Politick Overzigt. 31 Maart 6 April 1871. C»emeng-«le Merigten. 25,700 Adaard 39,000; Appin<radam 48,300 "Baflo f 34,300; Bedura f 56,250; Bierum f 57,000 Ten Boer 42,250; Delfzijl 63,300; Eenrum 35,350; Ezinge 34,000; Grootegast 40,600; Grijpskerk 45,500; Hoog- kerk 17,800; Kanters 35,000 Kloosterburen 18,900 Leek f 28,800; Middehtum f 32,400; Oldehove 38,000; Oldekerk15,024; Slochteren f 62,700Stedum 34,800; Uithuizen f 30,400 Uithuizermeeden 45,300 Ulrum 30,400; Usquert 24,150; Warffum f 23,700; Winsum 36,350; 't Zandt 50,000 en Zaidhorn 31,500. Zutpheu4 April. Uit eene mededeeling in de Iaatste openbare vergadering van den gemeenteraad op gistereu is gebleken, flat de grasverpachtingen in 1870 6149 meer hebben opgebragt dan de vroeger geraamde som. De minister van justitie geeft in zijne memorie van beant- woording over hoofdstuk IV der staatsbegrooting voor 1871 o. a. te kennen, dat hij binnen eenige dagen hoopt een ont- werp van wet tot afkoopbaarstelling der tienden le knnnen aanbieden. Volgens den Moniteur Beige is de veepest, ondanks de ge- nomen voorzorgsmaatregelenin de provincie Henegouwen bin- nengedrongenwaarschijnlijk van de Iranscbe grenzenwaar zijvooral in het departement du Nord blijft heerschen. Dientengevolge zullen a 1 le fransche kooplieden van Belgische veemarkten en veestallen worden gevveerd. Leeuwarden4 April. De onlangs hier gehouden verga dering van leden der lste afdeeling van de Friesche Maat- schappij van Landbouw was buitengewoon druk bezocht. Het punt, op den oproepingsbrief geplaatst, had zekerlijk velen tot bijwoning opgewekt; het luidde: „Bespreking van den Frie- schen boterhandel." Nadat de voorzitter eene memorie had voorgelezen waarin hij zijne denkbeelden omtrent deze zaak ontwikkelde, werd eene levendige discussie gevoerd. Daarnit bleek dat de meeste leden het bestaan van gebreken in dezen handel erkenden doch dat de middelen tot verbetering zeer uit- eenliepen. Men besloot dus het nemen van eene conclusie in deze zaak aan te houden tot eene volgende vergadering, die in de maand Junij zal plaats hebben. Dailtumawouile3 April. Bij den landbouwer G. M de Jong is een lam geboren met drie hekken een op de gewone plaatsde anderen die wat kleiner waren iets lager onder den halsalien van tanden voorzien. Overigens was het vvelgeschapen en springlevend. Het schijnt echter, dat (lit wonderdier niet heeft kunnen drinken, daar het reeds denzelfden dag is ge- storven. Den 29 Maart is te Heusden de jaarlijksche keuring van dekhengsten gehouden. Er waren er zeven ter keuring aange- boden waarvan de eerste prijs groot/150.is behaald door den lichtbruinen hengst, behoorende aan de vereeniging tot ver- edeliug van het paardenras, en gestationeerd hij den heer C. de Bruin, te Babylonienbroek; de tweede prijs groot/100.is den donkerbruinen hengst van den heer G. Verhoeven, te Dussen ten deel gevallen; en de derde prijs, groot/50.den don kerbruinen hengst van den heer T. J. van Buuren te Meeuwen en gestationeerd bij den heer H. Uithoven te Eethen. Te Bodegraven is men sedert eenigen tijd druk bezig een der grootste kaaspakhuizen in de kom van het dorp voor een gedeelte tot eene Amerikaansche kaasfabriek in te rigten. Is deze eenmaal gereed dan zal voorloopig voor die nieuwe wijze van kuasbereiding dagelijks de melk van oinstreeks 200 koeijen worden aangewend. Zijn wij goed ingelicht, dan is deze in- rigting de derde van dien aard die in ons land bestaat. Den 28 Maart zijn te Axel in publieke veiling verkocht twee hofsteden bestaande in woonhui/en, schuren schapenstallen en verdere bouwgrondenmet ruim 150 hectaren hofgrond, boomgaard, moestuin, bouw- en weilanden rietveld dijken scborren, erfpachtgronden enz., staande en gelegen in de Een- dracht-, Margaretha- en Huizenpolders, gemeente Zaamslag. Dat de landerijen ook in deze streken tot hooge prijzen worden ver kocht, bewijst genoeg de totale opbreng3t dezer verkoopiug, daar die ongeveer 190,000 heeft bedragen, Eenige perceelen hebben tot ruim 1400 per bunder opgebragt, niettegenstaande de genoemde polders calamiteus en dus de daarin gelegen lan- den hoog belast zijn. Aan het slot van ons vorig overzigt spraken wij den wensch uit heden gunstiger berigten uit Parijs te kunnen mededeelen, doch wij voegden er bij dat wij de verwezenlijking van dien wensch niet verwachtten. Het doet ons leed dat die verwach- ting allezins gegrond is geweest: wat in de afgeloopen week in en bij Frankrijlcs hoofdstad is voorgevallen heeft geen ver betering in dien toestand gebragtmaar wel is door de rege- ring te Versailles een krachtige houding aangenomen. Tusschen de oproerige nationale garde en de aan het wettig gezag getrouw gebleven troepen zijn in de nabijheid van Parijs ver- scheidene zeer ernstige gevechten geleverd, die alle ten nadeele van de opstandelingen uitvielen. Daarbij komt: 1°. dat onder de leden der commune zoo heet de nieuwe gemeentelijke rege- ring, die zich thans te Parijs heeft laten kiezenin strijd met alle regt en wet, de eendragt veel te wenschen over- laat2°. dat die heeren of burgers", om hen niet te belee- digen, elkander pleizier doen door elkander van de vrij- heid te berooven, daar reeds twee op last der anderen in de gevangenis zijn gezet geworden3°. dat ook tusschen de commune en het ceutrale comite, waaraan zij haar ontstaan te danken heeft, twisten zijp gerezenen 4°. dat eenige der voornaamste aanvoerders van de nationale garden die bij de commune zweren en van haar alleen heil verwachtengesneu- veld of ter dood gebragt zijn; zoodat niet ongegrond mag genoemd worden een flaauwe hoop op herstel van orde en vrede. Die hoop wordt versterkt als men in aanraerking neemt den zedelijken iudruk dien de overwinningen reeds behaald door de militaire magt waarover de regering te Versailles beschikt, op de bevoiking van Parijs maken moet. Intusschen mag men er niet te veel op rekenenwant de domheidde stompzinnigheidde gedachteloosheid waarmede de Parij- zenaren zich laten rnedeslepen door een troep raddraaijersis bijna ondenkbaar, en toch zien wij ze met a) hare ijse- lijke gevolgen. Het aantal goedgezinden in Parijs is groot; bij de verkiezingen voor den gemeenteraad is gebleken dat het meerendeel der burgers geen gehoor wilde geven aan de oproeping hut) gedaan door socialistisehe en communistiscke opruijersdie, houden zij de magt in handen, de schrik- tooneelen der eerste fransche omwentcling zullen herha- len; maar de kracht der verleiding is ook groot, en voor vele zwakke gemoederen onweerstaanbaar. Zien wij niet reeds verscheidene parijsehe dagbladen, die aanvarikelijk de commune heflig bestredenthans zoete broodjes bakken, en hebben de overweldigers van het gezag niet in hunne verwatenheid den moed met een pennestreek een einde te maken aan het bestaan van geachte dagbladendie zich niet ontzagen haar af te keuren? Zoolang dus de troepeu van Versailles, met of zouder hulp der Duitschers, niet in Parijs zijn gerukt; zoolang de regering van Thiers, op dezen oogenblik de eenig wettige in het land, niet in de hoofdstad hersteld is; zoolang de oproer- leiders niet onschadelijk gemaakt zijn en men hunne straf, die niet te streng kan wezenkan te gemoet zien zoo lang bestaat er naar onze meening geen kans op verbetering van den schrikkelijken toestand waaronder het zoo zwaar ge- teisterde Frankrijk lijdtzoolang is geen het minste vooruit- zigt geopend dat het zal kunnen beginnen poaingen aan te wenden om de gevolgen van den oorlog ook uit een financieel oogpunt, eenigzins dragelijk te maken. Wordt de strijd tusschen Franschen en Franschen met kracht voortgezet, stroomt er nog veel bloed, dan zal, gelijk wij in ons vorig noinmer zeiden een nog veel grooier en veel langduriger hloedbad voor- komen kunnen worden. Afschuwelijke gednchte, dat bloed door bloed moet tegengegann worden IJselijke toestand verschrikkelijke verlaging, voor een land, dat alleen door zulk een middel te redden is! Intusschen zit Napoleon III, de ex-keizerdie toch maar de schuld van alles is, rusiisr bij viouw en zoonin Enge- laud; hij wordt daar met onderscheiding behaudelddoor het volk toegejuichtlegt bezoeken af bij de koningin en den prins van Wallis en ontvangt van hen contra-visiteshelpt brand blusschen (zeker omdat hij zich herinnert hoe hij eens als vrijwillige diender de orde in Londeu heeft helpen hand- haven), is lid van een klub, en leeft in overdaadonbekoin- merd over hetgeen hij in zijn ongelukkig land heeft acliter- gelaten. Van verschillende kanten wordt gezegd dat, zoo al niet hij, dan toch zijn zoon, Napoleon IV, kans heeft in Frankrijk terug te keerenomdat, gelijk men verwacht, uit den onbeschrijfelijken warboel aldaar niet anders te geraken zal zijn dan door de hulp van een dwingeland. Groote eer voor- zeker voor de dynastie Bonaparte Als er een dwingeland een beul noodig is, dan moet die familie hem levereuzoo het schijnt Hoe ongeloofbaar het ook aan velen moge voor- kornen, moet de mogelijkheid van zulk een herstel van het napoleontische vorstenhuis op den franschen troon toch niet zoo geheel uitgesloten worden; want 1°. een republiek is op den duur niet houdbaar in Frankrijk; 2°. den legitimisten zal het niet gelukken nan hurinen Hendrik V den troon te ver- schatfen 3°. de orleanisten stuilen op meer bezwaren dan zij konden verwachten bij hunne pogingen om Lodewijk Filips II op den troon te brengen; 4°. een zoogenaamde fusied. i. een ineensmelting van de belangen der twee takken van de Bourbons, zal ook wel tot de vrome wenschen (ill. voor diegeuen welke ze koesteren) blijven behooren; 5°. Thiers is oud en zal mis- schien niet gedurende een zeer lang tijdsverloop zich willen blijven belasten met de zeer gevaarlijke, hoogst moeijelijke uiterst ondankbare tuak welke hij op zich genomen heelt. De tijd zal leeren. Duilsc/iland organiseert zich als keizerrijk. De nieuwe grond- wet van het Duitsche llijk zal weldra worden afgekondigd. De regeling van den politieken toestand van Lotharingen en den Elzas, als deel van dit Rijkis insgelijks aan de orde. De keizer is niet karig in het beloonen van de uitstekende manner), die hem gedurende den oorlog zulke groote diensten hebben bewezengeneraals cn ministers hebben zich over de mildheid van Willem I niet te beklagenen nadat von Moltke tot craaf verheven was, viel aan Bismarck een nog grooter onderscheiding ten deel: hij werd.... prins! Ook de keizer van Rusland heeft gemeend de meer dan oewone bekwaamhedenhet uitstekend diplomatieke talent, de schitterende diensten van zijnen rijkskanselier te moeten erkennen op buitengewone wijze; hij verleende aan prins Gortschakoff den erfelijken titel van Hoogheid In Oostenrijk kunnen de regering en de volksvertegenvvoor- digers het kwalijk met elkander vinden doch naar het schijnt zal het in dit opzigt weldra heter gaanwant na eenige nederlagen in den Rijksraad te hebben geledeu mag het kabinet Hohenwnrt zich thans verheugen in de eerste over- winning behaald op de oppositie, door wier felle wapenen het reeds zoo vaak getroffen is geworden. In Zweden en Noorwegen heerscht, verslagenheid over het verlies zijner geliefde koningin. Deze vorstinin den ouder- dom van 42 jaar overleden, was de dochter van prins Frederik der Nederlaudenen haar dood heeft dus ook diepen rouw o-ebragt in de familie Oranje-Nassau. Inzonderheid is het overlijden van de koningin van Zweden en Noorwegen een verschrikkelijke slag voor haren grijzen vader, die kort geleden zijne gemalin ten grave zag dalen. De nieuwe koning van Spanje heeft de zitting der Cortes geopend met eene troonrede. Voor de eerste maal in zijn leven heeft Amadeus I deze taak moeten vervullen. Hoevele malen zal hij het nog doen? Voor hem en voor het land hopen wij dat hij lang moge regerenmaar Spanje is zulk een raar landdat daar meer nog dan elders de koning niet zeker is dat, als hij heden avond als souverein te bed gaat hij morgen ochtend als souverein zal opstaan. Amadeus I is een wondermensch pas een paar maanden koning van Spanje, weet hij reeds alles wat er gedaan moet worden, kent reeds al de behoeften van dat land, belooft alles wat los en vast is, en spiegelt zijnen onderdaoen een schitterende toekomst voor, mits zij hem een handje helpen. Een ander vorst zit erg in de klem. Karel I, vorst van Rumenie, geraakt al meer en meer in verlegenheid het regeren bevalt hem niet en hij bevalt naar het schijnt den Rumenen niet. Vermoedelijk is hij te beschaafd voor die Wallachijers en Mollaviers. Hij heeft reeds eenige malen zijn hesluit te kennen gegeven troon en schepter neder te leggen en huis- waarts te keeren, doch kan nog al maar niet besluiten het te doen. I)i het huis van den wagenmaker van Gulik in de Hospitaalstraat te Zutphen, is in den vroegen morgen van 1. dezer brand ontstaan, die groote ontstenteuis teweeg bragtvooral dewijl de eigenaar en bewoner pas een paar vren te voren zijne vrouw door den dood had "verloren. Gelukkig is men den brand spoedig meester geworden en bleef het onheil bij de ver- nieling van het achterhuis bepaald. Bij de gehouden uitloting van 64 obligation der Rotterdamsehe pre- mie-leening zijn de volgende hoogste prijzen op de daarnevens staande num- mers getrokken: N°. 12069 f 20,000; N°. 28684 /2000; N°. 23623 en 39937 elk /1000; N°. 10289, 62919, 60833, 36549 en 36875 elk 500; N°. 20190, 49854, 57985, 39410, 71994 en 60146 elk300; N°. 64758, 7920, 45072, 55766, 61738, 40394 en 17636 elk 200 N\ 11251 en 15127 elk f 150; N°. 59967, 39209, 71332, 12443, 48420, 57913, 69490, 2648, 54776, 63866, 13718, 61891, 36695, 54156, 36721, 10513, 52521, 32886, 59842, 46120, 48516, 6426, 8842, 40239, 55431, 42019, 17403, 21362, 29733, 65899, 58742, 43022, 36003, 34159, 29131, 40077, 26625, 8115, 26706 66958, 39144 65427 17068 en 66605, elk 100. Dat de politie des nachts op de straat somtijds nog tot andere ein- den dan het bewaren der rust, het voorkomen van diefstal of gerueht ma ken bij brandkan dienenwerd onlangs te Delft bewezen toen twee agenten omstreeks half vier des nachts op den Verwersdijk aldaar getui- gen en assistenteD wareu bij het accouchement eener 27-jarige dienstbode die zich uit hare dienstop het Onde Delft, naar iemand in de Doelstraat wilde begeven doch haar vertrek wat al te lang scheen uitgesteld te heb ben. Door de zorg der beide agenten werden moeder en jonggeborene, een welgeschapen dochter, vervolgens naar de opgegeven woning vervoerd. Naar men verueemt, zijn kraamvrouw en kindje redelijk welvarende. Een Yankee te Mobile huwde voor veertieu dagen zijn zevende vrouw, eene Mexicaansche. Ofschoon dit een zeldzaam geval iswordt dit feit nog merkwaardigeromdat de zes vorige vrouwen van dezen trouwlustigen man tot evenveel verschillende nationaliteiten behoorden. Zijne eerste we- derhelft was eene Duitsche, de tweede eene Fransche, de derde eene En- gelschede vierde eene Nederlandsche de vijfdc eene Iersche en de zesde eene Amerikaansche. De Volksgaarkeuken der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen in de Spuistraat te Amsterdam heeft gedurende de maanden Jauuarij Fe bruary en Maart van dit jaar verkocht 32,922 portien gekookte spijs a 10 centen per portie. Dezer dagen verdween te Schiedam een bediende van een kassiers- kantoor, met zich nemende eene som van f 26,000. Daar men vermoed- de dat hij de wijk naar Engeland had genomen, werd onmiddellijk de hnlp ingeroepen van den Nederlandscheu konsulmet aanwijzing der stoomboot waarop men vermeende dat de schuldige de reis aanvaard had. Den vol- genden dag meldde de konsul per telegram dat hij de ontstolene gelden reeds in zijn bezit had. Naar wij vernemen zal eerstdaags te Velp een huwelijk gesloten ivor- den, waarvan de bruidegom zekere S. niet minder dan 88 jaren telt terwijl zijne bekoorlijke bruid slechts 53 jaren oud is. Te Rotterdam zijn drie gevlugte Fransche krijgsgevangenen aangehou- den welke beschnldigd worden van in Duitschland diefstal met verzwa- rende omstandigheden gepleegd te hebben, en wier uitlevering gevraagd is. Als eene bijdrage tot de kennis der Parijsehe toestanden deelt een korrespondent uit Parijs aan een der Duitsche bladen het volgende mede Een jong Parijzenaar zegt tot een gegoeden koopman, dat hij binnen veer- tien dagen zijne dochter trouwen wil. //Hoe gij wilt mijne dochter trouwen zegt de industrieelen gij vraagt niet eens mijne toestem- ming?" - Onnoodigmijnheerik heb die reeds van een der leden van het centraal-comite Zondag-avond zijn de tooneelspelers van het Nationaal Theater te Berlijn tot eene wcrkstaking overgegaandoor na het vierde bedrijf niet verder te spelen. Twee hunner traden op den voorgrond en deelden uit naam van het gezamenlijk personeel in gepaste woorden mededat zij zich onderling op hun wo rd van eer verbonden hadden om zich niet langer tevreden te stellen met de ijdele beloften eener directie die hare verpligtingen in geen enkel punt was~ nagekomen. Deze verklaring lokte een storm van bijvals- betuigingen uitwaarop al de spelers voor het publiek verschenen. Zoo- doende eindigde de voorstelling met het vierde bedrijf. Uit Knoxville wordt het volgende gemeld over den dood van een gierigaarddie in genoemde stad woonde en gezegd werd 20,000 pond sterling rijk te zijn. De oude man had een neef, een jong mensch die naar het Westen ging om zijn fortuin te beproeven. Eenige dagen voor zijn vertrek ging hij naar zijn oom, om afscheid van hem te nemen. //Gij zijt altijd een goede jongen geweest," zoo verklaarde de oude man, //alleen een weinigje te rijkelijkik wil u een cadeau geven eer gij vertrekt." Hij schreef een wissel op de bank van 5,00 pond sterling 60)zoo als hij dacht, inaar door zijn slecht gezigt en bedroefd schrijven stond er 500 pond sterling 6000). Deze ongehoorde daad van weldadigheid werd spoedig algemeen bekend en kwam natuurlijk dus ook tot de ooren van den vrek. In groote onstuimigheid liep hij naar de bank en vroeg aan den bankier hoe groot het bedrag was van den wissel aan zijn neef. //Vijfhonderd pond", was het antwoord. //Wat?" zei de vrek. //Vijfhonderd pond", herhaalde de bankieren toonde hem tevens den wissel. Na dien gelezen te hebben, greep eene siddering hem aan, hij zuchtte: //Mijn God, ik ben geru'ineerd", zakte inem en.... stierf. Ben wenk. voor ledige uren. Zelfoefcningzonder middelen verdient ondersteuningEen paar dagen geleden was in eene vergadering van bestuurderen van eene der nuttige instellingen te Amsterdam, op ver- zoelc van een der leden, tegenwoordig een jongeling van 18 jaren, wien men dien leeftijd nog niet zou toekfennen, maar die door zijn zeer bescheiden maar toch ronden toon, zijn open oog en eenvoudig voorkomen dadelijk voor zich innam. Zoon van een kastenmakersknecht en een van diens zes kinderenwas hij reeds geruimen tijd op een ambacht, waarbij hij f 5 's weeks weldra zou verdienen. Van 'sochtends 6 tot 'savonds 9 uur werkende, schoot hem zeer weinig tijd overen toch had hij behalve eenige andere voorwerpen in hout gesneden, wat eenigzins met zijn beroep overeenkwam, andere voorwerpen vervaardigd, die aan zijn beroep geheel vreemd zijneen locomotief van 3 centimeter lengte, die door een veer in regelmatige beweging werd gebragt; eene complete stoommachine, van zeer kleinen omvang, die, met voorloop gestookt, geruimen tijd zoo zuiver en regelmatig liep, als men wenschen kon, en meer andere zaken. Daarbij, de jongeling had slechts weinig onderwijs in het ornamentteekenen en even weinig voorlichting omtrent de inrigting van het stoomwerktuig ontvangen, geene boeken geraadpleegd en werkte met allergebrekkigste en weinige gereedschappen. De overtuiging Van alien was dat van den jongeling zeer veel te verwachten was bij eene goede opleiding gedurende een paar jaren, waarin hij zich geheel kon wijden aan de werktuigkunde. Met schitterend oog ontving hij de toezegging, dat hem eenige betere gereedschappen zouden worden verstrekt en hij niet zou vergeten worden. Mogt men kunnen slagen in het bijeenbrengen eener som, die hem gedurende een paar jaren schadeloos stelde voor het loon dat hij reeds verdient, en wie daartoe wil medewerken, kan bij den uitgever dezes meerdere iulichtingen bekomen(Uit het 1-cents Volhsblad). Was het beleg van Parijs voor onderscheiden handelaren en industri- elen de oorzaak van himnen ondergang, voor anderen was het een middel om groote schatten te verdienen. Onder laatstbedoelden kan melding ge maakt worden van een kruidenier, die al zijne artikelen, waarvan hij een aanmerkelijken voorraad had ingeslagen, tot prijzen, 40 en 50 maal boven hunne wezenlijke waarde, had verkocht. In vijf maanden tijd had hij alzoo een kapitaal van 600,000 francs verdiend. Ecu leerlooijer, op de Rue Censier, die Parijs vdbr de bezetting verliet, had zich naar Versailles be- geven, waar hij enkele eigendommen bezit. Deze had gedurende den oorlog alle versche huiden en de vellen der voor het onderhoud van het leger der Duitschers geslagte beesten opgekocht. In minder dan vier maanden ver- kreeg hij een kapitaal van bijna twee millioen. Gemiddeld tot 15 francs verkocht hij weder elke versche hnid, waarvoor hij slechts 3 en 4 francs betaald had. Het getal dezer huiden en vellen, welke hij van het duitsche leger had gekocht, is 880,750, dat in een tijdsverloop van vier maanden doet denken aan een verschrikkelijke konsnmtie van een belegeringsleger, dat verondersteld was gebrek aan levensmiddelen te hebben.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1871 | | pagina 2