- 98 - Haarlemsnermeer. Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven van 14 tot 20 Junij 1871. AANBESTEDINGEN. JLamlbouw. Blokzijl, 19 Junij. Men heeft thans in deze environs in de bintienlanden een begin gemaakt met den hooibouw. Was de verwachting niet hoog gespannen zij schijnt gelukkig over het algemeen zeer te zullen worden overtroffendaar men den oogst thans nies minder scliat dan ten vorigen jare. genaamd eenige verliooging ondergaat, gelijk in verschillende andere waterschappen plaats vindt, voor den Secretaris van den Haarlemmermeerpolderin verkouding tot zijnetaak, ge- wis niet te ruim mag genoemd worden, dan de tevredenheid der Vergaderingzoo over de naauwgezetheid waarmede door en onder leiding van den tegenwoordigen titularis de werkzaam- heden ter Secretarie worden uitgevoerd, als voor de verbind- tenisdoor hem aangegaan om aan die werkzaamheden steeds zijn tijd en zoj-gen onverdeeld te blijven wijden. Dijkgraaf en Heemraden ontvingen daarop van Gedeputeerde Staten de volgende missive N°. 41. 1 Bijlage. Haiklkm, 8 February 1871. Bij Uwe missive van 31 Januarij jl.n°. 60/12, werd aan onze goedkeuring ondenvorpen een besluit van Hoofd-In- gelanden van Uwen polder, tot toekenning eener jaarlijkselie toelage van 200.aan den Heer J. C. van deBloequcry, Secretaris van den Polder. Onder terugzending van een exemplaar van dat besluit hebben wij de eer in antwoord op Uw bo.ven aangehaald schrijven te kennen te gevendat cene verliooging der jaar- wedde van den Secretarishoedanige verhooging naar onze meening bij het genomen besluit inderdaad zou worden toe- gekend, niet anders dan bij een door de Provinciale Staten, onder goedkeuring des Konings, te nemen besluit kan tot stand komen. Mogt het Bestuur van Uwen Polder verlangen dat de jaarwedde van den Secretaris verhoogd werd, dan zijn wij bereid indien ons dit verlangen nader wordt kenbaar gemaakt, eene daartoe strekkende voordragt aan de Staten te doen. Naar aanleiding van deze missivegelooven Dijkgraaf en Heemraden als het cenige middel om aan de meerderheid der Yergadering te voldoente moeten voorstellenArtikel 6 van het Bijzonder Beglement van Bestuur voor den Haarlemmer- meerpolder Provinciaalblad van 1864, n°. 10) te wijzigen. Ten einde echter, voor het geval dat onverhoopt de tegen- woordige titularis zijno betrekking mogt nederleggen of komen te overlijden, de gelegenheid te erlangen de bezoldiging op hot oudc bedrag terug te brengen of zelfs iets lager te bepa- lenmeenen zij dat men tegenover een maximum boven het thans bepaalde bedrag van traktemeut, ook een lager bedrag als minimum moet aannemen. Mitsdien stellen zij voor te besluitenaan de Provinciale Staten van Noord-Holland voor te dragen, de jaarlijksche be zoldiging van den secretaris van den Haarlemmermeerpolder vastgesteld bij Art. 6 van het Bijzonder Eeglement van Be stuur voor den Haarlemmermeerpolder {Provinciaalblad N°. 10 van 1864) te bepalen op een maximum van 160 0.en cen minimum van 1200. Gedurende de behandeling dezer zaak heeft de secretaris, na daartoe bekomen vcrlof, zich uit de vergadering verwij- derd, de Pleer Dr. C. B. Heynsius als loco-sekretaris gefun- geerden over hot voorstel eene gedachtenwisseling plaats gehad tusschen de Heeren Mr. .T. P. Amersfoordt, G. A. van Hou- weninge Gz.Dr. C. E. Heynsius, Jhr. Mr. Butgers van Bo- zenburg en Mr. C. Cock, waarna het voorstel, in stemming gebragt, met 11 tegen 3 stemmen wordt aangenomen. VII. Komt in behandeling een voorstel tot het op kosten des polders daarstellen van een hevel in Sectie CCaldus luidendeOp de begvooting van de tegenwoordige dienst is een bedrag van 1800.aangewczen ter bestrijding van de kosten voor de daarstelling van drie hevels en aanverwante wcrken. Deze hevels zijn bestemd tot voeding der slooten in de Section AAD en B. Van den heer mr. J. P. Amersfoordt hebben wij, namens mejufvrouw II. E. J. Dijk, het verzoek ontvangen tot het leggen van een hevel in Sectie CCter bevochtiging der landcn in die Sectie gelegen. Aangezien ons het gedane ver zoek billijk voorkomt, hebben wij de eer Uwe Vergadering voor te stellenons te magtigen in Sectie CC een hevel te leggen en met de daarvoor benoodigde kosten a 600.den daarvoor uitgetrokken post der begrooting te verhoogen. De heer J. G. Schone is van oordeel, dat de hevel, door den heer mr. J. P. Amersfoordt in zijne gronden aangebragt, voldoende is om ook de andere in die Sectie gelegen gronden te drenken waarop door den Voorzitter wordt herinnerd dat de door spreker bedoclde hevel partikulier eigendom en boven- dien niet van die capaciteit is om zooveel gronden van water te voorzienterwijl tevens door den Voorzitter, op de vraag van den heer mr. C. Cockbetreffende de plaatsing van polder- hevels, wordt geantwoord, dat die hevels gelegd worden in de Sectien B, D, A A en CC. Nadat door den heer J. G. Schone den wensch wordt te kennen gegeven, om den in dit voorstel bedoelden hevel aan te brengen bij het fort Schipholals het hoogste punt, wordt het voorstel zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. VIII. Daarop wordt gelezen een voorstel van Dijkgraaf en Heemraden, betrekking hebbende op de laatst tot stand gc- bragte grensregeliug met de Erven van jhr. mr. D. Butgers van Bozenburg", welk voorstel is van dezen inhoud: Zoo als uwe vergadering bekend isis met de Erven vrouwe A. E. W. Koenendouairiere jhr. mr. D. Butgers van Bozenburgbij acte van den 10 December 1870 eene overeenkomst aange gaan waarbij zijn geregeld de grenzen van het landgelegen bij het Nieuwe Meer, vroeger bekend onder het Plekelbosch. In Art. 2 dier voorwaarden is bepaalddat aan den kooper of regtverkrijgenden van gemeld pcrceel zal gesteld worden do voorwaarde: „Dat, indien het polderbestuur zulks verlange, de nieuwe kooper of regtverkrijgende zal moeten verkoopen en overdragen een strook grond, breed 20 meter, langs den dijk over de voile brcedte van het perceelen zulks tegen een prijs, staande in dezelfde evenredigheid tot den door hem voor het gcheele perceel uitgeloofden prijsals de oppervlakte van die strook staat, tot de oppervlakte van het geheele perceel, doch verhoogd met 20 pet. van den krachtens die evenredig heid te verkrijgen prijs." Wij achten het oogenblik alsnu ge- komen om van deze bevoegdheid gebruik te makenen stellen U mitsdien voor, ons te magtigen tot den aankoop van bedoelden strook grond over te gaan. Welk voorstel zonder hoofdelijke stemming wordt goedgekeurd. IX. Volgt cen, voorstel tot vcrkoop van veenslikluidende als volgt: Bij besluit Uwer Vergadering van 9 February 1870, n°. 9, is met de Erven van vromve A. E. W. Koenen, douairiere jhr. mr. D. Butgers van Bozenburg eene acte van railing van grond aangegaan. Onder de gronden, waarover de railing heeft, plants gehadis ook cene strook grond begrepenge legen tusschen den uitweg van den Sloterweg en den Lijnden in de lijnen van 27.6 meters en 45 meters gemeten uit het ringvaartsboordaan den polder overgegaan. In die strook grond is nog veeu aanwezig en moet het talud van den Eing- dijk daar ter plaatse worden gelijk gemaakt. Wij zouden ons gaarne gemagtigd zien om het veen, in die strook aanwezig, onderhands te mogen verkoopen waarmede tevens Jean worden verkregen de mogelijkheid om het talud van den dijk gelijk te maken. Waaraan de Vergadering, zonder hoofdelijke stemming, mede hare goedkeuring schenkt. X. De Voorzitter zegtdat liij hot aan de tegenwoordig zijude Hoofd-Ingelanden overlaat om te beslissen, of men in deze of eene volgende Vergadering zal overgaan tot de be- noeming van een Heemi'aad, daar op heden de Vergadering niet voltallig isterwijl die inmiddels door mr. J. P. Amers foordt is verlaten. De heer mr. C. Cock zegt, dat deze benoeming moet worden verdaagd, aangezien er maar 7 van de 15 Hoofd- Ingelanden aanwezig zijnen dit getal dus niet beantwoordt aan Artikel 5 5 van het Algemeen Beglemeutwaarop beslo.ten wordt om deze benoeming te doen plaats vinden in de volgende Algemeene Vergadering, te houden op 14 April e. k. XI. De Commissie tot onderzoek der geloofsbrieven van de nieuwe Hoofd-Ingelandenbrengt, bij monde van den heer mr. C. Cockrapport uit betreffende de verkiczing tot Hoofd-Ingelanden van de heeren mr. J. P. A. van Wicke- voort Crommelin, P. Knaap Gz jhr. W. A. L. Mock, A. J. G. Timmermaus en J. B. Snellen. Daar, ten aanzien van de vier ecrstgenoemde heeren alle benoodigde stukken in volkomen orde zijn bevonden, stclt de Commissie voor om die heeren als Hoofd-Ingelanden toe te laten. Betreffende do geloofsbrieven van den heer J. B. Snellen verzoekt zijingevolge het Eegle ment van Ordevoor diligent te -vvorden verklaard. De Vergadering, zich hiermede vereenigendebesluit: de vier eerstgenoemde heeren als Hoofd-Ingelanden toe te lateu terwijl in de volgende Vergadering over de al of niet toela- ting van den heer J. B. Snellen zal worden beslist. De resumtie van dit punt der notulen heeft, naar aan leiding van het Eeglement van Ordeonmiddellijk plaats en wordt de redactie van dit punt door de Vergadering goed gekeurd. XH. Ten slotte wordt ter goedkeuring aangeboden een Staat van schadevergoeding, verschuldigd aan pachters en opstal- houders Van dijksgronden over 1870; ten bedrage van/ 75.37 welke Staat met de daarop voorkomende Uitgaven zonder hoofdelijke stemming wordt goedgekeurd. XIII. Niemand meer het woord verlangende, wordt deze zitting door den Voorzitter gesloten. In den namiddag van den 21 dezer, omstreeks half vier are, is er brand uitgebarsten op eene der schoonste boerde- rijen alhier, op sectie Q, n°. 26, aan de Hoofdvaart, toe- behoorende aan den heer Previnaire te Haarlem, en bewoond door den bedrijfboer Jan de Jong. Er stonden op het oogen blik van den brand 20 paarden op stalen p. m. 200 mudden gedorschte granen ivaren in het perceel aanwezig. De paarden, een gedeelte der granen en een gedeelte van de bouw- en span-gereedschappenalsmede de inboedelis gered. Door de vlugge jerking der drie aangekonien spuiten met hunne man- schappenis de voor- of zoogenaamde heeren-ivoning met een gedeelte der achterwoning behouden geblevenzoodat alleen het middengedeelte verbrand is, waar de brand dan ook schijnt te zijn aangekomennaar men vermoedt door onvoorzigtigheid van de in die plaats logeerende vlasweiders. Ten ruim vier ure was de heer Burgemeester, met de spuit van het Hoofd- dorp, reeds op de plaats van den brand aanwezig, zijnde de afstand van het Hoofddorp tot op de plaats van den brand, 80 rninuten gaans gelegen van de Secretarie. Postkantoor van Vertrek te Haarlemmermeer. Tweede helft der maand Mei 1871. LIJST VAN BRIEVEN DIE, UITTIOOFDE VAN ONBEKENDIIETD DER GEADRESSEERDEN, NIET BESTELD ZIJN KUNNEN WORDEN. N°. 1. C. F. Stemler, te llillegom. 2. Gerrit van der Pluim, te Noord-Brabant. Bestemd voor Duitschland over April 1871. N°. 1. Mej. Johanna Lagemante. Neuenhans. GEBORENKlaas Heiidrik, zoon vail F. Timmer cn A. Ufkes. Leendert, zoon van P. van Reeuwijk en S. van der Elst. Ingetje, dochter von G. Roest en P. J. Peereboom. Catharina, dochter van J. Bisschop en E. Wagenaar. Bruin, zoon van W. van Blitterswijk en L. Visser. Pieter, zoon van A. Krijgsman cn A. Rijlaarsdam. Martina, dochter van J. van de Pol en M. Bakker. OVERLEDEN: Alida Geertruida, oud 17 .jaren, dochter van J. K. van Keulen en H. Lipsius. Gerrit Bruin, ond 46 jaren, ongehuwd. Ca tharina Fakker, oud 38 jaren, gehuwd met T. Tit. Johannes, ond 4 weken, zoon van C. Dolieslager en G. Arisman. Adriana Pietertje, oud 2 weken, dochter van A. van Opstall en A. van den Berg. Gerrit Jan, oud 10 jaren, zoon van J. W. Missels en E. Driessen. Gerritje, oud 10 jaren, dochter van R. Vos cn T. van der Kemp. Arie, oud 4 maan- den, zoon van K. Oldenburg en W. Meulekes. LEVENLOOS AANGEGEVEN: 1 kind van J. Sander en M. Wijtkarap. 1 kind van H. Vcrnaven en C. Vermand. ONDERTROUWD: geene. GEHUWD: geene. Den 15 Junij 1871 zijn op de paardenmarkt te Hoofddorp (Haarlemmermeer) aandevoerd: 215 paarden en 80 lammeren. Door het dagelijksch bestuur van de Sloter Binnen- en Middelveldsche gekombineerde polders werder 20 dezer in het Burgerweeshuis te Amsterdam publiek in twee perceelen aan- besteedhet 6enjarig onderhoud van drie watermolens, twee overhalen met hunne polderhuizenwalbeschoeijingen, bestra- tingenscheringen, hekwerken, twee bruggeneen duiker en een loods voor het stoomgemaal aan bovengenoemden polder toebehoorende, ingaande 1 Junij 1871 en eindigende 31 Mei 1872; l.e perceel, molens en overhalen, aangenomen door de heeren Niekerk en Heitlage, voor 1 325, en 2e perceel, schoeijingen enz.aangenomen door den heer J. Bosch, te Sloterdijk, voor 1300. Door het provinciaal bestuur van Noord-Holland is op 15 Junij bij enkele inschrijving aanbesteed de uitvoering van eenige baggerwerken in het Noorder Spaarne; minste inschrijver de heer A. Willemsen, te Haarlem, voor 1799. Bevei'Wijk20 Junij. Ook hier heeft het gras in publiekc* veiling bultengewoon veel geld opgebragt. Men rekent 45 a, 50 pCt. meer dan verleden jaar. Het geivas is over het algemeen zeer goed van sommige streken uitmuntend Anieroilgeil20 Junij. Klaagt men elders over gebrek aan grasvan hier kan het tegendeel worden vermeldniet alleen hebben de beesteu voldoende gras, maar ook het hooigras mag buitengewoon goed genoemd worden. Het laatste evenwel, door het koude'voorjaar, boven ieders verwachting. Witmarsum19 Junij. Met de gewassen te velde staat bet over het geheel genomen best; koolzaad op sommige stuk ken regt millop andere ilaarentegen zeer goed. Jleppel18 Junij. De verpachting van het grasgewas staande langs den spoorweg MeppelGroningenheeft tot resultnat geluid dat uagenoeg 40 pCt. meer is besteed dan het vorige jaar. Over het algemeen wordt het gras veel hooger betaald dan verleden jaar. Met den hooioogst is men in onze omstreken begonnen. Capelle (Langstraat), 19 Junij. lie vrees voor een schraal hooigewas is al weder voorbarig geweest, daar de laatste warme dagen de groeikracht zoodanig hebben bevorderddat er reeds nu op de meeste plaatsen meer hooigras aanwezig is dan in het verloopen jaar. Daarenboven staat het nog in vollen groei en zal de hooioogst dan wel iet vvat later aan- vnngen dan hier gevvoonlijk geschiedtzoo kan de opbrengst ook die vertraging rijkelijk vergoeden. Wanneer zal ook de boer het onmatig zorgen eens afleeren. Deventer, 15 Junij. Het grasgevras van de landen der gemeente heeft dezer dagen bij pnblieke verpachting, hoeivel er op verre na de helft gras als in gewone jaren niet opzit, ruim de helft meer opgebragt. Gisteren werd het gras langs den spoorweg ZutphenArnhem verpacht. De prijzen waren buitengewoon lioog. Men berekent dat het gras tegen 3 0 per 500 kilogram (op stam) is verpacht. Borkulo20 Junij. De balans over liet 12e verzekeriugs- jaar van liet alhier zoo weldadig werkende veefonds wijst eene ontvangst van 1214.22"' aan; de uitgaven voor gestorven vee, enz. bedroegen 240.24, zoodat de leden zich thans in een batig slot van 272.983 kunnen verbeugen. De zaak staat alzoo flink vooruit. D Sneek, 20 Junij. Over het geheel zijn de berigten oin- trent den stand der hooilanclen nog al vrijgunstig. Hoog gelegen landen belooven minder voordeeligen oogst de lager gelegene leveren vrij goeden voorraad. Naar wij vernemen, hebben zich te Wolsum weder een paar gevallen van longziekte voorgedaan. Sehagen20 Junij. Op de gisteren hier gehouden jaar lijksche paardenmarkt werden ruim 200 stuks nan de lijn aangevoerd. lloezeer dat getal niet ruim genoemd kan wor den, was er over het geheel goed soort, zoo van rij-als werk- paarden ofschoon er geen buitenlandsehe kooplieden schijnen geweest te zijn zijn er echter door zuid-hollandsche kooplieden voor fransche rekening inkoopen gedaan waardoor de handel zeer geanimeerd en vlug was. De prijzen liepenvoor rij- paarden tot 360 en voor werkpaarden van /150 tot/250 per stuk behalve eenige mindere soorten. Zutphen17 Junij. De afloop der grasverkoopingeneer- gistereu hier gehouden onder eenen buitengewoneu toeloop van liefhehbers, is geweest als volgt: lijn Arnhem-Zutphen 1S72, Zutpben-Zwolle/3266, Zwolle-Meppel 587, te zamen /5726, zijude bijna liet dubbele van de opbrengst van het vorige jaar. In den polder van Mastenbroek is een boerenerf voor18000 verkocht, dat in 1840 3500 opbragt; die polder heeft in dien tusschentijd een stoomgemaal gekregen. De winteraardappelen bij Bergschenhoekin Zuid-Holland, staan tamelijk voordeelig, doch de vroege soorten hebben veel geleden van de nacbtvorst. Het vlas, ofschooD niet hoog, staat toch friseh. Het bestuur van de afdeeling 's Gravenhage en omstreken der Hollandsche Maatschappij van Landbonwsteeds ijverig en onvermoeid in de bevordering van wat geacht kan worden op zijn terrein te liggenis thans weder bedacht op middelen tot aanmoediging en opwekking van den boterhandel te'IIage, het heeft nl. ter kennis van belangstellenden .gebragtdat het premien zal toekennen aan koopers en verkoopers van boter, en wel: een premie van/25 aan dengenendie ge regeld de beste qualiteit van boter van Maandag 19 Junij tot en met Maandag 18 September 1871 daar ter markt gebragt heeft; een premie van/25 aan dengene, die over hetzelfde tijdvakde grootste hoeveellieid boter van goede qualiteit ter markt gebragt heeft; een premie van/25 aan dengene, die gedurende hetzelfde tijdvak de grootste hoeveellieid boter van goede qualiteit ter markt gelcocht heeft. De mededinging naar de beide eerste premien staat alleen

Weekblad van Haarlemmermeer | 1871 | | pagina 2