Advertentien. 58 I'olillefe Overzigt. filcmengde Sterigten. 3—9 Maart 1871. Jttgesottbett. ABBENES. BiKWOtfPPgtHICWl van een trommel waarin zicn effekten bevonden ter waarde van ongeveer f 4000. Het gelukte do daarvan inmiddels onderrigte politie de diefegge spoedig in handen te krijgen alsmede de trom mel, die zij op ae Mauritskade had verborgen. Eene 26jarige dienstbode, geboren te Delft, laatst albier bij eene geachte familie wonende, siond heden voor het prov. geregtshof in Zuid-Holland teregt, besehuldigd van valscbbeid in zestien on- derbandsche geschriften door bet verzinnen van bevrijdingen en namaken van bandteekeningen en het des bewust gebruik maken van die valscke stukken. Deze dienstbode had, daar zij sedert vier jaren tegen flh loon trouw had gediend, bet voile vertrouwen erlangd en was belast met de betaling van de maandelijksche reke- ningen van den vleeschhouwer en den bakker, waartoe bare mees- teres haar geld verschafte. Op 1 January jl. kreeg zij verlof om bare moeder in Delft te bezoeken, maar keerde niet in hare dienst terug. Dit had bet gevolg dat de oppasser des huizes de gewone betalingen moest verrigten, maar toen bij zieb daartoe bij den slager aanmeldde, werd bet geld over de laatste maand geweigerd omdat er nog 12 vorige maanden moesten betaald worden, hetgeen te zamen 832.95^ bedroeg. Toen werd zij door de politie opge- spoord en na baar in Delft te hebben gezoeht, bij bare zuster ge- vonden. Wat betreft de vier bakkersrekeningen, bedragende f 38.16, deze werden mede door haar valschelijk onderteekend, docb die waren door baar met het geld voor den slager bestemd, voldaan, omdat deze aan mevrouw briefjes schreef, maar die zij wist in ban- den te krijgen. Na de sckijubare betalingen stelde zij aan me vrouw de fooijen ter hand die zouden zijn gegeven. Bij bare arrestatie werd nog eene som van f 303.14 in baar bezit gevon- den zoodat ruiin f 500 zijn ontvreemd. Op alle vragen, haar door den president gedaan, werd een toestemmend antwoord gegeven, terwijl zij opgat dat beboefte aan kleederen en eenige onderstand aan bare moeder haar tot deze daad bad gebragt. Mr. Terpstra rekwireerde vervolgens hare veroordeeling tot tuchthuisstraf van 510 jaren en 32 creldboeten elk van 50. Mr. Schuurbecque Boeije droeg bare verdediging voor, meende dat de kwaliteit van dienstbode als verzachtende omstandigheid kon worden aangemerkt, omdat die in verzoeking worden gesteld zich te vergrijpen aan hetgeen bunne meesters toebehoort. Besch. zelf verzocht dat baar eene eenzame opsluiting zal worden opgelegd. Het hof evenwel, deed nog beden uitspraak en veroordeelde baar tot 5 jaren tucht huisstraf en 32 gelaboeten elk van 50 of subs, gevangenisstraf van 2 dagen voor iedere boete. Rotterdam, 7 Maart. (JV. R. C.) Eene zaak, die gelukkig lioogst zeldzaam voorkomt, werd heden ter korrektionnele teregt- zitting der regtbank albier bebandeld. Een ongebuwde moeder had haar kind, waarvan zij op 31 Januarij op de kraamzaal bevallen was, op 16 February in doeken gewikkeld op de stoep der woning eener weduwe aan den Goudschen Singel te vondeling gelegd, en zieb eenige huizen verder op begeven en daar blijven wachten totdat zij zag dat het pakje, dat baar zoon bevatte, de opmerkzaamheid bad getrokken. Een heer, die toevallig pasBeerde, had het opge- merkt, aangesebekl en de dienstbode daarop attent gemaakt. Het moet op de spoedig verzamelde voorbijgangers een treurigen indruk hebben te weeg gebragt, toen uit dat pakje een kind te voorsehijn kwain, dat de armpjes te vergeefs naar zijne moeder uitstrekte. Door een politie-agent werd dit kind naar het burean gebragt, waar de moeaer, die inmiddels werd opgespoord, het gevonden wicht voor bet bare herkende en toestond.dat net aan de vrouw van een politie- agent werd afgegeven, die op zieb genomen heeft het te zullen opvoeden. De 21jarige moeder, als beklaagde teregtstaande, bekent hare schuldzonder huisvesting en zonder middelen om in het onderhoud van haar kind te voorzien, had zij, ten einde raad, hare toevlugt tot dit middel genomen, opdat haar kind door anderen verzorgd zou worden. De officier van justitie merkte bij bet nemen~ van zijn rekwisitoir op dat een ieder voorzeker medelijden zal ge- voelen met de ongelukkige, die zonder huisvesting of voedsel een dergelijke daad bedrijft, docb meent van den anderen kant op de ernstige gevolgen te moeten wijzen, die door dit nederleggen bij zulke koude temperatuur voor het kind hadden kunnen bnt- staan. Na schorsing der zitting veroordeelde de regtbank de be klaagde tot eene gevangenisstraf van twee maanden in eenzame opsluiting te ondergaan, en eene boete van f 8. Veel belangrijk nieuws heeft de afgeloopen week niet op- geleverd. In afwachting van het definitief sluiten van den vrede, te Brussel, wordt reeds uitvocring gegeven aan de bepalingen, vervat in de overeenkomst., den 2 6 February te Versailles gesloten en den 1 Maart door de nationale venja- dering te Bordeaux bekraehtigd. De eers'e gevolgen van den vrede zien wij dus reeds: de fransehe legerkorpsen worden ontbondende duitsche legerkorpsen op fransch grondgebied trekken zich terug tot de linie bij overeenkomst bepaaldde krijgsgevangenen worden huiswaarts gezondende nationale vergadering zal weldra Bordeaux verlatenomzoo al niet dadelijk in de hoofdstad, dan toch in de nabijheid van deze, te Fontainebleau, werkzaam te zijn; de urannen der duitsche land- weer worden zoo spoedig mogelijk aan hunne gezinnen weer- gegeven; Bismarck is te Berlijn terug; de keizer van Duitsch- land maakt zich gereed tot den terugkeer naar zijne Staten en daar wordt hem een sehitterende ontvarigst bereid, bij welke gelegenheid de duizenden en duizenden, die het leven voor vorst en vaderland gelaten hebben, herdacht zullen worden bij een kerkelijke plegtigheid, te houden op den avoud van den dag voor den zege-intogt der troepen bestemd. Een dankdag met buitengewone godsdienstoefening is voorts te verwachten. Voor het einde der volgende week zal Willem I te Berlijn zijn, en groote militaire feesten zullen bij die gelegenheid gegeven worden. Kort na zijne aankomst zal hij de zitting van den eersten Duitsohen Bijksdag nl. de volks- vertegenwoordiging van Noord- en Zuid-Duitschland veree- nigd openen met een troonrede, wier inhoud zoo rijk aan belangrijke en verbazingwekkende mededeelingen zal zijn, dat in dit opzigt het staatsstuk zijne weerga stellig niet heeft. Een zeer groot gedeelte der duitsche legerkorpsen blijft nog in Frankrijk en wel voor geruimen tijdwant er is bepaald dat de terugtogt van lieverlede zal geschieden, naar gelang van de betaling der termijnenbepaald voor de afdoening der vijf milliarden vergoeding voor oorlogskosten. Het spreekt van zelf dat niets onbeproefd zal gelaten worden om zoo spoedig mogelijk aan deze verpligting van financieleu aard te voldoen, ten einde hoe eerder hoe liever van de duitsche soldaten bevrijd te worden. Cremieux, de ex-minister van justitie, heeft het voorstel gedaan dat de natie de ontzagge- lijke som van vijfduizend millioen francs aan den Staat leene; hij zelf begint met het aanbod van 100,000 francs. Is het voor de regering hoogst moeyelijk de vijf milliarden te ver- schaffen, voor de natie zal het ook niet gemnkkelijk zijn ze op te brengen, zelfs al trekt zij rente van haar voorschot, en al wordt dit in vijftig jaren afbetaald. De toestand van het land is te ellendig, om te onderstellen dat de burger- stand, de nijvere stand, al zou hij willenkrachtdadig deel aan dit nationale hulpbetoon zal kunnen nemen. Deze week heeft zich te Haarlemmermeer het zeldzame geval voorgedaan dat eene bruid welke een paar dagen vroeger was ondertrouwd zich ter secretarie vervoegdeten eiDde stuiting harer geboden te verzoeken. Toen men haar naar de l'edenen daarvan vroegantwoordde zij na eene sehit terende improvisatie gehouden te hebben doorspekt met veel stichtelijke maar ook veel stuitende woorden, dat zij tot dit voornemen gekomen was omdat haar bruidegom, dien zij reeds sedert een half jaar zeer goed meen de te kenuen, nu bleek een wolf in schaapskleederen te zijn, daar zijon- der het drinken van een borreltje bespeurd had dat hij niet op dien weg lag daar zij op lagterwijl zij tevens informeerde of, als hij eens anders mogt gaan liggen, dat is zoo als zij lag, hun huwelijk dan nog kon door- gaan tevens wilde zij weten of, als het wat lang duurde eer hij goed lag en zij in dien tijd een ander mogt vinden die lag zoo als zij lag zij dan met dien konde trouwen. Was dit huwelijk doorgegaan dan hadden zij te zamen negen kinderen bij elkander gebragt. De Gemeenteraad van 's Gravenhage heeftna eene korte disenssie met algemeene stemmen besloten met het oog op de heerschende epide mic dit jaar de kermis niet te doen houden. Gedurende de afgeloopen week zijn aldaar 164 pokkengevallen aangegeven. Omtrent het ongeval, den heer de Waal overkomen op den spoorweg tusschen Marseille en Toulon zie Weekblad n°. 8verneemt men nog dat de heer de Waal zich alleen bevond in een kompartiment van een der eerste waggons van den spoortrein, aan welk achterste einde zich de nood- lottige kruidwaggons bevonden, wier ontploffing zoo vreeselijke verwoesting heeft aangerigt. Juist was de trein in een ravijn gereden welks hooge rotswanden het vergezigt op den zee-oever benamen, toen het onheil voor- viel. Naar men meldt, moet de heer de Waal verklaard hebben niets van een luiden knal of slag bespeurd te hebben maar op eens* te zijn opge- schrikt door eeii vreeselijke doordringende trillingdie door merg en been ging en in hetzelfde oogenblik gevoelde hij zich in het aangezigt getroffen door als het ware een schrootschot van glasschervenafkomstig van de door de drukking der lucht van bniten naar binnenwaarts in duizend stuk ken gedrongen glasruiten van den waggon. Hoe hevig de pijn ook was zoo verloor de heer de Waal toch het bewustzijn niet en lioorde hij dui- delijk de akelige kretendie van alle zijden opgingen. Opmerkelijk is hetdat de machinist niets van de op weinige ellen van hem af gebeurde ontploffing moet hebben bemerkt, en dat het angstgeschreeuw der gewonde reizigers in de half vernielde waggons de eerste waarschuwing was, die hij van het gebeurde kreeg. Bij een brand te Londen, in de straat Edgwarc Road genaamd, zijn drie menschen om het leven gekomen. Van 18 September tot 24 February 1869/70 zijn te Parijs 21,978, en van 18 September tot 24 February 1870/71 64,154 menschen gestor- ven dat is in laatstgemeld tijdvak 42,176 menschen meer. Vele Fransehe gevangenen te Wesel lagen in de lazareths. Op het bcrigt dat een begin zou worden gemaakt met het vervoeren der herstelde gevangenen naar Frankrijk, scheen eensklaps alle ziekte geweken te zijn. Verreweg de meeste patienten sprongen van stoel of legerstede opom de verklaring af te leggen dat zij zich volkomen hersteld gevoelden en dus met een der eerste transporter! de terugreis naar hun vaderland wenschten aan te nemen. Als een staaltje van de geringe veiligheid, die men in Ierland ge- niet, wordt uit Dublin het volgende berigtMaandag avond werd Tho mas Harold, rentmeester van den heer Charles Conyerein het graafschap Limerick door een gewecr- of pistoolschot doodelijk gewondterwijl hij met zijn gezin zat thee te drinken. Het schot drong door het vensterraam. De aanleiding schijnt te zijn dat Harold onder diegenen behoorjewelke een pachter van zijn erf hadden afgezet. Deze man had die streek verla ten en de gepleegde moord schijnt van eene georganiseerde vereeniging uit te gaandrie mannen zijn op vermoeden in hechtenis genomen. Eene andere gewelddadigheid is eene wraakneming over toewijzing van land, bij gelegenheid eener opmeting. Het land, dat in bezit was van personen tot de familie Magrath behoorendeging aan de familie Macnumara over en de woningen van deze werden dientengevolge jl. Zondag-avond door eene gewapende bende aangevallen zij vernielden de vensterramen eenig huis- raad en tuingereedschap en trokken toen af onder het lossen van schoten. De politie heeft vijf personen op.grond van aangifte in hechtenis genomen en zij zijn erkend als tot de misdadigers te behooren." Eene Ojiera-Seria-Comique. Twee zangeressen der opera te Napels, Morechi en Gallijaloersch op elkanders gunst bij het publiekhaatten elkander van heeler harteen dit liep zdd in het oog en was zoo algemeen bekend, dat men zelfs op het denkbeeld kwam, om van deze omstandigheid voor het genot des publicks partij te trekken, namelijk beide te zamen te doen optreden in een stuk van Cimarosa, waarin twee op elkander ijver- zuchtige vrouwen spelen, en deze rollen haar op te dragen. In dat stuk komt een duo voor, waarin beide, de eene de andere, met scheld- woorden overladenen de aandacht was voornamelijk op dit punt gevestigd. Morechi begon haar voorafgaand solo, en reeds nu beet Calli haar half luide allerlei beschimpingen toe. Nu was de beurt aan Galli, en Morechi bleef niet in gebreke van wedervergelding. Reeds klonken de toejuichingen der aanschouwersmaar toen het duo eigenlijk begon, vergaten beide zan geressen zich geheel en alvergaten het publiekhare rollen en het tooneel zij averden handgemeen. Morechi scheurde onder anderen Galli den hals- doek af, wetende, dat deze op geen welgevormden hals kon bogen. Galli, daarop zich herinnerendedat hare partij valsch haar droeg, rukte haar de pruik van het hoofd. Daar stonden nn beide voor het Napelseh publiek ten spottot dat de eerste komiekBuffalomet twee zwaarden in elke hand, optrad, om de vechtende tijgeressen te scheiden. Natuurlijker was er wel nimmer gespeeld, en, bij ad den ernst van het spel, was er wel nimmer hartelijker en luidruchtiger gelagchen. Een hnis in de Kerkstraat te Harlingen, voor anderhalf jaar onge veer, op last van het gemeentebestuur, uit vrees voor in- of omstorting, grootendeels afgebroken, is den 7 Maart op last der regtbank te Leeuwar- den publiek verkocht wegens achterstallige belasting. Dit pand behoorde aan 117 eigenaren, die voor het grootste deel te Amsteidam wonen en hun hart van hun eigendom schijnen afgetrokken te hebben. De heer K. Blee- ker, timmerman aldaar, heeft de ruine voor ongeveer f 300 gekocht. Toen ik voor weinige dagen met den gezagvoerder Nemo, in gedachten, eene onderzeesche reis maakte en beurtelings op mijnen togt het oude Atlantis en de vulcanen van den Griekschen Archipel, de Arabisehe tunnel en den zestien duizend meters diepen granietbodem van den Atlantischen Oceaande pracktige graslanden en digte wouden van de donkere diepte had bezocht; toen de gevaarlijke togt onder de ijsbergen door naar de Zuidpool gelukkig volbragt en de beruchte maalstroom bij de Loffoden mij op onzachte manier tegen de Noorweegsche rotsen geslingerd had, toen dacht ik 't is toch maar goed, dat ik dit alles gelezen en niet wer- kelijk ondervonden heb, en dat ik hier-nog zoo ruslig en vredig op mijn stilgeliefd Abbenes ben gezeten. Eigenaar- dig toch is de bekoorlijkheid, welke deze plants voor ieder harer bewoners moet hebbenwanneer men haren toestand vergelijkt bij dien van tien jaren geleden. Nu onlangs tveder, zoo als bekend is, werd hier eene Naai- en Breischool opge- rigt, waaraan zoo groote behoefte bestond. Dank zij de belangstelling van den heer A van Biessen, die mij 5 gulden ter hand stelde, om die voor dit doel zoo nuttig mogelijk te gebruiken; waaraan door mij gevolg is gegeven. Juist dit werd door mij gewenscht, dat deze stichting gesteund zou worden door personen van invloed en hooge beschaving, om daardoor hare duurzaamheid te verzekeren. Voor 5 gulden 'sjaars kan een meisje nu geoefend worden in al de vrouwe- lijke handwerken, welke in ieder welgeordend huisgezin onont- beerlijk zijn. Wel had ik de hoop gevoeddie belangstelling van meerderen te mogen ondervindendocb bedrogen hoop is zoo oud als het menschelijk geslachtToch is er veel liefelijks en bemoedigends in den Naamwelken deze inrigting voor meisjes dragen mag, daar het ons op verzoek vergund is haar te mogen noemende, Cornelia en Sophia Naai-en Breischool te Abbenes," naar de voornamen van mejufvrouw Diderica Cornelia van Voorst, zuster, en mejufvrouw Sophia Heije, dochter van den wel-ed. heer dr. J. P. Heije. Voor zeker dat is een aangenaam begin en een bewijs van dege- lijke ingenomenheidwelke eene hoopvolle toekomst voorspelt. In dubbele mate onze dank en hulde voor deze edelmoedige welwillendheid Doch behalve het fraaije schoolgebouw en huis met hunne nette omgevinghet lief gelegen landelijke kerkje, vindt men hier ook eene grafstede, welke door sierlijken en smaakvollen aanleg het aanzien van een prachtvollen bloemruiker heeft, zoodra de lente weder haren levendmakenden adem doet henen ruischen over deze liefelijk-ernstige plek gronds. Gelegen op eene hoogtewaarom heen velen hopen dat weldra eene begraaf- plaats voor de hervormden dezer gemeente zal aangelegd mogen worden, is de kelder, gedekt door een schoon gebeitelden hard- steenmet het opsehrift: Hier sluimeren tot hooger ontwaken." Op een ander gedeelte van den deksteen leest men: Graf- steerr van Dr. J. P. Heije en zijn dierbaarstenmede ter gedachtenis zijns vaders J. J. van Voorst en zijner moeder Sophia van Voorst—Hoeufft." De wapens van Hoeufft, Heije, van Voorst en Geelvink versieren het ondereinde van dezen steendien wij wenschen dat nog vele jaren gesloten mag blijven. Omgeven door een helderwit schelpenpaadjedat aan twee zijden den in- en uitgang verschaft door het cirkelvormig ijzeren palissaden hek, is de binnen- en buitenzijde van den grafheuvel daar langs versierd met veelkieurige bloemen en verscheidenheid van heesters stamrozen en phoxia'sgeraniums en dahlia's, accacia's en zilverhulsten. Aan twee zijden, buiten het hekvverk, zijn nette bankjes geplaatstoverschaduwd door treuresschen, die den wandelaar, als het ware uitnoodigen op een zoetenzachten lenteavond het liefelijke woord te bepeinzen„hier sluimeren tot hooger ontwaken Het geheel is omlijst door een voetpad en eene dubbele rij van snelgroeijende elzen. Een waarlijk schoon gezigt heeft men van dit slandpunt op het oude eiland om zich heen. Oostwaarts de breede, ruime vlakte van den gezegenden Haarlemmermeergrondlinks het aangroeijende Abbenes, regts veelvuidige dorpen in het verschiet, met hunne spitse kerk- torentjes, aehter zich den ronden hooggaanden Leeghwater mede een der herculessen die dezen Augiasstal van Holland gereinigd heeft. Doch al mogt op zulk een avond het pax intrantibus op deze eenzame veelbeduidende plek ons tegen- ruischen, thans is het te guur nog en te doodig in de natuur om er lang te vertoeven, en ginds ook vraagt het luidruchtig opbruischend gevoel van jong leven geheel onze aandacht. Wat hiervan de oorzaak zij? Och het kan u bekend zijn. Zoo als reeds vele jaren achtereen, zoo heeft ook weder dit jaar Dr. J. P. Heije, naar aanleiding van zijn verjaringsfeest op 1 Maart, den leerlingen dezer school een aangenaam, prettig dagje geschonken. Er waren 113 kinderen tegen- woordig; eenige waren door ziekte verhinderd te komen som- mige hadden de koorts te luttel geacht om het feest te willen missen. De gewone versnaperingen werden ruimschoots rond- gedeeld. Aandoenlijk was het, hoe enkele kinderen van de ongewone, degelijke lekkernijen, iets voor hunne zieke huis- genooten bespaarden. De boter is ook zoo duur, en witte-en krentenbrood is ook geen dagelijksche kost. Geen Caecilia- concert, hoe rein melodisch en harmonisch ook gegeven, kan wedijveren met den indruk dien men ontvangt, als een vol koor van 113 slurpende monden zijn chocolade-kopjes ledigt. Het genot moge niet zoo fijn wezentoch doet het innerlijk goed, wanneer men het ziet en hoort bij gelegenheid als onze nederlandsche kindervriend en dichter de vreugde van zijn feest overstort in de harten van het jonge volkje te Abbenes, en een blijden dankbaren lach weet te tooveren op menig bleek, vermagerd gezigt; want och 1 het is zulk een booze, onbarm- hartige winter geweest. Het was op den feestdag prachtig weerdat zeer gelukkig was voor het verjaringsversje, waarin al dadelijk gezongen werd van de ruwe winterdagen, die voor de lente op de vlugt gaan." De eerste dagen van Maart zijn hierin nog niet volkomen betrouwbaar. Maar enfinhet was mooi vyeer, dat de feestvreugde verhoogde en een frissche wandeling uitlokkend maakte. Na een kort gekibbel wie aan het front onzer armee het vaandel zou dragen, trok weldra pelotonsgewijze het kleine leger voorwaarts. De monarch met zijne stafofficieren gingen de gelederen langs. De vocaal muziek werd aangeheven door het geheele korps. Hier en daar hield men halt om de achterblijvers te verzamelen. Het was waarlijk een schoone revue, die velen tot aanschouwing uitlokte. Ston den daar ook niet zoo menige vader en moeder, die in hun hart Dr. Heije dank zeiden voor het genoegen aan hunne lievelingen bewezen? Onder luide hoera'shet Wapperen van de vlag, het zwaaijen van de petten, met versnelden pas ver- zamelden de feestvierenden zich weldra weder in het ruime, frissche schoolgebouw. Nu had de loting naar een keurig boekje en een rijkvoorziene verfdoos plaats. De stand der spaarpotten werd vervolgens medegedeeldwaaruit bleekdat zij in het afgeloopen jaar 77.593 aan snoepcenten bespaard hadden, zoodat er op dit oogenblik in kas was eene som van155.54. Dr. Heije zou van de eerstgenoemde gelden 5 pet. interest schenken, die naar evenredigheid in hunne spaarpotten zou bijgelegd worden. Toen ontving ieder nog een fraaije plaat of prent en, opgetogen van dartele vreugde en dankbare blijdschap, ging ieder naar huis, om te vertellen zekerhoeveel genoe gen men dien dag wel gesmaakt had. Moge de wensch van alien te dezer plaatse vervuld wor den, dat dr. Heije nog vele jaren het genot moge smaken de dankbaarheid en blijdschap te ondervinden, aan de daden zijner edele kinderliefde verbondenP. Boekel. Heden overfeed, aan eene korte, doch hevige ziektemijne DOCHTER ANNEKE MAAIKEin den ouderdom van ruim 16 Jaren, diep betreurd door mij, hare Broeders en Zusters. J. VAN Vl l REX Hz. Haarlemmermeer, 5 Maart 1871. &KA-;Hiik-1itn-tA

Weekblad van Haarlemmermeer | 1871 | | pagina 2