1871. Vrijdag, 7 Julij VAN AAN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. Twaalfde Jaar gang. Haarle miner meer. Ilaarleimnerineer, \y\Al'(//r JPrijs van het Abonnement: in het Jaarf 6,- Uiterlijli Woensdag* 3?rijs der Advertenlien van 16 regels 75 Cent, elke regel meer 12/2 Cent. KONINKLIJKE BESLUITEN. It ij is land. Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven VERSL AG van den TOESTAND der GEMEENTE Prijs van een enkel Nommee 15 Cent. ALLE TOEZENDINGENREDAKTIE EN UITGAVE BETREFFENDE, te aclresseren aan VAN BOAGA C°.te Amsterdam. Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. II A A It L E M M E It M It E It. t - Bij besluit van 21 Junij 1871, n°. 19, heeft Z, M. op een adres van N. Vinkte Haarlemmerliede en Spaarnwoude, houdende bezwaar tegen de uitsprnak van den militieraad ter aanwijzing voor de dienst van den jongste zijner 5 zonen Simon Petrus, loteling van de ligting der nationale militie van dit jaar, ofschoon deze, wegens de volbragte militiedienst vail twee zijner oudere broeders regt op vrijstelling had en verzoekende dat aan zijn eenoemden zoon zoodanige gunst worde verleend, als met de billijkheid mogt overeenkomenhet volgende besluit genomen Overwegendedat Simon Petrus Vink, de jongste eener fnmilie van vijf zonen, loteling der ligting van de nationale militie van (lit jaar, voor de gemeente Haarlemmerliede en Spaarnwoude, bij den militieraad vrijstelling vroeg wegens de volbragte militiedienst van twee zijner broeders; dat tot staving van die aanvraag de noodige bevvijsstukken werden over- gelegd; dat de militiekommissarisdaaromtrent door den burgemeester geraadpleegd bij herhating verklaardedat deze stukken in voldoenden staat waren en niet voor terugzending of verbetering in aanmerking behoefden te komendat niette- min in het overgelegd extraktstamboek betreffende de dienst van den oudsten broeder eeDe misstelling voorkwam, volgens welke deze niet ten voile den diensttijd had vervuld tot vrij stelling van een broeder vereischtniettegenstaande die diensttijd werkelijk volbragt was; weJke misstelling, den belanghebbende onbekend, door den militieraad niet werd opgemerktdat de loteling dientengevolge tot de dienst werd aaugewezendat hij, bouwende op de vrijstelling in 1866 door den militieraad aan den vierdeu broederin volkomen geiijke omstandigheden, verleend, olsmede op de verzekering van den militiekommis- saris dat de stukken in voldoenden staat waren zich niet van de uitspraak van den militieraad te zijnen aauzien vergewiste en daarvan niet in beroep kwam, met welke uitspraak bij eerst bekend werd toen hij den oproepingsbrief ter inlijving ontvins; dat op dat oogenblik de termijn on van die uitspraak in be roep te komen, verst.reken was; dat de voormelde feiten, te ?amen komende, het door hem gepleegd verzuim verklaar- baar en verschoonlijk niaken; gezien de tweede zinsnede van art. 127 der wet van 19 Augustus 1861 [Staatsblad n°. 127); hebben goedgevonden en verstaan: aan Simon Petrus Vink, loteling van de ligting der nationale militie van dit jaar, voor de gemeente Haarlemmerliede en Spaarnwoude ingelijfd bij bet 3e regement buzaren, ontheffing van de werkelijke dienst voor zijn geheelen diensttijd te verleenen." Naar wij vernemen zijnter vervulling van twee vakaturen in het kollegie van hoogheemraden van Rijnland, eene door de benoeming van den beer S. de Clereq Wz. tot dijkgraaf, en eene ten gevolge van periodieke aftreding, als eerste kan- didaten op de voordragten geplaatst de heeren J. van der Breggen Azn. te Noord-Waddinxveen en mr C. Coek te Leiden. Uitslag der aanbestedingen op Dingsdag 27 Junij 11., van; 1°. bet schilderwerk aan de scbolen en brandspuithuizen. Hiervoor werd ingescbreven door: A. van Opstall, voor f 250; Jan Meijer, voor f 300; M. van Daalenvoor 399, en L. Kieviet, voor f 499 zoodat het week aan den laagsten inschrijver, A. van Opstall, is gegund. 2°. het in orde brengen en begrinden van twee wegen in de dorpen. Daarvoor was ingeschreven door: J. van den Heuvel voor f 539, en M. van Daalen, voor f 569; gegund aan den laagsten inschrijver, J. van den Heuvel. van 28 Junij tot 4 .Tulij 1871. GEBORENAnna Maria Catharina, dochter van J. H. Hulscher en E. C. Holscher. Geerije, dochter van J. van Aalst en K. Kool. Jan Jacob Ott, zoon van H. F. Bultman en C. Ott de Vries. Adriana, dochter van A.Garritsen en M. van de Geer. CorneliaGerarda, dochter van J van Rhijn en A. Mens. Wijntje, dochter van A. Stolk en G. Zuidland. OVERLEDENPieter, oud 18 jaren, zoon van P. de Haan en M. C. Frankaert. Elisabeth, oud 28 weken, dochter van H. van der Laan en T. Pomper. Pieter Volkert, oud 8 jaren, zoon van L. Hulsbos en G. ae Vries. Catharina, oud 11 dagen, dochter van J. Bisschop en E. Wagenaar. ONDERTROLTVk DJ. Klomp met G. de Smeth. GEHUWDgeene. Het getal aangiften van poklijdnrs te Haarlemmermcer bedroeg tot den 4 Julij 1871 in bet geheel 92. Daarvan zijn overleden 31, dus /3 Aanstaanden Zondag 9 Julij, des namiddags ten half drie ure, zal in de kerk te Abbenes de intree-rede gehouden wor den door Ds. H. T. van Dolder, beroepen predikant van Gerkeskloosterin Friesland. Postkantoor van Vertrek te Haarlemmermeer. Tweede helft der maand Junij 1871. LIJST VAN BR1EVEN DIE, UITIIOOFDE VAN ONBF.KENDHEID DER GEADRESSEERDEN, NIET BESTELD ZIJN KTJNNEN WORDEN. 1. Wede. van WiekenbortHorst. VEBBETERING. In het Weekblad van 30 Junij 1871 komt op biz. 1, kolom 2, in de Notulen van den Gemeenteraadvoor: De heer Knaap is met dit antwoord niet tevreden. Hetwelk moet zijn De heel' Knaap is met dit antwoord tevreden. UITVOERIG en BEREDENEERD OVER HET JAAR 1870, opgemaakt door Burgemeester en Wetbouders van Haarlemmermeer, den 2 5 April 1871. Bevolking. De werkelijke bevolking op 31 December 1869 bedroeg 5903 mannen en 5256 vTouwen, te zamen 11,159 personen. Vermeer- dering gedurende het jaar: a. door geboorte 314 m. en 303 vr., te zamen 617; b. door vestiging iu de gemeente 346 m. en 301 vr., te zamen 647; geheele vermeerdering dus 660 m. en 604 vr., te zamen 1264. Ver- mindering gedurende het jaar: a. door sterfte 185 m. en 161 vr.te za men 346 6. door vertrek uit de gemeente 365 m. en 323 vr.te zamen 688 geheele vermindering dus 550 m. en 484 vr.te zamen 1034. Het verschil tusschen de geheele vermeerdering en de geheele vermindering bedraagt alzoo 110 m. en 120 vr.te zamen 230 meer. De bevolking op 31 December 1870 bedroeg derhalve 6013 mannen en 5376 vrouwen te zamen 11,389 personen. Als levenloos geboren werden aangegeven 21 m. en 20 vr., te zamen 41. Het getal gesloten huwelijken bedroeg 91. Zoo als reeds iu dc verslagen van vorige jaren is gezegd wenscht men de registers van den Burgerlijken Stand op ongezegeld papier gedrukt te zien. De registers der bevolking worden geregeld bijgehouden. Verkiezingen. Het getal kiezers bedroega. voor leden van de Twee de Kamer der Staten-Generaal 250 b. voor leden der Prov. Staten 244 e. voor leden van den Gemeenteraad 499. Bij de verkiezing voor een lid van den Gemeenteraad verkreeg de beer P. de Breuk den 17 Mei 99 van de 205, en bij de herstemming op den 31 Mei 171 van de 284 geldig uitgebragte stemmen. Gemeenlebestiiur. Het personeel van den Raad bestaat uit de heeren A. J. G. Timmermans, P. Knaap, B. Buis en P. Lanser, die in 1871 af- treden N. T. Dorbeek A. KuiperJ. van Vuuren Hzn. J. Klapwijk en A. van Riessendie in 1873 aftreden G. B. 't Hooft, P. de Breuk, J. Ten- sen en J. G. Schonedie in 1875 aftreden. Het personeel van Burgemeester en Wetbouders bestaat uit de heeren .T, VV. Lantzendorffer, burgemeester; J. van Vuuren Hzn., wethouder, die in 1872 aftreedten J. Tensen, wethouder, die in 1875 aftreedt. De burgemeester geniet dene jaarwedde van 1500, cn elk der wethou- ders als zoodanig f 150. In het personeel der gemeente-ambtenaren hebben de volgende verande- ringen plaats gebad In plaats van den wethouder W. Verploegh (overleden) is benoemd de beer J. Tensen, en in plaats van denzelfden, als raadslid, de beer P. de Breuk. Tot gemeente-opzigter is aangesteld J. Buijn. Tot boofd- onderwijzers C. H. den IlertogE. v. Zwetselaar en F. Zwart Gzu. De bulp-onderwijzers M. P. Boogaard, J. Oostenbroek en G. H. Zieleman zijn wegens vertrek eervol ontslagen en in bunne plaats benoemd A. Serne, M. van Tol en J. Kuilmanterwijl W. van der Spek als hulp-onderwijzer is aangesteld. De kweekeling D. van der Wal heeft door de benoeming van een hulp-onderwijzer ontslag bekomen en J. F. M. van der Plaat is tot kweekeling benoemd. De veldwachter H. G. Danens isten gevolge van een regterlijk vonnisontslagen en in zijne plaats aangesteld Avan der Watered. Tot leden der Plaatselijke Schoolcommissie zijn benoemd de heeren L. Houtkooper, J. W. Lantzendorffer, F. L. Faas en J. ten Hagen, de eerste in de plaats van het overleden lid W. Verploegh. Benoemd zijn tot leden van bet Burgerlijk Armbestuurde beer P. Bier (in de plaats van het lid F. W. Ackerman, naar elders vertrokken)en de heeren J. Maas- kant, L. van der Zon, A. van Reeuwijk en A. Colijn. De brandmeesters J. Roodenburg H. Meijer, J. C. van de Blocquery en H. C. R. Folmer heb ben als zoodanig bedankt en zijn in hunne plaats benoemd de heeren T. Schrama, P. Aarsen, P. van Reeuwijk en L. van der Zon. De brandmeester H. Bisschop (vertrokken) is vcrvangen door den heer D. de Vlieger. In de plaats van den opper-brandmeester J. Enthoven, die bedankt beeft, is geko- zen de heer P. S. Zijlmqns, en in de plaats van P. S. Zijlmans, die ten gevolge zijner benoemiug tot opper-brandmeester, als brandmeester bedankt heeft, is benoemd de heer J. Enthoven. De gemeente-veearts A. J. Klaarenbeek heeft, op verzoek, eervol ontslag bekomen, en in zijne plaats is aangesteld de heer J Cransberg. Tot gemeente-vroedvrouw is benoemd Geertrui Korenhoff. Plaatselijke VerordeningenDoor den Raad zijn gedurende het jaar vastgesteld 1 Strafverordening op het bouwen in Haarlemmermeer1 dito op het brandwezen 1 Belastingverordening op de invordering der opccnten op de personele belasting; 1 Verordening regelende den werkkring van de vaste Cominissie uit de leden van den Raad ter voorbereiding van betgeen waarover de Raad heeft te bcsluiten voor zooveel betreft de financial1 in- structie voor den gemeente-opzigter en 1 dito voor de gemeente-vroedvrouw; 1 reglement vopr het Burgerlijk armbestuur en 1 dito voor de Openbare scbolen (wijziging)waarvan er geene zijn vernietigd of geschorst. Dc voomaamste in den Gemeenteraad behandelde onderwerpen zijn ge- weestVaststelling van aanbestedingen. Kohieren van den Hoofdelijken omslag en Hondenbelasting. De Bcgrooting voor 1871. De Rekeningen van 1S69 van de Gemeente en van het Burgerlijk armbestuur. Snbsidie voor 1871 verleend aan bet Burgerlijk Armbestuur. Voortzetting van het proces met den aannemer J. W. de Heij, omtrent den bouw van het raad- huis. Besloten tot het bouwen van twee scholenwaarvan een reeds vol- tooid is. Benoeming van een gemeente-opzigter. Vaststelling van versehil- lende verordeningen reglementen en instruction. Benoeming van een wet- bonder en hoofd- en hulp-onderwijzers. Het verkrijgen van goed drink- water te Iloofddorp door het boren eener Northonscbe pijpwelwelke proefneming echter raislukt is. Archieven. Het archief dagteekent eerst van af December 1855. Of schoon jaarlijks belangrijk vermeerderende is bet evenwel nog niet van grooten omvang. De archieven worden beschreven in eenen inventaris. Het archief, ook dat van den Gemeente-Ontvanger, is in goeden staat. Geldmiddelen. Naar de laatste door Gedep. Staten afgesloten rekeuing over 1869, bedroegen de ontvangsten46,174.19de Uitgaven /35.550.97, sluitende die rekening alzoo met een saldo van/10,623.22. Volgens de door Gedep. Staten goedgekeurde Begrooting voor 1871, is het geraamd bedrag der Ontvangsten en Uitgaven /48,694.21J, saldo nihil. Gemeente-eigendommen. De eigendommen, die niet voor de publieke dienst zijn bestemdbestaan in eenige perceeltjes dorpsgrondbij de wet van 3 Dec. 1868 aan de gemeente afgestaan. Ze worden publiek verhuurd. Verder bezit de gemeente geene eigendommen dan die voor publieke dienst bestemd zijn. De eigendommen der gemeenten verkeeren in goeden toestand. Het bedrag der opbrengst of van de inkoinsten was f 496 bij publieke ver- pachting. De gemeente-eigendommen, voor de publieke dienst bestemd bestaan in1 raadbuis 9 scholen en 8 onderwijzers-woningen 5 brand spuithuizen, 4 schuthokken, 14 aanplakborden en 2 barenhuisjes. De toe- stand is in het algemeen goed. In 1870 zijn aanbesteed cenige schil- derwerken aan het raadhuis het bouwen eener school op den Ringdijk bij Halfweg en een aaubouw aan de onderwijzers-woning te Nieuiv-Vennep overigens zijn geene audere werken tot stand gebragt dan het gewone jaar- lijksche onderhoud der gebouweu de kosten van een en ander hebben be- dragen f 4605. In 1870 bezat de gemeente geene stratenriolen of waterleidingen maar alleen de markt in het Hoofddorp. In 1870 zijn twee wdgen in de dorpen begrind, ter gezamenlijke lengte van 765 meters, voor de som van f 934. In 1871 hoopt men weder enkele wegen hard te maken. De niet begrinde wegen verkeeren, vooral des winters, in on- gunstigen toestand. De brug over de Hoofdvaart te Abbenes, welke voor gemeenscbappelijke rekening van de Gemeente en den Polder is gebouvvd wordt ook voor gemeenschappelijke rekening onderbouden zij verkeert in goeden toestand en heeft dit jaar niets gekost. Havens bestaan hier niet. De gemeente heeft in eigendom twee begraafplaatsen waarvan een in het Hoofddorp en ecu te Nieuw-Vennep. Ofschoon die begraafplaatsen nog niet geheel zijn opgehoogd verkeeren zij voor zoover ze zijn afgewerktiu goeden toestand. Werken, niet aan de Gemeente behoorende. De wegen in de gemeente zijn het eigendom van den Polder, en worden door het Polderbestuur goed onderhouden. De begraafplaatsen van Kerkgenootscbappen zijn 1°. die van de Hervormde gemeente Houtrijk en Polanen (burgerlijke begraafplaats) 2°. die der R. C. gemeente van den H. Franciscns de Sales, op C. 12;' 3°. die der R. C. gemeente van den H. Johannes den Dooper, op I. 30 4°. die der R. C. gemeente van O. L. V. Onbevlekte Ontvangenis, op PP. 1 j en 5°. eene partikuliere begraafplaats (grafkelder) van Dr. J. P. Heije op Abbenes. Allen verkeeren in goeden toestand. 3Iedische Politic. De reinheid der openbare wegen laat niets te wen- schen over. Het water in den Polder is, vooral des zomers, zeer slecht. De ververschingdes zomers bij lagen waterstand geschiedtmeestol aan het stoomgemaal den Leeghwateralwaar bet water het beste is. Het wa ter in den Polder verbetert daardoor wel eenigzins, maar blijft evenwel toch onvoldoende. Bij alle scbolen zijn regenbakken gemaakt, welke ruimschoots in de beboefte der kinderen kunnen voorzien vele menschen die geen regenbakken hebben, maken ook gebruik van die bij de scholen. Op het reinigen van sekreten enz. is den 14 Junij -12 Julij 1866 eene verordening gemaakt, waaraan zooveel doenlijk de hand wordt gehoudenterwijl aan de onderwijzers van tijd tot tijd zuiveringsmiddelen worden verstrektom de sekreten bij de scholen te zuiveren. De slooten in de beide dorpen, die zeer nadeelig waren voor den gezondheidstoestandzijn alien gedempt. Heerschende ziekten. - Omtrent de in 1870 geheerscht bebbende ziek tenleggen wij bij deze over afschriften van de door de geneesheeren iu- gediende verslagen omtrent den gezondheidstoestand in de gemeente. Verslag over den algemeenen gezondheidstoestand over het jaar 1S70, door J. Bolkestein, genees-, heel- en verloskundige. //Gedurende de eerste maanden van het jaar waren het meest voorkomende inflamatoire toestanden, als: pneumonia en angina membr., erysipelas, enz. //Een enkel geval van angina dipht. deed zicli voorevenzoo kwamen in de zomermaanden gevallen van tnssis quinta voorevenzoo sporadischc gevallen van typhuseea enkel geval van febr. perniciosae zoo zag men in den herfst weder gevallen van angina membr. febr. intermittens die steeds zich alhier voordoet. Epidemische ziekten hebben er niet ge heerscht en was de algemeene gezondheidstoestand gunstig. HaarlemmermeerFebr. 1871. (got.) J. Bolkestein." //Rapport over den algemeenen gezondheidstoestand van Nieuw-Vennep over 1870, aan het Edel Achtb. Bestuur der Gemeente Haarlemmer meer van A. C. van Dorsten plaatselijk genees-heel- en ver loskundige. //De algemeene gezondheidstoestand over 1870 was zeer gunstig. //In't begin van het jaar kwamen voor enkele gevallen van tussis quinta angina, angina membr.bronchitis en pneumonia. //In den zomer enkele gevallen van typhus cn in het najaar enkele ge vallen van febr. intermittens. uNieuw-Vennep, 4 April 1871. (get.) A. C. van Dorsten." Maatregclen om de verbreiding van epidemische ziekten tegen te gaan waren in 1870 dus niet noodig. Begraafplaatsen. Hierin zijn geene wijzigingen aangebragt. In 1870 werden begraven: op de algemeene burgerlijke begraafplaats te Hoofddorp 160 op die te Nieuw-Vennep 61 en op die nabij Houtrijk en Polanen 18 lijken op de bijzondere begraafplaats der R. C. gemeente op C 12, 32 lij- ken op de begraafplaats der R. C. gemeente te Hoofddorp 46 en op die te Nieuw-Vennep 31 lijken totaal 348 lijken. Gad- of Ziekenhuizen en Krankzinnigengestichlen bestaan bier niet. Geneeskundige dienst bij armenverpleegd in hunne woningen. De armen worden gcnecskundig behandeld door de geneesheerenin deze en aangrenzende gemeenten gevestigd de behandeling geschiedt schier uitslui- tend voor rekening van het Burgerlijk Armbestuur dewijl de Kerkelijke Armbestureu zicli niet dan uiterst zeldzaam met de geneeskundige verple- ging van armen inlaten. In 1870 werden slechts 11 kinderen gratis gevaccineerd. In 1871 is aan een ieder op al de scholen in deze ge meente gelegenheid gegeven om zich gratis te doen vaccineren waarvan zeer veel gebruik is gemaakt.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1871 | | pagina 1