- 66 - Landbonw. ltlokzijl24 April. De trage handel in vee en de daling der prijzenin deze omstrekenzijn alleen toe te schrijven aan gebrek aan veevoeder. Andere jaren werden uit deze streken tegen de groote Alkmaarder veemarkt scheepsladingen op scheepsladingen nanr Holland vervoerd, en thans is dit van weinig of geene beteekenis. Wijlie, 24 April. Ten gevolge van den grooten aanvoer van boter aan de Engelsche marktenis dit product op de week- markten in dit gewest ruim 8 per 20 kilogrammen gedaald. De boeren beginnen dan ook te klagenen beweren dat doordien de prijzen van het hooi en stroozoomede van de lijnkoeken enz.buitengewoon hoog zijn, zij thans meer schade dan voordeel van het melkvee hebben. Men verwacht dan ook dat er in dit jaar weinig vee zal aangefokt worden. Olst, 26 April. In deze environs worden de paarden door vreemde kooplieden steeds tot buitengewoon hooge prijzen van de hand genomen. Politick Overzigt. 21 27 April 1871. Oemen^de H erigtcn. Den 24 dezer, des voormiddags ten 11 urezijn in de Brakke Grand te Amsterdamin veiling verkocht21 per- eeelen Bouwlandgelegen in de gemeente Broek in Waterland, eu 6 pereeelen ditogelegen in de gemeente Landsmeer. De opbrengst hiervan was als volgt o. In de gemeente Broek in Waterland 1. een perceel Bouw land c. a.gedeelte van kavel 7,/ 2900; 2. een dito, kavel 9 4300 3. een perceel dito, kavel 114800 4. een perceel dito, kavel 13, 3850; 5. een perceel dito, kavel 1 5, 5600 n°. 1 tot 5 te zamen f 21,450; 6. een perceel Bouwland c. a.kavel 17, 4550; 7. een perceel dito, kavel 19./ 4550; 8. een perseel dito, kavel 21, 4600; 9. een perceel dito, kavel 23, 5400; n°. 6 tot 9 te zamen f 19,10010. een perceel Bouwland c. a., kavel 25 5100; 11. een perceel dito, kavel 27,/6075; 12. een perceel dito, kavel 26, 2306; n°. 10 tot 12 te zamen f 13,606; 13. een perceel Bouwland c. a., kavel 24, 367514. een perceel dito, kavel 22, 3800; 15. een perceel dito, kavel 20,/ 3700; 16. een perceel dito, kavel 18./ 3600 17. een perceel dito, kavel 16, 3275 18. een perceel dito, kavel 14, 3000; 19. een perceel dito, kavel 12 3000; 20. een perceel dito, kavel 10./3150; 21. een perceel dito, kavel 8, 2400; n°. 13 tot 21 te zamen f 29,700; n°. 6 tot 21 te zamen f 62,406; nl\ 1 tot 21 te zamen f 83,856. b. In de gemeente Landsmeer: 22. een perceel Bouwland c. a., kavel 6 en gedeeltelijk 8, 4000; 23. een perceel dito, kavel 4, 2000; 24. een perceel dito, kavel 2, 2076; 25. een perceel dito, kavel 1./ 2601 26. een perceel dito, kavel 3./2750; 27. een perceel dito, kavel 5 en gedeeltelijk 7, 3750; n°. 22 tot 27 te zamen 21,677 n°. 1 tot 27 te zamen f 105,534, en gekocht door den heer H. G. Scheltema, makelaar te Amsterdam. Mede zijn, op denzelfden dag, des middags ten 12 ure, in het 0. Z. Eeeren-Logement aldaar, geveild en verkocht twee kampen Weilandgelegen in den Buitendijksclien Buiten- velderschen polder, gemeente Nieuwer-Amstel, voor de som van 6901 gekocht door den heer C. Bulk. Gedurende de maanden April, Mei ,en Jnnij dezes jaars zullen door den hoogleeraar C. H. van Hallte Groningen wederom openbare lessen in de landhuishoudkunde worden gegevenwelke lessen ieder kosteloos kan bijwonen, en waar- in zooveel mogelijk praktisch de beginselen der kruidkunde in toepassing op den landbouw worden onderwezen. De departementen van 't Nut van 't Algemeen te Hallem Marrum en Ferwerd hebben de landbouwers opgeroepen tot een vergadering, waar een voorstel zal worden behandeld om bij den veldarbeid geen kinderen onder 12 jaar toe te laten. Apeldoorn, 22 April. De regen der laatste dagen heeft een gunstigen invloed uitgeoefend op gras en rogge, hoewel de laatste veel geleden heeft door de vorst en op sommige plaatsen zelfs wordt omgebouwd. Als een bewijs van gebrek aan veevoeder moge dienendat onlangstoen het weder nog koud en schraal was, het hooi alhier publiek is verkocht voor 35 a 36 de 500 kg., zoodat het met de ongelden op 40 komt te staan. Ware het mildere weder op dien tijd ingevallen, dan zouden de verkoopers vermoedelijk die hooge prijzen met gekregen hebben. Zlltpken25 April. De Landbouwers-Vereeniging alhier, die dezer dagen door den Koning als regtspersoon is erkend, telt thans reeds 105 leden. Met algemeene stemmen is in de laatste vergadering besloten, wegens den gunstigen toestand der kas, in het tweede kwartaal geene contributie te vorderen. Aan het bestuur der afdeeling Zutphen van de Gelder- scJ/e Maatschappij van Landbouic is de taak opgedragen na te gaan welke doeltreffende maatregelen kunuen genomen worden om te dier slede zoo spoedig mogelijk gelegcnheid te geven tot het bijwonen van eenen landbouwkundigen cursus. Vooral door den heer L. A. F. H. baron van Heeckeren wordt het tot stand komen van die zaak met den meest belangloozen ijver en met klem van redenen voorgestaan. Te Workum waren onlangs eenige schapen in aanraking geweest met een dollen hond thans isop voorstel van den distrikts-veeartsdoor het gemeentebestuur aldaar overgegaan tot de onteigening en begraving van 10 schapen en 19 1am- meren welke alien blijken hadden gegeven van met de ziekte besmet te zijn. Het Staatsblad N°. 36 bevat het Koninklijk besluit van den 19 April 1871, tot wijziging en aanvulling van het Konink lijk besluit van 4 December 1870 Staatsblad N°. 190), be- palende welke ziekten van het vee voor besmettelijk worden gehoudeu, en welke der in de wet van 20 Julij 1870 Staats blad N°. 131) genoemde maatregelen bij het heerschen of bij het dreigen van elke dier ziekten moeten toegepast worden. Ameroilgeil26 April. Onze gemeente kan zicli niet be- roemen op den bloei en vooruitgang harer veemarkt, want zoowel gisteren als voor acht dagengewoonlijk de twee beste marktdagenis geen enkel stuk vee ter markt gebragt. In het Lagerhuis in Engeland heeft de heer Foster, naraens de regering o. a. medegedeeld dat ook het Hollandsche vee nu weder naar de veemarkt te Londen kan worden gedreven, daar Nederland sedert 1 Januarij j. 1. alien invoer van vee verboden had en gedurende de laatste drie jaren zich geen veepest aldaar had opgedaan. sturenten gevolge van een wijziging in het belastingstelsel in verband met een herziening der kieswet. Door de maat regelen welke de minister van financien voorstelt wordt de gemeente-kas zeer benadeelddoch het verzet er tegen zal, naar het schijnt, niet veel baten. Uit Schagen wordt gemeld Iloofd-ingelanden van het heemraadschap der strijkmolens van de Schagerkogge hebben in hunne vergadering van den 1 8 April j. 1. in overleg met de betrokken polderbesturen besloten tot het oprigten van een stoomgemaaltot verster- king van het bestaand strijkgemaal." In Engeland kwam de minister van financien met de staats- begrooting voor den dag, doch deze vindt geen bijvalzoowel in het Parlement als daar buiten wordt zij bijna algemeen afgekeurden ofschoon het Lagerhuis den moed niet had een voorstel aan te nemen door een der leden gedaan en hondeude verklaring dat de geraamde cijfers niet te verdedi- gen zijn, zag de minister zich toch genoodzaakt op een punt toe te geven, en het grootste bezwaar uit den weg te ruimen dat zijne ontworpen maatregelen hadden opgewekt. De man, hij heet Lowe, heeft geld noodigen veel geld ook, en dit is iets dat hij gemeen heeft met vele of alle ministers van financien, om van de partikulieren niet te spreken en om nu de schatkist van den Staat aan te vullen neemt de heer Lowe toevlugt tot het verhoogen van bestaande en het heffen van njeuwe belastingen. Tot deze laatsten behoort een belas- ting op de Inciters, maar daartegen brak een verschrikkelijke storm losde Engelschen wilden er niets van vveten en niet ten onregte werd gevreesd dat bedoelde belasting de ongun- stigste gevolgen voor den arbeidenden stand zou hebben wan- neer nl. de duurte van lucifers de vermindering van de britsche fabriekatie dezer voorwerpen ten gevolge zou hebben; en dat in Engeland milliarden op milliarden (elke milliard is duizend millioenzooals de Franschen wel weten, wat de francs be- treft die aan Duitschland betaald moeten worden) lucifers ge- maakt worden is bekend. Het volk van Londen, en voor- namelijk de werkende stand, besloot alzoo niet te dulden dat de lucifers belast zouden woj-den, en nam zulk een ernstige houding aan om zijnen wil door te drijven dat de minister een paar dagen na zijn voorstel te hebben gedaan het introk. Hoe de heer Lowe het nu maken zal om den Staat op andere vvijze het noodige geld te verschaffenweten wij nog niet wij laten hem hiervoor zorgendoch hebben gemeend het lu- cifers-iucident te moeten mededeelen als een bewijs hoe in Engeland de openbare meening zich kan doen gelden. Buitschland heeft zonder moeite van de vertegenwoordigers des duitschen volksdie den llijksdag uitmaken, de besehikking gekregen over honderd-twintig millioen thaler, welke nog noodig zijn om in de oorlogsuitgaven te voorzien. In ge noemde vergadering heeft prins Bismarck bij die gelegenheid een verklaring afgelegd waaruit duidelijk blijktdat de duitsche troepen die thans nog in Frankrijk gelegerd zijn en vooreerst niet weggaan niet zoo gemakkelijk en spoedig zich met de inwendige aangelegenheden van dat land zullen inlaten als velen verwacht en misschien gehoopt hebben. De toestand van deze, door den verschrikkelijksten burgeroorlog geteisterde, republiek is in de laatstverloopen week onveranderd gebleven dat wil zeggen in Parijs regeert nog de communenog laten twee millioen menschen zich de wet voorschrijven door eenige veroordeelde misdadigers en door eenige vreemdelingen wien het natuurlijk het minst om Frankrijks heil, maar voomame- lijk om de voldoening hunner eer- en heerschzucht te doen is. Wel begint de commune wat te dalen in ontzag en aanzien, lijden hare troepen nederlagen, en worden voortdurend pogin- gen gedaan om een verzoening tuskchen de regering te Ver sailles en het oproerbewind te bewerken, doch tot dusverre is geen uitzigt geopend op herstel van het wettig gezag. Mis schien zal de insluiting van het weerbarstige Parijs, die eer- gisteren begonnen iseen verandering ten goede bespoedi- gen, waartoe voorzeker ook zal bijdragen een algemeene ern stige aanval der regeringstroepen op de krijgsmagt der mui- telingen, welke aanval dag op dag wordt aangekondigden waarschijnlijk thans niet meer ver af zal zijn. Beijeren heeft openlijk met Borne gebroken. De koning lioudt aan prof. Dollinger de hand boven het hoofd, en tegen- over de ex-kommunikatie (den strengsten kerkban), waartoe deze moedige tegenstander van het leerstuk van 's pausen on- feilbaarheid is veroordeeld, staan de gunstbewijzen van zijnen vorstdie hem vele blijken van welwillendheidtoegenegen- heid en sympalhie geeft, en zelfs de afkondiging van genoemd dogma in zijne staten verboden heeft. Koning Amadeus I, de nieuwe souverein van Spanjewordt van tijd tot tijd gewaar dat niet al zijne onderdanen zijne vrienden zijn. Een der niet-vrienden is de heer Castplar, een volbloed-republiekeindie wat al te radikaal te werk gaat en door zijne schitterende welsprekendheid geen geringen invloed uitoefent in de Cortes, waarvan hij lid is. Deze volksverte- genwoordiger heeft zich niet ontzien in eene openbare zitting van 's lands vergadering te verklaren dat de republiekeinen een doodelijken liaat gezworen hebben aan het vorstenhuis waartoe koning Amadeus behoort, en dat hij (Castelar) eerstdaags een voorstel zal doen, strekkende om den koning van den troon vervallen te doen verklaren. Nu weet Amadeus zeer wel dat, al wordt dit voorstel gedaan, het zeker niet aangenomen of zelfs niet eens in overweging genomen zal wordenmaar het moet, gelooven wij, toch alles behalve pleizierig wezenop een troon te zitten die zij het dan ook maar met woor- den zoo bedreigd wordt. In Italiii is thans bij den Senaat in behandeling de wet, houdende waarborgen aan den paus dat deze onbelemmerd zijn geestelijke souvereiniteit zal kunnen blijven uitoefenen. De Kamer heeft deze wet reeds aangenomen en gelijk besluit zal eerstdaags in den Senaat vallen. In Belgie ligt de regering overhoop met de gemeentebe- Het gezamenlijk bedrag der leeningen, in alle werelddeelen in 1870 uitgegeven, bereikte het enorme cijfer van 5,785,679,015 francs. Den 24 dezer is te 's Hage een verschrikkelijk ongeluk gebeurd. Toen de wagen voor vervoer van vee de Wagenbrug kwam afrijden, pas- seerde eene jufvrouw, die een driejarig meisje van den heer v. d. B. van de school had afgehaald, naar den overkant. Beiden geraakten onder den wagen. Het kind werd zoodanig overreden dat het oogenblikkelijk een lijk was, terwijl de jufvrouw zwaar gekwetst werd. Aan den minister van staat en van binnenlandsche zaken is medege deeld, dat een behoeftige poklijder door een burgemeester naar een naburige gemeente is gezonden ter verpleging, en dat een gemeentebestuur een vaar- tuig, met een poklijder aan boord, genoodzaakt heeft de reis te vervolgen. Door dergelijke handelingen wordt de verspreiding der besmetting in de hand gewerkt en daarom heeft de kommissaris des konings in de provincie de gemecntebesturen op het verkeerde daarvan gewezen, met aanbeveling om integendeel alle maatregelen te bevorderen, die strekken kunnen om de verspreiding van smetstof tegen te gaan. Te Rotterdam is aan een buitenman, die den schouwburg kwam bezoe- ken, een pakje effekten, ter waarde van 2000, ontstolen. De man had, om zeker te zijn, het pakje uit zijn overjas gehaald en in den achterzak gestoken, dien hij door zijne dochter met een speld deed digtsteken. Die handeling had waarschijnlijk de aandacht gaande gemaakt van een zijner medebezoekersalthans korten tijd daarna was de afsluiting verbroken en het pakje verdwenen. Door de politie van Maastricht is de hand gelegd op een welgekleed Duitscher, die zich in verschillende societeiten en koffijhuizen van de bil- jartballen had weten meester te maken. Ten laatste werd hij, in een kof- fijhuis op de markt aldaar, op heeterdaad betrapt, in zijne vlugt nagezet, achterhaald en in handen der politie gesteld. Den 19 dezer stonden te Assen voor de arrondissements-regtbank teregt een 70-jarige blinde vrouw en hare dochter, wegens bijna ongeloof- lijke feiten. Het verhaal daarover luidt als volgt: In het vorige jaar deed de pred. Z. zijne intrede in het dorpje H. Onder degenen, die hem kwamen verwelkomen, bevond zich ook een 45-jarige boerin, die met haren broeder, beiden ongehuwd, bij hunne moeder inwonen. Bij die gelegenheid zeide de predikant tegen haar, dat, hoewel hij ongehuwd was, zijne deur toch voor haar zou openstaan, hetgeen hij bij een later huisbezoek herhaalde. Hieruit leidde de boerin af, dat de predikant haar gaarne mogt lijden. Dit schijnt opgemerkt te zijn door de beklaagden. In den zomer van het vorige jaar bragten de beklaagden aan de boerin een brief, dien zij zeiden van den predikant voor haar ontvangen te hebben. In den brief stond eene liefdes- verklaring en hij eindigde met het vragen om eene gedachtenis. De boerin gaf aan de beklaagden een vingerhoed, dien zij beloofden in het geheim aan den predikant te zullen overbrengen, daar deze de zaak nog niet publiek wilde hebben. Sedert dien tijd bragten de beklaagden haar geregeld min- nebrieven, die steeds eindigden met het vragen om de een of andere ge dachtenis, nu eens voor den predikant zelven, dan voor zijn zusje, dan weder voor zijne ouders. Successievelijk zOude zij aldus aan de beklaagden ter bezorging aan den predikant ter hand gesteld hebbenbehalve den vin gerhoed, een paar broeksknoopen en een naaldenkoker, alien van zilver, over de f 100 aan geld. Haar 50-jarige broeder scheen iets van de zaak te bemerken, en kwam zoodoende ook met de beklaagden in aanraking, die hem vertelden dat zij te A. eene rijke naaister kenden, die hem wel ten huwelijk zou begeeren. Zij haalden hem eindelijk over aan deze onbe- kende een brief te schrijven, waarin moest voorkomen//dat alle dingen bepaald zijn en dat, als een huwelijk tusschen hen moest plaats grijpen, het ook zou gebeuren." Op dit schrijven ontving hij een antwoord, dat hem wat al te fraai voorkwam, waaroin hij besloot er den predikant over te raadplegen, hetgeen hem door beklaagden werd afgeraden, die het beter oordeelden dat hij er den predikant over schreef, en dat zij zich dan wel met de bezorging van dien brief zouden belasten. De beklaagden bragten hem spoedig antwoord, dat zij van den predikant zeiden gekregen te heb ben en waarin deze hem reeds zwager noemde, en hem een zeer gunstig berigt zond over die onbekende naaister. Daarop zette hij de briefwisseling met de onbekende voort, die hem antwoordde, dat zij hem als een geschenk van God beschouwde, en welke brief eindigde met het verzoek aan be klaagden, die dien brief bragten, iets te geven, hetgeen hij ook gedaan heeft. Eindelijk ging hij den predikant toch spreken en bij dezen bemerk- te hij, dat hij en zijne zuster door de beklaagden misleid waren. 12 ge- tuigen werden in deze zaak gehoord. Het O. M. eischte de toepassing van art. 405 C. P. De verdediger drong aan op vrijspraak, omdat z. i. de feiten niet bewezen waren. Voor den Hoogen Raad (burgerlijke kamer) wsrd verleden week in eersten aanleg bepieit eene vordering door de Zeeuwsche Maatschappij van Stoomvaartals eischeres, ingesteld tegen den Staat dor Nederlanden, ge- daagde. Den 9 December 1869 stootte de stoomboot Stad Vlissingen N°. 2, aan eischeres toebehoorende, op hare gewone reis van Vlissingen naar Rotterdam, na den nacht te Stavenisse te hebben doorgebragt, op een steenen beletsel in de nabijheid van die plaats in het water aanwezig, ten gevolge waarvan genoemd vaartuig een lek bekwam, spoed.g vol water liep en totaal verging. Volgens eischeres is dit beletsel een overgebleven stuk dijk van den kalamieteusen Margaretha-polder of een steun voor den dijk van wege den rijkswaterstaat aldaar aangelegd. Daarom werd eene vorde ring tegen den Staat ingesteld tot vergoeding der schade door het vergaan van genoemde stoomboot veroorzaakt, daar de Staat verantwoordelijk is voor de nalatigheid dat de onzigtbare belemmering niet van staatswege was aangewezen, De Staat acht zich echter voor het ongeval niet aansprakelijk: er bestaat geen wet die hem daartoe verpligt en er is van geen nalatigheid gebleken. Mr. D. van Eck, die namens eischeres optrad. meende dat de gedane vordering moest worden toegewezen; doch de lands-advokaat, Mr. G. M. van der Linden, bestreed namens den Staat die vordering. In het westen van Engeland stierf een man, John May genaamd, volgens opgave 102 jaren oud. Hij werkte bijna 90 jaren geleden op de scheepstimmerwerf te Davonport. Volgens berigt van den Belgischen konsul te Lima, zal de guano- voorraad op de Chincha-eilanden aan de Peruaansche kust, alwaar thans nog 54 schepen lading innemen, in drie a vier maanden uitgeput zijn. Daar- entegen is er nog, naar schatting, 3 millioen ton guano voorhanden op het ciland Guanape, alwaar 97 schepen in lading liggen; op Macabi 2 mil lioen, op Las Viejas 400,000 ton en op Pavellonde Pica 600,000 ton. Op de Lobos-eilanden rekent men dat nog 500,000 ton aanwezig zijn, en op enkele andere plaatsen gezamenlijk nog evenveel, doch deze van geringe kwaliteit. In 1868 werden 540,000 ton uitgevoerd. Schat men den jaarlijk- schen uifcvoer gemiddeld op 500,000 tou, dan zou de voorraad alzoo nog zes a acht jaren strekken. Volgens Engelsche berigten heeft de Peruaansche regering echler reeds aan Duitsche en Fransche huizen 2 millioen ton guano verkocht, waarvan reeds de helft verscheept is. /Uit Sydney wordt gemeld, dat zekere heer Jones aldaar veroordeeld is tot eene boete van f 1200 en twee jaren dwangarbeid, wegens het uiten van oneerbiedige beschouwingen omtrent het Oude Testament. Naar het schijnt, heeft de jury, welke het vonnis over hem heeft uitgesproken, hem tot afschrikwekkend voorbeeld willen stellen ter keering van het toenemend ongeloof. Daily News toont zich zeer verontwaardigd over dit staaltje van middeleeuwschen gewetensdwang. Opmerkelijk is het, dat op hetzelfde oogeu- blik, dat een jury in Nieuw-Zuid-Wallis iemand wegens //ketterij" durft straffen, het hoofd der regterlijke magt in Zuid-Australie (sir Richard Hansen) een boek uitgeeft The Jesus of Historywaarin hij blijkbaar de zienswijze van Renan en Strauss ondersteunt. De Vnivers bevat lijsten van de namen van ruim 200 priesters en kloostergeestelijken, welke te Parijs sedert den 1 April in de Conciergerie en in de gevangenissen Mazas en la Sante gevangen zijn gezet. Sommige hunner zijn echter weder op vrije voeten gesteld. Tevens wordt door dat zelfde blad eene lijst medegedeeld der Parijsche kerkenwelke sedert ge- noemden dag gesloten zijn daarop vindt men 26 bedehuizen vermeld en toch is die lijst nog ver van volledig. Van het meerendeel der gesloten kerken zijn het gewijde vaatwerk en alle andere kostbaarheden in beslag genomen of verzegeld. Het aantal kloostergestichten en geestelijke inrig- tingen welke doorzocht zijn is reeds 24. Voor eenige dagen stierf te Zwolle eene weduwe, die bij haar leven het medelijden van anderen wist op te wekken door steeds erbarmelijk te klagen. Wie schetst echter de verbazing der familie, toen deze in hare woning niet alleen verschillende gouden en zilveren voorwerpen, ter waarde

Weekblad van Haarlemmermeer | 1871 | | pagina 2