1871. Vrijdag, 29 September. M°. 39. VAN AAN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. Twaalfde Jaargang. Haarlemmermeer-Polder. Haarlemmermeer. w^it< Prijs van het Ahonnement: Prijs der Advertentien van 16 regels 75 Centelke regel meer 12 ]/2 Cent. VERGADERING van HOOFD-INGELANDEN Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven B—BM— HAARLEMMERMEER. in het Jaary (J. Prijs van een enkel Nommee 15 Cent. AXLE TOEZENDINGEN, REDAKTIE EN UITGAVE BETREFFENDE, te adresseren aan VAN ItOXGA C°.te Amsterdam. Uiterlijtc Wocnsdag. Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. op Voensdag 21 Junij 1871, des morgens ten 10J/^ ure in het Lokaal van Staats te Haarlem. Voorzilterde Heer J. IP. M. van de PollDijkgraaf. Tegenwoordig 17 leden, te weten: de heeren D. W. P. Wisboom van Giessendam, J. Lanser, J. W. M. van de Poll, Dr. C. E. Heynsins, Jhr. Mr. J. W. H. Eutgers van Bozen- burg, Mr. J. D. Viruly, H. E. Bultman, J. B. Snellen, Mr. T. L. L. Prins, A. Wijnands, A. J. G. Timmermans, J. G. Schone, Mr. C. Cock, Mr. J. P. A. van Wickevoort Crommelin, P. Knaap Gz.J. J. Korthals en Jhr. A. W. L. Mock; terwijl de heeren H. van Wickevoort Crommelin, A. van der Beek, A. H. van - Tienhoven en Mr. J. P. Amers- foordt hebben berigt, dat zij deze Yergadering niet kunnen bijwonen. I. De Voorzitter opent de Vergadering en wenscht den voor het eerst in deze zitting aanwezigen Hoofd-Ingeland J. B. Snellen geluk met zijne benoeming, hem de belangen des polders aanbevelende. Daarna worden de notulen van den 14 April j. 1. gelezen en goedgekeurd. II. De navolgende mededeelingen worden daarop gedaan, alsa. dat de kas van den penningmeester eene waarde aanwijstin contanten van f 18,477.195, en in prolongatie van 10,000.— te zamen 28,477.193. h. Dat de voorraad steenkolen aan de diverse stoomtuigen 3i,S80 hectoliters bedraagt, en meer ladingen kolen worden aangevoerddie voor een groot gedeelte uit de dienst van 1872 moeten worden betaald, ten einde op 1 Januarij 1872 den noodigen voorraad te hebben. Dat die aanvoer mi reeds ge- schiedt omdat de vrachten laag zijnongeveer 3.per kar, tegen f 5.per kar in het najaar; makende alzoo voor elke lading eene besparing van omstreeks f 300. De Vergadering hecht aan dezen maatregel hare goedkeuring. De Heer Bultman vraagt, met het oog op mogelijke ont- branding van steenkolen, of er in de bergplaatsen luchtkokers zijn aangebragthetgeen door den Voorzitter bevestigend wordt beantwoord, met de mededeeling, dat in die kokers.aan den Lynden zelfs twee thermometers zullen worden gehangen ten einde den warmtegraad te leeren kennen. c. Dat van Dijkgraaf en Iloogheemraden van Bijnland de goedkeuring is ontvangen op eene af- en overschrijving op de Begrooting dienstjaar 1870. d. Dat op den 31 Mei jl. eene kas-opneming bij den penningmeester heeft plaats gehad, ten overstaan van den Dijkgraaf en den Heemraad H. van Wickevoort Crommelin. e. Dat van Heeren Gedeputeerde Staten van Noord-Holland de goedkeuring is ontvangen op den verkoop van Veldwegen aan Jhr. L. Eutgers van Bozenburg en de Wed. A. 'tHooft, benevens een zelfde goedkeuring tot aankoop door den polder van een gedeelte grond, zijnde thans eigendom van E. J. Heijer te Amsterdam. Dat van Dijkgraaf en Hoogheemraden van Bijnland is ontvangen de door Heeren Gedeputeerde Staten van Noord- Holland op nieuw goedgekeurde verordening op de scheep- vaart in de Bingvaart. g. Dat van hetzelfde Collegie is ingekomen een door genoemde Staten gedane goedkeuring der verordening op het kroozen van vaarten en togten. h. Dat van Heeren Gedeputeerde Staten tevens de goed keuring is ontvangen op den verkoop van eenige perceelen dijksgrond bij Vijfhuizen, van welke gronden kooper is gewor- den de Heer Mr. J. P. A. Teding van Berkhout, voor de sonr van f 3040.aan wien die koop is toegewezen. i. Dat de op den 25 Mei jl. gehouden verpachting van grasgewas der wegen heeft opgebragt f 5646. k. Dat op den 16 Mei jl. heeft plaats gehad de aanbeste- dmg van het kroozen van vaarten en togten in 4 perceelen waarvan het eerste perceel is gegund aan C. Kardol, het tweede aan A. Mcsman, het derde aan B. v. d. Heuvel en het vierde aan C. Griekspoor. Dat wel is waar de tegen- woordige wijze van aanbesteding 1,336.— meer kost dan de raming bedraagt, doch dat deze meerdere uitgaaf bij Supple- toire Begrooting zal worden geregeld. Op de vraag van den Heer Schoneof de conditien der tegenwoordige kroozing van invloed zouden geweest zijn op de bedoelde aanbesteding, antwoordt de Voorzitter bevestigend. I. Dat op den 13 Junij jl. is aanbesteed de te maken brag over den Bennebroeker-dwarstogten zich voor dat werk twee tot gelijk cijfer laagste insehrijvers hebben voorgedaan beide voor de som van 3,895.— zijnde W. van den erg, te Haarlem, en J. W. Niewaal, te Haarlemmermeer en alzoo het lot zal beslissen aan wien hunner deze aanne- ming zal te beurt vallen. m. Dat het verdiepen van eenige vakken togt in den polder is aangenomen door A. Kuykte Haarlemvoor de som van 6,950.Hoezeer dit werk op de begrooting is uitge- trokken op 5,400.heeft echter het Dagelijksch Bestuur gemeendmet het oog op de belangrijke opbrengst van ver- pacht grasgewas, het werk aan A. Kuyk te gunnen. n. Dat de leverantie van ijzer en smeedwerk aan de stoomtuigen voor het jaar 1871 is toegewezen aan de fabriek de Prins van Oranje, te 's"Gravenhage. o. Dat op den 20 Junij jl. de aanbesteding heeft plaats gehad van het onderhoud van gedeelten grindwegen, waarvan het eerste perceel is gegund aan H. Eaaphorst, voor595. en het tweede perceel aan W. Wamsteker, voor f 424. p. Dat op dienzelfden datum voor het onderhoud van gebouwen enz.door verschillende personen is ingeschreven. De Voorzitter deelt daarby mede, dat de muren van de ketel-gebouwen in den afgeloopen winter zoodanig door de vorst hebben geledendat het onderhoud van dit werk daar- door ongeveer f 2000.hooger zal zijn dan de raming, dochondanks deze meerdere uitgaaf, eene flinke herstelling noodzakelijk wordt vereischt, na welke toelichting dit belang- rijke punt zondcr hoofdelijke stemming wordt goedgekeurd. III. Wordt aan de orde gesteld een voorstel van het Da gelijksch Bestuur, tot het toekennen eener schadevergoeding van f 100.— aan den vrachtrijder A. Tatesvoor het aan hem overgekomen ongeluk op de pont bij Heemstede. Dit voorstel houdt hoofdzakelijk in: dat A. Tates bij het overvaren met zijn vrachtwagen met de pont van de gemeente Heemstede naar den Haarlemmermeer, op den 1 l<len April, des avondseen zeer groot ongeluk heeft gehaddaar bij het iurijden der pont, deze is gezonken, waardoor de paarden en wagen te water zijn geraakt; dat hij door dit ongeluk aanmerkelijke schade heeft geledenberekend op eene som van ruim tweehonderd gulden; dat hij als burgerman niet in staat is gemelde schade te kunnen lijden en dat de belang- hebbenden ieder voor zooveel hen betreft, die schade van hem terug vorderen. Bedenen waarom hij de vrijheid neemt zich tot UEd. Acht- baren te wenden, met beleefd en driugend verzoekhem als vrachtrijder een tegemoetkoming te willen verleenen in zijne geledene schade. De opzigter Vorstman zond betrelfende dit voorval een proces-verbaal in, in hoofdzaak hierop nederkomendedat hij bij onderzoek bevonden had, dat de veerpont aan de zijde van de polderkade gezonken wasbeladen met een vrachtwa gen bespannen met twee paardenen toebehoorende aan A. Tatesen dat men bij zijne komst aldaar bezig was met de paarden uit het water te halenwaarna men begonnen is met een boot de vrachtgoederen uit den wagen te halen en te bergen in en rond de woning van den pontwachter, en de wagen, op eenig klein ijzerwerk na, des avonds omstreeks 10 '/2 ure geheel ledig wasdat den volgenden morgen door twee schuiten met manschappen en gereedschappen de pont met de wagen omstreeks 12 ure boven water was gebragt en onmid- dellijk weder in dienst word gesteld; dat naar zijne gis- sing het gewigt van wagen en vrachtgoederen wel 4000 kilo- grammen hebben bedragen, welk gewigt wel niet te veel is om met de pont over de Bingvaart gezet te wordenzoo die last slechts gelijkelijk over de pont verdeeld ismaar dat naar zijne meening het ongeval alleen is toe te schrijven aan het te lang blijven staan van den wagen op het einde van de pont, door dat de paarden vermoedelijk niet hebben willen aantrekken, waardoor water op de pont kwam en het hoi vol water liep, zoodat de pont zonk. Ten slotte er nog bij- voegendedat de pontwachter A. Hulscher den vrachtrijder A. Tatesvoor dat hij op de pont wasnog in bedenking had gegeven om een gedeelte zijner vrachtgoederen af te laden en bij een tweede reis over te halenwaarop door den vracht rijder A. Tates geantwoord is, dat hij wel met zwaarder vrachten was overgezet. Hoezeer de schuld van het ongeluk dus geheel bij den adressant ligten hijblijkens proces-verbaal van den opzig ter, vooraf gewaarschuwd is geweest en aangemaand om een gedeelte zijner vrachtgoederen af te ladenzoo zijn er echter termen genoeg aanwezig om aan den adressant eene tege moetkoming aan te bieden van 100. Mitsdien stellen Dijkgraaf en Heemraden voorte besluiten aan den vrachtrijder A. Tates te Haarlemmermeer eene tege moetkoming in het geleden verlies toe te staan van den hon- derd gulden. De heer J. G. Schone zegt, dat in bet proces-verbaal van den opzigter Vorstman volkomen juist de vracht van Tates als te zwaar zijnde, is opgegeven. De Heer Mr. C. Cock kan zich wel vereenigen met het voorgelezen advies van de regts- geleerde Commissieterwijl de heer Mr. J. D. Viruly den vrachtrijder wil beboeten in plaats van hem schadevergoeding te geven. De heer Heynsius is mede niet gunstig gestemd voor het voorstel en acht het gevaarlijk om antecedenten voor de toe- komst te stellen, hetgeen de heer Eutgers van Bozenburg beweert niet op te gaan, daar alle ongelukken niet onder .dCzelfde omstandigheden plaats hebben en op een zelfde wijze zouden moeten bchandeld worden. Nadat de heeren Mr. Cock en Snellen nog het woord voeren over de al of niet bestaande reglementaire bepaliugen op dit punt in dc Provincie Zuid-Hollandwordt, op voorstel van Mr. Viruly, besloten dat het Dagelijksch Bestuur het in- voeren van weegtoestellen in overweging zal nemen. Na al het gehoorde brengt de Voorzitter het voorstel van Dijkgraaf en Heemraden in rond vraag, dat met 11 tegen 6 stemmen wordt aangenomen. V°rvolg en Slot dezer zitting in ons volgend nommer.) De heer E. J. van Wisselingh J.Pz., predikant der herv. gemeente Haarlemmermeer, heeft het beroep naar Serooskerke aangenomen en tegelijkertijd voor de beroepingen naar IJssel- stein en Wageningen bedankt. Postkantoor van Vertrek te Haarlemmermeer. Tweede helft der maand Augustus 1871. LIJST VAN BRIEVEN DIE, UITHOOFDE VAN ONBEKENDHEID DER GEADRESSEERDEN, NIET BESTELD ZIJN KUNNEN WORDEN. 1. Sophia Leendaarts, te Botterdam. 2. E. TillemateVelsen. van 20 tot 26 September 1871. GEBORENBastiaan, zoon van A. den Haan en B. Boterman. Jo hannes, zoon van H. Dekker en J. C. Witvrouwen. Cornelia, dochter van P. Kaptijn en M. Romijn. Ilendrik, zoon van P. Jurricns en C. van der Linden. Anna Wilhelmina, dochter van P. Mantel en A. ter Hofstede. Klasina, dochter van C. Korsman en N. Brouwer. - Jan zoon van Sara Witte, ongehuwd. Anna Maria, dochter van C. Siegers en A. van den Berg. OVERLEDENMargje, oud 6 maanden, dochter van T. Borst en S. Kersbergen. Catharina Johanna, oud 3 jaren, dochter van K. Jansen eii G. Lamboo. Anna Maria Martha, oud 17 maanden, dochter van G IJzermans en H. Bakker. Willem Lucas, oud 3 maanden, zoon van W. L. van Emmerik en K. Net. Daniel, oud 3 maanden, zoon van P van Dijk en N. Reinhoudt. Elisabeth, oud 2 maanden, dochter van h! Kluck en J. Stipdonk. Dirk, oud 9 maanden, zoon van J. de Jong en G. Beerepoot. Hendrika, oud 10 weken, dochter van J. J. van den Berg en A. Gelein. Adriana, oud 4 maanden, dochter van P. van der Ham en M. Piepenbrink. Jan, oud 5 maanden, zoon van P. Kolle en K. van Brakel. Gerrifje, oud 10 maanden, dochter van T. Braak en J. van Gellekom. Matthijs, oud 6 maanden, zoon van A. Bruin en E Driessen. Dirk Stolk, oud 31 jaren, ongehuwd. ONDERTROUWD: geene. GEHUWDgeene. De op Donderdag 21 dezer gehouden harddraverijen aan het Hoofddorp alhier zijn, naar men gelooft, tot aller genoegen afgeloopen. De uitslag daarvan was als volgt: Bij den voormiddag-kampdoor boerenpaarden, welke nog geen prijs hadden gewonnen, hebben medegedongen tien paarden, en werd de prijs, bestaande in een sierlijk bewerkt en door de hier gevestigde firma Buijn en C°. belangloos ge- Ieverd tilbury-tuigbehaald door het paard van den heer van Vuuren, wethouder dezer gemeente; de eerste premie, een fraai gemonteerde zweep, door W. Pruit, kastelein alhier, en de tweede premie, een dek met singel, door het paard van den heer W. Claij, landbouwer in deze gemeente. Bij den namiddag-wedstrijdin het draven door paarden van zessen klaar, waren ingeschreven 13 paarden, waarvan hebben geloopen 12, daar de beroemde en reeds vele prijzen behaald hebbende zwarte bles-ruin genaamd de Vriendtchap en behoord hebbende aan den heer J. Welle, te Watergraafs- meer, alhier door een noodlottig toeval den laatsten adem heeft uitgeblazen. Vel is dit edele dier op het veld van cer gebleven; zijn stoffelijk overschot is per as naar-Haarlem over- gebragt, om bijgezet te worden in de magen van Haarlems burgerij. De prijs, zijnde een prachtig massief zilveren bokaal, is behaald door den heer Bulk, en de premie, een overzilverd bouilloir, door den heer van Eossem van Zevenhoven. Het was een regt feestelijke dag jammer dat tegen den middag (oudergewoonte alhier) de lucht betroken het eenig- zins begon te regenen en zeer koud werd, hetwelk merkbaar op de zes in eene tribune geplaatste muziekanten invloed uitoefendedaar het aanhooren der muziek het gehoor dikwijls pijnlijk aaudeed men moest dan ook de volharding bewon- deren der digt daarbij geplaatste keurmeesters, welke den ganscben dag onder bet gehoor dier smeltende toonen moesten -r.-r-:-.-.-;

Weekblad van Haarlemmermeer | 1871 | | pagina 1