A d v e r t e n t i e n. W aar schu win g MRGROEDEN. 87 - ©eraen^de ffierlgXen. Haarlemmermeer-Polder. Haarlemmermeer-Polder. Haarlemmermeer-Polder. TE KOOP: Vier Stuks BARGR0EDEN, Oi'iginele Loten zijn allerwege aantekoopen J en te spelen geoorloofd. J Men reike aan de fortuin de handg 230,000 Mark of 100,000 Thaler S. Steindecker Comp., Een van Gedeputeerde Staten dezer Pro- vincie ontvangen CONCEPT-BESLUIT, waarin is zamengevat wijziging in het Bestuurs-Reglement van dezen Polder, welke zij vrijheid vinden aan de Staten ter vaststelling voor te dragen. Het Onderhoud van GebouwenBruggen enz. van den Haarlemmerineerpolderin 7 Perceelen. Het Onderhoud van eenige Gedeelten GRINDWEG in den Haarlemmermeer- polder, over 1871 en een gedeelte van 1872. neende strengste straf is nog te zacht voor de bedrijvers van znlke gruwelen. Toegeeflijkheid in vele omstandiglieden raadzaamzou in liet onderwerpelijke geval de rampzaligste gevolgen na zieh slepen. Het doet ons dan ook genoegen dat op alle grenzcn des lands, de belgische, de spaansehe de zwitsersche, om van de duitsehe niet eens te spreken alle maatregelen genomen zijn om de vlugtelingendie zieh aan de wrekende hand der geregtigheid mogten willen onttrek- ken, nan te houden en uit te leveren. Parijs is gekastijd voor zijnen overmoed, voor zijn verregannd diep ingrijpend zedebederf, voor zijne trotschheid de kastijding zal niet uit- blijven voor alien die ten gevolge van dien overmoed van dat zedebederf, van die trotschheid, de kannibaalsche wreed- heden liebben begaan waarvan de menschheid grnwt. Velen der commttne-mannen hebben reeds het leven verloren, hetzij men hen fusilleerde hetzij de dood hen trof in het gevecht; de meeste overigen zijn gevangen genomen, en van de bekende hoofdleiders ontbreken naar het sehijnt nog maar twee. In den nacht van 25 op 26 Mei, ongeveer 1£ ure, barstte in de War- moesstraat te Haarlem, in het meubelmagazijn van den beer Smits, een brand uit, die aanvankelijk zich zeer ernstig liet aanzien. Genoemd per- ceel is dan oolc geheel uitgebrand, doch de belendenden hebben geene noemenswaardige schade geledende vlammen sloegen tot boven de dakcn van de Groote kerk. Den 25 Mei is de bouwhoeve van het kroon-domein, gelegen in de buurtschap Asselt en bewoond door Genrts, afgebrand, waarbij ook tien koeijen en vier varkens omgekoinen zijn. De daartoe verpligte erven onder de gemeenten Hengelo en Zelhem, vroeger geregtigden in de Dunsborger Hatteinermark, hebben, ter voldoe- ning hunner jaarlijksehe recognitie, niet minder dan 2325 halve kilogram brood geleverd, dat aan den Ouden molen te Hengelo in ontvangst werd genomen. Het zwaarste brood was ditmaal ingezonden door den beer G. J. Massink, op de bouwhoeve Lebbinlc, en woog 97 halve kilogram. De eerste warme dagen hebben reeds een slagtoffer geeischt. De 16- jarige Dirk, zoon van den schoenmaker D. Kr., in de Larestraat te Zut- pben, ging in den IJssel zwemmen hij werd door de kramp in het been overvallen, zonk naar de diepte en verdronk. Een half nur later werd zijn lijk bij de radelooze onders te hnis gebragt, die niet anders dachten of hnn zoon zat rustig en wel te leeren op de burger-avondsehool. Met betrekking tot het spoorwegongeluk op de lijn Utrecht-Noord- Brabant meldt de Prov. Noordbr. Ct. het volgende//Te Waardenburg was een der wissels verkeerd geplaatst, zoodat de trein met voile vaart op de rails teregt kwam, die ten einde loopen. Hoewel stoker en machinist alles aanwendden om den trein te remmen, was natuurlijk de tijd te kort om hem tot staan te brengen, zoodat hij met vreeselijke vaart door den muur eener loods is geloopen, waarbij de lokomotief en de daarop volgende baga- gewagen werden verbrijzeld, terwijl de coupe' eerste klasse, die onmiddellijk op den bagagewagen volgde, mede door een muur werd geworpen. De stoker werd op de plaats gedood; de machinist, die/ran den trein sprong, ontving zware en gevaarlijke wonden aan het hoofd, doch had, niettegenstaande zijn bloedigen toestand, nog tegenwoordigheid van geest en moed genoeg om naar de locomotief terug te keeren, ten einde de stoomklep te openen, waardoor het springen van den ketel voorkomen werd. Ook de conduc- teurs, die zich in den bagagewagen bevonden, bekwainen ligte wonden, die echter, naar wij vernemen, niet gevaarlijk zijn. Overigens zijn alle passa- giers met den schrik vrijgekomenbehalve eenige onbelangrijke kneuzingen door hen, die zich in de coupe achter meergenoemden bagagewagen bevonden." Bij de uitgraving van den bodem der Binnenrotte te Rotterdam, ten behoeve der werken voor den staatsspoorweg, is gevonden een good gekou- scrvcerd gebleven wervel van een walvisch, die thans tot wetenschappelijk ouderzoek in handen is gesteld van den heer van Beinmelen, directeur der rotterdamsche diergaarde. De boschbrand, waarvan de Amersf. Ct. melding maakte, woedde tusschen Hardcrwijk en Ilierde. Het bosch behoort aan de gemeente Har- derwijkruim 10 hektaren zijn verbrand, daar de brand door de droogte spoedig een grooten omvang kreeg. De oorzaak is nog niet bekend. Volgens het Bagblad heeft een veehouder te Blokzijl eene koe die dagclijks 32 nederl. kannen melk geeft, doch de melk moet niet zoo good zijn als die van andere koeijen. Volgens sommige bladen zal op den dag van den intogt der Duitsehe troepen te Berlijn zich eene depntatie uit de Keulsche burgerij bij generaal von Moltke aanmelden, om hem een origineel geschenk aan te bieden, na- melijk een prachtig bewerkt vat Eau-de-Cologneinhoudende 7000 fles- schen en van binnen verdeeld in verscheidene kleine afdeelingen die aaft den buitenkant door middel van gouden kraantjes kunnen worden afgesloten. In den avond van den 26 Mei jl., omsti'eeks zes uur, is dearbeider van S. J. de Bruin, te Kollumerzwaag, bezig aan 't boonschoonen, door den bliksem zoodanig getroffen, dat hij, na nog eenige teekenen van leven te hebben gegeven, op het land is overleden. De borst van den ongeluk- kige was als geschild. Een tweede arbeider, een paar akkers van daar verwijderd, is tegen den grond geslagen en heeft geen letsel bekomen, dan dat hij vrij erg uit den neus heeft gebloed. In eene woning daar nahij vond men de muren zoodanig aangedaan door den schok, dat kalk en brokken steen daaruit geslagen waren. Aan prins von Bismarck zalop nadrukkelijk verlangen des keizers uit den oorlogsbuit eene dotatie van 1 millioen thaler worden verstrekt. Nu er kwam hem ook wel iets van toe. En von Bismarck zal het geschenk aannemen ook hij is niet zoo belangeloos als von Moltkedie het aanbod van zoodanige dotatie heeft van de hand gewezen, onder verklaring dat hij zich door zijne verheffing in den adelstand genoegzaam beloond aclit en dat zijn pensioen, bij zijne andere middelen, toereikend is om in zijne behoef- ten te voorzien. Een Hamburgsch tabakshandelaar heeft een half jaar lang gewerkt aan een eigenaardig geschenk voor den Duitschen keizernamelijk eene buitengewoon getrouwe nabootsing van het slot Bahelsberg, uit tabaksbla- den en sigaren bestaande. Het is niet minder dan vijf voet hoog en acht voet breed. In het groothertogdom Hessen is men weder een belangrijken stap vooruitgegaan en begint men van lieverlede tot de overtuiging te komen dat men thans in de 19de ecuw leeft. Een onderwijzer heeft tot de rege- ring een verzoek gerigt om een knevel te mogen dragen en heeft hierop een goedkeurend antwoord ontvangen! Vroeger was dit niet geoorloofd. De mulatte-tweelingen Millie en Christine, die onlangs te Londen voor geneeskundigen en voor vertegenwoordigers der drukpers te zien waren zijn in den Staat Carolina uit slaven-ouders geboren in 1851, en dus 20 jaar oud. De vereeniging van deze zusters is naauwer dan die der siame- sche tweelingen, en bestaat in een pees van 29 duim omvang boven de heupen. Elke der tweelingen heeft magt over de twee beenen die naast elkander staan, doch beide zusters gevoelen elke aandoening in de teenen van de vier voeten. Beiden zijn te gelijk gezond of ziek en slapenofont- waken op hetzelfde oogenblik. Haar voorkomen is aanvallig en schrander, de haren zijn lang, zwart en krullend; zij zingen goed te zamen, bewegen ztch met gemakkelijkheid en dansen zonder eenige hindernis te gevoelen. In de mijn Pittston in Pennsylvania is door een ontploffing brand ontstaan, waarbij 45 inenschen het leven hebben verloren. Zaturdag zou het lijk van Auber te Parijs begraven worden, doch tijdens het lezen der mis werd de geestelijke gevangen genomen en drongen de nationale garden in de grafgewelven, waar, behalve die van Auber, nog een aantal doodkisten stonden om op een gelegener tijdstip begraven te vol den. De garden sleepten al deze kisten naar buiten en wierpen ze door elkander in een grooten kuil. Het lijk van den grooten toonkunstenaar zal dus waarschijnlijk later niet weder te vinden zijn. Eene verschrikkelijke vulkanische uitbarstingvergezeld van eene aardbeving, heeft het eiland Rua geteisterd400 menschen hebben het leven verloren j de gansche streek is verwoest. Een londenseh hlad verhaalt de volgende zonderlinge geschicdenis //Een tiental jaren geleden dineerde een jeugdig Amerikaan van New-York, Walter Hastings geheeten, in gezelschap van lord C. in een londensche club. Hij uitte bij die gelegenheid de meening, dat eeuzame opsluiting in een donkere eel niet een zoo verschrikkelijke straf was als men wel be- weerde. Lord C. wilde gaarne eenige ondervinding daaromtrent opdoen, en bood Hastings f 120,000 aan, wanneer hij eene cellulaire opsluiting van tien jaren ondergaan wilde. Dit voorstel werd aangenomen en eene eel van 15 bij 10 voet, volkomen donker, werd in het huis van lord C. ter beschikking gesteld van Hastings. Men kwam ovcreen, dat de gevan- gene kaarsen zou mogen gebruiken, eenige boeken kon hebben, alsmede papier om te schrijven en overvloedig eten; maar dat hij zou worden be- diend door een knecht, die onzigtbaar voor hem bleef. l)eze voorwaarden werden stipt nagekomen. Hastings bleef tien jaren in zijne eel opgesloteu en heeft den 1 Mei jl. het daglicht weder aanschouwd. Het geld, dat hij zoo zuur heeft verdiend, heeft hij waarschijnlijk gekregen. De verandering, welke zijn ligchaam ondergaan heeft, is echter allermerkwaardigst. Ofschoon hij naauwelijks 35 jaar oud is, sehijnt hij ruim zestig. Zijne gestalte is gebogen, zijn gang waukelendzijn gelaat is bleekharen en baard geheel grijs, en hij heeft moeite een woord uit te brengen. Hij is thans te New- York aangekomen, en het zou niet onmogelijk zijn dat Barnum hem opzoekt." In eene der oudste hoeven te Laren (Gelderland) kwamen dezer dagen zeer schoone en merkwaardige muurschilderingen aan den dag. Het zijn in olieverw geschilderde tafereelen, voorstellende, ter regterzijde van de stook- plaats, in de kamer die men sloopte, een ijsveld met schaatsenrijders enz., en ter linkerzijde een zomertafereel met wandelaars, hengelaars, grazende paarden, windhonden, enz., terwijl men boven eene binnendeur een kleiner tafereel vond, dat de werkzaamheden in het veen voorstelt. Bij bevelschrift der arrond.-regtbank te Goes, is dezer dagen naar den prok.-geu. bij het prov. geregtshof in Zeeland verwezenCarolus Ludovicus Geers, oud 17 jaren, koewachter te St.-Jansteen, ter zake dat hij op 14 April jl., des morgens ten zes ure, op de Hofstede van P. J. van Dorse- laar, te St.-Jansteen, met het doel om brand te stichten, eene brandende lucifer heeft geworpen in de met stroo gevulde bedstede in de kluis der schuur; dat hij vervolgens, bemerkt hebbende dat dit geen verdere gevol gen had, getracht heeft met een lucifer een bos stroo in de schuur in brand te steken, en dat hij, toen ook dit geen gevolgen had, een brandeud stuk hout heeft genomen, en dit met een stuk papier op een bos stroo onder de kribbe in den schaapstal heeft gelegd, waardoor brand ontstond, die echter door tijdige hulp werd gebluscht. Al die gebouwen, benevens het op korten afstand staande woonhuis, waren met stroo gedekt, en de wind was destijds in de rigting van het woonhuis, waarin zich op dat oogenblik in zeer ziekelijken toestand, en niet in staat om zich zonder hulp te red den, de echtgenoote van genoemden van Dorselaar bevond, wier leven alzoo, ware de brand niet tijdig gebluscht, groot gevaar zou hebben geloopen. Het Journal de Liege verhaalt het volgende middel om wijn te be- waren tegen de pruissische roof/.ucht: Een heer te Senlis bezat drie vaten wijn, die hij gaarne wilde behoudeu. Ze te verbergen was onmogelijk, want de Pruissen wisten de geheimste schuilhoeken op te sporen. Het viel hem echter in, dat zij zeer veel eerbied hadden voor begraafplaatsen. Hij rigtte nu een grafheuvel op iu een nabij gelegen land en plaatste daarbo- ven een kruis met de woorden uHier liegen drei KameradenWanneer de Pruissen den grafheuvel voorbij trokken, groetten zij zeer eerbiedig en de eigenaar bleef in het bezit van zijn wijn. Als een staaltje tot welke dwaasheden de toestand in Parijs onlangs nog aanleiding gaf, diene het volgendeEen voornaam kruidenier te Parijs, die gedurende het beleg een goudwinning had en die een huur van 10,000 francs betaalde, heeft zijn huisheer, tot kwijting dezer schuld, 25 francs per maand aangeboden. De huisbaas heeft dat uitstel ad calendas graecas (want daarmede staat zulk een betaling gelijk), van de hand gewezen maar de' kruidenier-huurder was kommandant van de nationale garde en wat doet hij nu? Hij bedreigt zijn huisbaas met de inkwartiering van zijn geheel bataillon, als deze de gestelde condition niet aauneemt. Regt was niet te krijgende huisbaas moest met het aanbod genoegen nemen. Wij maken hierbij inzonderheid op de in 't blad van heden staande advertentie der Ileeren S. Steilldeckei' Comp. te Hamburg' opmerkzaam. Hier is sprake van Oiiginele Loten tot eene zoo overvloedig met prijzen voorziene verloting, dat zich ook hier te lande eene aanmerkelijke deelneming veron- derstellen laat. Die ondernemiog verdient des te meer het voile vertrouwen, daar de beste waarborgen door den Staat geboden zijn en ook voornoemd huis door eene steeds streng reeele bandehvijze en prompte uitbetaling van talrijke prijzen algemeen bekend is. DIJKGRAAF en HEEMRADEN van den Haarlemmermeer- Polder Brengen bij deze ter kennis van de Ingelanden van dien Polder, dat, te rekenen van den 23sten dezer, gedurende 6ene maand, aan de Secretarie van den Polder, in de Jans- straatte Haarlem, ter hiumer inzage is nedergelegtl Dijkgraaf en Heemraden noodigenop verzoek van Gede puteerde Staten voornoemd, de Ingelanden uit van dat CONCEPT-BESLUIT kennis te nemen, en de Bedeilkillgen die zij tegen de voorgestelde wijziging mogten hebben, schriftelijk bij hen in te dienen. Haarlem, 22 Mei 1871. Dijkgraaf en Heemraden voornoemd J. W. M. VAN DE POLL, Dijkgraaf. J. C. VAN DE BLOCQUERYSecrelaris. DIJKGRAAE en HEEMRADEN van den Haarlemmermeer- polder zullen op Dingsdag den 20 Juui 1871des namid- dags ten 2 ure, aan de Secretarie ven dien Polder, in de Jansstraat, te Haarlem, overgaan tot de OPENBARE AAN- BESTEDING, bij enkele Iusehrijvingvan: INLICHTINGEN zijn te verkrijgen bij den Iloofd-Opzigter te Haarlem en bij de Polder-Opzigters te Ilaarlemmermeer. AANWIJZING in loco zal plaats hebben: voor de Perceelen N°. 3 6 en 7 op den 13en Junij, des morgens ten 10 ure, te beginnen bij de Liede en van daar oostwaarts naar Aalsmeer, en voor de Perceelen N°. 1, 2, 4 en 5 op den 14en Junij, des morgens ten 10 ure, te beginnen bij de Vijfhuizen en van daar zuidwaarts naar den Leeghvvater. BESTEKKEN en VOORWAARDEN zijn op franco aan- vvage verkrijgbaar aan de Secretarie des Polders en liggen op de gebruikelijke plaatsen ter lezing. Haarlem, 31 Mei 1871. Dijkgraaf en Heemraden voornoemd J. W. M. VAN DE POLL, Dijkgraaf. J. C. VAN DE BLOCQUERY, Secretarie. DIJKGRAAF en HEEMRADEN van den Haarlemmermeer- Poldet zullen op Dingsdag den 20 Juni 1871 des namid- dags ten 2 ure, ter Secretarie van den Polder, in de Jansstraat, te Haarlemovergaan tot de OPENBARE AAN- BESTEDING, bij enkele Inschrijviagtot: BESTEKKEN en VOORWAARDEN zijn op franco aan- vrage gratis verkrijgbaar aan de Secretarie des Polders en liggen op de gebruikelijke plaatsen ter lezing. INLICHTINGEN zijn te verkrijgen bij den Iloofd-Opzigter te Haarlem en bij de betrokkeri Polder-Opzigters te Haarlem- mermeer. Haarlem, 30 Mei 1871. Dijkgraaf en Heemraden voornoemd, J. W. M. VAN DE POLL, Dijkgraaf. J. C. VAN DE BLOCQUERY, Secrelaris. Een leder wordt gewaarschuwd om geene GELDEN of GOEDEREN af te geven of te leveren, noch eenig CREDIET te verleenen aan mijne Echtgenoote J A C O B A MALIEPOOKD, welke heimelijk mijne woning heeft verlatenals zullende bij mij niet validerenof door mij worden betanld. C» BETLEM. Haarlemmermeer20 Mei 1871. lang 46 Voet, Te Bevragen met franco Brievenonder letter O, bij den Boekhandelaar E. E. VON MUNCHEN, te Haarlem. voor het gelukkigste geval, zal de UieuWSte g'MOte Geld-Verloting'welke door de liooge Kegeriiig goedgekenrd en geguarandeerd isals hoogste Prijs bevatten. De voordeelige Inrigting van bet nieuwe Plan be- staat hierindat in de opvolgeude 7 Verlotingenin het tijdsbestek van ettelijke maanden, 24,000 Prijzen ter volledige beslissing zullen komen. In deze zijn Kapitale Prijzen van eventueet Mark Crt. 250 000 en speciaal 150,000, 100 000, 50.000, 40 000, 25 000, 20 000, 15 000, 12,000, 10 000, 8000, 6000, 5000, 3000, 105 a 2000, 156 a 1000, 206 a 500, 11,600 a 110 etc. De aanstaande eerste Prijs-Trekking dezer groote door den Staat geguarandeerde Geld-Verloting is van ambtswege bepaald plaats te hebben op den 2i Junij jiSSt. De prijs daarvan is voor 1 geheel Origineel Lot Nederl. Fl. 3.50c. 1 half 1.75,, 1 vierendeels 0.90,, 'tegen COUtailte ilizeiulillg' van het Bedrag. Iedere bestelling zal onmiddellijk met de meeste i zorgvuldigheid worden uitgevoerd, en een ieder ver-^ krijgt van ons de met het wapen van den Staat voorziene Originele Loten eigenhandig. Bij iedere Bestelling zal het vereischte officieele Plan gratis worden bijgevoegden zenden wij aan 1 onze Interessenten na iedere Trekking ongevrnagd de officieele Lijsten. De uitbetaling der Prijzen geschiedt steeds prompt onder waarborg van den Staat, en kan door directe contante toezendingen of ook naar verkiezing 'der Interessenten, door onze Correspondenten aap alle grootere Plaatsen Nederlauds worden voltrokken. Ons debiet is steeds van geluk begunstigd en nog onlangs hadden wij reeds weder, onder meer andere aanzienlijke Prijzen3maal de eerste Hoofd-Treffers in 3 Trekkingeu luidens de officieele Bewij?en ver- kregen en zelf aan onze belanghebbeuden uitbetaald. Naar alle waarschijnlijkheid kan bij deze op de hechtste grondslagen gevestigde Onderneming van alle zijden op eene zeer levendige deelneming met zeker- heid worden gerekend. Men gelieve derbalve AVCgenS de aanstaande Trekking alle Orders en Commis- fsien ten spoedigste regtstreeks te zenden aan Bank- en IVisselhandel in Muniburf/. In- en Vekkoop van alle sooeten Staats-Obligaton. SPOORWEG-ACTIEN en BELEENINGSLOTEN. »8i. Alle Coupons en Banknoten worden in beta- ling naar de geheele waarde aangenomen. Bij contante zendingen door Postwissel moet de Naam en Woonplaats des Verzenders volledig op de Coupon aangegeven en een bijzonderen Bestellingsbrief met Adres ingezonden worden.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1871 | | pagina 3