1871. Vrijdag, 28 April, No. 17. VAN A AN LANBBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. Twaalfde Jaargang. Prijs van het Abonnement: in het Jaary 6. Prijs der Advertentien van 1C regels 75 Cent, elke regel meer 12/2 Cent. KONINKLIJKE BESLUITEN. Rlfnland. Haarlem merineer. Bii den Burgerlijken Stand zijn aangegeven van 19 tot 25 April 1871. "ESSTi ilAARLEMMERMEER Prijs van een enkel Nommer 15 Cent. ALLE TOEZENDINGEN, REDAKTIE EN UITGAVE BETREFFENDE, te adresseren aan VASY 1IOVGA C°.te Amsterdam. WJiterltfk Woensdag.) Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. Z. M. heeft: 1°. op hun verzoek, eervol ontslag verleend: aan .T. van Dam, als gezworen van den polderKlinkerland, gemeenten Nieuwe Tonningen, Herkingen en Melissant (Zeeland) en aan F. Rendorp, als lieemraad van den Amstel en Nieuwer-Amstel (Noord- Holland) - 2°. benoemd: tot lieemraad aan het heemraadsckap van de Mark en Dintel, (Noord-Brabant), tor. J. L. de Grez tot gezworen van den Dintelpolder, gemeente Dlnieloord (id.), J. Yogelaar PWz. in Let bestuur van den Augustapolder (id.), tot gezworen J. M. Smits, en tot sekretaris-penningm. J. L. la Fontijn; in het be stuur van den Theodoruspoldcr (id.), tot dijkgraaf M. G. van Loen- hout, en tot sekr.-penningm, J. L. la Fontijn; tyt heemraad van het polderdistr. Bommelerwaard boven den Meidijk (Gelderland), H. Vermeulen; tot lioogheemraad van Delfland (Zuid-FIolland), D. Ammerlaan Jz.van Schieland (id.), F. van Yollenhoven van den Krimpenerwaard (id.), G. L. van Oosten Slingerland van den Cabauw en Zevendertot heemr.van den Ivleinen Zuiderpolder (id.), G. Hollaarvan den Grooten Zuiderpolder (id.), M. Breem; van den polder de Rooklaasplaat (id.), G. Hollaar; van de polders Oud en Nieuw Westerloo en den Nieuwen Oostdijk (id.), G. Hol laar; van den Bokkepolder (id.), L. W. Kooman; tot gezworen van de vereenigde polders het Oudeland, Noordland, Oostende, Tille en Molenpolder, gemeente Oude Tonge (id.), C. van Loon; tot heemraad van den polder de Zeevang (Noord-Holland), P. Klein Jz.van den polder Waard Nieuwland op Wieringen (id.), W. Heyblok; van hot dijksbest. van Wieringen (id.), P. Kooy Hz.; van den polder Waard en Groet (id.), T. J. Geertzema; tot ge zworen van de vrije polders onder Tholen (Zeeland) M. Christiaanse; tot hoogheemr.van het groot waterschap van Wocrden (Zuid- Holland en Utrecht) G. H. L. baron van Boetzelaer; van den Lekdijk Benedendams en den IJsseldam (Utrecht) W. H. J. Cam- bier van Nooten en dr. J. C. van Feten van den Lekdijk Boven- dams (id.) jhr. H. Striek van Linsehoten van Rhijnauwen en P. FT. Testas van Oudwulven; tot dijksgedeputeerde van het dijksbestuur van den Oosterpolder Zeedijk, onder Holvverd, (Friesland) H. J. Jensma; tot geeommitteerden van het polderbestuur van Oost-en West-Dongeradeel (id.) J. Y. Botma, J. W. Idsardi, P. J. Idsardi en AP. Douma; in het bestuur van den polder bewesten Hol- werd (id.) tot dijkgraaf L. H. Hesseling en tot dijksgedeputeerde T. A. de Boer; in het waterschap Hunsingo (Groningen), tot lid van het hoofdbestuur en voorzitter van het 2e onderdeel K. J. Borgmantot lid van het hoofdbest. en voorz. van het 9e onderd., J. Y\ Rooda, en tot lid van het hoofdbest. en voorzitt. van het lOe onderd. R. J. van der Burg; tot leden van het hoofdbest. van het waterschap Reiderland (Groningen), voor het 2e onderd. F. Ebels en voor het 3e onderd. H. 0. Ebbens; in het waterschap Wester- kwartier (id.), tot voorz. van het hoofdbest. P. J. Sehuiringa en tot leden van het hoofdbest. voor het 6e onderd. J. E. Boersema en voor het 7e onderd. L. Aurvema; tot ovcrste schepper van het dijkregt van Oosterwijtwerd (id.) jhr. mr. W. C. A. Alberda van Ekenstein; tot leden van het hoofdbest. van het waterschap Oldambt (id.), voor het 3e onderd. S. O. Knottnerus en voor het 8e onderd. P. L. Geertsema. Bij de op 20 April j. 1. gehouden /^/stemming, ter verkie- zing van een hoofd-ingeland van Eijnland waren ingeleverd 554 briefjes waarvan 282 stemmen zijn uitgebragt °op den beer G. van der Pool Jz., te Soetenvoude en 272 stemmen op den beer B. W. Wttewaall, te Leiden, zoodat ecrstgemel- de is gekozen. Postkantoor van Vertrek te Haarlemmormeer. Tweede lielft der raaand Maart 1871. t.IJST VAN BR1EVEN DIE, UITIIOOEDE VAN ONBEKENDIIETD DER deadresseerden, niet besteed zijn kunnen worden. 1. J. J. de Bontte Amsterdam, 2. K. Sckipperidem. 3. Wed. Zagejes,Leiden. 4. E. Jansma, Oud-Carspel. A. van den Berg, Nieuwe-Wetering. J. SiddemeWaddingsveen. GEBOREN: Elisabeth, dochter van "W. ven der Vijver en A. Blijker. Johanna Wilhelmina, dochter van AJ. G. Timmemums en J. Streefkerk. ohanna Klasina dochter, en Abraham Andries, zoon, (tweel.) van L. de Kraai en G Muller. Jacob, zoon van J. van Ilolst en E. van Log- chcm. Maria, dochter van M. Knipers en A. Stokman. Gijsbert, zoon van A. de Jong en K. Krijgsman. Pieter, zoon van J. Heij en Heuvel Adnana Ellsal>eth, dochter van J. Hulsbos en L. van den OVERLEDEN: Cornelia, ond 16 maanden, dochter van L. van der Woude en L. Homers. Guurt|e, oud 10 maanden, dochter van C. de Wit en A. van Koon. ONDERTROUWD: A. A. Montauban met A. C. W. Wcsselius. C. Blom met P. van den Kommer. A. Lammers met G. van Bavel. K. Stroet met M. Bomrner. G. Kerkvliet met C. van Egmond. K. Zomer met M. Tol. L. van Oudenaarden en J. Ton. H. W. Ilekket en A. de Graaf. GETROUWD: J. de Paus met P. Mcijer. J. J. van den Berg met A. Gelein. Dr. Mouthaau heeft eene Beschouwing over de Volksvoeding geleverdwelke vvij niet ondienstig aohtenbier mede te deelen. Daarin worden de gebreken in de voeding beredeneerd uit- eengezet en aangevvezenhoe nevens loonsverhooging zoo algeraeen onder den werkman gewenseht ook betere voeding, en wel in de eerste plaatsnoodzakelijk is. Loonsverhooging kan daarin wel ten deele voorzien maar van het bestaande loon zou mcer nut getrokken worden als het aan andere spijzen besteed werd. De schrijver wijst, om maar iets te noemen, op het wenschelijke van het gebruik van gedroogden visch die, in gelijke hoeveelheid genuttigd, viermaal meer voedende be- standdeelen bevat dan verscb vleescb en dns daar hij ongeveer even zoo veel kost als vleescb3 a 4 malen goedkooper i°9. Eet zegt hij, eenmaal slokvisch het onderhoudt uw ligchaam evenveel als 4 man! vleesch. Gebruik voor afwisseling zoutevisch. Ook tegen bet dagelijkseh gebruik van aardappelen trekt hij te velde. Na de verhouding van de verschillende voedings- stoffen in erwtenboonenrijst en granen met aardappelen te hebben vergeleken komt hij tot deze slotsom En wat leeren ons nu dezen opgaven? Dat aardappelen als het ongunstigste voedsel voorkomenwegens bet groote watergebaltedat daarin het minst bfevnt zijn de twee hoofd- groepen, de ademhalingsstoffen" en de bloedvormende", die een menschen vooral een die ligchamelijken arbeid verrigt, bet meest behoeft. Het kan derhalve aan geen twijfel onderhevig zijn, van welke voedsels men gebruik moet maken om zich te voeden. Allijd zijn erwten en boonen de goedkoopste voedingsmiddelen seweest, vooral tegenwoordig, daarze ongeveer met tarwe gelijk in prijs staanen die prijs nooit veel hoogcr dan tarwe komt. Naar het eiwitgehalte stelt Mulder het voededn vermogen dezer voedingsmiddelenvergeleken met eijerenpis volgt Eijeren 19; Envten, boonen 17; Tarwe 11; Rogge 9; Haver 9; Rijst 4, en aardappelen slechts 1. Gij moet dus", zegt hij 19 maal meer aardap pelen eten dan eijeren, om evenveel door het eiwit, dat in aardappelen voorkomt, gevoed te worden, en 17 maal meer aardappelen dan boonen of erwten. Voorts wordt gij bijna even zooveel gevoed door evenveel gewigt eijeren of boonen te eten. Van rijst heeft men tweemaal zooveel noodig ais van tarwe of rog ge, om evenveel gevoed te worden. Is het dan geen treurig verscliijnseldat, met deze gege- vens voor oogen, nog zoo veelvuldig de aardappelen bet hoofd- voedsel uitmaken? In de 16e en 17e eeuw, voor dat de aard appelen hier te lande bekend waren was brood het voornaamste voedsel, en bier de algemeene drank. Ons volk was toen een forsch en krachtig volk. En thans?" De Nieuwe Rotter damsche Courant bevat het volgande Men schrijft ons uit Sloten (Noord-Holland) van 20 April: „Voor eenige dagen werd in deze gemeente een arrestatie gedaandie een nieuw bewijs opleverde van den treurigen diep gezonken toestandwaarin sommige gezinnen verkeeren. „Yele maanden zwierf hier een knaap rond van een gezond en blozend voorkomendieop een lecftijd wanrop hij een getrouw bezoeker der school moest zijn, zijnen kost ophaalde met bedelen aan de huizen. Door een rijks-veldwacliter aan- gehouden en ondervraagdlegde hij nu een verkiaring af, die betreurenswaardige feiten aan bet licht bragten zoowel om den inhoud als om de aandoeDlijke naiveteitwaarmede zij werd uitgesprokentot innige deernis stemmen moest. Hij verhaalde het volgende: Vier malen reeds was hij uit de ouderlijke woning vveggezondenvooral door bet bedrijf zijner „tweede moeder". Ten lnatste had hij besloten niet daarheen terug te keerenen tot bedelen de toevlugt genomen. Tot bedelwijk had hij gekozen den hoofdweg van Amsterdam tot Heemstede; maar hij strekte zijne togten ook tot de zijwaarts gelegen plaatsen uit. Den eenen dag zwierf hij onder Sloten rond, den tweeden onder Sloterdijk, den derden in de ge meente Haarlemmermeer en zoo vervolgens. De nachten werden bier of daar op een boerenerf in bet hooi doorgebragt. Nu en dan had hij zijn ondergoed laten wnsschen door een vrouvv te Heemstede, die voor weinige centen hem deze dienst bewees. Een nieuw liemd, dat hij aan 't lijf droeg, had hij reeds van zijne bedelpenningen gekoclil. Verder verhaalde hij, dat hij drie zuslers haddat twee van haar „mooije dames" waren, erne te Harderwijk, een andere te Amsterdam, en dat de derde ook nl „een beetje" een „mooije dame" begon te worden, en dergelijke mededeelingen meer, de eene al treu- riger dan de andere. „llij is van liier i.aar zijne oudersonder Amsterdam woon- aebtig, ternggezonden. Mogt hij eerlang die bedorven afmos- feer voor goed kunnen verlaten Mogt spoedig een toevlugts- oord als Nederlandsch Mettray zich voor deu armen zwcrver openen In de Amsterdamsche Courant leest men het volgende, het- welk wij om bet belang dat er voor elk in opgesloten ligt, gemeend hebben ook onzen lezers te moeten mededeelen „l)e wethouder voor den burgerlijken stand alhier (Amster dam), mr. B. H. M. DriesSen, heeft onlangs een maatregel genomen, of liever op nieuw ingevoerddie voor hen, die een tweede of opvolgend huwelijk aangaan en minderjarige kinderen hebben uit vorig hnwelijkvan het hoogste gewigt is. Het betreft de uitreiking aan de zoodanigen, weduwnaar of weduwebij gelegenheid dat zij zich ten huwelijk doen aauteekenenvan een gedrukt biljetwaarin bun de wetsbe- palingen herinnerd wordendie door hen of haar moeten worden nagekomen voor de voltrekking van hun huwelijk, ten einde de voogdij over de minderjarige kinderen die zij hebben niet voor altoos te verliezen. Om de strekking hier- van beler te doen gevoelenlaten wij den inhoud van zoo- danig, ons ter hand gekomen biljet hier volgen WAARSCHUWING. wetsbepalingen voor Jtendie ten tweede of opvolgend hnwelijk overgaan. Art. 405 (Burgerlijk' Wetboek). Indien de moeder, voog- desse zijnde, tot een volgend huwelijk wil overgaan, zal zij, voor het aangaan van dat huwelijk, zich lot den kantonregter moeten wenden welke, na de bloedvenvanten of aangehuwden van den minderjarige te hebben gehoord of behoorlijk opge- roepen, en behoudens beroep aan den hoogcren regter, zal beslissen of de moeder de voogdij zal kunnen behouden. „Wanneer zij in gebreke blijfl aan dit voorschrift te voldoen verliest zij van regtswege de voogdij, en haar man is hoof- delijk voor het geheel aau9prakelijk wegens alle gevolgen der voogdij, welke zijne vrouw onbevoegdelijk behouden heeft, enz. Art. 407 (Idem). De vader of de moeder, alvorens een nieuw huwelijk aan te gaanis verpligt aan den toezienden voogd der minderjarigen aan te bieden eenen behoorlijken staat der goederen welke bet vermogen van den minderjarige uitmaken. Wanneer de vader of de moeder in gebreke blijft, om voor bet aangaan van het huwelijk, aan dit voorschrift te voldoen, verliest dezelve de voogdij, en zal er een andere voogd benoemd worden. „Art. 411 (Idem). Wanneer de moeder, hertrouwd zijnde, niet in de voogdij is gebandliaafd, of niet op nieuw als voogdesse is benoemd: of, wanneer de vader of de moeder, naar aanleiding van artikel 407 van de voogdij is nitgeslo- ten zijn zij oribevoegd om eenen voogd over hunne minder jarige kinderen (bij uitersten wil) te benoemen." Met dit biljet nu kan hij of zij, die zich ten huWelijk bij dan burgerlijken stand heeft aangegevenzich tot den kanton regter van zijn of liaar kanton wenden, of tot een notaris, om het noodige in het werk te stellenterwijl degeen, die onvermogend is om de dnarop vallende kosten te dragen, zich vooraf bij den buurtmeester van een bewijs van onverruogen kan voorzien, om kosteloos geholpen te worden. Het is voor zoodanige onbemiddelden juist niet het minst ndddig, om den anngewezen weg der gemelde Waarschuwing te volgen, want later, lietzij wat de personen der minderjarigen betreft, lietzij bij het deelen eener hun toegekomen erfenis, jain zeer vele onvoorziene gevallen is het van wezenlijk belang, ook nl zijn er, bij de huwlijksvoltrekking, geene noemenswaarde gekle- iijke middelendat in de toekomst de magt over de personen der minderjarigen, of hetaeen door ben geerfd wordt, onder' beheer van hunnen vader of hunne moeder kunne blijven. Deze maatregel komt tevens te gemoet aan de bedoeling van art. 417 Burgerlijk Wetboek, voorschrijvendedat de ambte- naar van den burgerlijken stand aan den kantonregter kennis geeft van alle tweede en volgende huwelijken van ouders, die minderjarige kinderen hebben; in groote sledeu toeli is het niet wel mogelijk, dat de kantonregter al die personen op- roepe en aanmane, om hunne verpligtingen na te komen. Wij herinneren voorts een opstel in populaireri trant van wijlen den ijverigen notaris W. P. C. Fabius, getiteldMoet een smidsknecht al dan niet met eene Iniwelijksvoorwaarde trou- wen? Men vindt dit in den AlmanakBe goede Raadgever voor 1871, biz. 24. Daarin wordt tevens zeer bevattelijk datgene niteengezet, wat wij hier behandelen. Voor slechts 7/2 cent is die almanak overal te bekotnen."

Weekblad van Haarlemmermeer | 1871 | | pagina 1