'I 1871. Vrijdag, 13 October. VAN A AN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. Twaalfde Jaargang. Haarlemmermcer. Gemeenteraad van Haarlemmermeer. Prijs van het Abonncment in het Jaarf (i Prijs der AAdvcrtenticn van 16 regels 75 Cent, elke regel meer 12/2 Cent. Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven Zitting van Donderdag 31 Augustus 1871. ■HMMH HAARLEMMERMEER Prijs van een enkel Nommer 15 Cent. ALLE TOEZENDINGEN, REDAKTIE EN UITGAVE BETREFFENDE, te adresseren aan VAN BONGA C0., te Amsterdam. tliteriyk Wocnsilaf/.) Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. Plaatsgebrek noodzaakt ons de mededeeling van liet vonnis in zake de gemeente Haarlemmermeer en den aannemer de Heij over den bouw van het raadhuis aldaardoor de Arrondisse- ments Regtbank te Haarlem, geioezentot ons volgend nommer te laten liggen. Dat het ongeraden kan zijn zelfs over vrolijke volksfeesten op vrolijken toon, in luimigen trant te schrijven, bleek ons sedert de uitgave van ons nommer van 29 September 11. Niet genoeg konden de orde en eensgezindheid geroemd worden, schreef de verslaggever; ailes ging in zoo goeden geest, dat zelfs de leden der rijks- en gemeente-politiedie gerequireerd waren om de orde krachtdadig te handhaven, mogt zij hier of daar verstoord wordenwel verre van zich te moeten doen geldenintegendeel als gewone burgers aandeel in de vreugd konden nemen. De veldwachter P. Flipsen nu heeft zich die woorden aangetrokkenblijkens een brief van den 4 dezer. Gaarne geven wij dien wakkeren ambtenaar, die sedert 16 jaren zijn betrekking met eere vervult, de ver- zekering, dat hij zich geheel ten onregte over het aangehaald artikel ergert; dat er in de verste verte niets onaangenaams tegen hem is bedoeld of zelfs bedoeld is kunnen worden. van 4 tot 10 October 1871. GEBORENCornelis Job Leendert, zoon van H. Rietdijk en M. Zul- ver. Petronella, docbter van A. de Ring en C. Nouwens. Wilhel- mus, zoon van A. Teeuwen en M. van Meurs. Eimert Johannes, zoon van T. C. Los en N. Kooij. -Femmetje, dochter van T. van Es en A. Okken. Johanna Catharina, dochter van P. Jansen en B. Lamboo. Maria Christina, dochter van D. Ciraal en A. van Leeuwen. Klaas, zoon van J. Bosnian en A. Pijl. Maartje, dochter van i. Smal en g! Buijs. Arie, zoon van M. Touw en G. Vermeer. OVERLEDENThona Tas, oud 60 jaren, gehuwd met Corns. Floor. Jan, oud 2 maanden, zoon van T. van der Sluijs en P. Edel. Hen- drika, oud 7 maanden, dochter van J. de Kreij en J. de Haan. Willem, 12 jaren, zoon van J. J. de Visser en G. W. van Rensivoude. oud Neeltje, oud 13 maanden, dochter van W. Metz en C. M. Schouten. Elisabeth Thresia, oud 10 maanden, dochter van J. H. Bertels en M. T. van der Lans. Willem, oud 17 jaren, zoon van A. Boer en A. van Tol. Wouter van Meel, oud 46 jaren, gehuwd met M. Gootjes. ONDERTROUWD: Cs. Schouwenburg (wednr.) met W. J. Machiel. A. C. van Dijk met K. van Waardhuizen. J. Roubos met A. van Pelt. C. II. Nol met N. Dekker (weduwe). GEIIDWD: geene. Afscheid van Ds. van Wisselingh Zondag 15 dezer, des namiddags ten 2 ure, in de kerk aan het Hoofddorp. -5 Postkantoor van Vertrek te Haarlemmermeer. Eerste helft der maand September 1871. LIJST VAN BRIEVEN DIEUITHOOFDE VAN ONBEKENDHEID DER QEADRESSEERDEN, NIET BESTELD ZIJN KUNNEN WORDEN. 1. J. ZijmteWestergeest. Voorzitter: de Heer J. W. Lantzendorffer. De Vergadering wordt geopend des voormiddags ten elf ure. Tegenwoordig negen leden, zijnde de heel-en Klapwijk, van Vuuren, Schone, van Riessen, t Hooffc, Buis, Timmermans, Dorbeck en Knaap. Afwezig de heeren Kuiper, Lanser, de Breuk en Tensen. 1°. De Secretaris leest de notulen van 27 Julij 1871, welke worden goedgekeurd. 2°. Aan de Vergadering wordt mededeeling gedaan van het navolgende: a. de Staatsbladen van 1871, n°. 75 tot 95 i. de Provinciale bladen van 1871, n°. 44 tot 55; c. het proces-verbaal der op 22 Augustus 1871 gedane opueming van de boeken en kas van den Gemeente-Ontvanger d. brief van heeren Gedeputeerde Staten, dd. 2 Augustus 1871, n°. 4, waarbij goedgekeurd wordt teruggezonden het Kohier van den Hoof- delijkenOmslag dienst 1871; e. brief van heeren Gedeputeerde Staten, dd. 9 Augustus 1871, n°. 7, waarbij wordt kennis gegeven, dat geen bedenkingen bestaan tegen het Kaads besluit, waarbij aan het Burgerlijk Armbestuur over 1871 een nadere subsidie van 4550 wordt verleend, en dat besluit der- halve voor kennisgeving is aangenomen brief van als voren, dd. 9 Augustus 1871, n°. 8, waarbij goedgekeurd worden teruggezonden de 2e Suppletoire Begrooting voor 1871 en het Kaadsbesluit dd. 27 Julij 11., tot af- en overschrijving in de Begroo ting van 1871 g. brief van den Hoofdonderwijzer D. Rijnenherg, waarbij hij zijnen dank betuigt voor de verhooging van zijn jaarwedde h. brief van A. H. Geurtzen van Baarskamp, waarbij hij bedankt voor de betrekking van lid van het Burgerlijk Armbestuur; i. brieven van de Hoofdonderwijzers E. van Zwetselaar en F. Zwart waarbij zij vragen dat hunne scholen mogen worden hoofdscholen hunne jaarwedde diensvolgens verhoogd, benoeming voor elke school van een Hulponderwijzer, en het bouwen van onderwijzers-woningen. Bovenstaande mededeelingen worden aangenomen voor kennisgeving en wor t, op advies van den heer Schone, besloten, om de brieven van de Hoofdonderwijzers Zwetselaar en Zwart te stellen in handen van de Plaat- selijke Schoolcommissie. 3°. Is aan de orde het onderzoek der geloofsbrieven, ingezonden door de heeren B. Buis, P. Knaap, A. J. G. Timmermans en II. F. Bultman, benoemd tot leden van den Gemeenteraad. Deze stukken, door Burgemeester en Wethouders reeds voorloopig onder- zocht zijnde, is bij dat onderzoek geblekendat alle de benoemden bij de plaats gehad hebbende herstemming op den 1 Augustus 11. bij meerderheid van stemmen zijn gekozen tot leden van den Gemeenteraaddat uit de verder overgelegde stukken blijkt, dat zij zijn meerderjarig en gedurende het laatste aan de verkiezing vooraf gaande jaar hunne woonplaats in de gemeente hebben gehaden eindelijk dat door geen der benoemden eenige met het lidmaatschap van den Raad onvereefiigbare betrekking wordt bekleed. Weshalve Burgemeester en Wethouders voorstellen, om gemelde heeren toe te laten als leden van den Gemeenteraad. Overeenkomstig dit voorstel wordt zonder hoofdelijke stemming besloten. 4°. Komt in behandeling de Rekening der Inkomsten en Uitgaven over het dienstjaar 1870. Deze Rekening, bij besluit der vorige Vergadering gesteld zijnde in handen der finantieele commissie tot onderzoek, wordt door gemelde commissie, bij monde van den heer van Riessen, uitgebragt het navolgende rapport In de Vergadering van 27 Julij jl. heeft de Raad de finantieele com missie over 1871 beDoemd tot het onderzoek van de Rekening over 1870. Dientengevolge hebben zij den 18 Augustus zich van dien last gekweten. Het onderzoek der Gemeente-Rekening heeft tot geene bemerking aanlei ding gegeven; wel waren er enkele posten overschreden, doch welke ver hooging door Raadsbesluiten waren gedekt. De Rekening van het Burgerlijk Armbestuur gaf tot meer bemerking aanleidingzeer trof het de commissie dat er voor geneeskundige hulp zoo veel werd uitgegevendit betrof voornamelijk de gevallen waarin aan per- sonen geneeskundige hulp werd verleend, die zelf in staat zijn, of ten minste in staat konden zijn, zich die- hulp te verschafFen. Gaarne zou de commissie zien, dat door dat Armbestuur geen genees kundige hulp werd verleend dan juist aan die personen, waarvan na naauw- keurig onderzoek gebleken is dat die daaraan werkelijk behoefte hebben. Doch daar de in werking trading der nieuwc Armenwet nog te kort is om een juist oordeel te kunnen vellen, zoo stelt de commissie voor daar later op tcrug te komenen een voorstt-i daarover aan den Raad te doen. Onder dankbetuiging aan het Dagelijksch Bestuur voor het gehouden beheer, stelt de commissie aan den Raad voor, de Rekening over 1870, tot een bedrag van /67,826.86£ in ontvangst en 57,282.99 in uitgaaf, goed te keuren. EaarlemmermeerDe Commissie Augustus 1871. (geteekend) A.van Riessen. Na de voorlezing van dat rapport zegt de heer Knaap, dat hij meende dat de geheele Rekening aan den Raad moest voorgelezen worden en dan door de commissie post voor post zou worden toegelicht, even als zulks bij den Polder geschiedt. De Voorzitter vraagt of de heer Knaap zulks wenscht? De heer Knaap zegt er nu niet op te willen aandringen, maar zulks wel voor het vervolg te wenschen. Nadat de heer 't Hooft nog had aangemerkt dat de conclusie der com missie eigenlijk het punt van discussie uitmaakten de heer Schone opge- merkt had, dat de wijze van handelen, door den heer Knaap bedoeld, bij het Polderbestuur wel plaats vindt bij het behandelen der Begrooting, maar althans dit jaar bij het behandelen der Rekening niet heeft plaats gehad, wordt door den Voorzitter in stemming gebragt de conclusie van het rap port der commissie, strekkende tot goedkeuring der Rekening in ontvangst op67,826.86^, in uitgaaf op57,282,99, en dus met een Batig Saldo van10,543.87£. Zonder hoofdelijke stemming wordt dienovereenkomstig besloten. 5°. Is aan de orde de Rekening van het Burgerlijk Armbestuur over 1870. De Voorzitter stelt voor om die Rekening, overeenkomstig het advies der finantieele commissie, vast te stellen in ontvangst op.8812.41, in uitgaaf op8697.65£, Batig Saldo.... 114.75£. Dienovereenkomstig wordt zonder hoofdelijke stemming besloten. Alsnu volgt er nog eene zamenspreking omtrent de verstrekking van geneeskundige hulp, en zulks naar aanleiding van het daaromtrent aange- voerde in het rapport der finantieele commissie. Vrij algemeen geven de leden als hun gevoelen te kennen, dat minder geneeskundige hulp moet worden verstrekt door het Burgerlijk Armbestuur, dewijl de uitgaven daar- voor in het vorige jaar zeer hoog zijn geweest, en zegt de heer van Ries sen dat de finantieele commissie zich voorstelt om later een voorstel aan den Raad te doen, omtrent de wijze waarop in de verstrekking van genees kundige hulp aan de armen zal kunnen worden voorzien. 6°. Wordt overgegaan tot de benoeming van een hulponderwijzer voor de school n°. 1. Op de door Burgemeester en Wethouders opgemaakte voordragt komen voor: 1°. Willem Alexander Paul Frederik Lodewijk Bakker, 2°. Carel Prins, 3°. Bouwer van der Weel, hulponderwijzers, respectivelijk te Hui- zen, Bennekom en Rijnsburg. Tot de benoeming overgegaan zijnde, blijkt het, dat ingeleverd zijn negen stembriefjes en dat alle de stemmen zich hebben vereenigd op Willem Alexander Paul Frederik Lodewijk Bakker, die alzoo benoemd is, en wordt vervolgens de in-fupctie-treding bepaald op 1 October 1871. 7°. Wordt gelezen een schrijven van Dijkgraaf en Heemraden van den Ilaarlemmermeerpolderdd. 15 Augustus 1871, waarbij wordt medegedeeld dat het Gemeentebestuur van Heemstede genegen is om eene jaaiiijksche subsidie van 100.toe te kennen, indien door het Polderbestuur wordt daargesteld en ondcrhouden een brug over de Ringvaart bij de Cruquius, in plaats van de tegenwoordige pont, mits geen tol hoe ook genaamd worde geheven, en* verzoekt het Polderbestuur te mogen vernemen of deze Verga dering, na kennisneming van het vorenstaande, kan goedvinden eene derge- lijke bijdrage, als die door Heemstede is toegezegd, aan het Polderbestuur te verleenen, dewijl men anders geen voorstel aan de Vergadering van Hoofdingelanden durft te doen, tot daarstelling van bedoelde brug. De Voorzitter ondersteunt zeer het verzoek van het Polderbestuur en stelt voor, om ook van de zijde dezer gemeente 100.— jaarlijks toe te staan. De heer van Riessen herinnert, dat hij reeds de vorige maal heeft betoogd dat het niet ligt op den weg der gemeente om te voorzien in de kosten der bruggen enz.maar wil er niettemin wrel toe medewerken om de be doelde brug daargesteld te krijgen, door het geven van een jaarlijksche subsidie van f 100.gedurende bij voorbeeld 10 jaren. De heer Buis merkt aan, dat de ingezetenen polderlasten opbrengen, en nu wil het Polderbestuur deze zaak nog op de gemeente brengen. Spreker wijst op de brug bij Plalfweg, alwaar tol moet worden betaald, niettegen- staande het Polderbestuur op zich genomen heeft om voor vrijen overtogt over de bruggen en ponten te zorgen. De heer van Vuuren merkt aan dat slechts enkel en genot van een brug bij de Cruquius hebbenmen moet de zaken van de gemeente niet met die van den polder vermengenbovendien is de polder rijk en de gemeente moet schulden maken. De heer Klapwijk acht de vraag van den polder onbillijk, maar wil, om dan toch de brug te krijgen, de 100.— toestaan. De heer van Vuuren wil het laten voor de vcrantwoording van den polder of er al of niet een brug zal gemaakt worden. De heer Knaap zegt, dat de gemeente Heemstede gemakkelijk eene bij drage van f 100.kan geven, want de tol te Heemstede verbetcrt zeer door het maken van een brug. De heer Buis wijst op de ongelukken door de pont reeds veroorzaakt, en zou daarom de bijdrage maar willen toestaan. De Voorzitter betoogt nog nader de wenschelijkheid van een brug te hebben en het ongericf dat door de pont wordt veroorzaakt en stelt voor, om de gevraagde f 100.subsidie toe te staanmogt dit voorstel worden aangenomen, dan kan men spreken over den tijd gedurende welke die bij drage zal worden toegestaau. Het voorstel van den Voorzitter, om eene bijdrage van 100.toe te staan, wordt aangenomen met vijf tegen vier stemmen. I oor stemdende heeren Buis, 't Hooft, Klapwijk, van Riessen en Schone. Tegen de heeren van Vuuren, Dorbeck, Timmermans en Knaap. De Voorzitter stelt alsnu voor om de bijdrage te geven gedurende 10 jaren, met bepaling dat geen tol zal mogen worden geheven. Dienovereenkomstig wordt besloten met algemeene stemmen. 8°. Wordt overgegaan tot de uitloting van een aandeel groot 1000. in de geldleening aangegaan in 1870, om met 1 Januarij aanstaande te worden afgelost, en wordt daarbij uitgetrokken het aandeclnommer tien. 9 Gelezen het adres, ingediend namens de erfgenamen van wijlen den heer J. Vrolijk, om afschrijving op diens aanslag in den Hoofdeliiken Om slag dienst 1871. Overwegende dat gemelde heer J. Vrolijk is overleden den 6 Junij 1871, Is besloten: de gevraagde afschrijving te verleenen voor zes-twaalfde ge- deelte, ter somme van f 5.50. 10°. Worden aan de goedkeuring der Vergadering ondcrworpen de na volgende concept-besluiten De Raad der gemeente Haarlemmermeer Heeft besloten: op de Begrooting van Uitgaven voor de dienst van 1871 te doen de navolgende af- en overschrijving: Afschrijving. Onvoouiene Uitgaven80. Overschrijving. Jaarwedde van de ambtenaren ter Secretarie.50. Jaarwedde van den concierge30. Gedaan te Haarlemmermeer, enz. En: De Raad der gemeente Haarlemmermeer Heeft beslotenuit den post voor Onvoorziene Uitgaven der Be°rootiiig van 1871 te voldoen de uitgaven hierna vermeld: Kosten gevallen hij de inspectie voor de Nationale Militiebij de verga dering tot het opmaken van het Kohier van den Hoofdelijken Omslagbij conferentien in zake het telegraafkantoor en de te verrigten gemeentcwer- ken, enz. 45.70. En zal dit besluit aan Gedeputeerde Staten der provincie Noord-IIolland worden toegezonden, met verzoek om tot het voldoen der daarin vermelde uitgaven uit den post voor Onvoorziene Uitgaven de vereischte magtigin<* te verleenen. 6 Gedaan te Haarlemmermeer, enz. Beide voordragten, in handen gesteld geweest zijnde van de finantieele commissie, rapporteert gemelde commissie, dat daartegen bij haar geene bedenkingen bestaan, waarop beide concept-besluiten zonder hoofdelijke stemming worden goedgekeurd. 11°. Aan de Vergadering wordt mededeeling gedaan van een schrijven van Z. Exc. den heer Minister van Finantien, dd. 14 Augustus 1871 waarbij wordt berigt, dat Z. Exc. zich met het ingezonden ontwerp van ben' post- en telegraafkantoor, wat de inrigting betreft, kan vereenigen dat echter de dienstlokalen te bekrompen zijn en dringend de vergrootine behoeven, als voorgesteld is in de scbetsteekening, welke gevoegd is bn Zijner Excellenties brief, en zal Z. Exc. gaarne vernemen of de gemeente bereid is het gewijzigde plan nit te voeren. De Voorzitter zegt dat in de vorige Zitting wel magtiging is verleend om voor rekening der gemeente te nemen de meerdere hunr die welligt zal moeten betaald worden, maar dat die meerdere huur nu ongeveer f 100 zal bedragendaarbij komt nog het bedrag dat de gemeente moet garan- deeren, ongev. 300.—dus zamen ongev. 400.— 'sjaars, waaromtrent men nog vooraf bet nader gevoelen van den Eaad heeft gemeend te moeten vragen, en stelt de Voorzitter voor aan den heer Minister van Finantien to bengten, dat de Raad besluit het plan van inrigting van het post- en telegraafkantoor, zoo als dat gevoegd was bij gemelde Zijner Excellenties missive, uit te voeren. Zonder discussie of hoofdelijke stemming wordt overeenkomstig het voor stel van den Voorzitter besloten. 12°. Wordt gelezen een adres van de heeren J. C. van de Blocquerv H. C. Reijnders Folmer, A. Tinholt, H. Evelein en P. van Tol waarbi'i zij, als commissie voor eene in het Hoofddorp te houden harddraverii en een daarna te geven yuurwerk, verzoeken, dat de Gemeenteraad van ziine mgenomenheid met dit nationale feest moge blijk geven door het verleenen eener bijdrage ter tegemoetkoming in de kosten. De beer Schone merkt aan, dat de gewone toelage dit jaar voor de hard- dravenj te Nieuw-Vennep is gegeven, dewijl zulks om het andere iaar gaat en dus m het volgende jaar het Hoofddorp weder aan de beurt is. Wat vuurwerk aangaat, daar zou Spreker tegen zijn, ook om bet brandgevaar. De beer Buis stelt voor om eene toelage van f 25.te geven. Dit voorstel wordt verworpen met zeven tegen twee stemmen. Voor stemden de heeren Buis en Knaap. Tegen de heeren van Vuuren Dorbeck, Timmermans, 't Hooft, Klapwijk, van Riessen en Schone. Mitsdien is op het verzoek afwijzend beschikt. 13°. De Voorzitter stelt voor om den heer P. Lanser, die aftrcedt als Lid van den Raad, te bedanken voor de waarneming der belangcn van de My.-

Weekblad van Haarlemmermeer | 1871 | | pagina 1