118 Haarlemmermeer. Bij clen Burgerlijken Stand zijn aangegeven van 19 tot 25 Jnlij 1871. Polderwezen. 8jaii<II»oiiw. Dalfsen26 Julij. Hoezeer de rogge in het voorjaar alien schijn droeg van een nadeeligen oogst te zullen opleveren vernemen wij tbans van versehillende landhouvvers dat riiet al- leen veleD een goed beschot, maar zelfs boven alle verwachting een best rogge-jaar te wachten bebbenzoo geen onverhoopte aanhoudende regen de inhaling belemmert. Hier en daar begint men reeds te maaijen. Olst, 26 Julij. De aardappelenziekte is in de laatste dagen op eene onrustbarende wijze toegenomen. Het zijn vooral de „mnisjes" die hevig zijn aangetast. Op den ligten grond wordt slechts hier en daar een enkele struik aangetroffen waaraan zich het kwaad vertoont. Op den kleigrond neemte de ziekte dagelijks toe. Raalte23 Julij. De boekweit staat in deze streek buiten gewoon gunstig op het veld. Men verwacht van dit produkt een ruimen oogst. In de laatste dagen hebben de bijen veel Folitiek Overzigt. 21 27 Julij 1871. demen^de Berigten. Jagcsoubcu. Spaarbank te Haarlemmermeer. de redactie van dit punt der notulen door de Vergadering goedgekeurd. VIII. De Voorzitter vraagt magtiging te verleenen aan liet Dagelijksch Bestuur tot gunning aan de respectieve koopers der op den 4 Mei e. k. te verkoopen perceelen dijksgrond indien die perceelen genoegzaam opbrengen; waarop zouder hoofdelijke stemming besloten wordt die magtiging te verleenen. IX. De agenda afgehandcld zijnde, vraagt de Voorzitter of iemand nog iets heeft voor deze Vergadering, waarop door den heer Bultman het wcnschelijke wordt te kenncn gegeven, om bij het daarstellen van fabrieken in den polder ecne Verordening te maken tegen het verontreinigen van het pol- derwaterzoo als in andere polders daarop Verordeningen bestaan. De heer Amersfoordt zegt, dat dergelijke Verordening door de gemeente Haarlemmermeer is vastgesteld. X. Niemarid der leden mcer het woord verlangendewordt deze Vergadering door den Voorzitter gesloten. GEBOREN Dirkje, dochter van D. de Jong en M. Knor. Jannetje Marijtje, dochter van P. de Jong cn A. van Opstall. Neeltje, dochter en Jacob Mozes, zoon (tweel.) van K. Tanis Mz. en R. Buitink. Mar- tinus, zoon van J. den Butter en M. Baartman. Hugo, zoon van M. den Onden en G. Versloot. Maria, dochter van P. Paas en M. v. d. Valk. Willebrordus Johannes, zoon van H. Lippus en J. ligthart. Galtjo Jacob Jan, zoon van G. J. J. Geertzema en C. A. Meichior. Helena, dochter van A. Burghardt en N. Zwanenburg. Panlus Mattheus, zoon van P. J. Wijnbeek en P. de Jong. OVERLEDEN: Cornelia Brouwer, oud 50 jaren, gehuwd met W. Paans. Neeltje, oud 9 dagen, dochter van J. van Weelde en J. Nieuw- land. Neeltje, dochter en Jacob Mozes, zoon, ond 1 dag, (tweel.) van K. Tanis Mz. en R. Buitink. Adrianus, oud 17 wekeni zoon van H. Edelaar en A. van Graas. ONDERTROUWDP. de Jong met G. van leperen. D. Klinkert (wednr.) met A. Bakker. D. Metz met G. Meyer. K. Spruitenburg (wednr.) met P. A. Faas. GEHUWD: R. Koopman met C. Bom. Het Staatsblad N°. 75 bevat het koninklijk besluit van 11 Julij 1871, waarbij de burgemeeslersof die hen als zoo- danig vervangen, bevoegd worden verklaard tot het houden van openbare verkoopingen van roerende goederen, voor re- kening van het Rijk wegens besmettelijke ziekten onteigend enz. De statuten der Vereeniging ter bevordering van waterschaps- belangen in Amstellandgevestigd te Nieuwer-Amste], zijn goed gekeurd bij koninklijk besluit van 17 Junij 1871, n°. 12. Deze Vereeniging stelt zich ten doel het bewustzijn ingang te doen vinden en levendig te houdendat de vruchtbaarheid en de waarde der landerijen toeneemt, naar mate de behoor- lijke afvoer van het overtollige water beter verzekerd is. Zij wensclit dat doel te bereiken door verspreiding van ge- schrift'en en artikelen in bladen en tijdschriften aan den landbouw gewijden door het houden van debatten over een te voren aangekondigd onderwerp. Zij wenscbt tevens haren invloed te doen gelden om door nlle gepaste middelen te trachten een behoorlijken waterstand te verkrijgen bescha- diging aan oevers of dijken te voorkoraen en in het bijzonder voor de belangen te waken van die waterscbappen of polders waar hare leden gevestigd zijn. Leden der Vereeniging kunnen zijna. zij die landerijenin Amstelland gelegenin eigen- dom bezitten; b. zij die minstens twee bunders grond in huur hebben en c. zij die op voordragt van het bestuur door de vergadering als lid worden aangenoinen. De leden betalen eene jaarlijksche contributie van f 2.50. Capelle (Langstraat), 24 Julij. De handel in nieuw ge- wonnen hooi mag nu reeds bclangrijk genoemd worden. Schelften of mijten die gisteren aan het Oude Maasje te koop werden geplaatst, worden reeds ingescheept. De schepen komen in grootpn getale af en het schelften geschiedt dagelijks op groote schaal. De algemeene prijs is 44 a 45 per 1000 kiImen gelooft echter, dat er weldra meer zal besteed worden. De tweede snede of de toemaat belooft nu reeds veel. Ilellevoetsluis, 26 Julij. De zoo gevreesde aardappel- ziekte heeft zich ook in deze omstreken geopenbaarddoch tot heden slechts in het loof. Soort en kwantiteit laten echter niets te wenschen over en zij zijn matig in prijs; ook de overige veldgewassenen in het bijzonder het vlas, beloven een vol- doenden oogst. Utrecht27 Julij. Den 22 dezer was de aanvoer op de veemarkt, die druk bezoclit was, vooral door duitsche koop- lieden zeer belangrijk; deze laatste koopliedei) kochten tegen hooge prijzen het vee op, en daar de land- en kooplieden door de duurte van het voer, zich gemnkkelijk van het vee ontdedenmaakten de Duitschers goede zaken. Het melkvee vooral was hun welkom, wnarvoor zij dan ook van 180 tot ruim/200 besteedden. Na den nankoop wordt het vee on- middellijk naar Duitscbland vervoerd. De uitvoer van bessendie anders op dezeri tijd van het jaar met aanzienlijke massaas in en om Utrecht geschiedt, is voor dit jaar van bijna geene beteekenishet bepaalt zich nu slechts tot de binnenlandsche konsnmptie; de oorzaak van dit, den hoveniers groote schade berokkenend versehijnsel is daarin gelegen, dat door den laten groei de engelsche markt van elders van het benoodigde vcorzien werd. De met schuiten uit het Westland ter Watermarkt aangevoerde aard- appelen waren een groot gedeelte door ziekte aangetastwelke voor zeer geringen prijs gisteren opgeruimd waren. De aan voer van aardappelen uit het Westland blijft aanhouden. De regtbgnk te Deventer heeft onlangs twee personen ver- oordeeld tot 2 jaren gevangenisstraf, wegens het uitmelken van een anders vee in eene weide. honig gewonnen. De korven worden dagelijks 1 a 2 kilogr. zwaarder. Hoe groot de aanvoer van wol hier dit jaar ook was, is het groolste gedeelte reeds verkoclit en verscheept. De prijzen zijn ruim 10 pet. hooger aan te nemen dan ten vo- rigen jare. Met de zoogenaamde St.-Jans Rogge wordt te Veenhuizen eerie voor den landbouw riiet onbelangrijke proef genomen. Dit graan, waarvan de zaaijing tusschen den 1 Julij en den 1 Augustus moet plants hebben kan in Let najaar twee malen tot veevoeder worden afgemaaid en eenmaal door bet vee ge- weid wordengevende het daarna het volgend jaar nog een goeden oogst. Tot bezaaijing van een hectare land zijn 100 kilogr. koren noodig, tegen den prijs van 30 cents per kilogr. Men is begonnen met het maaijen der rogge; over het al- gemeen zijn de aren zeer zwaar geladen en is het stroo zeer iang. Men verwacht van dit produkt een ruimen oogst. De vruchtboomen zullen zeer weinig opleveren. De opbrengst van het hooi der eerste snede is rnim l/3 minder dan in gewone jaren. Het meeste hooi komt goed binnen en is van eene puike kwaliteit. Men besteedt thans 40 a/50 per 1000 kilogr. Het etgroen zal eeri uitmuntend gewas opleveren. Doesborgil26 Julij. Onze laatste veemarkt was zeer le- verjdig en werd door een buitengewoon groot aantal veehandelaars bezocht. A1 het vee, zoowel vet als dragtigwas van puike kwaliteit. De eerste premie op deze markt werd toegewezen aan den Heer Liefman, van Dinslaken, de tweede aan den beer Vollenberg, van Arnhem en de derde aan den beer Bonwman, van de Kabender bij deze stad. De belangrijkste berigten, welke wij deze week hebben mede te deelenbetreffen politiek-kerkelijke aangelegenheden. Aan de verwachting, de hoop en den wensch van velendat Frankrijk zich het lot van den paus zou aantrekkenindien zin nl. dat Frankrijk des noods door middel van een oorlog met ItaliePius IX zou herstellen als wereldlijk souverein is een einde gekomen. Fransche bisschoppen hadden aan de nationale vergadering adressen ingezondeuvvaarin die tus- schenkomst verlangd werd; doch Thiers, het hoofd van het uitvoerend bewind, verklaarde, in een zeer uitvoerige rede, dat hieraan niet te denken viol en Frankrijk thans te veel met en voor zich zelf te doen heeft om zich met de zaken van anderen in te laten. De verzoekschriften zijn gesteld in handen van den minister van buiteniandsche zaken en hierhij bleef het. Zoowel de hier besproken kwestie als meriige andere heeft annleiding gegeven tot oneeniglieid tusschen Thiers en zijne ministers; en een hunner, Jules Favre, de republiekein, die in September 11. bet eerst de vervalleuverkla- ring van Napoleon III durfde uitspreken vvil aftreden. Thiers tracht hem te behouden, doch, naar men zegt, zullen de pogingen daartoe vruchteloos zijn, en behalve Jules Favre, ook nog andere leden van het kabinet zich van het hoofd van het uitvoerend bewind willen verwijderen. Nog steeds is het land niet tot zijnen gewonen toestand teruggekeerdwant de Duitschers houden nog eenige provincien bezetwaartoe zij geregtigd zijn krachtens de bepalingengemaakt met be- trekking tot de betaling der oorlogsschadeloosstelling. In de laatste dagen zijn echter drie depnrtementeu verlost geworden van de duitsche regementenen keizor Willemdie tot het hun vertrek last gaf, zelfs toenwat een der termijnen van afdoening betreft, nog niet stipt aan de overeenkomst was voldaan, heeft zich hierdoor als edelmoedig ex-vijand als grootmoedig overvvinnaar getoond, hetgeen dan ook in Frankrijk op prijs gesteld wordt. Parijs heeft een nieuwen aartsbisschop gekregen de opvolger van mgr. Darboy is mgr. Guibert thans aartsbisschop van Tours. In Beijeren is de voornoamste bewindsman nit het kabinet getredeninsgelijks om redenen die uit kerkelijke verwikke- lingen voortsproten. De klerikale partijdie van de pause- lijke onfeilbaarheidsleer zich als middel bedient om twisten tusschen Staat en Kerk te bewerken heeft in dit koningrijk het onderspit gedolven; de minister Bray, in wien deze partij een kraehtigen voorstander heeft, moest erkennen dat het met zijn rijk uit was, en de Ironing, verklaarde tegenstander der ultramontanenverleende hem het gevraagde eervol ontslag. Noord-Duitschlandinzonderheid Pruissenwordt ook door mocijelijkheden van kerkelijken nard in verlegenheid gebragt ook daar bestrijdt de regering met nadruk de verspreiding van beginselendie naar haar oordeel verderfelijk voor den Staat en zijne burgers zijn, en een maatregeldezer dagen genomen met betrekking tot het beheer van de zaken der eere- dienst, strekt daarvan ten bewijze. Spanje heeft zijne kabinetskrisis weder gehad. De koning die gewenscht had dat Serranode rijksregent tot dat de te- genwoordige souverein den troon besteeg, een nieuw ministerie zou zamenstellendroeg deze taak toen Serrano verklaard had dat hij op te veel moeijelijkheden stuitte om ze te vol- brengen aan den beer Zorilla op, en dezen gelukte het dade- lijk een nieuw stel ministers bijeen te brengen. Yoor hoe Iang? Zoo veel is te veronderstellen dat zij allhans tot 1 September a. s. aan het bewind zullen blijven, want tot genoemd tijdstip hebben de Cortes hunne werkzaamheden geschorst. In Migeland, waar het Hoogerhuis en de konservatieven in het algeraeen het den minister Gladstone nog maar niet kunnen vergeven dat hij het stelsel van koopen en verkoopen van officiersplaatsen bij bet Ieger heeft afgeschaft bij koninklijk besluit, in strijd met het besluit van genoemd lluis, heeft gisteren ook het Lagerhnis zich vijandig tegen de regering getoond deze had voorgesteld de invoering van het decimaal- stelsel bij maten en gewigten, maar het parlement achtte deze nieuwigheid niet noodig In den avond van den 19 dezer is te Zaandam een treurig voorval ge- beurd. De bruggen of sluizen die des avonds als verzamelplaats van hen, die na volbragten arbeid een frisch avondluchtje willen genieten worden gebezigd zijn niet van rustplaatsen voorzien en mcestal dienen de leu- ningen der brug* als zitplaats hetgeen echter met groot gevaar gepaard gaatzooals toen, helaas! gebleken is, daar plotseling- de leuning bezweek, waardoor 2 personen in het water geraakteneen hunnereen jongeling van omstreeks 25 jarenis hij dit onheil verdronken. Den 21 Julij jl. werd zekere A. G., ter zake van diefstal, aange- houden en voorloopig naar het huis van arrest te 's Hertogenhosch over- gebragt. Eenige uren later vond men hem hangende in zijn eelhij had daartoe zijne broekdraagbanden gebruikt. Overmatig gebruik van sterken drank was hier weder de oorzaak. In de Galekopsteeg te Utrecht is een treurig voorval gebeurd. Een poldergast heeft een anderen poldergast in beschoriken toestand een ernstige wonde met een mes in de borst toegebragt. Door den chirurgijn van Dugteren aan het hoofdbureau van politie verbonden zijndeis hij naar liet ziekenhuis vei'voerder is hoop op behoud van zijn leven. De dader is in arrest. Bij de terugkomst te Zutphen van den pleiziertrein van Bentheim werd de konducteur v. T. vennist. Men dacht dat hij was achtergebleven, maar den volgenden ochtend werd zijn deerlijk verminkt lijk op" de rails van den weg tusschen Goor en Delden gevonden. Men gist dat hij onder het rijden van de loopplank zal zijn afgegleden. De ongelukkigedie te Zutphen woonaehtig en algemeen bekend waslaat eene vrouw met drie jonge kinderen na. Een ingezeten der gemeente Holder die in den avond van 23 dezer met de stoomboot van Amsterdam terugkeerde was naar het oordeel der overige passagiersgedurende de reis in slaap gevallen maar toen men hem bij het aanleggen der hoot wekte bleek het dat de man gestorven was. Uit Zelhem wordt geschrevenDat in deze landelijke gemeente ook nog dichterlijk genie onder de kiezers schuilt, moge blijken uit een der stembillettenhetwelk de volgende dichtregelen bevat Ik stem nu niet op den chef der bekeerden, Maar op Gerrit Jan Weenink, al is't geen geleerde Toch iemand die braaf en geen huichelaar is. Op Conradus Bennink stem ik ten tweede, En Coops, een van de aftrcdende l$den, En de Raad is voltalligof ik heb het mis. Zondag voormiddag 11. had onder de openbare godsdieustoefening in een der hervormde kerken te Arnhem eene zonderlinge stoornis plaats. Een welgekleed persoon viel ds. de Keyser plotseling in de rede met de woor- den//Neen, dat zegt Paulus niet van den heiligen geest." De predikant staakte een oogenblik zijne rede terwijl de cominissaris van politie den ongeroepen tegenspreker heduidde dat hij hem buiten de kerk zou volgen. „Matigheid eri arbeidzaamheid waren voorheenzegt men, „9ieraden van Neerlands volk." Ik wensch nu niet in een ondorzoek te treden, in hoeverre de tegenwoordige tijd in dit opzicht achterstaat bij voorledene dagen; dit is zeker, dat ieder, die de ontwikkeling der maatschappij geleidelijk ver- langt te zien plaats grijpenelke poking, welke aangewend wordt om matigheid en arbeidzaamheid onder alle standen te verbreiden, van barte moet toejuichen. Daarom lag ook in mijn oorspronkelijk plan om aan de Evangelisatie iets te ver- binden wat de arbeider en ambachtsman in deze gemeente nog mist, nl. de gelegenheid om gemakkelijk en voor het geval van buitengewoon opkomende behoefte te sparen met andere woorden„een spaarbank." Om gewichtige redenen heb ik, na velerlei onderzoekingen dit plan opgegeven niet zoo zeer om de moeijelijkheid eener doeltreffende uitvoering, als wel, om niets anilers meer te noeinenomdat het doel eener spaar bank van algemeen belang is. Dewijl de Evangelisatie uit den aard der zaak nimmer op een neutraal standpunt kan staandoch altijd reactie zal veroorzakenzoo zoude m. i. wel het bijzonder belang van dezen en genen doch niet het algemeen belang zoo dadelijk door die spaarbank worden ge- baaf. De bedoeling eerier spaarbank is bet bevorderen van welvaart, in de eerste plaats onder den werkenden stand, van eergevoel, dat geen smaak heeft in gebedeld brood, van tevredenheid die het leven veraangenaamtvan meer- dere gebechtbeid aan de maatschappelijke toestanden, van Inst in den arbeid en lust in betere gelialte van den arbeid, van onlust in verkwisting, die aanleiding geeft tot het bederven van ligchaam en geest, enz. Het zuivere en onbevlekte Christendom predikt ook matigheid en arbeidzaam heid, en daarom zal ieder rechtgeaard geestelijkedie het goed met het volk meent, alles aanhevelenwat den arbeider hiertoe de hand kan bieden. Een volk, dat matigheid en arbeidzaam heid lief heeft, heeft een afkeer van de communistiscbe woe- lingen en schandalen, zooals wij heden overal in meerdere of mindere mate aanschouwen waar door de ongodsdienstigheid de matigheid en arbeidzaamheid zijn ondermijnd of verbannen. Ik zeidedat de bedoeling eener spaarbank was: het be vorderen van het algemeen belang en het spreekt van zelf, dat de Staat verplicht is om de zorg voor het algemeen be lang in handen te nemen. Dit heeft de Engelsche regering goed begrepen door in 1817, (zeven jaren na de oprichting van de eerste spaarbank in het Vereenigd Koningrijk door den predikant Dr. Henry Duncan te Ruthwell in Schotland) toen de spaatbanken reeds tot de meest populaire instellingen behoorden, zich met deze zaak te bemoeijen en later door het zoo nuttige stelsel der Post-Office-Savings-Banks in te voeren. Eene poging om ook (lit stelsel bij ons te lande in texvoeren, is beproefd, doch mislukt. Een voorstel hierom- trent werd door de Tweede Kamer in het vorige jaar met 46 tegen 23 stemmen verworpendoch nu de sociale kwestie steeds meer en meer aan de orde van den dag komt, kan eene herbaling van een dergelijk voorstel niet Iang meer uit- blijven. Zoolang de Staat zijne verplichting te dezen opzichte nog niet nakomtis het goeddat particulieren in de bres springen. 't Ware te wenschendat er meer gegoede particulieren werden gevonden om den nijveren ambachtsman en arbeider te vrijwaren voor te karige bezoldiging, waar dit plaats vindt, om hem werk te verschaffen waar dit ontbreekt en om hem de gelegenheid te geven op eene gemakkelijke en voordeelige wijze te sparen. Yan de 1130 gemeenten in ons vaderland wordt in meer dan 900 geen gelegenheid gevonden

Weekblad van Haarlemmermeer | 1871 | | pagina 2