- 78 - Afgesnetlen bloemen lan<>eii tijd frisch in water te behouden. Politick Overzigt. 12 18 Mei 1871. ©cmesigde Berigten. REGTSZAREN. Een kijkje aan boord van de „Willein III." wolde voor een dito 5 nan mr. J. V. C. Wichers te Lop persum voor een koehokkelinggeboren in 1870 5 en eene zilveren medaille; aan D. S. Huizinga te Loppersum voor eene dito/3. Tevens is er nog aan E. Burema te Loppersum eene premie van 5 toegekend als verkooper van het meeste vee op de markt. Tengevolge van de koude was er niet zooveel vee op de markt als bet vorige jaar; de handel was echter levendiger. Te 's llertogenbosch is den 12 dezer overleden de heer Hendricus Bogaerts, lid der Prov. Staten van Noord-Brabant, president van het polderbestuur Empei en Meerwijkpresident van het waterschapsbestuur van de rivier de Dommel en hare beken- een man, die bijna zijn geheele leven wijdde aan de verbetering der uitwatering van de oraliggende landerije Ook elders zal zijn gemis en zijn goeden raad in waterschaps- aangelegenheden en waterwerken zeer gevoeld en betreurd worden. Bij de regering is berigt ontvangen dat van 28 Junij tot 2 8 October 1871 te Lima, in Peru, eene nationale en inter- nationale nijverheidstentooristelling zal worden gehoudenen dat door de eentrale kommissie voor die tentoonstelling tot kommissaris voor Belgie, Nederland en Duitschland is benoemd de heer J. Verschaffeltboomkweeker te Gent, tot wien be- langstellenden zich regtstreeks kunnen weuden. In het Tijdsehrift „De Volksvlijt" leest men het volgende Welligt doe ik een lezer van dit Weekblad eene dienst door mede te deelen wat Eunge heeft opgemerkt, dat men afgesneden bloemen geruimen tijd frisch en onverwelkt in water kan houdendoor daarin eenvoudig een stukje ijzer b. v. een ijzeren spijker of draadnagel te brengen. Hierdoor blijft het water zuiver, zonder eenig bederf. Eene proefneming in den loop van dezen winter genomenheeft inij een gunstig resultant geschonken. Mr. J. A. v. E. "JJLSf.1 --1 -11 .-LU 1 - 1 De vrede van Frankrijk is door de fransche nationale ver- gndering geratifiecrd dat wil zeggen het fransche volk heeft, (Ioot zijne vertegenwoordigersverklaard dat het goedkeurt alles wat tusschen Bismarck en Jules Favre is overeengekomen. Men kan dus zeggen dat thans de vrede tusschen Duitschland en Frankrijk definitief gesloten is. Ware dit maar met den binnenlnndschen oorlog ook het gevalmaar, helaas, de bur- gerkrijg woedt verschrikkelijk voort, en wel op de ijselijkste, afscbuwelijkste wijze, die aan het krijgvoeren der middel- eeuwen doet denken. De haat, wclken de commune van Parijs en al de comites, die met, naast of tegen linar het gezag uit- oefenen, tegen het wettig bewind van Versailles voeden open- baart zich op de ongeloofelijksle wijze; daarbij komt de ver- nielingszuchtom alles te doen verdwijnen wat de herinnering van het eerste of tweede keizerrijk of van het koningschap levendig kan houden; kunstwaarde komt niet in aamnerking zoo is den 16 cen der beroemdste gedenkteekenen van Parijs moedwillig omvergehaaldde zuil op het plein Vendome is van haar voetstuk afuerukt, en in drie stukken neergevallen. Wat hebben de dolle commune-mannen hiermede bereikt? Schande en .smaad hebben zij gebragt over de hoofdstad van een groot landover de slad die zich aanmatigt den eersten rang in te neraen waar het <le bevordering van beschaving en kuustzin geldt. Behalve openbare bouwwerken worden ook partikuliere eigendommen aan de vernieling prijsgegeveno. a. is het huis van Thiers, een prachtig hotel, met den grond gelijk gemaakt, en alles wat zich daarin bevond als eigendom der commune verklaard. Ilet is waarlijk meer dan tijd dat een einde kome aan zulk een toestand, en dat duitsche wapenen en duitsche kanonnen daartoe zullen moeten medewerken wordt meer en meer waarschijnlijk. Thiers, het hoofd van het staatsgezag, wordt door velen niet vertrouwd, en niettegen- staande de nationale vergadering met bijna algemeene stemmen verklaard heeft vertrouwen in hem te stellenwordt niets onbeproefd gelaten om hem te doen vallen. Daarbij komt het woelen der monarchale partijen; zoowel de koningsgezinden als de bonapartisten zijn met den meesten ijver in de weer en meer dan ooit is er op nieuw sprake van de zoogenaamde „fusie", d. i. de iueensmelting van de belangen der twee tuk- ken van het huis van Bourbonmen twijfelt echter zeer of de graof van Parijs, de kleinzoon van Lodewijk Philips, zijn regten heeft overgedragen of zal overdragen aan den graaf van 9 r? o o o Chamhord kleinzoon van Karel X. Uithoofde van de heerschende ziekte, heeft de regering bevolcn dat het kamperen der troepfen in de maanden Junij Ju'ij en Augustus e. k. niet zal geschiedenen alzoo de miliciens van de ligtingen van 1867 en 1868 niet on der de wapenen behoeven op te komen tot bijwoning van de na- jaars-oefeningen Den 1 Julij a. 9. zullen de miliciens der ligting van 1870 met on- bepaald verlof huiswaarts vertrekken. Te Groningen loopt het geruchtdat Z. M. de Koning die stad met een bezoek zal vereeren, en wel in het laatst der maand Junijals aldaar het XXVe Landhuishoudknndig Congres zal worden gehouden. Op eene deur in de Twijnestraat te Utrecht kon men het volgende geschreven versje lezen //Ik mag niet liegen, ik mag niet jokken nIk ben driemaal ingeent, en toch heb ik de pokken." Zekere B.geboren in de buurtschap Ilardenberg doch sedert den oorlog bij het fransche leger in dienst, heeft thans de vlugt genomen naar zijne geboorteplaats. Naar men verhaalt, heeft hij zijn kans tot ontkomen waargenomen terwijl hij aan het graven der loopgraven bij het fort Issy werkzaam was. Betreffende het redden van een kind te Zwolle door een Pruissischen officier (zie ons vorig nommer) wordt nog uit Utrecht gemeld Zondag redde de heer Muller, die gehuwd is met mejufvr. Smitsen een zwager van dien officier, aan de Roodebrug te Utrecht op dezelfde wijze een kind. De kapitein Lancelleook met eene jufvrouw Smits getrouwd, was Zatur- dag voor een paar dagen naar Zwolle gegaan en redde daar Maandag deti j on gen, zoo als is gemeld. Deze kapitein is bij Koniggratz ridder van den Zwarte Adelaar met de zwaarden gewordeu, en bij den laatsten veldtogt in Frankrijk, waarin hij zich uitstekend heeft gedragen, ridder van het IJzeren Kruis. Het is een officierdie uitmunt door de eigenschappen van ver- stand en karakter, die den soldaat zoowel als den mensch vereeren, zoo als hij nu weder bewezen heeft. In de achtergelegene buurtschappen van Blokzijl heeft zich dezer dagen I een dolle hond vertoond, die verscheidene schapen heeft gebeten; het is echter gelukt het dier af te maken. De gevallen van hondsdolheid worden menigvuldig. Men zie toch overal wel toe. Als een bewijs hoe voorzigtig men moet zijn vooral jonge kinderen alleen te lateu wandelen, kan dien en, dat Zondag jl. eenige kinderen, te huis behoorende in het Pinksterbloemenlaantje te 's Hage, zonder leiding de trekvaart zijn opgewandeld. Aan een der watermolens gekomen, waagde een knaapje uit het kleine gezelschap zich te digt bij de wieken van den molen, die juist in werking was, met dat gevolg. dat het knaapje door een wiek zoodanig aan het hoofd werd getroffen, dat men niet anders dacht dan dat het kind onmiddellijk dood was. G. Buis, oud 13 jaren, de jongste van de bemanning van de sche- veningsche pink de Zeevogelstuurman Fop Dijkhuizen, van Scheveningen, is ongeveer 2 uur van den wal, terwijl de schuit aan hare netten lag, van de landspeek, die van de vischlijn was losgeraakt, over boord geslagen en onmiddellijk verdronkeu. De vader van den drenkeling, die ook behoort onder de ekwipaadje van het visschersvaartuig, was getuige van het zoo noodlottig omkomen van ziju kind. Het lijk is later door een ander vis- scher in zijn netten opgehaald. Een landbouwer te Texel, die zijne vrouw en zijn kind met een wa- gen van het dorp den Iloorn naar de stoomboot bragtgeraakte in groot gevaar. Door het breken van een der teugels ging het paard op hoi, waar- op de landbouwer uit den wagen sprongmet het doel het paard te grijpen. Dit mislukte hem echter, zoodat- paard en wagen met vrouw en kind steeds voortholden. In wanhoop loopt hij zoo hard hij kon het rijtuig steeds na, doch het was hem niet doenlijk het te bereikcn. Het hollende paard vliegt met den wagen den hoogcn zeedijk op, waardoor de toestand nog erger wordt. De landbouwer valt uitgeput neder en waant reeds alles verloren doch op eens ziet hij dat zijne vrouw uit het rijtuig stort en kort daarop ook zijn kind, en, o wonder beiden ongedeerd. Het paard gaat nog door en stort zich eindelijk met het rijtuig van den dijk in de diepte. Later bleek dat ook paard en wagen zonder belangrijke scliade er waren afgeko- men. Men vcrbeelde zich de blijdschap van den vader, die zijne dierbaren van een reeds gewissen dood zag gered en van den landbouwer toen hij zag dat zijn paard en wagen ook geen noemenswaardige averij liadbekomen. Dezer dagen had te Boston een zonderliug geval plaatsTwee heeren dongen naar de hand van eene dame, die noch den een, noch den ander wilde afwijzen. De twee minnaars besloten, dat een strijd op leven en dood zoude uitmaken, wie het meisje hebben zou. De tijd, plaats, vvapens en getuigen waren epoedig gekozen. Deze laatsten kwamen op den bepaalden tijd en een weinig daarna ook de duellistcn. Een van hen werd doodelijk getroffen, en toen de ander nu in allerijl zijne beininde wilde afhalen, was deze. met een derde vertrokken. De politie te Luik heeft gearresteerd zeberen P., Nederlander van geboorte, besehuldigd van moord op zijn kind uit het eerste huwelijk. De onmenschelijke vader wilde het kostgeld, dat hij voor dat kind, dat uitbe- steed was, betaalde, besparen, en bragt het dieiitengevolgc om het leven. Bij de wetgeVende magt der Vereenigde Staten is thans een wetsont- werp ingediend om over de huizen van New- York een spoorweg aan te leggen, ten einde het overdrukke verkeer op de straten te verminderen. Een der invloedrijkste bewoners, Alexander T. Stewart, die zich reeds 6 a 7 jaren met deze vraag heeft bezig gehouden, oudersteunt het ontwerp. De viadukt zal de breedte van een spoor hebben, maar uit twee verdiepin- gen bestaan, voor vertrekkende en aankoinende treinen, zoodat dit wel de eerste Ainerikaausche spoorweglijn zal wezen, waarop geen botsingen plaats kunnen hebben. Bij het ontwerp wordt een bijzondere vrachtprijs voor arbeidcrs aangegeven en tevens bepaald, dat voor minstens 19 millioen gulden van het kapitaal moet deelgenomen zijn, voordat de bouw een aan- vang mag nemen. Te Leeuwarden bestaat zulk een gebrek aan woningen voor de geringe klassen, dat den 12dcn dezer, de algemeene verhuisdag, eenige gezinnen met hunne have den nuclit onder den blooten hemel moesten doorbrengen, hetgeen bij het tegenwoordige gure weder niet zeer aangenaam is. In een paardenspel te Louisville in Amerika ontlokt een clown alle avonden aan de toeschouwers schaterende toejuichingen, door het volgende kunststukje van politieken aard, dat hij een ezel heeft geleerdHij verkoopt zijn laugoor aan een ler. Deze echter tracht te vfcrgeefs het dier met zich mede te voeren. Hij wendt alle iniddelen aan, liefkozingen, slagen, niets helptde ezel wijkt geen duimbreed van zijn plaats. Eindeliik krijgt hij een lumineusen inval en vraagt den clown //Wat voor een landsman is je ezel?" //Een Franschman", antwoordt deze. //O!" herneerat de ler, z/ilan zullen wij hem wel krijgen." Hij grijpt een spreektrompet en bazuint graauwtje in de ooren//De Pruissen komen!" Als de wind maakt het dier zich daarop met zulk een gezwinden galop uit de voeten, dat de ler naauwelijks in staat is te volgen. De heer Jackson te Louden heeft eene land- en watcrvelocipede uit- gevonden, waarmede hij regtstreeks van Londen naar Parijs zal gaan. De wielen er van zijn zoo ingerigt, dat zij in het water gebezigd kunnen worden als de raderen eener stoomboot. De proef, met een model geno men, is goed geslaagd. Gebr. Laird, te Birkenhead, hebben eene stoomboot voor de vaart op New-York gebouwd, ter dienste van de National Ccw^/zwy-stoomvaart tus schen Liverpool en New-York. Dit vaartuig, reeds van stapel geloopen, is 437 voet lang en 43 breed, houdt 4900 tonnenlast en heeft ruimte voor 1200 eerste- en 1400 tweede-klasse reizigers. De naam is Spanje, en de bodem heeft de zwaarste machines, die ooit volgens het beginsel van de kompagnie vervaardigd werden. Dezer dagen is te Parijs overleden eene jeugdige werkster, die een kanarievogeltje bezat, dat zeer mak en zeer aan haar geheelit" was. Eenige uren voor het overlijden der mee9teres merkten hare ouders bij het vogeltje een meer dan gewone onrustige bevveging. Na haren dood vloog het beestje uit de kooi, die steeds openstond, op het bed en plaatste zich aan het hoofd der doode. Niets was in staat den vogel die plek te doen verlaten en hij weigerde alle voedsel. Den derden dag, toen het lijk begraven zou worden, vond men het vogeltje dood op de plek; het werd met zijne meesteres begraven. Te Clapton, een buitenwijk van Londen, ontving eene behoeftige vrouw ongunstige berigten van haren man in Kanada. Hare neerslagtigheid was daarop zoo groot, dat de zuster, die tegenwoordig was, het raadzaam achtte haar te volgen, toen zij met hare twee jonge kinderen de deur uit- ging. Ongelukkig bleef de zuster niet digt genoeg bij de dwalende vrouw. Deze, aan de brug eener rivier gekomen zijnde, wierp eerst hare beide kinderen in het water en sprong ze toen na. Slechts het jongste kind (een meisje) werd gered. In het begin der vorige maand vestigde zich te Zwolle eene dame, die zich zeer fatsoenlijk wist voor te doen en zich nu eens mejufvrouw L. Kinderman, dan weder mcvrouw de.wed. G. Kinderman, geb. Bok, of ook wel me vrouw Kinderman, geb. Eilbers, noemde, Zij had een paar gemeubileerde kamers gehuurd en schreef op verschillende advertentienom in aanmerking te komen voor de betrekking van huishoudster. Werden er dan information omtrent haar ingewonnen en vervoegde men zich persoon- lijk bij haardan gaf zij voorvoor eene zuster geschreven te hebben die nu echter al geplaatst was. Zoo kwain een zeer geaclit ingezeten met haar in aanraking, die, geloovende dat zij een doktersweduwe was en met haren toestand begaan, haar met goeden raad bijstond. Zij had o. a. te kennen gegevendat zij de menschenwaar zij woondeniet vertrouwde, en toen zij nu bij een vriendelijk schrijven aan gemelden heer te kennen gaf, dat zij onverwacht het treurig berigt had ontvangen, dat haar zuster te Maastricht een hevige bloedspuwing had gekregen, dat zij terstond op reis moest, maar, met hare effecten verlegen, hem verzocht, deze in een pakket verzegeld te willen bewarenvond deze geen zwarig- heid om aan een tevens te kennen gegeven verzoek, haar met een of twee muntjes te willen bijstaan (daar ze in Mei eerst haar interesten ontving), te voldoen en haar een bankje van 25 te zenden. Toen nu dezer dagen bij den commissaris van politie information omtrent de bewuste dame werden ingewonnenkon deze geen spoor van haar meer vinden maar bleek uit een voorloopig onderzoekdat zij bij onderscheidene winkeliers goederen op krediet had gekocht en dat het bovengemelde pakket niets dan scheur- papier bevatte. Onlangs is melding gemaakt van een diefstal van effecten, die ten huize van den heer v. S.op den Vijverberg te's Hage, had plaats gehadten nadeele van de keukenmeid M. B.die reeds twintig jaren aldaar dienstbaar is. De diefegge, die dit feit bedreef, H J. P., oud 33 jaren, stond Vrijdag j 1. voor het Hof in Zuid-Holland teregt. Ter teregtzitting is gebleken dat de beschuldigdedie vier jaren geleden in deze dienst was geweest, in den voor-avond van 1 Maart jl. het huis op den Vijverberg is gepasseerd en het aandachtig heeft beschouwd en later in den avond van dien dag na acht uren aan het huis heeft aangeschelddat de knecht de deur heeft openge- daan en dat zij toen onder voovwendsel dat zij de kamenier vvensehte te spreken is toegelaten. Zij bedankte evenwel den knecht voor het aanbod haar bij da kamenier te brengen daar zij den weg zelve wel alleen zou vinden. Maar in plaats zich naar de bedoelde persoou te begevenging zij naar de kamer van hare vroegere kameraad waar zij wist, en dat ook in het huis bekend was dat in een kist „de aap van Mijntje" te vinden was. In deze gesloten kist bevond zich behalve eenige prullen zonder vvaarde, een blikken trommel, waarin geborgen waren een aantal effecten die 200 's jaars rente opleverden, alsmede een bankbiljet van 25 en een munt- biljet van 10. De beschuldigde maakte zich toen van ge- noemde kist meester en verwijderde zich. Op de Mauritskade opeude zij de kist met een valschen sleuteldien zij bij zich haden liet die kist daar op een stoep staan. De blikken trommel brak zij open en nam de waarde tot zich na de trommel en sleutel op eene andere plaats te hebben wegge- worpen. Beschuldigde erkende dat zij reeds met nieuwjaar het denkbeeld had opgevat haar vroegere kameraad te beste- leuomdat zij verlangde in het huwelijk te tredenen uit vrees dat de liefdesbetrekkingen zouden worden afgebroken steeds te kennen gaf dat zij iemand was die toch nog wat be zat, maar dat hare effecten in handen van een notaris waren. In den bewusten avond kwam zij bij hare moeder te huis en zeide dat zij ze nu eindelijk beet had. Eene som van 35 die hare zuster haar vroegqr geleend had, gaf zij van het ge- stolene terugterwijl zij de effecten in haar bed verstopte. Ook bekende zij dat, wanneer haar plan ware gelukt, zij haar vrijer daartnede bekend zou hebben gemaakt en zij dan eene zaak zou hebben begonnen. Maar na aangifte aan de politie van den diefstal, waren de aanwijzingen dat zij dien had ge- pleegd, voldoende versterkt door hare beschouwing van het huis en het vinden van de kist. Reeds Voor den commissaris van politie bekende zij berouwvol de misdaad te hebben ge- pleegdwelke bekentenis zij ter teregtzitting voor het Hof volhield. Advocaat-generaal Mr. van Maanen geloofde dat deze zaak naauwelijks toelichting behoefde. Hij wees op de ver schillende ernstige omstandighedenwaaronder de diefstal had plaats gehad als de belangrijkheid de sluwheid, het lang te voren overlegd plan en de gemaakte boodschapdie geen arg- waan opleverde. Ook wees advocaat-generaal er op, dat de diefstal was gepleegd jegeus eene vroegere kameraad die ja ren lang gespaard hadom zich een onbezorgden ouden dag te verschaffen. Hij noemde het een onbeschaamde daad, die gepleegd wasen verzocht de toepahsing van de strafwet in al hare gestrengheid. Z. E. G. A. requireerde ten slotte de schuldigverklaring aan diefstal bij nacht in een bewoond huis, door middel van een valschen sleutel en binnenbraak, en ver- oordeeling van beschuldigde tot eene tuchthuisstraf van 5 tot 15 jaren. Mr. van der Burgh, die voor de beschuldigde optradwees op verzachtende omstandigheden. Volgens hem bleek het ook uit de wijze, waarop de diefstal was begaan, dat men hier met geen volleerde diefegge te doen had, en dat alles aan de bestolene kan worden teruggegeven. llij hoopte dat het Hof, ook met het oog op het berouw dat de besch. betoonde eene korte straf zou opleggen. Beschuldigde zelve zeide, dat elke haar op te leggen straf regtvaardig zou zijn. Den 20 Mei zal het Hof uitspraak doen. Op vriendelijke wijze werden wij gisteren in staat gesteld het prachtige stoomvaartuig te bezigtiaen welks naam hier- boven staat en dat gevoerd wordt door den kapitein E. Oort. Het is een driedeks vaartuig, lang 100, diep 9 en breed 11 meters, inhoudende 3000 ton. Het bevat eene machine compound engines, een verbeterd stelsel van Wolff, de nominale paardenkracht is 400. Het kolenverbruik dezer machine is de helft minder dan gewoonlijk; de stoom wordt o. a. tevens aan-' gewend tot verwarming van al de kajuiten. De snelheid van het schip was op de reis herwaarts 11 mijl per wacht. De ekwi paadje bestaat in het geheel uit 90 personen, waarvan 29 zoo mannelijke als vrouwelijke bedienden. De uitmonstering voor het personeel is blaauw laken met zilver afgezet. De inrigting van het stoomschip is hoogst doelmatig en zoodanig, dat den reizigers al de gemakken worden verzekerddie zij kunnen wenschen en verlangen. Dit wordt reeds duidelijk door de eenvoudige opsomming van verschillende vertrekken alien ruim en sierlijk ingerigt, als: 1 rookkamer, 4jskamersslagterij 1 kaartenkamerbadkamers voor heeren en dames, 1 dames- kajuit, 1 kinderkamer, 1 bibliotheek, salon le kl.aauregt- kamer met toestellen tot verwarming van -1600 borden1 buffet, 1 fruitkamer, 1 provisiekamer1 kamer voor likeuren, bieren en wijnen, een dessertkamer, kamers voor kameniers, voor hofmeestersapotheeklinnenkamers, vertrekken voor den doctor, machinist en voor den gezagvoerder. Voorts veehokken en 4 koestallen, welke zich op dek bevinden. Traden wij in bijzonderheden bij onze beschrijving van dit zoo hoogst prachtig stoomvaartuig, dan zouden wij moeten gewagen van de keurige inrigting der salon 1 e kl.bestemd voor het dejeuneren dineren en souperen, en die zoo ruim, zoo sierlijk is, dat men, zich daarin bevindende, haast zou vergeten aan boord van een schip te zijn en daarentegen zou meenen zich te bevinden in een prachtige salon van een huis waarin blijkbaar weelde heerscht. De kombuis is eene scheeps-kookinrigting op groote schaal, bevattende verschillende stookplaatsen en ruimte genoeg aan- biedende voor onderscheidene koks en hofmeesters om er hunne bezigheden te verrigten. Hoogst voldaan over hetgeen wij gezien en bewonderd hadden, verlieten wij dit stoomschip, waarvan wij in het bovenstaande eene, wij erkennen het, onvolledige schets heb ben gegeven; maar toch meenen wij onzen lezers, die niet in de gelegenheid zijn om zelve een kijkje te nemendoor deze mededeeling eenigermate op de hoogte te hebben gebragt van de konfortable inrigting dezer regt sierlijke mailboot, {E. en N. CI.)

Weekblad van Haarlemmermeer | 1871 | | pagina 2