- 102 - Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven van 21 tot 27 Junij 1871. Landbonw. Blokzijl26 Junij. Over't algemeen hebben de veehouders uit dezen omtrek zich, tengevolge van het schrale weder, ge- noodzaakt gezien zooveel van hun hooiland als weiland te gebruikendat zij thans bepaald voornemens zijnzich van een groot gedeelte van hun vee te ontdoente meer omdat het nog op stam staande gras als hooiland verkocht is tegen rnim /60.de 1000 ned. pd. Zelfs gegoede en ervaringrijke boeren verkiezen dit boven't aanhouden van vee en't inkoopen van duur hooi. Olst27 Junij. De aardappelen staan in deze environs over het geheel zeer goed op sommige akkers zelfs uitmuntend. Iutusschen vindt men hier en daar akkers, waarop geheele plekken onbezet of slechts ten deele met achlerlijke planten bezet zijn. Op die plaatsen zijn de uitloopers vau de gepote aardappelen door wormen afgeknaagd, waardoor de planten nietcf eerst door latere uitloopers konden opkomen. De rogge heeft in den laatsten tijd verbazend gewonnende aren zijn zwaar beladen. Boomvruchten zullen er dit jaar zeer weinig geplukt worden. Sedert den laatsten regen is het gras buiten gewoon bijgekomen en is de hoop op een zeer gunstigen hooi bouw nog niet verijdeld. De beesten hebben volop voedsel en de prijzen van het vee zijn buitengewoon hoog. 1mmm Politick ©verzigt. 2329 Junij 1871. a. De Raad der gemeente Haarlemmermeer, heeft besloten: Op de Begrooting van Uitgaven voor de dienst Tan 1870 te doen de navolgende Af- en Overschrijving Afschrijving Onvoorziene uitgaven,145.72 Kosten van het bouwen der scholen n°. 9 en 10, mitsgaders kosten, vallende op het verkrijgen van gronden voor die scholen 406.77 552.49 Overschrijving. Kosten van licht en brandstoffen8593} Schrijf- en bureau-behoeften 2324J Druk- en bindwerkiu 9767 Onderhoud der aanplakborden2.91} Aanleg en onderhoud der algemeene begraafplaatsen0.60 Vuur en licht in de scholenu 52.25 Onderhoud dor scholen, schoolmeubelen en onderwijzerswoningen 28987} 552.49 En zal dit bcsluit aan de goedkeuring vau Gedeputeerde Statcu worden onderworpen. Gedaan te, enz. b. De Raad der gemeente Haarlemmermeer, heeft besloten Hit den post voor Onvoorziene Uitgaven der Begrooting voor 1870 te voldoen de uitgaven hierna vermeld: Kosten bij de opening der scholen n°. 7, 8 en 965.72} Gratificatie aan de vier gemeente-veldwachters over 1870, elk/ 7.5030.— 95.72} En zal dit bcsluit aan Gedeputeerde Staten der provincie Noord-Holland worden toegezonden, met verzoek orn tot het voldoen der daarin vermelde uitgaven uit den post voor Onvoorziene Oitgavcn de vereischte magtiging te verleencn. Gedaan te, enz. Heide besluiten worden zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. 14°. Aan de goedkeuring der Vergadering worden onderworpen een Ontwerp-besluit tot heffing van schoolgeld voor het bijwonen der lessen aan dc Teekenscholenalsmede eene Ontwerp-verordening op het invorderen van dat schoolgeldwelke beide voordragten zijn gesteld geweest in han- den der Financieele Commissie, en bij welke Commissie geene bedenkingen tegen die voordragten zijn gerezen. Zij luiden als volgt De Raad der Gemeente Haarlemmermeer, heeft besloten Art. 1. Te rekenen van den 1 Julij 1871, zal er voor het bijwonen der lessen aan een der Teekenscholen in deze Gemeente geheven worden een schoolgeld ten bedrage van Vijf Gulden voor elken leerling per jaar. Art. 2. Onder het schoolgeld zijn niet begrepen de kosten der school- behoeften Art. 3. Voor elken leerling is, al woont hij slechts eenmaal in de drie maanden aanvangende den eersten der maandcn JanuarijAprilJulij en October de lessen bij-het voile schoolgeld voor die drie maanden ver- schuldigd. Art. 4. Het schoolgeld voor minderjarigen is verschuldigd door hunne oudcrs of voogden. Art. 5. Onvermogenden kunnen door Burgemeestcr en "Wethouders ran het betalen van schoolgeld worden vrijgesteld. Gedaan teenz. VERORnENiNG op de invordering van het Schoolgeld voor het bijwo nen der lessen aan de Teekenscholen te Haarlemmermeer. Art. 1. Voor den vijfden van elk der maanden JanuarijApril, Julij en October, wordt door den onderwijzer aan de Teekenscholen aan Burge- meester en Wethouders overgelegd eene lijst der leerlingen welke gedu- rende de afgeloopen drie maanden de lessen hebben bijgewoond. Die lijst wordt ingerigt naar een aan den onderwijzer te verstrekken model. Art. 2. Op gemelde lijst wordt door. Burgemcester en Wethouders ver meld het door elken leerling versehuldigde schoolgeld. Nadat de lijst door gemeld Collegic is vastgesteldwordt dezelve gesteld in handen van den Gemeente-Ontvanger, ter invordering van het door elk versehuldigde. Art. 3. De Gemeente-Ontvanger geeft aan elken leerling of, voor min derjarigen aan hunne onders of voogden kennis van het door hen ver sehuldigde. De betaling moet plaats hebben binnen vier weken na den datum dier kennisgeving. Art. 4. De invordering van het schoolgeld zal overigens geschieden vol- gens de artikelcn 258 tot 262 der Wet van 29 Junij 1871 {Staa/sil. n°. 85). Vastgesteldenz. Beide voordragten worden na toelichtiug zooveel noodigzonder hoof delijke stemming vastgesteld. 15°. Gezien het verzoek van den heer A. Serne, hulponderwijzer aan de school n°. 1 alhier, om eervol ontslag uit die betrekking, en zulks uit- hoofde zijner benoeming tot eene andere betrekking. Is besloten het gevraagde ontslag eervol te verleenen, en zulks met ingang van den 15 Junij 1871. 16°. De heer Knaap hot woord bekomende, zegt te meenen dat in eene vorige Vergadering de heer van Riessen had voorgesteld om alle ha- telijkheden en persoonlijke kwestiiin uit de notnlen te laten, en vraagt aan den heer van Riessen of dat zoo niet is. De heer van Riessen zegt, dat het zijne bedoeling is geweest om de notulen niet in de Courant te doen plaatsen, dan nadat ze door den Raad zullcn zijn goedgekeurd, ten einde te vermijden alles wat aanleiding zou kunnen gcven tot hate'ijkheden of tot lagchen. De Voorzitter herinnert dat de laatste geplaatste notulen door den Raad waren goedgekeurd. Dc heer Knaap zegt, dat men zieli niet heeft gehouden aan hetgeen door den heer van Riessen is gezegd, want er is een hatelijkheid in de notulen opgenomen. Dc heer 't Hooft vraagt den heer Knaap of er dan een hatelijkheid in de Courant is opgenomen? De heer Knaap zegt ja. De heer 't Hooft zegt dat, als er geschreven wordt wat werkelijk gezegd is, het dan geene hatelijkheid is. De heer Knaap zegt, dat hij deze zaak er liever bij laten en niet meer over spreken wil. De Vergadering wordt daarop gesloten. Naar men verneemt is de in de Hervorrade gemeente Haar lemmermeer gehouden stemming, volgens welke bet bestaande kieskollegie zou aftredendoor het klassikaal bestuur van Haarlem vernietigd, en eene nieuwe stemming bevolen. GEBORENWilhelmiua, dochter van J. Luijmee en G. v. d. Maas. Aaltjcdochter van H. Stolker en B. Graafland. Frankzoon van C. van Wieringen en A. van Doorn. Leendertzoon van J. Witte en A. Boelhouders. Elisabeth en Cornelia (tweel.)dochters van C. Slecuwen- hoek en E. Bode. Geertje, dochter van C. van Wieringen en M. Vreeken. OVERLEDENJentienoud 18 weken, dochter van L. Buis en M. Thomas. Maria, oud 5 maanden, dochter van P. Hogervorst en A. Va- leutijn. Petrus, oud 2} jaar, zoon van J. Stolwijk en C. Zuidervliet. Hendrik, oud 12 weken, zoon van M. Roubos en M. Gennet. Johan nes oud 6 weken zoon van S. Zoet en M. Christiaanse. ONDERTROUWDW. E. van den Bedem met D. J. Rutte. GEHUWD: G. Koorn (wednr.) met P. Bogaard. A. Dam met W. J. van den Brink. G. Driehuijs met C. F. Vlegels. Den 27 Junij jl. ontstond er te Haarlemmermeer brand ten huize van Coruelis de Ruiter, sectie PP, kavel 16; eene schuur, houten loods, en een gedeelte van het huis zijn ver- brand. De brand is ontstaan in de schuur; man, vrouw en kinderen waren afwezig. Het meeste huisraad is gered. Het hnis etc. is verzekerd voor f 800, de inboedel voor 625. Te Zalt-Bommel zijn den 22sten dezer voor het eerst de kersen tegen hoogen prijs verpacht.. Door de aanlioudende koude van den laatsten tijd is die vrucht schaars. Yoor En- geland worden ze aldaar geplukt en geleverd tegen 20 de 50 kilogr. De kersenboomgaarden staan in den omtrek van Alkmaar zeer ongunstig. Te Jaarsveld werden van denzelfden boom- gaard, die verleden jaar 1200 opbragtdit jaar de vruchten verpacht voor 350. Brummen26 Junij. Eene weide, gelegen bij den Gel- derschen Toren en groot 6 bunders, is in de afgeloopen week verkocht. voor 24,000, wel een bewijs dat de prijs der landerijen in deze streken nog steeds stijgende blijft. Allieroilgeil26 Junij. Werd verleden jaar bet hooigras der Uitervvaardeh alhier dnur verkocht, dit jaar mogen de prijzen wel als ten top gestegen genoemd worden. Als voor- beeld kail worden vermeld dat cirka 28 bunders hooiland, verleden jaar voor /3100 verkocht, en toen al zeer duur genoemd thans bijna 4000 hebben opgebragt. Zutphen27 Junij. Het buitengewoon groeizame weder der laatste dagen heeft zulk een gunstigen invloed op het arasgewasdat onze landlieden er verbaasd over slaan. Men verwacht nu een beter hooijaar dan het vorige, ofschoon men een maand geleden de hoop had laten varen. Capelle (Langstraat), 27 Junij. De hooibouw is sedert eenige dagen alhier in vollen gang. De opbrengst is over het algemeen middelmatig, doch altijd grooter dan men, het on- gunstige weer in aanmerking genomenhad rlurven denken. Van hooiprijzen zoo min van oud als vau nieuw hooihoort men niets. Alleen heeft men in het begin dezer week te Drim- melenbij Geertruidenberghet pas gewonnen hooi van een poldertje, voor/50 per 1000 kilogr. opgekocht. Garnwerd26 Junij. Tot ons leedwezen is liier weer, eveuals voorgaande jaren bij een paar landbouwers de varkens- ziekte uitgebroken. 'tls te vreezen dat, nu die ziekte zoo vroeg in den zomer begint, hier geen een zal overblijven. Zou er geen middel bestaan deze nuttige dieren voor die ziekte te behoeden of haar althans eenigzins tegen te gaan? Op de groote wolmarlct den 22 Junij te Meppel gehouden, was de aanvoer van dit artikel hoogst belangrijkbet late scheren der schapenwegens het langdurig koude weder, had alles tot deze markt doen uitstellen, waardoor een over- vloed aaDwezig was en de vele koopers van heinde en verre, keur van grijze, witte en zivarte wol te over hadden. De handel was regt levendig; de prijzen hoog. Voor ordi naire soort besteedde men 45 a 60 Ct. per pond; puike kwa- liteit (uitgezoehte) gold 70 it 85 Ct. De aanvoer bedroeg niet minder dan 25,000 pond, uit alle deelen van Drenthe ten verkoop gepresenteerd. Hollandsche kooplieden kochten inzonderheid groote partijen op. Tn de dezer dagen gehouden laatste vergadering van het bestuur van het 24ste Nede'rlandsch Landhuishoudkundig con- greshetwelk den vorigen zomer te Arnhem bijeenkwamis, nadat de penningmeester rekening en verantwoording van zijn beheer had gedaan, besloten, het voordeelig saldo dier re kening, ten bedrage van ruim 16te hestemmen voor het detaobement militairenhetwelk zich aan boord van het ver- brande stoomschip Willem III bevond. Met de kersen in de geldersche streken is het niet gunstig gesteld, zoodat, naar men verneemt, de gewone schniten dit jaar van de rivier de Lek afkomende, bestemd naar Amster dam, niet zullen varen. Zierikzee, 21 Junij. (Vervolg van het door ous in ons vorig nommer medegedeelde betreffende de feesten ter gelegenheid van de tentoonstelling der Maatschappij van Landbeuw en Peeteelt in Zeeland.) Bij de karddraverij voor paarden uit Schouwen en Duiveland en door inwoners dier eilanden bereden, heden voor- middag gehouden op den provincialen weg van den Ruigendijk tot het zoogenaamde tolhuis, werd de prijs 100) behaald door het paard Kees, vos ruin, van den heer N. Soetermeer te Haamstede, bereden door den L. de Glopper de premie +0) door Annette, bruine merrie, van den heer A. Moolenburgh teElkerzee, bereden door den heer M. Moolenburgh. Op het feestterrein had zich des middags een talrijk publiek verzameld om de tentoonstelling van werktuigen te bezigtigen cn de matinee musicale bij te wonen. Heeft zulk eene tentoonstelling voor den landbouwer groote waarde, ook voor den oningewijde levert zij een aangenaam sehouwspel en met bewondering wordt ieder aanschonwer vervuld, bij het zien van zooveel nijverheid en vindingrijkheid. Wij zagen daar een rijke verzameling van allerlei werktuigen en gereedschappen voor den landbonw, tentoongesteld door de firmaas J. Peignat C°. te Amsterdam, Valk en C°. te Lochem, wed. J. C. Massee en Zoon te Goes, Nardten en Liickerhoff te Zierikzee; landbonwzaden van E. van den Bosch te Goes; graanzakken en balen van B. J. van Acker te Zierikzee; waniuolens van A. de Troije te Middelburg en G. Stout te Tiel, enz. enz. Bekrooningen zijn toegekend voor een zaaiwerktuig f 25, aan de wed. J. C. Massee en Zoon te Goes; een zilveren medaille aan den heer P. Hoogenboom te Noordwelle een bronzen medaille aan C. van den Bout te Zonnemaire- voor een wiedwerktuig 25, uitgelootd door den heer W. Ph. Vos, aan de wed. J. C. Massee en Zoon te Goes - voor een aanaardploeg 10, uitgeloofd door den heer M. Volkrijk Liebert, aan P. Francke te Grijpskerk, en een zilveren medaille aan den heerE. W. Giljam te Ouwerkerk; - voor een verbeterd grasmaaiwerktuig 50; voor een hooischud- der /25; voor een paardenhark /15, en voor een oogstvoertuig (kar) f 10, uitgeloofd door den heer mr. C. J. Picke; alle vier aan J. Peignat C°., te Amsterdam - voor een oogstvoertuig (wagen) een zilveren medaille aan W. lies, te Haamstede; - voor eene verzameling landbouw-werktuigen, uitmuntende door volledigheid en bruikbaarheiale prijs, /100, aan de wed. J. C. Massee Zoon, te Goes; 2e prijs, 50, aan J. Peignat C°., te Amsterdam3e prijs, een zilveren medaille, aan Nardten Liickerhoff, te Zierikzee- voor een krachtmeter, f 100, (uitgeloofd door den heer mr. C. van Citters); deze prijs is verdeeld en daarvau toegekend f 60 aan J. Peignat C°., te Amsterdam, en f 40 aan de wed. J. C. Massde Zoon, te Goes; - voor een dito, een zilveren medaille, aan Boeke Huidekoper, te Gronin- gen. - Voorts zijn nog zilveren medailles toegekend aan: de hh. Valk C°., te Logehem, voor verschillende verbeterde handwerk- tnigen, dienstig voor den landbouw, waaronder inzonderheid uit- munt een houten wagenligter; A. de Troije, te Middelburg, voor een verbeterden tredmolen en een dito wanmolenC. Stout, te Tiel, voor een verbeterden twee-paardentredmolenE. van den Bosch, te Goes, roor een uitgebreide verzameling monsters zaaizaden en kunstmeststoffenen bronzen medailles aan: de hh. J. Giljam, te Ouwerkerk, voor een groenvoederkarM. Bolle, te Haamstede, voor een monster guanoW. C. Verhage, te Haamstede, voor 4 stel hoefljzers; P. P. Waldeck, te Loosduinen, voor monsters kalikimst- mest, en H. Nonneschuur, te Ouwerkerk, voor een kar. Des namiddags ten 4 ure werd er eene harddraverij gehouden voor paarden uit geheel Nederland, waaraan werd deeigenomen door vier paarden. De prijs, f 200, werd behaald door Koningin, zwart merrie, van den heer A. K. Kroes, te Zeeburg, bereden door den pikeur J. de Boer, en de premie, f 75, door Pomme, zwarten ruin, van den heer P. van Santen, te Rotterdam, bereden door den eigenaar. Des avonds werd een militair koncert gegeven door het gunstig bekende muziekkorps van het 3e regement infanterie te Bergen op Zoom, kapelmeester Schmidt, die voor de matinees en de koneerten op heden en morgen door de societeit Tot nut en genoegen was geengageerd. Donderdag werd door de leden in 32 rijtuigen een rijtoer gemaakt over Noordgouwe, enz. Menig huisvader, die in geldverlegenheid verkeert en het getal vnn hen die tot deze kalegorie behooren is groot en tot eene leening zijne toevlugt moet nemenstuit op inoei- jelijkheden; heeft hij geen waarborg of onderpand te geven dan ondervindt hij niet zelden teleurstelling en klopt te ver- geefs aan, en zelfs met waarborg eu onderpand heeft hij moeite zich het noodige te verschaffen. Een Staat, een Rijk, een mogendheid een regering daarentegen krijgt in den regel meer dan noodig is om uit den nood gered te worden; ja, hoe meer geld een land schuldig is, hoe meer geld men aan zulk een land leenen wil. Pranlcrijk levert thans weder het bewijs hiervan, Het vraagt tweeduizend millioen francs en krijgt meer dan viermaal zooveel; het neemt echter niet meer dan het verlangd heeft, ofschoon het ook dat meerdere zeer goed gebruiken kan maar niet alles op een oogeublik niet lang zal het duren of de republiek Erankrijk zal weder ge- noodzaakt zijn een beroep op het openbaar krediet te doen wil zij hare verpligtingen nakomen tegenover het Duitsche Keizerrijk aangegaan, verpligtingen die het gevolg zijn van den verschrikkelijken oorlogdoor de keizerlijke regeriug roekeloos aangevangen en door een republiekeinsche regering nog roeke- loozer voortgezet. Behalve den grooten financielen maatregel hier- boven vermeld, zullen de belastingen in dat land verhoogd en vermeerderd worden, zoodat de natie gedurende langen tijd onder zware, drukkende lasten gebukt zal gaan: een niet benijdenswaarde toestand die natnurlijk tot vele beschouwin- gen in de dagbladen aanleiding geeft. Deze hebben echter nog een ander hoogst gewigtig onderwerp te behandelende ver- kiezingen op 2 Julij a. s.ter aanvulling van onbezette plaatsen (ver over de bonderd) in de Dationale vergadering. Van den uitslag dezer verkiezingen zal natuurlijk de al of niet sterke positie van Thiers en zijn kabinet afhangenen dat alle politieke partijen in de weer zijn om zich in de volksvertegen- woordiging te versterken spreekt van zelf. De koningsgezinden, nl.de legitimistendie Hendrik V (den graaf van Chambord) op den troon willen zien; de keizerlijkende imperialistendie Napoleon III of Napoleon IV als keizer willen huldigen; de konstitutionneel-monarchalente weten de aanhangers van den graaf van Parijs; de republiekeinenziedaar de vier strij- dende partijen en van deze zal waarschijnlijk de lantstgenoemde de overwinning behalen. Jammer echter dat niet al de repu bliekeinen eenstemmig denken; veleu onder hen, wij bedoelen de zoogenaamde ultraas, dat zijn dezulken die Gambetta, Cremieux en hunne geestverwanten volgen, trachten iets te bezitten dat stellig niet is overeen te breDgen met 's lands belang; en kregen zij hunnen zin, clan voorzeker zou nog veel spoediger dan nu het geval zal zijn blijken dat Frankrijk niet geschikt is een gemeenebest -te wezen. Doch laat ons den tijd niet vooruitloopen voor het oogeublik althans is het als een geluk aan te merken dat dit land een gematigd-republie- keinsche regering heeft, en naar het zich laat aanzien zal vooreerst in de wijze van staatsbestuur geen verandering komen. Alle verandering is geen verbetering, zou men hier ook zeer goed kunnen zeggen; immers, gesteld de Bourbons wierden op den troon hersteld, dan zou, gelijk wij vroeger deden op- merkenin de eerste plaats een burgeroorlog onvermijdelijk zijn en in de tweede plaats de geestelijkheid nog veel meer dan zij thans reeds doetdrijven tot het doen van pogingen om den pans weder in het bezit van het wereldlijk gezag te stellen om daartoe te geraken moet oorlog met Italie gevoerd worden en een nieuwe oorlog, na den pas doorgestanen krijg, zou Frankrijk reddeloos ten gronde rigten. Kans voor Pius IX om weder als wereldlijk souverein een der europesche Staten te regeren bestaat er o. i. voor het oogen- blik volstrekt niet. Als geestelijk opperboofd daarentegen heeft de grijze opperpriester, het hoofd der katholieke christenheid, dezer dagen een hoogst zeldzaam feest gevierddat in alle vijf werelddeelen den geloovigen de gelegenheid aanbood om hem blijken van hunne gehechtheid en liefde, van hunnen J eerbied en hunne hoogachtiug te geven. Het vijf-en-twintig-

Weekblad van Haarlemmermeer | 1871 | | pagina 2