- 162 - Landbouw. Blokzijl, 10 Oct. De handel in hooi is regt levendig, zoodat het bij groote scheepsladingen naar Holland wordt ver- voerd. De prijzen zijn tamelijk hoog te noemenvoor goed koehooi wordt besteed tot 40 en voor goed paardenhooi tot 45 per 100 kil. Leeuwarden, 9 Oct. Als een bewijs van den steeds aan- houdenden hoogen stand der koopprijzen van vaste goederen in verschillende gedeelten dezer provincie, moge dienen, dat onlangs publiek zijn verkocht: een zathe en landen te Warga, groot ruim 41 hectaren voor ruim 102,000, of ongeveer 2470 per hectare, en een zathe en landen te Tirns (bij Sneek), groot circa 34 hectaren, voor ruim 103,500of nagenoeg /3050 per hectare, alles behalve de kosten op den aankoop vallende. Op deze cijfers lettende, begrijpt men ge- makkelijk dat de huurprijzen al zeer hoog moeten zijnom behoorlijke rente van het kapitaal te kunnen verkrijgen. Warfhuizento Oct. Is er meerrnalen gewezen op de uitmuntende resultaten die de invoering van echt Engelsche schapen en het kruisen daarmede hier te lande heeft opgele- verdals een bewijs te meer en als aanbeveling kan men mededeelen, dat door den slager S. van Dam van Warfhuizen dezer dagen zijn ontvangen 15 zulke melkschapenaangekocht door een slager van Eenrumvoor den enormen prijs van 40 per stuk10 daarvan waren afkomstig van den land bouwer M. Bruins van Lutkesaaksumdie uit 19 tien kon uitzetten en die bij inkoop ook 40 per stuk kostten, terwijl de overige 5 afkomstig waren van den landbouwer E. Knol van Ernstheem die voor iets minderen prijs waren ingekocht. Ze waren nu bestemd voor de slagtbank en zeer waarschijnlijk zullen de Engelschen zich daarop vergasten. Gemengde Herlgten. Dil SHtan^ gemeente en voor al hetgeen door hem in het belang der gemeente is ge- daan. Daartoe wordt besloten. 14°. Eindelijk wordt op voorstel van den Voorzitter besloten, den heer P. P. Groen, te Amsterdam, te bedanken voor het gebruik van een gedeelte zijner boerderij tot hulpschool, hetwelk tot dat eindc in der tijd welwillend door den heer Groen werd afgestaan. Be Vergadering wordt daarop gesloten. Afloop van de Publieke Verkooping van Landerijen in den Haarlemmermeerpolder, op den 5 Oct. jl. gehouden ten overstaan van den Notaris J. L. van der Moer, in het Koffijhuis „de Nederlanden"bij het Hoofddorp te Ilaarlemmermeer. Voor de kennis der perceelen wordt naar het verkoopbillet verwezen. N°. 1. Hoogste bod 1700, door den heer G. H. van der Burgh, op 100 daarboven gemijnd door D. Beek en aan dezen verkocht voor 1800. N°. 2. Hoogste bod 1250, door genoemden heer van der Burgh, op 250 daarboven gemijnd door G. Bukkens en aan dezen verkocht voor 1500. N°. 3. Hoogste bod 1850, door J. van Keiserswaarden aan dezen voor die som verkocht, als zijnde het perceel niet gemijnd. N°. 4. Hoogste bod 1050, door denzelfdenen aan hem voor die som verkocht, als zijnde het perceel niet gemijnd. N°. 5. Hoogste bod 1300, door de verkoopers, op 150 daarboven gemijnd door J. Heij, en aan dezen ver kocht voor 1450. N°. 6. Hoogste bod 1200, door de verkoopers, op 175 daarboven gemijnd door Paulus den Haan voor zijn echtgenoote Crijntje van der Vlugt, en aan deze verkocht voor 1375. N°. 7. Hoogste bod 700, door de verkoopers, op 14 daarboven gemijnd door denzelfden Paulus den Haanweder voor zijn echtgenoote, en aan deze.verkocht voor 714. N°. 8. Hoogste bod/ 700, door Abm. van der Vliet, op 50 daarboven gemijnd door den heer J. J. van Loon, en aan dezen verkocht voor 750. N°. 9. Hoogste bod !>4,500, door K. Knibbe, op/2600 daarboven gemijnd door den heer Mr. J. P. A. Teding van Berkhoutvoor zijn echtgenoote vrouwe Isabella de Wildt, en aan deze verkocht voor 27,100. N°. 10. Hoogste bod 19,150, door den heer M. van der Horst, voor den heer Jacob van de Geer, en aan dezen voor die som verkocht, al3 zijnde het perceel niet gemijnd. N°. 11. Hoogste bod 17,000, door den heer G. II. van der Burgh, voor de voornoemde vrouwe Isabella de Wildt, en aan deze voor die som verkocht, als zijnde het perceel niet gemijnd. N°. 12. Hoogste bod 5950, door denzelfden heer van der Burgh en op 1 daarboven opgehouden. N°. 13. Hoogste bod/ 16,900, door de verkoopers, em, niet gemijnd zijnde, zoo is het perceel niet verkocht. De kosten voor de koopers bedroegen 10 pet. hunner koop- sommen en 1 pet. van het hoogste bod voor de perceelen, als plokgeld voor de hoogste bieders. Dat het vee gaandeweg in prijs stijgt, kan hieruit blijkendat de veehandelaar K. Zielte Blankenhamvan den veehouder J. Lassche, te Ambt-Vollenhoveeene kalfkoe heeft gekocht voor de aanzienlijke som van 285. Als een bewijs van bijzondere groeikracht kunnen wij mededeelen, dat bij den landbouwer H. H. te Ambt-Yollen- hove een knol is geplukt van 2 f2 kilo. Zutpken9 Oct. De afdeeling Zutphen der Geldersche Maatschappij van Landbouw heeft beslotenvoor rekening der afdeeling een hengst van Duitsch ras aan te koopen die in eene nader aan te wijzen gemeente, zooveel mogelijk in het middenpunt der afdeeling, bij een landbouwer gedurende vijf jaren zal worden gestationneerd. Tot dekking der kosten van aankoop wordt eene leening gesloten van 1500, verdeeld in aandeelen van 10. In onze streken valt de aardappel-oogst niet erg mede. Yooral aan den overkant van den lJssel, in en om de zoo- genaamde Hoven, komen weinig aardappelen nit den grond, en zijn er nog al door de ziekte aangetast. Ook was het rooijen zeer lastig, ten gevolge van de natte weersgesteldheid in de voorgaande wekeu. Aan uitvoer wordt vooreer3t niet gedacht. Op den 4 October jl. werd aan de Koninklijke Nederlandsche Tuinbouwmaatschappij Linnaeuste Watergraafsmeer, de eerste vergadering van correspondenten met bestuurderen dezer Maat schappij gehouden. Tegenwoordig vvaren als correspondenten de hh. mr. C. W. A. Buma, van Leeuwarden; C. A. A. Dudok de Wit, van Amsterdam C. A. Ludewig, van Maastricht; C. J. M. Jongkindt Coninck, van Frederiksoord; G. Vas Visser, van Doorn; mr. J. H. van Boijen, van Zwolle; mr. F. K, A. Peitsch, van Ommenjhr. P. H. Six, van 'sGraveland, en mr. D. A. Koenen, van Amsterdam. Als bestuurders waren tegenwoordig de hh. jhr. H. J. Butgers van Bozenburg, A. L. van Tienen, H. LuessenJ. C. Krook, J. B. Groenewegen en H. Groenewegen. Het doel dezer vergadering was het beramen van middelen om door tusschenkomst der Maatschappij Linnaeus den tuinbouw in de verschillende previncien des Bijks nog krachtigerte bevorderen dan tot hiertoe mogelijk was, en als een gevolg van de vele en belangrijke diskussien, welke dit onderwerp uitlokte, is besloten tot het stichten van afdeelingen op alle plaatsen waar een voldoend ledental ge- vonden wordt, waardoor het mogelijk zal zijn aan het onder- wijs in den tuinbouw en het verspreiden van alle kundigheden die daarop betrekking hebbeneen zeer gewenschte uitbreiding te geven. Sneek, 13 Oct. Gedurende de maand September zijn op de volgende Friesche markten verhandeld13,485 kwart 3594 achtste en 143 zestiende vaten boterter waarde van 911,000; 291,564 kil. kaas, ter waarde van 56,725 4985 koeijen, 618 kalveren, 10,029 schapen817 varkens, 2660 biggen en 165 paarden, als: te Leeuwarden-. 5014 kwart, 1862 achtste en 143 zestiende vaten boter, (gemidd. prijs 58.50); 13,877 k.gr. Kaas 34.50); 3991 koeyen 480 kalveren, 8321 schapen, 234 varkens, 1780 biggen en 153 paarden; Sneek: 3240 kwart en 266 achtste v. boter 59.75); 113.830 k.gr. kaas 34.75); 994 koeijen, 138 kalveren, 1708 schapen, 83 varkens, 880 biggen en 12 paarden; Bolsward: 1864 kwart en 75 achtste v. boter 60.50); 180,433 k.gr. kaas 34.50)Balk: 453 kwart en 203 achtste v. boter (/60); 1281 k.gr. kaas 34); Joure: 799 kwart en 236 achtste v. boter 61); 19,089 k.gr. kaas 34.50); Woudsend: 256 kwart en 2 achtste v. boter 60.25); 13,554 k.gr. kaas 35.75); Lemmer536 kwart en 126 achtste v. boter 60.50); Wolvega: 690 kwart en 414 achtste v. boter 60.50); Heerenveen: 63$ kwart en 410 achtste v. boter 58.50). De hoogste prijs der boter is geweest 63, den 18 en 25 te Joure, de laagste/56, den 2 te Heeren veen de gemiddelde 60. Van 1 Januarij tot ultimo September zijn op de 9 voor- naamste markten van Friesland verhandeld: 108,009 kwart, 32,285 achtste en 1301 zestiende v. boter, bedragende eene waarde van p. m. 6,795,0001,509,720 kil. kaas, ter waarde van/ 327,820 32,396 koeijen, 4483 kalveren, 50,176 schapen, 5236 varkens, 14,062 biggen en 567 paarden. De hoogste prijs der boter is geweest 74 in Februarij, de laagste 42 in Mei. De middenprijs wasin Januarij 64.50, Februarij 68.50, Maart 64.50, April 59, Mei 48.50 Junij 49, Julij 52, Augustus 54, Sep tember 60. Over het geheel is de opbrengst van den hooioogst in deze omstreken vrij bevredigend. De eerste snede was niet zeer voordeelig, de tweede heeft nogtans veel vergoed. De prijzen blijven intusschen zeer hoog. Winsclioten6 Oct. Het oogstfeest, welks organisatie vooral in de laatste dagen tal van handeu had bezig gehou den is gisteren in deze gemeente gevierd. De weersgesteld heid, sedert eenige dagen hoogst ongunstig, was heden morgen beter en weldra seheen een heldere herfstzon op de talrijke vlaggen, die als zoo vele getuigen van deelneming van zijde der ingezetenen in alle straten prijkten. Te twee uur in den namiddag ving de optogt aan, beginnende op den Blijham- sterweg en voorafgegaan en gesloten door de muziek van het le regement infanterie uit Leeuwarden. De verschillende in het programme genoemde zinnebeeldige voorstellingen, op landbouw en nijverheid betrekking heb- bende, prijkten op elf voertuigen, door vaandels en banieren voorafgegaan. Behalve land- en tuinbouw op fraai versierde wagens, trokken dorschen, zuivelbereidingveenarbeid, bijen- teelt en allerlei levende have in het bijzonder de aandacht; niet minder de groote hoeveelheid landbouw- en nijverheids- productenmaar bovenal de voorstelling van de godin Ceres, die als beschermvrouwvan de vereischte attributen omgeven, aan de spitse van den langen trein statig en plegtig voor- waarts reed, op eenigen afstand achtervolgd door Cambrinus op een bierton gezetenvan de noodige middelen voorzien om zijn dorstige tong te laven en niet minder fraai gecostu- meerd dan de even genoemde bewoonster van den Olympus. Van eene groote menigte omstuwd, trok de trein, onder be- gunstiging van het fraaiste weder, langs straten en pleinen, totdat hij in volkomen orde eindigde, waarna ten zeven ure het concert van voorschreven regements-muziek in de Harmonie een aanvang nam, afgewisseld door een tombola, welks prijzen waren zamengesteld uit de levende have (dieren en gevogelte) land- en tuinvruchtenenz.al hetwelk deel uitmaakte van den gehouden optogt. De vuurwerken bij het wandelbosch bragten niet weinig tot het slagen der feestviering bij. De vervaardiger daarvande heer van der Brugh te Amsterdam, verdient daarvoor alien lof, even als de feestcommissie voor hare veelvuldige bemoeijingendie met den besten uitslag werden hekroond. Het doel en de beteekenis van deze feestviering, de belangen van den landbouw en nijverheid, werden zoowel in de pauze, tusschen den optogt gehouden, als in de Harmonie tijdens het concert, dopr den president der feestcommissie, mr. E. A. Sandbrink, alsmede door ds. Oosterbaan, in gepaste toespraken geschetst. Met een geanimeerd bal werd de vreugde van den dag besloten. Men meldt van den Bijnkant: Daar het sedert 11. Zondag bijna onophoudelijk heeft gestortregend verkeeren de weilan- den in een ongunstigen toestand. Beeds zoo vroeg in Octo ber zien de Iandlieden zich met zooveel vocht zeer bezwaard niet wetende wat te doen: het vee in de weiden te laten op hoop van beter, of het te stallen. Voor het eerste zijn de weilanden te verzadigd van water, het vee vertreedt overal het nog overgebleven gras; en om het te stallen is het nog veel te vroeg hoewel men daartoe wel gedwongen zal worden zoo de regen aanhoudt. De polders zijn overvuld en het buitenwater is mede zeer hoog. Te Barsingerhorn heeft de openbare veiling plaats gehad van ruim 25 bunders nagenoeg alles graslandwelke de kapitale som van ruim 77,000 hebben opgebragt. De Friesche Maatschappij van Landbouw en Veeteelt had voor eenigen tijd een prijsvraag uitgeschrevenhet maken van een planteekening van eene' stallinggeschikt voor zomer-stal- voedering, waarln minstens 20 stuks vee kunnen worden ge- plaatst. De commisste van beoordeeling heeft den prijs van 40 toegekend aan den architect J. Prakken, te Oldeterp. Het bestuur van het XXVIste Nederlandsch Landhuishoud- kundig Congreste houden te Dtrecht in de maand Junij 1872, heeft bij circulaire uitgenoodigd tot het opgeven van vraag- puntengeschikt om aan de overweging der leden van het 26e Congres te worden onderworpen; met herinnering, dat de te behandelen onderwerpen voornamelijk betreffen1°. ak- kerbouw in den ruimsten zinveeteelt en zuivelbereiding; 2°. tuinbouw in al zijn omvang; 3°. houtteelt in al haar onderdeelen4°. natuurwetenschappen en haar toepassingen op den landbouw; 5°. land- en volkshuishoudkunde in het algemeen en statistiek. Het bestuur verzoekt de gewenschte opgaven te mogen ontvangen voor 1 December 1871, bij den lsten secretaris Mr. J. N. van Hall, te Utrecht. Volgens geloofwaardige opgaven heeft Groot-Brittannie dit jaar 75,458 acres meer tarweland, 15,980 garsteland gehad en 43,992 acres minder grond met haver bebouwd. Aange- nomen dat een acre gemiddeld 22 schepels tarwe oplevert, dan bedraagt de vermeerdering van opbrengst 207,495 quar ters, en wordt de geheele hoeveelheid tarwe, dit jaar ver- kregen op 9j/2 millioen quarters geschat. Het getal rundvee is 63,985 minder dan in het vorige jaarbenevens 1,264,691 minder schapen, terwijl de varkens 328,751 meer bedragen. Bit Rotterdam vernemen wij dat Donderdagavond den 4 dezer op de Limburgsche lijn der staatsspoorwegen twee treinen, zonder persoordijke ongelukken, in botsing geweest zijn; en dat op den Grand Central Beige mede twee treinen, een goederen en een gemengdein voile vaart bij leuven tegen elkander geloopen, de twee machinisten en twee stokers gedood, 35 koeijen verbrijzcld en eenige reizigers ligt gewond zijn. Te Texel viel den 4 dezer een zeer treurig ongeluk voor. Bene moe- der plaatste haar beveling van een jaar in den kinderstoel en zette, daar het guur weder was, een test met vuur daaronder. De moeder verwijderde zich voor een oogenblik, en juist in dat oogenblik vatten de kleertjes der kleine vlam, met het allertreurigst gevolg dat het kind binnen weinig tijds aan de brandwonden overleed. In de diergaarde te Rotterdam is aangekomen een zeer groote olifant, hoog ruim 8 Rijnlandsche voeten, zeer mak en buitengewoon goed gedres- seerd. Het dier heeft reeds een groot gedeelte van Europa doorreisd en is afkomstig van het binnenland van Azie. Het is een der twee beroemde olifanten uit de menagerie van Kreuzberg, die wegens zijne dresseur zeer befaamd was. Het dier (een wijfje) is evenwel nog jong en nog steeds groei- jende, zoodat het in de laatste 4 jaren meer dan een Rijnlandschen voet hooger is geworden. Te Parijs zal eene belasting op de katten geheven worden, en wel van drie francs. Te Brighton vond een fotograaf, die een zaak overgenomen had, een menigte achtergelaten negatieven, waarvan hij de leelijkste bezigde voor fotografische portretten, die »de vrouwen der commune" moesten voorstellen. Dezer dagen ontving hij een bezoek van een heer, vergezeld van twee reg- terlijke ambtenaren, en nu bleek het dat die heer in een der beeldtenissen van de commune het portret zijner schoonmoeder ontdekt had. In de Asser Courant leest men het volgendeu Op het kantoor van een zeer voornaam handelaar werd voor eenige dagen een wissel van be- langrijk bedrag gepresenteerd en uitbetaald. In den namiddag werd de kas opgemaakt en bevonden dat 1000 ontbrak; men vermoedde, dat een bankje van f 1000 te veel was betaald aan dengeen, die den wissel had gepresenteerd, en de patroon begaf zich naar het kantoor, waar het geld was ontvangenDe bediende, die het geld gei'nd had, betuigde, dat hij het rigtig had ontvangen en aan zijne patroons had gegeven, en zeide geen andere iulichtingen te kunnen geven. Daarmede scheen onze koopman niet tevreden, en hij had de o-nvoorzigtigheid den bediende eenige harde woor- den toe te voegen. Eenige dagen later werd ten kantore van den koopman eent naauwkeurig onderzoek gedaan en bevonden dat men zich had vergist; het abusivelijk optellen van een kolom of iets dergelijks was oorzaak van het misverstand. Den volgenden morgen begaf de koopman zich naar het kassierskantoor, verzocht den bediende te spreken, vroeg hem in tegen- woordigheid van alle aanwezigen om verschooning en noodigde hem met zijne echtgenoot ten zijnent. Daar werd den man op nieuw verschooning gevraagd en als souvenir een bankbillet van f 1000 overhandigd. Aan het doofstommen-instituut te Groningen is door een dame uit Dordrecht een gift van f 1000 toegezonden. Te Eindhoven is eene 85-jarige meid overleden, die 671 jaar in de- zelfde familie heeft gediend. In Amerika heeft men nu ook al stoomtuinenonder de bedden be- vindt zich een net van buizendie door een kolossale machine gevuld worden met stoom, welke den grond warm en tevens vochtig houdt. De internationale tentoonstelling van nijverheidsproducten te Londen, welke op Zaturdag 30 September jl. zonder eenige plegtigheid gesloten is, werd, volgens eene opgave van Daily News, sedert hare opening op den 1 Mei dezes jaars door 1,126,051 personen bezoeht. Eene partlkuliere korrespondentie uit Teheran aan de Kbln. Zeit. meldt het volgende: vDe toestand van het land kenmerkt zich meer en meer door cholera, pest, hongersnood en mislukten oogst. Zoo zijn in de vorige maand te Meshad, de hoofdstad van de provincie Chorassan, met 120,000 inwoners, bijna twee derden der bevolking door honger en ziekte omgekomen, terwijl de overigen deels op de vlugt zijn, deels door de het land afloopende tnrkomansche en afghanische benden gevangen genomen en in slavernij gebragt worden. Te Schiras heeft de bevolking zich tegen de knevelarijen van den gouverneur Jemen-ed-Daole, zoon van den schah, gewapenderhand verzette Tabris, waar de kroonprins Muzzasyrr-ed-Din Mizza resideert, gebeurde hetzelfde, en men verlangde openlijk de aanstel- ling van den prins Abbas-Mizza, broeder van den schah, die, zooals men weet, 20 jaten in ballingschap te Bagdad heeft doorgebragt, en toen op uitnoodiging van den sultan naar Konstantinopel gekomen is. Intussehen is de cholera te Tabris uitgebroken, en doen zich aan de turksche grenzen bij Solimanieh ernstige gevallen van pest voor. In een der jongste nachten werd Tabris door een buiten hare oevers getreden rivier overstroomd en de helft der stad vernield. Rusland en Engeland hebben herhaaldelijk hunne hulp aangeboden, doch de regering wees dezen bijstand van de hand. De czaar stelde den schah eene zamenkomst te Tiflis voordeze wist er zich echter aan te onttrekken en gaf de voorkeur aan het jagen in de bergen. De inwoners der residentie organiseerden een monster-petitie aan den schah, ten einde bevrijding uit den hagchelijken toestand te verkrijgen; doch daar, zoo als bij ondervinding gebleken it, zulke verzoeken onbeantwoord bleven, wendden de woorjvoerders zich tot de buitenlandsche missien, welke natunrlijk hare tusschenkomst moesten weigeren. Toen nu de schah in de eerste dagen dezer maand van de Mazenderaner bergen zou_ terug- keeren, werd eene algemeene demonstratie op touw gezet, Duizenden

Weekblad van Haarlemmermeer | 1871 | | pagina 2