1871 Vrijdag, 22 September. N°. 58. VAN AAN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. Twaalfde Jaargang. XXXAiU/. \mm\^ Prijs van het APonnement: in het Jaar6. Prijs der Axlvartentien van 16 regels 75 Cent, elke regel meer 12/2 Cent. KONINKLIJKE BESLUITEN. Haarlemmermeer. Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven Polderwezen. Landbouw. T—- «- ---t—-v c -z-r-_T-ry.y- HAARLEMMERMEER Prijs van een enkel Nommer 15 Cent. AL1E TOEZENDINGENREDAKTIE EN. XJITGAVE BETREFFENDE, te adresseren aan VAN BONGA C°.te Amsterdam. tillerHJk Woensdag.) Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. Z. M. heeft: 1°. op hun verzoek, een eervol aan J. C. van Hoorn, als voorzitter van het waterschapsbestuur het Hoog Hemaal (Noord-Brabant); en aan J. Vreeswijk, als ge zworen van den polder Battenoord, gem. Nieuwe Tonge (Zuid- Holland); 2°. benoemd: tot lid in het kollegie van de Haven en Sassen van Zevenbergen (Noord-Brabant), W. Wijtvliet Wz.; tot sekr.-penningm. van het waterschapsbestuur den Royalen polder (id.) J. G. Becking; tot gezworen in het bestuur van het waterschap de Sabina Henrica polder onder Fijnaart (id.), A. Maris Jz.; tot voorz. van het waterschapsbestuur van Empel en Meerwijk (id.), W. A. Godschalx; tot penningm. van het water schapsbestuur van Oijen (id.), H. Dijkhoif; tot heemraad van den Arkemheenschen polder (Gelderland), B. van Winkoop Jz.; tot heemr. van het polderdistrikt de Baarbroeksche dijk en Angerlosche zomerdijken (id.), F. E. C. v. d. Hardt Aberson; tot heemr. in het bestuur van de polders Dirk Smeetsland en Meester Arend van der Woudensland (Zuid-Holland), J. Klootwijktot gedep. van den polder het Binnen-Kijveland, gem. Poortugaal (id.), C. van Toolen; tot dijkgr. van den polder Albrandswaard, gem. Poortugaal (id.), A. van der Waal Cz.; tot heemr. van den Zegenpolder, gemeente Rhoon (id.), J. Dekker; tot heemr. van het waterschap Mijnsheeren- land van Moerkerken (id.), 0. B. 'tHooft; tot heemr. van Rhijnland (Zuid— en Noord—Holland), J. van der Breggen Az. en mr. C. Cock tot heemr. van den polder Oostzaan (Noord-Holland), K. Schafttot hoogheemr. van Zeeburg en Diemerdijk (Noord-Hol land en Utrecht), W. Bruyn Jz.; tot gezworen van den Kruispolder (Zeeland), A. van Dammetot heemr. van de wate.rschappen het gemeene land van Wijk bij Duurstede, Wijkerbroek, Leuterveld en Melkweg (Utrecht), J. Lokhorstin het waterschap Duurswold (Groningen), tot voorzitter van het hoofdbestuur mr. A. J. Tho- massen a Thuessink van der Hoop, en tot lid van het hoofdbestuur voor het le onderdeel J. H. Mulder, voor het 2e onderdeel T. G. Kuiper, voor het 3e onderdeel H. de Haan, voor het 4e oDder- deel M. H. Waalkens, en voor het 5e onderdeel D. J. Klimp in het waterschap Fivelingo (id.), tot voorzitter van het hoofdbe stuur W. J. Hofman, en tot lid van het hoofdbestuur voor het le onderdeel J. T. Bolhuis, voor het 2e onderdeel F. de Jager, voor het 3e onderdeel K. S. Doornbos, voor het 4e onderdeel E. S. Doornbos, en voor het 5e onderdeel H. M. Toxopeus. Ds. E. J. van WisseliDgh, predikant alhier, heeft ook nog een beroep naar de gemeente van Wageningen ontvangen en in beraad genomen. Het berigt omtrent het regtsgeding, gevoerd door de ge meente Haarlemmermeer tegen J. W. de Heijin n°. 37, is in zooverre min naauwkeurig, dfit de gemeente daarin alle instanties zoude hebben doorioopenimmers het vonnis der Haarlemsche regtbank, dat hier bedoeld wordt, is slechts in eerste instantie gewezenhet eerste vonnis der Haarlemsche regtbank was op sommige punten in hooger beroep door het Provinciaal geregtshof te niet gedaanen ook dit tweede vonnis der regtbank is voor hooger beroep vatbaar. Aan de redactie van bet Weekblad van Haarlemmermeer i^ eene kopy van het vonnis toegezegdwelke zij, na ontvangst, in hare kolommen hoopt te laten afdrnkken. van 13 tot 19 September 1871. GEBOREN: Agatha, dochter van G. Verbruggeu en C. C. Hooggraaf Willem, zoon van P. de Jong en C. van Kooten. WMemijntje, dochter van D.. Metz en G. Meijer. Nicolaas, zoon van L. de Vries en A Bakker. Pieter, zoon van A. Keizer en D. Spaanderman Pieter Cornells zoon van C F. Stemler en C. van der Pligt. - Dirkzoon van H. A. Brokate en K. J. van der Vlugt. Jacoba Anna Catharina Wil- helmina Sophia, dochter van A. C. W. S. Groen, ongehuwd. C^BBBEDEN: Neeltje Jansje, oud 5J jaar, dochter van G. vanLier en M. Zoeteman. Huibertus, oud 3 jaren, zoon van J. Verhaar en T Zoetemelk. Grains, oud 2 weken, zoon van G. Bamboo en J. dejong.— Maria, oud 10 maanden, dochter van J. van Leeuwen en M. Weijers Adnanusoud 4i maand, zoon van G. van Bint en G. van der Ham. T CJ?DxERTR?UyI\: J' GC' Dudel (wednr-) ™et B. Noordijk (wed.) 0 BlokmaaS nr m6t P' ™U Esm0nd' WKeml> met GEHTJWDgeene. W oensdag-ochtend jl. is van hier gevankelijk naar Haarlem overgebragt het docbtertje van van E., oud 13 jaren, welke bij den landbouwer Maaskant (alwaar Dingsdag 12 September de woning is afgebrand), in dienst was. Zij wordt beschul- digd den brand in het rietendak boven den paardenstal met lucifers te hebben aangestoken; welk feit, naar men zegt, zij dan ook reeds zoude hebben bekendals reden daarvoor op- gevende,^ dat zij dan niet meer zoude behoeven te dienen en weder bij hare moeder te huis kon blijven. Deze week is men alhier met kracbt beginnen te bonwen aan het lokaal dienende voor het vereenigd Post- en Tele- graaf-kantoor dezer gemeente, welke vereeniging men hoopt nog in dit jaar te zien tot stand komen. Op den 15 September, des namiddags ten 2 ure, is op het land van de bouwhoeve genaamd Buitenrustgelegen aan de Hoofdvaart, bij het Idoofddorp alhier, en toebehoorende aan den heer J. van der Vorm te Hendrik-Ido-Ambacht, ne- dergekomen een luchtballon (wel niet zoo groot als die van NadarLmaar voorzien van twee vaandels, op het eene waar- van g^fckt stond Vereeniging tot Heil des Volks te Amsterdam. Kinderfeest 15 September 1871; en op het andere Verzoeke Vermelding waar nedf.rgekomen AAN 't BeSTUOR HeIL DES VoLKSAMSTERDAM. Aan welk bovenstaand verzoek onmiddellijk door den heer burgemeester alhier per telegram werd voldaandie dan ook het genoegen smaakte eveneens per telegram eene heusche dankbetuiging te ontvangen, met de mededeelingdat de kleine feestvierendenbij de ontvangst van het berigtjuich- ten de Burgemeester leve I" Harlingen, 13 Sept. Bij de verkiezing van negen vol- magten voor het waterschap der Vijf deelen Zeedijken Buiten- dijks, eergisteren gehoudenzijn gekozen de hh. J. Kingma U. Rijpma, K. G. Bangma, J. F. Fontein, P. P. Koopmans, A. S. SehaafsmaS. T. Tacoma, aftredende leden, en voor de hh. F. Feytema Tjallingii en J. Fontein Tuinhout, die bedankt hadden, de hh. mr. K. Banga en F. Jongma, zijnde de gekozenen alien kandidaten der hier bestaande kiesveree- niging. Capelle (Langstraat), 19 Sept. Gisteren werd in het na- burige Besoijen een perceel weiland in publieke veiling gebragt, ter grootte van nagenoeg 6 hectaren en gelegen in de Be- soijensche Waarden, nabij het Oude Maasje. De heer A. G. Zijlmanste Vrijhoeven-Capelle, heeft genoemd perceel met de verhooging ingezet op 16,000. Neemt men nu aan, dat er bij den definitieven verkoop niets meer bijkomt, dan behoeft men nu reeds niet meer te vragenhoeveel men ook hier voor goed land durft bieden. Natuurlijk komen bij de 16,000 nog 12 a 14 pet. onkosten. De handel in booi is sedert eenige dagen levendiger; aan huis wordt het thans tot 17 a 18 per 500 kilogr. opgekocht. Wijhe18 Sept. De prijs van het rundvee heeft hier eene nooit gekende hoogte bereikt. Door den heer v. O. alhier werd onlangs een stier gekocht voor/ 400, en door den veehouder v. D. een dragtige vaars verkocht voor 300. De oudste lieden herinneren zich niet ooit zullc een hoogen prijs voor hunne waar gemaakt te hebben. Nieawolda, 14 Sept. Ten bewijze dat hier buitengewoon hooge prijzen voor het vee betaald worden dient, dat rle vet- weider A. J. Cohen aan den slager J. J. de Grijs, uit Gro ningen, eene vaars heeft verkocht, die 2/2 jaar oud was, voor 265. Het dier was opgefokt door den landbouwer D. E. Nieborg, op den Oostwolder-polder. Eene ongunstige raming van de opbrengst der veldgewassen in Engeland wordt door een deskundige, den heer Scott, landbouwer in Surrey, onder dagteekening van 15 September', in de Times gegeven. Zij is gegrond op opgaven en waarne- mingenontvangen uit en gedaan in verscheidene deelen van Engelandhierin ziet de heer Scott genoegzamen grond tot algemeene^ gevolgtrekkingen en hij scbrijft„0nze tarweoogst is negen a tien bushels (schepels) per acre beneden de opbrengst van een gemiddeld oogstjaar, en niet van de beste kwaliteit hij is omstreeks dertien millioen quarters minder dan de hoe- veelheid die wij voor de volksvoeding behoeven zoodat wij om tot den volgenden oogst in onze konsumtie te kunnen voorzien, denkelijk eene som van omstreeks vijf-en-dertig millioen ponden sterling, dat is de helft van het totaal der nationale belastingentot het aaukoopen en aauvoeren van buitenlandsche tarwe zullen moeten uitgeven. Aangaande de veldgewassen van minder gewigt meen ik uit mijne waarne- mingeu de gevolgtrekking te mogen afleiden, dat wij in En geland en Sehotland een zeer ruimen oogst van garst. alsmede van erwten hebben, van haver een gemiddelden oogst, van boonen een weinig minder. Van veevoeder en alle gewassen die tot stalvoedering dienen hebben wij dit jaar overvloed. De hop is een misgevvas." De heer Scott zegt zelf dat hij tegenspraak van zijne opgaven verwacht, ook van personen wier belang daardoor gekrenkt wordt. Intusschen blijkt uit een van regeringswege openbaar gemaakten staat, dat dit jaar in het koningrijk 3,575,996 acres land met tarwe bebouwd zijn, dat is 75,453 acres meer dan in het vorige jaar. Winschoten17 Sept. Nu de rijke graanvelden in deze environs van hunne gewassen zijn ontbloot en men op enkele uitzonderingen na bij iedere boerderij kan ODtwarendat de ruime schuren dit jaar te klein waren om den oogst te bergen, zoodat groote kwantiteiten in de open lucbt zijn opgestapeldworden bier ter plaatse pogingen aangewend om even als in 1869, den afloop van den oogst te vieren. Een feest aan den landbouw gewijd kan als zeer gepast worden beschouwd in eene provincie, waar die tak van volksbestaan zulk eene aanzienlijke hoogte heeft bereikt. De herinnering van zoodanige feestviering in 1869 en het toen verkregen re- sultaat, hebben aanleiding gegeven om ook dit jaar pogingen aan te wenden zulks te herhalen, wat in 1870 om de toen algemeen heerschende malaise achterwege bleef. De aanvan- kelijke stappendoor eenige ingezetenen alhier gedaan, hebben in eene onlangs gehouden vergadering geleid tot bet besluit, om in deze maand op nader te bepalen dag het oogstfeest te vieren. Mogt evenwel, waartoe eenige aanleiding schijnt te bestaan, de najaars-kermis alhier worden geschorst, dan zal de ontworpen feestviering op den voor de kermis bestemden dag plaats hebben. Eene commissie is bereids benoemd om zich met de regeling onledig te houden, Leeuwartleil13 Sept. Ten bewijze, dat de prijzen der landerijen in deze provincie steeds stijgeu, kunnen de volgende feiten strekken. In de afgeloopen week zijn twee boerderijen, gelegen te Mantgum en Schillaard, verkocht: de eerstegroot 26 beet. 8 are, voor de som van66,472.50en de tweede, groot 22 heet. 4 are, voor de som van 47,797.50. In de laatste dagen is tevens eene boerderij te IJsbrechtum, groot 35 beet. 44 are, geveild voor de kapitale som van/81,162. Op de najaars-paardenmarkt alhier waren 123 paarden en 6 veulens aangevoerd; de handel was van weinig beteeke- nis; hoezeer de bedongen prijzen hoog waren, varierende voor de paarden van 40 tot 480 en voor de veulens van 35 tot 65. Rropswoltle18 Sept. Als eene zeldzaamheid uit de hoenderwereld dient te worden gemeld, dat de kleermaker Ch. Westhof alhier een kieken heeft, dat den 8sten Mei dezes jaars ter wereld gekomenreeds den lOden en den 12den September telkens een ei heeft gelegd, terwijl eene andere hen, zijnde eene zuster van genoemd kieken, doch ongeveer een jaar ouder, in 27 achtereenvolgende dagen 26 eijeren heeft gelegd. 'tis dus de schuld niet van deze hoender- familiedat de eijeren dezen zomer zoo duur zyn. Terwolde, 18 Sept. Met het rooijen der beetwortelen is men in deze omstreken reeds begonnen. De opbrengst is zeer ruim. Vele handen verdienen thans met dien arbeid een ruim daggeld. De oogst der vruchtboomen is dit jaar ook hier uiterst gering. Er zijn bijna geene appelen of peren. Het aardappelen verbouw valt eveuzeer tegen. De Landbouw-Courant deelt mede dat het, bij de overleg- gingen en zamenkomsten aan het departement van binnen- landsche zaken over landbouwonderwijs gehouden, gebleken is, dat omtrent dat onderwijs de partijen thans nog evenzeer tegenover elkaar staan als voor twee jaren. De Amterdamsche Courant meldt bet volgende: „De kommissie, ingevolge art. 56 van de wet op bet mid- delbaar onderwijs belast met het afnemen van het eindexamen aan de Tuinbouwschool der Kon. Ned. Tuinbouwmaatschappij Linnaeuste Watergraafsmeer, heeft den 14 dezer hare taak ten einde gebragt en een diploma van bekwaambeid le klasse uitgereikt aan J. Wiggersvan Leiden, diplomaas van be- kwaamheid 2e klasse aan W. Leendertz Pz.van Medemblik G. Steen, G. H. Rieman en F. L. Knolle, van Amsterdam' W. F. H. Spree, van Veenwoude, en K. Admiraalvan Beemster, benevens een diploma van bekwaamheid 3e klasse aan J. Voetelinkvan Steenwijk. Een van de leerlingen heeft zich gedurende bet examen teruggetrokkenterwijl van een anderen de bekwaamheden onvoldoende werden geoordeeld. De overgangs-examens waren den 12 dezer geeindigd met den volgenden uitslag: van het eerste in het tweede leerjaar kunnen overgaan J. G. J. Vorstman en D. Steen, van Am sterdam, M. Blokhuis, van Nijkerk, en A. E. van Reuveroy van Nieuwaal, van Delft; terwijl van het tweede in bet derde leerjaar kunnen overgaaD S. J. B. de Beucker, van Autwer- pen, J. A. Nieukerk, van NaardenJ. D. Schneider, van Amsterdam, J. van Dort, van Beemster, D. G. de Gooijer, van WatergraafsmeerA. Massink, van Zutpbenen J. T.'

Weekblad van Haarlemmermeer | 1871 | | pagina 1