- 170 - Polderwezen. Landbouw. Bloementeelt. Gemenscle Herigtcn. Jugczoubctu Gewoiuien of verloren? 4°. dat de jaarwedden der tien hoofdonderwijzers in 1871 door den Eaad met 100 voor elk zijn verhoogd. De post onderhoud van scholen enz. is/400 hooger geraamd, tengevolge van te doene herstellingeu, aankoop van kagchels, ameublement, enz. Voor schoolbehoeften voor tien scholen meent men noodig te hebben, door elkander gerekend op 120 elk, 1200; voor uit te deelen school- prijsjes f 200 zamen 1400. Voor de verwarming van 10 scholen, door elkander gerekend op /35 elk, wordt f 350 geraamd. Aangezien de onderwijzerswoningen n°. 9 en 10 eerst in 1872 zullen knnncn worden gebouwd, zoo zal de vergoediug voor het gemis van vrije- woning aan de hoofdonderwijzers van Zwetselaar en Zwart over 1872 nog grootendeels moeten worden nitbetaald; en wordt daarom weder daarvoor f 200 uitgetrokken. De kosten der teekenschool is 50 hooger geraamd, met het oog op nog een vierden onderwijzer, indien daartoe door den Raad mogt worden besloten. Voor het geval in 1872 een vergelijkend cxameu mogt noodig zijn, wordt daarvoor 100 uitgetrokken. In het krankzinnigen-gesticht Meer-en-bery worden thans, voor rekening der gemeente, verpleegd 3 personen, a /180 elk, maakt 540, en voor welligt nog nader op te nemen personen wordt geraamd /60, zoodat wordt aangevraagd 600. Blijkens de door het bnrgerlijk armbestuur opgemaakte begrooting over 1872, heeft dat bestnur benoodigd een snbsidie van f 11000. In afwach- ting van het door den gemeenteraad hieromtrcnt te nemen besluit, wordt bedoelde som uitgetrokken. Dat de gewijzigde armenwet op de finantien dezer gemeente allernadeeligst werkt, toont het bovenstaande cijfer duidelijkaan. Aangezien het blijkt dat de scholen n°. en 10 te klein zijn en nood- wendig moeten worden vergroot en het ook noodzakelijk is dat bij die scholen woningen worden gebouwd voor de hoofdonderwijzers, zoo worden de kosten daarvan voor elk op f 6000, dus op f 12000 uitgetrokken. Het groot aantal lecrlingen dat de school n°. 4 (in het Hoofddorp) be- zoekt, maakt eene vergrooting dier school noodzakelijk. De kosten van aanbouw zijn daarom geraamd op 8000. Agenda voor de Vergadering van den Gemeenteraaad van Haarleramermeer, te houden op Donderdag den 2 November 1871, 'a voormiddags ten 10 ure, in het Raadhuis. 1. Ingekomen stukken en mededeelingen. 2. Benoeming van Armmeesters. Op de voordragt zijn ge- plaatatvoor wijk 3 J. de Koning en G. D. Geert- zema; voor wijk 6, Wm. Rodenburg en Ca. Gijzenberg. 3. Benoeming van twee leden der Schoolcommissie. Aanbe- volen worden: H. Meijer en J. Roodenburg, J. ten Hagen en T. Klaare. 4. Adreasen van A. van Reeuwijk en E. J. van Wisaelingh om afschrijving van hunnen Hoofdelijken Omalag. 5. Adres van brandmeesters van spuit 6, om belooning. 6. Begrooting voor 1872. 7. Wijziging van belasting-besluiten. 8. Vermoedelijk procea. Uit Blokzijl wordt ona gemelddat de eigenaars van de Uiterwaarden bezuiden Blokzijl eenparig besloten hebben die gronden ter beveiliging van den hooioogst tegen overstroo- ining, in te polderenen dat zij recd9 een reglement te dien einde opgesteld en aan Gedepnteerde Staten der provincie ter goedkeuring ingezonden hebben. Groilingen24 Oct. Voor de vervulling der betrekking van opzigter over de atada polder- en Kwelderlanden bij den Dollard, zijn aanbevolen de heeren B. Roelofs, thana fnnge- rend opzigter; S. W. Schortinghuiaburgemeesterbeiden wonende te FiriaterwoldeD. j. Mellema en R. A. Pott, beide landgebruikerswonende te Reiderwolderpolder. De koning heeft den aanliggenden eigenaren conceasie ver- leend tot het inpolderen van de Kwelderlandengelegen achter Klooster- en Pieterburen. Dat gedeelte zal circa 285 hectaren bedragen en hierdoor ia eene laatste eindbeslissing genomen in de vroegere kweatie, wien de aanalibbing toekwam, den Staat of aan de aanliggende eigenaren. Deveilter, 24 Oct. Thans zijn hier de bladeren van het geboomte op de Worp publiek verkocht. In vele jaren werden zij door ieder die ze verlangde daar om niet weggehaald. Zij hebben nu de aom van 178 opgebragt. De toevoer van aardappelen aan de weekmarkten te dezer stede was in den laatsten tijd zoo belangrijkdat er dikwijls een groot gedeelte onverkocht bleef, waardoor de prijzen van 4.50 tot 2.50 terugliepen. Op de boerderij van den heer Alberts, te Twello, is een knolraap verbouwd, die 13 kilogr. weegt en ongeveer 1 meter in omtrek heeft. Op de gisteren hier gehonden najaars-veemarkt was de aanvoer buitengewoon groot: er waren 957 koeijen en 104 paarden aan de lijn. Uit Prankrijk en Duitschland waren veel kooplieden aanwezig, die vooral het jonge en dragtige vee tot nimmer zoo hoog gekeude prijzen opkochtenwaardoor de handel dan ook zeer levendig en de omzet groot was. Voor neurende koeijen besteedde men f 160 tot f 200, voor melk- koeijen 170 tot 220 en voor guste-koeijen 100 tot 1 50 pinken golden 50 a /90, terwijl vette koeijen met 60 a 65 cents per kilogr. werden betaald. Paarden werden tot 250 a 300 vlug van de hand genomen. Heiuo24 Oct. De weilanden zijn in deze streken nog uitmnntenden indien Wijnmaand blijft voortgaan ons fraaije dagen te schenken zal er nog lang voorraad van gras blijven. De hooiprijzen zijn laag; de beste soort geldt/18 a 20 per 1000 kit. Ameroilgen24 Oct. Dat de waarde van het tabaksland stijgt naarmate de prijzen van den tabak zijnblijktdaar men thans bet tabaksland hier koopt tegen ruim 4000 het bunder. Voor twee jaren, toen de tabak goedkoop was, kon men hoewel destijda weinig land verkocht werd nog geen 8000 voor het bunder rnaken. Holwierde18 Oct. De slagtmaand ia weer ophanden en dua de tijd aanataande dat de dagbladen ons menig verhaal gaan leveren van vette koeijen en zware varkens. Het ouder- staande ia, dunkt mijniet onaardig om dat tooneel te openen. De heer M. Elemalandbouwer alhierkocht voor een jaar twee zoogenaamde loopvarkens a 25 het stuk. Ze waren nagrnoeg drie maanden oud en zullen toen ongeveer 60 a 70 halve kilogrammen ieder hebben gewogen. Van den aanvang af werden ze gemest en na een half jaar werd een der dieren geslagtdat 475 halve kilogrammen woog; een paar dagen geleden werd het andere geslagt, na juist een jaar te zijn gemest, en gewogen op 780 halve kilogrammen. Het bin- nenvet of smeer bedroeg 87 halve kilogrammen. IIet was een enorm dier, maar het had in dat janr ook niet minder dan 40 hectoliters garst verbrniktberekend op 6 per hectoliter, dus ter waarde van 240. Men meldt uit Meppel dat de graanoogst aloro is afgeloo- pen. Begunstigd door het hecrlijkste weder, zijn de late haver :n boekweit binnengebaald. Over het geheel zijn de hooi- en koren-inzamelingen beter gelukt dan zich voor eenigen tijd bij den hoogen waterstand en het stormweder lie t aanzien. Het jaar 1871 is over het algemeen voor den landbouw- en eehoudersstand zeer gunstig geweest. Een Belgisch bind berigt het volgende: Een landbouwer, die gedurende de laatste aardappelziekte had opgemerkt dat een zijner vriendeneen leerlooijer, niet het minste nadeel door die ziekte aan zijn aardappeloogst otidervond, kwam op het denkbeeld om van deze opmerking partij te trekken. Bij het pooten der aardappelen wierp hij in elk gat, waariu een mrdappel gelegd werd, een handje-vol run. De uitslag was, dat die gedeelten van zijn land waar hij run had aangewend, geheel van de ziekte versehoond waren gebleven, terwijl de overige velden zwaar door het kwaad waren geteisterd. Hij erzekert dat de aardappelen, die men onder run voor den winter oplegt, voor het kwaad beschut blijven. Volgens eene mededeeling van Prof. Knoppin het Cltem. Centrall Bl.kail men bij vele planten eene snelle en zeer weelderige ontwikkeling van alle orgnnonon fraaije groote bloemen verkrijgen, als men bij het water, waarmede ze begoten wordeneene kleine hoeveelheid van zckere mineraal- zouten voegtonder meer anderen beveelt hij het volgende aan 0,5 gram gekristaliseerd bitterzout. 1,5 kali-salpeter. 4,0 salpeterzure kalk. 10,0 phosphorzure kalk. 2 ponden rivier- of bronwater. De phosphorzure kalk bereidt men door eene chlor-calcium- oplossing neer te slaan met phosphorzure natronof men neemt er voor in de plaats 20 grammen Baker-guano. De drie eerste zouten worden in de opgegeven verhouding op- gelost in 24 of 12 kannen water, en men voegt er dan den phosphorzuren kalk bij. Men bereidt deze oplossing ten minste 14 dagen voor dat ze moet gebruikt worden, en schudt den phosphorzuren kalk dagelijks meermalen omomdat die slechts langzaam in de zoutoplossing wordt opgelost. Bij de meeste planten moet men geene meer geconcentreerde op lossing aanwenden. De betrekkelijke verhouding der zouten kan mennaar den aard van den bodem waarin de planten staanveranderen en de zwavelzure magnesia (het bitterzout) naar omstandiglieden vervangen door salpeterzuuromdat de meeste bronwaters eene toereikende hoeveelheid zwavelzure zouten bevatten.- Zondag 11. is in de voormiddag-godsdienstoefening der ned. herv. gem. te Rotterdam bekend gemaakt, dat als giften van een lid der gemeente waren ingekomen: 1500 aan 3 pet. obligatieij lcening Zuiderkerk 2000 in 20 aandeelen der tontine van de Westerkerk, en 1000 tot verbetering der godsdienstige toestanden in die gemeentealsmede toe- zegging van eene gift van 10,000 van een anderen onbekenden gever of geefster voor de diakonie-scholen, onder zekere voorwaarden. Verleden week wandelden een heer en eene dame langs'den Ned. Rijn- spoorweg achter het landgoed Ben Brink buiten Arnhem, en maakten eene vrouw, welke daar Woonde, opmerkzaam op een pakje dat welligt uit den trcin, 'die ten 2 ure vertrokken was, verloren kon zijnDe vrouw, die de post van seinster aan dien weg bckleedt, bij het pakje komende, hemerkte tot niet geringe ontsteltenis dat het haar kind van twee jaren was, doch.... levenloosvermoedelijk was het door een trede der treinwagens aan het hoofd gekwetst. Te Briggin het graafsehap Northumberland, werd de heer Henry Wood tot eene boete van f 40.— veroordeeld omdat hij op Zondag een konijn had gedood. Een treurig ongeval heeft twee huisgczinnen aan den Ilelder in diepen ronw gedompeld. Yier vletterlieden staken in hun rank vaartuig gezeten in zee, om op het binnenkomen van schepen te wachten, waaraan zij iets trachtten te verdienen. Ongelooflijk ver gaan zij in die kleine vletjes, in zee, en wachten zoo den dag af. Ter hoogte van Petten viel een valsche wind over de duinen in het zeil en de vlet sloeg om. Dadelp klarnpten zij zich aan de vlet vast, maar een hunner was spoedig uitgeput en zonk in de diepte. Met den dood onder de voeten, trachtten zij nu het zeil los te maken en nadat de mast enz. was weggespoeld rees de 9loep overeind, maar vol met water. Met het meeste beleid trachtten zij daarin te komen, en naauwelijks was dit gelukt of een hunner werd er uitgeslagen en zonk medc weg. Met hetzelfde lot voor oogen dreven de beide andere in hope- loozen toestand, nog vier lange bange uren, in een stikdonkeren naeht in zee rond, tot dat zij 'smorgens door een loodskottcr werden gezien en op- gevischt. Zoo zeker hadden zij den dood voor oogen gehad, dat hunne redding hun nog lang na het ongeval een raadsel was. Te Amstordam is een Duitscher'gearresteerd, die reeds tot debeken- tenia moet zijn gekomen, dat hij een moord had gepleegd op een bankier, van fransche afkomst, diens vrouw, zoon en dienstmaagd, en daarna zich meestcr heeft gemaakt van een lioogst aanzienlijk bedrag aan geldswaardig papier en edele steenen. Bij zijne arrrestatic heeft hij zich ernstig pogen te verzetten, doch de politic was op hare hoede en met genoegzame magt aanwezig. Men zegt ook dat hij nog veel waarde hij zich drceg. Den volgenden morgen moet een koffer, mede belangrijke waarde inhoudende, aan het adres van eene slaapstede in de Pieter-Jaeobstraat aldaar voor hem zijn ontvangen, en door de politie in beslag genomen. Hij schijnt op de aankomst van dien koffer gewacht te .hebben, om zich naar Eng'eland te verwijderen. De persoon is 36 jaren oud, en woonde even buiten Berlijn. Men schrijft uit Tjamsweer van den 18 dezer: »Heden had in het nahurige Jukwerd een allertreurjgst ongeval plaats. Toen de huisgenooten van den landbouwer J. O. E. uit hunnen slaap ontwaakten, werd de huis- vrouw vermist. Na lang zoeken werd zij eindelijk levenloos in een put van hunnen buurman W. S. gevonden." Vier-en-dertig velocipedisten uit Deventer hebben zamen een uitstapje naar Zutphen gemaakt. De velocipede is te Deventer dus nog in de mode. Te Utrecht werd den 17 dezer, des avonds omstreeks 6 ure, van de bewaarderswoning van den domtoren een waschmand afgeheschen. Toen die afgehaakt was en het touw naar boven werd gehesehen, hield een schoolknaap zich aan dat touw vast, zonder daarvan het gevolg te voorzien, want nog voor dat hij zich kon loslaten, was het touw in beweging. Hij klemde zich krampachtig met heide handen daaraan vast; middelerwijl vloog een der verbaasde toesehouwers den domtoren op, om de bewoners te waar- schuwen en tot omzigtigheid aan te sporen. Met behoedzaamheid mogt het gelukken den waaghals door het raam van de bewaarderswoning op den tweeden omgang van den toren behouden binnen te halen. Een onlangs te Zwolle overleden dame heeft aan het instituut voor doofstommen te Groningen, van welke inrigting zij een kweekeling was geweest, een legaat van 1000 vermaast, vrij van successieregten. Door het kantongeregt te Deventer is in de vorige week iemand ver oordeeld tot f 5 boete, subsidiair twee dagen gevangenisstraf en in de kosten van het geding, wegens het als hoofd van een gezin niet doen van aangifte binnen 24 uren aan burgemeester en wethouders van het uitbreken- der kinderziekte in zijn gezin. De bladen vcrmelden een zonderlingen zelfmoord, niet wat de wijze van uitvoering, maar wat betreft de aanleidende reden. Een jongeling ver- dronk zich in de Eden-rivier nabij Carlisle. Een oogenblik te voren be- lastte hij een oud man, dien hij 5 shillings voor zijne moeite gaf, met de hezorging van een brief aaii den eersten constable. Die brief hield het volgende inn De heer Darwin, de befaamde natuurvorscher, heeft mij duidelijk bewezen dat de mensch van den aap afstamt, daarom wil ik niet langer leven." Te Ettengemeente Genderingenis het tweejarig zoontje van den landbouwer II.terwijl zijne ouders te Doetinchem op de markt waren, in eene mestvaalt geloopen en daarin gestikt. Bij hunne tehuiskomst zochten zij hun kind in en om de woning en vonden het eindelijk dood onder den mest. Leest men in de couranten dikwijls berigten van diefstallen van vee nit de weidewaarvan de dader of daders niet zijn op te sporen de politie te Groningen is in dat opzigt gelukkiger geweest. De agent van politie B. Richie, aldaar, vernam dat zich op de schapenmarkt een man bevond, die 13 schapen ten verkoop aanbood en, naar het sclieeu, alles behalve met de markt op de hoogte was en daardoor de aandacht trok der gewone marktbezoekers. De agent, als gCwoon bufger gekleed, knoopte een gesprek met den verkooper aan en hield zich alsof hij de schapen wilde koopen. De verkooper, geen onheil vermoedende, antwoordde op de hem gedane vragen veel vrijmoediger, dan hij misschien anders zoude gedaan hebben. De agent vond er aanleiding genoeg in hem te geleiden voor den heer com- missaris van politie, aan wien de verkooper reeds moet hebben bekend, dat hij de 13 schapen den vorigen nacht uit een stuk land te Oldehove had ontvreemd. De 13 schapen zijn in beslag genomen, zoodat de eigenaar wel tevreden zal zijn als hij verneemt dat zij goed en wel in behonden haven zijn gearriveerd. De dader, die reeds in verzekerde bewaring is genomen had zichom nasporing te outgaaneen grooten bogchel van hooi gefabriceerdzoodat het moeijelijk zoude zijn geweest den regten persoon later te ontdekken. Dezer dagen werd op een dorp in Oostenrijk de onderwijzer dood in zijn bed gevonden. Bij onderzoek is gehleken, dat de dood door gehrek aan voedsel werd veroorzaakt. De ongelukkige had een jaarlijksch inkomen van veertig gulden. Eenige emolumenten waren hem ontnomen, toen het bleek, dat de uitgebreidheid der school een hulponderwijzer noodig maakte. Zekere heer Alexander Barbaur is tot senator in Louisiana benoemd. Vddr den Amerikaanschen burgeroorlog was hij slaaf te Louisville. »Wclk eene verandering," kan Barbaur met keizer Wilhelm zeggen. Het Fransche regeringsblad behelst een aan den prefect van politie te Parijs ingezonden verslag over het verbruik van paardenvleesch in de Fransche hoofdstad. Uit dit verslag blijkt, dat gedurende de insluiting der hoofdstad ruim 40,000 paarden aldaar zijn geslagt, waarvan gedurende het vierde kwartaal 1870 ruim 29,200 en in de maand Januarij jl. ruim 10,000. In de eerste helft van 1870 zijn nog geen 2000 paarden verbruikt. In navolging van den, verleden jaar overleden, grooten Amerikaan* schen weldoener Peabody, heeft een inwoner van Londen zich berpid ver- klaard zes millioen gulden te schenken tot verbetering der volksgezondheid, en in het algemeen van den toestand der Londensehe armen. In den laatsten tijd had men te Parijs iu de onderaardsche gangeu weer zooveel ratten als ooit. Bij duizenden verlieten zij des nachts .de rio- len om l.unne strooptogten te houden, die zij zelfs tot in de huizen voort- zetten. Sonrmige kwartieren der Fransche hoofdstad warpn letterlijk met deze gevreesde knaagdieren overstroomd. Ten gevolge van de menigvuldige klagten der bewoners dier wijken, besloot de stedelijke regering tot een algemeene rattenjagt in de riolen, en de inspecteur bezigde daartoe allereerst katten, die in de gewelven werden opgesloten. Dit middel hielp maar weinig, yvant spoedig war-en deze door de ratten verslonden. Toen nam men zijn toevlugt tot bulhonden, die, wel is waar, een vreeselijke slagting onder de ratten aanrigtten, maar het toch op den duur niet tegen hun groot aantal konden uithoudeu: daarenboven was het zeer moeijelijk een genoeg- zaam aantal bullen in de riolen te omjerhouden, daar zij iu de verschillende gangeu en bogten verdwaalden. Eindelijk besloot men zijne toevlugt tot rattenkruid te nemen, en dit hielp, want weldra lagen de ratten bij hoopen dood in de riolen, en thans worden hunne lijken met kruiwagens door de arbeiders er uit gereden. Aangaande den brand in Chicago wordt nog uit New-York gemeld, 'dat in den vroegen ochtend van den 10 dezer, dank zij een overvloedigen regen, de vlam had uitgewoed. Men berekent dat de stad over een opper- vlakte van vijf vierkante mijlen vernield is. Uonderden gebouwen heeft men moeten laten springen om het vuur te stuiten. A1 wat er kostbaars was is vernield. De verliezen worden op 200 millioen dollars geschat. De brand is in een veestal begonnen. Een knaap, naar dien stal gaande om er eene koe te melken, nam bene lamp mede, gevuld met zoogenoemde kerosene-olie (eene zeer vlugtige soort van aardolie)de lamp werd door de koe omgestooten,. en deed brand in den stal ontstaanhet brandende vocht vloeide naar - den kant der openbare straat en bereikte do houten straatbe- vloering; en zoo kreeg het ongeluk de uitbreiding waardoor het eene ont- zetlende ramp werd. Toen de brand, niettegenstaande alle pogingen tot het hlusschen der vlammen, al verder ging, werden de menschen als uit- zinnig van ontroering en schriker ontstond gedrang en groote verwar- ringhet gevolg daarvan was, dat vele menschen onder de voeten geraakten en dood getrapt werden, terwijl anderen in de vlammen omkwamen. Het aantal bij den brand omgekomen menschen wordt op vijfhonderd begroot. Reeds zijn 240 lijken onder de puinhoopen gevonden. De bijdragen tot leniging van den nood beloopen reeds drie millioen dollars. Men berekent dat de branden, die dezer dagen in Wisconsin eu Michi gan woedden, aan eigendommen vernield hebben voor een waarde van hon- derd millioen dollars; duizend menschen zijn hij deze rampen omgekomen. De korrektionnele regtbank van Brussel heeft den heer Dorlotot, lid der kamer van vertegenwoordigers, tot twee maanden gevangenisstraf en 1000 fr. boete veroordeeld, ter zake van het toebrengen van slagen in een estaminet aan den heer Mulders, directeur van het demokratische blad le Fevple beige. De kosten van herstel der straatlantaarns, met inbegrip der zooge noemde candelabres, die door den burgeroorlog te Parijs zijn beschadigd of vernield, wordt begroot op ongeveer 200,000 fr. Een lid van een der Belgische Statistische Commissien heeft, door persoonlijk onderzoek en jaren lange ondervinding getracht te herekenen wat wel het jaarlijksch quantum kan zijn der broodkruimels van allerlei aarddie achteloos verloren gaan. Hij toch heeft bevondendat (bij het eten het brood zoo min mogelijk verkruimelende) het gewigt der teloor gaande kruimels per jaar en per individu minsten9 1200 grammen bedraagt, slechts twee maaltijden in de 24 uren. aaunemendc.^ Deze berekening als basis stellende voor de bevolking van Belgie die circa 5 millioen zielen teltdaarvan om binnen de perken der uiterste gematigdheid te blijven 1/6'aftrekkende, en op 4 millioen het aantal broodverbruikenden van eUten rang en stand met 200/m. vermindereude dan komt men tot een jaar lijksch verlies van ruim 5 millioen kilogram broodkruimels (volgens de laug- ste taxatie). Deze 5 millioen kilogram voedsel vertegenwoordigt op zijn minst genomen 64,000 hectoliters koren dat, tot den prijs van francs 20 per hectoliter, in ronde cijfers een bedrag aantoont van 1,280,000 francs. Deze ma9sa verloren brood zou gerekend tegen 200 grammen per hoofd en per daggedurende vijf jaren tot onderhoud kunnen strekken van eene stad van 4000 inwoners. Indien deze berekening werd toegepast op de ge- heele bevolking der heschaafde landen des aardbodemsdan zou men tot een verbazend cijfer komen. Wave het mogelijk dit zoo nutteloos geworden kostbaar voedsel te verzamelenwat al gehrek zou daardoor verholpen kunnen worden. Na twintig jaar vol hopen en vol vreezen Won eindlijk onze van der Nes Toch voor de regtbank zijn proces; Maar schoon zijn regt nu klaar en duidlijk ia bewezen Was het voor hem veel beter, dat Hij reeds in 't eerste jaar 't proces verloren had.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1871 | | pagina 2