- 158 - Landbouw. Aanfokken van vee. Over den stand van Veld- en andere Getvassen Politiek ©verzigt. 29 Sept. 5 Oct. 1871. ©emengde Berigten. drechtb. voor Noord-Holland, de heer H. A. Cromraelin, te Haarlem; c. in plaats van den heer Gevers Devnoot, de heer L. van Es Jz., te Melissant. Eindelijk werd benoenid tot sekretaris-penningmeester (welke bcide betrekkingen overeenkomstig een vooraf door de vergadering genomen besluit voortaan zijn gekombineerd) de heer P. F. L. Waldeck, te Loosduinen, die nu reeds langer dan tien jaren onder de leiding van den heer Gevers Deynoot werkzaam i§ geweest en daardoor reeds met al de zaken der Maatschappij bekend is. -De keuze van den heer Waldeck geschiedde bij akklamatie. In den namiddag van denzelfden dag zijn; niettegenstaande het gure weder, versehillende volksspelen gegeven, waarbij vele der deelnemcrs met fraaijfe prijzen huiswaarts keerden. Yrijdag is eene harddraverij gehouden, waaraan door dertig me- deoingers om de prijzen werd gekampt. De eerste prijs, 25 gouden Willems, is hehaald door de Koningin, zwarte merrie van G. Baren- dregt, van Barendregt, bereden door J. de Boer. De tweede prijs, 10 gouden Willems, werd toegekend aan A. de Graaf, van Diemer, hehaald met de Kwik kwakbruine bles merrie, bereden door den eigenaar, terwijl de derde prijs, 5 gouden Willems, werd wegge- dragen door de Wassenaar, bruine merrie van J. Munuikhuis, van Purmerend, bereden door J. Koster. Zaturdag daaropvolgende werd de tentoonstelling van vee ten 1 ure door den stormwind, vergezeld van zware stortregens, ver- hinderd, zoodat de eigenaars genoodzaakt werden limine prachtige 'beesten van het terrein te verwijderen. Het ongunstige weder blecf voortduren, zoodat het schieten naar den vogel verviel en uitgesteld werd tot den volgenden dag, doch ook toen was het weder zeer ongunstig. Vijf aanzienlijke prijzen werden door de kommissie aan de hampers overbandigd. De herhaling van den teestoptogt, die tot sluiting van de landbouwtentoonstelling des narniddags zou gehouden worden, kon niet doorgaan, tot groote teleurstelling van alle feestsierenden. 'sAvonds werd het weder eenigzins gunstiger, van welke gelegenheid Hoorns ingezetenen ge- bruik maakten, want in eeu oogenblik waren alle straten door duizenden lampions verlicht. Het was waarlijk een genot de stad door te wandelen, zoo prachtig was zij getooid met groen en bloemen, waar tusschen die duizende liehten een prachtig effekt maakten. Dit had ongeveer een uur geduurd, toen de liehten alien door een zwaren stortregen werden uitgedoofd en in een oocwenk waren de duizende toeschouwers van de straten ver- dwenen. Het vuurwerk dat des avonds afgestoken zou worden is uitgesteld tot den 13 dezer. Zoo kunnen wij dus gerust zeggen: Dcze dagen waren rijk aan teleurstellingen. Bevenvijk 3 Oct. De afdeeling Velsen der Ilollandsche Maatschappij van landbomo hield heden eene harddraverij van boerenpaarden met karreljes uit de afdeeling. Van 1 <i mede- dingers is de prijs gewonncn door G. Abbrink te Uitgeest; de premien door: A. TeelingC. Wafelbakker en G. van Twuyvete Uitgeest, Bevenvijk en Uitgeest. Capelle (Langstraat), 3 Oct. De vette varkens worden nu reeds door vele boeren verkocbtdie ze of aan Tilburgsche slngters afleveren of naar de mavkt le Eolterdam voeren. De prijs is geiniddeld 56 cents per k.gr. schoon aan den haak. De ziektewelke zich voor drie weken te Vrijhoeven-Capelle openbaarde, breidt zich tot heden niet uit. 7avOlle28 Sept. Op de heden hier gehouden paarden- markt. was veel aanvoer. De enters en veulens werden voor flinke prijzen door buitenlandsche kooplieden aangekocht. In de andere paarden aan de rnarkt, waaronder er waren van puike soort, zag men ook vrij veel omgaan. IJtrecllt, 2 Oct. Van de 800 rumlerendie eergisteren hier ter rnarkt waren aangebragt, zijn ruim 600 verkocht, waarvan 500 aan Fransche en Duitsche kooplieden; vooral van melkvee was het vervoer naar Belgie over den staats- spoorweg buitengewoon groot. Naar men verneemt heeft de varkensziektedie om dcze gemeente in den laatsten tijd vele offers eischte, nage- noeg opgehondendaar nu nog slechts enkele gevalbm bij dadelijk geneeskundige hulp, meestnl niet doodelijk zijn. De prijzen der varkens zijn echter buitengewoon lioog, daar er zells tot 30 cents per 5 hectogr. betaald wordt. Uit Drenthe meldt men dat de boekweitdie tijdens de laatste droogte uitmuntend en voor het grootste deel is bin- nengekomen, een ruim beschot oplevert en van zeer goede kwalileit is. Gemiddeld dorscht men vier a vijf hectoliter van, het voer. Met de aardappelen danrentegen valt het niet mee; over het algemeen blijft de opbrengst beneden het mid- delmatige. Op growl van opgaven uit een groot aantal departementen wordt de opbrengst van den tarvveoogst dezes jaars in Frank- rijk geacht vijfendertig a veertig millioen hectoliters beneden het gemiddelde totaal van goede oogstjaren te zijn; tnaar daar bij wordt gevoegddat dit verlies gedeeltelijk wordt ver- goed door ruime opbrengst van de garst en andere graan- soorten in Frankrijk. Leiden, 4 Oct. De doorlating van water aan den Leid- schendam is geeindigd en mag dan ook zeker als overbodig beschouwd worden. Zware regen toch heeft binnen acht dagen groote verandering gebragt. Het boe^emwater rijst ten gevolge van dien regen en van het bijmalen van water uit de polders. De heer J. Buisman te 's Hage deelt in het bijblad van de Landb. Ct. mededat de steenkolenasch als'meststof voor aard- appelvelden gebezigd, de aardappelziekte te keer gaat. Deze meststof moet uitsluitend en in droogen toestand gebezigd worden. Vermengd met den aan eiwit rijken afval van beetwortelsuiker-, aardappelensiroop- en stijfselfabrieken is de steenkolenasch meer geschikt voor algemeene bemesting. De heer B. stelt zich voor op de eerstvolgende tentoonstelling van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw van beide monsters ter bezigtiging te stellen. Terwijl er in Engelandgelijk doorgaans in dezen tijd des jaars, uiteenloopende opgaven omtrent de uitkomsten van den tarweoogst binnen 's lands worden gehoord lijdt de veestapel er naarr alle berigten aan eene besmettelijke kwaaldie wel niet doodelijk voor het vee is maar toch de vruchten der veeteelt veel doet afnemen, namelijk het mond- en klaauwzeer of Aptha. Zij heerscht juist in die landstrekenwelke het beste terrein voor het graven van vee opleveren en het meeste wcrk van de zuivelbereiding maken. Volgens de officiele opgave bestaat die opizootie thans in vijftig graafschappen van Engeland en in drieentwintig graafschappen van Schotlandwelke te zamen nagenoeg vijfduizend besmettelijke plaatsen bevatten. Het aan tal beesten, die zijn aangegeven als door de kwaal aangetast, is niet minder dan twintig duizend; men meent echter, dat het werkelijk nog veel grooter is. Het naaste gevolgis, dat de veefokkers en landlieden ongezind zijn thans inlandsch vee aan te koopen, en dat alzoode prijs van het vee daalt; doch als eindgevolg wordt er belangrijke rijzing van den prijs van het slagtvleesch verwacht. Onder dit opschrift bevat de Landbouw-Courant het volgende: De landman kan op het oogenblik niet genoeg vee aan fokkenwant de handel is sterk, zoowel voor Fransche als voor Pruissische rekening, buiten hetgeen Engeland en Belgie hog behoeven. Laatst een Franschen koopman sprekendever- telde hij mijdat er nog wel 160,000 stuks voor Frankrijks noordelijke departementen benoodigd waren, en dat die, zoo niet alle, dan toch zeker voor het grootste gedeelte in Nederland opgekocht zouden worden. Een boer, welke zich op de vee teelt en weiderij toelegt, zal altijd daar beter bij varen dan de bouwboer, want al wat van het vee komt, is geschikt voor den buitenlandscben handel; van al wat uitgevoerd wordt, heeft de boer profijt, en met al wat ingevoerd wordt, zoo als het graankan hij niet concurreren. De bakkers zeggen liever buitenlandsch graan te gebruiken dan het inlandsche en zulks schijnt waar te zijnwant zij durven voor buiten landsch graan hooger prijs te besteden. Daarom is het zaak om vele weiden aan te leggen op gronden, die daartoe ge schikt zijn, om den veestapel te vergrooten en het vee goed te doenopdat men zoo veel te meer zuivel verkrijgen kan. Boter en kaas toch zijn ook geld waarden mogt het al eens in prijs verminderende uitvoer van hooi zal toch altijd blij- ven bestaan. De prijzen zullen ons leven lang wel niet veel dalende bevolkingen immers nemen overal toe, zoodat voor onze arme luidjesen ja voor sommige burgerluialreeds in geen jaren een stukje vleesch overschoot. De behoeften zijn en blijven groot. M., 20 Sept. 1871. V. v. O. Balfseu 3 Oct. Het spurrie- en knolgroen leveren thans reeds meer op dan het geheele najaar van 1870. Etgroen staat nog overheerlijk te groeijenzoodat de hooiprijzen voor- eerst wel niet hooger zullen worden. Een en under werkt gunstig op de boter, welke wekelijks in prijs is vooruitgegaan. scbrijft men aan de Leidsche Courant het volgende „In het Westland is na eene o/ervloedige teelt van aardappelen gebleken, dat de verzendingen niet meer die uitgebreidheid mogten erlangen als eertijds het geval was. Met Engeland kon geen ge- schikte koop, ook wegens verschil in de prijzen, gemaakt worden, zoodat dit Rijk zich elders van aardappelen voorzag. Bovendien begint Engeland zich meer op de teelt van dat produkt toe te leggen. Ten gevolge daarvan werden de meeste aardappelen op de tiinnenlandsche markten aangevoerd, waardoor, gerikend hetgeen van dat produkt van zoo verschilleude zijden kwam afzetten, bijna eene overvoerde markt ontstond. Het kon niet anders of de prijzen moesten daardoor laag wordenzij werden dan ook zelfs zoo laag als van de vroege aardappelen bijna nooit was gehoord, hetgeen wel den werkenden stand zeer te slade kwam, doch, in aanmer- kin°- o-enomen de booge huurprijzen, die voor de houwlanden wor den bedongen, den tuinders teleurstelling en eene nadeelige rekening berokkende. Men is daarmede tot de ervaring gekomen, dat de teelt van sommige gewassen, gelijk vroeger, niet meer uitsluitend aan Holland toebehoort. Heeft Engeland behoefte aan aardappelen, het voorziet zich daarvan reeds vroegtijdig bij den franschen na- buur of uit andere aan Frankrijk grenzende rijken. Frankrijk daar - ent.egen zendt in het prille voorjaar bloemkool, als er hier of elders aan dat gewas niet kan gedacht worden. En slaagt de druiventeelt, hier of elders niet naar wensch, dan is het Frankrijk geworden, dat met schoone, rijpe druiven in de vraag kan voor- zien. Gelijk door de alles overheerschende magt van den stoom de afst.anden zijn vernietigd, is het denkbeeld van monopolie tot een hersenschim gedaald. Het is echter buiten twijfel dat in Oktober de rijpe druiven van den zoogeuaamrien kouden grond zullen ver- zonden worden. De maand Augustus en een groot deel van Sep tember strekten ten waarborg voor bet welslagen van deze en andere fijne vruchten. Voorts zijn de akkers nog met bieten bezet, die later voor de fabrieken van beetwortelsuiker bestemd zijn en ge- woonlijk als de laatste vrucht van het veld kunnen aaugemerkt worden. vOogenschijnlijk zouden er weinig perziken zijn of zouden zij, door het koude weder in den groei belemmerd, niet tot voldoende rijp- heid komen. Zooveel als het vorige jaar waren er nergens, toen zij, bij overvloed klein van stuk zijnde, voor weinige centen werden rondgevent. De pluk is echter vrij gunstig geweest; vooral sappige en "roote vruchten hebben de boomen opgeleverd en wel niet eens ten-en hooge prijzen. Oogstmaand bragt, zonneseliijn en warmte. Weldra werden er eene menigte moerbezien geplukt, die in Julij nog een groen aanzien hadden; dagelijks vermeerderde het getal meloenen-, appelen en peren, hoe schraal ook de oogst daarvan dit jaar moge zijn, begonnen te zwellen de broeikassen leverden schoone druiven op veldgewas, dat hagchelijk stond, herstelde en dat acht.er was begon te herleven. Gedurende de beide laatste maanden werden uit de° Veenen ruimschoots snijboonen en augurken verzonden terwijl versehillende groenten uit de moezerijen ter markt werden gebragt. »Het schoone weder begunstigde bovenmate het binnenhalen van het vlas, het koolzaad,'de graansoorten en den hopibouw. De opbrengst van het vlrs bleef dit jaar beneden het middelmatige; het had in het voorjaar te veel geleden en was diensvolgens schraal opgeschoten. Daar het vlas echter dit jaar zeer gewild is, gaven de°prijzen schadeloosstelling voor de opbrengst. Ook het koolzaad was ten gevolge vau het ongunstige voorjaarsweder niet zwaar beladen; bij de dorsching bleek dat de verbouwing van het zaad op de helft van andere jaren kon geschat worden, hetgeen dan ook niet zonder invloed op de prijzen bleef. V an de graan soorten kwam de rogge voldoende binnendaarop volgden de tarwe en de gerst, terwijl de haver eindelijk zeer bevredigende uitkomst opleverde. Over het algemeen was de oogst der granen gunstio- Nog kort geleden hield men zich met den hooibouw on- Iedig. "llij was laat begonnen, met een schijnbaar niet gunstig vooruitzigt en eindigde voorspoedig. Het groeizame weder stelde de landlieden in staat sommige stukken land twee- tot dnemaal af te hooijen; het drooge weder werkte bijzonder mede om het o-emaaide gras als geurig hooi binnen te halen. De weilanden ver- keeren nog in een voldoenden staat, en zoo het gure najaarsweder zich no"- wat laat wachten en Oktober eenige verkwikkelijke dagen schenktf zal men zich over gebrek aan gras .voor bet vee met behoeven te bekommeren. Met bet rooijen der late aardappelen heeft men een begin gemaakt. Na eenige zware regenbuijen in Julij, vertoonde zich de ziekte onder het gewas vrij pfotsehng en alo-emeen, schoon hier ernstiger, daar ligter, naar mate van de hoedanio-heid van den bebouwden grond. De duinzand-aardappelen bleven nog het meest van ziekte bevrijd. Men kan het er voor houden dat de struiken niet minder of meer dan andere jareii door ziekte werden aangetast. De buitengewone, ieder jaar toenemende teelt van aardappelen noopt daarbij de ramp niet te zwaar op te vatten en zich op geen hoogere dan anders besteed wordende prijzen te verlaten, terwijl het beschot van aardappelen overal medevalt. Van versehillende koolsoorten is allerwege veel gepoot. Ook daariu neemt ieder jaar de verbouwing aanmerkelijk toe. Bloemkool werd o. a. te Itijnsburg veel verzonden, daar het gewas niets te wen- schen overliet. Met levendigen handel kwam het ter markt of bleef het voor Engeland bestemd. Daar vochtig weer kool uitnemend doet groeijen, kwam de droogte van de beide laatste maanden zeer onwel- kom, ten gevolge waarvan het nog te veld staande gewas klein en onaanzienlijk blijft en ter naauwernood voor den iumaak geschikt is. Op herstelling is zelfs bij veelvuldigen regen niet meer te hopen, daar de groeitijd voor die vrucht begint te verstrijken. De andere soorten, zooals savoye- en wittekool, zouden wel goed staan, zoo zij niet schrikbarend door de rupsen waren geteisterd. Als zij echter van die bezoeking zijn verlost, zullen zij tot aanvulling der winter- spijzen nog ruim kunnen bijdrageu. In de roode kool hebben de rupsen geen smaak. Boouen en erwten zijn meest overal »oed geslaagd. Uit de Veenen zijn de tuinders sinds eenige dagen begonnen met het vervoer van aanzienlijke scheepsvracliten andijvie, die mede als zeer voldoende in aanraerking komt. »De fraaije zomerdagen hadden niet weinig invloed op do kwee- kerijen. Het jong en teeder geboomte, dat veel lentekoude had te trotseren gehad, kreeg een gezond aanzien. De kwijnende bloemen ontloken en spreidden hare schoone kleuren ten toon de rozen bloeiden met eene menigte bloemen. Men behoefde in Augustus niet meer verlegen te staan bij de voor een paar maanden nog zoo weinig belovende planten en heesters. En daarbij prijkten dit jaar de lelien niet alleen met vele knoppen, maar zij bloeiden met eene zelden te aanschouwen pracht." In de vorige week hadden wij waarlijk niets aan onze lezers te vertellenen wat wij hun heden mededeelen is ook al van niet bijzonder gewigtIn FranJcrijk, waar de krijgs- raden voortgaan met het vonnissen der commune-mannen en commune-vrouwenwaar de haat en de wrok tegen de Duit- schers elken dag veeleer toe- dan afnemen; waar, zoo als blijkt, nog veel geld en welvaart onder de menschen zijn, niettegenstaande de ondervonden rampen blijft Thiers als president der republiek het gezag uitoefenen, thans in zekeren zin gekontroleerd door een permanente kommissie van 25 leden der nationale vergadering, door deze gekozen om haar gedu rende de vakantie bij de regering le vertegenwoordigen. De onderhandelingen over de tolkwestie van Elzas-Lotharingen nl. over de vraag welke regteu en hoe lang zij zullen geheven worden in Frankrijk en in Duitschland bij den invoer van voortbrengselen van fabrieknijverheid uit het eene in het andere land, zijn nog niet afgeloopen en worden netelig. Ofschoon de nationale vergadering reeds bij eene wet goedge- keurd heeft de overeenkomst, zoo als zij door de twee rege- ringen was ontworpe'nwerd door die vergadering echter in de g'emaakte bepalingen een wijziging gebragt, die volstrekl niet naar den zin van Bismarck is en aanleiding heeft gegeven tot nieuwe korrespondentien en nieuwe bijeenkomstenwaar van de uitslag op dit oogenblik nog niet bekend is. De jeugdige koning van Spanjedie pas verseheidene pro- vincien van zijn rijk bezocht heeft em overal regt hartelijk ontvangen is geworden moet het niet prettig vinden dadelijk na zijnen terugkeer in de hoofdstad voor een kabinetskrisis te staan. Ten gevolge van een ten nadeele der ministers uit- gevallen strijd over de keuze van den president der Cortes (landsvertegenwoordiging)hebben al die heeren gemeend bun ontslag te moeten aanbieden, dat door den koning dadelijk is aangenomen. Wie zijne nieuwe raadsmannen zullen zijn weet men nog niet; maar wel weet men dat Esparteroofschoon taclitig jaren ouddoor Amadeus I is uitgenoodigd geworden een nieuw ministerie zamen te stellen, doch de grijze staats- man, te regt, geantwoord heeft, dat hij te oud en te zwak is om zulk een taak op zich te neraen. In Engeland, welks koningin bij voortduring in zeer on- gunstigen gezondheidstoestaml verkeert, cluren de werkstakin- gen en in Duitschland duurt de strijd der oud-katholieken te gen de katholiekenm. a. w. der tegenstanders van het on- feilbaarheidsdogma tegen de voorstanders er vanonvermin- derd voort. Den koning van Zweden en Noorwegen is een nieuwe poging, om een legerorganisatie tot stand te brengen misluktweder heeft de daartoe strekkende voordragt bij den rijksdag geen genade kunnen vinden. Portugal heeft thans twee oproeren tegelijk te bedwingen in zijne overzeescbe bezittingente Macao en te Goa. Door wiilen ds. Hofman, in leven emeritus predikant te Velzen (Noord- Holland) en aldaar in Aug. jl. overleden, is aan de hervormde kerk- en aan de diakonie te Kuinre, alwaar hij van 1813 tot 1818 als predikant werk zaam was, gelegateerd ieder eene som van f 1000, vrij van alle regten. Men meldt uit Sloten (Noord-Holland): //Een wandelrid door het detachement huzaren, te Amsterdam in garnizoen, dezer dagen in deze ge meente gehouden, ondervond in de nahijheid van ons dorp eenige stoornis. Terwijl het eskadron zich op de Osdorperweg bevond, kwam eensklaps eene vrouw uit het gras te voorschijn en kroop tot voor de paarden. Stelhg zou zij vertrapt zijn geworden, had niet de bevelvoerende officier halt ge- kommandeerd. Toen de manschap was afgestegen, is de vrouw op een ua- bijgelegen boerenerf gebragt en heeft de officier van het voorgevallene kenms gegeven aan den burgemeester. Bij onderzoek bleek dat zij in verrcgaand hesehonken toestand verkeerde. Zelfs had zij nog een blikken keteltje bij zich, geheel met jenever gevuld. In den laatsten tijd had zij hier in den omtrck rondgezworven en een liederlijk leven geleid. Zij is wegens land- looperij aangehouden en overgebragt naar het huis van arrest te Amsterdam Vermoedelijk zal zij nu eerlang naar een van 's Rijks bedelaarsgestichten worden opgezonden." Uit dezelfde gemeente wordt nog gemeld, dat de olielampen ter straatverlichting aldaar door petroleumlampen zullen worden vervangen. Chloralhydraat is door de Russische geneesheeren met het beste gevolg aangewend tegen cholera. Bij gevallen die hopeloos schencn, was nog vol- komen genezing gevolgd. De dosis was 1 drachme chloralhydraat opgelost in I once water. Omtrent het allertreurigst geval, dat in den nacht van 22/23 Sep tember jl. te Nieuw-Appelacha heeft plaats gehad, deelt de Friesche Corn. het volgende mede: //De man des huizes was reeds te drie uur opgestaan en had koffij klaar, toen zijne vrouw het bed verliet en zich naar buiten begaf. Toen de man eenig geraas hoorde, meende hij dat schuitladers, die naar het turfveld moesten om schepen te bevrachten, elkander over de vaar toeriepen. Voor de tweede maal het geroep hoorende, verneemt hij dat net de stem zijner vrouw is. Hij ijlt daarop naar buiten en ziet dat zijne vrouw midden in de vaart ligt, roepende //helphelpZonder heraad begeeft hij zich te water, doch de vaart is te diep om zijne vrouw te bc- reiken. Daarop klimt hij weer op den wal en roept zijne beide zoons, die nog rustig slapende te bed lagen. Zonder zich aan te kleeden, spnngen de

Weekblad van Haarlemmermeer | 1871 | | pagina 2