A cl v e p t e n t i e n. K.EANISGEVING. Yertrouwd Zaai-Lijnzaad, Openbare Verkooping, PAGE, Politick Overzi^t, Gemeiig'cte tierigten. Woensdag den i Maart 1871 als: IUGA T0NZAADREVELAAR en REVELAARSKIND, Haarlemmermeer. de 4-iarige donker-bruine V0LRL0ED DEKHENGST 17 23 Febr. 1871. Amsterdamsche K anaal-Maatschappij op Dingsdag den 14 Maart 1871, burg en Krems in Neder-Oostenrijk en te Ofenvoor ooft- boomteelt en tuinbouw te Salzburg, Praag, Briinn en Lem- berg; voor zijde- en bijenteelt te Baiersdorf bij Griitz. Veeartsenijscholen, in verbinding met scholen voor hoef- beslag en ziekenstallen voor huisdieren, vindt men te Weenen, Pesth, Gratz en Laibach. De eigenlijke scholen tellen 2000 leerlingen en 240 leeraars. De leerstoelen bij andere inrigiingen zijn bezet door 50 leeraars en tellen een gehoor van omstreeks 500 toehoorders. In ver- houding van het aantal inwoners van Nederland tot dat van Oostenrijk, zouden wij alzoo moeten hebben1% hoogere landbouwschool, 1 /2 leerstoel bij andere inrigtingen /2 akker- bouwschool, /2 boschbouwschool1 andere school, 32 leeraars en 275 leerlingen. Het landbouw-onderwij3 wordt in Oostenrijk niet alleen door den Staat bekostigdmaar ook door de provincien en opzettelijk daarvoor opgerigte vereenigingenterwijl op de lagere scholen tevens eeriige bijzondere personen voor eigen rekening lager onderwijs verleeuen. Wordt vervolgd.) Groote stappen zijn in deze week gedaan om spoedig tot vrede tusschen Frankrijk en Duitschland te geraken. Thiers de oud-minister van Lodewijk Filipswerd door de nationale ver- gadering tot hoofd van het uitvoerend bewind benoemd bij heeft deze hoogste waardigheid in den Staat aanvaard en zijne ministers gekozenop een na, dien van financier!. Of de moeite, een persoon voor deze betrekking te vindengelegen is in de vrees van hen aan wie men ze aanbood om in den ontredderden toestand der fransche schatkist verbetering te brengen, weten wij niet, maar het heeft er wel den schijn van. Deze regering aan welke vijftien volksvertegenwoordigers zijn toegevoegd is thans bezig met onderhandelen en naar het zich laat aanzien zal binnen weinig dagen de vrede gesloten worden. Over.de voorwaarden van den vrede leveren de dag- bladen beschouwingen, die kolommen vullen doch niets nieuws behelzen; zoo laug die voorwaarden nog niet officieel zijn be- kend geinaakt, zou men, dunkt onswel doen zich niet te verdiepen in gissingen. Dat Frankrijk zich aan den afstand van den Elzas en Lotharirig«i zal moeten onderwerpenmag als zeker aangenomen wordenen wat het cijfer der door Frankrijk te betalen oorlogsvergoeding belreft, dat, zoo als onze lezers wetenin de dagbladen afwisselt van 2, 3, 4 tot 7 milliarden (d. i. zevenduizend millioen) francs, heeft de Amsterdamsche Courant in een partikulier telegram uit Berlijn gemeld dat Duitschland de som niet bepnlen zal, maar dat een gemengde (uit Franschen en Duitschers zamengestelde) kommissie zou benoemd wordenbelast met het onderzoek der door Duitschland in te leveren rekenitigen van uitgaveu welke het voor den oorlog heeft moeten doen; keurt de kom missie deze rekeningen goed of de bons der leveranciers er bij overgelegd worden, weten wij niet dan zal Frankrijk precies zoo veel betalen als al die deklaratien bedragen misschien komt het dus doende aan Frankrijk goedkooper uit maar het tegendeel kan ook het geval tvezen. Het is toch hard, te moeten betalen voor het kapot maken van je zelven door een ander aan dien ander 1 Maar dat noemen ze inter national regt." De vraag of de Duitschers Parijs zullen binnentrekken is nog niet beslist; te oordeelen naar de jongste berigten, bestaat er veel kans toe, en het verzet daartegen van de Parijze- naarsinzonderheid van het leger der hoofdstadis onbe- schrijfelijk krachtig; zal het hun baten Wij moeten erkennen dat het zoo diep vernederde Frankrijk reeds genoeg voor zijnen overmoed is gekastijddan dat die hoon, aan zijne hoofdstad te doennog noodig warealsook dat Parijsna zijnen heldhaftigen vvederstand tijdens het beleg en het bom- bardementzooveel eerhied behoort in te boezemenom ge- spaard te blijven van de schande zijne ovcrwinnaars binnen zijne niuren te herbergen; maar aan den anderen kant moeten wij tevens zeggen dat de Duitschers, na zoo lang voor Parijs gelegen, na daar zooveel verliezen zooveel ellende en gebrek doorstaan te hebben, niet zoo geheel te veroordee- len zijn als zij gaarne een kijkje in die stad willen nemen en dat Willem I en Bismarck, de kroonprins van Pruissen en Moltke, voor hunnen zege-intogt te Berlijn, als overwin- naars te Parijs overnachten willen, al is het maar kort, is ons allezins begrijpelijkvvanneer onze lezers zich herinneren wat wij kort na den aanvang van den oorlog, toen de krijgs- kans den Duitschers zoo bij uitstek gunstig begon te worden gezegd hebben: nl. dat, waren wij de kouing van Pruissen, de noord-duitsche bondsvlagthans de duitsche rijksvlag al ware het maar gedurende een etmaal, van de Tuilerien moest wapperen dan zullen zij het niet vreemd vinden dat wij, ofschoon mededoogen hebbende met Frankrijk en de Franschen, met Parijs en de Parijzenaarsde verschijning van de duitsche troepen in de hoofdstad toch niet een wreede handeling noemen, en als zoodanig ze afkeuren. Dat Frankrijk vernietigd is, bewijst de maatregel waartoe de nationale vergadering is overgegaandoor het benoemen van acht kommissienelke van vijf-en-veertig ledendie in last hebben onderzoek in te stellen naar den toestand van de militaire krachtende marine, de financiende spoorwegen de gewone wegende rivieren en kanalen, de postgemeen schap, het telegrafisch verkeer, de door den vijand bezette departementenhet binnenlandscb bestuur en den handel. Door dit veelzijdig en veelomvattend onderzoek zal een ijzing- wekkende toestand aan het Iicht worden gebragteen natuurlijk gevolg van den oorlog, die alle hnlpbronnen uitgeput, alle welvaart vernietigd, handel en nijverheid gedood en de fransche legers vernield heeft. Het land begint weder op nieuw te leven, de Staat moet herboren worden, en daartoe is veel, zeer veel noodig. Is de vrede eens hersteldkeeren vertrouwen en zekerheid terug, ontwaakt de handelsgeesth ervat de nijver heid hare groote taakdan is het te hopeu en te wenschen dat Frankrijk de rampen te boven kome, welke het zich be- rokkend heeft; maar spoedig zal dit niet kunnen geschieden, en zeer bezwaarlijk mag men voorspellen dat nog in de negen- tiende eeuw de vruchten zullen aanschouwd worden van de pogingen welke men thans gaat aanwenden. De jeugdige rederijkerskamer Vriendenkring te Aalsmeer gaf den 15 dezer eene openbare vergadering, waarin werd voorgedragen het schoone drama van H. J. Schinlmel Joan Woutersz en Het Hotel Wittebrood van'J. Hof van Burenten voordeele der armen die^r gemeente. De uitvoering overtrof aller verwachting en was ook uitmuntend te noemen, terwijl haar lofwaardig pogen met een goeden uitslag bekroond werd, daar zij de aanzienlijke soiji van f 219.90 mogt inzamelen voor eene extra1 bedeeling in eetwaren en brandstof aan den armen. Voorzeker wel een lofwaardig voorbeeld om het lot van den armen natuurgenoot in dit jaargetijde te helpen verzachten. Het dames-comite van Het Roode Kruis te Leeuwarden heeft het loffc- lijk voornemen bekend gemaakt, om, wanneer de gevers zich niet daartegen verklaren, een deel der gelden, die nog in de kas aanwezig zijn, aan te wenden tot ondersteuning der noodlijdenden te Egmond aan Zee of van hulpbehoevenden door overstroomingen en dergelijke rampen. Wenschelijk zou het o. i. zijn dat zoodanige maatregel meer algemeen werd genomen Dat het niet overbodig is de aandacht van het publiek steeds gaande te houden bij het gebruik van gekleurde voorwerpen, die voor de gezond- heid schadelijk kunnen zijn, bleek dezer dagen weder duidelijk. Bij het onderzoek toch eener dames-kleedingstof (tarlatane) bleken de daarop aan- gebragte groene sterren uit niets minder te bestaan dan het zoogenaamd Schweinfiirter-groen, eene arsenikhoudende koperverbinding, die wel tot de gevaarlijkste mag gerekend worden te behooren. Even voor de Bilt is den 14 Febr. een man moedwillig op de rails gaan liggen, kort voor de aankomst van den eersten trein naar Kampen. De trein ging over zijn been, dat geheel verbrijzeld werd. Hij is kort daarna overleden. Van de 246 jongelingen, die aan de loting te Leeuwarden hebben deelgenomen, waren slechts 82 die geen reden tot vrijstelling hebben inge- bragt, en onder degenen die wel zoodanige redenen hebben opgegeven, beriepen 70 zich op broederdienst en 37 op den staat van eenigen wettigen zoon. Door de politie aan den Ilelder is in een huis aan den Dijkweg ge- arresteerd zekere N. Vrone, geboortig van Wieringen, vroeger in dienst bij het korps mariniers, in welke betrekking hij zich reeds aan diefstal van een armband heeft schuldig gemaakt. De gearresteerde moet nu onlangs te Wieringen de bus voor den St. Pieterspenning uit de r. k. kerk hebben geroofd en den inhoud van 7 gulden zich hebben toegeeigend. Later is hij als boerenknecht in dienst gekomen bij P. Ileddes, te Schagen; in die betrekking stal hij den 14 Febr. een gouden horologie van zijnen baas en begaf zich dienzelfden dag naar den Helder, waar hij het gestolene bij den koopman Moolhuyzen voor /12 verkocht. De politie was hem echter weldra op het spoor en reeds den volgenden dag was hij in verzekerde bewaring. Het Nederlandsch Zendelinggenootschap heeft twee giften ontvangen, bestaande in een legaat van wijlen den heer P. Dz. Kok, onder de gemeente Berkhout, groot f 1000, en een van wijlen den heer J. Verhaag, eertijds zendeling van het genootschap, laatst predikant aan de Kaap de Goede Hoop, groot f 5072.53. Naar het gerucht zegt is voor eenige jaren te Haringcarspel een man gestorven, die f 4000 met zich in de kist heeft laten begravende erven trachten nu van de bevoegde autoriteit verlof te krijgen om zich van deze zaak te vergewissen. Toen het fort Noisy-le-Sec (Frankrijk) gcbombardeerd werd, gebeurde aldaar een voorval van zeer bijzonderen aard. De daar in bezetting liggeude franc-tireurs waren uitgerukt en in hunne kazerne was niemand achter gebleven dan een jong meisje <lat haren geliefde had bezocht. Toen de franc-tireurs terugkwamen, vonden zij hunne kazerne geheel verwoest door de ingeslagen bommen. Het jonge meisje was door bomsplinters als geheel vaneengeretenmen kon haar naauwelijks herkennen. De jeugdige franc- tireur, haar minnaar, geraakte bij het zien zijner gesneuvelde geliefde in zulk eene vertwijfeling, dat hij zich dadelijk een kogel door het hoofd joeg. De heer D. Evekink, dezer dagen te Zulphen overleden, heeft aan de spaarkas aldaar, eene menschlievende instelling voor den arbeidenden stand, eene som van f 20,000 gelegateerd. Vrijdag nacht werd bij de Dieversche brag een brutale diefstal gc- pleqgd. De postkar, die te 6£ uur van Groningen naar Meppel rijdt, verwisselde op de Dieversche brug van paard. Middelerwijl begaf de pos- tiljon zich in huis om een kop koffij te gcbruiken. Bij zijne terugkorust bemerkte hij al spoedig dat de postkar van al het aanwezige ontdaan was, waarop hij onmiddellijk assistentie inriep van den brievcngaarder en diens zoon. Deze namen terstond de noodige maatregelen en een hunner steeg te paard, terwijl de ander te voet den weg insloeg. Al spoedig zag men twee personen aan den weg bezig de paketten open te snijden. In het werk gestoord, kozen zij onmiddellijk het hazepad, terwijl de aan den weg liggende en opengcsneden paketten door den brievengaarder en diens zoon mede werden genomen. Bij onderzoek bleek dat er niets van de aanzienlijke waarden ontbrak, een gevolg zeker van de spoedige achterhaling. Door de onvoorzigtigheid van den postiljon, die de kar niet gesloten had, schijnen de dieven in een oogenblik den diefstal te hebben kunnen doen, wat bij sluiting onmogelijk zou zijn geweest. Het zal welligt aangenaam zijn weder, even als vroeger, met den postiljon een kondukteur te laten rijden, opdat dan altijd een van hen de wacht kan houden bij het verwisselen. Een ander berigt uit Meppel meldt met zekerheid, dat bij onderzoek ge- bleken is, dat er geen geldswaardige brieven vermist wordendaar de dief of dieven wel de gewone pakketten hebben onderzocht en vreeselijk geha- vend, doch er geen erg in schijnen gehad te hebben, dat de geldsw aardige stukken slechts in een graauw papier, voorzien van de noodige lakken, Waren gewikkeldzij zijn onaangeroerd gebleven. Tusschen Marseille en Toulon is een verschrikkelijk spoorwegongeluk gebeurd, waarvan thans de volgende bijzonderheden bekend zijn ge worden. De trein vertrok den 5 's ochtends ten 7f ure uit Marseille. Vier der achterste wagens hadden oorlogsammunitie in en waren van den passagiers- trein gescheiden door een rijtuig voor de postdienst. Tusschen Bandol Ollcoules ontploften de ammunitie-wagenszonder dat men de oorzaak er van heeft kunnen nagaan. Deze ramp had de verschrikkelijkste gevolgen 50 a 60 personen werden gedood en 40 a 50 gewond. Geen der personen, die gedood zijn, waren herkenbaar, zoo zeer waren hunne lijken verminkt. Het schouwspeldat zich over een groote uitgestrektheid rondom de plaats des onheils voordeed, was hartverscheurend. Lijken en deerlijk gewonden, ,de laatsten kermende en wanhopig de handen wringende, voor zoo ver zij nog handen hadden, lagen dooreen. Hier vond men een verbrijzeldeu arm, daar een been, op eene andere plek stukken vleesch, uit het ligchaam van een der slagtoffers gescheurd. En te midden van dat alles zag men, tref- fend schouwspel boVenal! een kind van drie jaren, dat in zwijm gevallen, maar overigens geheel ongedeerd gebleven wasen toen het tot bewustzijn was gekomen, om vader en moeder schreide, welke het plotseling voor altijd verloren had. De ontploffing was zoo hevig, dat huizen, op een grooten afstand verwijderddoor den schok zijn iugestort. Boomen werden verbrijzeld door de geweldige kracht, waarmede voorwerpen er tegen ge- slingerd werden. Er zijn rails op meer dan 150 meters afstands van den spoorweg gevonden. Bijna al de rijtuigen zijn in duizenden stukken ge- vlogen. Planken van ontzaggelijke dikte werden tot splinters geslagen. Geen wiel geen wagenas is heel gebleven. Kortom, het was een verwoes- ting, waarvan de stoutste verbeelding zich geen voorstelling kan maken. Yolgens later ontvangen berigten bevond zich de oud-minister van kolo- nien de heer de Waal, juist op dien trein, en heeft hij daarbij voorna- melijk aan het hoofd zware verwondingen bekomenzoodat zijn gelaat na- genoeg onkenbaar was. Vooral bestond er aanvankelijk vrees dat de patient het gezigt zou verliezen daar gebroken glas van de ruiten van den spoor- wegwaggon hem in de oogen was gedrongen en eerst twee dagen na het ongeluk werd nog daaruit een stuk glas van 1£ centimeter lengte verwij derd. Volgens verklaring van den geneeskundige was echter ook dat gevaar geweken en mag men binnen betrekkelijk korten tijd eigen berigten van den heer de Waaluit Mentonewaarheen hij zich zoo spoedig mogelijk denkt te verplaatsentegemoet zien. Wraalcoefening. - Een reiziger had zijn' intrek genomen bij een' logementhouder te Cheltenham (Engeland). De waard stelde de rekening ■geweldig hoog, schoon het onthaal ook buitengemeen was geweest. Wat de reiziger ook inbragt, de ander bleef op zijne rekening bestaan. De be- drogene besloot zich te wrekenBij zijn vertrek zeide hij eenvoudig: //Ik zal u nooit vergeteu." En inderdaad hij vergat hem niet. Schier uit elke staddie hij doortrokschreef hijmet steeds veranderde adreshandeen' brief, met deze woorden: //Nooit zal ik u en den 28 Aug. 18 verge- ten." Eindelijk zelfs bragt de postbode zulk een' briefuit China! In den tunnel bij Montmedy heeft onlangs een vreeselijke botsing plaats gehad tusschen een trein met rekruten voor de pruissische garde en een andere met fransche krijgsgevangenen. Van den laatste werden vijf wagons vernield en een aantal passagiers gedood en gewond. Weder Jceerig kompliment. - //Gij zijt de schoonste, die mijn oog ooit aanschouwdezeide een niet bijzonder welgevormd heer tot eene dame, welke ook niet meer in den eersten bloei was. //Ik wenschte, dat ik van u hetzelfde konde zeggen," gaf de dame eenigzins spijtig ten antwoord, niettemin blijkbaar gevleid door het compliment. //Gij zoudt dat kunnen, mejuffer! indien gij slechts evenzeer de waarheid huldigdet als ik het deed". Aangaande de werken der Amsterdamsche Kanaalmaatschappij wordt ons het volgende medegedeeld: Het werk werd in Januarij voortgezet met 532 tot 845 arbei- ders, 7 tot 14 paarden, hoogstens 8 lokomotieven met 235 wagens, 4 stoompompwerktuigen, 1 stoomwerktuig tot het maken van groeven en messingen in damplanken, 1 stoomnoutzagerij en 1 stoomwerktuig in de smidswerkplaats te Velsen. Noordzee-hoofden. Het Noorderhoofd was op heteindvan Janu arij als volgt doorgetrokken Grondstorting van bazalt 814 meter buiten het duin (34 in Januarij), Bazaltlaag waterpas gevlakt tot 615 meter (10 in Januarij). Grondlaag van betonblokken tot 605.4 meter, tweede laag blok- ken tot 604.8 derde laag tot 604.2, vierde laag tot 503.6, vijfde laag tot 603.0, zesde laag tot 594.2, eerste bovenlaag tot 593.6 en tweede boven- of deklaag tot 593.0 meter. De eerste vijf lagen vorderden in Januarij ieder 8 meter, de zesde laag 2 meter, de beide bovenste lagen ieder 5 meter. Het Zuiderhoofd was op het eind van Januarij als volgt door getrokken Grondlaag van bazalt tot 795 meter buiten het duin (120 in Januarij). Idem gevlakt tot 425 meter (13 in Januarij). Grondlaag van blok- ken tot 419 meter, tweede laag tot 412.4 meter, derde laag tot 411.8 meter, vierde laag tot 411.2 meter, eerste bovenlaag tot 410.6 meter en tweede boven- of deklaag tot 410.0 meter. De verschillende lagen vorderden in Januarij ieder 6 meter. In het geheel werden boven A.P. verwerkt 8763 kub. -meter buitenblokken (113 in Januarij) en 5432 kub. meter bimien-blokken (64 in Januarij). Hoofdkanaal. De ontgraving tusschen de Noordzee en het IVijkermeer bedroeg in het geheel 3,113,737 kub. meter, waarvan 11,796 kub. meter in Januarij. De kanaaldijken in het Wijkermeer en het westebjk Y waren in aanleg over 18,055 meter lengte, tot A. P. ofhooger opgestort over 14,640 meter lengte, geheel voltooid over 9502 meter lengte (330 in Januarij) en verdedigd tegen afslag en uitstrooming over 8812 meter lengte (370 in Januarij). Noordzeesluizen. De ontgraving van den sluisput - begrepen onder die van het hoofdkanaal - werd gebragt tot 292,632 kub. meter (5000 in Januarij). Oranjesluizen en maalsluizen. De houten sluisdeuren (32 stuks) zijn zoo goed als voltooid. Van de ijzeren deuren zijn twee stuks, behalve het aanklinken vau den buitenwand, ongeveer gereed. Van twee stuks zijn 13 regels geklonken en wordt het klinken van den binnenwand voortgezet. Voor de verdere ijzeren deuren (18 stuks) worden regels geklon ken, hoekijzers gebogen, platen geknipt enz. De stalen taatsen, taatspotten en halsbeugels zijn ten deele aangevoerd. Aan Belangbebbenden wordt bekend gemaakt, dat op des morgens ten tien urein de nieuwe SCHOOL op den RINGDIJK nabij Halfweggelegenheid zal g'eg'even worden tot liet doen inschrijven van de Kinderen, welke die School zullen wenschen te bezoeken. Wordende de Ouders verzocht om het doen inschrijven hunner Kinderen op gemeld tijdstip niet te vcrzuimen. Haarlemmermeer17 February 1871. De Burgemeester J. W. LANTZENDORFFJSR. te bekomen bij den Heer A. DE ZEEUW, te Haarlemmermeer. 's voormiddags 9 ure, bij de Woning geteekend MM 28, van den Landbouwer Cs. LEEFLANG, aan de Hoofdvaart bij Nieuw- Vennepten overstaan van den Notaris J. L. VAN DER MOER, van: i bruin RUINPAARD, oud 6 Jaar, 1 GELDE-KOE, 3 KALF-VAARZEN1 TILBURRY, 1 BOERENWAGEN met Toebebooren 2 KARREN EGGEN ZEEFTEN, HOOI-, STAL- en SLOOTGEREEDSCHAPPEN PAARDENTUIGENeene groote MESTVAALT, eenig IIUIS- RAAD en hetgeen meer zal worden geveild. De Verkooping geschiedt tegen gereede hetalingen daarin mogen Goederen worden bijgebragt op Voorwaarden, bij bovengenoemden Landbouwer te verneinen. Op de HARTEK.4MPbij Station V'ogelen&angisvan af 15 Fe bruary lot 1 5 .fill ij 1871beschikbaar door VENTRE St. GRIS van Gladiatoruit LADY NELSON doch voor niet meer dan 15 Merrien, boven het getal van den Eigenaar, naar gelaug der aanmelding bij den Boek- houder aldaar; tegen een DEKGELD van 25.per Merrie en 1,aan den Stal. MERRIeN kunnen in de nabijheid opgenomen worden tegen 1,per dag.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1871 | | pagina 3