It. 1871. Twaalfde Jaargang. AAN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. N°. 54. IPrijs van liet Abonnement: in het Jaar Haarlemmermeer. Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven JPoUIerwezen. SSoll. laatsclsappij v. ffiandbouw. Landlboaw. Prijs der Advertentien van 10 regels 75 Cent, elke regel meer 12/, Cent. Verslag- van de verwachtingen omtrent den oogst in Noord-Holland. 1871. H Prijs van een enkel Nommer 15 Cent. Agenda voor de Vergadering van den Gemeenteraaad van Haarlemmermeer, te houden op Donderdag 31 Aug. 1871, 's voorm. ten 11 ure, ten Kaadhuize. 1. Ingekomen stukken en raededeelingen. 2. Onderzoek van Geloofsbrieven, 3. Gemeente-Rekening over 1870. 4. Rekening van het Burgerlijk Armbestunr over 1870. 5. Benoeming van een hulp-onderwijzer voor school n°. 1. Op, de voordragt zijn geplaatst: a. W. A. P. P. L. Bakker, te Huizenb. C. Prins, te Bennekom; e. B. van der AVeel, fe Ehijnsburg. 6. Brug bij den Cruquius. 7. Uitloting van een aandeel in de Geldleening van 1870. 8. Yerzoek om afscbrijving van Hoofdelijken Omslag. 9. Financieele voordragt. van 16 tot 22 Augustus 1871. GEBORENPetruszoon van J. Juffermans en M. Kokshoom. Jan zoon van L. van der Zon en J. van Diemen. Johannes Bernar- duszoon van li. C. Sliggers en A. de Waard. Leendert Johannes zoon van W. P. Mens en N. Kempenaar. Antonia Hendrika dochter van A. A. Montauban en A. W. C. Wesselius. Burgje dochter van A. Schalk en G. Tamboer. Leonarduszoon van J. Tesselaar en M. Quax. - Jan zoon van J. Middelkoop en G. de Graaf. Johannes zoon van C. Itoos en A. van Smeerdijk. 0 V I'.H1hIMartinusoud 10 maanden, zoon van M. Bouwman en G. van der Moren. - Maaikeoud 9 inaanden dochter van A. Terlouw en P. den Toom. Neeltjeoud 3 mnandendochter van A. Hollebrands en M. Schreuder. Hermannsoud 7 maanden zoon van W. Westen- dorp en M. A. van Opstal. -Helena oud 4 jareu dochter van W. Barggraaf en A. Blom. Maaike, oud 4£ maand dochter van G. Vre- denburg en C. Bobijn. Hendrikoud 19 jaren, zoon van H. Mont- frans en (de naam onbekend). ONDERTROU WD geene. GEHOWD M. van den Heuvel (wednr.) met C. Koolhaas. J. van de Geer met T. van der Sluis. J. van der Vossen met C. Velthuizen. Uitslag der Aanbesteding, gehouden op 22 Aug. 1871, van bet afbreken en weder opbouwen van den zuide- lijken gevel aan de school n°. 6, te Abenes. Ingeschreven werd door L. Kieviet, te Haarlemmermeer,. voor 195 en door M. van Daalen, te idem,225 zoodat aannemer is geworden L. Kieviet. Op Maaudag28 Augustus 1871, des morgens ten 9 ure, zal de nieuwe school n°. 10, nabij de Nieuwemeer, worden geopend. Postkantoor van Vert-rok to Haarlemmormeer. Tweede helft der maand Julij 1871. LIJST VAN BRIEVEN DIE, UITIIOOFDE VAN ONBEKKNDHEID DER GEADRESSEERDEN, NIET BESTELD ZIJN KIJNNEN WORDEN. N.I. J- Baas,te Riemsdijk. Bij een besluit van den commissaris des konings, dd. 14 Aug.wordt kennis gegevendat de opening der' jagt op k'ein wild in Noord-Holland voor dit jaar zal plaats hebben op Zaturdag 9 September a. s:met zonsopgang; en dat de korte jagt dagelijks met uitzondering van den Zondag, en de lange jagt alleen op Woensdag en Zaturdag zal mogen worden uitgeoefend. Bij den Raad van Stateafdceling voor de gesehillen van bestuurzal eerlang worden behandeld het beroep van het bestuur van de banne en polder Schagen, van een besluit van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland van 3 Mei 1 871 n°. 32, tot verraindering van een bij dwangbevel van een mgeland gevorderden omslag. Door de eommissie van beheer en toezigt over de drootf- making der plassen in Schielandbeoosten Rotterdamis in het gebouw van het provincial bestuur in Zuid-Holland aanbesteedhet gedeeltelijk maken en verdiepnn der hoofd- en lengtetogten in de droogmakerijin drie perceelen en daarna in massa. Deze besteding geschiedde voor de drie perceelen afzon- derlijk bij insehrijving en opboden voor de massa bij enkele insehrijving. Perceel 1 werd_ ingezet voor 20,000 en gemijnd door den heer J. Kalis Lz.te Sliedrecht, voor 28,800- perceel 2, ingezet voor 55,000werd gemijnd door den' heer K. van Wijngaardente Sliedrecht, voor 65,900 terwijl perceel 3, ingezet voor 40,000, werd gemijnd' door ABLE TOEZENDJNGEN, REDAKTIE EN TOTGAVE BETREEFENDE, te adresseren aan VAN BGNGA C0., te Amsterdam. (Uiterlijle TVocitsrfng.) den heer B. P. de Groot, te Giessendamvoor 44,900. Voor de massa waren twee billelten ingekomen. Minste inschrijver was de heer L. Brandt Dz.te Hardinxveld, voor 137,986. In de op den 19 Augustus jl gehouden vergadering der afdeeling Leiden en omstreken der Hollandsche Maatschappij van Landhouw is besloten dat bij gelegenheid der tentoou- stelling bij het 25-jarig bestaan der Maatschappij, in 1872 te s Gravenhage te houden, van wege de afdeeling als prijzen zullen worden aangeboden: ee'n gouden-, een verguld-zilve- ren-, een zilveren- en een bronzen-medaille. De punten van beschrijving voor de algemeene vergadering te Hoorn werden behandeld. en lot afgevaardigden benoemd de heeren G. van Geer en P. Vromestijn. Er werd besloten om in de tweede helft van 187 2 eerie afdeelings-tentoonstel- ling te houden, terwijl eene verloting om niet onder de leden plaats had. Zwolle, 22 Aug. Het hooi is in deze streek niet alleen uitmuntend, maar ook overvlcedig gewonnenwnardoor de prijzenvooral ook omdat het uitzigt op de tweede snede goed is, aanzienlijk zijn gedaald. Er wordt thans reeds voor de beste kwaliteit niet meer dan 20 per 500 kilogr. besteed. Als een zeldzaamheid wordt uit Ingen gemelddat de appel- en perenboomendie verleden jaar het meest van de rnps hebben geleden, nu bet pieest beladen zijn. Zijn in vele streken dit jaar ook weinig appelen en peren hier heeft men er niet over te klagende boomgaarden zijn dan ook duur verpacht, gezamelijk ten bedrage van ongeveer S000. Deveater23 Aug. Ill deze streken klagen de landlieden zeer over de uitbreiding der aardappelenziekte. Men bsweert zelfs dat van de late soorten meer dan de lielft door het bederf is aarigetast. liltedC"23 Aug. Ten gevolge van broeijing van hooi is in de af'geloopen week alliier een hooiberg met nagenoe°- 25,000 kilogr. hooi verbrand. Capelle (Langslraat), 23 Aug. Het hooi aan het Oude Maasje begint sterk te verminderen, deels door het dagelijks verkoopen en inschepen, deels door het oprijden naar de schuren. De prijs is dalende en het laatst verkochte bragt gemiddeld 18 per 500 kilogram op. Onder beguostiging van het schoonste weder, wordt de rogge dagelijks ingezameldzoodat binnen een paar dagen de geheele roggeoogst zal afgeloopen zijn. Onder zulke omstan- digheden kan de kwaliteit niet anders dau voortreffelijk zijn. Het te Utrecht gevestigde comite tot verbreiding van het ras hoornloos rundvee heeft een zilveren medaille "toegekend aan de Landbouwkolonie Ned. Mettray op Rijssel bij Zutphen W. F. van Otterloo, sekretaris van Z. K. H. prins Frederik' der Nederlandente's Gravenhage; dr. L. Mulder, te Arnhem, voor zijne uitmuntende artikelen over dit veeras in eenDe nommers van de Landb. Cour. van dit jaar. De medaille Is veisierd met het borstbeeld van Z. K H. prins Frederik der Nederlanden. De bronzen medaille aan: 1°. H. Koldewie, opzigter der boerderij van de Landbouwkolonie Ned. Mettray bij Zutphen; 2°. A. J. H. M. A. baron van Nagel, te Neder- Hemert; 3°. dr. W. O. H. Staring, te 's Gravenhage4°. G Kuipers, te Neder-Hemert5°. prof. H. W. Suringar, te Amsterdam en 6°. A. J. Kretschmau van Veen, te Neder-Hemert. Beerta, 21 Aug. Daar het weer in Maart de schoonste gelegenheid aanbood tot het bezaaijen der landerijenzoo kon men een ruimen oogst verwaehten. Die verwachting is dan ook niet te leur gesteld; zelden zag men algemeen zooveel koren op het land, en hoewel de overvloedige regen, waardoor het koren neerzeeg, we] eenig kwaad heeft gedaanzoo kan men tocli op een zeer goed beschot. rekenen, vooral ook van stroo. Vroeger had dat artikel hier geene waardezoodat het dikwijls werd verbrand, nu is dit anders en wordt het wel op prijs gesteld, dewijl het dit jaar wel/ 120 tot/130 per bunder zal opleveren. Zwollerkerspel, 2 2 Aug. Het blijkt nu, dat het klagen van de ljmkers over het slechte honiggewin ontijdig en over- dreven is geweest. Hoe ongunstig het weder tot in het begin dezer maand voor het honiggewin en de bijenteelt ook was, zijn in de twee laatste weken de korven in zwaarte zdd vooruit gegaandat men een goede opbrengst kan verwaehten. Groote Letters worden naar .hare plaatsruimte berekend. ScllOterland20 Aug. Over 't gelieel ziet h>et er op onze velden goed uit. De hooioogst is bijna geeindigd en hoewel de maden tegen hoogen prijs zijn ingehuurd (p m. /3 hooger dan in het vorige jaar), zijn kwaliteit en kwantiteit naar genoegen uitgevallen. Ofschoon de rogge in het begin van dit jaar geen voordeelig aanzien had blijkt het nu dat de oogst allezins goed genoemd mag worden. Het prachtige weder der laatste dagen heeft ze zoodariig doen rijpendat het afmaaijen in vollen gang is. Omtrent de boekweit zijn de voornitzigten gunstiger dan in vele jaren te voren. De bijenteelt levert tegenwoordig zooveel lionig en was, dat de opbrengst veler verwachting overtreft. De aardappelpro- duetie schijnt. minder goed te zullen worden, omdat de sterfte van het loof ook reeds de knol aantasU Raalte, 20 Aug. De toestand van bijna alle landbouw- producten is zoodanig verbeterddat men een ruimen oogst verwacht. De aardappelziekte breidt zich ook niet verder uit. Intusschen vernemen wij, dat die plaag op de kleigronden larigs den IJssel zich dit jaar zoo hevig doet gevoelendat velen meer dan de helft der aardappelen, welke zij delven aan de varkens moeten voeren. De longziekte is andermaal te Wolsum uitgebroken en wel onder de runderen van den veehouder F. W. de Roos. Veeilllllizen, 22 Aug. De rogge-oogst is hier in jaren zoo voordeelig niet geweest als thans ofschoon vele akkers met dit graan bezaaid in het voorjaar een schraal aanzien hadden en zoo weinig deden verwaehten, dat men er van liet oinploegen en met aard- en andere vruchten bebouwen. De haver staat uitmuntend en belooft veelterwijl de aardappelen ruim sehudden en slechts weinig door de ziekte aangedaan zijn. De veestapel is tegenwoordig voor den kenner een lust te aanschouwende malsche weide, overvloedig voeder en de ruimedoehnatig'in- gerigte nieuw gebouwde stallen hebben veel daartoe bijgedra"gen. Het gewonnen hooi zal echter niet voldoende zijn om den winter daarmede door te komen, zoodat er zal moeten aangekoclit worden. rerwolde22 Aug. De aardappelziekte is ook in deze omstreken in de laatste dagen hevig toegenomen. Er zijn vele akkers waarop die aardvriicht voor meer dan de helft door het bederf is aangetast. Men verneemt dat op de tenfoonstelling, gehouden op 202 2 Augustus jl. te Antwerpen door de Koninklijke Maatschappij van Tuin- en Landbouw een zilveren medaille als eerste prijs is toegekend aan de firma E. H. Krelage en Zoon te Haarlem voor eene uitmuntende verzameling aardappelen, bestaamle uit meer dan zestig soorten, waaronder al de nieuwste ameri- kaansche en engelsche. Het wintergraan heeft van den strengen winter en het pure voorjaar zeer veel te lijden gehatlzoodat vele akkers moesten worden omgeploegd. Ook het winler/coolzaad is bijna geheel mislukt. De zomergewassen hebben over het algemeen een goed aanzien. Zomergarst, haver en boekweit staan uitmuntend. De penlvruchten beloven goede opbrengst, behalve de stamboontjesdie nog al te wensclien overlaten. Het mosterdzuad doet een voordeeligen oogst verwaehten; het karmeizaad groeide welig opdoch door den harden wind en de weinige zon in den bloeitijd zal de oogst van dat gewas waarschijnlijk beneden het middelmatiVe blijven. Omtrent het vlas luiden de berigten uiteenloopend. Over het algemeen schijnt het echter niet guustig geslangd te zijn. Van de meekrap heeft men slechte verwachting. De over- jarige was den winter slecht doorgekomenterwijl bij den nieuwen aanplant de kiemen veel geleden hebben. Van de aardappelen hebben de vroegere soorten een ruim beschot opgeleverd. Er was weinig ziekte. Onder de latere soorten heeft men van de ziekte meer te lijden; in onderschei- dene streken is reeds de knol aangetast. Tuinvruchten waren aanvankelijk zeer sehaars; later in het jaar herstelden zij zich geheel. Op het grasland heeft het ongunstige weder een hoogst na- deeligen invloed uitgeoefend; vooral had-het te lijden van de De Kbln. Zt. meldt uit Riga, dat zich sedert 3 weken een onbekende rupssoort op de vlasvelden heeft vertoond en wel in zulk eene boeveelheid, dat men de vrees koestert, dat de geheele oogst verloren zal gaan. Deze rnps is buitengewoon vraatziek; eerst werden de bladen verteerddaarna de zaad- bolien en nu tast zij den stengel aan. De vlasvelden zien er uit als landen waarop graan verbouwd en binnengehaald is. /11 It IE H N E RIIE E

Weekblad van Haarlemmermeer | 1871 | | pagina 1