Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven Polderwezen. Landbouw. Politick Overzigt, 17 September 1871. Geniengde fSerigten. Alsnu doet de heer 't Hooft het vooratel om te benoemen een hulponder- wijzer, die tevens zal bevoegd zijn om onderwijs te geven in de Fransche taal en in de wiskunde. Na korte diacussie wordt dit vooratel verworpen met algemeene atemmen, uitgezonderd de atem van den voorateller. De Voorzitter onderwerpt daarna aan de goedkeuring der Vergadering het navolgende Concept-besluit De Gemeenteraad van Haarlemmermeer, Overwegende dat bij raadsbesluit, dd. 3 October 1867, goedgekenrd door Heeren Gedcputeerde Staten bij besluit van 27 November 1867, N°. 6, de bijstand te verleenen aan den hoofdonderwijzer van 8ehool N°. 4, werd bepaald op 1 hulponderwijzcr en 2 kweekelingen; dat het getal kinderen op die school thans bedraagt 281, en de vroeger bepaalde bijstand thans onvoldoende is, Gelet op Artt. 18 en 19 der wet van 13 Augustus 1857, Staatsbl. N°. 103, Besluit 1°. De bijstand te verleenen aan den hoofdonderwijzer van school N°, 4 wordt bepaald op twee hulponderwijzers en een kweekeling. 2°. De jaarwedde van den nog te benoemen hulponderwijzer wordt be paald op vier honderd gulden (zegge 400. 3°. Dit besluit treedt in werking den 1 November 1871. Haarlemmermeer, den enz. Welk besluit zonder boofdelijke stemming wordt goedgekeurd. 13°. De Voorzitter zegt dat alsnu aan de orde is het punt telegraafkantoor. Dat echter het van den heer Minister van Financien verwacht wordende berigt tot heden niet is ingekomen. Van het schrijven des Ministers dd. 21 Junij 11. wordt voorlezing gedaan; daaruit blijkt, dat het vroeger gemaakte plan voor het vereenigd post- en telegraafkantoor de goedkeuring des Ministers niet wegdroeg, dat het later door en in overleg met den lijn-inspecteur Hagens opgemaakt ontwerp wel aan den Minister is inge- zonden, maar daarop nog geen antwoord is ontvangen. Intusschen zegt de Voorzitter zalindien het nieuwe ontwerp wordt goedgekeurd, eenige meerdere huur moeten worden betaald en hij vraagt of de Raad daartoe genegen is. Na korte discussie stelt de Voorzitter voor te besluiten, dat de Baad Burgemeester en Wethouders zal magtigen om, indien de Minister het nieuwe plan goedkeurt, met den eigenaar omtrent de verbouwing in overleg te treden, en, indien noodig, voor rekening der Gemeente te nemen de meerdere huur die welligt moet betaald worden. Daartoe wordt met algemeene stemmen besloten. De Vergadering is daarop gesloten. Maandag 28 Augustus II. was voor de sehoolkinderen der hulpschool n°. 10 te Haarlemmermeer een ware vretigdedag, daar op dien dag de sierlijk uieuw-gebouwde school nabij de Nieuwe Meer, ter vervanging van het hulplokaalwerd in diensl gesteld. Ten 9 ure des morgens verzamelden zich daar de heer burgemeester met de leden van den gemeenteraaden de leden der plaatselijke schoolcommissie, tot ontvangst der l'uim 80 voor die school ingeschreven kinderen, aan welke daartoe tijdig was kennis gegeven met limine ouders of voogdendie daar genoegen in hadden, zich op die plaats te bevindenen aan welke uitnoodiging dan ook in den ruimsten zin werd be- antwoord, daar het getal opgekomene kinderen, met de niet schoolgaande broertjes en zusjes, tot een 160-tnl klom. Na eenige gepnstc liederen gezongen te hebbenen na het houdeu van eenige toespraken door sornmige heeren, werden de kleinen volop onthaald op chocolade-melk en krentenbroodjes, Het is wel der vermelding waarddat de chocolade-melk eene vrijwillige gift was van den heer Mr. J. P. Amersfoordt die deze, geheel toebereid, van zijne Badhoeve per as had doen aanvoeren, en door welke bemoeijing en opoffering Zijn- Ed. weder toonde welke groote belangstelling hij in het sehool- wezen heeft en hoe genoegelijk het hem is, kinderen opge- ruimd om zich heen te zien. Na een genoegelijken morgen te hebben doorgebragtgingen onze kleinen verzadigd van pret en van eten en drinken en elk tot gedachtenis begiftigd met een boekje of plaatgelukkig weder naar liuis. Hulde zij gebragt aan het gemeentebestuur, dat zoo ruim- schoots gelcgenheid geeft tot schoolgaanen het den kleinen tevens zoo prettig maakt. Ook zij dank gebragt aan den beer Amersfoordt en zijne geachte Echtgenoot, welke belangloos zoo veel voor kinderen doen. van 31 Augustus tot 5 September 1871. GEBORENMarritjedochter van H. Ton en D. Kwak. Guurtje, dochter van J. Verweij en G. van Ilijk. Barbera, docbter van J. A. Vreeburg en A. van Gerven. Cornelia, dochter van J. Jonkman en G. Spijker. Graduszoon van G. Lamboo en J. de Jong. Cornelia Adrianus, zoon van L. Speelmans en C. Jansen. Simon Daniel, zoon van W. van der Spek en J. K. Admiraal. Johannes Jacobus, zoon van J. van Bakel en C. van Maris. Margaretha, dochter van G. S. Schreurs en J. van Diemen. Dirkje, dochter van C. Goudrihan en A. Dekker. OVERLEDENElisabeth, oud 2 maanden, dochter van C. Sleeuwenhoek en E. Bode. Antonieoud 8 dagen zoon van A. Lockefeer en A. Vonk. Jan, oud 21 jaren, zoon van C. Jongeneelen en Vrouwtje, oud 10 weken, dochter van F. Groen en N. Mijnes. Anna Margaretha, oud 4 weken, dochter van P. G. van Rijn en A. Verhoeven. Klasina, oud 8 maanden, dochter van J. Stolwijk en C. Zuidervliet. ONDERTRODWD: Geene. GEHUWDGeene. Het onderstaande is onsmet verzoek van plaatsingtoege- tonden. Red. Aanvulling. In een ingezonden berigt (zie Weekblnd van 1 Sept. n° 35) leest men dat bij de gehoudeu stemming over het al of niet voortbestaan van het kieskollegie der Ilervormde Gemeente Haarlemmermeer, 5 leden niet aan de stemming hebben cleel- genomendat er 2 vacaturen warenen van de overige 20 leden naar eene niet ongegronde gissing, 1 5 leden gestemd hebben voor de magtiging des kerkeraads en slechts 5 voor het be- houd van het kieskollegie. De inhoud van dit berigt geeft aanleiding tot de gedachte dat het afkorastig is van een lid des kerkeraads. Het had echter vollediger kunnen zijn. Het kieskollegie bestaat uit 18 leden, de 9 kerkeraadsleden hebben er mede zitting in. Deze 9 leden dient men buiten berekening te laten, want bij de bekende gezindheid van den kerkeraadom in't vervolg gemagtigd te wordenen het kieskollegie af te schaffenkan men aanuemen dat die 9 leden alien voor den kerkeraad zullen gestemd hebben. Er waren 2 vacaturen in het kieskollegie, zoodat er 16 leden overblijvenvan die 16 hebben er 5 niet gestemd, dat blijft nog 11. Yolgens de gegronde gissing hebben er in het geheel 15 voor den kerkeraad gestemd. Hoogsteus kunnen er dusbehalve de 9 kerkeraadsleden, 6 leden van het kieskollegie hebben gestemd voor de magtiging des kerkeraads. In de vergadering van den raad te Nieuwer-Amstel zijn bij eene eerste stemming tot wethouders herkozen de beide als zoodanig afgetreden heeren G. M. Houthuyzen en C. Bulk. Het Provinciaalblad van 1871 bevat de volgende besluiten van Gedeputeerde Staten, dd. 16 Augustus: 1°. tot wijziging van het bijzonder reglement van bestuur voor den Haarlemmermeerpolderom het tractement van den secretaris met 200 te verhoogen, en alzoo op 1600. te brengen 2°. voor de Banne Berkhout, om het maximum der huis- houdelijke kostendie in rekening zullen worden geledente verhoogen met/50, en alzoo te bepalen op 250, ingaande 1 Jannarij 1872 3°. voor den Koog- en Bleekmeerpolderdat de omslag van de polderlasten hectaar-hectaarsgelijk zal geschiedenmet uit- zondering van het perceel gemeente Harencarspelsectie G, n°. 248 en 251 waarvan slechts de halve omslag wordt geheren; 4°. tot afkondiging van het bijzouder reglement van bestuur voor den Braakpolder onder Hoogwoud, waarbij o. a. wordt bepaald dat de voorzitter eene jaarlijksche bezoldiging geniet van/3, de molenmeesters ieder 2 de secretaris-penning- meester/10; het maximum der huishoudelijke kosten, die in rekening worden geleden, is bepaald op 25, dat der schrijf- behoeften van den penningmeester op 3 5°. voor den Westwouderpolderwaarvan de dijkgraaf eene jaarlijksche bezoldiging geniet van 25, ieder der heemraden 15, de penningmeester 25 de secretaris 70 elk hoofd- ingeland, voor iedere vergadering die hij bijwoont, een pre- sentiegeld van 1het maximum der huishoudelijke kosten, die in rekening zullen worden geleden, wordt bepaald op 50; voor schrijf behoeften voor den secretaris 15en voor den penningmeester 5 6°. tot wijziging van het bijzonder reglement van bestuur voor den Keverdijkschen-Overscheenschenpolderwaarbij o. a. wordt bepaald dat de Meerlanden jaarlijks 30 cent per bunder meer betalen dan de Overscheensche landen, met deze uit- zondering, dat van dien omslag zijn vrijgesteld de perceelen gemeente Naarden, kadaster sectie E, n°s. 83, 273, 274, 276, 277, 278, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92 en 93. IViemwecil4 Sept. Tengevolge der veruietiging door Gedep. Staten van Zuid-Holland en van Utrecht der op 31Meidezes jaars door ingelanden van den polder Zevenhoven op den heer P. H. Holtzman, te Amsterdam, uitgebragte benoeming tot heemraad van dat waterschap, werd den 26 Augustus, met bijna algemeene stemmentot die betrekking benoemd de heer Jan Habermehl, grondeigenaar en landbouwer alhier. Men verwachtdat tegen die benoeming door niemand bezwaar zal worden ingebragt, zoodat de reeds bijna drie maanden vakante betrekking van heemraad van genoemden polder thans kan ge- acht worden te zijn vervuld. Middelburw4 Sept. Bij de herstemming voor een lid van het polderbestuur van Walcheren is gekozen de heer mr. A. M. Becius alhier, met 111 stemmen. De heer J. Peper te Aagtekerke bekwam 84 stemmen. Zwolle4 Sept. De paardenmarkt., den 31 Aug. hier ge- houden, was vrij goed bezet, maar jonge 3 a 4 jarige paarden vond men er niet. Ook waren er geen vreemde handelaren. l)e werkpaarden golden van /100 tot /250. Van het aan- gevoerde werd meest alles verkocht. Wijlie, 5 Sept, Sedert eenige dagen wordt in deze environs het vee tot bijna nooit gekende hooge prijzen opgekocht. Het jonge vee wordt meestal door Fransche kooplieden en het vette, dragtige en neurende voor Pruissen opgekocht. Indien de uit- voer blijft aanhouden, dan zullen de prijzen van het vleesch ook in den herfst hoog blijven. AbCOllde, 5 Sept. Op de den 31 Aug. hier gehouden paardenmarkt, die als naar gewoonte druk bezocht waswaren ongeveer 400 paarden en 7 veulens aangevoerd. De handel was van den vroegen morgen tot laat namiddag bijzonder le- vendig, waartoe vooral medewerkte de aanwezigheid van vreemde koopliedendie goede paarden tegen hooge prijzen vlug van de hand namen. RilitIte4 Sept. Men is druk bezig met het maaijen der boekweit. De kwantiteit is middelraatig en de kwaliteit uitmuntend. Uit Ierland wordt gemeld dat niet alleen de runderpest in de distrikten Dublin, South-Cowan en Armagh heersehtmaar ook dat daar een ziekte onder de varkens is uitgebroken. Harlillgeil4 Sept. Zaturdag jl. was de uitvoer van vee en andere landbouwprodukten buitengewoon groot. Per Rollandia werden vervoerd niet minder dan 496 runderen 2200 schapeu 274 varkens, 4000 kwart vaten boter, benevens eene groote hoeveelheid stukgoederen. Een groot getal beesten moest nog aan wal blijven. Ook de European, naar Hull bestemdwas buitengewoon zwaar geladen. Capjtelle (Langstraat), 5 Sept. Met het inzamelen der toe- maat is men in deze streken druk bezig. De opbrengst is zeer voldoende en de kwaliteit, welke bij het gunstige weder der vorige week gewonnen is, uitmuntend. Van handel in hooi hoort men tegenwoordig weinig; aan het Oude Maasje is weinig meer voorhanden. Kalf- en vette koeijen zijn voor het oogenblik buiten gewoon hoog in prijs; de eerste door den levendigen handel der belgische kooplieden, die nu reeds koopen doen van koeijen die tegen November zijn uitgerekeudde laatsten wegens min- deren voorraad. Leeuwarden2 Sept. In den bouwhoek dezer provincie heerseht thans weder de pokziekte onder de schapen. In Menal- dumadeel zijn eenige gevallen voorgekomen. In de gemeente het Bildt heerseht zij wel bij ongeveer 100 veehouders. In Franekeradeelvooral te Schingen, zijn ook vele gevallen waar- genoraente Harlingen heeft men een enkel geval gehad. Het deze week hier als vermoedelijk longziek afgemaakt rund is bij de lijkopening gebleken aan eene andere ziekte te hebben geleden, wier uiterlijke kenteekenen echter alle overeenkomst hadden met de longziekte. Dalfseu, 6 Sept. Het etgroen levert op sommige landen het dubbele van het vorige jaar op, waardoor de hooiprijzen aanmerkelijk verminderen. Hlokzijl5 Sept. Als een bewijs dat het goede vee weder in prijs stijgt kan strekken dat dezer dagenin het nabijge- legen Blankenhamdoor een veehonder drie koeijen zijn verkocht voor 765 en de vierde voor/240 geweigerd werd, terwijl een aantal kalveren van om de,6/m. door pruissische kooplieden zijn opgekocht voor/60 a/70 het stuk. De zeer groote schade, die vele veehouders in deze om- streken heeft getroffen bij den hooibouw der eerste snede, door den hoogen waterstand op de uiterwaardenstaat nu aanmerkelijk vergoed te zullen worden door de tweede snededie zoo voor de buiten- als binnenlhnden bij eenig gunstig weder een uit- muntenden hooioogst doet verwachten. In het naburig Ambt-Vollenhove is de rogge-oogst geein- digd; hij heeft een behoorlijk beschot opgeleverdterwijl de korrel uitmuntend is. Oisterwijk4 Sept. De jaarmarkt alhier was zeer drok bezocht door vreemde kooplui; pruissische hebben een massa kalfdragend vee gekocht, zoodat alles niet met het spoor kon vervoerd worden bij gebrek aan wagens, en zeker voor/5000 aan vee is moeten blijven staan tot den volgenden dag. Er werden ook groote inkoopen gedaan van biggen voor belgische rekening, en vele gingen naar den Maaskant. De boeren welke verkocht haddenkochten weder een minder soort vee in zoodat er veel verhandeld is en dit weder veel bedrijvigheid gaf. Utrecht, 5 Sept. Bij de landlieden in en om deze ge meente wordt door kommissionairs en handelaren al de kaas opgekocht die zij maar magtig kunnen worden; dc prijstegen woordig 25 tot /28, stijgt hierdoor dan ook, hoewel de markt geruimen tijd flaauw is geweest; zelfs aangestoken goed dat vroeger niet te verkoopen was, woidt door hen gereedelijk genomen. De verzending van appelen en peren die anders om dezen tijd van het jaar uit deze gemeente op zulk eene ruime schaal geschiedt en aan velen handen werk verschaft, is thans ten gevolge van deu mislukten oogst van weinig beteekenis; tot nu zijn er slechts enkele schepen met peren in manden, be stemd naar Engeland verzonden, hoewel peren, inaanmerking genomen dat de oogst als mislukt beschouwd wordt, nog al wel voorhanden zijn. Zutphen4 Sept. Gelijk vroeger gemeld werdwas de verwachting der ijmkers in onze omstreken niet hoog gespannen te meer genoegen doet het ons nu te kunnen berigten, dat over het algemeen de opbrengst van den honig-oogst zeer vol doende is te achten. Ook deze week hebben wij niet veel politiek nieuws mede te deelen. Adolphe Thiers, de president der fransche repu- bliekis, naar het schijnt, regt in zijnen scbik met deze hooge betrekking, en heeft al zijne ministers, die, als ieen gevolg van de verandering in de wijze van 's lands bestuur, hun ontslag aanboden, verzocht op hunne posten te blijven, het- geen zij dan ook deden. Een van deze ministers, Dufaure, is door Thiers benoemd tot vice-president van den minister- raadzoodat thans twee oud-ministers van koning Lodewijk Eilips de eerste en hoogste staatsambten in de republiek Frankrijk bekleeden. Men zou zieh echter vergissenindien men meende dat Thiers nu op zijnen weg alleen rozen en geen distels en doornen zal ontmoeten. Hoe hooger hij stijgt in eer en aanzienhoe feller hij door zijne tegenstanders be- stookt zal worden. Het is in het belang van Frankrijk en van geheel Europa te hopendat de politieke hartstogten eenigen tijd, hoe langer hoe liever, bedaard blijven; nieuwe beroeringen in dat land zullen ongetwijfeld de pogingen tot herstel en opbeuring verijdelenden achteruitgang nog groo- ter makenen de gevolgendie een fransche burger-oorlog voor ons werelddeel kan hebbenzijn onberekenbaar. Europa wil thans het behoud van den vrede, en naar men van ver- schillende kanten verzekert hebben de bezoeken, die de kei- zers van Buitschland en van Oostenrij/c thans elkander bren gen, geen ander doel dan die gewenschte bestendiging van den toestand van kalmte en rust. Op het oogenblik dat wij deze regelen schrijvenzijn die twee souvereinen voor de tweede maal bijeen; dezen keer te Salzburg. De derde krijgsraad te Versailles heeft vaD de 17 commune- mannen, over wier proces hij uitspraak had te doen, niet meer dan twee ter dood veroordeeld. Vrij algemeen houdt men het er voor, dat deze krijgsraad al te zacht is geweest in zijne vonnissen. Door Rotterdam wordt reeds eenigen tijd geregeld geschut van zwaar kaliber gevqerd o. a. zag men er dezer dagen een monsterkanon, waarover het volgende wordt medegedeeldde lengte er van is 5.30 meter, de omtrek 4.75 meter, doorsnede 1.51 meter, de ziel 0.50 meter, de lading krnid benoodigd voor den kogel van 1000 pond is p. m. 140 pond; de zwaarte bedraagt 25 last (p. m. 50,000 kilogr.) Deze stukken worden nit Duitschland van de beroemde fabriek van Krupp uit Essen aangevoerd, voor russische rekening en zijn, naar men zegt, bestemd voor Kroonstadt. Met een reusacbtigen zoogenaamden bok wordt de overlading van deze stukken aan deu Ned. Rhijnspoorweg in de daarvoor bestemde schepen be- werkstelligd. Aangaande de ongeregeldhedeu te Zaandam wordt van daar mede gedeeld, dat er hoegenaaind geene rustverstoring is geweest. Zelfs Vrijdag avond, gewoonlijk een der drokste kermisavonden, was alles kalm en rustig. Wel was er een onafzienbare volksmenigte op de been bij het aankomen van een pleiziertrein van Rotterdam, doch dat waren alien rustige, zelfs fatsoenlijke ingezetenen, die zich naar het station hadden begeven, deels uit nieuwsgierigheid om de passagiers te zien, ook deels om de huzaren, die

Weekblad van Haarlemmermeer | 1871 | | pagina 2