1871. Vrijdag, 2 Junij. N°. 22. V A N AAN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. Twaalfde Jaargang. Prijs van het Abonnement: in het Jaar6.- Prijs der Advertentien van 16 regels 75 Cent, elke regel meer 12J/2 Cent. Ma at 1871 GEMIDDELDE Maandelijksche Waterstanden, Water-ontlastingen en werking der Stoomtuigeri in het Hoogheemraadschap van Rijnland. KONINKLIJKE BESLUITEN. Haarlemmermeer. Bii den Burgerlijken Stand zijn aangegeven Polderwezen. Landbouw. Uithnizermeeden30 Mei. Men ziet hier in dezen om- trek nog bijna geen vee in het land, en daar het reeds in het laatst der maand Mei iswordt het vrij laat eer de hoe- ren hunne koehuizen kunnen schoonmaken welke anders meest alle jaren met Pinkster schoon zijn; een bevvijs, dat het gras hier in de landen even als overal ook zeer ten achteren is. HAARLEMMERHIEER. Prijs van een enkel Nommer 15 Cent. ALLE TOEZENDINGEN, RED ARTIE EN UITGAVE BETREFFENDE te adresseren aan W!V BONGA C°.te Amsterdam. Uilcrlijll WoensAag. Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. De tijdmimte uitgedrukt in uren en minuten. De lengte-afmeting in meters. De inhouds-afmeting in kul>. meters. Waarnemingcn. Vlocd op het Y id. tt den IJssel id. n de Noordzee Ebbe u het Y id. n den IJssel id. de Noordzee Boezemstanden i* M ®oezems';an^en O 1 Verval in de Sluizen g j Tijd van lozing Hoeveelheid geloosd De meest heerschende Wind •jH Gewerkt gedurende I Opbrengst S Uitgemalen O I Gestopt voor Hoog water M I id. u Sluisgang Waargenomen te SPAARNDAM. HA1FWEG. 0.063 A.P. 0.297 A.P. 0.515 A.P. 0.512 A.P. 0.062. 48.30. 9.361.665. Zuid-West. 75.— 0.438. 5.194.040. 3.45. 13.15. 0.018 -j-A.P. 0.31 A.P. 0.5176 A.P. 0.565 A.P. 0.066. 58.30. 7.350.920. Zuid-West. 31.55. 0.5479. 1.331.994. 5.30. GOUDA. 1.01 A.P. 0.175 A.P. 0.567 A.P. Noord. 213.56. 1.258. 1.405.498 15.5. KATWIJK. 0.833 A.P. 0.83 A.P. 0.563 A.P. 0.694 A.P. 0.062. 173 14.813.501 Noord. Aantcckenlngen. LEIDSCHENDAM. Rijnland0.58 A.P. Delfland0.307 A.P. BODEGRAVEN. Rijnland0.506 A.P. Woerden0.455 A.P. Z. M. de Koning heeft: 1°. op zijn verzoek, eerool ontslag ver- leend aan G. Veldkamp, als gedeputeerde van den polder Ooster- wolde, provincie Gelderland - 2°. benoemd: in het bestuur van het watersehap den Royalen polder (Noord-Brabant), tot dijkgraaf of voorzitter J. Wijtvliet, en tot leden J. E. A. de Bosson en C. Hermus; in het bestuur van den Auvergnepolder (id.), tot lid L. van Hooff en tot sekretaris-penningmeester B. de Graauw; in het heemraadschap van den Rosendaaischen en Steenbergsehen Yliet (id.), tot dijkgraaf M. Koenraadt en tot penningm. J. van der Zaag tot heemr. van het watersehap de Emiliapolder (id.), W. den Reijer tot lid van het bestuur van het watersehap de Nieuwe Zwaluwenpolder (id.), S. T. de Visser tot lid of gezworen van den Zuidpolder van Woensdrecht, gemeen met Oud-Hinkelenoord onder Woens- drecht (id.), A. Jacobs; tot dijkgraaf van den polder Jrleukelum (Gelderland en Zuid-Holland), J. C. M. Pompetot gedeputeer- den van dm polder Oosterwolde (Gelderland), voor Oosterwolde J. Spijkerboer en voor 't Hof ter Eekt, gem. Doornspijk, H. Viseh; tot heemr. van den polder de Hille, gem. Char.lois (Zuid-Holland), W. Oosthoek; van den polder Deyffelsbroek, gem. Pernis, (id.) C. Kleyne; van den polder Langebakkersoord, gemeente Pernis, (id.) J. Mijn- lieffvan den Mijlpolder, (id.) J. van der Lindenvan den pol der Oud Smalland, gemeente Pernis, (id.) J. Mijnliefftot dijkgraaf: van den polder de Kiesheid, gemeente Pernis, (id.) J. Struyk; van de Generale Dijkagie van Stellendam, (id.) L. W. Kooman in het bestuur van het watersehap van West-IJsselmonde, (id.) tot dijkgraaf K. van der Yurm en tot heemr. mr. M. Bichon van IJsselmonde; tot dijkgraaf van het watersehap der Negen-ep-Twin- tig Gemeensohappelijke polders op Texel, (Noord-Holland) S. Key- ser; tot heemraadvan het watersehap de Sehermeer, (id.) W. de Geusvan den polder Wieringerwaard, (id.) J. Kooy Dz.; tot hoogh. van het kooghdemr. Waterland, (id.) P. van Keulen en VV. Groottot dijksgedeputeerdevan den Ternaarderpolder, (Frieslaud), G. S. Jaarsma; van het bestuur der Zeedijken kontri- butie Oostdongeradeel, (id.) E. Y. Botma; tot gekommitteerde van het polderbestuur van het Workummer Nienwland, (id.) L. S. Wiersma tot dijkgr. van den Stads—Nieuwenpolder, (Groningen), J. Meyer. van 24 tot 30 Mei 1871. GEBORENCornelis zoon van H. van Wijk en M. van der Mooren. Serafinus Johannes, zoon van H. van Rooden en D. Blommaert. Jacob, zoon van 0. Witkamp en C. Vinke. -Ariezoon van II. Groenenberg en A. Verkuijl. Cornelis, zoon van P. Baartman en C. Abel. Cor nelia, dochter van K. K. Schuring en R. Lelia. Gerrit, zoon van J. Blokker en M. Vredenburg. Hendricus Martinus, zoon van H. van der Eein en A. C. Kersten. OVERLEDENJacob, oud 7 jaar zoon van K. Xeegwater en D. Roster. 1 Elisabeth Berendsen, oud 69 jaar, gehuwd met H. V. Geerligs. Ca- thanna Maria, oud 3 weken, dochter van G Claij en J. Bakker. Jo- hannisoud 4 maandenzoon van J. van Echdom en A. Briene. Earel Flipphi, oud 5 jaren, zoon van A. Flipphi en A. M. P. Rroezen. an, oud 1 jaar, zoon van C. Snijders en II. de Ruiter. -Leentje, oud 23Jaren, dochter van G. Bredeveld en A. de Groot. Neeltje Breede- veld, oud 27 jaren, gehuwd met H. Tamboer. Barend, oud 10 weken, zoon van B. Martissen en J. M. D. Furstein. Aagje, oud 3 jaren, dochter van G. Slingerland en D. Nijs. Johannes Root, oud 60 jaren, zoon van J. Root, gehuwd geweest met Ca. Zuidewijk. LEVENLOOS AANGEGEVEN: 1 kind van L. Rag'en T. Bood. ONDERTROUWDE. Bol met E. van Baren. G. Dooijeweerd met M. Berghoef. P. Rort met G. H. van Meeteren. E. Breed met R. Abenes (wed.). J. de Rijk met P. den Hartog (wed.). GEHUWD: J. H. Goestel met M. Zwalve. P. Schrama met J. Ver- heem. Dk. Felix met S. P. Griitz. A. Stoel diet T. Dekker. Zierikzee24 Mei. Gisteren werd alhier eene vergndering gehouden van de ingelanden van den polder Scbouwenwaarin is behandeld het ontwerp-reglement op het bestuur van het watersehap Schouiven opgmnaakt door de centrale direktie van dien polder, krachtens de hepalingen der grondwet. In eene vergndering van ingelanden van 11 Mei jl. was dit ontwerp reeds ter lafel gebragt, maar is toeD ten gevolge van een voorstel van een der ingelanden in handen eener kornmissie gesteld en die vergndering verdaagd tot 23 Julij jl. Volgens dit reglementdat ter goedkeuring aan Gedeputeerde Staten dezer provincie zal worden opgezoriden zal het bestuur worden uitgeoefend door een algemeene vergadering, bestaande nit 1 voorzitter, 4 heemraden en 18 hoofdingelamlen. Een der in gelanden meende dat in plants van 18 hoofdingelamleneen getal van 12 voldoende zou zijn, doch dat het wenschelijk ware dat bij voordragten en benoemingen dit getal op 24 werd gebragt. Met deze meening hebben ingelanden zich vereenigd. I)eze aanmerking is in het proces-verbaal opgenomendat aan Gedeputeerde Staten zal worden medegedeeld. Het bestuur wordt bijgestaan door een ontvanger-griffier een waterbouwkundig ambtenaar en zoo veel beambten als verder noodig zijn. Het kollegie van dngelijkseh bestuur, bestaande nit voor zitter en heemraden, wordt op voordragt der vergadering van hoofdingelandeh door den koning voor den tijd van 5 jaren benoemd. De hoofdingelanden worden verkozen door de slemgeregtigde ingelanden voor den tijd van 6 jaren. Onder de vereischten van hoofdingelanden bekoort ook dat zij in het watersehap in eigendom bezitten minstens 10 hektaren grond. I)e ingelanden hebben wensehelijk geacht dat het grondbezit van 10 hektaren grond ook als vereischte werd gesteld voor den voorzitter en de heemraden. De ontvanger-griffier en de waterbouwkundige ambtenaar worden benoemd door de algemeene vergadering op voordragt van het kollegie van het dagelijksch bestuur. De voorzitterde heemraden de hoofd-ingelande.nde ont vanger-griffier en de waterbouwknndigen genieten de jaarwedden en schadeloosstellingen welke door de algemeene vergaderingen zulleu worden bepaald onder goedkeuring van Gedep. Staten. De algemeene vergadering bepaalt jaarlijks Let bedrag van het te heffen gewone en zoo noodig ook van het buitengewone dijkgeschot. Van dijkgeschot zijn bevrijd de gronden die volstrekt on- vruchtbaar zijn, zoolang zij dit blijven. De bestaande onderscheiding in Dijkersland Kroonland en Wijland blijft behouden. De remissien van bet dijkgeschot voor sommige gronden van ouds verleend blijven gehandhaafd. Jaarlijks in de maand September wordt door de algemeene vergadering bet bedrag van het gewoon dijkgeschot voor het volgende jaar vastgesteld. De Leidsche Courant berigt het volgende: „Het wekt schrijft men onsinderdaad ieders verbazing, hoe de sedcrt Maandag veranderde weersgesteldheid de anrd- appelen Leeft doen herlevenwanrvan de vorst in de vorige week het Ioof als vernietigd seheen te Vbben. Hoewel een goede regenvlaag, vooral op de weilanden, niet te onpas komt, toch wordt er naar voortdurende zoelheid en warmte nog wel zoo veel verlangd vooral op de laag gelegeDe landerijen. Uit de Geldersche strekenvan waar de meeste kersen komen meldt men dat dit produkt door de nachtvorsten veel geleden heeft en dat er weinig vrucht aan de boomen zit." Texel, 29 Mei. Het restant wol 1870 is opgeruimd tot 1 20 per kilogr.; men koopt weder wol 1871, welke met Julij geschoren wordttegen onbekende prijzen. De prijs der lammeren is gedaald men schrijft dit toe aan rle algemeene belioefte aan gras. Meppel29 Mei. De partikuliere verhuringen van hooi- land in den laatslen tijd hier en in de omliggende gemeen- ten gedaan, hebben het resultaat gehaddat voor dezelfde landerijen meer worrit betaald dan in het vorige jaar in weer- wil de hooi-oogst minder belooft op te leveren. 'S LrtlVGnllffg'C30 Mei. De negentiende algemeene ten- toonstelling van vee, voortbrengselen van en werktuigen voor den landbouw der Hollandsche Maatschappij van Landbouw zal dit jaar gehouden worden te Hoorn op Woensdag den 27 September a. s. en drie volgende dagen. De algemeene vprgadering der Maatscbappij zal gehouden worden Donderdno- 28 September te Hoorn en de trekking der loterij zal geschip- den Maandag 2 October op het raadhuis aldaar. De HollandscJte Maatscbappij van Landbouw heeft hare son- den medaille en 50 of/100 uitgeloofd aan hem, die een afdoend middel tegen de bloedlnis in de appelboomen kan leveren. Ten einde de deugdelijkheid van het middel kan worden onderzocht, heoordeeld en bewezen, moet bij, die naar dezen prijs wil dingenzicli schriftelijk voor 1 Augustus 1871 bij den Secretaris der Maatschappij huize Rust-IIoeJe nabij 's Gravenhageaangevendie dan den boomgaard zal aanvvijzen (zooveel mogelijk in de nabuursclinp van den aan- gever), waar de proeven gedurende twee jaren moeten worden genomen, die onder toezigt, van twee leden der Maatschappij geschieden. Bij bekrooniDg wordt het middel het eigendom der Maatschappij, die het daarna algemeen bekend maakt. Het Staatsblad n°. 42 bevat het koninklijk beslnit van 28 Mei 1871, houdende verbod van inlading van vee in een schip naar buitenslandszonder voorafgaande visitatie van een veearts, van regeringswege daartoe aangesteld. ItllClieil, 30 Mei. Te dezer plaatse zal eene verloting van stieren worden gehouden. Er zijn 450 loten uitgegeven a 1 per lot. De winners zijn verpligt de stieren gedu rende twee jaren ter beschikking te homlen van de leden der afdeeling Arnhem van de Geldersche Maatschappij van Land bouw tot dekking van hun vee, tegen betaling van 75 cent voor het dekken van elke koe. Op den 1 2 en 3 Augustus e. k. zal te Tiel worden ge houden de 26ste algemeene vergadering der Geldersche Maat schappij van Landbouw. Bij die gelegenheid zullen tentoon- stellingen van werktuigen, paarden, vee, enz. plants hebben, waarvoor verschillende prijzen, van 75 af, uitgeloofd wor den. Tevens zal eene groote verloting van rijtuigenpaarden, voortreffelijke fokdieren en landbouwwerktuigen plants hebben. Eenige. feestelijkheden zullen de tentoonstelling opluisteren. Volgens de heiv-lork Times is een gedeelte van den stam van een der verbazend zware boomen uit California op weg naar een europeesch museum. Deze boom is uit het distrikt Calaveros. Het amerikaansche blad zegt dienanngaaride Vijf man waren 25 dagen bezig om den boom om te houwen. lie hoogte was 302 voet en het grootste punt van omvang 32 voet in doorsnede. Het gedeelte, tbans op weg, werd op 20 voet hoogte van den voet afgeliouwen (daaruit zou men moeten besluiten dat de vijf man 25 dagen op een steiger werkten). De stomp is thans overdekt en wordt, als eene dansznal ge- bezigd zijnde, zoo breed dat 32 personen er een dubbele cotillon op dansen kunnen en nog ruimte overlaten voor de

Weekblad van Haarlemmermeer | 1871 | | pagina 1