1871. Vrijdag, 17 Maart. VAN AAN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. Twaalfde Jaargang, wWir.f Prijs van liet Abonnement in het Jaar6. Prijs der -A.dvertent.ien van 16 regels 75 Centelke regel meer 12 /2 Cent. Haarlemmermeer. Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven van 8 tot 14 Maart 1871. Holl. Maatscliapptj v. Landbonw. ILaiidboiiw. Blokzijl15 Maart. Op een in de nabijheid dezer ge meente gelegen erf gehouden boeren-, zoo genaamd boelgoed, werd een porceleinen schotel verkocht voor f 129, met op- centen bedragende f 141.90. H AARLEMMERMEER ALLE TOEZENDINGEN, REDAKTIE EN UITGAVE BETRKT'FENDE te adresseren aan VAN BONGA C°.te Amsterdam. Prijs van een enkel Nommer 15 Cent. WJiterljjk Woensdag.) Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. Den 10 dezer is te Hoofddorp de vierde en laatste der voordragten van het Nederl. Zeudeling-genootschap afdeeling Haarlem, gehouden door Ds. Jorissen van Nieuw-Vennep. Spreker gaf zijne denkbeelden weder belreffende de zending. Hij achtte de zendingszaak een goede zaakjammer maar dat de handelingen der christe waar zij in aanraking komen met niet-christenennog v.an dien aard zijn, dat zij meer op eene bespotting, dan op eene verheerlijking van bet Evan- gelie der liefde en des vredes gelijken. Daartoe wees spreker meer bijzonder op de verhotiding waarin nog altijd de blan- ke tot den zwarten broeder staat, eene verhoudingdie zich nog in al!e deelen door zelfzucht en liefdeloosheid kenmerkt. Een ware triomf zou het dan ook zijn voor de zending, zoo het haar gelukken mogt die liefdeloosheid vveg te nemen, en daarentegen de harten te winnen voor Jezus, den humanen mensch bij uitnemendbeid, en voor het geloof in zijn God en Vader. Deze rede, die, gelijk duidelijk viel op fe merkende innige overtuiging des sprekers bevatle, werd van het begin tot het einde door de vrij talrijk aanwezigen met de meeste belangstelling gevolgd. i^oge alzoo het goede zaaddat dezen winter van wege de Haarlemsche afdeeling in zake de zending in den Haarlemmermeerpolder is gestrooid gewordeneen we- ligen vvasdom hebben en voor velen eene opwekking zijn om naar vermogen mede te werken tot de uitbreiding van het Godsrijk op aarde. GEBOREN: Cornelis, zoon van J. Stekfelenburg en A. van Blokland. Adrianus, zoon van H. Edelaar en A. van Graas. Gijsbertus Francis- kuszoon van H. Granneman en E. Verbeein. Janna, dochter van N. A. Alexander en J. de Vries. Alida, dochter van J. Rijken en PI. Klaas- sen. Aafje dochter van H. van Haften en G. Barteling. Neeltje dochter van K. Jurriens cn N. Boterbloem. Martha Lena, dochter van J. Ncderveld en T. Nieuwenhuijs. Neeltje, dochter van A. Wielaard en T. van Dalen. OVEBLEDENJan IJzelendoorn, oud 79 jar en, weduwnaar van P. Jan- sen. Dingena van Giesaen, oud 58 jaren, gehuwd met G. G. den Boer. Andriesoud 11 maanden, zoon van L. de Kraaij en G. Muller. Karel Silvester, oud 15 dagen, zoon van K. Janszen en G. Lamboo. ONDERTROUWDJohannes Heil met Trijntje Kort. GEHUWD: P. van leeuwen met P. Bokkers. J. Jansen met A. Nijs. A. Koning met A. van der Wal, J. Kieboom met A. van der Stroom. Vostkantoor van Vertrek te Haarlemmermeer. Tweede helft der maand Januarij 1871. LIJST VAN BR1EVEN DIEUITIIOOFDE VAN ONBEKENDHEID DER GEADRESSEERDEN, NIET BESTELD ZIJN KUNNEN WORDEN. 1. H. Mosser,. Holland op zijn Srnalst. 2. G. Houtman, Haarlemmermeer. 3. J. Ravestein, Middelie. 4. Ph. BaronVlissingen. De heer E. J. van Wisselingh J.Pz., predikant le Haarlem mermeer, heeft eene beroeping ontvangen naar de gemeente van Dirksland. Voor de ligting 18 71 der Nationale Militie zullen uil de gemeente Haarlemmermeer worden ingelijfd 35 lotelingen. De Minister van Binnenl. Zaken heeft den 3 dezer de vol- gende circulaire gerigt aan de Commissarissen des Konings in de provincien: „Mijn ambtgenoot van financien acht het wenschelijk dat de burgeraeesters in provincien, waar de longziekte onder het rundvee voorkomt, opmerkzaam worden gemaakt, dat bij ver- koop van gedeelten van onteigend vee, waarvan de accijns op het geslagt verschuldigd is, de accijns is te berekenen te- gen tien percent der onzuivere opbrengst van den verkoop en daaienboven de gemeente-opcentenwaar die geheven worden. Het verschuldigd bedrag. moet binnen drie dagen na den ver koop met eene gewaarmerkte nota tegen kwitantie worden ge- stort bij den betrokken ontvanger der accijnsen." Ten gevolge van die circulaire zijn de Gemeentebesturen uitgenoodigdzich in voorkomende gevallen daarnaar te ge- dragen. De kf ageningsche Courant bevatte dezer dagen een verslag van een merkwaardig kerkelijk proces. De notabelen der Her- voimde gemeente te Veenendaal dagvaardden een lid van de Nederlandsche Herv. gemeente tot betaling van den hoofdelij- ken omslag tot dekking van het tekort over het jaar 1869. De verdediging van den gedaagde berustte op deze conclusion, dat bij de vaststelling van het reglement de belanghebbenden, dat zijn de aangeslagenenvan de stemming geweerd en uit de kerk, waar de stemming geschiedde, gejaagd waren; voorts dat hij was ingezeten van Geldersoh Veenendaal, die volgens de letter van art. 20 van het reglement niet aan den hoof- delijken omslag zijn onderworpen. Eindelijk trok hij de wet- tigbeid van het kerkbe9tuur in twijfel. Bij vounis van het kantongeregt zijn kerkvoogden in het ongelijk gesteld. Deze beslissing werd genomenonder meer, op grond dat kerk voogden hunne bevoegdheid om belastingen te heffen alleen ontleenden aan het reglement op de kerkelijke adrninistratie te Veenendaal; dat tot de regeling van de wijze van beheer en het vaststellen van het reglement niet alle leden van het zedelijk ligchaam dier kerkelijke gemeente waren opgeroepen maar alleen de manslidmaten waren toegelatendat alzoo kerkvoogden niet konden geacht worden de geheele gemeeute te vertegenwoordigenen namens haar een hoofdelijken kerk- omslag te kunnen uitschrijven en invordeven. In de vergadering van den Gemeenteraad van Haarlem van den 14 dezer is ingekomen en werd gelezen een adres van het Comite voor de belansen der Haarlemsche paardenmarkt, benoemd door de afdeeling Haarlem en omstreken der Holl. MaatscJi. van Landbouwdaarbij te kennen gevende, dat de nieuw ingestelde derde paardenmarkt, die zal gehouden wor den den eersten Maandag en den daarop volgenden Dingsdag der maand Mei, en alzoo dit jaar op den laten en 2den Meiop de eene of andere wijze zal behooren te worden ondersteundten einde de aandacht en de belangstelling daarvoor op te wekken; dat het Comite meent, dat het beste middel daartoe, althans dit jaar, zou zijn omzooals dit vroeger bij de Julij-markt plaats hadvoor zekere categorien van paarden premien uit te iovenen dat die eene som van f 800 a f 900 zullen moeten bedragendat het Comite bereid is daartoe een bedrag van f 400, zijnde het batig saldo der rekening van de paarden-verloting in 1870, be- schikbaar te stellenen verzoekt, dat de Raad alsnu voor dat doel eene toelage van f 500 zal verleenen. Op voor- stel van burgem. en weth. is het genoemde bedrag van f 500 voor gemeld einde beschikbaar gesteld. Capelle (Langstraat) 13 Maart. Sedert eenige weken worden voor fransche rekening in deze streek verschillende soorten paarden druk opgekocht. De eerste kwaliteit vindt echter minder aftrek dan die van f 200 tot f 300. Het winterkoren heeft hier door den langdurigen winter zeer veel geleden, zoodat vooral de roggedie eenige dagen voor de ingevallen vorst was gezaaidop vele plaatsen moet omgeploegd worden. Men vermoedt dat het zaaikoren is gerot. Nog steeds blijft de vraag naar hooi voortduren. Is er een iaudbouwer, die hooi heeft, onverschillig van welke kwa liteit, hij kan geregeld verkoopen en ontvangt, naar kwaliteit, f 25 a 33 per 500 kil. De aflevering geschiedt tegeuwoor- dig dagelijks. Zntphen14 Mhart. De gemeenteraad heeft afwijzend be- schikt op het adres van landbouwers alhier, waarbij zij, naar aanleiding van het de vorige maand genomen beslnit, om de betaling der pachtsommen op 20 December te stellen, den raad verzochlen hierop terug te komen. Alzoo zullen de groote verpachtingendie voor de deur staangehouden worden volgens de nieuwe konditienvroeger ook in dit weekblad vermeld. Moerg'estel, 7 Maart. Heden was onze jaarmarkt zeer druk bezocht, ook door vele vreemde koopliedener waren 120 paarden aan de lijn die al zeer vroeg verhandeld werden; 40 zijn verkocht van f 200 tot f 300. waarvan het grootste gedeelte naar Belgie en Holland ging. In koebeesten, mee- rendeels jong vee, was weinig handel, daar dit heden, naar het schijnt, weinig gezocht werd. Indien de jaarmarkt een maand later was, zou de handel in koeijen meer aftrek vinden. De varkens golden van 20 tot 30; de handel in dit ar- tikel ging vlug van de hand. Men kan deze markt als voor goed gevestigd beschouwen, en men vindt geen schooner pnar- denras in de geheele meijerij. Sneek, 13 Maart. Gedurende de afgeloopen maand zijn op de onder9taande Friesche markten van boter verhandeld: te Leeuwarden 1269 kwart, 1300 achtste, 127 zestiende vaten (middenprijs 67); te Sneek 624 kwart, 459 achtste vaten (middenprijs 67.50); te Bolsward 444 kwart, 296 achtste vaten (middenpr. 70); te Ileerenveen 11 kwart, 208 achtste vaten (middenpr. 68.50); te JVolvega 169 kwart, 251 achtste vaten (middenpr 70); te TVoudsend 5 0 kwart, 17 achtste vaten (middenpr. f 69); te Balk 34 kwart, 100 achtste vaten (middenpr. 69.75)alzoo te zamen 2947 kwart, 2952 achtste, 127 zestiende vaten, eene waarde ver- tegenwoordigende vrd f 299,000. De hoogste prijs per kwart vat is geweest 74 den 13 te Woudsend en Lemmer; de laagste 60.50 den 28 te Sneek en de middelpr. 68.50. Te Leeuwarden werden op de veemarkt aangevoerd 1367 koeijen, 147 kalveren, 690 schapen, 184 varkens en 242 biggente Sneek 133 koeijen, 354 scbapen en 130 varkens. Zwolle14 Maart. In de voor eenige dagen alhier ge houden vergadering van de afdeeling Zwolle der Overijsselsche Maatsckappij van LandbouwTuinbouw en Veeteelt heeft een ingekomen voorstel van de afdeeling Goes, om aan de be- hoeftige landbouwers in de omstreken van Metz subsidie te verleenen geen onderstenning gevonden en is dit alzoo af- gewezen. De vergadering besloot o. a. om in de maand Augustus e. k. eene groote tentoonstelling te houden van bloemen en vruchten. Raalte14 Maart. In deze environs heerscht eene sterfte onder de bijen. De ijmkers hebben ontdekt dat in de laatste dagen velen zijn omgekomen. De heeren E. H. Krelage en Zoon, te Haarlem, hebben aan het Hoofdbestuur der Hollandsche Maatsckappij van Land bouw drie zilveren medailles aangeboden a f 10.oin als eerste prijzen voor drie vragen van nieuwighedeuop bijzondere voorwaardente worden uitgeloofd voor de algemeene ten toonstelling in September a. s. van wege de Maatschappij te Hoorn te houden. Genoemd Bestuur heeft dit aanbod met belangstelling aan- genomen en zijne goedkeuring er aan gehecht, dat ook vddr de opname der uitloving in het programma der tentoonstelling, daaraan algemeene bekendheid zou worden gegeven. Dientengevolge wordt deze Prijsuitloving ter kennisse der liefhebbers gebragt. De vragen en de voorwaardenwaarop de uitloving geschiedt, zijn de volgende I. Twaalf soorten nieuwe doperwtenvan elke soort in te zenden3 ongesehonden planten met de erwten in de schokken er aan, te zamen aan een stok gebonden tentoon- gesleld 50 schokken met de erwten er inEen hec togram (ons) gedopte erwten. Eerste prijs een zilveren medaille of tien gulden. II. Twaalf soorten aardnppelen, van elke soort 25 stuks. Eerste prijs een zilveren medaille of tien gulden. Ill Verzameling groentenbehalve aardappelen en dop erwten, bestaande uit minstens twaalf soortenvan elke soort een mandje of drie stuks. Eerste prijs een zilveren medaille of tien gulden. Voorwaarden. Als inzenders op deze vragen worden uit- sluitend toegelaten liefhebbers of hunne tuinlieden. Bloe- misten, BoomkweekersZaadhandelaarsZaadteelders War- moeziers en Tuinlieden van beroep zijn uitgesloten. De in te zenden gewassen moeten door de inzenders zelve geteeld zijn en, behoorlijk van een etiquet voorzienworden aangeboden. Ze moeten in daartoe geschikte mandjes of an- derszins worden tentoongesleld. De in te zenden soorten moeten behooren tot de nieuwig- heden der laatste jaren. Al de soorten in den eatalogus van nieuwe tuin- en landbouwzatlen van E. IT. Krelage en Zoon in 1871 uitgegeven (N°. 70), worden toegelaten en buiten- dien alleen zulke soorten, welke in 1S70 of 1871 in het buitenland voor het eerst in den handel zijn gekomen. Bij de regering is het berigt ontvangen, dat den 1 Au gustus e. k., te Gotlienborg in Zweden eene landbouwtentoon- stelling met daarmed.e verbonden congres zal worden geopend, welke vijf dagen zal duren. Het tentoonstellings-programma omvat 12 klassente weten1°. vee van zuiverras; 2°. ge- mest vee; 3°. pluimgedierte; 4°. landbouw-voortbrengseleu 5°. boschwezen; 6°. visscherij en piscicultuur7°. jagt; 8°. tuinbouw modellen en nfheeldingen van broeikassen plans voor tuinen, eriz. 9°. gereedsehappenwerktuigen en hulpmiddelen voor den landbouw; 10°. modellen en afbeeldingen van wo- ningen ten behoeve van den landbouw; 11°. kaartenland- huishoudkundige stelsels12°. voortbrengelen van de huisse- lijke nijverheid. Van de in te zenden voorwerpen behoort vddr 15 Mei e. k. opgave te worden gedaan aan den sekretaris der direktie te Gotheborg, die daarvoor een bevvijs van ontvangst zal afgeven. Met betrekking tot het rundvee, de paarden, enz. is bepaald, dat alleen dieren worden toegelaten, afkomstig van landen,

Weekblad van Haarlemmermeer | 1871 | | pagina 1