht hij natuurlijk aan zijne ouders en de ouderlijke gewoonten, en bragt zich het eigenaardige verbod zijner goede moeder te binnen, dat Zaturdags voor twee ure, "als de gang werd geschrobd, niemad het huis mogt binnCnkomen. Nil was het heel toevallig Zaturdag, dat hij het welbekende dorpje en de ouderlijke woning weerzag. Hij draalde echter die binnen te gaan en dren- telde op en neder. Zijn vader, hem ziende, vliegt op hem toe: //Jongen, ben je daarP Waarom kom je niet/ binnenP" //Vader," sprak de gebruinde krijger, //ik wachtte even tot het twee uur geslagen had en de gang ge- daan was!" Te Harfsen (gemeente Gorsscl), waren vier arbeiders bezig met het vellen van eenen grooten boom. Een der werklieden week niet in tijds uit den weg en werd door den vallenden boom getroffen. Zijne makkers droegen hem dadelijk naar huis, maar voor dat men daar aankwam, had de ongelukkige reeds den laatsten snik gegeven. Hij laat eene vrouw en vier jonge kinderen na. Te Loenersloot is in den avond van den 1 dezer onverwachts een hevige brand uitgebroken op de door den veehouder v. K. bewoonde en aan de Kemp aldaar gelegen boerenhofstede. De beide op de hofstede aan- wezige hooibergen met het grootste gedeelte van den daarin aanwezigen voorraad hooi werden eene prooi der vlammen, maar door den ijver der brandweer en den gunstigen wind mogt het gelukken de huizing met de annexe stalling te behouden. De oorzaak van den brand is onbekend. Uit Toulon wordt van den 5 dezer gemeld, dat tusschen Bandos en St.-Nazaire een spoorwegongeluk is voorgevallenten gevolge van de ont- ploffing op een met buskruid geladen wagen. Ongeveer GO menschen zijn gedood en 100 gekwetst. Uit Parijs wordt het volgende geschreven: //Ouder de jongelieden, die bij den jongsten uitval zijn gesneuveld, noemt men den heer Regnault, den schilder, welke bij de laatstgehouden tentoonstelling de gouden medaille verwierf voor zijne schoone schilderij Salome. Hij ging ten strijde op zijn borst dragende eene kaart, waarop hij zijn naam had geschreven en de woonplaats der jonge dochter,.die zijne gade zou worden. Toen de dragers hem opnamen, had hij nog even de kracht om op die kaart te wijzen. Men bragt hem bij zijne bruid, maar na weinige uren was hij niet meer. Doch het smartelijkste tooneel bij den slag was de dood van een fransch soldaat, geveld door fransche kogels. Het was een gemeen soldaat van het 114e bataillon, die weigerde vooruit te gaan. De kapitein deed hem verwijtingen. De man vuurde op zijn superieur en doodde hem. Generaal Bellemare, die zich in de nabijheid bevond, veroordeelde den moordenaar om op de plek gefusilleerd te worden. Een peloton werd geformuleerd en vuurde op hem de man viel, men waande hem dood. lets later kwamen de dragers daar voorbij, meenden dat hij in het gevecht was getroffen, en legden hem op de draagbaar. Toen ontdekte men dat de ongelukkige nog leefde. Een sol daat legde op hem aan a bout portant. Het geweer weigerde, hij nam een andcr en nu verbrijzelde hij hem het hoofd. Van de twee olifanten van den parijschen akklimatatie-tuin, Castor en Pollux, die den 10 Januarij tot besparing van pro viand zijn afgemaakt, is de eerste met een enkel schot, de andere met twee schoten gedood. De karabijn, waarmede Pollux is nedergelegd, had eene middellijn van 33 streep; de daarop geladen ontplofbare kogel had eene lengte van 15 duim en bevatte 80 grammen fijn jagtkruid; zijne geheele zwaarte bedroeg 280 wigtjes. De lading der karabijn bestond uit 8 grammen kruid. De afstand tusschen den schutter en zijn doel was 10 meters. De kogel is in den regter schouder doorgedrongen en in den onderbuik ontploft. Na het ont- vangen van het schot heeft het dier zich nog een tijd lang heen en weder bewogen, zonder eene poging te doen zich los te rukken. Eerst toen de inwendige bloedontlasting het dier verstikte, is het nedergestort. Reeds had men vier emmers met zijn bloed opgevangen, toen het nog teekenen van leveu gaf. Het wapen waarmede Castor is geveld, was eene jagtkarabijn met dubbclen loop, geladen met kogels van een konischen vorm. De eerste kogel heeft hem aan den regter slaap getroffen en deed hem neerzijgei\. Hij rigtte zich echter spoedig weder op, en nu werd de tweede kogel ge- lost, die in het midden van het voorhoofd drong, en hem dadelijk af- maakte. De huid van dezen kolossalen olifant met den verderen afval is voor 4000 fr. verkocht. De beide dieren waren nog zeer jong, zes jaar. ]j)en paar weken geleden behelsden de parijsche dagbladen breedvoerige opgaven van den prijs, die toen de levensmiddelen in de fransche hoofdstad kosttenvoor een bos wortelen van 12 stuks, die vroeger voor 20 centimes verkocht werd, betaalde men 7.20 frank (60 cent, per wortel)voor een knol, ter grootte van een middelmatigen appel, 80 cent. voor eene kroot 4 fr. (vroeger 30 cent.) voor eene bloemkool 5 a 8 fr.; voor een pond koolbladen, die vroeger op den vuilnishoop geworpen werden, 75 cent. voor eene enkele prij (vroeger 20 cent, de bos van 12 stuks) 40 cent. aardappelen waren voor geld niet meer te bekomenin de vorige week werden nog enkele tegen 1.60 fr. de liter verkocht'. Het spek was uiterst schaars en werd met 6 fr.ham met 10 fr. het pond betaald, zoodat een ham van gewone grootte, die voor het beleg 18 fr. kostte, toen 120 fr. gold. De versche boter kostte 35 a 40 fr. het pond (van 5 decigr.). Kaas was niet meer verkrijgbaar. Voor een kalkoen werd 125, voor eene gans 85, voor eene kip 25 fr. betaald. Bij voorname restaurateurs waren nog enkele hazen voor 65, konijnen voor 25, en eenden voor 30 fr. verkrijgbaar. Men heeft opgemerkt dat de dagteekening 28 zich bijzonder kentee- kent in den oorlog tusschen Frankrijk en Duitschland. Op 28 Julij werden de eerste schoten gewisseld; Straatsburg gaf zich over op 28 September, Metz op 28 October en Parijs op 28 Januarij. Be kracht van een woord. - De Engelscbe predikant Robert Hill moest m 1832 eene liefdadige inrigting in de gunstige welwillendheid zijner hoorders aanbevelen. Hij deed zulks met geestdrift. Meest echter werkte zijn laatste woord: //Wie schulden te betalen heeft, drage niet bij, maar betale liever zijne schulden, want eerlijkheid gaat voor milddadigheid." Niemand wilde den naam hebben, dat hij schulden had, en de inteekening- lijsten beloofden ruimere bijdragen, dan men had durven verwachten. Badhoeve, 4 February 1871. Aan de Redactie Wiekblad van Haarlemmermeer. Hiernevens ontvangt UEd. een stel brievengewisseld met den heer Maas Geesteranns. Het is u bekend met hoeveel geduld en bedaardheid ik ter diukkerijmet twee der uwen, telkens de lijsten heb nage- zien en gecollationneerd. Ik neem niets terug van het door mij geschrevene. Daar het mij voorkomt dat de Hoofdopzigter van Kijnland de waarheid niet goed kan hooreu, zonder boos te worden, en persoonlijke feiten aan het publiek geen belangstelling kun nen inboezemen, zal ik zijne onaangename gezegden voor ditmaal niet verder beantwoorden. De zaak is, mijns inziens in staat van wijzen. Uw dienstw. dienaar, Amersfooedt. P. S. Na gemaakt gebruik verzoek ik alle de stukken terug, opdat ze niet welligt weder ontkend zouden kunnen worden. A. Leiden, 25 Januarij 1871. Ben Wel-Fidel Gestr. Heer Mr. J. P. Amersfooedt, Haarlemmermeer. Wel-Ed. Gestr. Heer! Ten einde zich van de gegrondheid van uw beweren te vergewissenheeft de klerk van Rijnland, die de staten voor de Haarlemmermeer Courant opmaaktdien teruggevraagd en is het gebleken dat wel degelijk het juiste cijfer van 0.45 daarop voorkomt. Ik zend den staat tot uwe overtuiging hierbij; hoe het mo- gelijk is dat en door u en door den zetter die 4 voor eene 7 is aangezien zelfs nadat het een punt van quaestie is ge weest, is mij een raadsel. Het onderscheid tusschen beide cijfers in deze lijst is duidelijk genoeg. Gaarne zou ik de lijst weder terug ontvangen en ben zoo vrij u te verzoeken daarvoor zorg te dragen. Met de meeste achting, Uw dienaar, P. Maas. Geesteranus, Ingenieur Hoofdopzigler van Rijnland. Amsterdam, 31 Januarij 1871 Ben Heer Hoofdopzigter van Rijnland. Volgens verzoek in uw geeerde van 25 Januarij, zend ik u de mij toegezonden lijst terug. Ik heb daarbijwat den grond der zaak betreftslechts aan te merkendat ik mij niet verdiepen zal in het onder- zoek van een stukw'elks identiteit mij ten hoogste twijfel- arlitig voorkomt; terwijl overigens het stuk, dat mij thans wordt voorgelegdaangenomen het ware dat hetwelk ik ter drukkerij heb gezien en andere getuigen met mijten voile bewijst, dat de klerk hoogst onduidelijke cijfers schrijft, en daarop in het vervolg waarlijk wel beter mag letten. Uw dienstw. dienaar, Amersfoordt. Leiden, 2 February 1871. Ben Wel-Edel Gebtr. Heer Mr. J. P. Amersfooedt, Haarlemmermeer. Wel-Ed. Gestr. Heer! Ik kan geen genoegen nemen met den uitleg door u aan mijne nota van 21 Januarij gegeven en geplaatst in het Weekblad van den 27sten. Hoewel ik het duidelijk genoeg meende uiteengezet te heb ben, wil ik het thans nog eens herhalenDe laagste ebbe- stand wordt waargenomen wanneer die plaats heeft; bij lozing is het verval op dat oogenblik in den regel het grootste, dit wordt ook waargenomen en aangeteekendhier uit volgt de boezemstand van het oogenblik van zelf. De boezemstand op den middag kan hooger of lager geweest zijn, dit heeft met de andere waarnemingen niets gemeens. Gij hebt u dus vergist door een ebbestand op een of an- der uur te vergelijken met den boezemstand op den middag zoo als uitdrukkelijk in de peillijst wordt vermeld terwijl de tijd der ebbe niet wordt opgegeven. Ongelijktijdige waarne mingen te vergelijken leidt tot verwarring, en daarin zijt gij vervallen. Maar wat beteekende trouwens uw geheele bezwaarde lozing had plaats gebad de omstandigheden moesten er dus naar geweest zijn en eene verklaring te geven zijn van de tegenstrijdigheid door u opgemerkt, zoo als thans gebleken is. Maar neengij moest aan de wereld openbaren hoe slordig het bij Rijnland toeging, en gitigt daarbij met zooveel over- haasting te werk dat gij niet eens behoorlijk ouderzocht voor gij oordeeldet. De aanmerking over de lozing te Katwijk viel in het water; daardoor. verbolgen, begaat gij dezelfde fout omtrent de lozing op het Y, en nu wijt gij de schuld aan de waarnemingen, die werkelijk, de betrekkelijke stand der peilschalen uitgezonderdmet groote zorg geschieden. En nu wat den brief betreft, omtrent de identiteit der peil lijst die ik u ter overtuiging toezonddie vereischt eene spoe- dige en ampele verschooning. Ik meende met een voorbarigmaar fatsoenlijk man te doen te hebben en dacht er niet aan die bewijzen te behoeven maar nu gij er u tracht af te maken door beleedigende insi nuation, zijt gij mij dit schuldig, vooral omdat gij door uwe openbare kritiek aanleiding tot de zaak gegeven hebt. Ik hoop dat de ijver, die u heeft senoopt berigten ten nadeele van anderen in de courant te plaatsen, u de verplig- ting zal doen inzien om ook dezen brief publiek te maken waarbij noodzakelijk ook de uwe van den 31sten behoort, waarvao ik bereid ben u,' zoo gij geene copie er van hebt, een authentiek afschrift te geven. Ik verblijf intusschen, Uw dienaar, P. Maas Geesteranus, Ingenieur Hoofdopzigter van Rijnland, Houteijk en Polanen 6 Febr. 1871. Aan de Redactie van het Weekblad van Haarlemmermeer" Mijnheer de Redacteur Mag ik zoo vrij zijn het onderstaande u ter plaatsing in uw Weekblad aan te bieden Hoofddorp, 2 Febr. Heden had alhier de derde der vier aangekondigde voordragten van wege het Nederlandsch Zende- linggenootschapAfdeeling Haarlemmermeer, plaats in het lokaal van den heer J. Knol. Als spreker trad op Ds. Poolman van Haarlemdie zich voor dezen avond de vraag ter beantwoording had gesteld, „Wat het beginsel behoort te zijn van elke christelijke zen- ding, wil zij de gewenschte vruchten dragen?" Het antwoord op die vragg, meende spreker, was dit eene: zelfverlooche- nende liefde. Tot nadere toelichting hiervan wees hij zijne hoorders op den zendeling Schwarz en diens werkzaamheid onder de Alfoeren. In eene wegslepende improvisatie werd achtereenvolgens aangetoondhoe Schwarz in zijn jeugd, tot schoenmakersgezel opgeleidreeds vroeg tot het besluit kvvam de schoenmakers-leest te verwisselen tegen de grootsche taak van zendeling, en hoe hij met voorbeeldeloozen ijver aan die taak de beste jaren zijns levens heeft gewijd zonder moeite noch gevaren te ontzien, altijd bezield door dat verheven beginsel: „zelfverloochenende liefde." Het behoeft wel niet gezegd te wordendat zulk een onderwerpop welsprekende en aanschouwelijke vvijze voor- gesteldmet aandacht en belangstelling werd gevolgd. Te meer is het daarom te betreurendat nog altijd van zoo weinig ingenomenheid met deze voordragten door de inge- zetenen van Haarlemmermeer blijk wordt gegeven. Wij bopen dan ook dat bij de laatsfe voordragt in de eerste week van Maart a. s. velen opgewektheid zullen gevoelen haar bij te wonen, wanneer als spreker zal optreden Ds. Jorissen. Met de opname hiervan in uw geeerd bladmijnheer de Redacteur, zult gij zeer verpligten, die zich noemt, UEd. Dw. Dienaar J. II. van dee Palm, V. B. M. Hadden wij het genoegen op den 13 December 1870 een' concert te hebben van het strijk-orkest van den heer A Bern hardt, kapelmeester bij het regiment huzaren te Haarlem, niet minder voldeed dat van 3 Febr. jl.waarin vooral aller aan dacht trokken de stukken: Thema et variations voor Tenor- hoorn in de ouverture „Bicliier und Bauer"welk laatste dan ook op algemeen verlangen nogmaals werd gespeeld. Wij willen dan ook hopen dat de heer Knol in staat worde gesteld, door genoegzame deelneming, in een volgend saizoen dergelijke genoegelijke avonden te verschnffendaar wij er van overtuigd zijn, dat hij alles aangenend heeft om iets schoons tot stand te brengeneen flinke ruime zaal, goede verliehting, en bij dit alles een volmaakte orde, kortomLet geheel maakte dan ook een heerlijk eft'ekt. Een bijwoner van de concerten van 13 Bee. 1870 en 3 Febr. 1871. Heden ovei'leed, tot onze diepe droefheid, onzen gelief- den ZOON en BROEBER CORNELLS JOB RIETDIJK, in den ouderdom van ruim 29 jaren. Haarlemmermeer, Uit aller naam, 6 February 1871. WED. L. RIETDIJK geb. ROSKAM. Bij HANNES VAN DIJKWegwerker, aan de Nieuwc Meer, bevindt zich een SCHAAP (langstaart). De regthebbende kan datSchaap, tegen betaling der kosten van voedingbij gemelden VAN DIJK terug bekomen. Haarlemmermeer, 8 February 1871. De Burgemeester J. W. LANTZENDORFFER. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Haarlemmermeer zullen, op Donderdag den 23 February 1871, des voormiddags ten tien ure, ten RAADHUIZE, llilllbcstedcii: liet bo uwen van eene SCHOOL op den Ringdijk, in de nabijheid van de rolbrng bij Sloten, met, bijlevering van de benoodigde Materialen en Arbeidsloonen. Het BESTEK en de TEEKENING liggen ter inzage ten Raadhuize, terwijl het BESTEK, zoolang de voorraad strekt tegen betaling van 25 Cents aldaar verkrijgbaar is. AANW1JZING in loco zal gegeven worden op Woensdag 22 February 1871, tusschen 10 en 11 ure. Haarlemmermeer, 8 February 1871. Burgeme.ester en Wethouders van Haarlemmermeer, J. W. LANTZENDORFFER, Burgemeester. EGGINKSecretaris. De OndergeteekendeRijks-Veeartsbenoemd zijnde als GEMEENTE-VEEARTS in Haarlemmermeerbeveelt zich als zoodanig minzaam aau tot het behandeleu van alle zieke dieren Zoomede tot het doen van i ne 111 i 11 ge II bij het Rundvee tegen de besmettelijke longziekte. De Rijks-Veearts J. CRANSBERG. die met PAARDENBESLAAN en BOERENWERK goed be kend is, kan dadelijk geplaatst worden bij S. SCHUITE- MAKER, Mr. Smidte Anna-Paulouma. Brieven franco t

Weekblad van Haarlemmermeer | 1871 | | pagina 3