Advertentie n. S C It O U W - 175 - Haarlem mermeer-Polder. Oremeng'de Berigten. REGTSZAKEN. Jttgczoubcu- Tot geruststelling' W. C. IIEITMAM, van Leiden. wantieer tie prins van Wales aan de regering zou komen. Haar gast, de ex-keizer der Franschenbeschouwt zicb nog steeds als souvereinen heeft inderdaadnaar het schijnt, nog met alle hoop opgegeven om eenmaal weder in de (voor of door hem herbouwde?) Tuilerien den keizerszetel in te nemen. De pogingen, welke zijne aanhangers in Frankrijk in zijn belang aanwenden, leiden vooralsnog tot niets dan teleurstelling voor hem en voor hen. Zijn neef, prins Napoleon, heeft in de vorige week een bespottelijke figuur gemaakt. Hij was gekozen tot lid van den algemeenen of departementsraad (zooveel als bij ons provinciale staten) van Korsikaen ofschoon er zeer veel kans bestond op de vernietiging van zijne verkiezing, daar hij in genoemd departement geen belasting betaalt, meende hij toch zoo zeker van zijne zaak te zijn, dat hij derwaarts ging en zich kandidaat stelde voor het presidentschap van dien raad hij werd echter niet gekozen en moest af- druipen. De ministers in Frankrijk zijn ijverig aan den arbeid om verbetering te brengen in den verschrikkelijken toestand waarin al de takken van 's lands bestuur verkeeren; ook het onderwijs begint de aandacht der regering ernstig tot zich te trekken, en wanneer de bemoeijingen van den minister Jules Simon met het gewenschte gevolg bekroond worden, zal Frank rijk, zal de fransche natie veel aan hem verpligt zijn. In Belgie duren hier en daar de werkstakingen voort in Spanje wil de minister van financien overgaan tot het hef- fen eener belasting van 18 pet. van de coupons der binnen- en buitenlandsche staatsschuldde Staat heeft geld noodig, dit kan niemand betwistenmaar wel verzet men zich ten sterkste tegen dezen maatregel, omdat hij trouweloosheid woordbreuk, rainachting van aangegane verbindtenissen in zich sluit; in Turkije zal, naar het schijnt, de boel wat opge- redderd wordeneen naauwkeurig bnderzoek in de provincien is gelast naar den toestand van alle takken van bestuurver betering is daar hoog noodig. Op last van Z. Exc. den minister van oorlog zullen bij eenige korpsen van het leger proeven worden genomen met zoogenaamde erwtenioorst om in de voeding van den soldaat in tijd van oorlog, bij snelle marschen of om andere redenen, wanneer de gewone campagne-vivres niet aanwezig mogten zijn, te voorzien. Elke worst weegt ongeveer 0.6 kilogram, waarvan drie rations goed voedende soep kunnen worden bereid, die, met bijvoeging van het gewone ration brood, a 0.75 kilogram per man, voldoende wordt geacbt om drie man per dag te voeden. Mogt de proef gunstig uitvalleu, dan heeft men in de wijze van proviandering van ons leger in tijd van oorlog ook een schrede voorwaarts gedaan. Het is door de tegenwoordige omstandigheden nu eenmaal zoo, dat men zich op alle eventnaliteiten moet voorbereiden. Met goede voeding, goede achterladers en bruikbare munitie, met hoofdlinien van defensie, die in behoorlijken staat van tegenweer zijn, zullen de Hollandsche jongens in de ure des gevaars het vaderland met goed gevolg kunnen verdedigen. Te Amsterdam is een huwelijk gesloten tusschen een jongman van 27 en eene jonge dochter van 70 jaren. Die een tweede voorbeeld van dien aard weet, wordt verzocht het mede te deelen. In Hamburg zal in de eerste dagen der volgende week een zonderling huwelijk plaats vinden. De bruid is zonder armen geboren, en reist tegen- woordig rond om hare kunst te laten bewonderen, die daarin bestaat, dat zij met de voeten naait, borduurt, schrijft en breit. De gelukkige bruide- gom is een Turk, die vbdr de kraam staat waar zijne geliefde te zien is, en hare kunststukken uitroept. Het vijfjarig zoontje van den jager des heeren baron van Pallandt, te Keppel, nam, terwijl zijn vader afwezig was, een geweer uit den hoek der woonkamer en pakte het ongelukkiglijk hij den loop. Het geweer was geladen, bet schot ging af, en het kind kreeg de voile laag in de beenen. Het jongentje vcrkeert in zorgelijken toestandin alle geval zal een der beenen afgezet moeten worden. Te Schalkwijk woont cene boerenmeid, uit wier ligchaam, zoo als verhaald wordt, zooveel naalden te voorschijn komen, dat zij een naalden- kussen begint te gelijken. De vraag is nu maar.- //hoe zijn de naalden in het ligchaam gekomen? Daar in November de aanhechting van Dordrecht aan het vaste land van ons vaderland zal geschieden door de voltooijing der kolossale spoor- wegbrug aan den Moerdijk, is het niet onaardig te herinneren, dat het op den 19 dier maand juist 450 jaren geleden zal zijn dat de afscheuring ge- beurdedie thans weder geheeld wordt. Op dien datum toch ontstond de geweldige doorbraak en overstroominggenaamd de tweede Elizabethsvloed, waardoor meer dan 100,000 inenschen omkwamen en 72 dorpen of ge- huchten overstroomd werden. Meer dan 20 dorpen bleven voor altijd on der het water bedolventerwijl Dubbeldammede verdronken, eerst in de 17de eeuw herbouwd werd. Het is mede opmerkenswaardigdat de toen ontstane groote waterplasde Biesboschlangzamerhand weer in schorren gnnden en poldertjes is veranderd die gedeeltelijk reeds weder ingedijkt zijn en waarvan men ook de geheele omdijking reeds te gemoet ziet. In de diergaarde te Keulen is aan verval van krachten overleden de reusachtige olifant, die zoo lang de beveling van het publiek was. Het dier, dat voor 6000 thaler was aangekocht, bevond zich meer dan tachtig jaren in Enropa. Den 30sten September heeft bij het opstijgen van een luchtballon in Indiana een ernstig ongeluk plaats gehad. Te Paol's maakte zich dien dag de luchtreiziger, professor Wilbur, gereed om op te stijgen, in gezel- schap van den heer Knapp, uitgever van het plaatselijk dagblad. Op het oogenblik dat zij in het schnitje klommen, raakten de touwen los. In een oogenblik ging dus de ballon omhoog. Knapp bet zich van eene hoogte tomv T0 "P n grond vaUen, zonder zich emstig te bezeeren Wilbur daarentegen trachtte in het schuitje te komen, doch kon er niet m slagen en weldra was de ballon op eene enorme hoogte, terwiil de luchtreiziger er onder aanhing. Honderden toeschouwfcrs woonden ver- schrikt dit schouwspe bij, en zagen, toen de ballon een duizend meters hoog was gestegen, den heer Wilbur naar beneden storten, het hoofd vooruit, dat toen hij den grond had geraakt, een mismaakte klomp was en zijn ligchaam slechts stukken en brokken. De vrouw en het kind van den ongelukkige waren bij dit ongeval tegenwoordig. Te New-York heeft dezer dagen een afgrijselijk duel plaats gehad tus schen twee personen, C. Walker en E. Witt genaamd, naar aanleiding van een tusschen hen gerezen geschil, dat, zij besloten door middel van wane- nen nit te maken. Zij sloten zich in een stik-donker vertrek op ieder met een grout mes gewapend, en trachtten elkander te bereiken en te tref- fen. Walker werd het eerst geraakt boven het linker oog, doch hij lachte er om, en nep„Dat had een weinig lager moeten zijn, dan had ik maar een oog gehad. Het gevecht duurde zoo lang, dat eindelijk eene dienst- bode, door het geraas gelokt, de deur en het venster openmaakte en toen een afgrijselijk tooneel aanschouwde. Walker lag op den rug uitgestrekt en had een vreesehjke wond in den buik. Witt, met messteken overdekt trachtte het bloed te stelpen dat uit een breede wond in zijn voorhootd vloeide; doch het mogt met baten, want beiden zijn aan de gevolgen van dit wreedaardig tweegevecht gestorven. In een kolenmijn bij Seaham is een verschrikkelijke ontploffing ont staan; in de mijn bevonden zich 33 menschen, waarvan dertig in het vuur den dood vonden. Een tweede ontploffing wordt gevreesd. Onlangs werd een bankier te New-York voor een millioen bestolen. Hy belooft onmiddellyk per advertentie in den New-York Ilerald honderd- duizend francs aan de dieven als zij hem het gestolen milboen teruggeven en veizekert hun dat hy de justitie glad buiten de zaak zal laten. Naau- welyks ziet de New-York Herald het licht of de dieven melden zich op het kantoor aan en brengen het milboen terug. De bankier is in de wolken over zulk een gentlemanlike behandeling, betaalt de premie uit en biedt den dieven een prachtig diner op den koop toe aan, waarbij hij al zyne kantoorbedienden nitnoodigt. De menu was voortreffebjkspijzen noch wynen Iieten lets te wenseheu over en de aangenaamste stemming heerschte aan tafel Op het dessert nam het hoofd der dievenbende het woord en zei tot den gastheer/Gentleman, gij hebt mij de levendigste sympathie ingeboezemd. Ik wil u een bewijs mijner opregte gevoelens van hoogachting geven door u eens mee te deelen hoe wij uwe brandkast hebben weten te openen; gij kunt dan in het vervolg op uwe hoedezijn." Zoo gezegd zoo gedaan, en de bankier werd volkomen op de hodgte gebragt hoe de dieven hunne //financiele operatie" hadden uitgevoerd. Al de aan- wezigen maakten den chef der dieven-kompagnie hun kompliment over zijne behendigheid. De bankier vooral bewonderde zijn gast in de hoogste mate, en liet het niet bij woorden u Gentleman," antwoordde hij, //het is mij inderdaad een eer u bij mij aan tafel te zien. Gij maakt mij waarlijk be- schaamd, want gij doet meer dan waartoe gij krachtens onze overeenkomst gehouden waart. Sta mij toe n dus tienduizend francs meer te geven." De dief boog zich, nam de hem inmiddels aangehoden cheque aan, en zijn gastheer goedkeurend toeknikkende, zeide hij ,/Ik zie met genoegen dat ik mijn vertrouwen niet misplaatst hebgentlemanziedaar mijne hand." Bij het bestuur der Maatschappij van Weldadigheid is dezer dagen het berigt ontvangen, dat prinses Marianne der Nederlanden zich door de lezing van het haar aangehoden verslag der maatschappij over 1870 bewo- gen heeft gevonden, haar aandeel in de rentelooze geldleening, in 1864 aan- gegaan, ter som van f 1000, aan de maatschappij te schenken. Op dit oogenblik zijn voor de regtbanken te Berlijn aanhangig 396 processen om echtscheiding, welke door soldaten van delandweer, in hunne haarsteden ternggekeerd, tegen hunne vrouwen zijn ingesteld. - Een allertreurigst ongeval heeft in den nacht van 31 October een$ achtingswaardige familie te Groningen in rouw gedompeld. Eene jonge dame, des avonds in den besten welstand naar bed gegaan, werd tegen den morgen dood op haar bed gevonden. Naar het schijnt, is bij het uitblazen van het nachtlichtje eene vonk in de onmiddelijk daarbij hangende klee- deren gevallen, die daarop aan het smeulen moeten zijn geraakt; het vuur schijnt zich daarop ook aan de gordijnen van het ledikant te hebben mede- gedeeld. Daar het vertrek zeer klein en geheel luchtdicht was, is geen eigenlijke brand ontstaan. De jonge dame, die dadelijk in slaap moet zijn gevallen, schijnt door de brandlucht gestikt te zijn. Des morgens vond men haar verkoolde ligchaam. Berigten uit Dantzig melden, dat het in de Oostzee begint te vriezen en dat de vaart naar Petersburg is gestremd. Op Texel is een 76-jarig verwer van een hooge ladder op den grond gevallen en dadelijk, met de vraag aan de omstanders, u of hij dat niet eens vlug had gedaan weer naar boven geklauterd. Uit Berlijn meldt men eene knur, waarbij die van jonkvrouw Medea, toovenaarster en menschenvernieuwster, nog niets is. Zeer ernstig vertelt men namelijk: Eene proefneming, die de beste gevolgen gehad heeft, werd eenige dagen geleden in het gasthuis la Charite' genomen. Aan eenen zieke, die door de pokken was aangetast, heeft men een bloedader geopend, langs dien weg den stervende gezuiverd bloed ingespoten en zoo hem van den dood gered. De Gaulois verhaalt het volgende: »In het jaar 1827 gingen de hee ren Costehoofdredakteur van den Temps, en Louis Belletpublicist, beiden te Parijs iederen nacht tegen twee ure als zij van hun bureau kwamen, een huis voorbijop welks vijfde verdieping altijd licht brandde. Dit trok hun aandacht en op zekeren nacht belde de heer Coste aan het bewuste huis aan en vroeg den concierge wie toch wel op die vijfde ver dieping woonde. Men deelde hem mededat het een jong mensch nit het zuiden was, wel arm, maar onophoudelijk werkzaam voor dagbladen. Dit vernemendeklauterde de heer Coste de vijf verdiepingen op en vond er een jongeling van een zeer gunstig uitzigtna een kort gesprek verbond hij den debutant-journalist aan zijn blad. De jongelinghier bedoeld heette.... Adolph Thiers, en is thans president der Fransche republiek. Ofschoon in Engeland reeds een doodvonnis werd voltrokken aan eene vrouw wegens //het engeltjes maken", is men nog niet afgeschrikt om kin deren, buiten huwelijk geboren, den hongerdood te doen sterven. Weder is de londensche politie een huisof liever een vochtig ongezond hoi, op het spoor gekomenwaarin kinderen tegen eene vergoeding van eenige shillings per week werden opgenomen om ze te laten verhongeren. De bewoonsterzekere Cecilia Baker, en cene 17-jarige moeder, Agnes Ander son geheetenwerden in hechtenis genomen. De jury heeft reeds een von- nis van manslag over haar geveld. De Liberte geeft de volgende levensbeschrijving van een chevalier d'indust.rie, dezer dagen gearresteerd en die, kant en klaar, een waren romanheld mag heeten. Op 15-jarigen leeftijd ging Jean Ferrouillat als scheepsjongen aan boord van een koopvaardijschip naar China. In de haven van Foo-Chow deserteerde hij, en begaf zich naar het binnenland. Hij bragt het ver en werd, - hoe is nog niet opgehelderd, - niet meer of minder dan mandarijn tweede klasse en opperregter te Macao, onder den naamLi. In 1863 bekleedde hij die waardigheid nog, maar het blijkt dat hij in 1865 weder te Foo-Chow was aangeland. Ten gevolge van een woorden- wisseling wierp hij aldaar een mandarijn van hoogeren rang dan hij in de rivier Min. De ongelukkige verdronk. Li-Terrouillat werd dientengevolge ter dood veroordeeld, maar hij ontsnapte en kwam zonder een duit op zak weder in Frankrijk te land. Hij nam nu van alles bij de hand om aan den kost te komen, totdat het hem in 1869 gelukte naar San Francisco te gaan. Daar trad hij gedurende zes maanden als Sanger in de opera op. In Augustus 1870 was hij echter alweder te Parijs, hij stond gedurende het beleg bij de nationale garde, werd kapitein-adjudant-majoor, enbehield dezen rang onder de commune. Hij is thans in een ellendige woonstede, rue des Filles-Dieu, gearresteerd. In den parijschen Courrier diplomatique leest men onder de rubriek Bulletin des cours»De koning van Iberia, een negerstaat van Zuid- Afnka, heeft te Hamburg, voor privaat gebruik, een lijkkist besteld, van bmnen omzoomd met rood fluweeler moet een bergplaats in zijn voor twee flesschen jenever en. een glas, die Z. M. bij de hand wil hebben wanneer hij overleden en begraven zal zijn." een der ten ten op de kermis te Luik verscheen een paar dagen geleden een brievenbesteller en riep: //Is hier iemand die Masson heet, uit ParijsIk heb een brief voor hem." Dadelijk maakte een der hansworsten een beweging, doch hij sprak geen woord en verwijderde zich maar het was te laat. Twee gendarmes, die den brievenbesteller op den voet volg- den, maakten zich van den vlugteling meester. Hij is een notaris uit Parijs, die tot lid der commune was gekozen en wiens uitlevering door Fiankrijk geeischt is ter zake van valschheid in geschriften. Men wist dat hij' als paljas vermomd was, maar men wist niet bij welk reizend gezel- schap hij zich bevond, en dus bedacht men de list met den brief; de brievenbesteller ging van tent tot tent, en door dit middel geraakte de falsaris in den val. Met lieden van zijn slag mag men wel zulk een list te baat nemen. mi China wordt berigt, dat de stad Tien-Tsin, waar ten vorigen jare zulk een gruwelijke moord op Fransche missionarisscn en andere christenen werd gepleegd, door een geweldige overstrooming is geteisterd, die aan meer dan 3000 Chinezen het leven heeft gekost. De inboorlingen be- schouwen dit als een straf des hemels. In een rapport van den heer Bouley, inspecteur der vee- artsenijsehool in Frankrijkkomt het volgende voor ten opzigte van hondsdolheid Van de 320 personen, daaraan lijdende, waren 284 gebeten door mannelijke honden, 26 door teeven, 5 door katten en 5 door wolveu. Bij paarden komt dolheid zeer zelden voor. Het geheele jaar door komt de ziekte voor, het meest mis- schien in de lente. Groote warmte is niet meer bevorderlijk voor de ontwikkeling der ziekte dan koude. De ziekte vertoont zich bij gebeten personen zelden later dan twee maanden; drie maanden na den beet bestaat er hoogst zelden nog gevaar. Als de ziekte zich vertoont, volgt de dood gewoonlijk binnen drie dagen. Wonden aan het gezigt zijn bijna altijd doodelijk; aan de handen voor wonden aan beenen of armen zijn niet zelden onschadelijk, waarschijnlijk wegens de kleederendie deze deelen bedekken. Zoo spoedig mogelijk flink branden met een gloeijend ijzer is het beste voorbehoedmiddel tegen schadelijke gevolgen. Van 134 gebrande wonden zijn 92 zonder schadelijke gevolgen gebleven; terwijl het nog zeer mogelijk is, dat in de andere gevallen het branden te laat heeft plaats gehad. Is het brandijzer niet terstond gereed, dan is, wachtendehet uit- zuigen der wond en het drukkenom de bloeding te bevor- derenaanbevelenswaardig. De arr. regtb. te Dordrecht heeft uitspraak gedaan in de zaak van den heer L. Naaktgeboren te 's Gravendeel, verzekerde, tegen de Hollandsche brand- en levensverzekering-societeit te Amsterdam, verzekeraar. De verzekerde vorderde vergoeding voor schade, te weeg gebragt door brand aan gewassen, hooi en stroo. De maat schappij weigerde betaling, op grond dat de brand ontstaan was ten gevolge van hooibroei, en mitsdien de schade onmiddellijk voortvloeide uit eigen bederf of uit den aard van de verzekerde zaak zelve, waartegen niet verzekerd was. De regtbank oordeelde dat hooibroei eigen bederf en de verzekeraar derhalve geen vergoeding der waarde van den tas hooi, waarin de brand ten gevolge van broeijing ontstond, verschuldigd isdat de verzekeraar daarentegen verpligt is de schade te vergoeden, veroorzaakt door het verbranden der andere tassen (in het geheel waren er drie) hooi en de granen, het stroo enz.; dat de waarde der granen, het stroo enz. vol doende is bewezen, doch dat, daar uit het getuigenverhoor bleek dat de beide tassen ook broeiden, en broeijing het hooi in waarde kan doen verminderen, ten opzigte van de waarde dier beide tassen door den verzekerde nader bewijs behoort te worden geleverd. Dienovereenkomstig veroordeelde de regtbank de gedaagde maat schappij tot betaling der vergoeding van de schade aan de gewas sen, het stroo, enz. en leide aan den eischer op de levering van het bewijs der waarde van de beide tassen hpoi, op den dag van den brand, met reserve van de proeeskosten tot aan het eindvonnis. Met bevreemding heeft de ondergeteekende het twaalftal der predikanten gelezendie door den Eerw. Kerkeraad van Haarlemmermeer zouden genomineerd zyn. De berigtcever is eenigzins voorbarig geweest. Als consulent dier gemeente kan ik verzekeren, dat er geen twaalftal bestaat dat officieel kan worden medegedeeld. A. P. G. Jokissen. van den onbekenden schrijver van het belangrijk berigt, dat huismusschenwanneer er gelegenheid toe is, in huis krui- meltjes brood komen opeten, verneemt men, dat de reparatie aan den achtergevel van de school te Abenes, juist op den daarvoor in het bestek gezetten tijd zal zijn afgeloopen. Ondertroun-d J. H. UCIITEIVBELT Jr., Notaris, en Aalsmeer31 October 1871. Heden ovei'leed, in den ouderdom van ruim 5 7 jaren, mijne geliefde Echtgenoote MARIA WESTDIJK. Haablemmermeer Ook namens mijne Kinderen en 28. Oct. 1871. Behuwd-Kinderen J. M. AAA OP.VIA 1,1., IN DEN DIJKGRAAF en IIEEMRADEN van den Ilaarlemmermeer- polder Gelet op Art. 67 van het Algemeen Reglement van Bestuur voor de Waterschappen in Noord-IIolland Provinciaalilad n°. 80, van 1854), en op Art. 67 en 8 der Verordening op het daarstellen van meerdere Waterbergina; eri het opmaken van de Sloot langs den Veldweg in den Ilaariemmermeerpolder; Brengen bij deze ter algemeene kennis, dat door hen over bovengenoemde werken SCIIOUW zal worden gedrevente beginnen na den 20 November aanstaande. Haarlem, 2 November 1871. Dijkgraaf en Heemraden voornoemd J. W. M. VAN DE POLL, Dijkgraaf. J. C. VAN DE BLOCQUERY, Secretaris. VOOR De vliegfende jicht en de rhumatismale jichtaandoeningen zijn de meest te duchten aller ligchaamssmartenomdat de lijders weten, dat zij daar- tegen op geenenleeftijd en in geen jaargetijde beveiligd zijn. De Z a If van Hollo way geeft, nade aangetaste deelen behoorlijk gepapt te hebbenmeer verligtmg dan eenig ander Geneesmiddelmaar zij moet met de grootste zorg aangewend worden, om de gewenschte uitkomst te erlangen. De lieden die door rhumatismen zijn aangetast, weten die Zalf op prijs te stellcn' wegens hare eigenschappen om de aanvallen minder menigvuldig en minder hevig te maken, de slechte uitwaseming tegen te gaan, en de zenuwen te verligten. In vele gevallen hebben de Pillen on de Zalf V&n Hol- loway ongeloofelijke diensten bewezen, door de vliegende jicht en rhuma tismale aanvallen daarvan te_ verdrijven, die dikwerf menschen aantasten in den bloei des levens en die vroeger eene zeer goede gezondheid genoten. Doosjes Pillen en Potjes Zalf 0.80, 1.85, 3.—. 6.75, 13.50, 20.50. zijn op franco aanvraag coolant te bekomen bij ALLE AP0THEKERS mHolland;-^ alsmede in HOLLOWAY's ETABLISSEMENT te Louden, 353 Oxford Street, vroeger 244 Strand.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1871 | | pagina 3