mms 1871. Vrijdag, 19 Mei. N°. 20. VAN A AN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. Twaalfde Jaargang. Haarlemmermeer. JLandbouw. Prijs der Advertentien van 16 regels 75 Centelke regel meer 12 /2 Cent. Bit den Burgerlijken Stand zijn aangegeven van 10 tot 16 Mei 1871. AANBESTEDINGEN. Ztvolle, 14 Mei. De berigten omtreut de winterrogge zijn zeer ongunstig en komen daarin overeen, dat zoowel in den dadelijken oratrek dezer gemeente, als onder Ommen, Avereest HAARLEMMERMEER 3/rijs van het Abonnement: in het Jaar6. Prijs van een enkel Nomaieii 15 Cent. ALLE TOEZENDINGEN, REDAKTIE EN TJ1TGAVE BETREFFENDE, te adresseren aan VAN 1!0\GA C°.te Amsterdam. Uiterlijk Woeusdng.) Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. Agenda voor de Vergadering van den Gemeenteraaad van Haarlemmermeer, te houden op Donderdag 2 5 Mei 1871, 'svoorm. ten 11 ure, ten Raadhuize. 1. Ingekomen stukken en mededeelingen. 2. Benoeming eener Commissie voor de Sehutterij. 3. Benoeming van een stembureau bij de verkiezingen voor de Tweede Kamer en voor den Gemeeuteraad. 4. Benoeming van Armmeesters. Voorgedragen zijnJan Ran en Jan Wezelenburg. Leendert van Wijk en W. G. Wervers. W. van der Breggen en G. van Leeuwen. 5. Verordening ter zake van besmettelijke ziekten. 6. Telegraafkantoor. 7. Brug bij den Cruqnius. 8. Bestek voor het schilderwerk der scholen. 9. Teekenschool. GEBORENMaria, docliter van W. de Bos en B. Bestman. Antho- nie Lukas, zoon van W. Kroes en A. S. van den Brink. Johannes, zoon van P. de Koning en C. van Leeuwen. Klaas, zoon van K. de Haan en C. Blaauw. Adrianus, zoon van A. van Kerkwijk en M. P. de Boer. Dirk, zoon van 0. Groeneveld en G. Sepers. Johanna, dochter van K. Zwart en T. Kuiper. Nicolaas, zoon van P. Braak en H. Glandorff. Matthijs, zoon van J. Baten en H. Jansen. OVERLEDENGovert van der Beek, oud 22 jaren, gehuwd met A. J. A. van Bavel. Antje de Groot, oud 49 jaren, gehuwd met G. Brede- veld. Cornelia de Vlieger, oud 88 jaren, gehuwd met J. Suijdgeest. Andries Fijau, oud 36 jaren, gehuwd met G. Hoogeveen. Gerrit Bre- develd, oud 51 jaren, weduwnaar van Antje de Groot. Josina van Geer, oud 32 jaren, gehuwd met W. van der Breggen. Klaas, oud ruim 1 jaar, zoon van S. de Boer en D. Beets. Anna Hendrika, oud 8 maan- den, dochter van J. ten Hagen en A. van Andel. Jannetje, oud 2 maanden, dochter van J. Hogewoning en W. van der Meij. LEVENLOOS AANGEGEVEN1 kind van B. Winkel en P. Kouwen- berg. ONDERTROUWDD. Felix met S. P. Gratz. A. Stoel met F. Dekker. GEHUWD: K. Stroet met M. Bommer. D. Wester met H. Nessla- ge. G. den Boer met F. Schaap. W. Dooijeweerd met C. Boef. J. Middelkoop met G. de Graaf. J. Lelieveld met J. Kroon. J. Moerkerken met J. H. Vaessen. Hits J. AG der gebouden Verkooping van Dijksgronden op Donderdag den 4 Mei 1871, des morgens ten 11 ure, bij J. Knol, aan het Hoofddorpte Haar lemmermeer. Blijkens Proces-Verbaal van veiling is Mr. J. P. A. Teding van Berkhout, te Heemstede, kooper geworden van de geheele massa, in combinatie, ter gezamenlijke grootte van 3 hectaren, voor de som van 3040. Welke grond, voor genoemde somma van 3040.aan geuoemden heer, dd. 5 Mei, is gegund. Door de kommissie van beheer en toezigt over de droog- making der plassen in Schieland beoosten Rotterdamis aan het lokaal van het provinciaal bestuur in Zuid-Holland aanbe- 9teed, de levering van: 1°. Smeer-en verlichtingsmiddelen en verdere benoodigdheden voor de boven- en benedenstoomgemalen; en 2°. ten minste 40,000 en ten hoogste 72,000 hektol. steen- kolenbeiden ten behoeve der droogmaking en gedurende de jaren 1871/72. Yoor de eerste besteding was minste inschrijver de heer J. van den Berg Wz.te Amsterdam, a 6/0 pet. beneden de tariefsprijzenterwijl de heer A. Zellekenste Venlo, het minst had ingeschreven voor de tweede besteding a./0.78 per hektoliter. Door het hoogheemraadschap Waterland te Monnickendam is publiek aanbesteedhet maken van dijksverhoogingenmet het verleggen en versterken van steenglooijingen, het maken van steenen oeverwerkbestrating en eenige onderhoudswer- kenzoomede het leveren van grind en puin aan den Water- landschen Zeedijk, in twee perceelen. Aannemer C. Blanke- voort te Monnickendam, het le perceel voor/ll,000, het 2e pereeel voor/6700. Gronilljfen15 Mei. Onder de le behandelen punten op het in Jiinij alhier te houden kongres komeu de volgende vragen voor: 1°. Zou voor den nederlandschen Staat het oogenblik niet zijn aangebrokenoin de tiendendoor middel van onteige- ning ten algemeene nutte, op te heffen, onder bepaling dat de tiendpligtigenhetzij door opcenten op de grondbelasting, hetzij op eene andere wijze, den Staat daarvoor schadeloos zouden moeten stellen. Is het wenschelijk een adres van die strekking aan de Regering te ligten? 2°. In hoever is de tegenwoordige regeling der jagt in strijd met de belangen van den landbouw Zijn er ook raiddelen aan te wijzen ora den afkoop van bet jagtregl te bevorderen, en dus aan het beginsel van art. 8 der jagtwet, waarbij het regt van afkoop is erkendmeerdere werking te verzekeren? 3°. Is het wenschelijk en tevens mogelijk, dat er in de verschillende provincien van Nederland crediet-vereenigingen door en voor landbouwers worden opgerigt? Zoo ja, wat is de oorzaak dat onze landbouw-genootschappen zich die zaak niet aantrekken? Dr. W. C. II. Staring, belast met het toezigt op de van rijks- wege genomen proeven tot beplautirig der duinen met dennen, heeft aan burgemeester en wethouders van's Gravenhage mede- gedeelddat de minister van binnenlandsche zaken van eene voortzetting dezer proeven heeft afgezien. In landbouwkundige tijdsehriften wordt de dobbelsteenvorm der kazen aanbevolen boven den ronden. De kaas vereischt minder ruiinte bij het inpakken droogt gemakkelijker en blijft op den duur beter. Bij het droogen worden de dobbelsteeu- vorraige stukken niet geheel omgekeerdmaar op de naastbij- gelegen zijde gelegd. MtlSSel, 14 Mei. Klaagt men elders over den zoo hoogen waterstandook in dit gehuoht en omstreken begint men vcr- langend uit te zieii naar droog weder. l)e groenlanden, die overigens een goed grasgewas beloven zijn door de aanhoudende vorst en den daarop gevolgden hoogen stand van het water zoo week geworden, dat het vee er niet dan met groote schade kan weiden. Daarenboven is bijna overal het veevoeder opgeteerdzoodat zeer velen genoodzaakt zijn het vee toch naar buiten te laten. Kreeg men hier niet het overtollige water uit het Mussel- kanaal van vele drentsche veenen in de Aadan zou dit kwaad niet bestaan, aangezien zonder dat de afwatering langs gemelde rivier geregeld en voldoende zou zijn. Te wenschen is het dus dat de natuur verhelpe, wat ge- maakte toestanden bederven en dat er dus spoedig droogte moge komen Leeuwartlen14 Mei. Door B. en W. dezer getneenle is aan den raad verslag gedaan van de uitkomsten der exploi- tatie van het aschland, sedert 1 Mei 1870 voor rekening der gemeente gedreven. Daaruit blijkt o. a., dat na aftrek van de kosten dier exploitatie, ongeveer ad 1 1,000, een saldo van /43S6 74 is overgebleventerwijl de pachtprijs gedurende de laatste jaren slechts 2500 bedroeg; dat 3117 last straat- vuil ter beinesting werd verzonden, waarvan 2723 naar de groninger-veenkoloriieen 394 hoofdzakelijk naar de gemeente Opsterland werden geexpedieerd. Wanneer de friesche land bouwers de goede werking dezer wijze van bemesting meer hebben leeren kennen, zal ongetwijfeld de uitkomst nog gun- stiger worden. Aanvankelijk hebben de ingezetenen dezer gemeente zich in de nieuwe regeling met grond te verheugen, omdat het meer geregeld en doelmatig ophalen van straatvuil en asch de reinheid bevordert, en de inzameling der faecale stoffen kosteloos geschiedt, waardoor tevens ruim 40 vverk- lieden hun brood verdienen. Zutphen15 Mei. Tot groote vreugde der pachters van onze uiterwaardenis de IJssel bijna geheel tot zijnen normalen toestand teruggekeerd. Als de val van het water blijft aan- houden, zullen de beesten spoedig naar de Marschweide en Heiberger worden gebragt, Deveilter12 Mei. De eerste nieuwe aardappelen van den kouden grond werden heden ter markt gebragt. Meppel14 Mei. Het getal runderenop de jongste markten hier en in de omstreken aangekocht, is zoo aanzien- lijk, dat hier geen wagens beschikbaar genoeg zijn ze te ver- voeren. Bijna elken dag worden er runderen verzonden en toch is men genoodzaakt geweest tijdelijk weiland voor de achterblijvenden te huren. Voor het grootste gedeelte zijn de iukoopen voor duitsche handelaren gedaan. Ameroiioeil14 Mei. Het water op de rivier de Rijn is thans sterk gedaald. De veehouders zullen nu spoedig hun vee naar de weide kunnen brengen. De lage uiterwaar den staan echter door het kwelwater bijna nog geheel onder. Het veevoeder is zoo schaarsch als men nog ooit gekend heeft. Sommigen hebben, wegens gebrek aan hooi, hun vee bij anderen in de melk moeten doen. en Hardenberg, het gewas veel geleden heeft en weinig goeds belooft. Als redenen daarvoor worden opgegeven de aanhou- dende en felle koude van den afgeloopen winter, die zoo diep in den grond is gedrongen, dat alle werking daar ophield, terwijl de jonge scheutjes boven den grond, bij gebrek aan sneeuw, eerst van die koude en later door de snerpeude oosten- en noordenwinden geleden hebben. De rogge staat dan ook dun, krachteloos en zonder de frisch groene kleur, die dat gewas in dezen tijd des jaars anders draagt. Op elken Dingsdag in de maanden Junij, Julij en Augustus zal erdes avonds ten 7% ure> °P terreinen van de Koniuklijke Nederlandsche Ttiinbouw-Maatschappij Linnaeus eene muziekuitvoering plaats hebben. Het denkbeeld van het Bestuur dezer inrigling om ook op deze wijze het bezoeken er van aan te moedigen verdient toejuiching, want behalve dat men in het algemeen er prijs op moet stellenin de gelegeriheid te zijn in het voorjaar en in den zomer iets van het buitenleven te genieten, is deze zaak nog bijzonder belangrijk voor ieder die belang stelt in den tuinbouw; eene kunst, die uitkomsten oplevert, niet alleen schoon voor het oogmaar ook eene bron van welvaart voor hen die haar aalileeren en toepassen. Wanneer men ziet wat daarvoor op Linnaeus gedaan wordt en welk genot dit zelfs bij oppervlakkige beschouwing oplevert, dan mag er zeker een steeds toenemend druk bezoek worden tegemoet gezien. De nieuw aangelegde vruchtentuiu mag een model worden genoemd en munt uit/zoowel door doelmatige inrigting als door de prachtige vormen der boomen. De plantenkassen prijken met eene ketir van de schoonste tropische sierplanten en in den vrijen grond staan de voorjaarsbloemen even als de tallooze vruchtboomen reeds in vollen bloei. De Leidsche Courant meldt het volgende„Ten gevolge van de iangdurige koude is er weinig of geen gras in de lande- rijen, zoodat het vee aan ontberingen lijdt, dat invloed op de opbrengst heeft; ook tuingroenten zijn schaarsch en komen niet vooruit. De weersgesteldheid in aanmerking genomen staan sommige produkten, zooals aardappelen, tamelijk doch de eigenlijke groei onlbreekt voor alle gewassen. Steeds drijven zwarte wolken uit het noorden over, koude en schraalte ver- oorzakende. Gisteren morgen vroeg heeft het gesneeuwd en heden nacht gevrcren." arfhllizeil14 Mei. Ilet aanhoudende schrale en koude weder is in deze strekenwaar meer dan de helft van het koolzaadgewas door den s'rengen winter is omgekomenoor zaakdat veel er van te spillig en te kaal opschiedtzoodat dit een dun gewas zal opleveren. Op de best bereide stukken land vindt men echter nog stukken, die uitmuntend beloven te worden, waar men blad genoeg in vindt en dat niet zoo spoedig opschiet. Dezer dagen hoorden we nog, dat enkele landbouwers nog tarwe weder ombouwden. Neemt men het gure weder in aanmerking, dan staan de graslanden er best voor. In vele van de oude stukken is gras genoeg om de melkkoeijen er in te doen weiden, waartoe sommigen bij ge brek aan stalvoeder dan ook overgaan. Ofsehoon hier niet zooveel vlas op het gewas is als wel vroeger, zijn er dezer dagen hier en daar eenige stukken omgeploegd, waarvan bleek dat het zaaizaad niet goed was geweest, zoodat het veel te hoi stond. De handel in vee is over het geheel zeer traag en lusteloos. Hollandsche koeijen worden van 10 tot 40 lager verkocht dan voor eenige weken, en de kooplieden moeten in Holland slechte zaken hebben gemaakt, daar men wegens de koude en den hoogen waterstand daar geen vee kon buiten hebben en het stalvoeder ook schraal en alzoo hoog in prijs was. De handel in lammerendie in den regel ongeveer den 12 Mei worden ontvangen, gaat ook zeer traag. De eerste prijzen wil men niet meer besteden en er is nog een groot aantal te koop. Zacht weder en warme dagen zijn te wen schen alsook dat de kooplieden de geledene schade weder terug bekomen door voordeeliger handel. LopperSUUl, 15 Mei. Aan de veemarkt, den 8 Mei jl. alhier gehouden was van wege de afdeeling Loppersum der nijverheid eene tentoonstelling van vee verbpnden. Verschei- dene schoone runderen waren hiervoor aangegeven. De uitslag dezer tentoonstelling was de volgende aan D. Jensema te Stedura werd voor eene tweede kalfkoe, geboren in 1868,/15 en eene zilveren medaille toegekend; aan N. G. Schutter te Gar- merwolde voor eene dito 5aan D. Jensema te Stedum voor eene enterkalfvaars, geb. in 1869, 15 en eene zilveren me daille; aan J. Jensema te Stedum voor eene dito 5nan denzelfden voor eene gelde vaars, geboren in 1869, 5aan C. J. Bolt te Westeremden voor een tweejarigen stiergeboren in 1869, 10 en eene zilveren medaille; aan H. J. Brouwer q.q. te Loppersum voor een eenjnrigen stier, geboreq in 1870, /5 en eene zilveren medaille; aan N. G. Schutter te Garmer-

Weekblad van Haarlemmermeer | 1871 | | pagina 1