Gemengde llerigten. Huwelijksvoltrekking van II. R. II. jirinses Marie met Z. D. II. (len prins von Wied. een reorganisatie van het leger, en tevens de afschaffing van het laakbare stelselin dat land bestaande, volgeris hetwelk de officiersrangen kunnen gekocht worden. Met Lagerhnis begreep le regt dat zulk een misbruik in een beschaafden Staat niet langrr mogt voortdurenen met de ministers instem- mende dat niet geld manr bekwaamheid en goed gedrag tot bevordering moeten leidenbesloot het overeenkomstig den wensch der regering. Maar zie, daar komt bet Hoogerhuis en legt er zijn veto op; dat wil zeggenik gedoog het niet. De Lords, pairs vail het Rijk, oordeelen dat voor het oogen- blik geen reden bestaat orn aan genoeiml misbruik een einde te maken envoorgevende dat het aangeboden outwerp van wet niet op voldpende ivijze in de organisatie des legers voorziet, vervvierpen zij de voordragt, ofschoon dan ook met een meerderheid van slechts 25 stemmen. Gladstone, die er aau gewoon is geraakt van het Hoogerhuia nog al wat gedaan te krijgenook al was dit in strijd met de meening van dit den liberalen begrippen zoo vijandig hooge staatsligchaam heeft de zaak door deze nederlaag niet als verloren beschouwd, maar, in afwachting van een legerorganisatie bij de wet, het koopen van ofliciersrangen bij koniriklijk besluit doen afschaffen. Stout bestaan voorzeker, vooral in het konstitutionnele En- geland. De financiele maatregelen van de regering van IVankrijJc, wekken bij voortduring ontevredenheid op. Eerst gaveu de wet tot verhooging van sommige verluuiks-belastingenen vooral de vvijze waarop zij die wet liet aannemennl. in overijling, bij overrompeling, stof tot klagtenthans bestrijdt men zeer fel het beschermend stelse^, dat Thiers en zijn mi nister van financien huldigen en weder van toepassing willen maken bij de herziening van het tarief van in- en uitgaande regten. De partijen staan scherp tegen elkander over, en van regeringswege is reeds op enkele punten toegegeven. De dag van overmorgen (Zondag 23 Julij) is voor Parijs zeer gewigtig de hoofdstad zal dan voor de eerste maal zelve de leden van haren gemeenteraad kiezen. Tot dusverre werden onder al de regeringen die leden van regeringswege benoemd omdat er vrees bestond in deze zaak de vrije hand aan de Parijzenaren te laten. Dezen keer stelt het republiekeinsch bewind zich boven die vrees, en wij hopen dat de kiezers in Parijs bekwame, ordelievende en bezadigde mannen zullen afvaardigen, om bij de behartiging der gemeentebelangen de burgerij te vertcgenwoordigen. Tot dusverre blijkt echter wel dat onder de Franschen, en bepaald onder de Parijze- naarszeer veel onverstandigenzeer veel niet-ordelievenden zijn, want ware het tegenovergestelde het geval, dan voorze ker zou men niet die bespottelijke voortzetting van den haat tegen Duitschland ziendan voorzeker zou men zich niet behoeven te ergeren aan den overmoed waarvan zij reeds nu wecr blijk gevenhoewel zij nog zuchten onder de hun toe- gebragte slagenhoewel de wondenwaarmede zij uit de voor hen zoo vernedereude worsteling tradennog bloeden; dan voorzeker zou men niet medelijden met hen hebben en niet schouderophalend hen beklagen, nu zij zich weder door dezelfde wuftheid laten medeslepen, nu zij weder droomen van herovering van het hun ontnomen grondgebied, nu zij zich verbeelden dat, zoodra zij weder gereed zijn, Duitschland voor hen zal moeten zwichten Dwazen Waanzinnige stioeverszult ge dan nooit leerenis de hardste les dan nog niet straf genoeg voor u In Oostenrij/c is de regering het met den rijksraad en met de delegatie eens gewordende begrooting is goedgekeurd en een kabiuetskrisis voorshands niet le verwachten; daar- entegen bestaat deze wel in Spanjeen nanr het schijnt ook in Portugal. Den 18 dezer 3tonden voor de correctiouele regtbank te Haarlem teregt twee der personen, die deelgenomen hadden aan de rumoeren wellce oalangs aldaar zijn voorgevallen. Een dier beklaagden G. V., is, ter zake van het stukgooijen van eene glasruit eener woning aan het Spaarneen wegens feitelijk en gevvelddadig verzet tegen de politie-beambtendie hem gearres- teerd hadden veroordeeld tot drie maandeu cellnlaire gevangenisstraf en eene geldboete van 25; - de andere, J. R.ter zake van het toebren- gen van een slag aan een inspecteur van politieterwijl deze een der an dere rustverstoorders naar het politie-bureau trachtte over te brengen tot eene cellulaire gevangenisstraf van twee inaanden. Een tveurig ongeval is jl. Vrijdag avond niet ver van Sneek voorge vallen. Een knaapje van zes jaren bevond zich met zijne ouders op een vaartuig in de Bozumer opvaart. Terwijl het zich naar zijne moeder zou begeven om ontkleed te worden, viel het over boord, en eer men hulp kon vevschaffen, was het een lijk. Na 2J uur gezocht te hebben, haalde men het kind eindelijk levenloos op. Uit het Nieuwediep schrijft menAls eene bijzonderheid kunnen wij mededeelendat een inwoner dezer gemeente sedcrt 1845 in het bezit is van een land-schildpad, die voor een paar dagen 23 eijeren heeft gelegd ter grootte van een duiven-eide meesten zijn met eene kalkachtige scbaal bekleed enkelen gelijken op de zoogenaamde wind-eijeren van eene kip. Het dier loopt op een bleekveld en vocdt zich met gras en slablaadjes maar hoiidt veel van brood in melk geweekt of van gekookte rijst. Bij het naderen van den herfst graaft die schildpad zich, onder een besscuboom, een kuiltje, en begint dan, zondcr iets meer te eten, den winterslaap; men legt hanr dan in den kelder op de aardappelen, tot dat zij in het begin van de lente weder teekenen van leven geeft. Zij legt nn om de twee jaren een groot of klein getal eijeren. In die 26 jaren is het dier niet zeer veel in omvang toegenomen, en, afgaande op de grootte welke het destijds bad, mag men aannemen dat het toen reeds verscheidene jaren telde en wan- neer het waar is dat de schildpad wel 100 en meer jaren oud kan worden, dan kan deze, bij eenige zorg, zeker een erfstuk in de familie van den te- genw'oordigen bezitter worden." In den nacht van 11 op 12 dezer zijn onder de gemeente Weesper- karspel, en wel op het Zandpad, op twee boerenplaatsen twee brutale dief- stallen gepleegd beide voorafgegaau door inbraakde eene bij den veehouder C. v. E., en de andere bij den veehouder Th. Daar beide plaatsen op een korten afstand van elkander zijn gelegen, zoo znllen genoemde diefstallen, vermocdelijkdoor dezelfde persoon of personen zijn gepleegd. De rijks- politie houdt zich ijverig bezig met het opsporen van den dader of daders, en het is te wenschen dat zij hierin moge slagen, daar er in den laatsten tijd verscheidene gevallen van diefstal in dezen omtrek zijn voorgekomen, zonder dat het mogt gelukken de daders aan de justitie over te leveren. Een man, naar gissing 30 jaren oud, voorgevende van Dijk te heeten en metselaar van beroep te zijn, begaf zich de vorige week als kostganger in het huis van A. J. Bcttink te Zutphen. Groot was echter de verbazing van laastgenoemdentoen hij reeds op den eersten morgen bemerkte, dat zijn nieuwe kostganger in de vroegte verdwenen wasals anndenken onge- vraagd medenemende een zilveren horologie met dubbele kast, alsmede een jas, vest en broek van zijnen huisbaas. Den brutalen dief heeft men nog niet kunnen vatten. Bij Aduard heeft een schaap zich zoo dapper gewecrd tegen vier duit- sche muziekantendie het bij den staart trokkendat bij 't eind van 't gevecht een omvergeworpen wastwee in een sloot gedrongen warcn en de vierde omgevallen was van 't lagchen. Den 12 Julij heeft aan het paleis van justitie te Leeuwarden de ge- regtelijke schouwing plaats gehad van het lijk eener vrouw uit Hardegarijp, op het vermoeden dat zij een gewelddadigen dood is gestorven. Zij woonde n bij haar dochter en schoonzoon, arbeiders van beroep, doch ondervond ivan hen niet de beste behaudeling. Nadat er Zondag morgen weder twist was geweest, word de moeder, 'na het gebrnik van het middagmaal, hevig ongesteld en stierf nog denzelfdeu dag. De justitie vond aanleiding zich de zaak aan te trekken en een onderzoek te laten doen naar de oorzaak van den dood. De uitslag daarvan is nog niet bekend. De man en vrouw zijn nog op vrije voeten. De South London Press bevat eene mededeeling omtrent het bewegen van tramway-rijtuigen zonder paarden of stoom. De uitvinding bestaat in het aanbrengen van een zeer krachtige spiraalveer, die even als bij horologes en peudules, in een trommel ligt en die lang genoeg is om het rijtuig vijf mijlen te doen doorloopen, voor zij weder opgewonden behoeft te worden. De inrigting om de kracht te regelen, de l'ijtuigen stil te houden of in beweging te brengen meet zeer eenvoudig wezen. Bij gelegenheid van den verkoop van remonte-paarden te Stettin had dezer dagen een aardig voorval plaats. Een landman, die den veldtogt hud medegemaakt, wenschte vurig het paard, dat hij bereden had en zijn trouwe lotgenoot geweest was, maar nu onder den hamer zou komen, in eigendom te krijgen. De man had reeds 75 thlr. geboden en meende thans zeker van het bezit te zijn, toen op eens een paardenkooper 100 thlr. bood. De tranen kwamen den goeden man in de oogeu, al zijn gereed geld had hij willen besteden, maar verder kon hij niet gaan. Inmiddels had men den hoogsten bieder met de omstandigheden bekend gemaakt, en eenige vrienden wisten hem te bewegen zich stil te verwijdereu, zoodat, toen de hamer was gevallen, de kooper zich niet opdeed. De veiling werd nu hernieuwd 3 thlr. klonk het eerste bod, 4 thlr. het tweede en 5 thlr. het derde en laatste, 't was van den man, wien het dier zoozeer ter harte ging. Niemand bood meer en de man kon overgelukkig met zijn koop huiswaarts keeren. Het aantal bekende misdadigers bedraagt in'Engeland ongeveer 135,000 personen, waarvan 30,000 in Loriden hun boofdkwartier hebben. Voegt men hierbij dat elk jaar getniddeld 20,000 beschonkcn menschen worden opge- bragt, dan zal men erkennen dat de taak der politie daar geen kleinigheid is. Een dolle kettinghond heeft tc Elberfeld 20 menschen gebeten en een menigte van zijns gelijken en is eindelijk tegen dollehondsgewoonte te water gegaan om niet meer aan wal te komen. Op een kerkhof in Connecticut, Noord-Amerikabevinden zich vijf graveneen in 't middenen de vier andere naar de hoofdrigtingen der windroos. De vier laatste graven dragen de volgende opschriften//Mijn I vrouw," //Mijn II vrouw," //Mijn III vrouw" en //Mijn IV vrouw." De steen op het middenste graf voert het even korte als veelzeggend op- schrift: //Onze echtgenoot." Op 1 Augustus zal te Londen het Peabody-squareeen nieuw blok model-woningen voor' den werkman, geopend worden. Naar de bladen ver- zekeren, zal deze stichting den naam van den grootmoedigen menschenvriend volkomen waardig zijn. Inderdaad (zegt de Globe) lieden, die geboren en grootgebragt zijn in spelonken zonder licht of lucht, moeten zich in Peabody- square eenigzins gevoelen als vleermuizen in den zonneschijn. Hier vindt men twee vierhoeken van ruimgebouwdc huisjes, wier rood en wit metsel- werk helder afsteekt bij een aardige boomengroep in het midden. De ver- trekken, geheel naar den eisch ingerigt, frisch geventilcerd en van gas voor- zien; zuiver en overvloedig water; en badkamcrs, die inenig gegoed burger den bewoners benijden zou. Het blok bevat ruiinte voor 290 kuurders en de huurprijzen zijn gesteld als volgteen kamcr voor f 1.50, twee kamers voor f 2.40drie kamers voor f 3 per week. Reeds ziju al de woningen besproken, waarbij men zooveel mogelijk gezorgd heeft aan oppassende ar- men de voorkeur te geven. De aanzienlijke koperfabriek van Wilhelm Borchert te Berlijn heeft sedert eenige jaren het stelsel ingevoerd van deelgenootschap der werk- lieden in de behaalde winsten. In het voorgaaude jaar was deze uitdeeling zeer aanzienlijk. De stukarbeiders verkregen 5.4 proeent, de werklieden die geen vol jaar gewerkt hadden 71 proeent, en de werklieden die eeu geheel jaar doorgewerkt hadden 101 proeent over hun arbeidsloon. Het kapitaal- aandeel der beambten en werklieden is met ruiin 9000 aangegroeid, en bedraagt nu 45,500, op welke som een dividend van 13.2 proeent ten goede kwam. Wie weten wil welk vak van industrie te Parijs nog goed kan genoemd wordenmoet de zittingen der jurys bezoekendie beslissen over de ge- schillen tusschcn huurders en vprhuurders. Wat voert gij uit? vroeg de vrederegter in het 17e arrondisseinent aan een huurder. Ik ben reukwerk- maker, was het antwoord: een zeer slecht vak. Slecht vak? Slecht vak? viel de verhuurder in. Zijne zeepen kosten hem maar 2 sous en hij verkoopt ze voor 15. Hij kan alles betalen. Onwaar zei de huurder driftig, en buiteudien ging de handel slecht. Wie dacht gedurende het beleg er aan, om zijn gezigt te wasschen! De studenten en studentinnen van de edinburgsche hoogeschool kunnen het niet vinden met elkander, misschien vinden de hecren de dames te aan- matigend. Onlangs vielen eenige heeren een paar hunner zusters in de wetenschap aan en dat gaf aanleiding tot een proces. Want eene dame trad voor de aangevallenen in 't krijt en viel op hare beurt een heer aan op eene openlijke vergadering en beschuldigde hem van dronkensehap, waarop deze, de galanterie ter zijde stellende, haar een proces aandeed wegeus laster. De regters waren galanter zij veroordeelden de dame tot eene boete van een farthing nagenoeg niets dus. Maar een proces is dnur en de kosten van deze zaak beloopen niet minder dan 7200 ned. guldens. De miss is doodverlegen. Onder de interessante slagtotfers van de jammeren welke Frankrijk in het laatste jaar getroffen hebben behoort ook Michelet. Die beroemde geschiedschrijver heeft zich het lijden van zijn ongejukkig vaderland zoo aangetrokkendat hij krankzinnig is geworden. Zijne vrouw heeft hem naar Plorence overgebragtmaar er is geen hoop op herstel. De amerikaansche bladen berigten het overlijden van den heer Vallan- dighameen van de hoofdeu der demokratische partij onder tragische omstandigheden. Die heer verdedigde in regten zekeren M'Gehandie van moord was beschuldigd, en handhaafde voor den regter de stelling dat het slagtoffer bij toeval zelf zich had gedood bij het uithalen van een revolver uit zijnen zak. Een kollega-advokaat opperde twijfel of de regter dit stelsel van verdedigiug wel zou aannemen. Eenige oogenblikken later bevonden beide advokaien zich te zamen en V. haalde een pistool uit om den anderen duidelijk te maken hoe het geval zich zou hebben toegedragen. De pistool was geladen. Bij het onvoorzigtig uithalen ging zc af en de kogel drong V. in bet lijf. Eenige uren later overleed hij. Hij had dus wel dengdelijk het bewijs geleverd voor zijn stelsel van verdediging. Eene oude jufvrouw, met eene zwart-zijden hoed op en een verdachte lucht van anisette, alsof ze een baker op non-activiteit was, vroeg onlangs aan het luikje van een telegraafkantoor,,Meneer! als ik van nacht om twee uur naar Delft wil tellegrafferenis dat dan duurder dan des daags Ziet uweik weet dat zoo net nietmaar ik dachtmisschien motten de heeren dan extra-olie verbranden." Het Dagllad van Ztiid-liolland en 's Grucenhage meldt het vol gende: /Terwijl riuizendtn ingezetenen en vreemdelingen zi-h in den avond van den 9 dezer aan het scbeveningsche strand bewo- gen en daar den schoonsten zomeravond, dien het in dit opzigt zoo karige 1871 ons tot hiertoe schonk, ten voile genoten, geschiedde or tusschen vier der wandelaars een even tragisehe als komische ontmoetiug,, die door het beleid van eeu politieagent de nu zoo kalme Noordzee geeu getuige deed ziju van woeste tooneelen, waartoe in de bestaande omstandigheden zoo ligt aanleiding zou hebben bestaan, en die dan werkelijk eenige uren later in een achter- buurt der residentie voorvielen. Cirka 7 ure ontmoetten elkander daar ter plaat.se een jufvrouw inet een grenadier en een huisvader met een jufvrouw, beide welke wandelende paren elkander niet geheel treemd waren althans de dame van den grenadier en de huisvader waren man en vrouw. Yrouwlief had haar echtvriend diets gemaakt,, dat zij heel den dag in een barer werkhuizen - zij was schoonmaakster van be roep - dienst moest doen om de dienstbode te vervangen, en zij was op haar beurt in den waan gebragt dat haar man in zijn eenzaamheid eens naar Delft zou wandelen om daar aan de weder- zijdsche ouders een bezoek te brengen. Wat was nu het geval? De man had er de voorkeur aan gcgeven om met een oud liefje eens te luisteren naar Boigorscheks toonen aan het strand, boven een eenzaam kuijeren naar het onderlijk huis, en meende dat veiiig te kunnen doen, want zijn vrouw paste immers op de kinderen van mevrouw en kwam niet voor 10 ure te huis. De vrouw op haar beurt, haar man goed en wel op de Binnenwatersloot of aan de Rotterdamsche poort te Delft wanende, had uitvoering gegeven aan haar lang beraamd plan om eens met een »ouden vrijer" uit te gaan. Ieder kan zich ligtelijk verbeelden hoc vreemd men elkander aanzag, toen hun wegen elkaer daar zoo plotseling in het mulle zand kruisten. Niet onaardig was de raad van een der omstanders, dat man en vrouw maar het best deden hier niet te redeneren, maar zamen huiswaarts te. gaan en daar de zaak uit te maken - en aan de niu verlaten partijen om zamen den weg te vervolgen. Den grenadier en het meisje van den huisvader hebben wij verder niet op hun togt gevolgd, maar van de getrouwde lui weten wij, dat zij op weg heel wat hebben afgepraat en daarna in de echte- lijke woning werkelijk de zaak hebben uitgemaakt. Althans de vrouw kwam nog voor den nacht een schuilplaats vragen bij de dame, op wier kinderen het heette dat zij dien dag had gepast - en heeft zich reeds heden als inwonende dicuslbode verhuurd 1 De man heeft, gelijk zoo vaak gebeurt, troost in de kroeg gezoeht en loopt nu, na even te huis den boel te hebben stuk geslagen, elders werk te zoeken, daar zijn meester den onnutten dienstknecht heenzond. Gelukkig dat eehtelieden, waar zoo de liefde viel, geen kinderen hebbeD, die van hun sehande en ellende getuigen zijn." Ons vorstenhuis vierde den 18 Julij een schoon, huiselijk feest en het nederlandsche volk, dat in het lief en leed van Oranjesstam steeds innig deel neemt, vierde het mede, namelijk de voltrekkiug van het huwelijk van H. K. H. prinses Mabie met Z.D.H. den prins von Wied. Reeds vroeg in den morgen begaven zich vele wandelaars uit de hofstad, Scheveningen, Leiden en omstreken naar het Bosch en den Wassenaarsehen weg, om getuigen te zijn van de levendigheid, welke er heersehte. liet heerlijke weder, daar de natuur dit feest begunstigde, lokte daartoe als van zelf uit. De gansohe onafzien- bare weg naar Wassenaar bood eene door het zonlioht bestraalde allee van groen aan, en aangenaam werd het oog ook getroffen door den aanblik van het dorp zelf. De bevolking der gemeente Wassenaar had zich beijvord om van hare deelneming in het feest de ondubbelzinnigste bevvijzen te geven. Alle woningen, tot de nederige en minder aanzienlijke, waren met groen en sparren versierd: overal waren stellaadjes opgerigt, om de wandelaars in de gelegenheid te stellen den feesttrein te zien voorbijgaan. De equi pages van de bezoekers der hofstad, de boerenkarren van heinde en ver gekomen, de tallooze rijtuigen die zoowel den schevening- sehen badgast als den stedeling derwaarts hadden gevoerd, de steeds wassende stoet van wandelaars, het zaraenvloeijen van landgenoot, vreemdeling en dorpsbewoner in hunne verschillende kleeding, vormden inderdaad een zoo schoon geheel, als men zelden ergens, en in het dorp Wassenaar zeker nirnmer vereenigd zag. Des namiddags ten 1 ure kwamen de vorstelijke rijtuigen, die de leden van het vorstelijk stamhuis en hunnen hofstoet bevatten, op het huis de Paauw bijeen, en wij vernemen met zekerheid dat de burgemeester der gemeente Wassenaar, op een korte en gevoel- volle wijze het echtpaar toegesproken en het burgerlijk huwelijk heeft gesloten. Yoor de burgerlijke wet waren H. K. H. prinses Maria der Ne- derlanden met Z. D. H. den prins von Wied als man en vrouw vereenigd. Langer duurde echter de plegtigheid van de feestelijke optogt naar de kerk en de huwelijksinzegening in de kerk. Ten half twee ure begaf zich het hooge bruidspaar en HI!. MM. de koning en koningin en verdere vorstelijke personen met hunne hofhouding naar het kerkgebouw. Statig en langzaam reden zij door de wassenaarsche hoofdstraat over het kerkplein, aan welker in- en uitgang keurige eerepoorten waren opgerigt, ook versierd met de banieren en de deviezen der beide huizen. Aan den in- gang van het kerkgebouw gekomen, werd de vorstelijke stoet geleid naar do kerkekamer, om het oogenblik af te waehten dat alles in gereedheid was om de kerkplegtigheid te doen aanvangen. Het was bijkans twee ure toen de leden van het -vorstelijk huis, in de door het programma omschreven volgorde en voorafgegaau door het hooge bruidspaar, de kerk intraden, die in alle opzigten netjes versierd was. Bij het binnentreden van het bruidspaar en de vor stelijke personen stond de verzamelde menigte, staatsman en land- bouwer, leden van het korps diplomatiek, en leden van den staatsraad, edelman en boer, jonkvrouwe en dorpelinge stonden alien op van hunne zetels, en hief het orgel, dat reeds vroeger zijne welluidende toonen had doen hooren, het nWilhelmus van Nassauwe" aan. Eene diepe stilte heersehte er in de kerk toen ds. van Rhijn, van Wassenaar, het spreekgestoelte beklom. Onmogelijk is het van al de toiletten der dames en de kostumes der heeren genoodigden in korte trekken eene besehrijving te geven, maar aller oog rigtte zich onwillekeurig naar het toilet der bruid. De pracht van dat toilet gaat alle besehrijving te boven. Laten wij trachten daarvan een zwakke voorstelling te geven. Het toilet van H. K. II. mevrouw de prinses Marie, prinses von Wied, was een lang sleepgewaad, gemaakt van wit zijden stof, doorweven met zilver (drap d'argent). Het lijf van het gewaad was hoog open en gegarneerd met zilver-blonde, alsmede de mou- wen. De rok was geheel in het rond geborduurd met een breeden rand van zilver, oranje-bloemen en bladeren. Over bet kleed bevond zieh een zeer lange sleep van dezelfde witte zijde, met zilver door weven als het kleed en eveneens met een breeden geborduurden rand, welke rand evenzeer was van zilver bewerkte oranjebloemen, met bladeren van zilver en gevoerd, met wit satijn. De kroon, die de hooge bruid droeg, was met een witte tullen sluijer afge- zet. De sleep werd gedragen door de vier hofdames van de prin ses, alien gekleed in witte hooge zijden doffe kleederen, gegar neerd met witte brusselsche kanten en lila. Ook trof het rijk, maar eenvoudig wit gewaad van H. M. de koningin aller opmerkzaamheid; en de meeste dames waren gekleed in wit satijn met lila garneersel en brusselsche kanten. Z. M. de koning, de prins von Wied, en de overige prinsen waren in verschillend miliair tenue. Ds. van Rhijn, na het preekgestoelte beklommen te hebben, verzocht de gemeente aan te heffen Psalm 103 1 en 3. Ds. van Rhijn knoopte den aanhef van zijne rede onmiddellijk aan de door de gemeente gezongen psalmversen vast. Hij begon met de vermoedelijke reden te vermelden waarom juist dit nederige dorpsheiligdom tot deze nationale godsdienstige plegtigheid (waarop gansch Nederland de oogen had gevestigd) was uitverkoren. Dit kon geen bevreemding wekken. Wassenaar was de geboorteplaats van de prinses. Van hare vroegste jeugd stelde zij er bijzonder prijs op gelijktijdig met het landvolk in deze kerk haren bidstond -te houden. Zij kwam er zoo dikwijls van hare door- luchtige ouders vergezeld. Nog aan het laatste Avondmaal had zij hier deelgenomen en nog den voorlaatsten Zondag was zij hier ge komen aan de hand van haren bruidegom. Er was dus een innige band tusschen de gemeente en de bruid, en het was een eer en eene voldoening op dit oogenblik het welkom toe te roepen der gansehe gemeente aan het bruidspaar en haar hoog aanzienlijk ge- slacht. Onze aardsche koning was hier tegenwoordig, maar de ernstige beteekenis van het oogenblik lag in de tegenwoordigheid van onzen Hemelschen Koning, voor wien hoog en laag dezelfde zijn en die alleen naar de harten ziet. Hier beriep zieh de pre- diker op den geliefden leerling van Christus, Johannes, die in hoofdstuk 2 van zijn evangelie vs. 11 een bruiloft schetst, die in zoo vele opzigten punten van vergelijking aanbiedt met deze hu- welijksvereeniging. Na een korte vergelijking tusschen hetgeen het huwelijk was bij het joodsehe volk en de heidensche volken der

Weekblad van Haarlemmermeer | 1871 | | pagina 2