I)e Almanak voor den Nederlandschen Landman. Proeven over tie zwijnskweek. Politick Overzigt, 2531 Augustus 1871. C*emeiig<lP Merlgtesi. Wat (le opbrengst der gewassen per liektare betreft, deze laat zich voor alsnog moeijelijk ramen. Tarwedie door den winter is gekomen, zal eene matige opbrengst hebben. Rogge belool't over bet geheel eene tainelijke opbrengst. Wintergerst werd voor het meerendeel door de vorst ver- nietigd. Maarte-, zomer- en knobbegerstwaarvan veel is uitgezaaid beloven een goeden oogst. Haver, waarvan mede veel is uitgezaaid, en het gewas uit- muntend is, zal een ruimen oogst geven. Zand- en veenboektceit hebben door de vele nnelitvorsten die gedurende den bloeilijd plaats hadden, veel geledende opbrengst zal dan ook gering zijn. Boonen beloven in sotnmige streken der provincie eene matige, en in andere eene goede opbrengst. F/rwten zijn goed geslaagd. Aardappelen. Hiervan zal de opbrengst gering zijn. De gewone ziekte vertoont zicli in dit gewas schier overal in deze provinciedit is als gewoonlijkhet ergste op de zware grondcn. Koolzaad. Het weinigedat hiervan is overgeblevenzal eene geringe opbrengst opleveren. Mostaardzaad en dederzaad. Van deze gewassen vcrwaeht men een behoorlijk beschot. Vlas. De opbrengst daarvan zal matig zijn. Hier en daar is het met roest bezet. De graslandenhoewel in het voorjaar door de buitenge- wone en langdnrige koude geleden hebbende, beloven eene uitmuntende opbrengst. De /(ooi-opbrengst kan middelmatig genoemd worden; het hooi is over het algemeen goed gewonnen. Dr. W. C. H. Staring berigt in de IRandbouw-Courant van den 24 Augustus 1871 het volgende: Ik heb nu, voor de vijf-en-twintigste maal, de copy gereed gemaakt en aan den drukker geleverd van den Almanak voor den Nederlandschen, GroningschenFrieschen, Overijssel- schen, Geldersehen, Utrechtscheu Zeeuwschen en Noordbra- bantschen landman. Het zal waarschijnlijk voor de laatste maal geweest zijn; inaar terwijl er dan toch nog een jaar lang een drie- of vierduizendtal zakken mijner medelandbouwers dien Almanak znllen moeten torschen, wenschte ik nog eens een woordje in 't midden te brengen over den vorm waarin men mijn boekje voor den dag ziet komen. Gedurende het eerste tiental jaren was de Almanak ruim gedrukt, niemand behoefde een bril om hem te lezenmaar tevens was hij dik en zwaar en bevatte niet de helft van hetgene er thans in te vinden is. Dit is langzaraerhand veranderd, en aan de gegronde klachten van „te weinig" en „te zwaar" is te gemoet gekomen, door er alles in op te nemen wat een denkende landman dagelijks noodig kan hebben en door tevens de stof zoodanig ineen te wringen dat er een dun, gemakkelijk mede te voe- ren, boekje ontstann is, wanrdoor niemnnds zak onmatig ver- slijten zal. De Almanak voor den Nederlandschen Landman, met zijne onmisbare agenda, thans nog met wat spreuken doorspekten, wat smakelijker bij't gebruik gemaakt, in zijnen pergamenten of dun lederen stevigen omslagheeft nu den rechtengernakkelijken vorm, waarin ik wenschen zoude dat hem iedereen op zak had. Voor degenen die de lijst der leden hunner Landbonw-Maatschappij wenschen te hebben en den naam hunner provincie op den titel. blijft dit met wat overleg geschikt gemakkelijk daarbij te voegenzonder het boekje te bezwaren. Dan vertrouw ik zoudeu de klachten, die telkens, en zeer terecht, over den vorm van den Almanak gehoord worden, ophouden, want men klaagt niet over dien voor den Nederlandschen Landman, maar over de afdrukken, die voor de verschillende Maatschappijenelke Maatschappij naar eigen verlangen en naar haar 't goedkoopst toeschijnt, maar steeds zonder agendagereed worden gemaakt. Wantieer men zich afgesloofd heeft om wat goeds tot stand te brengen, is het onpleizierig om te ondervinden, dat de groote meerderheid van dat goede geen kennis draagt, maar zich met 't gebrekkige, bij gebrek aan beter, moet behelpen. Ik veroorloof mij daarom aan mijne medelandbouwers te ver- tellen dat, zoo ze mijnen Almanak in den vorm wenschen te gebruikendien ik hun als den besten en gemakkelijksten kan aanbevelenzij dengenen moeten nemen met agenda, in pergament, of nog beter in lederen bandje, zooals die door den uitgever Tjeenk VVillinkte Zwolle, geleverd wordt voor 50 cent of 125 cent, en dat zij dien van te voren, bij den eersten boekhandelaar den besten, moeten bestellenom zeker te zijn van hem tijdig te zullen ontvangen. Wist men evenwel de Besturen der Maatschappijen over te halen om de uitgaaf met agenda tot die der Maatschappij te kiezendan ware men nog gemakkelijker nan wat goeds geholpen en ten aanzien van eenen zak-almanakzoo goed ingespannen als de leden van het Instituut van Ingenieurs. De kleine nijverheden zijn dikwijls die, welke de meeste winsten bijbrengen. In onze bunrten bijvoorbeeld is de (loel- matige kweek der zwijnen dikwijls de beste spekulatie van de hofstedemaar de keuze der rassende zamenstelling der spijzen en de gezondheidszorgen moeten grootelijks in aan- raerking worden genomen. Sprekende over het. voederiets wat het meest in verband slaat met het voorwerp onzer wer- ken zullen wij te handelen hebben over de rassentypen enz., en wij zullen tot besluitselen komen, waaruit onze land- bouwers zullen kunnen voordeel trekken. In eenige deelen van Frankrijk in Engeland, in Duitsch- land en vooral in Holstein geeft men doorgaans aan de zwijnen niets dan voeder, dat reeds de zure gistiug heeft ondergaan. Arthur Young beveelt heel bijzonderlijk nan met het oogwit bijzondere steenputten te doen bouwen, welke twee hektoliters meel en nagenoeg vier honderd liters water kunnen inhouden tot al het mengsel znur geworden zij. De Engelsche land- bouwkundige voegt er bijdat het raadzaam is aanhoudend te beschikken over twee steenputten, opdat de eene zou worden gevuld als de andere aan het uitijdelen is, zoodat er nimmer gebrek aan gegist voeder zoude bestaan. Deze voedingswijze heeft een zoodanig voordeel boven die, welke bestaat in de dieren heel graan of geplet graan te gevendat het voldoende is dezelve gedurende eenigen tijd op de proef te stellenom van haar nut overtuigd te wezenen ze bepaaldelijk ami te nemen ter uitslniting van elke andere. Onder den invloed der gisting, welke zij aldus ondergaan, doen de gewassen- 9toffendoor in ontbinding te komen, een zuur onlstaan.dat niets anders is dan bet melkzuur In Schotland neemt men niet algemeen de noodzakelijkheid van deze gisting aanentot spijt van den alotn gekenden Inst der zwijnen voor de zure spijzen, raaakt men daaruit niet opdat deze voorwaarde onontheerlijk zij voor eene doelmatige spijziging. Arthur»Young zelf uit eenigen twijfel dienaangaandeals hij zegt, dat de bras met erwten bereid een best voeder voor de zwijnen uitinaaktja dat men die op dezelfde lijn stellen mag als de zure spijzen doch op vporwaarde, dat men aan haar de warmte toebrengt van de vvarme melk. Na te hebben doen opmerkendat men in Gascogne de zwijuen met warm voeder spijst, en dat dit gebruik sints lang opgegeven werd in Engeland, voegt deze schrijver er bij dat naar zijne meening, de spijzen, die in warm water worden geweekt, voordeeliger moeten wezen voor de spijziging dan een koud voeder, hetwelk dikwijls in den winter zelfs ook half bevrozen is. Bij de keuze van een zwijn, dat tot de vetmesting is be- stemdmoet men zekere eigensehappen in acht nemen welke zich ligtelijk in eenige woorden laten opsommen. De rug moet in 't algemeen regt wezen; doch eene ligte bogtigheid aan den ruggegraat, van den hals tot den staart, zou niet als een gebrek kunnen doorgaan; en (litis de eenige voorwaarden niet de rug moet ook breed en behoorlijk rond wezenzacht en rekbaar, de beenen kort en fiju de hals dik en kortde muil regt, de oogen levendig en de kop klein in evenredigheid van het ligchaam. De zuivere Chinesche rassen hebben eene merkwaardige ge- schiktheid om te vetten. Nogtans kweekt men ze maar in algemeen niet, om ze in staat van zuiverheid te behouden maar wel om ze met andere rassen te kruisen. Bij lord We stern, in het graafschap Essex, heeft men een produkl kunnen zien, dat voortkwain van eene kruising van Chinesche zwijnen met Bssex-dieren en dat zijne weerga niet heeft onder de be- trekking van het gemak en de regelmatigheid van de vetmesting. Door middel van eenen jongen bfeer en van eene zeugvermenig- vuldigde lord Western dit ras teu zijnent, en hij verkreeg er immer de beste uitkomsten van. Deze dierenwelkebehalve het ration knollen of rapen, dat ze dagelijks ontvingen, daaren- boven in de hofstede mogten loopen en er alles etenwat zij maar konden vinden, hielden zich in zeer goede toestanden in eenen staat van vethAl, welke hen immer geschikt maakte om geslagt te worden. ^Pot spijt der vrijheid welke zij ipogteu genieten, toonden zij zich zeer zacht, en zij verwijderden zich nimmer verre van hun hok. Met der tijd bragten zij het tot een tamelijk zwaar gewigt. Sterk zamengepakt zijnde, zoo bereikten de beenderen en de afval maar eene geringe evenredigheid, en de opbrengst aan vleesch overtrof immer de begrootingen voor de slagting ge- daanhet vet en het smout ontbraken nogtans niet, en de hespen konden de vergelijking met die van Westfalen onder gaan, zoo voor den smaak als voor de hoedanigheid. Maar welke ook de aanbelangendheid van een goed ras moge wezen, het spijzigitigsregiem oefent eenen overheerschenden in vloed uit op de uitkomsten der vetmesting. Ook zijn de na- vorschingen der proefnemers aanhoudend gerigt geworden naar dien kant. Tijd en ruimte onlbreken ons, om deze menigvuldige prdeven breedvoerig te beschrijven; wij zullen evenwel eenige woorden zeggen over eene onlangs genomen proevedie tot doelvvit had de vergelijkende voordeeleu te bestuderen van het voeder, dat hetzelve in natuurlijken staat wordt gegevenof wel na aan de zieding ohderworpen te zijn geweest. Men heeft twee afdeelingen gemaakt, waarvan de eene zarnengesteld was uit zes beereu en de andere uit vijf zeugen. De eerste groep werd gevoed met gezoden spijzen, voornamelijk met aardappelen en paardeboonenterwijl de tvveede dezelfde wareo in natuur lijken staat ontving. Van den 2den Julij tot den I2den October ontstond bij de eerste afdeeling eene toeneming van 395 kil. of 65 kil. per kop; terwijl de tweede, in hetzelfde tijdverloop, maar 182 kil. meet' zwaarte verkreeg dit is 36 kil. 40 per kop. De zelfde proeven vernieuwd op drie jonge zwijnen hebben dezelfde uitkomsten opgeleverden dezelfde daadzaken hebben zich weder voorgedaan, als men onverschillig aan de zwijnen bij afwisseling gezoden en raauwe spijzen gaf. In deze onderscheidene omslandigheden heeft men op de stelligste wijze kunnen vast- stellen dat de zwijnen onderhouden met gezoden voeder zich veel spoediger ontwikkelden en vetteden dan de andere, dat zij hetzelfde voordeel behielden als die, welke een mengsel van raauw en gezoden voeder kregen waaruit volgt dat, in alien geval, de gezoden zelfstandigheden voedzamer zijn dan die welke deze bereiding niet hebben ondergaan. Om de kraeht- dadigheid en het nut der zorgen van reinheid aantetoonen, heeft men ook de mestende zwijnen onderworpen aan de was- schittg met loog, en men heeft opgemerkt, dat zij er zich zeer wel mede bevonden. Het gevoel van welstanddat Mer uit voortsproot, lokte eene toeneming van den eetlust uit. De zwijnen, die een mengsel van raauwe en gekookte spijzen hadden ontvangenkwauien nader bij de eerste afdeeling dau bij de tweede, dit is te zeggen, dat de invloed van het ge zoden voeder de overhand had gehad bij henhet is echter te bemerkendat deze bijeenbrenging van gezoden en raauwe spijzen hen niet veel scheen te behagen. Het groote vraagstuk, thans in Frankrijk aanhangig, is heden (31 Augustus) beslist geworden. De nationale vergadering heeft besloten dat Thiers, tegenwoordig het hoofd van het uitvoe- rend bewind zal aannemen den titel van president der fransche republiek en bij voortduring de funktien zal waarnemen, hem den 17 Februarij 1871 door diezelfde vergadering te Bordeaux opgedragen; dat de uitoefening van het presidentschap ge- schieden zal onder het oppergezag der nationale vergadering en dat, wanneer deze ophoudt te bestaan, ook een einde komt aan het presidentschap van Thiers. Overigens levert de afloopende week geen merkwaardig politick nieuws. In Beijeren hebben de bissehoppen getracht van de r'egering iets gedaan te krijuen, waardoor zij meer magt zoudeu hebben erlangddoch de koning en zijne ministers blijvengelijk wij reeds melddenstandvastig bij hun besluitniets toe te laten wat aauleiding zou kunnen geven tot versterking van de partij die het onfeilbaarheids- dogtna is toegedaan De bissehoppen eischten namelijk afschaf- fing van het regt van placet, d. i,. van de bepaling dat de geestelijkheid geen besluiten herderlijke brievenencyclica enz., van den paus of van de prelaten uilgaande,mag afkon- digen zonder dat de koning zij tie toestemming hieraau ver- leend heeft. Hun verzoek werd gewezen van de hand, en tevens is aan de geestelijkheid medegedeelddat 's lands rege- ring die katholieken beschermen zal, welke aan de grondwet. vasthouden met andere woorden: dat zij niet dulden zal dat de tegenstanders van 's pauscn onfeilbaarheid door de voor- standers dezer leer vervolgd of gekweld worden. In den avond van 27 Aug. arriveerde te Utrecht aan het station van den Eijnspoorweg een transport van 45 militairen uit Oost-Indie. Daarbij viel een aandoenlijk tooneel voor. De sergeant-majoor Rozengarder werd welkom geheeten door zijne 76-jarige moedereene weduwe uit Ilouten; zij hadden elkander in 24 jaren niet gezieu en daar zij door den dood van haar man haren steun had verloren, was de brave zoon naar haar overgekoinenom voor zijne oude moeder te zorgen. In den ochtend van den 28 Aug. is een Engelschman Mac Gregor genaamd, in een cano van Nieuwe Diep naar Texel gezeild. Het vaartuigje, dat door twee man gemakkelijk gedragen en in zee werd gezet, is 14 voet lang3 v. breed en 18 d. diep. Het voert twee masten en met de grootste gemakkelijkheid en bedrevenheid bestuurde de roekelooze zeerob het ranke vaartuigwaarmede hij Harlingen dacht te bereiken. Hij en zijn medgezeleen hond, gingen met de grootste kalinte in zee en bereik ten in zeer korten tijd de haven van het Oude Schild. Voor eenige dagen overleed te Baden een koloneldie een vermogen van f 100,000 naliet. Onder de verschillende legaten heeft hij ook zijn hond een jaarlijksche rente van 200 gulden verzekerd. Na den dood van dezen bond zal het kapitaalgroot f 4000 aan de stad behooren mits alsdan nog geen belasting op de konden aldaar is ingevoerd. Op den Steenweg nabij Utrecht is in eene smederij een droevig on- geval gebeurd. Een jcnecht werd door een jongen geplaagd waarop de knecht zoo driftig werd dat hij den knaap met een gloeijend ijzer het gezigt verwondde. De schuldige bevindt zich in arrest en de gewonde ver- keert in bedenkelijken toestand. Te Preston woont thans eene ongehuwde vrouw van 33 jaren die geruimen tijd bedlegerig was en in de laatste zestien maanden niets nut- tigde. Nu en dan worden hare lippeu met eenige droppels water bevoch- tigd. Haar naam is Ann Biding. Verscheidene geneesheeren hebben haar behandeld doch zonder baat. Bij testamentaire beschikking heeft de heer E. Breukink, onlangs te Hummelo overleden aan de diakonie der Herv. gemeente aldaar f 2000 vermagktterwijl hij tevens /1500 heeft gelegateerd voor het maken van een ijzeren hek om de kerk. Een inwoner van Amersfoort had in de vorige week een niet aange- teekenden brief, welke aan bankbilletten eene som van 125 bevatte naar Leiden geadresscerd doch vernam dat die brief niet ontvangen was. Toen hij zich daarover tot den post-directeur te Amersfoort wendde, kwam deze op den vemuftigen inval, den afzender het adres van den brief eenige malen te doen opschrijven. Toen bleek dat uit de wijze waarop deze per- soon //Leid-n'schrecf, ook nleuvente lezen was. Een telegram, naar Leuven gezonden, bevestjgde het vermoedeu dat de brief derwaarts was be- land. Hij was daar ter plaatse ree&s bij een persoon bezorgd die toeval- lig genoeg denzelfden naam voerde als de geadresseerde te Leiden doch weder aan het postkantoOr te Lenven teruggebragttoen de ontvanger be- merkte dat de inhoud hem niet toekwain. De afzender is er dus zonder verlies afgekomen maar toch is het gebeurde voor hem - en ook voor anderen - eene les om adressen duidelijk te schrijven. Te Breda waren in den avond van den 24 Aug. velen de dupe van eene aardige mystificatie. Men zag boven de stad een paar sterren van bloedroode kleur schitteren en maakte daaruit allerlei gevolgtrekkingen. Sommigen zagen in die verschijning de voorbode van groote rampen pest en oorlog. Bij slot van rekening bleekdat eenige jongens twee groote vliegers opgelaten hadden en aan den staart daarvan van een brandend kaarsje voorziene roode giorno-lampions hadden opgehangen. Ilet meest vreeinde echter isdatondauks de papieren omsluiting het licht op dien grooten afstand zoo schitterde dat men nleeude een flikkerende ster te zien. Onlangs werd het concert in het Park te Amsterdam bijgewoond door een viertal Duitsche officieren. Een hnnner vrieuden verzocht den direc- teur die Wacht am Rhein" uit te voerenwaaraan deze welwillend ge- hoor gaf. Een gedeelte van het publiek echter dat in deze beleefdheid weder eene demonstratie geliefde te ziensiste en schreeuwdewaarop de directeur, om ook dien ontevredenen genoegen te doen het n Wien Neer- lav.dsch blood" liet spelen. Dadelijk stonden de Duitsche officieren van hnnne zitplaatscn op en ontblootten het hoofd totdat het volkslied geein- digd was, op deze wijze eene welverdiende les van welwillendheid gevende aan de schreeuwers die sc.hijnen te meenen dat men door Duitsche volks- liederen Nederland annexeren zal. Te Leeuwarden heeft zich eene 72-jarige vrouw, die onlangs weduwe geworden was in den regenbak harer woning verdronken. Zwaarmoedig- heid schijnt de oorzaak dezer noodlottige daad te zijn. Uit Groningen wordt het volgende gemeld: //In den namiddag van den 22 Aug. toen de trein van Meppel de brug in den Ileerenweg was gepasseerd en dus op het stationsterrein zich bevond geraakte de locomo- tief plotseling uit het spoor. De trein ging nog eenige meters slingerend en hortend voort. Toeu sprong de locomotief op het naastliggend spoor over en viel op zij de tender echter bleef staande volgende waggon (een goeJerenwagcn)alsmede de daarop volgende postwagen (waarin eenige pas- sagiers) vielcn insgelflks omdoch de overige wagens bleven in het oor- spronkelijk spoor cn overeind. Behalve geringe beschadiging van een mili- tair en van den machinistzijn bij dit onheil geen persoonlijke ongeluk- ken voorgevallen en kwamen de overige passagiers er gelukkig met den schrik af. Het derailleren geschiedde even voorbij den laatsten wissel en de oorzaak van het ongeval schijnt daar ter plaatse gezocht te moeten wor den ofschoon de wisselwachter in dit geval geen schuld heeft. Gelukkig dat het onheil vlak hij het station voorviel en de gang van den trein al- zoo reeds zeer verminderd was." Te Louden zijn in de vorige week 4 pevsonen aan zonnesteken over leden en 4 personen overreden 13 personen verdronken en niet minder dan 12 hegingen zelfmoord. Te Lamia (in Griekenland) is de bliksem in een krnidfabriek gesla- genwaardoor die stad geheel verwoest is. De ingczetenen namcn de vlugt onder een geweldigen slagregen. Wat de inlegering der duitsche troepen aan Erankrijk reeds gekost heeft en nog kosten zal, blijkt o. a. hieruit, dat de kommissie met het ontwerpen der begrooting belast aan dc kamer een krediet van 160 millioen francs vraagt voor het onderhoud der duitsche troepen tot het einde dezes jaars. Een der kw eekelingen van Nederlandsch Mettrag isin weerwil van het op die kolonie bestaande verbod, zich toeh gaan baden en daarbij ver dronken. Zijn lijk is een paar uren later nit het water opgehaald. Van eene geachte zijde is aan de Amsterdamsche Courant het vol gende welwillend medegedeeld Eene zonderlinge medaille iets grooter dan een stuk van 2 francs is uit Parijs in Belgie overgebragt, en schijnt aldaar op 15 Augustus in omloop te zijn gesteld. Ik vind eene omschrij- ving van dit stuk voor nw blad niet geheel en al ondienstig. Het gehalte is rood koper, ter waarde van 10 centimes. De stempel is zeer kunstig gesneden en goed geslagen. Aan de eene zijde staat het vrij gelijkend borst- beeld van Napoleon III, dragende een Pruissischen helm op het hoofd, omringd door de woorden: Napoleon III le petit, met het randschrift n'ayant pu mourir it la tele de mon armeej'ai demande une cachelte

Weekblad van Haarlemmermeer | 1871 | | pagina 2