1871. Vrijdag, 24 November No. 47. VAN AAN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. Twaalfde Jaargang. Haarlem mermeer. Polderwezen. Landbouw, Prijs van het -A_bonnement in het Jaarf 6. Prijs der -A.dvertenti.en van 1—6 regels 75 Cent, elke regel meer lV/2 Cent. Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven Amstelland in uood. HAARLEMMERIUEER. Prijs van een enkel Nommer 15 Cent. ALLE TOEZENDINGEN, REDAKTIE EN UITGAVE BETREFFENDE, te adresseren aan VAN BONGA C°.te Amsterdam. MJiterl{jk Woenadag.) Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. Op Dingsdag 28 November a. s. zal de tweede volksvoor- dragt gehouden worden van wege de vereeniging „Eenheid en Ontwikkeling en wel des avonds ten half acht ure, in het lokaal van C. Lewis, te Nieuw-Vennep. Alsdan zal als spreker optreden de heer Dr. S. P. Heringa, van Noord- scharwoude. De spreker stelt zich voor te handelen over „de afstamming van den mensch", (theorie van Darwin). Tbans zal, even als vroeger, de toegang voor ieder vrij zijn, ook voor vrouwen. Het is te verwachten en niet minder te wenschendat de arbeidende klasse vooral deze lezingen zal bijwonen. De populaire wijzewaarop de sprekers hunne meeningen verkondigen zal het gesprokene vatbaar doen zijn voor iedereenen daardoor aan alle tegenwoordig zijnden eene nuttige en aangename tijdkorting geven. In de op Dingsdag 21 dezer gehoudene bijeenkomst van de vereeniging Concordiatrad de heer Mr. J. P. Amersfoordt als spreker op. Met de hem eigene gemakkelijkheid gaf hij een overzigt van een belangrijken tak van het landbouw-bedrijf „de hooibouw. Na er eerst op gewezen te hebben hoedanig de werkzaamheden vroeger werden verrigttoonde de geachte spreker vervolgens aan welke nieuwe vindingen in de Iaatste tijden dit werk verbeterd hebben, en tbans den landbouwer de gelegenheid verschaffen om onaf hankelijk van weersgesteld- heid door te werken, en het voedsel byeen te garen voor de nuttige dierenwaaruit hij voor zich en zijn gezin het levens- onderhoud zoeken moet. De nieuwe maai-machine, de hooischudder, de hooihark en andere kleinere werktuigen, waren belangeloos door den heer Amersfoordt van de Badhoeve naar het lokaal der bijeenkomst gebragt. De bekwame spreker wees op den gang dezer werk tuigen en liet die door een paar zijner arbeiders in beweging brengen. De hooidroogerwelke niet vervoerd kan worden werd door eene teekening aanschouwelijk voorgesteld. De heldere en bevattelijke uiteenzetting van een oogenschijnlijk zoo eenvoudig werk als het hooibouwendoch thans in de hoogste ontwikkeling beschouwd boeide de vergadering en deed haar ten krachtigste instemmen met het woord van dank door den voorzitter aan den spreker gebragt. Door den heer Amersfoordt werden eenige overdrukkingen van zijn geschrift over den hooidrooger (voorkomende in het Tijdschrift voor Landbouw en Kruidkunde) welwillend afgestaan aan de vereeniging; de geheele opbrengst daarvan zoude strekken ten voordeele der armen. In een oogenblik waren alle leden in het bezit van een exemplaar, en dezen toonden daardoor hoogen prijs op de mcdedeelingen van hunnen waardigen en bekwamen mede- burger te stellendie daar, waar hij nut stichten kan, be- angeloos niet alleenmaar zelfs met opofferingenklaar staat om de wetenscbappendoor hem verkregendienstbaar te maken tot nut en voordeel van alien. De vereeniging „Concordia" kan op voorspoed bogen. Het eere-lid, de heer Dr. L. Tinholt, sprak op de eerste vergaderingzijn mede-eerelid de heer Mr. J, P. Amersfoordt votgde hem; eene belangrijke geldelijke bijdrage van een ooggeacht voorstander dezer goede zaak steunde de kas, en opende de gelegenheid om voor de volgende vergaderingen sprekers van buiten de gemeente te noodigen. Geschilpunten op godsdienstig of politiek terrein mogen op de vergaderingen met behandeld wordenvriendschappelijk en nuttig houdt men zich bezigoefent zich zelven of gaat anderen voor, zonder dat er vrees bestaan kan om op eenigerlei wijze gekrenkt te worden in eene hooggeschatte individuele meening of denk- wyze. Zoo blijve Concordia haar naam waardig en bloeije van 14 tot 20 November 1871. ,„„G,EB°R?Nzoon Tan B- Duwel en K- Verduiin. Cornelia, J rrT ir Van n en Joag- Johannes Henricus, zoon van L l v1™' en G" S^lwiJk' - Cornelis> z°°n van C. Blom en P. n den Kommer Ajdrianadochter van M. Schoo en P. M. Huis- cdfhter van W- fvaaberg en A. van Zeist. - Corne- %nan Uien .en J- Servaas. Klaas, zoon van J. Ten- sen en P. Ellerbroek. Antje, dochter van D. Koorn en T. Vennik. T ^®RLEDEN: oud rnim 8 maanden, zoon van A. Haster en L kuileman Al.daRmk, oud 76 jaren, wed. van A. van Krimpen. Stijntje Kersbergen oud 37 jaren, gehuwd met T. Borst. Johanna Ma ria oud 13 maanden, dochter van J. van der Laan en J. Knor. Jan Pater, oud 42 jaren, gehuwd met J. van der Kemp. Cornelis oud 4 dagen zoon van A. van Gulik en N. de Jong. - Barbera, oud 11 we- Jcen, dochter van J. A. Vreeburg en A. van Gerven LEVENLOOS AANGEGEVEN: 1 Kind van C. Kats en N. Molenaar ONDERTROUWD: geene. GEHUWDF. Bijma met A. Kemp. H. Schoo met J. Buis (wed.) B. Luchtenburg met A. Groen. - K. Paling met H. Braak. - D. Thuijs met N. van der Wiel. J 1871 aangevoerd212 stuks hoornvee, 115 paarden en 28 varkens. In de Iaafste vergadering van den gemeenteraad van Mid- delburg, waarin de stemmen staakten over het voorstel tot het heffen eener belasting op de honden, waren tegen woordig 18 leden, alzoo een minder dan het getal waaruit de Raad volgens de wet moet zijn zamengesteld (het ontbrekende lid was eenige dagen te voren overleden). Art. 50 der gemeentewet bepalende dat een voorstel wordt geacht niet te zijn aange- nomen wanneer daarover de stemmen in eene voltallige ver gadering staken, is alzoo hier van toepassingwanneer men onder voltallig verstaat het tegenwoordig zijn van al de in functie zijnde leden, en niet van het bij de wet vereischte getal. In eerstgemelden zin besloot de gemeenteraad dan ook en werd, op voorstel van burgemeester en wethouders, goed- gevonden de zitting als eene voltallige vergadering te beschou- wen en alzoo het onderwerpelijke voorstel voor vervallen te verklarente meer op grond dat het lot van het voorstel in een volgende vergadering slechts van een geringe omstandig- heid, b. v. de afwezigheid van een lid, afhankelijk zou zijn, hetgeen in zake het heffen van belastingen min verkieslijk is te achten. Bij het onlangs ingediende ontwerp van wet tot wijziging van de wet op de nationale militie, wordt, naar wij vernemen, het maximum der jaarlijksche ligting van 11,000 op 13,000 man gebragt en worden de plaatsvervanging en nurnmerver- wisseling afgeschaft. Op de markt te Haarlemmermeer waren op 16 November De Amsterdamsche Courant bevat het volgende Amstelland: een onbeheerd sehip, zonder roer, in het barnen der geyaren, die het dagelijks bedreigen, mag niet langer aan zulk een heilloos Idt worden overgelater. ?el.U lu'S Z'^n er daarl)ij belangkebbenden, die dat beseffen en zich hebben vereenigd ter bevordering van de waterschapsbelangen in Amstelland. Een ieder, wien de ongelukkige toestand van dat waterschap en de zoovele belangen daaraan verbonden niet onverschillig is, leze de Beschouwingen daarover, met veel bekwaamheid, duidelijk en klaar uiteengezet door mr. J. O. Kruimel als de uiting zijner innige en gevestigde overtuiging. Hulde en dank zij dien heer toegebragt, dat hij het aan zijn lot overgelaten scbip wil trachten te redden en daartoe inroept de medewerking van elken belangstellendewaarin de steller van dit artikeltje, hoezeer geeD ingeland van Amstelland zijnde, de aanlei- ding tot het schrijven daarvan heeft gevonden. Zeer waar, zegt mr. K., dat het water van Amstelland, terwijl het een vriend moest zijn, een vijand is, die, in stede van wel- vaart aan te brengen, angst baartwaarom de afvoer van het over- tolhge water beter moet verzekerd worden. Het te bestrijden kwaad bestaat daarin, dat de toestand van Am stelland is ongeregeld. Een onvast peil maakt de verzwaring en de verhonging van de dijken en waterkeeringen onzeker. Terwijl men er geen meester van is den boezem te ontlasten, wordt het water daarin toeh uitgemalen, waarvan een doorbraak het gevol» kan zijn' te meer omdat de toestand van sommige dijken zoodanig'schijnt te zijn, dat zij geen buitengewone verzwaring en ophooging kunnen verdrageu, en dat men bij verhoefslaging van onwillige buren afhangt Een meuw reglement voor Amstelland wordt nog steeds gewaoht. Het proces tusschen Amstelland en Amsterdam is nog aanhangig. De uitkomsten van de doorgraving van Holland op zijn smalst zijn nog zeer onzeker voor den waterstand op den Amstel, dus ook voor de bevaarbaarheid daarvan. Ten slotte zegt mr. K. zeer teregt, dat een verbeterde toestand van het beheer van den watertoestand van Amstelland de heilrijkste gevolgen zou hebben, door den landman zijnen oogst beter tever- zekeren, zijne meststoffen minder te loor te laten gaan, zijn vee «e- zonder te honden, en door dat alles de waarde zijner landen te ver- hoogen. Doch nu blijft over de vraag: Wat te doen, om dat gewenschte doel te bereiken Waartoe het mij vergund zij hier eenige punten aan te geven, die m. i. daartoe kunnen lefden. 1°. Is het van groot belang, om er bij de wetgevende magt ernstig en krachtig op aan te dringen, dat er eindelijk gevolg worde gegeven aan art. 191 van onze grondwet, waarbij is bepaaldde wet regelt het algemeene en bijzondere bestuur van den waterstaat, in zijnen geheelen omvang, en bij art. 192, onder het toezigt van de Pro- vmeiale Staten, met goedkeuring van den koning, doch beperkt bmnen de wettige regeling. Het reeds te lange verwaarloozen van het tot stand brengen dezer wet is zeer te betreuren. Bij het gemis dezer wet is het mogelijk geweest dat de Provinciale- btaten vele waterschapsbelangen, oppermagtig, op nieuw ingerigt veranderd, uit bun verband gernkt en gereglementeerd hebben. De Nieuwkoopsche droogmakerij, bevattende de Nieuwkoopsche en de Aevenhovensche polders, te zamen een schoon geheel uitma- kende, hebben dit ondervonden. Zonder eenig nut zijn zij, tot groot nadeel der lngelanden, in strijd met de voorwaarden, waarop°deze droogmakerij m der tijd door het gouvernement-droogmaker is ver- kocht en gereglementeerd, gesplitst, althans op het papier, zonder Verkrijgbaar a 15 ct., te Amsterdam bij L. F. J. Hassels, boekhandelaar, Haarlemmerdijk bij de Buiten-Brouwerstraat, TT 484. dat er gevolg is gegeven aan eene noodzakelijke afscheiding, door eene waterkeerende bedijking, om daardoor ieder deel, waaraan men een afzonderhjk bestuur heeft gegeven, tot een zelfstandig geheel te yormen. Zonder deze wet vrees ik dat een goede regeling van het bestuur van Amstelland niet ligt tot stand zal komen. 2 Is het volstrekt noodzakelijk, ter bereiking van het gewenschte doel, dat er bij de bevoegde magt worde aangedrongen op de spoedige bekracbtiging van net aanhangige reglement voor het be stuur van Amstelland. 3°. Verbeterde waterkeeringen, naar een vast peil, zijn onvermij- delijk; te maken uit 66n hand, met afschaffing van hoefslagen. 4°. Voor beyaarbaarhouding van den Amstel is uitdieping het beste middel. Waarom dit met wordt toegepast, begrijp ik niet Is de baggerspecie den arbeid niet waard? 5°Meermalen vernam ik dat er van Utrecht aan de Nieuwersluis veel water ter sluiks op den Amstel komt; dit zoo zijnde, kan en moet dit worden tegengegaan. 6°. Wanneer, na de verbetering van al het voornoemde, de onder- vinding (zoo als ik vermoed) mogt leeren dat desniettegenstaande de waterstand van Amstelland nog onvoldoende blijft, dan is m. i. het meest afdoende redmiddel, om een stoomgemaal van genoegzame kapaciteit te plaatsen bij de Yperslooter sluis, ter regtstreeksche uitmaling van het Amstelwater in het Y, waardoor dan tevens de ontlasting van Amstels boezem onaf hankelijk van Amsterdam zou worden. Mogten deze wenken iets bijdragen tot bevordering van het goede doel der Vereeniging tot verbetering in het beheer van den watertoestand van Amstelland, dan zal de wensch vervuld worden van Amsterdam, Nov. 1871. J. J. Howzman. Het vooroordeel tegen de inenting der runderen begint ook in den omtrek van Schoonhoven meer en meer te wijkendoor den plaatsvervangenden districtsveearts zijn althans te Lopik Jaarsveld en Willige Langerak reeds 118 stuks ingeent. Men schrijft uit Dockum dd. 15 Nov.: „Uit ons Noorden werd dezer dagen zooveel vee naar Utrecht vervoerd, dat de centraal-spoor niet genoeg wagens bezat voor het vervoer, zoodat rijn- en staatsspoor met wagens moesten tehulp komen. In de Iaatste veertien dagen be^root men het vervoer op 12000 stuks vee, die meestal voor Frank- rijk bestemd zijn." Op de den 14 November te Goriuchem gehouden groote beestenmarkt waren ruim 5000 stuks, meestal van goede qua- liteit, aan de lijn. De handel was buitengewoon levendig. De prijzen waren enorm hoog ten gevolge van de groote iu- koopen voor Fransche en Duitsche rekening. Capelle(Langstraat), 22 Nov. De hooilandenwelke hier en daar reeds weder verhuurd wordenwiunen weder aan- zieulijk in prijs. De vette varkens, waarin de handel voor weinige weken zeer levendig was, worden thans niet zeer gezocht; van daar dat de prijzen van het spek dalende zijn. Men besteedt 58 a 60 ct. schoonnaar kwaliteit en zwaarte. Warffuiu, 21 Nov. De in Januarij dezes jaars geopende landbouwschool alhier, waar men begon met aan vijf leerlingen onderwijs te geventelt thans reeds achttien. Het meerendeet dier jongelieden is uit de provincie Groningen, een enkele uit Zeeland. Genoemde cijfers leveren een verblijdend verscbijnsel van den vooruitgang der eenige school van dien aardwelke in ons land bestaat. Onder Rijnsburg, Valkeuburg en andere plaatsen in de omstreken staan nog voor verscheidene duizenden guldens bloemkool te veld. Men zou zonder overdrijvingeene raming kunnen maken voor twee tonnen gouds. De verbouwers hadden in September flaauwe hoop ten opzigte van het gewasdat ten gevolge van droogte kwijnde. Het werd dan ook groo- tendeels voor den inrnaak gebezigd, waarvan telken jare duizenden vaten naar het buitenland worden verzonden. Door den regen in October herstelde zich het meeste, en het vervoer herkreeg levendigheid. Gaarne zou men voo'r den winter nog het gewas van de akkers opgeruimd hebben, als de kool maar minder traag in bloem kwam. Hoe meer wind, zoodat de kool wordt „geroerd hoe spoediger de bloem aankomt en kan gehakt worden. Storm zou derhalve den verbouwers niet onwelkom zijn, ten einde voldoende scbeepsladingen te kunnen afzenden. Daar de teelt der vroege aardappelen ook in die streken nadeelige rekening gaf, zou die der kool nog veel vergoeding schenken. Aan de markten blijft zij, tegen°vaste prijzen, zeer gewild. Te Beilen heeft, onder voorzitterschap van Jhr. It. A. van Echten van Holthe, eene vergadering plaats gehad van leden van het Genootschap ter bevordering van den Landbouw in Drenthe, ter behandeling van punten den landbouw betreffende. De Br. Ct. bevat hieromtrent het volgende: „Vele belang8tellenden in den landbouw, zelfs uit verwij-

Weekblad van Haarlemmermeer | 1871 | | pagina 1