A d v e r t e ii t i e n. Vee- en Paardenmarfet Vcemarkt te Stolen, IMMTOMOTllh 165 - Bekenclmakiiig. VEBPACHTIM en AANBESTEDIM Haarlemmermeer. Openbare Verhuring Een 1 of 2 paards Paarden tred- of Treemolen. Haarlemmermeer. Eenige Perceelen Dorpsgrond, op D0NDERDAGEN den 9, 16, 23 en 30 November en 7 December 1871, in het Hoofddorp. ST00MR00T „LISSE." Winterdienst, Maandag den 16 October. Vijf Bunders Wei- en Hooiland, Amsterdamsche Kanaal-Maatschappij. REGTSZAKEN. Bij mijn" Yertrek uit de Gemeente, verzoek MEN VRAAGT TE KOOP: De Voorwaarden der Verpachting' liggen ter lezing ten RAADHUIZE en te Nieuw-Vennep bij C. LEWIS, en die der Aanbesteding ten RAADHUIZE. (NOORD-HOLLAND), op Donderdag den 16 October 1871. op Dingsdag den 24 October 1871, Voor den tijd van 2 of 4 Jaren. Illlichting'en te bekomen ten Kantore van den Notaris D. J. VAN STOCKUM, te Lisse. vrouwen, het hoofd met aarde en asch bestrooid, trokken naar de poorten der residentie om den scbab met gebuil te ontvangen, doch werden verdreven door de wachters, die zich daartoe van een hagel van steenen bedienden. De scbab acbtte het echter onder zulke omstandigheden geraden zijnen intogt uit te stellen en in bet nabijgelegen lnstslot Sultanietabad zijnen intrek te nemen. Gelijktijdig werd op den muur aangeplakt, dat voortaan //op hoog bevel" en op straffe des doods het brood tegen den normalen prijs moest worden verkocht. Docb in de geheele stad was geen brood te krijgen, en de woedende volksmenigte rukte alle aanplakbiljetten af en vertrad ze met voeten. Den volgenden dag liet de in toorn ontstoken scbab den vizier der stad in boeijen slaan, aan den staart van een ezel binden en in de heete middagzon blootsboofds en barrevoets door de bazars slepen; voorts liet bij den hoofdbakker den buik opensnijden en eenige bakkers of in den oven werpen of bun ooren en neus afsnijden. De opstand werd daardoor wel is waar onderdrukt, doch de heerschende nood niet gelenigd, zoodat een verschrikkelijke ramp wordt te gemoet gezien." Aan den Wanderer wordt uit Storozynetz in de Bukowina van den 24 September jl. het volgende zonderlinge voorval gemeld, dat voor eenige weken te Wisznitz gebeurde. De landman J. Klyn werd door een stoot van een os, in de regterzijde, onder de ribben ernstig geword. De ont- boden Jcbirugijn, Singer, naaide de wond toe, docb kwam na de gedane operatie tot de minder aangename ontdekking, dat bij een gouden ring met edelen steen van zijnen vinger miste, die in de wond moest gebleven zijn. Wat te doen De wond te openen scbeen niet raadzaam en dns bleef de ring waar hij was. Daarna werd door een anderen docter een aanklagt ingediend; hij beweerde dat Klyn niet aan de wond, maar door het aan- wezig zijn in zijn ligcbaam van den ring gestorven was, en thans is de chirurgijn Singer als beschuldigde voor den regter gedagvaard eh zal het lijk voor de scbouwing opgegraven worden. Als nu nit bet onderzoek blijkt, dat Klyn ten gevolge van de wond gestorven is, dan wordt Singer zonder eenige straf weder in het bezit van den verloren ring gesteld; mogt echter bet tegendeel geconstateerd worden, dan dient deze als corpus delicti aanwezige ring voor elken geneesbeer als een waarschuwend teeken om bij soortgelijke operation geen ringen te dragen. Te Metz wappert de Fransche vlag nog altijd van den torentop op de kathedraal, als getuigenis dat Metz, trots de Pruissen, niet zal ophou- den Franscb te zijn en Fransch te blijven. Ook vertoont zich de maire der stad nog altijd met zijne driekleurige sjerp; de Pruissen maakten hem daarover eenige gestrenge opmerkingen. //Wel," zeide hij, ik heb immers een jaar om mij te bedenken over de door mij aan te nemen nationaliteit." In Chicago (Amerika) is een verschrikkelijke brand uitgebroken. De helft van de stad is verbrand. Men heeft buizen door middel van buskruid laten springen om dusdoenae de vlammen te stuiten. Honderdduizend men- schen zijn zonder buisvesting. De uitgestrektheid, die door den brand is vernield, beslaat twee vierkante mijlen. Een beer wilde zijne woonkamer tot een stal en dezen laatsten tot een woonvertrek doen berbouwen. De werklieden gingen ijverig aan den arbeid, en spoedig was het karrewei in orde. Toen men echter bet rijtuig van den landeigenaar in den nieuwen stal wilde plaatsen, bemerkte men eerst dat de wagen zich nog bevond in zijne oude bergplaats, thans een nette, geheel afgewerkte en dus met gewone deuren en vensters voorziene woonkamer Yoorleden jaar, na den slag bij Spicberen, begaf eene arme dienstmaagd uit Saarbriicken, Louise A.zich naar het slagveld, ten einde, waar zij kon, hulp te brengen aan ongelukkige gekwetsten. Zij ontwaarde een offi- cier van het 7e regement, half stervende, aan den voet van den berg. Zij liep heen om water, lescbte zijnen dorst, wiesch zijne wonden en zorgde dat een ambulance-wagen hem opnam en hem naar de plaats bragt waar heelkundige hulp te vinden was. Voor eenige dagen kwam een Engelsch- man te St.-Johann, bij Saarbriicken, onderzoek doen naar de liefdadige dienstmaagd. Toen bij haar gevonden bad stelde hij haar 100 th. ter hand, namens den door haar geredden officier, en deelde haar mede dat genoemde officier haar zou komen bezoeken zoodra hij volledig genezen was, en dat het nu geschonken bewijs zijner dankbaarheid niet het eenige zou blijven. Te Londen sprong eene vrouw, die met haren man in hevigen twist was geraakt, uit baloorigheid uit een venster van de vierde verdieping en werd dood opgenomen. Voor eenige dagen verzamelde zich, zooals de Ger. Ztg. meldt, een groote menigte nieuwsgierigen voor het huis in de Taubenstrasse n°. 12, te Berlijn, op welks tweede verdieping een handelaar in antiquiteiten woont, wiens resolutie self-help bij de aanwezigen de uitbundigste vrolijkheid ver- wekte. Tot verbazing der voorbijgangers stond namelijk tegen een der ramen van de woning des handelaars een lange ladder, welke van boven flink was vastgebonden. Aan de ladder was een papier gehecht, waarop met kolossale letters de //geeerde begunstigers" van den magazijnhouder uitgenoodigd werden bij een te brengen bezoek aan zijn lokaal van de ladder gebruik te maken, aangezien do trappen in het huis zoo bouwvallig zijn, dat zij elk oogenblik dreigen in te storten en het leven der op- en afgaanden niet zonder gevaar is. Deze orginele wijze om aan een huisheer eene hoofdzonde te herinneren, lokte zooveel menschen voor het huis, dat de politie genoodzaakt was tusschen beide te komen. Het gelukte haar echter niet de ladder ter zijde te stellen, daar de koopman ze naar boven haalde, terwijl hij tegen de verwijdering van de ladder protesteerde, en zich op een verklaring van de bouwkommissie beriep, welke zeker na onderzoek van den toestand der bedoelde trappen deze zou hebben gekwalificeerd//als trappen die ernstige bezorgdheid verwekken." Met verlangen wordt naar de oplos- sing van het dilemma uitgezien. Aangaande de werken der Amsterdamsche Kanaalmaatschappij wordt ons het volgende medegedeeld Het work werd in Augustus voortgezet met 1544 tot 1578 ar- beiders, 16 paarden, 12 lokomotieven met 277 tot 280 wagens, 6 of 7 sleepstoombooten, 70 groote en 6 kleine grondschouwen, 4 of 5 vletschouwen, 7 stoombaggervaartuigen, 2 of 3 stoompompwerktui- gen en 2 stoomheistellingen voor damplanken. Bovendien 4 of 5 afzonderlijke ploegen, te zamen 47 tot 57 werklieden, bij nacht op de stoombaggervaartuigen. Noordzeehoofden. In het geheel zijn gemaakt 19,196 buiten- blokken (276 in Augustus)bevattende 48,810 kub. meter (1014 kub. meter in Augustus), en 15,063 binnenblokken (229 in Augus tus), bevattende 47,047 kub. meter (898 kub. meter in Augustus). Het Noorderhoofd was op het eind van Augustus als volgt doorgetrokken Grondstorting van bazalt tot 1057 meter buiten het duin. Bazaltlaag waterpas gevlakt tot 765 meter (36 in Augustus). Grondlaag van betonblokken tot 764.2 meter, tweede laag blok- ken tot 763.6, derde laag tot 763, vierde laag tot 762.4, vijfde laag tot 761.8, zesde laag tot 752.2, eerste bovenlaag tot 751.6 en tweede boven- of deklaag tot 751 meter. De vijf eerstgenoemde lagen blokken vorderden in Augustus ieder 21 meter, de drie laatstgenoemde ieder 31 meter. De borstweringmuur op het Noorderkoofd werd gebragt op 666 meter lengte. Het Zuiderhoofd was op het eind van Augustus als volgt door getrokken Grondlaag van bazalt tot 1156 meter buiten het duin. Idem gevlakt tot 610 meter (44 in Augustus). Grondlaag van blokken tot 609 meter, tweede laag tot 608.4, derde laag tot 607.8, eerste bovenlaag tot 606.6 en tweede boven- of deklaag tot 606 meter. De versckillende lagen van blokken vorderden in Augustus ieder 45 meter. De borstweringmuur op het Zuiderhoofd werd gebragt op 446 meter lengte. In het geheel werden verwerkt: 31,886 kub. meter buiten- blokken (2228 in Augustus) en 22,627 kub. meter binnenblokken (1593 in Augustus). Hoofdkanaal. De ontgraving tusschen de Noordzee en het Wijkermeer bedroeg in het geheel 3,412,594 kub. meter; in het Westelijk Y 825,338 kub. meter (43,370 in Augustus), De kanaaldijken in het Wijkermeer en het Westelijk Y waren in aanleg over 20,832 meter lengte (742 in Augustus), tot A.P. of hooger opgestort over 17,347 meter lengte (800 in Augustus), feheel voltooid en verdedigd tegen afslag en uitstrooming over 1,287 meter lengte. Zijkanaal B Spaarndambeoosten Velsen). Gebaggerd 340,164 kub. meter (14,764 in Augustus). Kanaaldijken in aanleg over 4343 meter lengte, opgetrokken tot A.P. of hooger, voltooid en verdedigd over 4247 meter lengte. Zijkanaal C Spaarndambeoosten Buitenhuizen). Gebaggerd 201,568 kub. meter (7217 in Augustus). In bewerking genomen 5014 meter lengte kanaaldijk (832 in Augustus), opgetrokken tot A.P. of hooger 4874 meter lengte (932 in Augustus), voltooid 3267 meter lengte (170 in Augustus) en verdedigd 3077 meter lengte (170 in Augustus). Noordzeehoofden. De ontgraving van den sluisput - begrepen onder die van het hoofdkanaal - werd gebragt tot 302,009 kub. meter. Bovendien werd voor de fundering (buiten het kanaalprofiel) 16,194 kub. meter ontgraven (2980 in Augustus). Ingeheid 496 kub. meter damplanken (32 in Augustus). Gestort 5528 kub. meter beton (2093 in Augustus). Gemaakt 7400 kub. meter metselwerk (4085 in Augustus). Gesteld 135 kub. meter hardsteen (60 in Augustus). Draaibrug te Velsen. Ingeheid 7.5 kub. meter damplanken (6.3 in Augustus). v Het vervaardigen van den bovenbouw der brug wordt kraohtig voortgezet in de fabriek de Prins van Oranje, te's Hage. De ijzeren liggers werden op het eind van Augustus in elkander gezet. De spilhouder is gegoten. en maalsluizen. Behalve het inhangen der 4 ijzeren vloeddeuren van de uitwateringsluis, die aan de fabriek gereed liggen, en sommige andere werken, als voltooijing der stort- bedden (na opruiming van den kistdam), beweegtoesteilen, lantaarn- palen, klinkerbestrating enz. kunnen de Oranjesluizen als ongeveer voltooid worden beschouwd. Den 18 Augustus werd het water in den kistdam gelaten, aan- vankelijk tot de hoogte van 1.50 meter beneden A.P. Aan de opruiming van den kistdam is de hand gelegd. Scheepvaart- en afwateringsgeul beoosten en bewesten de Oranje sluizen. Gebaggerd 85,035 kub. meter, waarvan28,755inAugustus. Geplaatst 3 due d'alven. Afsluitdijk bij Schellingwoude. In Augustus werd in het dijks- profiel verwerkt 175 kub. meter zinkwerk en 9136 kub. meter klei of zand. Een 22-jarige landbouwerszoon, die eerst van plan was zijn vader een koe te ontstelen, begaf zich daartoe in den nacht van 20 op 21 Julij dezes jaars op weg, maar bedacht zieh en zocht de gele- genheid tot zulk een diefstal in het land van een vetweider, buiten de Oostpoort te Delft. Nadat hij over twee weilanden was gegaan en daartoe twee losse hekken had opgeligt, bevond hij zich in het wedand, waar hij zijne misdaad plegen wilde. Zijne keus viel op eene vette zwartbonte koe met kromme horens, die hij aan een touw vastmaakte en wegleidde. Hij begaf zich met het beest naar Rotterdam, alwaar de koe door hem werd gestald. Nu vervoegde beschuldigde zich bij een koopman in gemaakte kleederen, ten einde zich in een nieuw pak te steken, maar vdor dat de klee- dingstukken betaald werden, vroeg beschuldigde of de koopman niet een veemakelaar voor hem wist, die zich met den verkoop van eene koe op de londensche markt belasten kon. Die goede geest was weldra gevonden en de koe werd aan diens zorgen toe- vertrouwd. Yolgens eene kwitantie, door besch. onderteekend en heden ter teregtzitting van het hof~aanwezig, ontving besch. een voorschot op den verkoop der koe van f 150, hoewel besch. volhield dat hij niet meer dan f 50 genoten had; hij zou namelijk eenige dagen later terugkomen om verder af te rekenen. Van de ontvan- gen gelden betaalde hij de gekochte kleederen ad /45, welke kleederen echter te 's Hage voor mindere soort werden ingeruild. De bedoelde verdere afrekening had echter niet plaats, daar de politie hem reeds den 26 Julij arresteerde en de meerdere opbrengst der koe zich nog in het bezit van den makelaarsbediende te Rotterdam be vond. De dieistal werd door besch. volmondig erkend, maar hij wist daarvoor geen reden op te geven. Op grond van het bewezen feit en de bekentenis van den besch. rekwireerde adv.-gen. Terp- stra de schuldigverklaring aan diefstal van vee uit de weide en ver- oordeeling tot tuchthuisstraf van 5 tot 10 jaren. Mr. Heemskerk kwam het voor dat er wel eenige grond aanwezig was, verzach- tende omstandigheden toe te passen; die verdediger eindigde met het hof te verzoeken besch. zoo te straffen dat er kans bestaat dat hij zich verbeteren kon. Het Hof heeft hem echter schuldig verklaard aan diefstal van vee uit de weide, en, zijnen nog jeugdigen leeftijd als verzachtende omstandigheden aannemende, hem veroordeeld tot drie jaren ge- vangenisstraf. Trof ons den 27sten Augustus een gevoelige slag door het overlijden van ons geliefd ZOONTJEheden was ons verlies zeker niet minder smartelijk door het overlijtleu van ons nog eenig dierbaar DOCHTERTJE ELISABETH THRESIA, in den ouderdom van 9 '/2 Maand. Haarlemmermeer 7 Oct. 1871. J. II. BERTELS. M. Th. VAN DER LANS. Kennisgeving aan vrienden en bekenden. ik een Ieder, die meent dat ik hem iets versclmldigd ben, daarvan Opgave te willen doen terwijl alle Personendie mij iets verschuldigd zijn, 't zij geleend geld of traktemeuts- toelagen liunne schulden worden kwijtgescholden. Hoofddorp11 Oct. 1871. E. J. VAN WISSELINGH J.Pz. De YOORZITTER van den GEMEENTERAAD van Haar lemmermeer maaktingevolge art. 54 der Gemeentewet, bekend, dat in de Raadsvergadering van 26 September 1871 zijn benoemd tot Yoorzitter en Leden der FIN A NTlfi ELE COMMISSI E uit den Gemeenteraadde Heeren P. DE BREUIiVoorzitter, A. KI IPER en H. F. BILTMANLeden. Haarlemmermeer, 5 Oct. 1871. De Voorzitter voornoemd, J. W. LANTZENDORFFER. Adres, met opgave van Prijs, franco, onder Letters D. B, D., te M ij d r e c h t. TE BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Haarlemmermeer zullen op Ding'stla"' 17 October 1871,- des middags ten ecil lire, ten Huize van J. DE VRIESte Hoofddorp, VERPACHTEN, voor den tijd van vier Jaren: en ten half cell ure AANBESTEDEN, ten RAADHUIZE.- De LEVERING van 100 hectoliters grove en 230 hectoliters gruis Ruhr-Steenkolen ten dienste der Scholen en het Raadhuis, gedurende den Winter 1871/72. Haarlemmermeer, 3 October 1871. Burgemeester en Wethouders voornoemd J. W. LANTZENDORFFER, Burgemeester. EGGINKSecretaris. Haarlemmermeer, October 1871. Burgemeester en Wethouders van Haarlemmermeer, J. W. LANTZENDORFFER, Burgemeester. EGGINKSecretaris. aanvangende BILLET TEN gratis verkrijgbaar aan de Boot en de Bestelhuizen. Be Ondernemers: C. Cli S. VAN WAVEREN. des morgens ten 11 ure, iri het Logement „de Witte Zioaan" te L i s s e van in den Haarlemmermeerpolderop Sectie P, Kavel 20, aan den Lisserdwarsweg en Yweg, in twee perceelen. GemalckelijJce Spijsveriering. Deze wonderbare Pillen kunnen niet hoog genoeg geschat worden door de onfeilbare kracht, die zij op al de ongesteldheden van de maag, den lever, de ingewanden en nieren uitoefenen. Zij verligten onmiddellijk en brengen eene volkomene genezing tot stand, terwijl zij tevens de Scheie hoofdpijn, de gal, de winden en de verzwakking van het verstand verdrij- ven. Het is verwonderlijk de dagelijkscbe verbetering van de ligchaamsge- steldheid gade te slaan, naarmate dat de Holloway Pillen bet bloed zuiveren en aan het gelaat de volheid en frissche kleur teruggeveD, welke het verloren had. Die Pillen vereenigen in zich al de hoedaDighedeD, welke men in een huismiddel kan verlangen. Van tijd tot tijd eenige dosissen van die voortreffelijke Pillen zullen de beste en zekerste resultaten opleverenzelfs de lieden, die eene goede gezondheid genieten of die zittende bezigheden hebben, kunnen ze beschouwen als een uitmuntend afdrijvend geneesmiddel. Doosjes Pillen en Potjes Zalf 0.80, 1.85, 3.—. 6.75, 13.50, 20.50. zijn op franco aanvraag 5 contant te bekomen bij ALLE AP0THEKERS in Holland; alsmede in HOLLOWAY's ETABLISSEMENT te Londen, 353 Oxford Streetvroeger 244 Strand. Londen9 October. Gkaanmaukt. Door de weinige regen die in de afgeloopen week viel, kon de veldarbeid en het ploegen worden voort gezet, en zoo als het nu staat, verwacht men wel dat het zaaijen in beste

Weekblad van Haarlemmermeer | 1871 | | pagina 3