1871. Vrijdag, 15 September. UK 57. VAN AAN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. Twaalfde Jaargang. -Pviis van hel Abonnement: in het Jaar6.. Prijs der AVdvertentien van 16 regels 75 Cent, elke regel meer 12J/2 Cent. Haarlemmermeer. Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven van 6 tot 12 September 1871. Polderwezen. HoII. Maatschappij v. Landbouw. Landbouw. Dalfsen13 Sept. Nog nimmer heeft meu zulk eene vcr- woesting op de landerijen aangetroffen als thans. Genocazaam alle koolsoorten zijn door de rupsen afgeknaagd en men ziet sommige akkers waarop niets is overgebleven dan de wort el en de Stengels. De oudsten van dagen herinneren zich zulk eene verwoesting niet. WS»s HAARLEMMERMEER Prijs van een enkel Nommer 15 Cent. ALLE TOEZENDINGEN, REDAKTIE EN UITGAVE BETREFFENDE, te adresseren aan VAIV BOi\GA C°.te Amsterdam. Utterly1c Woenmlag.') Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. Dingsdag j.l.des morgens omstreeks half-negen ure brak alhier een felle brand uit in de boerderij op sectie Okavel 24, aan de Hoofdvaart, toebehoorende aan de heeren S. de Clercq Wz. en Teding van Berkhout, te Haarlem, en bewoond door den bedrijfboer F. Maaskant; welke brand met zulk eene hevigheid woedde, dat de ziek te bed liggende vrouvv en een kindje van Maaskant slechts met levenssevaar konden worden gered, terwijl drie der beste op stal staande paarden ellendig daarbij zijn omgekomen. Niets, hoe gering ook heeft men kunnen redden, en al het graan en liooi van 16 bun ders land, in de woning en de daarnaast staande schelft aan- wezigzijn eene prooi der woedende vlammen geworden. De brand nam zoo snel toe, dat Maaskant, bij bet uitbreken daarvan geen 500 ellen ver in het land zijnde, zijne woning reeds zag instorten voor hij dien konde bereiken terwijl zijne vrouw nog geen minuut vddr dat oogenblik er gelnkkig uit verwijderd was. De woning, de granen en gereedschappen waren tegen brandschade verzekerd doch de meubelen en het huisraad van denbewoner nietzoodat deze alles daarbij heeft verloren, Spoedig na het uitbreken van den brand bevond de Bur- gemeester zich reeds daar ter plaatse en heeft zich niet ver wijderd voor dat des nachts ten 12 ure alle gevaar geweken was. Drie spuiten zijn er dag en nacht werkzaam geweest tot blussehing der brandende granen. Bij het verbrande perceel bevpnden zich ook nog in erne bergplaats een stoompomp-niachine en eenige hectoliters steen- kolenwelke bergplaats mede afbrandde, hetgeen het gevaar nog grooter maakte, daar die machine met water was gevuld en door de hitte uit elkander had kunnen springenhetgeen gelukkig niet is gebeurd. De oorzaak van den brand is tot heden nog onbekend. GEBORENCornelia, dochter van W. de Vries en P. C. Veldhuizen. Maria, dochter van F. van Diemen en M. van Vlaardingen. Pieter, zoon van M. de Vries en W.Visser. Elisabeth, dochter van C. Somers en C. Pijnenherg. Aagje, dochter van J. D. van Dijck en J. Zonneveld. Johanna Maria, dochter van J. Bluekens en R. de Lang. Geertje, dochter van H. de Groot en D. Schuttel. Meintje, dochter van N. Los en J. van der Leeuw. OVEltLEDENPetronella, oud 1 maand, dochter van II. van den Bosch en W. Zonneveld. -Maria Cornelia, oud 14 dagen dochter van W. P. van Andel en J. Branderhorst.-Hendrik, oud 14 dagen, zoon van J. van der Linden en A. M. Mulders. Cornelia, oud 2£ maand, dochter van C. Sleeuwenhoek en E. Bode. Pieter, oud 20 maanden, zoon van J. Stokman en M. Mesinan. Petrus Johannes, oud 17maanden, zoonvan J. Wezelenburg en C. M. Hoenderdos. Marritje, oud 8 dagen, dochter van H. Tan en M. Kwak. Willem, oud 9 jaren, zoon van G. Koorenen C. Bloni. Arie, oud 3 maanden, zoon van H. Groenenberg en A. Ver- kuyl. Hendrikus, oud 18 maanden, zoon van P. Melman en C. Compier. Matthijs, oud 3 weken, zoon van A. Kuiper en M. Dekker. ONDERTROUWDgeene. GEH1JWDT. K. Eland met M. Kars. J. van Staverden met H. Wittekoek. P. M. Zeestraten met C. van der Riet. In de afdeeling Beinsdorp alhier heeft zich Dingsdag j. 1. een dolle hond vertoondwelkena eenigen zijner natuurge- nooten gebeten te hebbenzich zeker met datzelfde voorne- mcn in de schaapskooi van den landbouwer Jan ten Hagen had begevendoch gelukkig door dezen met een geweerschot is afgemaakt. Postkantoor van Vertrek te Haarlemmermeer. Eerste helft der maand Augustus 1871. LIJST VAN BRXEVEN DIEUITHOOFDE VAN ONBEKENDHETD DER GEADBESSEERDEN, NIET BESTELD ZIJN KTJNNEN WORDEN. 1. J. Kiekeraan,te Rotterdam. Als het weder goed en schoon wil wezen dan beloven de alhier op Donderdag 21 dezer aan het lloofddorp te houden harddraverijen sebitterend te zullen zijndaar, naar men ver- neemt, de directie door vele en ruime bijdragen is in staat gesteld ferme prijzen te vereeren en voor goede muziek te zor- genkortom alles op eene groote schaal te kunnen aanleggen. Ook wil men dat het plan bij eenige ingezeteuen bestaat dien avond te illurainerenen men twijfelt dan ook niet of het Hoofddorp zal dien dag door velen bezocht worden. De arrondissements-regtbank te Haarlem heeft den 5 dezer den eisch van J. W. de Heijaannemer te Haarlemmermeer, tegen de gemeente Haarlemmermeer toegestaan. Die eisch strekte tot ontbinding van het met die gemeente door hem aangegaan aannemingscontract, met vergoeding van kostenschade en interessen. De aannemer had namelijk een door hem te bou- wen raadhnis niet op tijd afgeleverd, waarop het gemeente- bestuur volgens contract besloot het werk op zijn kosten te doen afmakenen daartoe beslag legde op de reeds aanwezige materialen, en de uitbetaling eener schulrlvordering van /9000 voorloopig wcigerde. De aannemer beweerde, dat de vertraging in de oplevering van het werk veroorzaakt was door tusschentijdsche wijziging en uilbreiding van het bestek. Dit proceswaarin de gemeente alle instanties doorloopen heeft, heeft vier jaren gedunrd. Voor den aannemer pleitte rnr. Ph. de Haas Az. en voor de gemeente mr. van Iloog- straten en mr. Aug. Philips. Het Provinoiaalblad van 1871 bevat de volgende besluiten 1°. Besluit van Gedeputecrde Slatendd. 16 Augustus ter afkondiging van het besluit der Staten tot wijziging van het bijzonder reglement van bestuur voor den polder de Zee- vangwaarbij bepaald is de jaarwedde van den secrelaris met 100 te verhoogen, alzoo op 800 te brengeningetreden met 1 Januarij 1871. 2°. Circulaire van Gedeputeerde Staten, dd. 23 Augustus, aan de gemeentebesturen in Noord-Hollandbetreffende het uitreiken in sommige gevallen van verklaringen ter vervanging van acten van bekwaamheid tot het geven van lager onderwijs, en omtrent het in acht nemen van de noodige omzigtigheid bij het uitreiken van getuigschriften van zedelijk gedrag. 3°. Besluit van Gedeputeerde Staten, dd. 23 Augustus, ter afkondiging van het besluit der Staten tot wijziging van het bijzonder reglement van bestuur van den TJithoornschen polderzooveel betreft de omschrijving der grensscheiding en waarbij de secretaris verhooging heeft bekomen a 20, alzoo vast te slellen op 50. 4°. Besluit van idem voor den Kalslagerpoldervoor zoo veel betreft de omschrijving der grenzen. 5°. Besluit van idem, voor den polder Westerkoogwaarbij de jaarwedde van den secrctaris-penningmeester met 45 is verhoogd, alzoo te stellen op 75, ingaande 1 Jan. 1871. 6°. Circulaire van Gedeputeerde Slaten, dd. 30 Augustus, aan de gemeentebesturen in Noord-Hollandhoudende mede- deeling van de verklaring tot het geven van acten van be kwaamheid tot het geven van lager onderwijs. mmmmm—mmmm—mmm— Thans zijn openbaar geworden de programmaas voor de nalio- nale en internationale tentoonstellingen van landbouw te houden te 's Gravenhagebij gelegenheid der viering van het 2Sjarig bestaan der Hollandsche Maatschappij van Landbouw. Daarnit blijkt dat de nationale tentoonstelling van paardenrundvee, schapen, varkens, pluimvee en voortbrengselen van den land- >en tuinbouw geopend zal worden den 21 Sept. 1872 en ge- sloten den 30 daaraauvolgende; dat ieder die in Nederland woonachtig is, zonder onderscheid of hij al dan niet lid van eenige Maatschappij van landbouw is, vvordt uitgenoodigd tot deze tentoonstelling in te zendenvan welke inzendingen op- gave moet gedaan worden vddr 15 Augustus 1872 aan den sekretaris der afdeeling zijner woonplaalsdat de voorwerpen vrachtvrij moeten worden ingezonden naar de plaats der ten toonstelling te 's Gravenhage, terwijl de paarden, het vee en het pluimgedierte door de inzenders zelven of door iemand van hnnnentwege aldaar moeten worden gebragt. De internationale tentoonstelling van werktuigen voor land- en tuinbouw zal gehouden worden op denzelfden tijd als de nationale, terwijl een ieder, hetzij inhetzij buiten Nederland woonachtig, wordt uitgenoodigd inzendingen te doen. Dezelfde bepaliugen voor zoover de iuzendingen betreftals hierboven zijn opgegevengelden ook voor deze tentoonstelling. l)e uit- loviugen zullen bestaan uit gouden, zilver-vergulden, zilveren en bronzen medailles of de waarde daarvannaar de kenze der inzenders, en zijn reeds nu tot een bedrag van meer dan 21,000 opgevoerd. De jury der tentoonstelling van de Vereeniging tot bevorde- ring van Tuin- en Landbouw in het hertogdom Limburg te Maastricht heeft de Landbouw-Courantredacteur Dr. L. Mulder, met zilver bekroond. De politie te Groningen heeft weder proces-verbaal opge- maakt tegen I. K., huisvrouw van W. B.wonende aldaar, wegens bet aan de markt brengen van stukboter, die het vereischte gewigt niet had. De oogstvverkzaamheid in het Oldambtis, met uitzondering van de veldboonen, nagenoeg afgeloopen. Slechts zelden mogt de landman zich daarbij in zulk gunstig weder verbeugen. Dag aan dag zonneschijnof waar het by een onweder nog een enkelen keer regende, was het als tot verkwikking van het jeugdige koolzaadvan grasland en van velerlei tuinge- wassen. Met opzigt tot den oogst mogen wij er bijvoegen dat hijzoowel wat de kwantiteit als kwalileit van het koren betreft, zich als een bijzonder voordeslige oogst onderscheidt. Het gemis van koolzaad wordt den landmand rijkelijk vergoed. Zijne schuren zijn niet alleen vol geladenmaar verscheidene konden zelfs den voorraad niet bevatten. Daarbij is het koren (Iroog, zoodat er voor het broeijen geene vrees bestaat, en zwaar van korrelhetgeen de duurte verhoogt. Alle soorten hoog in prijs, het stroo almede een dure koopwaar, zoodat de landman ruime stof tot tevredenheid heeft. Minder voor- deelig is dit jaar voor den arbeider en kleinen burger, want van het hoofdvoedsel de aardappelen is door de bekende ziekte niet veel verwachting. Het bederf is door het aanhou- dend drooge weder in den laatsten tijd wcl niet mcrkelijk toeg. nomenmaar het was er in en oefent op het besehot een nadeeligen invloed uit. Ooft wordt er in het Oldambt, met uitzondering van enkele perennagenoeg niet gevonden. Banlte, 12 Sept. Men is begonnen met het maaijen der boekweit. Men verwacht dat de opbrengst ruim zal zijnter wijl de hoedanigheid zeer geroemd wordt. Ten gevolge van het aanhoudend gunstige weder is er nog voorraad van gras geuoeg in de weiden en groeit, dit dagelijks nog hard. Het vee korrit dan ook bij den dag aan; dit jaar is er bijzonder veel vet vee. Doordien het thans tegen zeer hooge prijzen opgekocht wordt, maken de vetweiders goede zaken. Zutlllieil13 Sept. Sedert eenige dagen zijn onze land- lieden druk bezig met den boekweitoogst. In vele jaren werd die belangrijke veldarbeid niet door zulk schoon weder be- gunstigd, als dit jaar het geval is. De opbrengst valt in alle opzigten mede. Slieek13 Sept. Gedurende de maand Augustus zijn op de volgende Friesche markten verhandeld15,352 kwart, 3500 achtste en 131 zestiende vaten boterter waarde van ongeveer 918,000 323,772 k.gr. kaas, of eene waarde van 74,000; 4919 koeijen, 679 kalveren, 7955 schapen, 285 varkens, 275 1 biggen en 64 paarden, als: te Leeu- warden-. 4224 kwart, 1591 achtste en 131 zestiende vaten boter, (gemidd. prijs 52.75)1 2,520 k.gr. Kaas 34.75); 3548 koeijen, 440 kalveren, 6081 schapen, 151 varkens, 1393 biggen en 64 paarden; Sneek4574 kwart en 341 achtste v. boter 54.50); 161.406 k.gr. kans 34.75); 1371 koeijen, 139 kalveren, 1874 schapen, 134 varkens en 1358 biggen; Bolsward: 2580 kwart en 112 achtste v. boter 54.75); 144,401 k.gr. kaas 34); Balk: 676 kwart en 287 achtste v. boter 54.50); 4948 k.gr. kaas 33.75); Joure: 878 kwart en 245 achtste v. boter 54.25); 20,138 k.gr. kaas 34); Woudsend: 285 kwart en 3 achtste v. boter 54.50); 15,346 k.gr. kaas 36)Lemmer589 kwart en 147 achtste v. boter if 54)Wolvega: 984 kwart en 512 achtste v. boter 54.75);.Heerenveen: 562 kwart en 245 achtste v. boter 54.25). De hoogste prijs der boter is geweest 57, den 31 te Bolsward, de laagste 52 op verschillende dagen en markten de gemiddelde 54 per kwart vat. De besmettelijke longziekte ouder het rundvee, die in vroegere jaren in deze provincie zeer vele offers maakte, doch in de iaatste jaren van veel minder beteekenis was, heeft in 1870, in vergelijking met de beide vorige jaren weder eenige uitbreiding verkregen. In dat jaar zijn in 6 gemeenten op 16 stallen of weiden 95 runderen nan die ziekte afgemaakt. Het getal runderensedert de in-werking-treding der desbe- trekkelijke reglementen in Friesland gestorven of afgemaakt, was op ult°. December 1870 tot 39,713 gestegen. Zalt-Bommel13 Sept. De bekende ziekte onder de var kens doet zich in de Bomineler- en Tielerwaarden in zeer he- vige mate voor; alien die er door worden aangetast bezwijken spoedig. Bij velen eehter gaat men tot slagting over vddr dat zich de ziekte vertoont. Het aantal overblijvenden wordt intusschen zeer gering, zoodat men op buitengewoou hooge prijzen tegen den aanstaandeu slagttijd kan rekenen. Leeuwartlen13 Sept. Als eene bijzondeiheid kan wor den gemeld, dat ten vorlgen jare te Idaard ddn appelboom ncht-en-twintig manden vrucht opleveide, en dat bij Heeren veen een landman een hof bezit met vier-honderd boomen die dit jaar hoogstens een paar manden zullen opleveren

Weekblad van Haarlemmermeer | 1871 | | pagina 1