Advertentie n. Markten in liet Hoofddorp. Polltiek Overzigt. 90 tfjJemengdc Merigten. Haarlemmeritieer-Polder. Haarlemmermeer-Polder. Verpachting van Vischwater. Haarlemmermeer. 28 Junij 1871. Het Onderhoud van eenige Gedeelten GRIND WEG in den Ilaaidemmermeer- polder, over 1871 en een gedeelte van 1872. Het Regt tot het bevisschen van eenige Wateren in den Haarlemmermeerpolder. P A ABBEIMAKHT li A HI 31 PlftPX Al Al&liT WOLMARET ..'.•.'.-.'..•.x'.-.'-'V-- -co;. - vTkl'''f-'".'.'-- -V-'y'. wijk." Bij art. 2 wordt bepaald dat bet besluit in werking treedt op den vijfden dag na de afkondiging in het Staatsblad en in de Staats-Courant. De beer A. van der Vlies, president der le afdeeling van het Genootscbap van Landbouw in Drenthedoet in Het Vaderland eenige mededeelingen omtrent de inenting der stof van een aan longziekte gestorven rund op andere koeijen. De inenting had plaals met zeer versche stof, op den bovenkant der staartaren /2 palm van het eindmet de volgeude uit- komst: van de 252 runderendie ingeent werden, is er 1 gestorven en zijn 251 genezen, waarvan 5 met verlies van een gedeelte van den staart. Na de inenting is slechts op een stal edn rund aangetast, dock later is geblekendat dit rund reeds ongesteld was bij de inenting; alle andere ingeente runderen zijn gezond geblerenofschoon op onderscheidene stallen in de nabijheidwaar niet ingeent wasde ziekte is uitgebroken. De goede uitkomst, bij die gelegenheid verkre- gen, deed de veehouders in die provincie, zoodra de long ziekte in hunne nabijheid kwain, de inenting op hun rundvee toepassensteeds met bet beste gevolg, terwijl op de stallen waar niet ingeent was, in de gemeente Nyeveen en aan den Veendijk in Havelte, veel beeslen gestorven zijn, zoodat alleen in Nyeveen van de 9 stallen, die 154 runderen be- vatten68 zijn gestorven, 53 ziek geweest en genezen zijn, en op den tijd, dat de getallen opgenomen werden, nog 6 ziek waren. In het engelsche Lagerhuis is den 2 Junij eerie diskussie gevoerd over de toepassing der tot wering der veepest ge- maakte wetsbepalingen. In den loop daarvan is geblekendat het gouvernement geene reden tot nieuwe beperking van den invoer van vee uit Nederland ziet, ook niet in de gevallen van besmettelijke longziekte, welke kvvaalgelijk de minister Forster zeide, in Nederland even als in Engeland voorkwam doch door de beide gouvernementen in hunne zorg voOr den veestapel even zorgvuldig werd tegengegaan. In het Tijdschrift „De Volksvlijt" leest men het volgende Vee voetleren met beemleriiieel. Op eenige Landbouw-Proefstations in Duitschland is het naar men beweert, door proeven vdtgemaakt, dat zeer tijn verdeeld beendermeel een uitmuntend veevoeder is voor de dieren welke pkosphorzure kalk noodig hcbben om zich zel- ven op te bouwen of te groeienen producten te leveren de melk, die dit zout bevatten. Aan de physiologen moeten wij nu maar overlaten te beslissen hoe of die phosphorzure kalkregtstrecks aan de maag toegediendzoo maar regt- streeks in het bloed overgaat; maar als het waar is dat een weinigvoor niet veel geld alzookrachtig werkt als voedsel, zoo is het zaak dat onze fabrikanten er zich op toeleggen om zulks voor de veehouders beschikbaar te stellenop dezelfde wijs als het tegenwoordig te Miehelstadt in het Odenwald, Groothertogdom Hessen, aangeboden wordt, in hoogst fijn verdeelden toestand, volkomen van vet en lijm bevrijden dus geschikt om onbepaald lang bewaard te worden-, en, waar het vooral op aankomt, tcgen een billijken prijs. S. In Parijs is men eenigzins bekomen van de doorgestane ellende, en ofschoon de puinhoopen elk oogenblik de lierin- nering der gepleegde gruwelen levendig houden, ofschoon zoo vele gezinnen in diepen rouw verkeeren over den dood van hunne schuldige of onschuldige? leden, ofschoon de stad nog onder de strengste militaire wetgeving en regtspleging staat, zijn de winkels beropendde zaken hervat, de straten weder levendig. De commune, die nogweinig dagen geleden voor zoo vele duizenden Parijzenarenom welke reden dan ook, het plechtankcr was, wordt thans als de verschrikke- lijkste demon gevloekt, en het leger, dat, nu de nationale garde verdwenen en ontbonden is, voor de handhaving der orde zorgt, ondervindt medewerking van dezelfde burgerij die, door de commune-heetlioofden opgeruidhet als haren grootsten vijand aanmerkte. Er zal veel te doen zijn om orde en regel terug te brengen in het zoo zwaar gehavende, zoo ijselijk geteisterde Parijs. De verwarring, ontstaande uit het gemis van vele arckievenvan dokumenten betreffende den burgerlijken stand, regtszakentestamenten enz. enz.is verschrikkelijkde taak om in dien verwarden toestand verbete- ring te brengen is, zouden wij bijna zeggen, onuitvoerbaar en zeer zeker zullen zijdie van regeringswege er mede belast zijn, in overleg met de leden van het uitvoerend bewind, zoogenaamd den franschen slag er in slaanten onvermijde- lijken nadeele misschien van menigeen, die aan al het gebeurde dood-onschuldig is. Maar Parijs alledn is niet in de war geheel Frankrijk moet hersteld, op nieuw gemaakt worden. Alles wat na het onderteekenen der voorloopige vredesvoor- waarden zou hebben kunnen geschieden in het belang van 's lauds politieke gesteldheidtot het doen herleven van handel en nijverheidtot opbeuring van het krediet, is belet door den parijschen opstand. Thans gaat men aan den arbeid legerorganisatie financien regtswezen onderwijs alles moet hervormd worden, alles wacht op hervorming. In de aller- eerste plaats zal men de kwestie van den regeringsvorm in behandeling nemen. Moet Frankrijk een republiek blijven zoo als het nu voorloopig is? Moet het weder keizerrijk worden, met Napoleon III, of, als deze genoeg lieeft van het regerenof ook als de Franschen hem persoonlijk niet meer lusten, met Napoleon IV? Moet het koningschap worden hersteld, en zoo ja, wie moet dan als koning verschijnen Hendrik V, de koning door Gods genade, de „legitieme" vorst, of Lodewijk Filips II, kleinzoon van den konstitution- nelen „burgerkoning"? IJverig, ja, te ijverig, want van oneerlijke middelen wordt gebruik gemaakt, doet elke der partijen haar best om te bewerken dat liaar haan koning kraaije; (komt er een keizerdan kraait de haan der bona- partistische partij toch koning, volgens de spreekwoordelijke uitdrukking)maar de onheilen, die waarschijnlijk het land op nieuw zouden treffenindien in de tegenwoordige omstandig- heden dat groote vraagstuk wierde opgelost, het nitzigt vooral op een burgeroorlogwanneer Hendrik V van Bourbon den troon mogt bestijgen, de ontredderde toestnnd van Frankrijk in alle opzigteneen en ander geeft grond tot het ver- moeden, dat vooreerst Thiers zal blijven hoofd van het uit voerend bewind der fransche republiek. In de nationale ver- gadering is eene partij, die de volmagtte Bordeaux aan Thiers gegeven, voor den tijd van tweejaren verleugd wil zien, en het is niet onmogelijk dat tot zulk eene verlenging, zij het al niet voor genoemd tijdverloopbesloten zal worden. Intusschen zijn in die vergadering voorstellen gedaan die tot de belang- rijkste besluiten met betrekking tot 's lands toekomst moetfen leiden, in welken geest bedoelde besluiten ook mogen uitvallen; wij bedoelende toelating van twee prinseri van het huis van Orleans, die tot volksvertegenwoordigers gekozenzijn, als zoo- danig, en de intrekking van de wetten waarbij de leden van de familien Bourbons en Orleans verbannen zijn. Bij de trekking op 1 Junij 1871 der obligation it f 2.50 vandepremie- leening van het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam, zijn uitgekomen de volgende serien n°. 150 ieder met f 8 115, 238, 1187, 1263, 1506, 2561, 3269, 3281', 3583, 3820, 3834, 4249, 5715, 5892, 6233, 6380, 6564, 6657, 7320,7786. Bij de laatste hevige onweersbui, die zich boven het dorp Eibergen ont- lastte, trof een bliksemstraal, onmiddellijk gevolgd door een zwaren knal, het huis van H. Zijne vrouw en zijne schoonzuster waren op dien oogenblik in een vertrek bezig, toen zij door den bliksem op den grond werden ge- worpen, maar gelukkig met eenige uitwcndige kneuzingen aan den rug en de beenen vrij kwarnen. Door het inslaan werd geen brand veroorzaakt, en naar de beschadiging aan het dak, den muur en de ruiten berokkend, te oordeelen, gelooft men, dat de bliksem langs eenen hoogen eik op het huis is neergekomen. In het vertrek stond een ouderwetsch kabinet, dat be- schadigd werd, terwijl de deuren, die goed gesloten waren, open sprongen met verminking van het stevige slot. Het Prov. geregtshof in Zeeland heeft 2 -Junij uitspraak gedaan in de vroeger vermelde zaak van Iman Drost, oud 24 jaren, geboren en wonende te Sint Annaland, boerenknecht, thans te Middelburg gedetineerd. Het hof heeft hem schuldig verklaard aan moord en te dier zake veroordeeld tot levevslange tuchthvisstrafmet bevel dat een uittrekscl van het arrest zal worden aangeplakt te Middelburg, Tholcn en Sint-Annaland, en met ver- wijzing in de kosten. Bij het afgraven eener terp op Miedum, een gehucht op de grenzen van Franeker heeft men in de laatste weken buitengewoon veel geraamten van meuschen gevonden, waaruit men vermoedt dat daar eenmaal een bloedigen "strijd moet zijn voorgevallenIn 1581 moet er juist op deze hoogte een gevecht zijn geleverd tusschen den abt Titardus Scheltinganus en Sjaardema van Franeker welligt zijn de gevonden geraamten nog stomme verkondigers van de woede dezer twisten tusschen Schieringers en Vetkoopers. Een 12-jarige jongen had het ongelijk in den Noord-Singel te Rotterdam te vallen en onmiddellijk in de diepte weg te zinken. Een andere 12-jarige jongen, die poogde den eersten te redden, viel eveneens in het water en verdween mede. Op het gerucht, door andere jongens gemaakt, snelde de agent van politie A. W. Knegten toe, en vernemende dat een jongau in het water lag, sproug bij geheel gekleed te water en had het geluk, toen hij een hoofd boven de oppervlakte zag verschijnen, dien jongen behouden aan wal te brengen, als wanneer hem eerst gezegd werd dat er»nog een in lag; alsnu andermaal te water gegaan, redde hij ook dezen van een anders wissen dood. Uit Sneek wordt van 2 Junij gemeld //Naar wij -uit goede bron vernemen, is heden nacht een kind, vijf weken oud, door de ouders op het bed doodgelegen. Man en vrouw hadden beide des avonds zich te buiten gegaan aan sterken drank en vonden bij het outwaken hnn kind dood." Be direktien van de Ned. llijn-, de Staats- en de Centrnal-spoorwegen hebben aangeboden om ter gelegenheid van het landhuishoudkundig kongres en tentoonstelling, de onverkochte goederen en het vee kosteloos van de tentoonstelling naar het station van afzending terug te vervoeren. Zekere Nijcnhuis, vroeget te Eibergen woonachtig, had als milicien geen verlof kunnen bekomen om zich naar het buitenland te begeven, en vertrok toen met het verhnisbillet van een anderen werkman. In Pruissen gekomen, trad hij als arbeider in dienst bij den bekenden fabriekant Krupp, te Essen, die groot gebrek aan werklieden had. Hij is onlangs aldaar overleden, onder den naam van dengene, die hem het verhuisbillet had afcestaan, en nu doet zich het zonderlinge geval voor dat zijne weduwe geen extract van het overlijden haars mans, onder diens waren naam, kankrijgen. Inmiddds verkeert hij, die in de pruissische registers als overleden staat aangeschreven, in blakenden welstand. In New-York heeft men onlangs de werkzaamheden der postbeambten aanmerlcelijk verligtdoor de brievenbussen in de stad verspreid door middel van buizen met het postkantoor te verbinden. Door luchtdrukking worden de brieven die in de bussen geworpen wordenmet eene snelheid van 65 mijlen in het uur uit die bnssen door buizen naar het postkantoor vervoerd zoodat het ledigen der bussen geheel is vervallen. Mejufvr. Rachel van Lierte Parijsheeft dezer dagen een smarte- lijk verlies geleden doorhet afsterven van hare moeder. Gedurende de ongelukkige laatste dagen van het Parijschc schriktooneel liad zij zich met vader, moeder en znster in een gang drie dagen lang verborgen. Bevende van angst en uitgeput door honger hadden zij zicli na dien tijd weder naar hunne wroning (5e etage) begevenen alles rustig vindende opende zij het raamom op het balkon een paar minuten de vrije lucht in te adementoen een noodlottige kogel de moeder in den hals trof, haar achterover door de. glazen deed storten, en twee dagen daarua w.as zij dood. Aan een brief van een gevangene van la Roquette zijn de vol- gende bijzonderheden ontleend, betreffende den gruwelijken moord op de gijzelaars, die zich in handen der commune bevonden ,,Woensdag 24 Mei, 's avonds ten 7 uur, kwam de direKteur der gevangenis, zekere Lefrangais, die zes jaar in het bagno heeft doorgebragt, aan het hoofd van vijftig gefedereerden, de gevangenis binnen en bezette met zijne trawanteu de galerij, waar de voor- liaamste ?evangenen opgesloten waren. Een der wacbiers opende de eel van den aartsbisschop en riep hem met zachte stem. De pre- laat antwoordde hemPresentVervolgens trad hij achtereenvolgens de cellen binnen van den beer ilonjean, van abbe Allard en_ van de paters Ducoudray en Clerc; de laatst geroepene was abbe De n-nervy, pastoor der Madeleine-kerk. Alle gevangenen werden naar beneden gebragt, onder godslasteringen en scheldwoorden van de nationale garden, die aan weerszijden van de galerij ge- schaard stonden. (Jp de binnenplaats stond een peloton voor de exekutie n-ereed. Mgr. Darboy trad voorwaarts en zich tot zijne moordenaars rigtende, spralc hij hun eenige woorden van vergiffenis toe; twee van die mannen naderden den prelaat, knielden voor hem ned'er en smeekten zijne vergiffenis afmaar de overigen, dit ziende, wierpen zich op hunne kameraden, stieten ze terug en bespotten hen met de grofste beleedigingen. Zelfs de kommandant van het peloton moest het hoofd afwendan, van ontzetting bevangen; met donderende stem legde hij zijnen mannen het stilzwijgen op. De gefe dereerden zwegen en op bevel van huunen luiteuant laadden zij hunne geweren. Pater Allartl werd tegen den muur geplaatst en het eerst o-etroffen; vervolgens viel mgr. Darboy door het moordend lood en zoo werden achtereenvolgens de zes gevangenen doodgeschotcn; zij verbeidden alien met de grbotste kalmte den dood en legden een bewonderenswaarden moed aan den dag. De lijken werden, ge heel cekleed, in een rijtjiig geplaatst, naar het kerkhof Pere- Laohalse gevoerd en daar in een open graf nevens elkander gelegd, zonder dat men de moeite nam hen met aarde te bedekken. ,,Deze exekutien waren slechts het voorspel van hetgeen twee dao-en later gebeurde. Vrijdag-avond vielen op dezelfde wijs 15 ge vangenen, waaronder de heer.de Vraisec en de paters Radigne en Ollivier. Zaturdag kwam de oppasser Longevin, aan wien ik mijne redding te danken heb, ons waarschuwen, dat wij ons niet ongerust moesten maken over het leven daarbuiten. Op hetzelfde oogenblik kwam de gedelegeerde voor de algemeene veiligheid, Ferre, lid der commune, in de gevangenis en liet de krimineel-veroordeelden die op hunne overbrengmg naar het bagno wachtten, bij zichont- bieden. Hij verklaarde hun dat zij vrij waren. Wapenen en uni- formen werden aan die boeven gegeven en daarop begon de moord op een groot aantal gevangenen, waaronder zich 66 gendarmen bevonden. Aan vijf gendarmen gelukte het aan de slagting te ont- komcn. Zij bevonden zich in de infirmerie. »Tegen 7 ure waren de wachters van de gevangenis en de be- vrijde en gewapende bandieten blijkbaar beschonken en van dat oogenblik maakte de welwillende oppasser Longevin gebruik om onze cellen te openen. Hij riep ons toe: »Redt u, maar spoedig!" Als bezetenen spoedden wij ons uit de gevangenis en op straat. Op het plein de la Roquette gingen wij uiteen. Ik zocht eene schuil- plaats in de wijk en heden ochtend (Zondag) keerde ik behouden in mijne woning terug. Figaro verbaalt als volkomen authentiek het volgende feit, dat slechts eenige dagen geleden te midden van de ontzettende gebeur- teuissen te Parijs is voorgevallen»Een barrikade van de rue du Temple is juist door de troepen genomen. Onder do gevangenen, die men naar de rue Notre Darne de Nazareth) vlak tegenover het cafe Dodar, voert, bevindt zich ook een jongen van naauwe- lijks 15 jaar. Het gevecht is bijzonder levendig geweest, de solda- ten zijn buitengewoon opgewonden; de gevangenen hebben niet gekapituleerd, maar zijn met de wapenen in de hand gevangen ge nomen zij moeten dus sterven, dat is de wet van alle oorlogen, ook van den burgeroorlog. De beurt komt aan den jongen. Men plaatst hem tegen den muur, om zoo spoedig mogelijk het wreede vonnis te voltrekken. Hij verzocht den kapitein te spreken, die voorwaarts treedt en vraagt wat hij wil. De jongen haalt een korloge nit den zak en zegt»Ik zou dit gaarne eeist naar den con cierge hierovcr brengen hij weet waar hij het kan bezorgen." De kapitein, die zelfs te midden der koortsige gejaagdheid, door het woedende en bloedige gevecht veroorzaakt, in den muiteling slechts een kind ziet, raadt de naive uitvlugt van den armen drommel. »Maak dan maar dat jeweg komt; maar haast je watsnaauwde hij hem toe. Het exekutie-peloton heeft de bedoeling van den kapitein begrepen, toen plotseling de jongen buiten adem komt aanloopen, zieb met den rug tegen den muur voor de soldaten plaatst en uitroept »Daar ben ik De kapitein ziet zijne mannen aan en deze den kapitein, en alien staan verstomd. Woedend loopt de kommandant naar den jongen toe, pakt. hem bij de scliou- ders, geeft hem een fermen schop en sehreeuwt hem met een krack- tigen knoop in het oor »Maar scheer je dan toch weg, onverbeter iijke vlegel Wij maken bierbij inzonderheid op de in 't blad van heden staande advertentie der Heeren S. Steiiulei'kei' Com]), te IlillHlllurg' opmerkzaam. liier is sprake van Oiiginele Loten tot eene zoo overvloedig met prijzen voorziene verlotingdat zich ook hier te lande eene aanmerkelijke deelneming veron- derstellen laat. Die onderneming verdient des te meer bet voile vertrouwendaar de beste waarborgen door den Staat geboden zijn en ook voornoemd huis door eene steeds streug reeele handelwijze en prompte uilbetaling van talrijke prijzen algemeen bekend is. DIJKGRAAF en IIEEMRADEN van den Ilaarlemmermeer- Folder zullen op Billgsdag' den gO Juni 1871, des nnmid- dags ten 2 ure, ter Secretarie van den Polder, in de Jansstraat, te Haarlem, overgaan tot de OPENBARE AAN- BESTEDING, bij enkele Iriscbrijvingtot: BESTEK.KEN en VOORWAARDEN zijn op franco aan- vrage gratis verkrijgbaar aan de Secretarie des Polders en liggen op de gebruikelijke plaatsen ter lezing. INLICHTINGEN zijn te verkrijgen bij den Hoofd-Opzigter te Haarlem en bij de betrokken Polder-Opzigters te Haarlem- mermeer. Haarlem, 30 Mei 1871. Dijkgraaf en Ileemraden voornoemd, J. W. M. VAN DE POLL, Dijkgraaf. J. C. VAN DE BLOCQUERt, Secretaris. DIJKGRAAF en HEEMRADEN van den Haarlemmermeer- Polder zullen op Donderdag' den 32 Juni 1871des tnor- gens ten 11 ure, ten Huize van J. Ii\OL. aan het Hoofd- dorp in dien Polderovergaan tot de OPENBARE VER- PACI1TING, voor den tijd van een jaar, van: De Voonvaardeil der Verpachting Iiggen ter inzage aan de Secretarie des Polders, in de Jansstraat, te Haarlem, op alle Werkdagenvan des morgens 10 tot des nam. ten 2 ure. Haarlem, 2 Juni 1871. Dijkgraaf en Heemraden voornoemd J. W. M. VAN DE POLL, Dijkgraaf. J. C. VAN DE BLOCQUERY Secretaris. op DONDERDAG 15 Junij 1871. op DONDERDAGEN den 15 en 22 Junij 1871- op DONDERDAG den 22 Junij 1871. Haarlemmermeer, Mei 1871. Burgemeester en Wethouders van Haarlemmermeer, J. W. LANTZENDORFFER, Burgemeester. EGGINKSecretaris.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1871 | | pagina 2