- 54 i AANBESTEDINGEN. Moll. Maatscliappij v. SLanclfootiw. £<aiiflibonw. Folitiek Wverzigt. 24 February 2 Maart 1871. ©emestg'«Ie Merigten. V.V.' M. van Houselt en S. van Willigen. Pieter Meuhlijk, oud 79 jaren, laatst wednr. van M. van den Ban. Klaas, oud 3 weken, zoon van R. Roodenburg en G. Bouwmeester. Pieter van Egmond, oud 41 jaren, gehuwd met A, Groeneveld. Arie Sauer, oud 35 jaren, gehuwd met Id. Rnbe. LEVENLOOS AANGEGEVEN 1 kind van J. Schenk en M. van Rooijen. ONDERTROUWDJ. Kieboom met A. van der Stroom. A. Koning met A. van der Wal. J. Jansen en A. Nijs. GEHUWDJ. Meijer met M. Gerritsen. C. Oolders, wednr. van A. M. van der Ploeg, met E. Douzenberg. In de veraaderin» van „'t Nut van 't Algemeen"den 9den Maart a. s. te houden bij den beer Lewis, te Nieuw-Vennep, zal de heer van der Palm, van Houtrijk en Polanen als spre- ker optreden en de eerste bijdrage vvorden gegeven door den heer van der Maaten van Thamen aan den Amstel. Aan het ministerie van binnenlandsche zaken is aanbesleed: het verrigten van baggerwerk in het Kanaal door den Hoek van Holland, tusschen den Znnddijk en het Scheur, voor de verbetering van den waterweg van Rotterdam naar Zee. Yoor deze besteding waren vijf billetten ingekomenwaarvan drie werden t.er zijde gelegd, omdat die niet voldeden aan de alge- meene voorwaarden. Van de twee overige was het minste dat van den heer C. de Jong te Ameide, voor/0.94/2 per kub. meter. Aan het departement van marine is aanbesteed de levering van 22,000 kil. jarige roode of rijn-tarwe; 17,000 kil. jarige witte tarwe en 14,000 kil. jarige inlandsche of pruissisehe rogge. Minste insehrijvers warenvoor de roode tarwe de heer Heijinck te Amsterdam, a 15.07; voor de witte tarwe de heer M. de Gier te Qorinchema 14.92; en voor de rogge de heer Jansen te Nieuwediep, a 10.84. Alles per 100 kil. Door het hoofdbestuur der Eollandsclte Maatschappij van Landbouw is, onder dagteekening van 17 February, het volgende adres den koning toegezonden: SireGeeft met den meest verselmldigden eerbied te kennen het hoofdbestuur der Hot tandsche Maatschappij van Landbouw, dat het zich bij adres van 31 Mei 1870 tot de Tweede Kamer der Staten-Generaal heeft gewend, met dringend verzoek het toen aangeboden wets- ontwerp tot regeling van het veeartsenijkundig staatstoezigt en de veeartsenijkundige politie aan te nemen. Zeer werd dan ook de aannemiog daarvan door het hoofdbestuur toegejuicht, en de wet van 20 Julij 1870 Staatsblad n°. 131) als heil- zaam voor den nederlandschen veestapel geacht. Eene gestrenge toepassing dier wet over geheel Nederland is, naar zijn inzien, hoogst noodzakelijk. Met diep leedwezen nam het hoofdbestuur kennis van de maatregelen, die door Uwer Majesteits minister van binnenland sche zaken zijn genomen betrelfende het door de longziekte aangetaste rundvee. Met diep leedwezen, omdat toch daavbij in sommige streken van ons vaderland de afmaking van het door longziekte aangetaste rundvee wordt gestgakt en de werking eener hoogst nuttige wet alzoo Ceitelijk wordt gesohorst. Het hoofdbestuur acht zieh ten pligt, zieh over deze zoo partiele en reeds daarom schadelijke tenuitvoerlegging der wet bij Uwe Majesteit te beklagen en Uwer Majesteit eerbiedig te verzoeken, te willen gelasten, dat al de bepalingen van bovengemelde wet van 20 Julij 1870 Staatsblad n°. 131) over geheel ons vader land strengelijk worden gehandhaafd." In de vergaderingen van de afdeeling Haarlem en omstreken der Hottandsche Maatschappij van Landbouw, op Vrijdag 3 en Zaturdag 4 Maart 1871, zullenter gelegenheid van de Al- gemeene Tentoonstelling van VruchtboomenVruchten enz. des avonds ten half acht ure, in den nieuwen Schouwburg te Haarlem, voordragten worden gehouden door de heeren van Hulle uit Gend, en de Beucker, nit VVatergraafsmeer waarbij de leden der Maatschappij met hunne dames vrijen toegang hebben. Ook de afdeeling Ilaarlemmermeer zal op Vrijdag 3 Maart, des avonds ten zes ure, ten huize van C. Lewis, te Nieuw- Vennep, eene vergadering houden, waarin de heer W. Boom- kamp, van Noordwijk-Binnen, de spreekbeurt zal vervullen. Sclliedam, 28 Febr. Van ivege de afdeeling Rotterdam, Schiedam en omstreken der Hottandsche Maatschappij van Land bouw zal, op Donderdag 30 Maart e. k., alhier eene tentoon stelling van vee en pluimgedierte worden gehouden^op een nader aan te wijzen terrein, Ieder mag op deze tentoonstelling inzenden mits daarvan voor of op 23 Maart 1871 aan den heer H. de Bie, sekie- taris der afdeeling, wonende te Rotterdam, schriftelijk kennis gevende. Bij deze opgave moet tevens vermeld worden naar welk nurnmer van het programme men wenscht mede te dingen. De ingezonden voorwerpen zullen niet naar twee of meer nhmmers van het programma te gelijk kunnen mededingen. Voorwerpenvroeger reeds op eenige tentoonstelling met den eersten prijs bekroondmogen niet mededingen naar de prijzen, uitgeloofd voor een nummer van het programma, overeenkomende met dat, waarvoor de vroggere bekrooning heeft plaats gehad. Niemand mag vee inzenden dan waarvan liij gedurende ten minste drie maanden eigenaar is geweest. De schriftelijke ver- klaring hiervan moet geschieden, Het vee en pluimgedierte zal des raorgens tusschen 6 en 8 ure op de plaats der tentoonstelling moeten geleverd wor den; hetgeen later komt, zal niet meer kunnen mededingen. Bij het vee moeten bekwame geleiders zijn, die gedurende de tentoonstelling daarbij zullen moeten blijven. De beoordeeling van het ingezondene zal geschieden door commissien van deskundigenaan wier uitspraak de iuzenders zich. zullen moeten onderwerpen. De beoordeeling zal geregeld worden naar de volgende grondslagena. dat de ouderdom van het driejarig vee zal moeten blijken door het aanwezig zijn van niet meer dan vier, en die van het tweejarig vee door het aanwezig zijn van niet meer dan ticee breede tanden; b. dat geen prijs onvoorwaar- delijk worde toegekend aan het besfe der ingezondene voor werpen maar aan dat alleen hetwelk iuderdaad uitmuntend en de onderscheiding van eenen prijs waardig ise. dat de prijs ook dan worde toegewezen wanneer er slechts eene inzending heeft plaats gehad indien het ingezondene iuderdaad zoodanige onderscheiding waardig is; d. dat, wanneer er geen genoegzaam onderscheid is tusschen twee inzendingendie beide de bekrooning worden waardig gekeurd het lot beslisse. De niet bekroonde inzernler krijgt in dat geval een getuig- schrift, in hetwelk hiervan zal worden melding gemaakt. De premien zullen naar verkiezing aan de bekroonden wor den voldaan geheel in geld, of wel in medailles, cn wel naar den volgendeu maatstaf: voor eenen eersten prijs eene gouden medaille ter waarde van 50, voor eenen tweeden prijs eene zilveren medaille ter waarde van 10 en voor eenen derden prijs eene bronzen medaille ter waarde vana, met bijvoegiug van het overige in specie, vvaar dit vereicht wordt. De tentoonstelling zal aanvangen des voormiddags ten 10 ure, en eindigen de3 namiddags ten 3 ure. De toegang is bepnald op 25 cents de persoon. De leden der Hottandsche Maatschappij van Landbouw hebben echter, op vertoon van bun doorgaand bewijs, met een vrouwelijk lid van huu huisgezin, vrijen toegang, alsmede de inzenders voor hunne persoon. Bij de plaats der tentoonstelling zullen gedrukte lijsten van het ten toon gestelde en toegangbilletten verkrijgbaar zijn. De uitreiking der prijzen zal des namiddags ten 2 ure plaats hebben. Aan deze tentoonstelling zalna bekomen verlof van het daartoe bevoegd gezag en onder nader mede te deelen bepa lingen, eene verloting verbonden worden van vee en andere voorwerpen tot den landbouw in betrekking staande. Als prijzen worden uitgeloofd: Voor gemest Vee, als: ossenkoeijen, schapen en varkens een prijs van 7 5 een van/60, twee van/50, twee van 40, twee van 30, twee van 25, drie van 20 twee van 15, twee van 10, twee van 5 en een van f 3, Voor niet gemest Vee, als: ossen, koeijen en schottendrie prijzen van 20, drie van 10 en drie van 5. Yoor Melkveeals: koeijen, schotten en vaarzen vier prijzen van 25, zes van 15, zes van 10 en twee van 5. Voor Aanfok-Vee, als: stierenossen, vaarzen, kalveren, schapen en lammeren springrammen zeugeu beeren en biggen twee prijzen van 30, vijf van 20, zes van 15, tien van 10, acht van 5 en twee van 3. Voor Pluimgedierteals kippen, kalkoenen, ganzen eenden cn duiven: vijf prijzen van /10, negentien van 5; en veertien netuigschriften. Te zamen 104 prijzen, ter waarde van 1454, en 14 getuigschriften. Bovendien behoudt het bestuur zich voor om nog enkele prijzen toe te kennen aan hen, die voorwerpen (pluimgedierte uitgezonderd)niet in het programma gevraagdmaar met den veestapel in betrekking staande, op de tentoonstelling heb ben ingezonden. Capelle(LaNGSTRAAT) 28 Febr. Het vroeger gekochte hooi werd na den iugevallen dooi druk afgeleverd en nog dagelijks gaan de opkoopers voort met zoeken waar nog eenifzins beschikbare waar te vinden is. Goede kwaliteit o-eldt thans 62 a 64 per 1000 kilogr. en voor slecht of schraal hooi, zoomede voor kort toemaathooi wordt 50 be stead. Bij zulk eene ongekende waarde, wordt aan het vee, dat hier anders overvloedig hooi gevoederd werd, in den tegenwoordigen tijd veel gemalen rogge, kaf, stroo en ook pulp (schillen van den beetwortel) gegeven. Zutphen24 Febr. De landbouwersvereenigingdie thans reeds ruim honderd leden sterk is, heeft besloten zich op nieuw tot den gemeenteraad te wendenmet het herhaalde verzoek om de betaling van de pacht van bouwlanden op 22 February van elk jaar te bepalen. Te oordeelen naar hetveen vroeger over deze zaak is beraadslaagd wordt er wel getwijfeld of de raad op zijn liesiuit zal terugkomen. Utrecht, 2 7 Febr. Op de heden alhier gehouden vasten- avond-paardenmarkt waren 574 paardeu aangevoerd. De han- del was matigvooral van de zijde van buitenlandsche han- delaren die tot 400 it 500 per paard besteedden. Reeds gisteren waren er verscheiden paarden die op verschillende stallen in deze gemeente gestald waren opgekocht. De han- del voor het binnenland was lusteloos. De Purmerender Courant van 11. Zondag bevat het volgende De heer Pieter Verhneven Bruinvis te Winkelheeft een werkje uitgegeven waarin hij beweert en tevens door aibeel- dingen aantoont, dat er een ras van rundvee bestaat, dat niet of zeer miu vatbaar is voor longziekte en runderpest. Als een sterk bewijs voor zijne bewering is thans gebleken dat de veehouder Jan Schuiteinaker, te Berkhout bij Hoorn, oene koe heeft die 27 jaar oud, en reeds voor de 25ste maal dragtig is. Dit dier heeft in zijn stal reeds driemaal de longziekte bij - gewoond. De Heer Schuitemaker is in het bezit van acht zulke koeijen, die alien veel overeenkomst, met het door den Heer Bruinvis aangegeven soort hebbenen dan ook bijna alien van boven- genoemd rund afstammen. Het zou dus van groot belang zijn voor de veehouders, kennis te maken met het uitgegeven boekje van den Heer Bruinvis, en er zich tevens op toe te leggen dat ras zoo veel mogelijk aan te fokkenen ook vooral de stieren van die soort niet onmiddellijk na hun geboorte ter slagtbank te leiden. Iederen veehouder is te goed bekend welke ramp de long ziekte is, om zich niet eenige moeite en kosten te willen ge- troosten, om bovengenoemde zaak te onderzoeken en er zijn voordeel mede te doen. B. Wij kunnen aan onze lezers de aangename tijding mede- deelen dat de vredesvoorwaardenzoo als zij den 26 February door de duitsche en fransche onderhandelaars te Versailles zijn vastgesteld den 1 Maart zijn goedgekeurd door de nationale vergadering te Bordeaux, die met 5 46 tegen 167 stemrneri beslist heeft dat Frankrijk in zulk een ellendigendeerniswaardigen toestand verkeert, zoo krachteloos en uitgeput is, zoo veel neder- lagen heeft ondergaan waarvan op dezen oogenblik het herstel onmogelijk is, zieh zoo diep vernederd gevoelt, dat het zicli moet onderwerpen aan de voorwaarden door het overwinnende en zegeviercnde Duitschland voorgeschreven. Frankrijk verliest bij dezen hem opgelegden vrede een groot gedeelte van Frank- rijks grondgebied moet vijfduizend millioen francs (d. i. twee duizend vijf honderd millioen gulden) voor oolojrskosten ba- talen en bovendien moet zijne hoofdstad het wereldberoemde Parijsde „heilige stad", gelijk politieke dweepers zeggenzicli de schande getroosten de duitsche troepen binnen zijne muren te herbergen. Op denzelfden eersten Maart, die de kanonnen deed zwijgen, de mitrailleusen buiten dienst stelde, chasse- pots en naaldgeweren tot rust bragt, trokken 30,000 man Pruissen en Beijeren de hoofdstad van Frankrijk binnen om daar te blijven, misschien tot dat het eerste milliard van de vijf betaald zal zijn. In Parijs werden natuurlijk door de heethoofden pogingen gedaan om zich tegen den intogt der duitsche regi- menten te verzettendoch tot op dezen oogenblik is gelukkig nog van rustverstoring niets vertiomen De overheid heeft dan ook alles gedaan, waartoe zij bij magte was, om de gemoederen tot kalmte te stemmen en kalra te houden, en naar het zich laat aanzien zal de raad, van vele kantcn en door invloedrijke mannen gegeveneen goede uitvverking op het bezadigd ge deelte der parijsehe bevolking hebben. Geeft de meerderheid het voorbeeld van gelatenheid, nu aan de zaak toch niets meer te verhelpen is, dan zal de minderheid verzwakken en zullen de oproerstokersde volksopruijers geen aanhang vinden. Dit toch is reeds gebeurd in de nationale vergadering te Bordeaux, waar de dolzinuigste voorsteilen werden gedaan om maar het sluiten van den vrede tegen te houdende groote meerderheid liet de schreeuwers praten keurde goed wat Thiers gedaan haden verrigtte tevens een handeling ivaarop reeds zeven maanden was gewacht: zij verklaarde op wettige wijze wat in September 1870 op onwettige wijze was verklaard dat het keizerrijk Frankrijk niet meer be staat, dat Napoleon III als keizer der Franschen is afgezet. Diens kans was trouwens al voor goed verkeken en is bij de vele rampen en onheilen iets goeds aan Frankrijk over- kornenhet is misschien de verlossing van dit land uit de handeu der Bonapartes, Maar de nu gevoerde oorlog heeft voor Frankrijk nog een goede zijde: de Franschen hebben er door geleerd, dat overinoed, grootspraak, uitdaging, valsch zelfvertrouwenvolstrekt niet deugen, vooral niet wanneer deze vier kwalijke eigenschappen haren oorsprong vinden in domheid, eigenwaanslecht bewindopzettelijk bedrog van de natie door hare regeerders. Moge de les voor het fransfche volk niet verloren gaan! En moge, wanneer de vrede defi- nitief zal zijn tot stand gekomen, d. i. wanneer te Brussel, welke stad voor de verdere onderhandelingen gekozen is, het vredestraktaat zal zijn onderteekendhet herstel van een ge- regelden toestand in Frankrijk in.de eerste plaats, maar ook in Duitschland en in andere landen van Europazoo spoedig mogelijk geschiedenHet droef verleden lean niet worden uilgewischt, de onvergetelijke slagenzoowel van politieken aard als die welke tallooze familien in goed en bloed ge- troffen hebbenzullen zooveel angels blijvenmaar is de vrede duurzaam, wel te verstaan duurzaam in dien zin, dat niet al te spoedig weder oorlog uitbarst, dan bestaat er hoop op een gnnstige toekomst. Maar dan moeten eer- en heersehzucht nit 's menscben gemoed verdwijnendan moeten wrok, hnat, nijd en weerwraak onbekend zijn en is dit mogelijk In den nacht van 26 op 27 February is ten huize van den kapitein v. d. S., op den Denneweg te 's Hage, eeD groot ongeluk voorgevallcn. Twee dienstboden, die zich met een pot met vuur naar haar vertrek hadden begeven, zijn door de kolendamp bedwelmd en gestikt. Toen men den volgenden morgen vroeg het ongeluk ontdekte, was een der beide dienst boden reeds bezweken, terwijl spoedig aangewende geneeskundige hulp ten opzigte van de andere niet mogt baten, daar ook deze in den loop van dien dag is overleden. Van de avondsehool voor volwassenen te Amsterdam wordt geregeld door meer dan 100 personen gebruik gemaakt; het getal ingesehrevenen is veel hooger, maar niet alien hebben gelegenheid elken avond te komen. Een dertigtal lieden, zoo mannen als vrouwen, die bij hunne korast lezen noeh schrijveu konden, hebhen reeds belangrijke vorderingen gemaakt in het nitspreken van klanken en woordenen het is treffend, te zien hoe mannen van veertig jaar met vuur pogen den hefboom tot ontwikkeling en beschaving meester te worden. Twee kooplieder, die voorgaven dat zij met een schip vol manufac- turen te Arnhem uit Amerika waren aangekomen en daardoor hnnne goe- deren voor een prijsje konden verkoopen, hebben to Zutphen goede zaken gedaan. Toen zij vertrokken waren, en men de gekochte goederen ging onderzoeken en nameten, bleek al dadelijk dat er goed te weinig en de kwaliteit der stoffen allerellendigst was. Wanneer zal het publiek toch wijzer worden en de rondventende, langs de huizen loopende kooplui een- voudig aan de deur afwijzen? Aan waarschnwingen ontbreekt het niet! Den 23 Febr. jl. is in het huis van arrest te Zierikzee gevankelijk binnen gebragt zekere J. D., oud 24 jaren, boerenknecht te St. Annaland, verdacht van moord, gepleegd op de 24-jarige dienstbode van den land- bouwer L. D., te Tholen, bij wien bij eenigen tijd geleden te gelijk met bedoelde dienstbode had gewoond. Het gerucht liep, dat hij met dat meisje verboden orngang had gehad, waarvan de gevolgen zich openbaarden. ln- tussehen een liefdesbetrekking met een ander gefortuneerd meisje aange- knoopt hebbende, was hem dit gerucht eene groote ergernis. Bovenge noemde landbonwer had hem reeds bij herhaling voor een paar dagen ten zijnent genoodigd, waaraan hij eindelyk voldeed en, naar het schijnt, had hij toen tevens het plan opgevat om zijne gruweldaad te bedrijven. Altharis den 18 Febr. vervoegde hij zich reeds des morgens vroeg, terwijl de land- bouwrer en zijne vrouw zich nog te bed bevonden, in de keet bij het meisje en trachtte hij het daar te verwurgendit mogt hem echter niet gelukken en zag hij zich door hare angstkreten genoodzaakt zich te verwijderen. Ilij liet echter zijn snood ontwerp niet varen, maar hield op haar een waakzaam' oog, totdat zij een emmer water uit den zoogenaamdea paardeu- put moest halcn. Toen wist hij haar ongemcrkt te volgen en in genoem- den put tc stootcn. Op haar noodgeschrei heeft hij haar bij het hoofd wegrepen en haar, daar die put zeer ondiep was, zoo lang onder water gehouden totdat zij geen teeken van leven meer gaf. Een arbeider, een half pnnoozelc, die op het geschreeuw kwam toeloopen, gaf hij 10 om hem niet te verraden. Later werd het lijk uit den put opgehaald, waaraan de moordenaar nog de behulpzaine hand heeft geboden. Terstond werd hiervan aangifte bij de bevoegde autoriteit gedaan, met dat gevolg dat de dader, die, naar men zegt, reeds zijne misdaad heeft bekend, zich spoedig in handen der justitie bevond. Van geloofwaardige zijde wordt het volgende aan de Amersf. Cour inedegedeeldDe heer AT. B., een der geachtste ingezctenen cn wdjnhandc- laar te Z., was uit nieuwsgierighcid naar het oorlogstooneel vertrokken en

Weekblad van Haarlemmermeer | 1871 | | pagina 2