- 154 - MINDER AALMOEZEN, MEER ONDERWIJS. Polcierwezen. Landbouw. Blokz.ijl25 Sept. De handel in appelen en perendie hier om zijne uitgebreidheidmet regt onder den groothandel wordt gerangschikt en een hoofdtak van bestaan oplevert heeft thans genoegzaam niets te beduiden om den hoogst ge- ringen voorraad en de buitengewoon hooge prijzenwelke men dien ten gevolge moet besteden. De peren worden ingekocht van 6 tot /12 en de appelen van f 6 tot 8 per hektol. Ilalfsen24 Sept. Als bewijs dat het vee een ongekende duurte heeft bereikt, berigten wij, dat door koopman K. jl. Vrijdag 10 koeijen zijn afgeleverd voor omstreeks/ 3000. Een daarvan gold bijna 450. Allen zijn naar Duitschland vervoerd. €*eineng«le Iferlgten. Jtigczoubcti. doorbrengen. Het vuurwerk, afgestoken in den tuin van den kastelein J. de Vries, liet ook wel iets te vvensohen over, daar men met groote tusschenpoozen en zeer onverwachts werd onthaald op een vnnrpijl of een potje bengaalsch vuur. Niet genoeg kan men de orde en eensgezindheid roemen die den ganscheu dag en nacht onder het zeer talrijk opge- komen publiek beeft geheerscht. Verblijdend was het te zien hoe sommige leden der Rijks- en gemeente-politie, gerequireerd ommoat de orde hier of daar verstoord wordendeze krachtdadig te handhaven, als gewone Imrgers zich onder het publiek in de herberg met dansen en springen konden ver- makenof, hier en daar aan tafeltjea gezeten zich le goed deden aan de gaven van Bacchus; kortomniets is er ge- weest dat het verlangenom in het volgende jaar weder zulk een feest te vieren kan onderdrukken. Meuwer-Amstel21 Sept. Heden werd in het lokaal Paardenburg de aangekondigde vergadering der Vereeniging lot bevordering van waterschapsbelangen in Amstelland gehouden bijgewoond door een veertigtal leden. De voorzitter van het voorloopig bestuur, de heer mr. J. G. Kruimelopende de vergadering met eene rede, waarin hij den treurigen toestand van Amstelland, wat de waterschappen betreft, uiteenzette en het groote belang dezer vereeniging voor den landbouw aan- toonde. De vergadering besloot dezh rede te doen drukken en verkrijgbaar te stellen. Daarna werd overgegaan tot de keuze van een definitief bestuur; gekozen werden bij akklamatie, tot voorzitter, mr. J. G. Kruimel te Ouderkerk bij stemming tot leden, F. Halverhontte Nieuwer-AmstelP. N. van Kmys- wijkte Uithoorn; H. van Blaaderente AmstelveenC. II. Ciriaci, te Weesper-CarspelH. Koenderste Diemenen I'. Hogenhout, te Nieuwer-Amstel. De Vereeniging, die nu reeds vijftig leden in de verschil- lende waterschappen teltwerd oorspronkelijk door slecht.s zes personen, die direkt belang bij den landbouw hebbenin het lesen geroepen. Op het groote belang dezer instelling behoeven wij wel niet te wijzen. Onder de ontwerpers van het grond- denkbeeld behooren vooral genoemd te worden de hh. J. van den Berg, van de kweekerij de Tuinboww aan den Amstel P. Hogenhout en P. Borst. Capelle (Langstraat), 25 Sept. De kalfkoeijen hebben hier voor het tegenwoordige een ongekende hoogte van prijs bereikt zoodat het niet meer tot de zeldzaamheden behoort, wanneer belgische kooplieden 200 a /250 besteden. Ook het vette vee wordt grif tot 70 a 75 c. per kilogr. gekocht. Te Vrijhoeven-Capelle heeft zich voor eenige dagen de varkensziekte geopenbaardelf varkens zijn besmet verklaard en vier daarvan reeds gestorven. Xalt-ltommel22 Sept. Op de heden hier gehouden paar- denmarkt wareo ruim 700 stuks aangevoerdvvaaronder vele puike paarden. Vele fransche en duitsche handelaren werden opgemerkt en de handel kenmerkte zich door eene buitengewone levendigheid. Voor goede soorten bedong men 500 tot 600 gulden en werd lot die prijzen veel verkocht; voor enkelen besteedde men zelfs /700 tot/800. Zutphen26 Sept. De grasverkooping, hier vau wege het gemeentebestuur gehouden, heeft nagenoeg/ 1 000 opgebragt. Sneek, 21 Sept. Gisteren werd hier de gewone najaars- paardenmarkt gehouden. Zij was vrij druk bezocht en in het geheel waren pi. m. 300 paarden ten verkoop aangeboden. De handel was zeer geanimeerdniet het minst door de aan- wezigheid van vreemde kooplieden. Verschillende prijzen werden besteedvan /100 tot /500. Een span paarden werd voor 1400 verkocht. Zwolle26 Sept, De hooibouw van hot nagras begunstigd door goed nnjaafsweder, is afgeloopen en leverde een ruime opbrengst. De kwaliteit wordt even als de kwantiteit zeer gerocmd, zoodat men hierin eerie vergoeding heeft voor de mindere opbrengst der eerste snede. De oogst alhier en in de omliggende gemeenten is voor het grootste gedeelte binnen. Over het algemeen laat het beschot der gewassen weinig te wenschen over. Alleen de aardappelen die thans gerooid worden leveren een geringe opbrengst. Voor meer dan de helft zijn zij door de ziekte bedorven. Op de Vrijdag 11. hier gehouden weekmarkt is aan een veehandelaar uit Gorinchem eene dragtige koe verkocht voor de som van f 430. Ouden van dagen verzekeren van zulk een enorm hoogen prijs nog nimmer te hebben gehoord. De Amsterdamsche Courant bevat het volgende „Wij vernemen dat de heer J. I. de Beucker, leeraar aan de tuinbouwschool der Kon. Ned. Tuinbouw-Maatschappij Lin naeus te Watergraafsmeer, die zich, om persoonlijke redenen, genoodzaakt zag naar Antwerpen terug te keeren met 1 Oktober a. s. zal vervangen worden door den heer Eug. Veulemaus van Gilly. Wij betreureu het dat de heer de Beucker ons land dat hij gewigtige diensten bewees, heeft verlatenmaar wij wenschen het bestuur der Maatschappij Linnaeus geluk, wijl het er>in geslaagd is zich van een niet minder begaafden op- volger te verzekeren. „Terwijl wij den heer de Beucker een hartelijk vaarwel toeroepen uiten wij den wenschdat zijn onderwijs hier te lande rijke vruchten moge achlerlatenen daarin tot in lengte van dagen de schoonste herinneringen aan zijn leven en werken in ons midden bewaard blijven. Velen zijn hier veel aan hem verpligt, en de heer de Beucker kan zich overtuigd houden dat de oude spreuk uit het oog - uit het hart" in Noord- Nederland gewis niet op hem van toepassing zal zijn." De Landbouw Courant bevat het volgende Ook een argument voor Amsterdam en tegen 's Hage. „Te Amsterdam kwamen op 19 April 1847 eenige belang- stellende invloedrijke personen bijeendie onder voorzitting van den Hr. mr. G.W.Verweij-Mejan eene voorloopige vereeniging tot oprigting eener Hollandsche Maatschappij van Landbouw tot stand bragteri. Dit denkbeeld vond ingang. Nog in hetzelfde jaar, op 12 Nov., had daarop te Haarlem eene grootere zamenkomst plaatswaarin besloten werd tot de vorming eener JLollandsche Maatschappij van L,andbouwIn de mededeelingen en berigten van 1841 wordt deze bijeerikomst dan ook teregt genoemd de eerste algemeene vergadering dier Maatschappij. Te Amsterdam is nu daarna, op 29 April 1848 de tweede algemeene vergadering gehouden, waarop werd medegedeeld dat zich toen reeds 29 afdeelingen hadden gevormd met 1 368 leden. De voorloopige bestuurders zijn toen door een defi- nitief bestuur vervangenmet mr. G. W. Verwey-Mejan als voorzitter en Jhr. mr. D. R. Gevers Deynoot (die op de ver gadering van 19 April 1847 mede aanwezig was) als algemeen Secrelaris. De JLollandsche Maatschappij van Landbouw is dus tot stand gekomen in Noord-Ilolland en wel bepaald te Amsterdam. En het komt ons dan ook voor dat voor de feestviering van haar 25jarig bestaan, op grond van hare wordingsgeschiedenis Noord-Holland, speciaal Amsterdam als het ware is aangewezen." Te Hoorn is gisteren, op de algemeene vergadering der JLollandsche Maatschappij van Landbouwmet groote meerder- heid ondanks herhaalde pogingen van Amsterdam om het tegendeel te verkrijgen gehandhaafd het besluit om h e t 25-j arig bestaan derMaatschappij in 1872 te 'sGravenkage te vieren, en dus ook in de resi de ntie de tentoonstelling te houden. Uit Velsen meldt. men ons, dat de hofstede Thornin de nabijheid van Santpoort, met het overbosch in publieke veiling heeft opgebragt f 28,100. Het stuk weiland is opgehouden. De plannen tot voorhereiding der oprigting van een Rijks- landbouwschool zijn thans in overweging en zullen waarschijn- lijk nog voor het einde van dit jaar tot een praktisch resultaat hebben geleid. Men meldt uit Alkmaar dd. 21 September: //Den 13 dezer beviel te Farmsum eene vrouw van drie zonen en in dezelfde week kwam ook eene drieling-geboorte te Purraerende voor. Het is zeer bijzonder, maar nog meer bijzonder is het welligt dat drie heerenook drielingen alhier geboren 25 September 1831 Maandag e. k. te zamen hunnen 40stcn verjaardag zullen vieren. De een werd in het vorig jaar benoemd tot notarisde tweede tot directeur van het postkantoor, beide alhierterwijl de derde dit jaar als offieier van administratie bij de nederlandsche marine gepensio- neerd ook hier kwam wonen. In het logement De Oude Hoorn te Oad-Beijerland is een geval ge beurd, dat zeer ernstige gevolgen had kunnen hebben. Een koopman uit Rotterdam, die aldaarHogeerdehad op zijne kamer een reistasch neerge- hangenwaarin zich een geladen revolver bevond. De schoonmaakster op die kamer bezig zijnde stootte bij toeval tegen de taschzoodat defce op den grond vielten gevolge waarvan het schot op den revolver afging en de schoonmaakster in den voet trof. Een slagter te Utrechtdie eene koe uit eene weide had gekocht maar //bij vergissing" eene veel betere uit het land haalde, is tot 6 maan- den cellulaire gcvangenisstraf veroordeeld. De regtbank beschouwde die //vergissing" als diefstal. Als eene bijzondere zeldzaamheid wordt uit IJreterp gemeld dat al- daar wonen de tweelingbroeders J. en D. Keuningen dat de eerste is gehuwd met Otje van der Veen de andere met Maaske van der Veen. Beide vrouwen schohken hare echtgenooten 7 zonen en 5 dochterswaar van aan beide zijden nog 5 jongens en 2 meisjes in leven zijn, wier voor- namen evenzoo luiden als die hunner neven en nichten. In het begin dezes jaars is onder de gemeente Finsterwolde een gevecht ontstaan tusschen eene meer dan 20 personen telle nde bendewelke zich vereenigd had tot het frauduleus vervoeren van gedistilleerd, en drie kom- miezentoen deze de bende aanriepen te blijven staanten einde zich te laten visiteren. De kommiezen werden beleedigdbedreigd en verwond. Vijf van de twintig man werden echter toen gearresteerd en den 14 dezer werd hunne zaak voor het Pro v. geregtshof in Groningen behandclddat den 20 dezer uitspraak deed. Twee der beschuldigden zijn veroordeeld tot eene tuchthuisstraf voor den tijd van 5 jaren en 3 maanden twee anderen tot eene tuchthuisstraf vau 5 jareu en de vijfde is vrijgesproken. Dat niet alleen overmatig gebruik van sterken drank hoogst nadeelig werktmaar dat dit ook m$t koffij het geval is hiervoor kan het vol gende tot bewijs strekken. Op de kermis van de gemeente W. in Belgie was door het bestuur ook een wedstrijd uitgcschreven voor de vrouwdie het grootste aantal koppen koffij zou uitdrinken. Een prijs van 10 francs was daarvoor uitgeloofd. De vrouw, die den prijs won, had zeventien kop pen koffij gedronkenmaar bij den achttienden kop viel zij neder, en voor haar geneeskundige hulp kon worden verstrektwas zij een lijk. Kort geleden was iemand op zijn retour van Arnhem naar Amster dam met een retourbiljettoen te Ede, een beambte hem zijn biljet afvroeg hij weigerde het af te gevenwaarop de beambte hem verzochtzoo hij geen biljet had, de vraeht van Arnhem naar Edc te vol doen. De reiziger weigerde ook dit en nu werd proees-verbaal tegen hem opgemaakt. De kantonregter te Wageningen aan wiens beslissing deze zaak onderworpen werdherft den gedaagde van alle regtsvervolging ontslagenop grond der volgende overwegingen 1°. dat met gemeld artikel van Het algemeen re- glement niet bedoeld kan zijn aan de spoorweg-beainbten het regt te geven om de plaatsbewijzen ten alien tijde van de reizigers af te vragenen hun onder bedreiging van proces-verbaaldat is van strafde verpligting op te leggen van hunne plaatsbewijzen af te geven en daardoor hen te dwingen afstand te doen van hun regt om naar eene bepaalde op het bewijs aange- geven plaats vervoerd te worden, en 2°. dat het bewezen feit bij geen an dere wet of verordening, die wettelijHe kracht l^eft, is strafbaar gesteld. Te Leeuwarden, is een uiterst fraai bewerkt vloertapijt tentoongesteld, dat, geheel met de naald vervaardigd, niet alleen een voorbeeld van keurige bewerking, maar tevens van taai geduld mag heeten. Het bestaat uit stukjes laken van 140 verschillende kleuren, te zamen ter oppervlakte van ruim 40 ellen en 3462 el koord van 20 onderscheidene kleuren. Prach- tig za&mgestelde bloemen, bladeren en andere figuren, ten getale van 2114, versieren het geheel; de geciseleerde binnen rand heeft eene breedte van 5 centimeters en eene lengte van 58 ellen hieraan werd 86 dagenaan den buitenrand ongeveer 2 jaren en aan het geheele tapijt, met eenige tusschen- pozing, 6 jaren gewerktruim 26,000 strengetjes koord waren tot de ver- vaardiging van dit kunststuk benoodigddat tot in de kleinste details fraai en net afgewerkt mag heeten en niet ligt zijn weergade zal vinden. Den 17 September jl. is tusschen Sens en Montereau, in het depar- tement der Yonne (Frankrijk)een vreeselijk ongeluk gebeurd. Van een met ijzer geladen waggonwelke geplaatst was tusschen twee personen" wagensbrak de as. De schokdie daarop volgde was zoo hevig en oogenblikkelijkdat 12 personen als het ware verpletterd, en 30 personen ernstig verwond werden. Den 15 dezer is te Berlijn een uitgestrekt gebouwvier verdiepingen hoog en door een aantal gezinnen bewoond plotseling onder een oorver- doovend gekraak en een hartverscheurend hulpgeschrei ineengestort. Hulp aanbrengen behoorde aanvankelijk tot de onmogelijkhedenwant een dikke stofwolk omringde de plaats van het onheil. De pompiers sloegen zoodra mogelijk handen aan het werk. De pogingen om in de beneden-lokalen door te dringen waren echter vruchteloos, want die vertrekken waren door staande en liggende balkenplanken en andere voorwerpen gebarrikadeerd. Wie daar bedolven lagen konden eerst later worden geholpen, ten ware zij vddr dien tijd, onder het gewigt der massa verpletterd, een Snellen dood hadden gevonden. Van boven moest dus de opruiming van het gebouw worden aangevangen. Een paar uren later werden enkele personen te voor- schijn gehaald; zij waren derwijze verminkt, dat zij schier alien kort na hunne redding den geest gaven. Anderen werden aangetroffen, die blijk- baar weinige oogenblikken voor hunne redding waren gestikt. Een der bewoners en diens echtgenoot werden wel niet ongedeerdmaar toch levend van onder het puin te voorschiju gehaald. Hoevele personen nog onder de ingestorte massa bedolven lagenwist nieraand met zekerheid op te geven de rneest overdreven geruchten waren te dien aanzien in omloop. Geluk- kig hebben deze zich niet bewaarheidwant zonder zware verwondingen te hebben bekomen zijn de overige personen aan het gevaar ontsnapt. Be- treffende de aanleiding tot het onheil is geblekendat menom het win- kellocaal te vergrooten, den hoofdmuur van het gebouw had doorgebroken, zonder de vereischte stutten aan te brengen. De heer Schone spreekt, in nommer 38 van dit Weekblad over een opatel van mijne hand, en zegt dat het scheeve voorstellingen bevat; hij zegt dat ik het tot eene gewoonte aanneem alles wat mijne goedkeuring niet wegdrnagt, door zaken verkeerd voor te stellenverdacht te maken enz. enz. Zoolang ik nog burgemeester was, moest ik dergelijke schampere gezegden van den heer Schone en andere conser- vatieve leden van den Gemeenteraad geduldig aanhooren. Immers. de Gemeentewet zegt, dat de Burgemeester belast is met de uitvoering van de besluiten van den Raad. Dit arti kel werd en wordt door vele Raadsleden aldus opgevat, dat dns de burgemeester de hoogstbezoldigde dienaar van den Raad is, en aan diens bevelen heeft te gehoorzamen. De heer Schone vergeet in zijn opstel, dat, sedert ik mijn eervol ontslag als burgemeester van Zijne Majesteit den Koning heb verzocht en verkregen, ik uit deze dienstbaarheid ben verlosten dat het Raadslid Schone dus zich niet meer het regt mag aanmatigen, mij in het publiek beleedigingen te zeggen. Integendeelsedert mijn aftreden bleef ik in de ge meente wonen; ik ben daar kiezer en de hoogst belaste der ingezetenennog in 1871 werd mijn hoofdelijke omslag en andere belastingen belangrijk verhoogdhet blaadje is thans omgekeerd; ik meen thans het regt te hebben aan de leden van den Raad te vragen, waar of de dubbeltjes blijven, die ik moet betalen; en nu zeg ik in het openbaar: mijne arbei- ders, de bevolking die mij omringt, hebben minder aalmoe- zen, meer onderwijs noodig. Ik ontken dat de Raad het regt zoude hebben voor mij aalmoezen uit te deelenik herinner den Raad dat ik het regt heb, volgens de Grondwet, om overal in het Rijk vol- doende onderrigt te vragen. Ik zal dit ook weder thans doen en daarbij trachten die beleefdheidsvormen in aeht le nemendie de heer Schone tegenover mij meent te mogen vervvaarlozen. De heer Schone voert aan dat de gewone uitgaven voor het onderwijs alleen J/j der gemeente-begrootiug innemen. Hij vergeet daarbij te vermeldendat de gemeente Haarlem- mermeer niet, zooals andere gemeenten, voor bruggen en wegen behoeft te zorgendat zij geeneof bijna geenever- lichting heeft, geene pleinen of andere inrigtingen, die elders kostbaar zijn. Het is dus niet de vraag of de gemeente f3 of wel f3 voor onderwijs besteedt, het is de vraag of zij geuoeg voor onderwijs besteedt; en dit is niet het geval waar eene school voor 80 kinderen wordt gebouwd, waarin voor 120 plaats behoort te zijn de onderwijzer geen huis heeft, en de hulp- onderwijzer ontbreekt. De heer Schone zegt, dat, sedert ik burgemeester was, de uitgaven voor het onderwijs met 30 zijn verhoogd. Yoor wie de geschiedenis der zaak niet kent, schijtit dit fraai; maar de heer Schone verzwijgt, dat, tijdens ik het hoofd der gemeente was, het mij gelukt was vele kinderen, die op de grenzen wonen, te doen deelen in het onderwijs eldersonder anderen te Slotenwaar destijds 66 kinderen uit Haarlem- mermeer school gingen. Toen dit getal zoo groot werd, begon Sloten aan Haarlemmermeer eene bijdrage te vragen voor den hulp-onderwijzerdie daardoor noodig werd. De Raad van Ilaarlemmerrneer weigerde dit; de kinderen werden te Sloten geweerden nu had de Raad de verpligting om eene school voor deze kinderen te bouwen. lets dergelijks is bij Halfweg gebeurden vandaar de vermeerdering der kosten van lager onderwijs met 30 De Raad heeft eene school laten bouwen, wetende, of althans kunnende wetcn dat die te klein zoude zijn dit is mijne grieve; en dat die grieve niet ligt is, maar verdient publiek gemaakt te worden bewijs ik reeds daardoordat de kinderen mijner arbeiders sedert zij in het nieuwe lokaal ter school gaantelkens ziek terug komenin de vorige week zijn er op eenen dag zeven kinderen uit school met de koorts terug gekomen. A1 bewijst dus de heer Schone, dat aan het onderwijs in Haarlemmermeer veel geld wordt besteed, 30% meer dan onder mijne administratieik blijf beweren dat dit niet ge noeg is, dat het onderwijs niet gebrekkig of karig mag zijn, maar voldoende moet wezett. De heer Schone hehandelt in zijn opstel, behalve het on derwijs, ook nog een ander onderwerp: het proces in zake den aannemer van het Raadhuis, en zegt dat de gemeente daarin de dupe is geworden van de onjuiste meeningen en eigenmagtige handelingen van den heer A. als burgemeester. De heer Schone spreekt van den afloop van het proces; hij kon als Raadslid zeer goed weten dat dit proces niet is afgeloopenmaar daarin slechts eens weder een vonnis in eerste instantie door de regtbank te Haarlem is gewezen, wier vroeger vonnis in dezelfde zaak door het Provinciaal geregtshof op verschillende punten werd te-niet gedaan terwijl dus ook dit vonnis voor hooger beroep vatbaar is. De zaak is dus niet afgeloopenzooals de heer Schone

Weekblad van Haarlemmermeer | 1871 | | pagina 2