1871. Vrijdag, 11 Augustus. V AN AAN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. Twaalfde Jaar gang. Haarlemmermecr. Landbonw. I\k 52. \\XUl/p Prijs van het Abonnement: De Rekeiiiiig' van Inkoinsten en Uitgaven van DE GEMEENTE HAARLEMMERMEER over het Dienstjaar 1870, heeft in hoofdzaak bedragen als volgt A. f '"nnsten. B. Uitgaven. Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven MB Prijs der Advertenlien van 1G regels 75 Cent, eike regel meer 12'/2 Cent. 1E R M E E It in het Jaar6- Prijs van een enkel Nommer 15 Cent. ALLE TOEZENDINGEN, REDAKTIE EN UITGAVE BETREFFENDE, te adresseren aan VAX BOXGA C°.te Amsterdam. WJiterlijh Woeitstlntf.) Hoofdst.I. Ontvangsten wegens vroegere diensten./ 5,330.63 II. Baten en opkomsten, spruitende uit gemeente-eigendommen en bezittingen. 1,688.01 III. Opbrengst van belastingen en heffingen 35,411.S43 IV. Ontvangsten van verschillenden aard en toevallige baten351.38 V. Buitengevvone ontvangsten25,045. Totaaly 67.S26.865 Hoofdst. I. Kosten van het huishoudelijk bestuur en andere kos- ten van het dagelijksch bestuur enz.naitsgaders reis- en verblijfkosten8,252.56 II. Kosten van invordering der plaatselijke belastingen en middelen en teruggave deswegens III. Kosten van het aanleggen en onderhon- den van plaatselijke eiVendommen en de deswegens verschuldigde lasten IV. Kosten der openbare veiligheiil en van de brandweer V. Idem der plaatsel. gezondheids-politie VI. Idem van het onderwijs en ter bevord. van kunsten en vvetenschappen 13,104.55 VII. Idem van het armwlgzenmitsgaders subsidien en bijdragen aan onderschei- dene daarmede in verband staande in- st.ellingen VIII. Renten en aflossingen van geldleenin- genmitsgaders alle verdere opeisch- bare schulden der gemeente4,404.69 IX. Andere nitgaven niet tot de vorige hoofdstukken behoorende370.65s X. Buitengew. nitgaven van allerlei aard. 22 115 94s XI. O nvoorziene uitgaven1 229.89 912.54 s 1,624.95s 2,207.58s 297.31s 2,762.30 Totaal 57,282.99 C. 15:1 bins, Bedrag der Ontvangstenf 67,826.85s Uitgaven 57,282.99 Voordeelig Saldo 10,543.87s De nitslag der op 8 Augustus j. I plants gebad liebbende stemming door Stemgeregtigde Leden der Herrormde gemeente van Haarlemmermeer is geweestdat met 112 tegen 75 stem- men de Kerkeraadwelke door het Kiescollegie is verkozen gemagt.igd werd om in de eerstvolsjende tien jaren Ouderlingen en Diakenen te benoemen, en, zoo dit mogt noodig zijn, Predikanten te beroepen. van 2 tot 8 Augustus 1871. GEBOREN: Jannetje Adriana, dochter van A. Sluijter en C. van Veen Hendnk zoon van L. Tamboer en J. Kaslander. Jan, zoon van T van der Sluis en P. Edel. Petronelladochter van H. van den Bosch en en H de^jk Neeltje Hendnka Cornelia, dochter van J. Rodenbnrg OVERLEDENMaartenond 5 maandenzoon van H. Boellaard en tT6' Cpmeliaoud 2 maanden, dochter van K. K. Schurine en Lelia. Martians, oud 14 dagen, zoon van J. den Butter en M Baartman. Helena, oud 11 dagen, dochter van A. Burghardt en N. Zwanenburg. Johanna, oud 8 maanden, dochter van C. Spiiker en M p! fT' r Lrtei'tUS Van Lier' oud35 jarei]Pcbcvwd metL. Vervoorn. - noJ rs0? 0 1 JTn' g"huwd met J- MoI™aar. Meinoutje Maaij oud 68 jarengehuwd met P. Muis ™^°°S AANGEG™: 1 kind van A. Kom en C. de Jonge. ONDERTROI WD: M. van den Heuvel (wednr.) met C. Koolhaas. J.jan der Vossen met C. Velthuizen. J. van de Geer met F. van der GEHUWD: K. Sprnitenburg (wednr.) met P. A. Faas. P. de Jong Set A.' BakkerPerCn' G" Me«W- D" Klinkert (wednr.) In de vorige week heeft J. B. zoon van een welgesteld laodbouwer alhier, bij het uitgnan der kerk van de Chr. Af- gescheidene Gemeente, aan den Aalsmeerderwegdoor onbe- zonnen en wild te rijden terwijl bij andere rijtuigen voorbij reed, den arbeider P. S., welke ook uit die kerk kwam onder den voet geredenmet het ongelukkig gevolg, dat men P. b. naar huis heeft moeten dragen, en hij heden (9 Aug.) nog, inwendig gekneusd, bedlegerig is. J. B. heeftzieh zelfs niet verwaardigd een kijkje van zijne daad te nemenmaar bleef na het ongeval hard doorrijden. Op 3 Augustus zijn van hier gevankelijk naar Haarlem overgebragt de personen J. U. van Sandvoort (wel bekend) oud 16, en J. S. van Wormerveer, oud 20 jaren, weike beiden de vrijheid hadden genomen in een bewoond huis, vvaarin zieh op dat oogenblik niemand anders bevonddan eene pas bevallen vrouwhet kabinet na te snuffelen Op bet ge- schreeuw dier vrouw werden zij echter daarin gestoord en zijn op de vlugt gegaandoch door den man, die inmiddels tehuis wa9 gekomenachtervolgd en gevat. Capelle (Langstraat), 7 Aug. De bandel in hooi wa3 in de laatste dagen weinig beteekenend, zoodat de aan het Oude Maasje te koop gepresenteerde sehelften weinig verminderen, Het pnike hooi is echter opgereden en men vermoerit dat op- koopers spoedig aan de hnizen zullen komen. De tweede snede groeit voordeelig, doch wat dcze oplevert is voor eigen gebruik en slechls in jaren als het vorige voor den handel geschikt. De roggeoogst is in deze streken nog niet aangevangen behoudt men echter het warme weder nog eenige datren dan zal men op de hoogste akkers een begin gaan maken. Lonneker7 Aug. De rnad dezer gemeente heeft eene subsidie van /150 toegekend aan bet bestuur der Twentsche landbomomaatschappij voor eeue op 21 en 22 Aug. e. k. op Tubantia in deze gemeente en in de onmiddellijke nabijheid van het station te houden tentoonstelling. Door de politie te Voorst wordt onderzoek ingesteld naar het aldaar geborgen hooi, ten einde zooveel mogelijk broeijing te voorkomen. Eergisteren brandde op de zoogenaamde Klei een groote hooimijt af, welke 30,000 kilogrammen hooi be- vatte. Dit hooi was tijdens den jongsteu hoogen waterstand in allerijl bijeengebragtwaama bet door sterke broeijing in brand geraakte. Aan redding viel niet te denkeri. Denzeffden dag werd bij de I.enzchos onder deze gemeeilte een schiiur door brand vernield; de daarbijstaande woning is gelukkio- gespaard gebleven. Hellevoetsluis, 7 Aug. Hoewel ook op dit eiland zieh op vele plaatsen de varkeusziekte openbaart, wordt met zeer coed gevolg als voorbehoed- of geneesmiddel het zout aangevvend. Dalfseil, 6 Aug. Hoe ongunstig het weder ook tot nu voor de bijenteelt en het honiggewin was, vernemen wij thans van de voornaamste stalhonders, dat het gewin merkelijk verbeterd is, en zelfs reeds eenigen genoodzaakt zijn te jagenzoodat de opbrengsfen daarvan nog redelijk kunnen worden. Bij de erven R. alhier, is zelfs een korf waarvan de vruchtbaarheid alle voorbeelden overtreftdaar zieh die eeue reeds tot tien heeft nitgebreid. Zutplien8 Aug. In de laatste vergadering van den ge- meenteraad werd eene uitvoerige diskussie gevoerd over een ingediend adres door de Landbouw-vereenigingwaarbij deze verzocht dat vergoeding zou worden verleend voor de schade door paehters van gras geleden. De burgemeester maakte be- zwaar dit adres in behandeling te nemen, omdat deze Ver- eeniging nock onder de paehters, nock onder de koopers van gras wordt aangetroffen. Zij heeft zieh alzoo bemoeid met een zaak die liaar niet aangaat, en gebeel builen den kring barer wettelijke bevoegdheid ligt. ZeKs kon de vraau geopperd worden of het openbaar ministerie, kracbtens art. 10 der wet op de vereenigingengeene teimen had deze zaak te vervolgen. Al- gemeen was men echter van oordeel, dat de VereeniginuP uit onkunde heeft gehandeld, en eindelijk werd besloten om%en- voudig het adres ter zijde te leggen en over te gaan tot de orde van den dag. Het is te hopen dat de landbouw-vereeniging zieh de ontvangen les ten nutte make: immers komt ons de opmerking van een der wethouders zeer gegrond voornamelijk dat de Aereeniging een verkeerden weg opgaat, dewijl zij meent zieh met alles te moeten bernoeijen, en als een soort van raadgeefster van den gemeenteraad te mogen optreden. - Het roggemaaijen is ruim eene week in onze omstre- ken in vollen gang. Over het algemeen zijri de aren zwaar en het. stroo lang. Als wij nog eenige zonnige dagen mogen houden, zal het binnenhalen van dit voorname produkt onzer overheerlijke graanakkers naar wensch kunnen geschieden. Deveilter, 8 Aug. Tusschen deze stad en Diepenveen is door de politie een partij bedorven varkensvleesch, van varkens die aan eene ziekte bezweken waren aangehouden, en naar het bureau van politie overgebragt. Het is^te bejammeren dat er Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. steeds personen aangetroffen worden die uit een laag vuig winstbejag de gezondheid van alle ingezetenen in gevaar zou- deti hrengen. Streng toezigt op den invoer van vleesch is vooral thans hoogst noodzakelijk. Door de politie te Groningen is weder een onderzoek inge steld naar het vereischte gewigt der aan de markt gebra^te stukbofer. Bij dit onderzoek bleekdat de boter aangevoerd door An- Ihonie Burger te Sappemeer en Fenna Moorman te Groningen het vereischte gewigt niet had, zoodat tegen deze personen proces-verbaal is opgemaakt. Ook tegen A. R., wonende te Marum, werd proces-verbaal opgemaakt wegens het aanvoeren van boter, die de proef niet kon doorstaan. Dingsdag 1 Augustus is te Tiel de 26e algemeene vergadering der Geldersche Maatschappij van landbouw met eene toespraak van den beer J. J. Hasselman geopend De algemeene voor- zitter der Maatschappij, baron Schimmelpenninck van der Oye gaf daarna een kort historisch overzigt van hetgeen door'de Maatschappij in hanr 25jarig bestaan verrigt was. Na eenige mededeelingeno. a. dat de volgende vergadering te Zalt- Bommel zal gehouden worden, werden door den heer H. M. Hartog, voorzitter van keurmeesters der werktuigen-tentoon- stelling, de resultaten der gehouden keuring medegedeeld. Tot dusver is verleend: een prijs (de gouden medaille of/100) voor de verzameling werktuigen (na toepassing der methode van exklnsie) aan den heer C. J. Hasselmanwien 116punten ten deel vielen. Voor een locomobile is bekroond de firma Landre Glinderman; voor dorschwerktuig de fabrikant Stout; voor maalmolen firma Landre Glinderman; gierwagen van Massee; koekbreker van Landre' Glinderman; moesmaker van Mnsse'e; knollensnijder van Massc'e of van Landre Glin derman, (bij loting verkreeg de laatste den prijs) enz. enz Nog zijn bekroond de firma Valk C°. te Locliem, met een extia prijs, de firma Landre ZoonTalkenburg, mr. Amers- foordt, Versteeg enz. Op voorstel van den voorzitter is de prijs, toegekend aan mr. Amersfoordt, te Haarlemmermeer veranderd in eene zilveren medaille. De lijst der ingezonden werktuigen toont aan dat de inzending algemeen en buiten- gewoon groot is. De Pvrmerender Courant meldtdat weldra zal worden ovcr- gegaan tot den publieken verkoop van een gedeelte der gronden tot het Rijksbedelaars-gesticht „Ommerschans" behoorende en wel wegens het verminderen der koioniale bevolking door de verandering die in het voldoen der kosten van verpleging ge- hragt is. M'as dit namelijk voor de wijziging der urmenwet voor rekenmg der gemeente, waar de verpleegde bedelaars te bu.s hehoordenna 15 Juiij 1870 is hierin eene belanorijke wijziging gekomen; zoodat alle kosten door het Rijk moeten gedragen worden. Het opnemen van bedelaars heeft dienten- gevolge eene aanzienlijke vermindering ondergaanzoo zelfs, dat de vele werkzaamhedendie het bebouwen van de uito-e- stn kte landerijen tot ruim een twintigtal groote boerenplaats'en behoorende opleveren, niet naar vereischte verrigt kunuen worden; zoodat thans het definitief beslnit is genomen, om nog in deri loop dezes jaars 5 boerderijente zamen ruim 200 bunders wei- en bouwland uitmakende, in veiling te b'rengen. Deze landen, alle op kleioeren of grooteren afstand van het kanaal de Dedemsvaart gelegenzullen ongetwijfeld gretige koopers vinden daar het niet te ontkennen valt, dat goed gecultiveerd land in dezen tijd eene groote waarde heeft en eene derwe- hjke gelegenheid zieh niet dikwijls opdoet. Ie Spanbroek wordt zeer de aandacht getrokken door twee landbouwwerktuigen, die in deze streek gebezigd worden. Op het land van den heer H. J. van der Steenzijn in werkino- een hooihark en hooischndderuit de fabriek 'van Boeke en Hmdekoper. Snel en regelmatig werd het hooi door den schudder gekeerd en daarna door den hark bij gelijke afdeelingen opge- hoopt, zoodat met spoed de schelven hooi konden worden op- gerigt. Natuurlijk wilde niet iedereen dadelijk zijne goedkenring aan deze meuwe wijze van werkengeven; intusschen blijft he°t te wenschen dat deze en dergelijke werktuigen meer en meer worden ingevoerd. Als iets buitengewoons in den veehandel wordt beri^t dat dezer dagen door den landhouwer B. Bruins, ondeAcieiu- Garnwerd, gemeente Winsum, aan de kooplieden gebr. Wonder van Sappemeer zijn verkocht 20 ossen voor den buitengewonen prijs van 200 per stuk om deze in den herfst van dit jaar te ontvangen als wanneer ze dan zeker in den winter zullen wor den gemest. Ofschopn 't zeer uitmuntende dieren zijn en ze in 't kostelijkste en zwaarste groenland worden geweid, zijn de prijzen toch verbazend hoog. Deze toespraak hopen wij in ons volgend nommer mede te deelen. p—aw

Weekblad van Haarlemmermeer | 1871 | | pagina 1