- 46 - Haar le m raer meer Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven van 15 tot 21 Maart 1871. Landbonw. Zwollc19 Maart, Eergistereu is een span bruine paarden alhier verkocht voor den hoogen prijs vau/1275. Die fraaije dieren van oveiijsselseh raswaren bestemd voor den beer Koning, stalhouder te Amsterdam. Olst20 Maart. Als een bewijs hoedanig de prijzen van bet vee zijn gestegen kan dienen dat een slager te Deventer alhier een os heeft aangekocht voor de som van 38R; te Terwolde werden, mede met bestemming voor Deventer, vier koeijen en een os gekocht voor f 288 per stuk. Politick ©verzigt. 17 23 Maart 1871. ©emengde Merigten. REGTSZAKEN. I Tevens wordt voor kennisgeving aangenomendat de decla- ratie van gemaakte kosten tegen van Maurik en zijne borgen ter zake van achterstallige pacht van grasgewasbedraagt 157.2.9 s. VIII. De Voorzitter vraagt daarop de goedkeuring en magtiging dezer Vergadering, om heden over te gaan tot de uitloting der nog resterende 11 aandeelen in de geldleening 1860. Iloewel de Heer Schone er niet voor is om boven de verpligte aflossing van 6000.nog 5000.onverpligt af te lossenhecht echter de Vergadering hare goedkeuring aan de finale afdoening dezer zaaken verleent de gevraagde magtiging. Diensvolgens wordt tot de uitloting van de 11 aandeelen ieder a 1000.overgegaan en de navolgende nummers getrokken, als: N°. 82, 79, 113, 27, 78, 116, 100, 110, 120, 35 en 96, waarvan de uitbetaling zal geschieden op 1 Julij e. k. IX. De Commissie tot onderzoek der Begrooting van 1870, in wier handen was gesteld de Staat van Uitgaven boven 100.buiten aanbestcding in bet 3e kwartaal van 1870, brengt, bij monde van den Heer Mr. T. L. L. I'eins, rapport uitdat die staat is nagezien en accoord bevondenweshalve zij voorstelt om dien goed te keurenwaarop deze Staat voor kennisgeving wordt aangenomen, onder goedkeuring der daarop voorkomende uitgaven. X. Niemand meer het woord vcrlangendewordt deze zitting door dep Voorzitter gesloten. Fostkantoor van Vertrek te Haarlemmermeer. Eerste helft der maand Februarij 1871. LIJST VAN BBIEVEN DIE, OITHOOFDE VAN ONBEKENDHEID DEB GEADEESSEEEDEN, NIET BESTEI.D ZIJN KTJNNEN WOEDEN. N°. 1. D. Kiekte Amsterdam. 2. Gerritje Appel, te de Slooterweg. GEBORENFrans Cornells, zoon van F. de Bonte en M. Drooger. Johannes, zoon van J. van Westerhuizen en J. van Dijk. Tamtnarus Gabrielus, zoon van J. Ruiter en C. Commandeur. Cornelia, dochter van W. van Krimpen en G..van der Helm. Johanna Catharina, dochter van C. Stoop en J. Bleeker. Willcmpje, dochter van B. van 't Hof en H. Vualburg. Johannes Cornelis, zoon, en Lucia, dochter, (tweel.) van J. Clement en E. Buckens. Gerrit, zoon van A. Vermist en H. Klein. Jannetje, dochter van J. Hogewoning en W. van derMeij.Margaretlia, dochter van F. L. Faas en J. van der Vossen. OVERLEDENElisabeth, oud 20 inaanden, dochter van J. B. Calve- lage en M. M. Ongers. Jacobus Marinus, oud 4 weken, zoon van J. Seinen en P. J. van Opstall. Matthijs, oud 18 dagen, zoon van H. J. Nieuwenhoven en C. W. de Brnijn. Aartje, oud 11 jaren, dochter van G. van der Vlugt en J. C. Slingerland. Jan, oud 21 jaren, zoon van C. Kolle en A. van Wageningen. Mattheus de Bruijn, oud 25 jaren, ongehuwd. Johanna Tuijs, oud 43 jaren, gehuwd met F. Demmenic. Tennis Poelman, oud 55 jaren, gehuwd met A. A. Holleman. ONDERTROUWD: C. van Aalst met D. Bijl. - J. van Hoist met E. van Logchem. GEHUWD H. Koekkoek (wednr.) met E. Hogerwerff (wed.). M. van den Nieuwendjjk Soost (wednr.met G. Gravemaker (wed.). Eiland Voome, 20 Maart. Nog is men nict in alle polders geheel van het overtollige water bevrijd. Yeel laag land, vooral te Rockanje, is daardoor nog ongeschikt ter bebouwing. lloelang" zal het toeh duren, eer men ook liier de gebrekkige waterloozing door geschikte machines zal ver- vangen? Moge de schade, die vooral ook dezen winter door hoogen waterstand zoo groot is geweesteens afdoende zijn om hierin verbetering te wenschen niet alleen, maar ook te brengen. Iiellevoetsluis20 Maart. Zooals te vreezen was, is de venvachting van den landbouw in dit eiland grootendeels ver- ijdeld geworden, daar door de vorst bijna alle vvinterzaden in den grond bevroren zijn en de gronden weder omgeploegd. Vele stukken zijn op nieuwvooral met engelsche tarwebe- zaaid. De gezondheidstoestand van menschen en veestapel is over bet algemeen niet ongunstig. Groilillg'CU20 Maart. Ter gelegenlieid van bet in Junij bier te houden 25e landhuishoudkundig kongresworden een aantal vreemdelingen verwacht. De meeste festiviteiten znllen in den tuin en in de lokalen van de societeit de Harmonie gehonden worden. Ten einde ouze landgenooten waardig te kunnen ontvangen, heeft het bestuur dier societeit besloten een haar toebehoorend open terrein tot plantsoen te doen inrigten waardoor de tuin aanzienlijk wordt uitgebreid. Reeds is men druk bezig om dit plan uit te voeren. De opheffing der landbouwschool is tbans een voldongen feit. Op het einde dezer maand zullen al haar werktuigen en al haar mobilair in het openbaar worden verkocht. Zutjtheil20 Maart. Langzamerhand is de rivier weer in haren normalen toestand gekomenen is de vaart even druk als voor den langen doorgestanen winter. De wei- en bouwlanden zijn thanS ook geheel bevrijd van bet water, en men heeft kunnen ontwaven, dat het winterkoorn op de meeste plaatsen in ons graafscbap vveinig of niets geleden heeft. Al- lenvege heerscbt op de bouwgronden de meeste bedrijvigheid. Men schrijft uit Mnas en Waal van den 18 Maart het vol- gendeWerd door den strengen winter en den hoogen water- stand, elders de hoop des landrnans de bodem ingeslagen ook in deze streek ziet het er voor hem niet zeer bemoedi- gend nit. Het koolzaad is bijna totaal weg; enkele stukken vertoonen wel eenig groen maar bij naauwkeurige beschouwing blijkt het maar al te duidelijk, dat, zoo de stukken niet worden omgeploegd, zij eenen schralen oogst zullen opleveren. De wintergarst heeft bijzonder veel geleden daarvan zal weinig overblijven. De tarwe, hoewel zeer gedrukt, begint zicli eenigzins te ontwikkelener kan in 't algemeen van gezegd worden, dat ze behouden is, otschoon ze zeker vrij dun zal staan. De roggewat trouwens te verwachten was, heeft veel meer geleden en zal weinig beschot van stroo opleveren Zoo staat bet met de hooge bouwlanden. Wat de lagere of zoo- genaamde bastardlanden betreft, die zijn er veel erger aan toe, daar het kwel- of binnenwater eene bijna ongekende hoogte bereikte. Van het gezaaide op die landen is dus weinig of niets <te verwachten. Vooral de benedeDpolders en de landen langs de Maas hebben ontzettend door het water geleden. Ge- lukkig is tbans het binnenwater sterk vallende, zoodat de velden weldra van het overtollige water zullen bevrijd zijn. 1 1 I J Belangrijke tijdingen hebben vvij dezen keer mede te deelen. Wat door veien verwacht en gevreesd werdis gebeurdte Parijs is oproer uitgebarstenin de boofdstad van Erankrijk woedt de burgerkrijgen, pas van het beleg bevrijd, pas ontkomen aan den vreemden vijand, is die ongelukkige stad overgegeven aan een nog veel ergeren vijand, den inwendi- gen. Een hoop muitelingen is in verzet gekomen tegen het wettige gezag die liedentwintig in getalop twee na ge heel onbekendhebben zich opgeworpen als tegen-regering en noemen zich Centraal comite der nationale gardeDe republiek, zoo als Thiers, Jules Eavre, Jules Simon, eriz. die begrijpenbevait dien muitelingen niet, en onder het voorwendsel dat zij de regering willen dwingen tot bet uit- schrijven der verkiezingen voor den parijschen gemeenteraad en voor de betrekkingen van bevelhebbers der nationale garde hebben zij zich meester gemaakt van vele knnonnenwelke door een zeer groot aantal nationale garden bewaakt worden en op de hoogten in de wijk Montmartre geplaatst zijn. Het cijfer der oproerlingen is schrikbarend toegenomen; verreweg de meesten onder hen zijn nationale garden, die tegen hunne eigene kameraden (de ordelievende nationale garden) en de bur gers strijden. Na vergeefsche pogingen van bet openbaar gezag om de afgedwaalden tot rede te brengen, werd in den nacht van 17 op 18 Maart eene poging gedaan om aan de opstan- delingen met geweld bet geschut te ontnernen dat zij onregt- matig in bezit houden; doch deze poging mislukte niet alleen, maar gaf zelfs den muiters aanleiding zich te versterkendoor- dien vele militaiien, van de geregelde korpsen, zich bij hen aansloten. Sede'rt dat oogenblik is de opstand meester van de stad. De oproerlingen hebben een Republiekeinsche fede- ratie der nationale garde" iugesteldzich meester gemaakt van bet stadhuis; de wettige regering ter zijde gesteld; de- kreten en wetten uitgevaardigdamnestie aan politiek-veroor- deelden verleendbet ofliciele (lagblad in gebruik genomen als hun orgaankortom zij handelden en handelen nog als waren zij de bevoegde hoogste magt in den Staat. Een der maatregelen, die zij trachten door te drijven, is de verkiezing der leden van den parijschen gemeenteraad; maar van alle kanten wordt, en zeer teregt, deze beschikking van een oproerbewind nietig verklaard, en daar de nationale vergadering zelve be sloten heeft een wet in dien geest te zullen vaststellen, ont- raden zelfs aanvoerders der partij waartoe de muitelingen behooren de voortvarendheid van dezewat de kwestie der verkiezingen betreft. Genoemde vergadering is tbans te Ver sailles bijeen; in die stad bevindt zich ook de regering, daar zij zich te Parijs niet meer veilig achtte; insgelijks zijn de geregelde troepenwaarop de regering vertrouwen kan, en tusschen 40,000 en 50,000 man sterk, te Versailles. Door het vertrek van Thiers en zijne ministers en van de troepen is Parijs geheel overgegeven aan de muitelingendeze bedrij- ven de snoodste misdaden en hebben zelfs zicli niet ontzien twee generaals, Lecomte en Clement Thomas, laatstgenoemde nog wel opperbevelhebber der nationale garde in het Seine-depar- tement, gevangen te nemen, door een zoogenaamden krijgsraad ter dood te doen veroordeelen en onmiddellijk daarna dit vonnis te doen uitvoeren, of liever den moord met voorbedachten rade te doen plegen; tien moordenaren fusilleerden generaal Lecomte; tien andere moordenaren fusilleerden den 62-jarigen generaal Thomas, die gedurende het beleg van Parijs zulke goede diensten aan de republiek bewezen had. De stad is in vele wijken vol van barrikaden, waarvan verscbeidene met kanonnen zijn voorzien, gerigt tegen de voornaamste straten wie weet hoe veel verwoestingen dit geschut nog moet aanrigten De ordelievende partij laat niets onbeproefd om zoo mogelijk rust en vrede te herstellen; doch al hare pogingen baten niet, en versterken slechts de opstandelingen in hun verzet. Behalve de offieieren en anderen, die reeds den 17 en 18 Maart het leven hebben verlorenis eergisteren (Woensdag 22 Maart) op een punt der stad door de muitende nationale garde op het volk geschoten; vele dooden en gekwetsten zijn gevallen. Het eind van deze verschrikkelijke krisis is niet te voorzien, en de toestand van Parijs en van de regering wordt nog bagchelijker, doordien de Duitscherswelke, hoe geneigd ook de gebeurtenissen te Parijs lijdelijk te aanschouwen, dit echter niet langer kunnen doen, wanneer die stad zich over- geeft aan handelingen zoo lijnregt in strijd met de vredes- preliminairenmaar genoodzaakt zullen zijn het vuur weder le openen van de fortenwelke zij nog, bezet houden. Zoo is dan Parijs op nieuw bedreigd met een bombardement dat, geschiedt het, zal moeten dienen om de Eranschen tegen de Eranschende Parijzenaren tegen de Parijzenaren te be- schermen. De terugtrekkende beweging der duitsche troepen is natuurlijk gestaakt; hun keizer Willem I bevindt zich weder thuis en heeft den 21 de zitting van den eersten duitschen rijksdag geopend met een troonrede, die een merkwaardige blad- zijde in de geschiedenis inneerat. Dat die vorst bij zijne terug- komst te Berlijn met onbeschrijfelijke geestdrift is ontvangen ge worden, behoeven wij niet te vermelden; evenmin zal het bevreem- ding baren dat Bismarck en von Moltke door hem met de schitterendste eerbewijzingen met de hoogst mogelijke onder- scheiding zijn beschonken. Grooter kontrast is wel niet denk- baardan dat, hetwelk zich tbans voordoet tusschen Willem I en Napoleon III, deze twee hoofdpersonen toen in Julij 1870 de oorlog uitbarstte. Willem is zegevierende, als overwinnaar, met eer en roem overladen huiswaarts gekeerdNapoleon III, aan wien als ontslagen krijgsgevangene de vrijheid was gelaten zich te begeven waarheen bij wilde, is over Belgie naar Engeland gegaanen heeft daar als onttroonde, verjaagde, verfoeide vorst, als overwonnene, vrouw en zoon wedergezienwelke hij acht maanden te vorenin den vollen glans van zjjne keizerlijke waardigheid, verlaten had. Te Breda is uit den vijver in het Valkenberg opgevischt het lijk van een man, die eenige dagen vermist werd en hij het verlaten zijner woning zijne vrouw een schrijven had achtergelaten waarin hij haar meldde dat zij hem nimmer binnen de muren van Breda zou terugzien. Te vergeefs had men hier en daar gevischt naar zijn lijkomdat men algemeen ver- moedde dat hij zich van kant gemaakt had. Door een toeval, het werpen in den vijver van een voorwerp, dat men een hond wilde laten apporteren, en waardoor er beweging in het water ontstond, werd het lijk ontdekt. Dezer dagen heeft een persoon van een zeer verdacht voorkomen zich bij een fatsoenlijk ingezetene te Ambt-Doetinchem, naar het schijnt opzet- telijk, laten opsluiten. Na zich behendig op de bovenste verdieping van het huis te hebben verborgen werd hij toevallig door een der huisgenoo- ten in zijnen schuilhoek ontdekt. Op de nadrukkelijke vraag wie hij was en wat hij daar uitvoerdeantwoordde hij niets anders danu Ik ben een Pruis 1" Of hij van plan was iets te annexeren, kwam den heer des hui- zes hoogst waarschijnlijk voor. Met behulp van een paar huren werd daarom gezorgd dat de verdachte annexeerder zelf werd geannexeerden thans achter de tralien te Zutphen zit. Te Leeuwarden is eene vrouw, welke reeds moeder van vier doch- tertjes was van drie meisjes bevallentwee dezer laatste waren echter levenloos. Ook is te dier stede een kalf, pas 10 maanden oud, geslagt, wegende niet minder dan 260 kilogr. Naar de berekening van 75 cent per kilogr. heeft dit beest alzoo de aanzienlijke som van f 195 opgebragt. Het prov. geregtshof in Zuid-Holland heeft uitspraak gedaan in de zaak van den 80-jarigen arme doove uit Rotterdam, die in de vorige week teregt stond, beschuldigd van valschheid in twee onderhandsche geschriften van koophandel, door het verzinnen van bevrijdingen, het namaken van handteekeningen en het des bewust gebruik maken van die valsche stukken (zie ons vorig nummer). Het hof heeft hem vrijgesproken van valschheid in geschriften van koophandelhem evenwel schuldig verklaard aan valsch heid in twee onderhandsche geschriften enz., en veroordeeld tot tuchthuis- straf van 5 jaren en vier geldboeten elk van f 50. In den morgen van den 16 dezer, ten half vijf ure, hrak in de woning van H. S., te Ruinen, een hevige brand uit. Binnen twee uren tijds lagen 12 woningen in de ascli. De inboedels zijn zooveel mogelijk gered, doch de nog aanwezige voorraad veevoeder, benevens een paar stuks klein vee, zijn mede verbrand. De brand is door eene tot nn toe onbe- kende oorzaak in de schuur van genoemden H. S. ontstaan. Naar men zegt, bestaat er vermoeden van kwaad opzet. Hoe onbegrijpelijk ook, was in deze nog al vrij aanzienlijke gemeente geen hrandspuit aanwezig en moest men zich alleen tot het omverhalen der panden bepalen, om den brand te stnitcn. Hoe opgewonden de gemoederen van de lagere klassen der parijsche bevolking zijn, is dezer dagen op nieuw gebleken uit de verregaande mis- handeling van drie militairen, die zich in een koffijhuis op een der boule vards ophielden, en, na door sommigen voor vermomde mouchards uitge- kreten te zijn, van den eenen wachtpost naar den anderen gesleept werden en herhaaldelijk op het punt zijn geweest van door den weldra tot eenige duizenden aangegroeiden volkshoop in de Seine geworpen of vermoord te worden. De ongelukkigen zijn wel is waar door tusschenkomst nu eens van een officier der bezetting, dan weder door het angstgeschrei van vrou- wen of kinderen, daartegen beveiligd, maar hebben niettemin onmensche- lijke mishandelingen ondergaan. Aan het verslag der Noord- en Zuid-Hollandsche Reddingmaatschappij over 1870 is het volgende ontleend: Gedurende dat jaar mogt de Maat- schappij 44 personen uit de golven redden, zoodat sedert hare oprigting 1991 personen gered zijn door de middelen door haar verstrekt. -Ook reeds in de maand Januarij van dit jaar werden 27 schipbreukelingen gered, namelijk: den 7 Januarij te Egmond 15 man van de Ligure en den 16/17 Januarij te Schoorl 12 man van de Fremad met de Pettemer boot. De financien der Maatschappij zijn vooruitgegaan ten gevolge van het kleinere aantal strandingen, en dank zij vooral de krachtige ondersteuning die zij van eenige begunstigers mogt ondervinden. Zoo kan men dankbaar ver melden 2 giften van f 2000, 1 van f 500, 1 van f 200 van X., 1 van 200 van A. B. 1 van 40 van het Zeemans-Collegie uTot Nut der Zeevaart", te Veendam, en 1 legaat van 100, 4 pet. W. S.van den heer T. J. Anspach. Naar men wil bestaat er plan om weldra in het Faleis voor Volksvlijt te Amsterdam, op het tooneel, een partij schaak te doen spelen door twee personen, die zich daarhij van levende menschen als van stukken zullen bedienen. Deze hezielde stukken, gekostumeerd in overeenstemming met hunnen rang in het spel, zullen, op te geven seinen, al de zetten maken, voor- en achteruitgaan, opschuiven, enz. enz., en door muziek zullen al die bewegingen afgewisseld worden. Aan Prinses Louise van Engeland is bij gelegenheid van haar huwe- lijk o. a. een prachtige bijbel met gouden beslag aangeboden. 5000 jonge meisjes hebben voor dit doel ieder 60 cents gestort. In den voormiddag van den 16 dezer is te Chambery (in Frankrijk), door eene nog onbekende oorzaak, de patronenfabriek in de lucht gevlogen. Ofschoon zich in de werkplaats slechts zooveel kruid bevond als voor dien dag noodig was is de werking der uitbarsting toch verschrikkelijk ge weest18 personen, waaronder de chef der fabriek, de heer Godard, wer den gedood en het aantal gekwetsten bedraagt 40 waaronder verscheidene zeer zwaar. Het stoomschip Wisconsinkapt. Williams hetwelk onlangs in de Mersey van New-York is aangekoraen had niet minder dan 65 ton en 5 cwt. zilver aan boord grootendeels bestaande uit Mexicaansche dollars waarvan een aanzienlijk gedeelte bestemd is voor Engeland en het overige voor het Continent. De specie werd naar het station van de London- en North-Western Spoorwegmaatschappij gebragt en in 14 gesloten waggons naar de Engelsche Bank te Londen verzonden ten einde aldaar onder de belanghebbenden verdeeld te worden. Op den 21 Maart 1871 stond voor het provinciaal-geregtshof in Noord-Holland te regt C. Ditraaroud 27 jaren, wever, geboren en wonende te Haarlem, beschuldigd van moedwilligen doodslag met voorbedachten rade begaan, voorafgegaan door moed- willige mishandeliug. Ten laste van den beschuldigde werd aange- voerd, dat bij, na voorafgaanden twist in den nacht van 17 op 18 September 1870, omstreeks twee a half drie uur, te Haarlem, tusschen de Poellaan en Eendjespoort aan T. F. Verelsen onverhoeds moedwil- lig een hevigen slag op het hoofd heeft toegebragt, zoodat deze ter aarde stortte, vervolgens hem vastgegrepen en, terwijl hij te- genstand bood, met hem geworsteld heeft, al worstelende hem naar den waterkant heeft gerolcl en aldaar zich op de knieen rigtende, hem opgeheven en in het water geworpen heeft, waarin hij onmid dellijk door verdrinking den dood heeft gevonden, en zulks nadat de beschuldigde een paar minuten te voren op de brug aan de kleine Houtpoort Verelsen onverhoeds aangegrepen en over deleuning der brug getild had, uitroepende: ik zal je G. v. d. over de leuning der bruggooijen, in de volvoering van welk voornemen, reeds tot een be°in van uitvoering gekomen, hij toen verhinderd en teruggehouden is ^door I. Jurriens, en voorts, nadat hij sedert hall elf uur des avonds op eene wandeling door Haarlem genoemden Verelsen aan- hondend uitgetart, herhaaldelijk op den grond geworpen, geslagen en aan de handen verwond had. De besch. ontkende het hem ten laste gelegde, in zooverre, door voor te wenden, dat hij door het veelvuldig gebruik van sterken drank in dien nacht bewnsteloos zijnde, niet weet wat er voorge- vallen is, welk voorgeven evenwel door de verklaringen van getui- gen werd tegengesproken.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1871 | | pagina 2