- 106 - Landbonw. Politick Overzigt. 30 Junij 6 Julij 1871. CiejRcnsdc Herigten. Voor kosten van geneesmiddelen is aangewend 2662.41. Koepok-inentingHet aantal koepok-ineDtingen in het afgeloopen jaar bedroeg 48 in 1869 was dit 38 in 1868, 138, en in 1867, 71. In 1870 werdter verkrijging van goed drinkwater in het Hoofddorp eene proef genomen met NorthonsChe pijpwellen. Die proef is eckter mis- lukt. Het water, dat verkregen werd, was, ook voigens het oordeel van den geneeskundigen inspecteur, oubruikbaar, zelfs voor technisch gebruik. Eene Gezondheids-Commissie bestaat hier niet. Wordt vervolgd). Het vervrer van aardappelen uit het Westland, dat legen- woordig belangrijk is, bepaalt zich bijna alleen tot lict binnen- land. Met Engelschen toch iswegens te laag geboden prijzen, geen rekening kunnen getrofFen worden terwijl het zuiden van Frankrijk in staat is aan vele vragen te voldoen waarvan door Engeland wordt gebruik gemaakt. Het was te voorzien dat de aardappelen niet lang hiog in prijs zouden blijvenmaar genoemde omstandigheid heeft medegewerkt om de markt spoe- diger te doen dalen. Er wordt anders naar genoegen gerooid, zoowel wat het besehot als de grootte der knollen aangaat. Dat de verbouw van den aardappel hoe langer hoe meer uit- breiding verkrijgt, bleek ook in het voovjaartoen kleine, in kistjes afgewogen hezendingen uieuwe aardappelen te Amster dam van Madeira werden ontvangen. Capelle (Langstraat), 30 Junij. De hooibouw is thans in vollen gang. Aanvankelijk werkte het weder er niet op, en de schoone Idaauwe kleur, waarop men hier zoo gesteld en die voor den handel zoo verkieslijk is, seheen men niet te zullen behouden. Wind en zonneschijn hebben echter veel goed gemaakt, zoodat er veel hooi droog is gekomen. Men rekent de opbrengst gemiddeld op 650 a 700 kil. per pond of 100 rijnl. roedenhetgeen meer dan middelmatig mag ge- noemd worden. Van prijzen is nog niets bekend. Ook in deze streken slaan alle zoinervruehten zeer schoon te velde; alleen de vniohthooraen hebben veel geleden en de vernielende boomrups doet ook tbans daaraan nog zeer veel schade. Uithuistermeeden1 Julij. De storm uit het noord- westenwelken wij hier in het begin dezer week gehad heb ben, heeft aan de tuin- en veldgewassen veel schade veroor- zaakt, doch indien de tegenwoordige warmte eenige dagen blijft aanhouden zal alles zich wel spoedig weer herstellen. Wij hebben hier over 't algemeen schoone vruchten en gras en klaver is er overal ruim voorhanden. Sommige landbou- wers ziju al aan 't maaijen geweestwelke daarom nti sterk naar droogte verlangen. De kersenboomen leveren zoo weinig, dat een boomgaard bij Utrecht, die verleden jaar 450 opbragt, thans voor 10 verpacht is. Ameroilgen3 Julij. Het water op de rivier den Rijn is nog steeds wassende. De beneden-polder van Wijk bij Duur- stede tot Beusichem is reeds onder water gelooprn, en het afgeraaaide hooigras weggedreven. Bij volslagen gebrek aan voeder zal men, zoowel nu als in den aanstaanden winter, niet weten wat met het vee te doen. Zlltplieil, 4 Julij. In den tuin van Mevr. de wed. E. van D bij de Vischpoort, staat een rozenboompje, bijna negen jaren oud, aan hetwelk men thans nagenoeg 1600 rozeri kan tellen, in aanvankelijkenmeer gevorderden of vollen bloeiterwijl daarenboven het aantal kuoppen onbegrijpelijk grout is. Zulk eene vruchtbaarheid komt bij deze soort van treurrozen in ons klimaat zelden voor. De in het openbaar gehonden grasverkoopingen van de hooilanden onzer gemeente hebben de aanzienlijke som van 24,927 opgebragt, waarvan 10 100 voor de landen aan de graafschapszijde en/ 14,827 voor die aan de veluwsche. In het vorige jaar was de opbrengst 23,133. Slieek, 4 Julij. De berigten over den hooioogstdie thans in vollen gang is, luiden zeer gnnstig. Allerwege valt de hoeveelheid mee, zoodat de aanvankelijk gekoesterde vrees, dat er weinig ingezameld zou worden geheel ongegrond is geweest. Hier is sprake van het oprigten van een kalvermarkt en het houden van een groote wolmarkt in de maand Junij. Deventer4 Julij. Bij eene dezer dagen gehouden ver- pachting van het gritsgewas van de landen der gemeente heeft dit opgebragt de som van/7803. De totale opbrengst van het grasgewas van de landen dezer gemeente is tot nu 22,000. Sedert er geene premien meer worden uitgeloofd voor het dooden van schadelijk gedierte, worden in deze environs steeds vele jonge vossen gevangendie echter voor engelsche rekening tegen hooge prijzen worden opgekoeht. De IJssel is in de Iaatste dagen zoodanig gewassen dat alle uiterwaarden zijn ondergeloopen. Men is overal bezig het op stain staande gras te maaijen en het naar hoogere streken te vervoeren. Uit vele landen wordt het vee reeds weggehaald en naar de stallen gebragt. Vele akkers, met aardappelen en rogge bezet, werden geinundeerd. Deze zullen waarscbijnlijk geheel verloren zijn. De rivier gelijkt op eene zee. Het XXVste landhuishoudkundig Congres te Groningen heeft o. a. behandeldde grondverbeteringdoor kleidelven terp-aarde of wiergrond en zeeslib; het draiueren van grond met steenen buizen; het gebruik van hulp- of kunstmest- stoffenen het beklemregt. Ook is besloten een adres van adhaesie op te zenden aan het hoofdbestuur der Maatschappij tot bevordering van Landbouw in Zeeland betreffende het land- bouw-onderwijs. De tienden-kwestie heeft ook haar beurt gehad. De beide over dit cmderwerp gestelde vragen luidden 1°. Zou voor den Nederlandschen Staat het oogenblik niet zijn aangebroken, om de tienden door middel van onteige- ning ten algemeenen nutte op te heffenonder bepaling, dat de tiendpligtigenhetzij op deze of eene andere wijze, den Staat daarvoor schadeloos zouden moeten stellen? 2°. Is het wenschelijk een adres van die strekking aan de Regering te rigten? Na een vrij uitvoerige discussie, waarbij de heer Cremers de meening verdedigde, dat men zich gevvoonlijk overdreven voorstellingen maakte van de schadelijke werking der tienden, werden de beide vragen bevestigend beantwoord en werd een commissie benoemdbestaande uit de heeren Sloet Gratama en Hartog, tot het ontwerpen van het adres. Ten noorden van de haven van Blokzijl wint het land door aanspoeling dermate aau dat het dijksbestuur reeds in staat is het gewas van aangespoeld landbestaande uit onderschei- dene perceelen van zoogenaamde „hanebollen", publiek te verhuren. Uit Vreeswijk wordt gemeld: De Keulsche vaart is gestremd tengevolge van den hoogen waterstand; schippers, pachters van graslandbouwersalien lijden hierdoor ontzettende schade. Zaturdag en Zondag was men druk in de weer met grasmaaijen, om het gemaaide daarna terstond op hooger ge- legene plaatsen te brengen. Enkelen is dit mogen gelukken, maar van velen zag men het in de rivier drijven. De paardenmarktden 29 Junij te Zwolle gehouden, was vrij levendig in handel. Er waren omstreeks 100 stuks aan- gevoerdwaaronder van goede soort, die/300 a 350 konden opbrengen; de mindere soorten werden verhandeld tot/160, 100 en 80. De afdeeling IJsseloever der Oeldersche Maatschappijvan Landbouw heeft in hare Iaatste vergadering besloten, te Apel- doorn in het laatst van September a. s. eene tentoonstelling te houden van granenvoedergewassen, boom- en tuinvruch- tenbloemen enz.tot regeling waarvan eeiie commissie is benoemd. Uit de afdeelingskas is eene som daarvoor aange- wezen en staande de vergadering zijn reeds door vele leden geldelijke bijdragen toegezegdterwijl men zich met die van anderen vleit, ten einde in staat te zijn eene luisterrijke tentoonstelling te houdenwaarop een ieder zal kunnen iu- zenden, onverschillig of hij lid der maatschappij is of niet. In zuidelijk Busland, vvaar de temperatuur des zomers gemiddeld 45° R. bereikt, mengt men, voigens de Landw. Anzeigerom het stremmen en zuur worden van melk tegen te gaaneenige droppels versch geperst sap van den rnie- rikswortel of zee-radijs Cochleria Armoraciaonder de melk. Dit eenvoudig middel wordt daar steeds met goed gevolg aangewend. Den 4 Julij werd door de polilie te Groningen wederom een onderzoek ingesteld naar het vereischte gewigt der aan de markt gebragte stukboter. Dit onderzoek had ten gevolge, dat tegen R. H. de Vries, van Roden, proces-verbaal is op- gemaakt. Onder zijne bekeurde boter bevonden zich zelfs stuk- ken, die op de 5 ons een half ons te ligt waren. Ook door een ander was nog boter aangevoerd, die het vereischte gewigt niet hadzoodat hij hetzelfde lot onderging. Leeuwarden4 Julij. De lste afdeeling van de Friesche Maatschappij van Landbouw en Veeteelt hield zich in hare vergadering van den 12den Junij jl. bezig met de zaak, reeds in eene vorige bijeenkomst met zooveel belangstelling bespro- kennl. den boterhandel. In de vorige bijeenkomst was reeds geconstateerd, dat, indien de boter zoo goed werd toebereid als mogelijk is, en indien de waar naar de innerlijke waarde werd betaaldde provinciale rijkdom jaarlijks met 2 a 3 millioen zou kunnen worden vermeerderd en dat de prodh- centen, maar vooral de wijze waarop de boterhandel tot heden wordt gedreven, als de oorzaken van de winstderving tot dat bedrag waren aan te merken. Thans zocht men naar de mid- delen om in den bestaanden toestand verbetering aan te bren gen. Dit stond vast, dat, alleen wanueer de koopman de boter naar de waarde betaalde, de producent zou worden opgewekt boter van de beste kwaliteit aan de markt te bren gen. Daarom, meende men, moest er worden gezocht naar een middel om den handel er toe te brengen de tot heden gevolgde manier van koopen te laten varen en bij openbaren verkoop op de iveekmarkten te koopen de soort, die hij ver- langde. Het middel om dit doel te bereiken was, naar het oordeel van de vergadering, het oprigten van eene vereeniging onder den naam van Boterbondwiens leden zoo mogelijk in overleg met de boterhandelarenzullen trachten openbaren verkoop van de vaten boter naar de innerlijke waarde te bevorderen. Aan eene commissie werd opgedragen de grondslagen voor deze vereeniging te ontwerpen en in eene volgende vergadering aan de leden, die zich alien tot toetreding beteid verklaarden, ter goedkeuring aan te bieden. In de Tweede Kamer der Staten-Generaalis bij de behan- deling van het hoofdstuk binnenlandsche zaken der staatsbegrooting over 1871, door den heer Rombachtoen hij de. aandacht der ministers vestigde op de longziekte, die meer offers eischt dan de veepest, tevens gevraagd, of niet eerlang een ontwerp van wet tot regeling van de veeartsenijkunst zal aangeboden worden. De minister van binnenlandsche zaken heeft daarop geantwoord, dat hij de vraag, die de heer Rombach deed, gaarne in over-/ weging nemen zal. Naar aanleiding van eenige opmerkingen van den heer Taets van Amerongen, in de Tweede Kamer der Staten-Generaal gemaakt bij de behandeling van de afd. nijverheid, hoofdstuk Y der Staatsbegrooting over 1871 (binnenlandsche zaken), heeft de minister te kennen gegeven, dat met het aanleggen van dennenplantsoen in de duinen niet voortgegaan zal worden. De heer Panis, rijksveearts te Eecloo, meldt her volgende buitengewoon geval, dat hij in zijne praktijk ontmoette: Een jagthondzuiver ras, behoorende aan den jager van Daele, te Assenede, had zes jongen geworpen en opgebragt tot ze hem konden missen. Nu wierp eene zeug, toebehoorende aan C. Baecke, ook te Assenede, acht jongen en stierf een half uur daarna. Niet wetende hoe de jongen in 't leven te behouden, en reeds besloten die aan een zekeren dood over te laten, werd door den heer Panis voorgesteld, bij wijze van proef (daar hij zich herinnerde eens jonge katten te hebben zien op brengen door honden) den jagthond in het nest te plaatsen, en het gaat goed, de hond kweekt de acht jonge varkens op. Zondag 2 Julij werden in Frarkrijk ruim honderd volks- vertegenwoordigers gekozen, ter aanvulling van de opene plaat sen in de nationale vergadering, die nog steeds te Versailles haren zetel heeft, in welke stad ook nog de landsregering gevestigd is, ofschoon Parijs, nog altijd de hoofdstad, tot orde en rust is teruggekeerd. De uitslag van die verkiezingen is allezins geschikt om aan Thiers redeu tot blijdschap te geven, want voor het meerendeel zijn de nieuwe afgevaardigden voorstanders van de gematigde republieknoch de keizers- gezinden, die Bonaparte op den troon willen herstellen, noch de legitimistendie van Hendrik V als koning van Frankrijk droomen, noch de radikalen die de commune-beginselenzoo zij ze al niet toegedaan zijn, toch niet verwerpen, hebben een eenigzins aanzienlijke versterking hunner partij gekregen van de orleanisten spreken wij niet, want al meer en meer schijnt het vermoeden niet ongegrond te zijn, dat de gema tigde republiekeinen, althans de meesten hunner, geduldig af- wachtende konstitutionneel-koningsgezinden zijn, die, zoodra de gelegenheid gunstig is, gaarne Lodewijk Eilips II tot koning der Franschen zullen uitroepen. Doch zoo ver is het nog niet. Voor het oogenblik heeft Frankrijk tot eerste en voornaamste taak, aan zijne wedergeboorte te arbeidenen naar het schijnt wil het met alien ernst, met alle liefde deze taak volbrengeu. In DuitscMand volgen de triomfictogten der overwinnende troepen uit Frankrijk huiswaarts teruggekeerd, elkander op, in de hoofdsteden der staten die het Duitsche Rijk uitmaken. In Fmgeland wil men een krachtige hand slaan aan de lier- vorming van de legerorganisatie. Voor Italie is de 2 Julij 1871 een onvergetelijke dag: Op dien dag hield koning Victor Emanuel zijnen plegtigen intogt te Rome, welke stad daags te voren werkelijk de hoofdstad des Rijks geworden is. De ontvangst van dien vorst was zeer luisterrijk en thans gelijkt Rome veel op Jeddo, de hoofdstad van Japan; het heeft een wereldsch en een geestelijk opperhoofdVictor Ema nuel (de taikoen) resideert op het Quirinaalpaus Pius IX (de mikado) woont op het Vatikaan. Mejufvr. Willemina Taats, wed. van den lieer Willielin Amend, onlangs te Rotterdam overleden, heeft o. a. de navolgende legateh vermaakt als aan de nederd. her v. gemeente te Rotterdam voor hare kerkelijke bchoeften 5000, en ten behoove van hare armenverzorging mede f 5000; aan het nederd, geref. burgerweeshuis te Rotterdam /5000; aan het kinderzieken- hnis te Rotterdam /2000; aan de werkinrigting voor hulpbehoevende blinden te Rotterdam f 2000aan de Vereeniging tot het verleenen van hulp aan minvermogende ooglijders voor Zuid-Holland te Rotterdam/1000; aan de inrigting voor doofstommen-onderwijs te Rotterdam f 1000aan het kollegie if Tot nut der Zeevaart" te Rotterdam, ten behoeve van het weduwen- en weezenfonds van dat kollegie, f 3000aan het kollegie Zee- manshoop te Amsterdam, insgelijks ten behoeve van het weduwen- en weezenfonds van dat kollegie, 2000; aan het Nederl. Bijbelgenootschap f 2000 aan het Nederl. Zeudelinggenoofochap 2000 aan de remonstr. gemeente te Rotterdam, ten behoeve van hare armverzorging, f 1000aan de luth. gemeente te Rotterdam, ten behoeve van hare armverzorging, /1000; aan de duitsch-evang. gemeente te Rotterdam, ten behoeve van hare arm verzorging, f 1000aan de israel. gemeente te Rotterdam, ten behoeve van hare armverzorging, /1000; alles vrij van successieregt. Den 25 Junij jl. is op de bergen in het Loire-departement sneeuw gevallen. De leening van den Oosterspoorweg, groot f 11,000,000, is bijna volteekendhet eindbedrag is echter nog niet oversckreden, zoodat aan de inschrijvers hun bedrag geheel toegekend wordt. Deze spoorweglijn mag een blijde opkomst heeten voor het Gooiland. Met betrekking tot de rustverstoring, onlangs te Haarlem voorgevallen, berigt de Haart. Ct. het volgende//Sedert eenige dagen liepen des avonds eenige jongelieden door de stad, zingende dat het kermis moest zijn. Blijk- baar was er ontevredenheid over het raadsbesluit, bepalende, dat de in de vorige week invallende kermis dit jaar niet doorgaat: Daarbij kwam dat aan de groote fabrieken van de heeren Previnaire C°. aangeplakt was geweest, dat deze met 1 Julij zouden gesloten worden. Hoewel deze aan- kondiging later was teruggenomen, was daardoor toch opgewondenheid bij de honderde daar werkzame arbeiders teweeggebragt. Des avonds omstreeks half 9 ure verzamelde zich eene volksmenigte op de Groote Markt, welke langzamerhand aangroeide; groote scharen kwamen, zingende en tierende, voor de woning des burgemeesters bijeen. Toen na verloop van een uur de zaak een dreigend aanzien kreeg, werd de hulp van de kavalerie inge- roepen. Kort voor de aankomst van deze werd een glasruit in de woning des burgemeesters met een steenworp verbroken. De kavalerie deed de straten ontruimen en ten 1 lire zijn de kavalerie-patrouilles ingerukt en was de rust hersteld." De heer D L. de Ridder, die den 29 Januarij jl. zijn lOOsten ver- jaardag heeft gevierd, is den 29 Junij te Rhenen overleden. Een ongehuwd slagersgezel te Tzum, die zich van jongs af aan het gebruik van sterken drank had overgegeven, heeft zich in dronkenschap den hals afgesneden. Dat zulk een geval in dit overigens zoo stil dorp eene groote sensatie teweeg bragt, behoeft geen betoog. Den 3 dezer werd te Wijhe een vat boter ter markt gebragt, dat voor de helft met water was gevuld. De kooper heeft echter de zaak met den boer afgemaakt, en deze heeft het vat boter om niet en daarenboven nog een zekere som geld van den boer uitbetaald gekregen, als hij het maar niet openbaar maakte. Het ware echter wenschelijk dat dergelijke misdrijven voor den regter werden gebragt en dat deze de bedrijvers naar behooren strafte. Te Ridderkerk zijn den 2 Julij, hij het vrij hevige onweder, dat in den laten namiddag losbarstte, van een boer, digt bij het dorp, drie jonge runderen, en van een anderen, aan den straatweg, een paard deor den bliksem doodelijk getrofFen. Voigens de aanteekeningen, voorkomende in de registers van kerk- meesters der Groote- of St.-Bavooskerk te Haarlem, is in 1659 aan de ztiidzijde achter den predikstoel een raam geplaatst, voorstellende het wapen van het hoogheemraadschap van Rijnland, alsmede de wapens van dijkgraaf en hoogheemraden. Dit raam is door verschillende omstandigheden vernie- tigd en geheel weggeraaktj in 1817 was daar van alleen nog zigtbaar het wapen van het hoogheemraadsehap. Dergelijk raam werd in 1698 door dijkgraaf en hoogheemraden van Rijnland aan de kerk te Lisse geschonken, en was vervaardigd door Willem van CleefF en Pieter Loover, glasschilders te Rotterdam. Dit raam, hetwelk zeer weinig had geleden, werd voor wei- nige jaren bij eene verbouwing der kerk te Lisseop last van kerkvoog- den weggenomen en verkocht. Voor rekening van jhr. dr. J. P. Six van Hillegom en A. van Stralen, leden der Prov. Staten van Noord-Holland en mr. A. J. Enschede, archivaris der stad Haarlem, werd dit raam ge- kocht en te Roermond door den heer F. Nicolasglasbrander aldaarher steld en bijgewerkt, voigens de teekeninggemaakt door den heer A. van der Steur jr. architect der Groote Kerk te Haarlem. Het aldus herstelde en vergroote sraam is aan het einde der vorige week geplaatst in de Groote Kerk, daar waar oorspronkelijk het raam gestaan heeftdoor dijkgraaf en hoogheemraden van Rijnland geschonken. Te Tachau (in Oostenrijk) zijn bij eene wolkbreuk 15 personen om- gekomen en al het vee is verdronken. Nabij Kingsbridge (Engeland) op de zoogenaamde Erleston Sands v is eene droevige gebeurtenis voorgevallen. Mevrouw Blackwill, kortelings van hare huwelijksreis teruggekeerd en slechts 25 jaren oud, schijnt onderhevig te zijn geweest aan slaapwandelen ten minste zij verliet des nachts onbe- merkt haar huiswandelde naar buiten en stapte op een kwartier afstands I

Weekblad van Haarlemmermeer | 1871 | | pagina 2