1871. Vrijdag, 17 November. No. 46. VAN A AN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDEE-BELANGEN GEWIJD. Twaalfde Jaargang. IPrijs van het A_bonnement: in het Jaar. y g Prijs der Advertentien van 1—6 regels 75 Cent, elke regel meer 12/2 Cent. KONINKLIJKE BESLUITEN. Provinciate Staten. Haarlemraermeer. Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven van 8 tot 14 November 1871. Polderwezen. Landbouw. IIAARLEM1ER1EER Prijs van een enkel Nommer 15 Cent. ALLE TOEZENDINGEN, REDAKTIE EN UITGAVE BETREFFENDE, te adresseren aan VAN BONGA C°., te Amsterdam. (Uiterltfk TVoensdag.) Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend Z. M. de Kerning heeft: 1°. op hun yerzoek, eervol ont- slag verleend aan: mr. J. B. H. van de Mortel, als voorzitter van het waterschapsbestnur van den polder van der Eigen, (Nooid- Brabant)P. Devenijns Jz. als dijkgraaf van het waterschapsbe- stuur van Oijen (idem); R. Streur, als dijkgraaf van den polder Oosterban van Schonwen, (Zeeland)J. van Duine, als dijkgraaf van den polder Willem Anna, (id.); mr. J. A. E. flinldpen, als hoogheemraad van den Lekdijk Bovendams, (Utrecht) 2°. b e- n o e m dtot lid van het waterschapsbestunr van Lith, (Noord- Brabant)A. van Oss tot heemraad van het heemraadschap van de Mark en Dintel, (id.), J. van Dorst; tot leden van het water- schapsbestuur de Heen, onder Steen'oergen, (id.), L. de Wit Az. en P. Swagemakers tot gekommitteerde van het waterschapsbe- stuur van Empel en Meerwijk (id.)J. van de Griendttot se- kretaris van het heemraadschap van den Rosendaalschen en Steen- bergschen Vliet (id.)L. J. Schoonbeyttot lid van het water schapsbestnur voor de Onde Maas (id.)C. A. van Besouwen tot beemraden van het waterschapsbestuur Het Gemeeneland van Poortugaal, onder Poortugaal e. a., (Zuid-Holland), P. Qualm en J. Pons; in het bestuur van bet watersohap Stormpolder, (id.), tot dijkgraaf P. Smit Jz. en tot heemraad C. van der Giessen tot lid van het bestunr der Yierpolders, (id.), C. G. de Kat; tot dijkgraaf der Uitwaterende sluizen in Kennemerland en West-Friesland (Noord-Holland), jhr. D. C. de Dieu Fontein Verschnir van Heilo; tot gezworen van den Muijepolder, (Zeeland), D. van Gorseltot dijkgraaf van den polder de Houwer (id.)M. G. van Stapele tot lid van hen kollegie van het dagelijksch bestuur van den pol der Walcheren, (id.), J. Louwerse Az. NOORD-HOLLAND. Op bet adres van het hoofdbestuur der Hollandsche Maat- schappij van Landbouwom subsidie ten behoeve van de in 1872 te houden tentoonstellingen is afwijzend beschikt. De ontwerp-reglementen van bestuur voor den Casfrieum- mer polder, voor den Overaetsveldschen polder en voor den Binnenaetsveldschen polder zijn aangenomen; eveneens de voorstellen tot wijziging van de bijzondere reglementen van bestuur voor het hoogheemraadschap Waterlandvoor den polder de Rondehoep en voor den polder Geestmer-Ambacht (Oosterdijk en Molengeerzen). Aan de kommissie, in wier handen is gesteld het ontwerp- reglement van bestuur voor den Oosteinderpoel-polderis voor het uitbrengen van rapport diligentverklaring verleend tot de zomer-vergadering van 1872. ZEELAND. In de zitting van 11 November jl. zijn met schier alge- meene stemmen aangenomen de" volgende voorstellen aan Ge- depnteerde Staten1°. het ontwerp-reglement op het beheer der gemeenschappelijke uitwatering van eenige in het eiland Noord-Beveland gelegene polders; 2°. het voorstel over het toezigt op de Kalamitense polders, strekkende om de som van toelagen aan de ambtenaren van den waterstaat van 1500 te verhoogen tot 8650; 3°. dattot ontheffing van de pachtsom over 1871 van het overzetveer aan het Sloe en het verleenen eener toelaag over 1872 aan den pachter; 4°. de voorstellen betreffende den weg van Goes naar's Gravenpolder; 5°. het ontwerp-reglement op het gebruik en de instandhou- ding der kunstwegen in Zeeland. Op Dingsdag den 28 November 1871, van des namiddags 3 tot des avonds 8 ure, zal in de kerkekamer der Hervormde gemeente Haarlemmermeer gestemd worden ter verkiezing van zes notabelenen vvel ter vervulling der vacaturenme°t 1°. January e. k. ontstaande door het aftreden van de notabelen P. Kistemaker en P. Rus, alsmede ter voorziening in de vier nog openstaande plaatsen. Op de Donderdag 9 dezer geboudene vee- en paarden- markt, te Hoofddorp, werden ten verkoop aangevoerd390 stuks hoornvee, 211 paarden en 9 schapende markt was zeer druk bezochtde handel stugtengevolge van de hooge pryzen van het goede vee, waarvan dan ook vele schoone exemplaren aan de lijn stonden; in paarden was de handel meer geanimeerd, en werd er nog al wat in gedaan, daar er van alle kwaliteiten voorhanden was en men eenige vreemde kooplieden lustig zag bieden. Op Donderdag den 9 November 11., des avonds omstreeks ten half zeven ure, is de persoon Theodoras Looijaard, smidsknecht, werkende bij den smid Lobachte Burgerveenj alhierterwijl hij een rolletje zink, door de stoomboot aan- gebragtwilde afhalen, door de op dat oogenblik heerschende groote duisternis misleidin de Ringvaart geraakt en jnm- inerlijk verdronken; de ongelukkige laat geen vrouw of kin- deren na, was een zeer oppassend persoon, bemind door zijne nagelatene betrekkingen en vrienden, en is als zouaaf geruimen tijd in pauselijken dienst geweest. GEBORENJannetje, dochter van A. Jonker en N. C. Mesman. Jacobus, zoon van W. van Rijswijk en H. Alderlieste. Pieterzoon van P. F. Cnvelier en E. Yisser. Sijtje, dochter van K. Grotewal en G. J. A. van Schagen. Jacob, zoon van J. van den Broek en M. van Heukelom. Nicolaas, zoon van "VV. Kuilboer en A. Smal. Maria, dochter van Ne. Ja. Schouten (ongeh.) Maria, dochter van H. J. Flip- sen en H. van Opzeeland. Petrus Martinus, zoon van C. Wagemans en P. Schrijvers. Hendrika, dochter van C. Hogerwaard en C. Ver- boom. Pieter, zoon van M. Eveleens en M. Joren. Lena, dochter van M. Sepers en M. de Grijs. Niesje, dochter van G. Dooijeweerd en M. Berghoef. Johannes Adrianus, zoon van Al. Schoonderwoerd en E. Putker. OVERLEDENHermanus, oud 2 dagen, zoon van A. Stout en J. Vro- mans. Johannaoud 14 dagendochter van N. van Dam en MSchuts. Bruin, oud 6 jaren, zoon van T. Blitterswijk en A. Visser. Elisabeth, oud 6 weken dochter van G. Nederveld en N. van der Lelij. Anna Elisabeth, oud 1 maand, dochter van G. van Osnabrugge en J. de Groot. Alartinus Jacobus, oud 6 jaren, zoon van N. Vastenhout en H. van Die- rum. Johannes Petrus, oud 18 dagen, zoon van J. van Gog en D. Boon. - Theodoras Looijaard, oud 36 jaren (ongeh.) Dirk Burggraaf, oud 53 jaren, wednr. van T. Klaren. Willem Pieter Denie Jacobus van Dura, oud 51 jaren, gehuwd met J. de Wolff. LEVENLOOS AANGEGEVEN: 1 Kind van T. K. Eland en M. Kars. .ONDERTROTJWDD. van den Oever met N. de Jong. J. Slinger met T. Boon (wed.) J. Gravemaker met M. Appelman. J W van Nieuwaal (wednr.) met A. van Daalen. J. Roos met A. C. W. S. Groen. GEHUWD{nog in de vorige week.\ C. Schouwenburg (wednr.) met W. J. Machiel. De Nutsvergadering te Nieuw-Vennep zal gebouden worden op Vrijdag den 24sten November a. s.bij den heer Lewis. Als spreker zal alsdan optreden Ds. van der Palm, van Houtrijk en Polanen. Niet onbelangrijk schijnt bet alsnog mede te deelen een geschil, dezer dagen behandeld bij den Raad van State, af- deeling voor de geschillen van bestuur, wanrbij het betrof de vraag, in hoe ver, bij bet verkiezen van leden voor een gemeenteraadvrouwennamen op een stembriefje moeten ge- acht worden ongeldig te zijn en even daardoor zoodanig stem- briefje van onwaarde verklaard. Aan de eischen van galanterie moge daarbij minder voldaan zijn, de wet, door mannen gemaakt, toen de begrippen van emancipafie nog niet de vlugt vaD heden ten dnge hadden genomen, denkt er anders over; en naar luid dier wet, oordeelde dan ook het stembureau te Wisch, dat het zoo zijn moest. De gemeenteraad aldaar stelde het stembureau in het gelijk. Maar Gedeputeerde Staten van Gelderland dachten er anders over, en, daargelaten of zij door teedere drijfveeren gedreven waren, zij vatten art. 61 der kieswet anders op en begrepen in de eerste plaats, dat een stembriefje, bevattende drie vrouwennamen, niet valt in eene der rubrieken van het aangehaalde artikel en derhalve in den vorm wetlig is, ten andere, dat het stembureau niet bevoegd is om te ouderzoeken, of de personen, op wie stemmen zijn uitgebragt, de vereischten bezitten om gekozen te worden en in geene termen van uitsluiting vallengelijk berhaaldelyk door de regering is beslist. Een mijnbeer Duitshof was alzoo het-kind van de rekening, want Gedeputeerde Staten beslistendat hij niet als lid van den Raad kan worden toe- gelaten. De heer D. en de Raad hebben hunne grieven hij Z. M. daartegen kenbaar gemaakt, en met belangstelliug wordt 's konings beslissing op deze administratieve regts- vraag ingewacht. Tot hoofd-ingelanden in den polder Westzaan zijn gekozen de beeien A. Prins, te Westzaan, en R. Laante Wbrmerveer; herkozen is de hper K. Veltbuijs, te Koog a/d Zaan. Naar men verneemt, hebben de heeren Rutgers van Rozen- burg c. s., naar aanleiding van het besluit der Prov. Staten van Noord-Ilolland, in July jl. genomen, ora geen hoogere subsidie dan f 35,000 voor de droogmaking der Legmeerplassen te verleenen, verklaard van deze subsidie geen gebruik te willen maken en af te zien van de concessie voor deze onderneming waarvan de voor- en nadeelige kansen nu niet meer tegen elkander opwegen. Be venter15 Nov. In de laatste dagen zijn hier weder belangrijke partyen aardappelen aangevoerd. Hierdoor zijn de prijzen aanmerkelijk gedaald; men besteedt tbans/2.50 a/ 3.50. Op de tweede vette veemarkt, den 7 dezer alhier ge- houden, was de aanvoer buitengewoon groot, eD, doordien er belangrijke partijen voor bet buitenland werden opgekocht waren de prijzen weder zeer hoog. Aangevoerd waren: 500 koeijen en 15 paarden. Men besteedde voor: dragtige koeijen 180^a f 220, melkkoeijen 180 a 200, guste-koeijen 80 a 110, pinken 60 a 100; vette koeijen 60 a 70 cent per kil.paarden golden 200 a 250. Aan de Waag alhier worden honderden varkens gewo- gen, welke alien voor Frankrijk bestemd zijn. De uitvoer houdt steeds aan, waardoor de prijzen immer rijzen. vetweiders hebben dit jaar zeer goede zakeo gemaakt. Er zyn velen, die /70 a 80 weidegeld verdiend hebben per koe. Men Ieest in de Veend. Ct., dat men tegenwoordig alechte zandaardappelen begint te vervalschen met Friesche klei, om ze dan als Friesche kleiaardap'pelen te verkoopenzoodat men wel ondersebeid moet maken tuSlschen Friesche kleiaar^appelen en aardappelen met Friesche klei. Hoorn, 13 Nov. Op de groote najaars-koemarkt werden gedurende de twee dagen circa 9000 stuks aangevoerd. Over het algemeen was het vee van uitmuntende kwaliteit. De vele, ook buitenlandsche, koopers besteedden hooge prijzen zoodat er bijna niets onverkocht is gebleven. 35 zeilschepen' en 4 stoombooten vertrokken met voile ladingen en brazen nog al wat levendigheid aan. Sedert jaren heeft men hier zoo veel vee niet ter markt gezien. Het getal hectaren woeste gronden in Nederland werd bij het begin dezes jaars geschat op 668,500, waarvan in Gro- mngen 33,000, Friesland 34,000, Drenths 100,000, Over- ljssel 101,500, Gelderland 129,000, Utrecht 15,000Noord- Holland 32,400, Zuid-Holland 13,000, Zeeland 12 400 Noord-Brabant 144,000 en in Limburg 54,200 hectaren! Hieruit blijkt genoegzaam, dat er in ons land nog gronden genoeg ter ontginning aanwezig zijn. zoodat men niet direct aan Cabfornie behoeft te deuken. Het hoofdbestuur der Maatschappij van Landbouw in Limburg heeft beslotengevolg te geven aan het verzoek van het Casino te Schinnenom van de regering te vragen de afscbaffimr van de belasting op bet zout. Het besloot verder den minister van financien onder het oog te brengendat de afschaffino- der zoutbelasting meer van algemeen belang is dan die van het geslagt, en het derhalve beter ware deze door gene bij het bekende voorstel der inkomstenbelasting te vervangen. Op Woensdag den 6 November jl. heeft de onlangs opge- ngte Vereeniging tot ontwMeling van den Landbouw in Hollands Noorderkwartivr eene vergadering gehouden te Hoogwoud, waarin bleek, dat reeds een veertigtal leden zijn toegetreden' De heer J. Kooiman Jr., van Winkel, werd tot secretaris-' pennmgmeester gekozen. Behalve de beraadslagingenwerd besloten, in het aanstaande voorjaar proeven te nemen met een breedwerpigen machinalen vlaszaaijer. De heer Hulleman van Twiskbragt verslag uit over een vroeger besproken wrongelmachine. De verkregen uitkomsten waren zoo gunstig dat eenige der aanwezige leden aanstonds dergelijke machines bestelden. De volgende vergadering zal in Maart te Wognum worden gehouden. Arnhem, 14 Nov. Op de vierde najaars-veemarktgisteren hier gehouden, was het aantal aaDgevoerde beesten 936; de handel, vooral in dragtig vee, vette ossen en koeijen,'was levendig. Op de markt is eene koe wild geworden en aan hare geleiders ontsnapt. Zij heeft een achtjarig knaapje een slag tegen het been gegevendie hem vrij ernstig wondde. De koe is opgevangen en dadelijk afgemaakt. Utrecht', 16 Nov. Sedert eenigen tijd is de aanvoer van vee uit het noorden des lands hier buitengewoon groot. In de laatste 14 dagen zijn ongeveer 12,000 stuks over den Centre,il spoorweg vervoerd. Dat vee is voor Frankrijk en Duitschland bestemd. Zwolle, 10 Nov. Heden wer<( alhier de St.-MaarteDsmarkt gehouden, jaarlijks bestemd tot den verkoop van vette ganzen. Bij betrekkelijk ruimen aanvoer, waren de prijzen uitermate hoog, een gevolg van de toenemende verdeeling Van de marken, waarop die dieren vroeger gemeensebappelijk geweid konden worden. De blankste en zwaarste ganzen golden tot f 6 de mindere soorten liepen af tot 2. Capelle (Langstraat), 14 Nov. De handel in hooi is bijzonder levendig. Dagelijks worden aanzienlijke partijen tot f 34 a f 35 per 1000 kilogr. ingescheept. Door Franscbe en Duitsche kooplieden worden tegen woordig de beste vette paarden tegen zeer hooge pryzen druk opgekocht. Zaandam16 Nov. Als een staaltje van welgeslaagde

Weekblad van Haarlemmermeer | 1871 | | pagina 1