1871. Vrijdag, 31 Maart. N°. 15. VAN AAN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. Twaalfde Jaargang. "Prijs van het Ahonnement in het Jaar6.- Prijs der Advertentien van 16 regels 75 Centelke regel meer 12 /2 pent. Haarlemmermeer-Poldcr. Haarlemmermeer. Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven Polderwezen. Holl. Maatscliappij v. Landbouw. JLandbouw. v.X\v HAARLEMMERMEER Prijs van een enkel Nommer 15 Cent. ALLE TOEZENDINGENItEDAKTIE EN TJITGAVE BETREFFENDE, te adresseren aan VAN BOXGA C°.te Amsterdam. E7iterl{jk Woensdag Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. Agenda voor de Vergadering van Hoofd-Ingelanden van den Haarlemmermeer-Polderte houden op Woensdag den 5 April 1871, 's morgens ten 10} ure, in het lokaal van Staats, te Haarlem. 1. Mededeelingen. 2. Verzoeken tot aankoop van Veldwegen. 3. Voorstel tot aankoop van een gedeelte grond. 4. Missive van Gedeputeerde Statenen voorstel van het Dagelijksch Bestuur tot verhooging van het tractement van den Secretaris. 5. Voorstel tot het doen van af- en overschrijvingendienst 1870 en 1871. 6. Voorstel tot het leggen van een hevel in Sectie C C. 7. Benoeming van een Heemraadin de plaats van den aftredenden heer Mr. J. P. Amersfoordt. Bij beschikking van 23 Maart 1871 is door den minister van binnenlandsche zaken aan den heer G. J. van Leeuwen te Alkmaar, voor het tijdvak van Vrijdag 31 Maart tot en met Vrijdag 9 Junij 1871, vergnnning verleend voor eene stoombootdienstbestemd voor vee-vervoer, van het stoom- gemaal de Lijnden naar Leiden en tusschengelegen plaatsen. van 22 tot 28 Maart 1871. GEBOREN: Petrus, zoon van P. van Egmond en A. Groeneveld. Franciscus, zoon van W. van Gerven en C. Smakman. Matje, dochter van D. Sckouten en G. Jongkind. Franciscus Wilhelmus, zoon van A. Arraciiart en H. J. van der Maden. Margje, dochter van T. Borst en S. Ker9bergen. Adrians Catharina Maria, dochter van Catharina Veldhuis (ongeh.). Jacobus, zoon van J. Griekspoor en H. Smits. Matthijs, zoon van A. Bruin en E. Driessen. Hendrik Bernardus, zoon van K. Kietveld en P. Keizer. Johan Christoffel, zoon van H. C. R. Folmer en M. E. Billroth. Jan Hendrik, zoon van J. Groot en D. Ossen. Hendrikus Maria, zoon van C. Stolwijk en A. den Blanken. Pleuntje, dochter van P. Rijlaarsdam en H. C. Boer. Helena Maria, dochter van B. van Kouteren en M. Ansem. Maarten Coenraad, zoon van P. Verkuijl en H, van Baren. Adriaan, zoon van A. Griekspoor en J. G. de Groot. Anna Maria, dochter van P. Keijzers en M van Schooten. OVERLEDEN: Jannigje, oud 3 maanden, dochter van P. S. Zijlmans en J. M. Kok. Hendrik, oud 10 jar en, zoon van P. Jurriens en C. van der Linden. Arie, oud 2 jaren, zoon van J. J. van den Broek en T. Zantman. ONDERTROUWD: B. Schenk met W. K. Goester (wed.). P. Mantel met J. K. Goester. GEHUWD: J. Heil met T. Kort. G. Schonhage met M. C. Moorman. Postkantoor van Vertrek te Haarlemmermeer. Tweede helft der maand February 1871. LIJST VAN BRIEVEN DIEUITIIOOFDE VAN ONBEKENDHETD DER GEADRESSEERDEN, NIET BESTELD ZIJN KUNNEN WORDEN. N°. 1. K. Schipper, te Amsterdam. 2. L. Vermeulen, te Kogerpolder. De Purmerender Courant meldt het volgende uit Koo<r aan de Zaan Men is hier algemeen verheugd over een vonnis, onlangs door den kantonregter te Zaandam uitsesproken. „De gemeente is grootendeels gebouwd langs den lagen dijk; aan de Zaanzijde van den dijk staan de huizen, aan de bin- nenzijde van den dijk loopt de dijksloot, en om den dijk te behouden, is hij aan die binnenzijde langs de geheele ge meente beschoeid. Die schoeijing werd tot dusverre onder houden door de eigenaars der panden aan de buitenzijde van den dijk, hoewel zij natuurlijk geen eigenaars van den dijk zelven waren. Het bestuur van den polder Westzaan had een keur op dat onderhouden het handliaafde die keur met een volhardingeen polderbestnur waardig. De eigenaars der pol ders mopperden wel, maar, als dan die dreigende aanschrijvin- gen weer kwnroenonderwierpen zij zich. Ieder was over- tuigd van de onbillijkheid van het besfaande, maar ook ieder was bang voor een proces. Eindelijk heeft nu onze burgemeester geweigerd de schoeijing te onderhouden tegenover zijn pereeel; bet polderbestunr heeft dadelijk eene schoeijing, eene zeewering gelijk, laten makenzooals het beweerde voor rekening van den weigerachtige. Doch ziet, reeds dadelijk wordt door den antonregter de aangeklaagde ontslagen van alle regtsvervol- ging, het O. M. komt niet in cassatieen het schijnt dat de Polderregering, uit het veld geslagen door den voor haar ongunsti- gen anoop der strafactie, de burgerlijke actie niet aandnrft. Dat nu in t vervolg niemand meer die schoeijing onderhouden za spreekt van zelf. Voortaan dus zijn de inwoners bevrijd van een lastig onderhoud, en de polderregeerders van een las- tigen schouw. Bovendien zullen de schoeijingen veel solider zijn, want het polderbestuur zal wel voortgaan even stevig te besehoeijen, als in dit eerste geval. Hoe stevig zulk een schoeijing zijn kan, kan men hieruit opmaken, dat zij over een lengte van 11 meters ruim 150 heeft gekost." Afdeeling Haarlemmermeer. De tentoonstelling van bovengenoemde afdeeling werd on- der begunstiging van het pranhtigste lenteweder, op 23 dezer aan het Hoofddorp te Haarlemmermeer gehouden. De inzendingen waren vrij talrijk en vele belangstellenden vereenigden zich aan het Hoofddorp, om het tentoongestelde in oogenschouw te nemen, dat, vooral wat de rubriek paar- den, schapen en varkens betrof, uitmuntend was. De bekrooning was als volgt Afdeeling A. 1. Bekhengsten. 8 inscbrijvers. le prijs 25, aan B Bies- heuvel; 2e prijs 10, aan J. Ran c. s.3e prijs 5, aan B. van den Heuvel; prijs van het Bestuur, aan W. Clay. 2. Veulenmerrien. 11 inscbrijvers. le prijs/ 15, aan Gebr. Kaardol2e prijs/10, aan A. Verkuyl3e prijsgetuig- schrift, aan H. van Wickevoort Crommelin. 3. Vierjarige Paarden. 9 inschrijvers. le prijs 10, aan J. H. M. Evelein; 2e prijs 5, aan N. J. Iramink; 3e prijs, getuigschrift, aan A. Stoel. 4. Driejarige Paarden. 9 inschrijvers. le prijs 10, nan J. Kalis; 2e prijs 5 aan J. H. M. Evelein; 3e prijs, getuigschriftaan S. de Clercq Wz. prijs van het Bestuur, aan L, van der Beek. 5. Tweejarige Paarden. 9 inschrijvers. le prijs 10, aan P. Vlam; 2e prijs 5, aan Herman F. Bultman; 3e prijs, getuigschrift, aan H. van Wickevoort Crommelinprijs van het Bestuur, aan J. Kooij. 6. Veulens, geboren in 1870. le prijs/ 10, aan Gebr. Kaar dol; 2e prijs 5, aan H. van Wickevoort Crommelin; 3e prijs, getuigschrift, aan Herman F. Bultman. Afdeeling B. 7. Stieren. 2 inschrijvers. le prijs/25, aan W.Clay. 8. Pinkstieren. 3 inschrijvers. le prijs 10, aan L. van der Beek3e prijs, getuigschrift, aan J. de Koning. 9. Kalfkoeijen. 6- inschrijvers. le prijs 15, aan C. Brands; 2e piijs 10, aan denzelfden; 3e prijs 5, aan P. van Tol! 10. Vette Koeijen. 3 inschrijvers. le prijs 10, aan S. de Clercq Wz.; 2e prijs 5 aan denzelfden; 3e prijs, ge tuigschrift, aan J Roodenburg. De Koeijen met den len en 2en prijs bekroond werdeu verkocht aan den Heer F. van der Reep, Mr. Vleeschhouwer aan het Hoofddorp, voor f 620.die ook de derde ineezondene Koe kocht voor f 230. 11. Geldekoeijen. 5 inschrijvers. le prijs/10, aan J. G. Schone 2e prijs 5, aan A.Mulders; 3e prijs, getuigschrift, aan L. van der Beek. 12. Kalfschotten. 5 inschrijvers. le prijs 10, aan W. Clay; 2e prijs 5, aan denzelfden; 3e prijs, getuigschrift, aan N. Maaskant. 13. Guste Schotten. 3 inschrijvers. le prijs 10, aan J. Roo denburg; 2e prijs/5, aan W. Clay;*3e prijs, getuig schrift, aan A. Breure. 14. Kalfvaarzen. 4 inschrijvers. le prijs/ 10, niet uitgereikt; 2e prijs 5aan Herman F. Bultman3e prijsgetuig schrift, aan C. Leeflang. 15. Gusie Vaarzen. 3 inschrijvers. le prijs 1 0, aan Herman F. Bullman; 2e prijs/ 5, aan S. de Clercq Wz.3e prijs, getuigschrift, aan J. de Koning. De met den 2n prijs bekroonde Vaars had bij het vervoeren naar de Tentoonstelling een gebrek gekregen en werd dien ten ge- volge verkocht aan gen. vleeschhouwer'F. v. d. Reep, voor 160. 16. Ossen, geboren in 1869. 1 inschrijver. 3e prijs, getuig schrift, aan L. van der Beek. 17. Pinkvaarzen. 4 inschrijvers. le prijs 5 aan C. Leef lang; 2e prijs, getuigschrift, aan W. Clay; prijs van het Bestuur, aan J. Knol. Afdeeling C. 18. Springrammen. 7 inschrijvers. le prijs /10, aan B. A. baron van Verschuer; 2e prijs 5 aan A. Ruighaver; 3e prijs, getuigschrift, aan W. Clay; prijs van het Bestuur, aan denzelfden. 19. Brie Laimchapen. 7 inschrijvers. le prijs 10, aan A. Ruighaver2e prijs 5, aan B. A. baron van "Verschuer; 3e prijs, getuigschrift, aan Jhr. W. A. L. Mock. 20. Zes. eenjarige Schapen. 3 inschrijvers. le prijs/10, aan Jhr. W. A. L. Mock; 2e prijs 5, aan P. Zilver; 3e prijs, getuigschrift, aan W. Clay. Afdeeling D. 21. Zes Biggen. 3 inschrijvers. le prijs 5, nan P. Neefjes 2e prijs, getuigschrift, aan O. Huibers; prijs van het Be stuur, aan A. Stoel. 22. Kippen. 3 inschrijvers. le prijs 2.50, aan A. van der Kloot. 23. Ganzen. 2 inschrijvers. le prijs /2.50, aan T. Klaare. Ter opluistering waren ingezonden 8 Nummers. Bekroond werden 1. Twee jonge Kalverenvan P. Bier, met eene bronzcn me- daille. 2. Bene Zeug en een Beer, van P. Zilver, met eene bronzen medaille. 4. Een Schaap met vier Lammerenvan A. Ruighaver, met een prijs van het Bestuur. 6. Eene Zeug en een Beer van Hongaarsch rasvan K. Haan, met een prijs van het Bestuur. 8. Landbowwgereedschappenvan J. Buijn C°.met een prijs van het Bestuur. Kllinre, 28 Maart. De buitengewone handel in hooidie alhier jaarlijks gedreven wordt, staat thans geheel stildoor- dien de voorraad voor den handel bijna geheel is opgeruimd. De veehouders uit dezeu otntrek hebben ook nog slechts wei- nig voorraad. 't Vee is in de laatste dagen in prijs vermin- derd, doordien de uitvoer naar Frankrijk ten gevolge der veeziekte slilstaat. Capelle (Langstraat)29 Maart. De verpachting van hooilanden voor het aanstaande saizoen brengt over het alge meen aanzienlijk meer op dan verleden jaar. Onder de verhu- ringenwaarbij het verschil echter het meest in het oog loopt, verdient die der diakonie- en algemeene armen-goederen van Waspik genoemd te warden, die 1300 gewonnen heeft. De handel in hooi staat sedert eenige dagen nagenoeg stil waardoor ook de prijzen lager zijn geworden. Intusschen gaat het inschepen of ter perse rijden van vroeger gekocht hooi nog bijna dagelijks voort. De voorraad is grooter dan men verwacht had. Het poten der aardappelen is in deze streek voor goed begonnen; vele poters zijn even wel in de winterkuilen bevro- ren en alzoo ongeschikt geworden, waardoor allerwege groote behoefte aan geschikte poot-aardappeleu bestaat. Eenige veehouders hebben een aanvang gemaakt met scharen van jong vee; zij zijn daartoe genoodzaakt door gebrek aan stalvoederofschoon de weiden er nog niet zeer bekoor- lijk uitzien. De longziekte, welke in den stal van den landbouwer B. Verhoeven te Vrijhoeven-Capelle is uitgebroken, neemt niet toe; een rund is op last van den rijks-veearts te Roermond afgemaakt, en de stal, waarin het zich bevondbesmet ver- klaardzoodat ieder belangbebbende door middel van een bord, waarop: „besmettelijke veeziekte" staat, gewaarschuwd wordt. Leeuwardeil28 Maart. De eerste voorjaarspaardenmarkt alhier was weder gekenmerkt door geringen aanvoer, nog geen 100 stuks, weinig koopers en hooge prijzen, varierende van 35 tot 440. Meppel23 Maart. Op de Palmpaardenmarkt waren 84 paarden aangevoerd, die verkocht werden van/18 tot 450. De handel daarin was echter trans. Men schrijft van den Rijnkant: Als zeer gewenscht wordt thans het weer door de bouwlieden geroemd. De akkers zijn droog geworden, de arbeid kan ongestoord worden voortgezet, het hout- en heestergewas begint uit te botten en de weilanden hebben een uitermate gunstig aanzien. Om dezen tijd van het jaar is de toestand van het een en ander dikwijls veel ongun- stiger, wanneer de winter zoDder of met weinig vorst was voorbijgegaan. ISlokzijl27 Maart. Heden zijn hier de eerste kievits- eijeren aangebragt en verkocht voor 35 ct. het stuk. Dalfseil28 Maart. De hoop op een goed korenverbouw vermeerdert bij den dag. Na de laatste vorst immers dachten velen dat zij het land op nieuw moesten bezaaijen. Thans echter met de vvnrmte ontwikkelt zich de plant buitengewoonzoodat boven verwachting bijna niet zooveel bedorven is, dat het noodig geoordeeld wordt het land om te bouwen. Te Gothenburg zal eene algemeene tentoonstelling van land- bouw gehouden worden, die den 1 Augustus a. s. zal worden -'-v: - >.»V.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1871 | | pagina 1