1871 Vrijdag, 14 Julij. VAN AAN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJ1). Twaalfde Jaargang. Provinciale Stateo van Noord-Holland. Haarlemmermeei', Prijs var <et A_bonnement: in liet Jaar Prijs der A.dvertentieri van 16 regels 75 Centelke regel meer 12 /2 Cent. Zitting van Dingsdag 11 Julij. Maarlemmernieer-Polder. MaarSemmermeer. Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven van 5 tot 11 Julij 1871. A A R L EIIIIE RIIE E I! Prijs van een enkel Nommer 15 Cent. ALLE TOEZENDINGEN, REDAKTIE EN Til TG AVE BETREFFENDE te adresseren aan VAN BONGA C0., te Amsterdam. WliterlljU Woenstlng.) Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. In deze Zitting is o. a. aangenomen de begrooting van het pro- vinciaal bestuur, voor zooveel het rijksbestnur is voor 1872 en de rekening der provincie over 1869. Voor de beharding van wegen onder Schoorl is een subsidie verleend van yc der kosten tot een maximum van f 10,000. Aan de gemeente Alkmaar is voor de verbetering van den Munnikenveg en van een gedeelte van den Frieschen en Hoornschen weg een subsidie verleend van der kosten tot een maximum van 3400. hen verzoek van bestuurders van den Holendrechter- en Bullewijker polder, om vergoeding van, of eene bijdrage in de kosten wegeus afdammingen te Ouderkerk, Abcoude en aan den Voetangel, is afgewezen. Voor den Braakpolder, onder Hoogwoud en voor den West- wonder polder zijn reglementen van bestuur vastgesteld. De voordragten tot wijziging van de reglementen van bestuur voor den polder de Westerkoog, den polder de Zeevang, den Haarlemmermeerpolderde baDne Berkhout, den Kevevdijk- schen Overscheenschen polder, den Koog- en Bleekmeerpolder den Litboornschen polder en den Kalslager polder, zijn aan genomen. Ann den koncessionaris voor de voorgenomen droogmaking van het noordelijke gedeelte van de Legmeerplassenis een subsidie verleend van 35,000. Blijkens Proces-Verbnal van aanbestedingis: 1°. W. van den Berg, te Haarlem, aannemer geworden van het werktot het bowmen van een brug over den Benne- broekerdwarstogtvoor de som van/ 3895. 2°. Van bet onderhoud der stoomtuigen van den Haarlem mermeerpolder zijn aannemers geworden de directie der ijzer- gieterij de Prins van Oranje, te 's Gravenhage; hiervan kan ecbter geene som worden opgegevenom reden niet bekend is wat geleverd of gerepareerd moet wordenof wat in den tijd, zoolang het onderhoud duurtbreken kan; 3°. Van het onderhoud van gebouwenbruggenbeschoeijin- gen, enz. vaD den Haarlemmermeerpolder, over het jaar 1871 en over de maanden Januarij, February en Maart 1872, zijn aannemers geworden: van perceel N°. 1. M. van Essen, te Haarlemtnermeervoor f 1948.50 2. Gebr. Bos, te idem,.1149, 3. B. Kruikemeijerte idem,1395. 4. J. C. Guldemond, te Sassenheim,. 888. 5. S. Guldemond, te Hillegom877. 6. B. Kruikemeijer, te Haarlemmerrneer, 1 575. 7. J. Hulsbuste idemU85. 4°. Van het onderhoud van grind,wegen in den Haarlemmer meerpolder zijn aannemers geworden van perceel N°. 1. II. Raaphorst, te Haarlemmerrneer, voor f 595. 2. W. W. Wamsteker, te idem,424. Naar men verneemtligt. de rekening der Herv. Gemeente van Haarlemmerrneer, over 1870, ter inzage der Gemeente- leden van Vrijdag 14, tot Vrijdag 21 Julij 1871, ten liuize van den koster. Op den 18 .Tulij e. k. zal alhier de verkiezing voor vier leden van den Gemeenteraad plaats hebbenter voorziening in de vacaturenwelke zullen ontstaan door de aftreding van de heeren A J. G. Timmermans, B. Buis, P. Knaap en P. Lanser. Bij de barddraverijden 11 Julij jl, te Nieuw-Vennep geboudenis de uitslag geweest als volgt: Van de boerenpaarden is de prijs behaald door bet paard van C. Bulk, te Haarlemmerrneer, en de premie door bet paard van J. de Jong, te Haarlemmerrneer. Van de paarden van zessen klaar werd de prijs gewonnen door bet paard van C. Bulk, voornoemd, en de premie door het paard van J. de-Jong, mede voornoemd. GEBORENMargarethn, dochter van P. Schalk en E. de Vos. Cor nelia, (lochter van J. Griekspoor en M. van Groningen. Jan, zoon van 1). van Wijk en A. A. Branderhorst.. Lijsje, dochter van C. Rooden- bnrg en V. Lelieveld. Jacob, zoon van K. Beers en G. de Boer. Gijsbertje, dochter van H. den Dekker en A. van der Heijden. Geertje, dochter van C. van Aalst en D. Bijl. Hendrik, zoon van J. Bakker en A. van den Ilont. Maria Heudrika, dochter van J van der Pol en A. Eijk. OVERLEDEN.- Pieter Rijlaarsdam, oud 36 jaxen, gehuwd met II. C. Boer. Adriana Petronella, oud 11 jaren, dochter van W. Paans en C. Bronvver. Grietje, oud 8 maanden, dochter van J. Lakeman en A. van -Es- Ilendrik, oud 6 maanden, zoon van Aagje de Ilaan. ONDERTROUWD: R. Koopman met C. Boon. GEHUWD: W. E. van den Bedem met D. J. Ratte. De minister van binnenlandsche zaken heeft don 4 dezer de volgende missive aan Gedep. Staten der provincien gezonden: „De vraag is mij voorgelegd, of de verkiezing van gemeen- teraadsleden in 1871 niet naar den vermoedelijken uitslag der volkstelling van 1869 zal moeten geregeld worden. Ik meen die vraag ontkennend te moeten beanlwoordenen heb de eer u hiervan kennis te geven, ten einde de gemeente- besturen in dieti geest in te lichten. Zoolang niet het cijfer der inwoners naar die volkstelling officieel vaststaatzal niet tot vermeerdering der raadsledenwaartoe de uitslag dier volkstelling vermoedelijk aanleiding zal geven knnnen worden overgegaan. Het zou nu de uitslag nog niet volkomen zeker is, kunnen gebeurendat een verkeerd cijfer tot grondslag genomen wierd en de vermeerdering van het getal raadsleden tot een onwettigen toestand leidde. Er sehijnt ook geen reden te kunnen bestaan om op den uitslag der volkstelling vooruit te loopen en het getal te kiezeu leden naar den vermoedelijken uitslag te regelen. Het eenige ongerief, dat bij nitstel ontstaan kan, is, dat de kiezers later nogmaals opgeroepen zullen moeten worden." Men schrijft uit, Roermond van den 9 dezer: „Het heugt nog iedereenwelke ontzettende verwoestingen de veepest, weinige jaren geledenin Nederland heeft aan- gerigt eu hoevele millioenen dit aan de scbatkist heeft gekost; daarom werd bij het op nieuw uitbreken der veepest, zeer spoedig en te regt, alle invoer van vee verboden. Niettegen- staande dat verbod worden er nog steeds aanhoudend en zelfs door denzelfden koopman in vee meermalen 's weeks, schapen uit Pruissen ingevoerd hij wordt op heeterdaad betrapt; de gelieele kudde schapen wordt in beslag genomen; hij wordt vervolgd en door de regtbank te Roermond veroordeeld met verbeurdverklaring der in beslag genomen schapen. Doch wat gebeurt nu? Hij dient een rekwest om gratie in en de veroordeelde, die wekelijks en aanhoudend uit den vreemde vee invoert en de wet ontduikt, bekomt, zooals men ver neemt, zelfs tegen het advies van het regterlijk kollegie, geheele kwijtschelding van straf, terwijl nog op bevel der regering hem de geheele opbrengst van de verkochte schapen ruim 5000 bedragetide, wordt teruggegeven. Is dit niet de ingezetenen aanmoedigen zich in den vervolge niet meer te storen aan de wettelijke voorschriften Is het niet den spot drijven met 's lands wetten? Is het. niet demoraliserend voor ambtenaren, die met zooveel moeite hunnen pligt deden en huri best doen om den verboden invoer van vee te keeren? Zal nu nog een enkel ambtenaar zoo dwaas zijn op den ver boden invoer te letten en 's lands belangen te hevorderen? Zullen zijbij betrapping, niet liever eenen andcren weg in slaan om niets te zien De booge regering keurt nu immers goed dat de overtreders niet gestraft worden;' waarora ze nu verder nog bemoeijelijkt U1TVOEIHG en- BEREDENEERD VERSLAG VAN DEN TOE$TAND der GEMEENTE OVER HET JAAR 1 8 7 0 opgemaakt door Burgemeester en Wethouders van Haarlemmerrneer, den 25 April 1871. V°rvolg en Slotzie ons vorig Nommer Gemeente-PolitieDe dienst wordt door de vier gemeente-veldwach- tersdie elk eene bczoldiging van 400 genieten, naar behooren waarge- nomen znlks is ook het geval met de Rijks-politie. De gemeeute- vcldwachter H. G. Danens is, ten gevolge van een regterlijk vonuis, ont- slagen en in zijne plaats is benoemd A. van der Wateren. In 1870 zijn geene dan de gewone policie-diensten noodig geweest. Brandwesen. De gemeente bezit zes brandspuiten met toebehooren. - De voornaamste brauden, in 1870 voorgcvallenbestonden in: 1°. eene bakkerij met woonhuis en scliuurden inboedel van twee hnisgezinncn en ongeveer 40 hectoliter graan van .T. Tensen verzekerd de inboedel voor 1700 - eene boerenwoning met inboedelgraan gereodscbappen enz., van J. Bol, verzekerd de inboedel voor/700, het vee voor/1000, het hooi voor 100 en de gereedschappen voor /1000; - 3°. eene boe renwoning met graanberg bouwerij-gereedschappen huisraad enz. van W. van Schipverzekerd te zamen voor 7800. VerlichtingIn de beide dorpen is eenige verlichting aangebrogt door het branden van twee lantarens in elk dorp overigens bestaat er neene verlichting. Nationale Mililie. Ilet aandcel der gemeente in de ligting bedroeg 34 man dat der ingeschrevenen 98 dat der ingelijfden bij de land-mili- tie 33 en bij de zee-militie 1. Schutterij. De werkelijke sterkte der schutterij in dc gemeente was actief 188 reserve 73 te zamen 261 man. De bij de wet gevorderde actieve sterkte bestond uit 144 man. De sterkte van den cersten ban be droeg: actief 164, reserve 59, ta zamen 223 man. l)e schutterij al hier is rustende. Kerkelijke zaken. Het aantal kerkelijke gemeenten bedraagt 7 en dat der gebouwen 11 onder laatstgenoemde zijn begrepen de Hervormde kerk te Abbenesbehoorende tot de Hervormde gemeente te Kage en 3 evan- gehsatie-gebouwen behoorende tot de Hervormde gemeente Haarlemmer rneer. Het getal dienstdoende leerareu of geestelijken is voor de Iler- vormden 2 voor de Rooinsch Cathol. 3 en voor de Christel. Afgesch. 2 De uitgaven voor de opeubare eerediensthet bedrag der verleeude snbsi- dien voor bouw of herstel van kerken en pastorien de toelagen aan pre- dikanten pastoorskapellaans enz. alsmede de kosten van bouw en on derhoud van pastorien en de voor godsdienstige doeleinden aanvaarde ma- kmgen en schenkingen, zijn alien onbekend. On dermis Kunsten en Weteuschappen. Het aantal Openbare scho- len even als dat der hoofd-onderwijzers bestaat uit 10met 5 hulp- onderwijzers cn 6 kweekelingen. Van de 10 hoofd-onderwijzers genieten 8 eene jaarwedde van 700 en 2 eene dito van 400 benevens 20 pet. der schoolgeldenna aftrek der kosten van schoolbehoeften. Bovendien ontvaugen de 8 ecrstgenoemde hoofd-onderwijzers terug de door hen betaald wordende vier eerste grondslagen der personeele belastingen de 2 laatst- genoemden ontvaugen elk J 100 voor vergoeding van huishuur. De hulp- ondcrwijzcrs ontvangen jaarlijks /400. Van de kweekeliugen geniet er ecu eene jaarwedde van 200 en de overigen eene dito van 100 elk. In 1870 bedroeg het getal leerlingen op de Openbare seholenop den 15 Jan. 712 jongens515 meisjes zsmen 1227; op 15 April 740 jon- gens614 meisjeszamen 1354 op 15 Julij 746 jongens655 meisjes zamen 1401; op 15 Oct. 749 jongens, 646 meisjes, zamen 1395- gehee'l 2947 jongens en 2430 meisjes, totaal 5377. Kosteloos onderwezen wer- den: op 15 Jan. 180, op 15 April 191, op 15 Julij 185 en op 15 Oct. 190 te zamen 746 leerlingen waarvan 389 jongens en 357 meisjes. De schoollokalen en onderwijzerswoningen verkeeren in goeden staat. De school n°. 10 is slechts een hulplokaal en zal nog in dit jaar door eene nieuwe school worden vervangen. In 1870 zijn gebouwd 3 seholen (waarvan 1 ter vervanging van de hulpschool op LL 12)en eene onder- wijzerswoning. De kosten van het onderwijs bedroegen in 1870 als volgt: jaarvvedden der hoofd-onderwijzers 5947.66J idem der hnlp-onderwijzers /1616 6C toelagen aan kweekelingen 575kosten van het oprigten van schooDe- bouwen 20,084idem voor het instandhouden daarvan 1361.02£ idem van het aanschaffen der schoolmeubelen 157.25idem voor het on d'erhou- den daarvan 153.55; idem voor het aanschaffen van schoolboeken en schoolbehoeften der leerlingen 1152.44-i kosten van licht en brandstoffen in de schoollokalen 271.75 idem voor den aanbouw van de onderwij- zerswoning te Nieuw-Vennep 1070 kosten der plaatselijke schoolcommis- sie 63.08 totaal 32,452.43. De schoolgelden hebben bedragen 10 cents voor elken leerling in iedere Masse. De onvermogenden zijn van de betaling vrijgesteld. In elke school is aanwezig het noodige aantal bankenborden, boeken, kaarten en hetgeen er verder noodig is, en alles is in goeden staat. Het aantal Bijzondere seholen alhier bestaat uit 2namelijk 1 aan den Kruisweg, HI! 30, en 1 te Nieuw-Vennep, Q 16 elk dezer seholen heeft 1 hoofd-onderwijzer en 1 kweekeling. Het getal leerlingen op deze Bijzondere seholen bedroeg: op 15 Januarij 100 jongens en 78 meisjes zamen 178 op 15 April 102 jongens en 86 meisjes zamen 188; op 15 Julij 106 jongens en 88 meisjes, zamen 194- op 15 Oct. 105 jongens en 83 meisjes, zamen 188 geheel 413 jongens en 335 meisjes totaal 748 leerlingen. Zondagscholen bestaan hier niet. Er bestaat alhier eene Openbare Teekenschool voor jongelingen boven de 10 jaren oudterwijl in drie seholen des Zaturdags voor kinderen beneden de 10 jaren gelegenheid bestaat om kosteloos onderwijs te ontvangen in de eerste beginselen van het regtlijnig teekenen naar dc methode van De "Witte van Cittcrs. Het onderwijs op dc groote Teekenschool wordt ge- geven door een onderwijzer dat op elk der kleiuere Teekenscholen door een onderwijzer van de seholen waarin het onderwijs wordt gegeven. De subsidiedoor de Gemeente aan de Teekenscholen verstrekJ, bedroeg 400. Het getal leerlingeu op de groote teekenschool was 19 en da^ op de kleine teekenscholen heeft ongeveer 130 bedragen. Het onderwijs, in 1870 gegeven, heeft zeer bevredigende resultaten opgeleverd en de staat der schoollokalen, alsmede die van het materieel cn de hulpmiddelen, was voldoende. De onderwijzer op de groote teekenschool geniet eeue bezol- diging van 250 en elke onderwijzer op de kleinere teekenscholen 50 per jaar, zoodat de kosten voor het onderwijs te zamen 400 hebben be dragen. Hot schoolgeld op de groote teekenschool bedraagt 5,per jaarop de kleinere teekenscholen is het onderwijs kosteloos.^ In het Hoofddorp bestaat eene Lecsbibliothcekopgerigt in 1866 door de Vereeniging Concordia. Ook bestaat er eene bibliotheek van de ITol- landsrlie Maatschappij van Landbouwwaarvan evenwel geen lioemenswaar- dig gebruik gemaakt wordt. Armioezen. Omtrent den toestand van de behoeftige klasse in deze gemeente kan worden medegedeeld, dat zij in 1870 in het nlgemeen de- zelfde was als in 1869. Op 31 December 1870 bedroeg het getal instellingendoor of van wege de Gemeente beheerd of gesubsidieerdEen Burgerlijk Armbestuur. Het getal hnisgezinnen en afzonderlijk levende persoren, gedurende het jaar ver- pleegd, of die op eenige anderc wijze in de weldadige werking der iustel- ling hebben gcdecld of daartoe lmnne toevlugt bebben genomen, bedroeg: a gedurende het geheele jaar (onafgebroken) 13 hnisgezinnen en' 41 atzon- derlijke personen; b. ee'ns of meermalen in het jaar (tijdelijk) 159 personen De ontvangsten en uitgaven volgens de goedgekenrde rekeningen van het jaar 1869. waren de ontvangsten 5882.59 en de uitgaven 5864.83. De voorgeschotcn gelden gedurende het jaar bedroegen 3376.70. In den loop van het jaar werden op het voorgeschotcne terug ontvangenover 1870 1747.12, over vorige jaren 3715.21J, te zamen 5462.33R De ternggave van elders voorgeschotcn gelden maakte eene som van 502.20 uit. Het getal elders armlastigen, in de gemeente bedeeld, bedroeg 88. Landbouw. Met de najaavs-beteeling van het land is nog al veel te- genspoed ondervonden door veel rcgen cn hoogeu waterstand. Het graau- gewas was middelmatigecrst door de droogte cn later door veel regeu. Het wei- en hooiland stond slccht cn heeft door de droogte veel geleden. Het gewas van aardappelen was middelmatig door de droogte, en de op brengst van zuivel insgelijks middelmatig. De waarde der landerijen be droeg: in huur 70 a 100 vlasland 240 tot 325 en in koop 1200 'a 1500 de hectare. Omtrent Genootschappen bestaat hier alleen eene Afdeeling van de Ilollandsche Maatschappij van Landbouwdie omstreeks 180 leden telt cu op den landbouw een gunstigen invloed uitoe- fent. In 1870 zijn geen tentooustellingen gebouden. Het droogleggen geschiedt hier cn daar, zoowel met duikers als met takkebossenhet aan tal hectaren is eehter onliekend. Het bevloeijcn met water uit de Ring- vaart door middel van hevels is toenemende en wordt door velen meer en meer gewenseht. Van schadelijke dieren is wcinig nndeel ondervonden. Opgave der in 1870 beteelde bunders, met vermelding der hoofdgewas- sende opbrengst per bunder en de gezamenlijke opbrengst: 2087 bunders

Weekblad van Haarlemmermeer | 1871 | | pagina 1