Advertentien. Haarlemmermeer. Openbare Verkooping, ~HOUTVERROOPIIVG TE KOOP: Ongeveer £0,000 Kilo 187 Voor de vele en hartelijke bewijzen van deelncming, Haarlemmermeer-Polder. Stembcvoegde Leden der Ilervormde Gemeente Haarlemmermeer! Een HE IS, Esschen- en Eiken-Hakhout, den Opstal van een Huis, SU1KERBIETEN en ROODEMANGELVVORTELEN; alsmede 1000 bos Bladriet; lnkomsten-Belasting. Jngczoubcu. op Dingsdag den 28 November 1871, ii gens aardappelen, die zij met smaak verorberden en aan den med- gezel van hun rampzalig slagtoffer voorzetten. De jury heeft zich onverbiddelijk getoond en slechts twee beklaagden vrijgesproken, ten aanzien van twee andere bet bestaan van verzaehtende omstan- digheden aangenomen en de 37 overige aan al de hun te laste gelegde misdaden schuldig verklaard. De president van bet hof was bij bet voorlezen van bet tegen al die sehuldigverklaarden uitge- sproken doodvonnis zoo diep ontroerd, dat hij hun naauwelijks kon mededeelen, dat hun nog de weg tot kassatie en het inroepen der koninklijke genade overbleef. Men verwaeht dat de minister van justitie den koning zal voorstelien tot eene zoo mild mogelijke toepassing van het regt van gratie te besluiten, al ware het enkel om aan Potenza het ontzettende schouwspel eener exekutie op zulk een ijzingwekkende schaal te besparen. De Haagsche correspondent van de Rotterdamsche Courant zegt dienaangaande o. a. het volgende „Voor hen die de inkoinsteri-belasting met grrote bekom- mering te gemoet zientevens een ernstige waarschuwing. Onder de bestaande omstandigbeden en bij de blijkbaar weder veranderde partijverbindingenworden wij ernstig bedreigd met de goedkeuring en zelfs de spoedige goedkeuring van het hoofdbeginsel. Men spreekt vvel eens van de vertegenwoor- diging die buiten de natie staatmaar met betrekking tot dit punt zal dit nu waarschijnlijk blijken. Althans wanneer men nagaat wat er uitgelekt is van het gehouden sectie-onderzoek dan blijkt het dat de kansen voor het beginsel der impopu- lairste en meest gehate belasting volstrekt niet slecht staan. Met het hooge bedrag dat de minister heeft voorgesteldzal men zich welligt niet dadelijk vereenigenmen zal misschien oordeelen dat het beter is zachtkens aan het volk gelukkig te maken ten einde voorbarig verzet te voorkomen en te zorgen dat tijdig verzet te laat komt; maar het beginsel is de liberale partij van plan aan te nemen. Zoo althans stond het in de sectien geschapen, en het staat maar al te zeer te vreezen dat, waar het op impopulaire, tegen den volksgeest aandrui- schende handelingen aankomt, het voordeel van de sectien wel het nadeel van de meerderheid zal zijn. Daartoe staat het grootste deel onzer vertegenwoordiging genoegzaam buiten het volk." Een inzender in het Haagsche Dagblad verhaalt de ont- moeting met zijnen huisheer op de volgende wijze „De middenstand zal door de inkomsten-belasting niet onevenredig gedrukt worden, beweert men; ieder zal daarin bijdragen uaarmate van zijn vermogen. Ter beoordeeling van de juistheid dezer stelling zij bet mij vergnnd een voorbeeld uit het praktische leven bij te brengen. „Ik bewoon een huurhuis; met 1 Mei e. k. is de aangegane huur verstrekenvoor 1 Januarij moet ik mij decideren of ik haar hernieuwen wil. Gisteren echter kreeg ik al een bezoek van mijnen huisheer, om mij mede te deelendat ikwanneer ik wenschte in te hurenvijf-en-twintig gulden meer zou te betalen hebben. „Onder de redenendie hij daarvoor aanvoerde, was het gewigtigste „dat nu denkelijk ook de inkomsten-belasting er weSr op zou komen „Ik hetoogde hem tweeerlei, namelijk1°. dat, als het nu ingediende voorstel mogt worden aangenomendie belasting toch slechts 2 pet. van de zuivere opbrengst van zijn pand zou bedragen en dit dus nog aanmerkelijk beneden het bedrag der geeischte verhooging van de huur zou blijvenmaar vooral ook2°. dat het de bedoeling van den wetgever was dat hij, die de inkomsten van zijn eigendom geniet, de be lasting zou betalen en niet ik huurder. „Of ik echter al praatte als Brugmans het baatte mij niet. Wat hij aan belasting zou te betalen hebben, zou wel geen vijf-en-twintig gulden zijnmaar men moest toch bij ronde sommen rekenen. Wat de wetgever bedoelde, was diens zaak; maar hij, huisheer, had te zorgen dat hij behoorlijke percenten van zijne eigendommen kreeg. Het zou nog al geen bagatel zijn wat hij zou moeten betalenvoor hem die zooveel huizen heeft? En dus, het bleef er bij: ik zou meer betalen. „Wat is nu de practische lesdie hierin ligt opgesloten? „Mij dunkt deze: dat mijn rijke huisheer in de inkomsten- belasting niets zal bijdragen maar er nog een aardig sommetje bij profiteren zalterwijl ikonbemiddeld lid van den bur- gerstandmijn aandeel en nog meer dan het zijne bovendien zal hebben cfp te brengen. „Is dut gelijkmatig bijdragen naar ieders vermogen? „En toch zal de inkomsten-belasting zoo werken." Ann het Vaderland is omtrent dit onderwerp uit Warffum het volgende gemeld „Het adres van den heer C J. Geertsema c. s. heeft de andere provincien in de meening gebragt, dat de Groningsche landbouwers bijna alien ^tegenstanders zijn der inkomsten-belas ting. En toch is niets minder waar dan dat. De meeste landbouwers zijn te ontwikkeld om te geloovendat een bil- lijke verdeeling van lasten den landbouw zou schaden. „Wij zien zeer goed, dat door het aannemen van een meer zuiveren grondslag de regering in de gelegenheid zal worden gesteld om langzamerhand de belastingen, die iuderdaad druk- kend zijn, weg te nemen, zooals nu dan ook reeds met enkele zal gebeuren. „Wel zullen wij nu eerst wat meer moeten betalenmaar dat is ook billijk, want wij hadden tot nu een privilegie. Wij betalen wel is waar grondbelasting, maar ik geloof dat de druk van de grondbelasting voor alle volgende jaren geheel gedragen is door hen, die na het heffen van de belasting het eerst den grond hebben verkocht. Als ik een stuk land koop, dat jaarlijks 800 gulden dan huur opbrengt, maar 80 gulden aan grondbelasting kostdan reken ik, dat ik een stuk goed koop, dat mij 720 gulden opbrengt, en betaal daarnaar. De druk van de belasting komt dan ook iriet op mij. Het zou mij dan ook niet verwonderen of verschillende landbouwers uit deze streek zouden wel ge- negen zijn bij adres op de aanneming aan te dringen. Wij zijn hier niet zoo egoistisch als men wel eens denkt." Het is gewoonlijk stil en eentoonig te Abbenes. Even als in een uurwerk heeft men bijna elken dag dezelfde wendingen, draaijingen en bewegingen. De klokslag treft het gehoor. zoo ook een luttel voorval in het menschelijk leven alhier het maakt eenig geruisch en de natrilling sterft langzamerhand weg in het rijk der oneindigheid het stille, eentoonige leven is wedergekeerd.1 Gelukkig, die in zich zelf een goed fonds voorhanden heeft van rein, harmonisch genoegen, Dat is een kostelijke rijkdom, onaantastbaar en zeker, bestand... Lieve hemel, mijnheer! gij hebt toch geen plan om een zede- preek te houdeu? Bepaal u tot uw onderwerp; gij kunt zoo ijselijk afwezig zijn; ik ben geen beminnaar van speculatieve pbilosophieik houd van feiten en niets dan feitenprachtige roman die slechte hydra" van den genialen Dickens, he? Best, gij zult feiten hebben. Sta vast dan 1 Op den 17 November van het jaar 1871 zijn de leerlingen van de school te Abbenes aldaar onthaald door dr. J. P. Heije te Amster dam, wiens eenig geliefd kind Sophia Heije, op 16 November 1871 in het buwelijk verbonden is met Wilhelm Zervas, te Keulen; dat, naar aanleiding dier plegtigheidgeheel Abbenes een feestelijk aanzien haddoor het wapperen van negen-en* twintig vlaggenwier banen zich in de ruimte ontplooiden; dat ieder der arbeiders op de landhoeve van den doctor een gulden ten geschenke ontving, om in den huiselijken kring mede feest te kunuen vieren; dat vooral de schooljeugd letterlijk dronken was van vreugde en gelukkig niemand der oudere feestvierenden door de jenever; dat 112 knapen en meisjes, onder luidruchtig rumoer, de dolste kuuren, de dartelste pret, de onstuimigste vrolijkbeid, van 's morgens negen uur tot 's avonds half vijf, met eene graagte die aao- stekelijk was, ongeveer 73 kan chocolade-melk hebben opge- dronkenvoor 12.50 gld. aan geboterd brood opgegeten dat.... Lieve vriend! komt er geen einde?" Sta vast, ge zult feiten hebben.... dat er gezongen, gesprongen en ge- danst werd als of er een aardbevingWat?" of ten minste zoo iets plaats bad; dat er koek gepeuzeld, naar bruidsuiker gegrabbeld, naar den schijf geschotennaar... „Zou je niet even een glas koud water drinken?" Dank je maar ik wenschte wel, mijnheer Phlegmaticusdat gij die heerlijke feestpret ter eere van deze blijde huwelijksvereeniging eens had mogen zien; hoe dankbaar ieder in zijn broodje beet, en hoe gespannen van onzekere verwachting aller gelaats- trekken stonden toen eindelijk de aangekondigde loterij van koek, plaat- en boekwerken hare trekking zou beginnen wat wisseling van lynen in het beweeglijk gelaat, door hoogen bios getinthoe doodelijk was de stilte bij ieder nommer dat getrokken werd; wat geweldige schreeuw, als een gelukkige loteling den vurig begeerden prijs won; hoe gelukkig waren alien bij het huiswaarts gaan met eene mooije plaat in handen ter herinnering van de vereepiging der koninklijke namen Wilhelm en Sophia. Zie 1 zoo iets geeft eene ongewone drukte op het stille en eentoonige Abbenes dat zijn gebeurtenissen welke geschreven in de harten van kinderen daarin onvervalscht bewaard blijven, gehuld in bet rooskleurige licht van het pasbegonnen, frissche, onbedorvenonschuldige leven. Geen schouwspel zoo schoon als dat eener feestvierende kinderschaarschooner nog in mijne oogen dan de broche, versierd met achttien vonkelende diamanten, op het reine bruidskleed van de edele bruid ge- becht door den edelen bruidegom, wiens borst prijken mogt met gouden eerekruisen, als zoovele bewijzen van vorstelijke gunst voor maatschappelijke verdiensten en trouwhartige vader- landsliefde. Yoorzeker zullen de ouders van de kinderen te Abbenes in hun hart Dr. Heije zegenen voor al de vreugde, hunnen lievelingen aangedaan. Ieder heeft toch wel zooveel gevoel, dat hij zijne kinderen bemint, al is het, helaas! niet altijd op dc verstandigste en kundigste wijze; zou men hem dan niet eeren die eens anders kinderen liefde bewijst? De dankbaarheid moge„jamijn vriendnu gij uw stok- paardjede philosophie, weder bestijgt, maak ik ruim baan en heb de eer u te groeteu 1" tietrouu-d J. H. LICIITENBELT Jr. en W. C. 1IEITMANN. Aalameer16 November 1871. bij gelegenheid van ons HUWELIJK ondervondenbeluigen wij onzen INNIGSTEN DANK. J. II. LICUTE1VBELT Jr. Aalsmeer, W. C. LICHTENBELT, 16 November 1871. HE1TMANN. DIJKGRAAE en HEEMRADEN van den Haarlemmermeer- polder Gelet op Art. 96 van het Algemeen Reglement van Bestuur voor 'de Waterschappen in Noord-Holland Brengen ter kennis van de Ingelanden van den Polder, dat het ONTWERP VAN BEG ROOTING voor het Dienstjaar 1872, met de daarbij behoorende MMemorie van Toe- liehtingvan af den 24 November aanstaande, gedurende veertien dag enTER INZAGE ZAL WORDEN GELEGD aan de Secretarie van genoemden Polder, in het Lokaal van Staats op den Jansweg, te Haarlem, van des morgens 10 tot des namiddags 2 ure; aan de Stoomtuigen Leeghwater Cruquius en Lijndenalsmede aan de Secretarie der gemeente Haarlemmermeerterwijl van de verdere tot die Begrooting bijbehoorende Stukken ter eerstgenoemde plaatse kennis kan worden genomen. Haarlem, 23 November 1871. Dijkgraaf en Heemraden voornoelnd J. W. M. VAN DE POLL, Dijkgraaf. J. C. VAN DE BLOCQUERY, Secretarie. Voor de VERKIEZING van ZESNOTABELEN, op aanstaanden Dillg'Sllag'28 November 1871, worden aanbevolen de Heeren: C. BOS. C. MAASKANT. P. KNAAP. P. RUS. J.W. LANTZENDORFFER. J. G. SCHONE. VELE STEMGEREG TIG DEN. 's voormiddags ten 10 ure, in de Herberg ,,Nieuw-Veilliep", in het Dorp Nieuic- Vennepte Haarlemmermeer Van ingerigt voor de Winkelnering en voor de Broodbakkerij met aanhoorighedenERVE en voor- en achtergelegen TIJIN staande en gelegen iu het dorp Aieuw-Eennep voornoemd in het blok van den Polderkavel Sectie O, N°. 30, aan den Venneperweg en een Dorpbinnenwegkadastraal bekend in Sectie E, met N°. 918, voor de grootte van 04 aren 85 centiareu. Dadelijk te aanvaarden. De Verkooping zal gehouden worden ten overstaan van den Notaris J. L. VAN DER MOER, aan wiens Kantoor te Haarlemmermeer, in het Iloofddorp, betrekkelijk deze Verkooping mcertlere inlickting'en kunnen verkregen worden. op den ihiixf te Bennebroeh en in het Bottegat op WOENSDAG deu 6den DECEMBER 1871, 's morgens 10 ure, van: Eene Partij zwaar en eenige MjMMBEM BOOMMEM; voorts voor AFBRAAK: met belendende CB E E B te Bennebroek w ij d e r s BBOEMB I Tf E V 1 BEMMPAABB, Schimmel, oud 7 jaren, J BGEBEN-CHAM8 een fraaijen 31 I ts- of Amerikaanache BAM7- KOIiVIV Bo thing BMP I'EM BE MM ElW3 enz. zoo ook EEN PARTIJ beate Berg ache tleele A A B M> A P M'E E E A te bevragen met franco Brieven of in persoon bij J. POEN, Haarlemmermeer, Hoofdvaart, Sectie F, Kavel 23. NB. Alles wordt franco aan het groote Yaarwater geleverd. VOOR Verouderde wonden; wonden en ettergezwellen. Het is wezenlijk verrassend te zien met welken spoed eene open woud een etterbuil of eene wond de krachten van iiet ligchaam uitput, en he ongeschikt maakt om de levenspligten te vervullen maar het is niet min der verrassend te vertoonen hoe die plaatselijke aandoeningen spoedig ver- beteren door het gebrnik van de heelende Zalf vail Holloway. Zij heeft de'zekerste en roemrijkste zegepraal behaald op de kwade beenen, de meest ontstokene veretteringender krampaders, die de fecnlteit radeloos maakten en de lijders er aan bijkans doodden. Zij doet een nieuw vleesch geboren worden en voltooit aldus de genezing. Wanneer die Zalf behoor- iijk wordt aangewend en bijgestaan door eene toereikende dosis der Pillen, verdwijnen alras de pijn, de ontsteking en andere ziekelijke verschijnselen van het aangetaste deel, en de gezondheid en de krachten komen terug. 0.80, 1.85, 3.—. 6.75, 13.50, 20.50. rijn op franco aanvraag i contant te bekomcn bij ALLE APOTHEKERS in Holland; alsmede in HOLLO WAY'S ETABLISSEMENT te Londen, 353 Oxford Street, vroeger 244 Strand. Doosjes Pillen en Potjes Zalf Londen20 November. Graanmabkt. De afgeloopen week kenmerkte zich door afwisseling in de weersgesteldheid; bij den aanvang was deze streng koud, waarop zachte regens volgden en thans op het einde is het weer scherp vriezend met snijdende winden. De vorst was echter nog niet van dien aard om op de gezaaide tarwelanden een nadeeligen invloed uit te oefenen; mogt evenwel de winter een ernstig aanzien krijgen, dan vreest men voor een schrale opkomst, en bij den tegenwoordigen geringen voorraad zou een avans in de prijzen daarvan het onvermijdelijk gevolg zijn. Zeer weinig verandering was verleden week in Frankrijk te bespeuren, noch op eenige Europesche markt; alleen hadden de prijzen te New-York een voor- uitgaande beweging, niettegenstaande den naderenden winter.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1871 | | pagina 3