1871. Vrijdag, 10 Maart. N°. 10. Y AN AAN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. Twaalfde Jaar gang. Haarlemmermeer. Polderwezen. Landbouw. mmf mmm [Prijs van heL Abonnernent in Let Jaar6- Prijs der Advertentien van 16 regels 75 Cent, elke regel meer 12J/2 Cent. Januarij 1871. GEMIDDELDE Maandelijksche Waterstanden, Water-ontlastingen en werking der Stooratuigen in het Idoogheemraadschap van Rijnland. Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven REGTSZAKEN. HAARLEMMERMEER Prijs van een enkel Nommer 15 Cent. A I.T/K TOEZENDINGEN, REDAKTIE EN UITGAVE BETREFFENDE, te adresseren aan VAN BONIGA C°.te Amsterdam. MJiterlyk Woensdag Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. De tijdruimte uitgedrukt in uren en minuten. De lengte-afmeting in meters. De inhouds-afmeting in kub. meters. Waarnemfngen. Vloed op het Y id. n den IJssel id. de Noordzee Ebbe h het Y id. u den IJssel id. de Noordzee Boezemstanden M i ®oezems''ail^en g Verval in de Sluizen 5 Tijd van lozing 1 Hoeveelheid geloosd De meest heerschende Wind •h Gewerkt gedurende -2 I Opbrengst S TJitgemalen o 60 I Gestopt voor Hoogwater. W V id. h Sluisgang Waargenomen te SPAARNDAM. HALFWEG. GOUDA. KATWIJK 0.02 A.P. 0.31—A.P. 0.447 A.P. 0.484 A.P. 0.031. 53.— 7.476.498. Zuid. 0.123 A.P. 0.291—A.P. 0.461 —A.P. 0.4719 A.P. 0.02. 38.— 2.607.899. Zuid. 0.879-f A.P. 0.384 A.P. 0.386 A.P. Noord-Oost. 0.707 A.P. 1.043 A.P. 0.45 A.P. 0.72 A.P. 0.14. 240.30. 29.845.880. Zuid. Aanteekcningcn. LEIDSCHENDAM. Rijnland0.487 A.P. Delfland0.263 A.P. BODEGRAVEN. Rijnland0.449 A.P. Woerden0.448 A.P. De vrees welke men dezen winter koesterde, en waartoe wel eenige aaDleiding bestond, dat het met het verhuren van vlasland zeer slecht zou gaan heeft zich gelukkig niet bewaar- heid. Weder wordt er veel en tegen goede prijzen verhuurd; het schijnt dat de vlasprijzenna een tijd lang gekwijnd te hebben, zich weder herstellen, hetwelk dan ook op dezen polder goed terugwerkt. Tot hulponderwijzer aan de school n°. 3 te Haarlemmermeer is benoemd de heer M. van Tol, te Schoonrewoerd. van 1 tot 7 Maart 1871. GEBOKENJohanna Catharina, dochter van A. Goorden en A. J. Bus. Karel, zoon van J. Koolhaas en A. Roeland. Nicolaas, zoon van J. Liefting en A. Hoogenduin. Evert, zoon van J. Pater en J. van der Kemp. Gornelis, zoon van J. Visser en G. Kraaijer. Arie, zoon van A. Pater en A. M. de Block.Cornells, zoon van C. Rus en J. Boot. Adriana, dochter van W. van der Riet en G. Zeestraten. Jannetje, dochter vau D. Schaap en W. Everse. Jan, zoon van J. Everse en M. van den Muizenberg. Margaretha, dochter van T. de Jong en M. den Dubbelden. Cornells, zoon van C. Blijleven en J. Blijker. dornelia, dochter van G. Snel en M. van der Horst. Johannes, zoon van H. van Woerkom en M. \erduin. Plosina, dochter van K. Loosbroek en G. Spanjer. Johannes Petrus, zoon van C. Beers en A. Tol. Goris, zoon van C. Betlem en J. Maliepaard. Wessel, zoon van M. Weine en G. van Veenendaal. Maria, dochter van J. Boterbloem en P. Knor. LE\ENLOOS AANGEGEVEN 1 Kind van N. van Leeuwen en A. Bakker. OVERLEDENJacoba Cornelia, oud 2 weken, dochter van A. deKraaij en A. van Adrichem. Arie Jan, oud 8 maanden, zoon van P. van Wijk en A. J. van den Heuvel. Anna Christina, oud 7 weken, dochter van N. van Leeuwen en C. Touw. Arie, oud 1 dag, zoon van A. Pater en A. M. de Block. Anneke Maaike, oud 16 jaren, dochter van J. van vuuren en G. van den Berg. Gerrit van Os, oud 34 jaren, gehuwd met J. Zonneveld. Hilkelina Catharina Apfeld, oud 45 jaren, gehuwd met A Recker. ONDERTROUWD; H. Koekkoek (wednr.) met E. Hogerwerf (wed.). M. van den Nieuwendijk Soost (wednr.) met G. Gravemaker (wed.). G. Schonhage met M. C. Moorman. GEHtTWD: J. van Andel met J. Kardol. Gepasseerde week is het paard en rijtuig van den land- bouwer J. K., op de hoogte der r. k. kerk te Hoofddorp, ten gevolge van het aanrijden eener wieler, in het Kruiskanaal geraakt; nadat het paard de vaart was overgezwommenis het er uitgeholpen, zonder eenig letsel te hebben bekomen. Als een staaltje van onversaagdheid diene het volgende de landbouwer C. R.te Haarlemmermeer aan de Hoofdvaart ivonende, zijne werf komende afrijden, en regis af moetende draaijen om zoo op den publieken weg te komenis ten ge volge eener omstandigheiddie wel meer in het leven voor- komt, regelregt in het Hoofdkanaal gereden deed daar een toeitje in de rondte en is toen weder, met behulp van een goedhartigen Zeeuw, tegen den 8 voet hoogen kant opgereden en deed alsof er niets gebeurd was. Krimpenerwaard, 8 Maart. De waterstand in de onder- scheidene polders van dezen waard loopt zeer uiteen. Vooral is dit verschil groot tusschen de polders Berg-Ambacht en Lek- kerkerk. Deze laatste wordt sinds een paar jarenbenevens Zuidbroekdoor een gemeenschappelijk stoomgemaal droog gehouden. Te Berg-Ambacht is daarentegen de waterstand zeer hoog, circa 0.56 M. boven zomerpeil. Het,polderbestuur heeft nu besloten tot verbetering van zijn gemaalen voorloopig een contract aangegaan met het bestuur van het Lekkerkerksche stoomgemaal. Dientengevolge zijn in de scheikade tusschen Berg-Ambacht en Lekkerkerk twee duikers, van 2 5 vierk. deci meters wijdte en in de kade tusschen Berg-Ambacht en Zuid broek een duiker van 1 2 /2 vierk. deeim. aangebragt, waardoor nu het overtollig Berg-Ambachtsch water wegvloeit en door het Lekkerkerksche stoomgemaal in den Hollandschen IJssel gema- len wordt. lnlusschen worden door het polderbestuur van Berg-Ambacht plannen beraamd tot radicale verbetering der eigen bemaling. Leideil8 Maart. Als een buitengewoon geval van waar- devermeerdering wordt vermeld dat van een weiland onder Delfshaven, hetwelk een aantal jaren geleden voor/ 1600 was aangekochtin de laatste jaren successivelijk eenige gedeelten tot vevsohillende doeleinden zijn verkocht gewordendie ge- zamenlijk omstreeks 40,000 hebben opgebragt, waaronder nog niet begrepen is een gedeelte weiland, hetwelk de eerste kooper beeft gehouden. Men meldt ons dat in het Westland algemeene bedrij- vigheid heerscht met het omspitten van den grond om aard- appelen te leggenzoo mede te Rijnsburg voor de teelt van vlas en uijen, Wel is waar zijn de akkers hier en daar nog nat genoeg, doch de weersgesteldheid is niet ongunstig. Het wintergraan heeft geleden en het is zelfs op sommige plaatsen, naar vermoeden, geheel doodgevroren. Men zal echter binnen kort daaromtrent meer rnet zekerheid weten misschien herstelt zich van het graan nog veel. Leeuwardeil, 8 Maart. Uit het verslag door de kamer van koophandel en fabrieken te dezer stede opgemaakt aan- gaande den handel, de nijverheid en het fabriekwezen alhier, In 1870, blijkt o, a. dat die toestand over het algemeen ge- nomen gunstig mag heeten. De veehandel en die in boter en kaas was met name bijzonder bloeijend. De waarde van het aangevoerde vee, (45,581 runderen, 50,116 schapen en 14,273 varkens, benevens 1172 paarden), beliep naar den midden- prijs berekend ongeveer 10,000,000; die der boter en kaas (resp. 2,234,400 en 7 2,529 kilo) benevens de granen en zaden (423,787 hektol.) bedroeg naar bovengemelden maatstaf nage- noeg 3,100,000. Zwolle, 8 Maart. Dezer dagen is hier eene vereeniging tot stand gekomen, welke, vooral met het doel om het paar- denras in Overijssel te veredelenaanvankelijk eenmaal 'sjaars een harddraverij van paarden zal doen houden. In hare laatste vergadering heeft zij besloten voor een zoodanige harddraverij, waarschijnlijk in Julij of Augustus e. k., een prijs van /300 en twee premien van 100 en van 50 uit te loven. Den 3 dezer werd hier eene paardenmarkt gehouden welke, ofschoon de eerste in het voorjaartoch goed bezet was. Als een noodzakelijk gevolg van den oorlog, waren de prijzen hoog. Vooral door buitenlandsche kooplieden, ook uit Prankrijk, werd veel gekocht, zoodat de >markt bijna geheel werd op- geruimd. De vlasbouw in 1869 behalve in Utrecht in nlle provin- cien van Nederland uitgeoefendstrekte in dat jaar zich uit over meer dan 26,500 hektaren. De uitkomst was, dat werden geoogst p. m. 14,129,900 k.gr. vlas en 232,850 hektol. lijn- zaad. De waarde van dien oogst wordt gescbat op/ 15,220,650, het vlas op 11,727;S25, het lijnzaad op 3,492,825. Dalfsen6 Maart. Dezer dagen kwamen belgische paar- denkoopers onze environs bezoeken. Schoone paarden werden voor 400 tot 600 gekochtte leveren tegen palmmarkt. Ook in werkpaarden wordt veel geld besteed en insgelijks voor belgische rekening gekocht. Het grasgewas der dijken en wegen van de Wijde-Wormer is 2 Maart jl. verpacht voor 5294, het regt om op twee perceelen gedurende 4 maanden schapen te weiden voor/ 116 te zamen voor 5410. In 1870 was het gezamenlijk bedrao- der pacht 4026. Den 4 dezer zijn te Haarlem toegekend de prijzen voor de negende tentoonstelling van bloembolgewassen enz.gehouden door de Algemeene Vereeniging voor Bloembolgewassen te Haar lem onder beschermheerschap van Z.M. den Koning, op 3, 4, 5 en 6 Maart 1871 in de Statenzaal op het Binuenhof, en wel aan: Gebr. Bijvoet, te Overveen, 1 gouden medaille 1 zilv. med., 4 verguld zilv. med. en 1 kleine zilv. med A. J. Bos, te Haarlem, 1 z. en 1 v. z. m.J. G. Miihring, te Haarlem, 1 z. en 1 kl. z. m.Gebr. Prins, te Voorhout', 1 v. z. m A. de Haan te Haarlem 1 z. en 1 v. z. m. J. C. Paulen, te Haarlem, 1 kl z. m.P. van Velsen Jr.te Overveen, 2 v. z. m.; J. van der Veldt, te Haarlem, 1 z. en 1 kl. z. m.V. Schertzer en Zonen te Haarlem, 1 g.3 v. z. en 1 kl. z. m.P. van Velsen en Zonen te Overveen 1 v. z. en 1 kl. z. m.E. H. Krelage en Zoon, te Haarlem, 1 g. 4 z.2 v. z. en 1 kl. z. m.J.J. van Logcbem te Haarlem 1 v. z. en 1 kl. z. m.J. D. Zocherte Haarlem1 z. rn. Polman Msoy, te Haarlem, 1 z. en 1 v. z. m P. Buys Gz. 2 v. z. en 3 kl. z. m.; M. Zaad Noordijk, te Uitgeest, 1 z.m.; G. Keyserte Haarlem1 kl. z. m.J. C. van Eeden en Zn. te Haarlem, 1 g. m.P. Jansen, te Haarlem, 1 z.m.; A. de Haan te Haarlem 2 z. m.J. J. Brasserte Uitgeest 1 kl. z. m.; J. Ruysenaars, te Haarlem, 1 z.1 v. z. eil 2 kl. z. m. Ook de Hollandsche Maatschappij van Landlouw heeft hare algemeene tentoonstelling van vruchtboomenvruchten, bloe- men en werktuigen voor den tuinbouw in den Stadsdoelen aldaar geopend. Waarlijk, mogt door velen bij inzage van het prograrama gezegd zijn, dat eene tentoonstelling van vrucht boomen niet sierlijk kon zijn en alleen voor kenners en liefkebbers van belang wasbij een bezoek is dit beweren dadelijk vervallen daar zoowel het een als het atider daar aanwezig, niet alleen zeer bezienswaardig wasmaar zelfs een zeer aangenaam gezigt opleverde. Zoo b. v. de modelboomen afkomstig van het Manpad toebehoorende aan den heer van Lennep, waaronder zelfs tafel en stoelen van vruchtboomen, waren voor een ieder vreemd. Ook de Pomologische Vereeniging, de heeren Looymans van Oudenbosch, Krelage en Zocher, van Haarlemen zooveel anderenzij alien moeten met eere worden vermeld. Niemand zal zich beklagen een bezoek op den Stadsdoelen te hebben gebragt. Zij het dan niet voor het praktische, de theorie zal ook daar niet onvoldaan zijn, al is het dan alleen door inzage van de zoo volledige verzameling van boekwerken over tuinbouw, door den heer Noordendorp van Amsterdam ingezonden. Ons land (Belgie) zegt het ministeriele Journal de Bruxelles, schijnt hoe langer hoe ernstiger dcor de veepest bedreigd te worden. Twee boogleeraren der rijks-veeartsenijschool zijn eenige dagen geleden door de regering naar den omtrek van Couvin (Namen) gezonden, ten einde toezigt uit te oefenen over de maatregelen, welke zijn voorgeschreven om de verdere verspreiding dier aldaar uitgebroken geduchte ziekte zooveel mogelijk te voovkomen. Gr.lvcitliugc, 3 Maart. Een brutale diefstal is hier ter stede gepleegd. Eene dienstbode, die omstreeks 4 jaren geleden bij een onzer stadgenooten in dienst was, schroomde niet zich eergis- teren avond ten 9£ ure naar diens woonplaats te begeven, voorwen- dende dat zij mevrouw wenschte te spreken. Op bet aanbod van den huisknecht dat bij haar bij de kamenier zou brengen, aan- gezien mevrouw niet te huis was, gaf zij te kennen den wegzelve wel te weten en de knecht liet haar, niets kwaads vermoedende, gaan. Later evenwel bleek het dat zij zich meester had gemaakt

Weekblad van Haarlemmermeer | 1871 | | pagina 1