- 190 - Landbonw. Politick Overzlgl. 24 30 November 1871. Gcmengde iierigten. 0NDERTR0UWD: A. ran Splunter met A. de Greeuw. E. W. Lammerts met A. Bakker. GEHUWD: J. Roos met A. C. W. S. Groen. De afatanden zijn groot in de Haarlemmermeer. Mnar als men wil dan kail men. Dit getuigde cle opkomst bij gelegen- heid der tvveede volksvoorlezing van wege de vereeniging Eenheid en Ontwilckelingin den avond van den 28 Nov. j. 1. gebouden. Als spreker trad op Dr. S. P. Heringa van Zuid- Scharwoude, met de afstammiug van den menschHoe men luisterde en zich inspandeEr was waarlijk inspanning bij noodig. Helder was de voorstelliug; streng logiscb bet betoog. Darwin's theorie werd zoo duidelijk mogelijk ontwik- keld. De soortengeslachten, familien, enz. kunnen niet zoo scherp afgebakend geacbt worden als men vroeger wel raeende. Er is geleidelijke overgang, al is die niet overal en altijd duidelijk aan te wijzen. Wat is er voortgekomen uit hetgeen was: het ontwikkelde van beden uit hut minder ontwikkelde van weleer. Hangt de meer of minder ontwikkelde toestand der soorten van de planten- en dierenwereld van een beirleger omstandigheden af, evenzoo bij de menschenwereld. De mensch maar wij kunnen den spreker in zijn krachtig en schoon betoog niet gaheel volgen. De conclusiehoe ook verwacht, maakte diepen indruk: „de mensch staat op een ladder met den aap, al staat bij een tal van sporten booger." Luisterde men met belangstellingniet minder diep was de stilte, toen met nadruk en klem van woorden werd betoogd hoe en godsdienstig geloof, en zedelijk leven, hierdoor krach- tiglijk werden gesteund en gesterkt. Men genoot met voile teugen. Moge Eenlieid en Oniwikkeling op den ingeslagen weg voortgaandan zal zij een goed en schoon werk volbren- ,gen, ten zegen van ontwikkelden en on-ontwikkelden. Ingezonden. In den loop der vorige week had een treffend ongeval plaats, waardoor een achtenswaardig huisgezin te Abbenes in diepen rouw gedompeld werd. De veenman B., die met zijne beide zoous weder eene schuitenvracbt turf van daar verder de Meer zou invoeren, overnachtte op zijnen togt te Nieuw-Vennep. Des avonds, na het gebruik van het gewoon avondeten, legde het drietal zich in de schuit ter ruste, met het voornemen den volgenden dag verder te gaan. Doch in het midden van den nacht werd de vader plotseling gewekt door een gil van zijn jongsten zoon, IJlings staat de vader op, vraagt, roept, schudt hem, alles le vergeefs de kille hand des doods heeft op het jeugdig leven van den jongeling beslag gelegd in den slaap is hij het eeuwige leven ingegaan. Hoe smartelijk de tehuiskomst was en hoe het hart der troostelooze moeder verseheurd werd door vlij- mende smart, nu zij haar kind, reeds aanvarikelijk eene hulp in het huisgezin voor de broodwinning, als een ontzield lijk terug ontving, dat den vorigen dag nog vol leven en gezond- heid was; dat zal voorzeker een ieder zich kunnen voorstel- len die in hunne kinderen bun tweede leven terugvinden. Men schijnt dit plotselinge sterfgeval aan eene beroerte te moeten toeschrijvenofschoon, volgens het oordeel van des- kundigen, de oorzaak onbekend is. Gebrek aan zuurstoflucht kan het niet geweest zijn, daar de vader en de andere zoon vo'ikomen wel gebleven warenen het ook niet de eerste maal was dat men op deze wijze in de schuit overnachtte. In elk geval heeft dit voorval een diepen indruk te Abbenes te weeg gebrngt en algcmeene deelneming verwekt ten opzigte der bedrcefde ouders. V Igens het Maandag jl. publiek gemaakte wetsontwerp tot wijziging der militiewet, wordt de jaarlijksche ligting ver- hoogd tot het cijfer van 13,000 man. Ten einde tevens „het zedelijk en verstandelijk gehalte der miMtie" te verbeteren wordt verder de plaatsvervanging en het nummerverwisselen afgeschaft, Om echter de Sezwaren te verminderen aan de persoonlijke dienst verbondenworden twee nrtikelen voorge- dragen, waarbij ieder loteling of vrijwilliger voor de militie het regt heeft, omzich voorziende van eigen kleedingstuk- kenhet korps te kiezen waarbijen de garnizoensplaats waarin hij dieuen wil; zoolang de troepwaarbij zij dienen, in het garnizoen blijft, zorgen zij voor eigen woning en voe- ding; zij erlangen dagelijks theoretisch onderwijs; hun rekru- tentijd duurt zes wekenzij zijn vrij van corvees en werk- beurtenzij doeu slechts zoo veel nachtbeurtenals noodig is om hun die dienst behoorlijk te leeren. Zooveel mogelijk wordt hun tijd gelateo om zich aan hunne studien Qf beroeps- bezigheden te wijden; en in de akademiesteden worden de oefeningen zooveel mogelijk zoodanig geregelddat de stu- denten hunne kolleges kunnen bijwonen. Na zes maanden kunnen zij tot een examen worden toegelaten ter bekoming van den graad hetzij van korporaal of onder officier. Het wetsontwerp is a^ngeboden door de ministers van binnen- landsche zakenvan oorlog en marine. Bij beschikking van 27 Nov. j. I., door den Minister van Binnenlandsche zaken, is de vergunning voor eene stoomsleep- dienst in de provincien Noord-BrabantGelderland, Zuirl-en Noord-Holland, ZeelandUtrecht, Overijssel en Limburg vroeger verleend aan de Erven P. Langeveld Pz.te Hardinx- veld, en W. Kalis Kz.te Sliedrecht, overgeachreven ten name van de heeren Jan Blokland Jz 8c C°.te Hnrdinxveld. Uit Blokzijl wordt ons de volgende bijzonderheid gemdd twee kippen, die in het begin van 1871 nog kuikens waren hebbeu nu reeds 8Q eijeren gelegd. SlieeK, 26 Nov. Dat de waarde der landerijen ook in de omstreken dezer stad belangrijk gerezen is, kan blijken uit de verhuring van 15 perceelen greidland toebehoorende aan de gemeente Sneek. Deze, te zamen .groot 26 hectaren4 aren en 47 centiarenhebben bij de gehouden publieke ver huring 4961.93 per jaar, zijnde 1983.42 meer dan in 1866, opgebragt. Het is zoo goed als zeker, wordt uit Rijnsburg gemeld dat al de te veld staande bloemkool aldaar, ouder Valken- burg en andere plaatsen, geheel verloren is. Men had steeds gehoopt op eenigen tijd zacht NovemberweSr, ten einde de kool, waarvan velen de bloem ter grootte van een stuiter droegen, weldra als ter verzending geschikt gewas van de akkers te kunnen ruimen. Er is echter, na verscheidene ruwe dagen, winter gevolgd met eene vorst, sterker dan het gewas, dat anders zwaar in het blad stondkan verduren; door dit onheil is er, tot groote schade der verbouwers voor een aanzienlijk kapitaal verloren gegaanterwijl de huisgezin- nen der dagloonerswaarvan o, a. te Rijnsburg de meesteu bestaan van het verbouwen, het hakken in partijen schikken ter verzending of het inrnaken der kool, hierdoor gevoelig worden getroffen. Voortaan zal het in de provincie Groniagen in te voeren vee met zekere letters worden gebrand, wegens het mishruik dat door sommige veehandelaren gemaakt wordt van de gegeven vergunning tot invoering van buitenlandsch vee. In het begin van het jaar 1845 werd voorgeschrevendat jaarlijks voor 1 Febr. opgaven moeten worden verstrekt he- trekkelijk tot de longziekte onder het rundvee over het dan afgeloopen jaar. Daar ingevolge eene aanschrijving van dit jaar, thans wekelijks opgave moet worden gedaan van het aantal gevallen van de hier bedoelde ziekte, waarvan bij de burgemeesters der gemeenten in deze provincie aangifte is geschied gedurende de week daaraan voorafgegaaukunnen de jaarlijksche mededeelingen als overbodig worden beschonwd. Dientengevolgc wordt de aanschrijving van het jaar 1845 bij die van de legenwoordige ingetrokken. Ilooril, 27 Nov. Op de Schei- of kleine najaars koemarkt alhier waren ongeveer 1 500 stuks aangevoerdde prijzen der beste kwaliteit waren hoog met vluggen handel, althans in den voormiddag; later was de handel over het geheel vlug. Dr. L. Mulder, te Arnhemis henoemd tot beschermend lid van het sedert 1864 te Gent bestaande genootschap Be boomieeltkundige Jcring van Belgie. In afwachting van de hervatting der werkzaamheden van de nationale vergadering in Erankrijkis het volk aldaar niet zeer tevreden. Vooreerst keurt men zeer af de meer dan gewone gestrengheid waarmede tegen de dagbladen wordt gehandelden nog wel door mannen die, toen zij r.iet aan het bewind waren maar een bewind hestreden drukpersvrijheid als een der oumisbaarsle vereischten voorstelden en aanhou- dend dringend verlangden dat zij zou worden verleend. Een tweede reden van misnoegen is ontstaau door het ter dood brengen van Eossel, een officier van het fransche leger, die zijn vaandel ontrouw was geworden en als aauvoerder der strijders voor de commune vijandig tegenover de regerings- troepen stond. Men had gedacht dat hij zou gratie krijgen en van verschillende kanten en door de invloedrijkste personen waren stappen hiertoe gedaan, doch de kommissie van gratie bleef, uiisschien te regt, onverbiddelijk. Pruissen mag, uit een fiuaneieel oogpunt, een raodel-Staat genoemd worden en bijna zou men tot de veronderstelling komen, dat Pruissen oorlog belioeft om zich in een gunstigen toestand zijuer schatkist te kunnen verheugen. Niettegen- staande den verschrikkelijken oorlog, die in 1870187 1 werd gevoerd, zijn de geldmiddelen van het koningrijk des duitscben keizers zoo voortreffelijkdat lot schuldaflossing en tot belasting-vermindering niet alleenmaar ook eindelijk tot een laug gewenschte en hoog noodige verhooging van de jaarwedden der staatsamblenaren en der schoolonderwijzers overgegaan kan worden. Het moet voor den grijzen Willem I een streelende zelfvoldoening zijn geweestdeze blijde bood- schap aan de vertegenwoordigers van zijn land te kunnen brengen in zijne trocnrede jl. Maandag. Een andere verte- genwoordigingte Berlijn vergaderdde duitsche rijksdag (te onderscheiden van den pruissischen landdag), heeft op voorstel van Beijeren een belangrijk besluit genornenin het duitsche rijks-strafwetboek zullen nl. straffen bedreigd worden tegen geestelijkendie in de uitoefening van hun ambt daar- van misbruik maken door de politieke hartstogten op te wekken en dusdoende verdeeldheid onder de burgers te zaaijen. Let men op den voorsteller Beijeren, waar Dollinger de held is door koning en regering ondersteund dan zal het wel geen betoog behoeveu dat de nieuwe mnat- regel gerigt is tegen de katholieke prelaten en lagere geeste lijken, die, in strijd met het landsbestuurde besluiten van het vaiikaansche koncilie, wat betreft's pausen onfeilbaarheid alkondigen en het geloof aan dat dogma verspreiden. Nog een troonrede is deze week in Europa uitgesproken. Victor Emanuel, koning van Italie, opende de ziiting van zijn parlement voor de eerste maal in 's lands nieuwe hoofd- stadBorne. Is dit feit op zich zelf gedenkwaardighet erlangt een nog veel grooter gewigt door de omstandigheid dat de koning van Italie zetelt te Rome en daar de aan zijn souverein gezag verbonden konstitutionnele regten uitoefent, terwijl gelijktijdig de paus, de geestelijke souverein, in die stad verblijf houdt en als gewoonlijk op het Vatikaan zijn liof heeft. Victor Emanuel heeft in zijne troonrede onbewim- peld verklhard dat hun gelijktijdig wonen in Rome geen be- zwaar hoegenaamd oplevert; de paus zijnerzijds is niet voor- nemens de stad te verlaten om elder3 zich te vestigen en geeft bij elke gelegenheid zijn onwrikbaar besluit te keunen met de regering van Italie zich niet te verzoenen. Ln Belgie zijn de dagen van het kabinet d' Anetha i hoogst- wnarschijnlijk geteld. De aanvallen tegen hem en zijne ambt- genooten door de liberale party gerigt, over de benoeming van den heer De Decker tot gouverneur der provincie Lim burg, hebben volksopschudding en ongeregeldheden op de openbare straat ten gevolge gehad en men verwacht nu de optreding van een nieuw ministerie, ook katholiek, als het nog fungerende maar veel minder klerikaalen dat door den heer Thonissen, lid der kamer van vertegenwoordigers, zal zamengesteld worden. Dr. Metzger te Amsterdam heeft thans in behandeling prins Gustaaf, oudsten zoon van prins Oscar, kroonprins van Zweden. De jonge erfprins is in Maart gevallen en heeft zich toen zoo hezeerd. dat hij op een kruk loopt. Hij heeft met zijne moeder en gevolg incognito zijn intrek genornen in het Arnstel- Hotel. Men meldt uit FrederiksoordDe onbekende weldoener der Maat- schajtpij van weldadiyheid, die haar in 1864 25,000, in 1867 5000 en in 1870 weder f 5000 schonk, heeft thans deze inrigting met f 10,000 hegiftigd, na de lezing van het jongste jaarverslag, waaruit blijkt dat de toestand der Maatschappij nog niet gunstig is. Even als de vorige schen- kingen is ook deze aanzienlijke gift, door tussehenkomst van Jhr. Mr. J. K\YQuarles van Ufford, te 's Gravenhage, bij het bestuur der Maat schappij ontvangen, terwijl ook nu de edele gever onbekend wenscht te blijven. Uit Blokzijl wordt van 22 November gemeld: De gevallen vorst heeft niet alleen de scheepvaart gestremd, maar" men is gisteren en heden reeds uit de aehtergelegen gehuchten in de omstreek op schaatsen hor- waarts gekomen. De paus heeft den aartsbisschop van Parijs, mgr. Gnibert, een prach- tigen herderstaf ten geschenke gezonden. Een schipper, die te Oud-Gastel eene vracht pulp had geladen, hegaf zich te kooi en is op zijn bed gestikt, meer dan waarschijnlijk door de uitwasemingen der in gisting zijnde pulp. Zijn knecht, die zich, zoo het schijnt, nog niet ter rust had begeven, maar bij de kagchel zat, is half bewusteloos boven gekomen, na eerst nog vruchteloos zijnen schipper ge- roepen te hebben. Alle pogingen, door de onmiddellijk toegesnelde buren aangewend om dezen te redden, bleken ijdel. Dr. E. v. d. Ven, schoolopzigter in het 5e district van Noord- Holland, heeft een hoofdonderwijzer te Haarlem bij den gemeenteraad aldaar aangeklaagd wegens het bezigen van beleedigende uitdrukkingen te zijnen opzigte in een brief aan het dagelijksch bestuur. Dingsdag 21 dezer was het ijs in het St. Jamespark te Eonden reeds zoo dik, dat honderdeu liefhebbers er zich met snaatsenrijden vermaakten. Te Vollenhoven heeft een man, dien men voor doodarm hield, zijn eenigen broeder f 20,000 nagelaten. Bij Bolsward kon men dezer dagen het zonderlinge schouwspel zien dat men op eene weide druk aan het maaijen was, terwijl op vrij breede slooten aan de eene zijde op schaatsen gereden werd en aan de andere zijde in de vaart een schip zeilde. In de vorige week was een dienstmeisje te Wezel des avonds uitge- gaan om met haar vrijer den avond door te brengen. Of zij pu de klok geheel vergat, of dat zij meende, dat het nog //zoo laat" niet was, is niet bekend, maar wel, dat het, toen zjj om //haar huis gaan" daeht, reeds zoo laat was, dat zij zelve begreep niet meer binnen gelaten te znllen wor den. Goede raad was duurer bestond echter nog een middel om binnen te komen, en dat rvilde zij beproeven. Tusschen het huis waar zij diende en het nevenstaande was een naauwe gang of slop, zoo naauw echter, dat geen volwassen mensch daar door kon. Door dit slop zou zij gaan; zij kon dan aan het achterhuis een venster bereiken en zoo ongemerkt op haar kamertje komen. Zoo gezegd, zoo gedaan. Zij kroop in het slop en wor- stelde er zich een eind weegs in; hoewel het zeer moeijelijk ging, gaf zij den moed niet verloren; zij drong al verder en verder tot zij eindelijk niet meer kon. Maar helaas....! nu kon zij ook niet meer terug. Den geheelen nacht moest zij in dien alles behalve aangenamen toestand doorbrengen, tot dat des morgens de buren, op haar geroep om hulp, haar ontdekten. Zij had zich echter in haar angst zoo vast gewerkt, dat zelfs de hulp dier buren haar niet verlossen kon en men eindelijk moest overgaan, onder een toevloed van nieuwsgierigen, een stuk uit den muur te breken. Zuturdag 11. zijn door J. T. van Doesburg, brigadier-rijksveldwachter, gestationneerd te Soestdijk, naar de gevangenis te Atnersfoort overgebragt de door hem te Soest gearresteerde arbeider C. v. d. B. en zijn zoon G. v. d. B., hebbeude de zoon, volgens zijne bekeutenis daartoe aangezet door zijnen vader, vuur gelegd in eene mijt met heide, behoorende aan den landman B. te Soest. De brand, daardoor ontstaan, is weldra door buren en anderen gebluseht. Naar men veronderstelt, was wraakzucht de aanlei- ding tot deze brandstichting. Door de politie te Rotterdam is aangehouden zekere P. D. C., een 87-jarig man, die leefde van hefdegiften, door langs de straten het mede- lijden van het publiek op te wekken, waaraan hij de voorkeur gaf boven een liefderijke verpleging ten koste der familie. Deze man liep nu en dan quasi met lucifers te koop en is bij zijne aanhouding in het bezit gevonden van p. m. f 435 aan bankbiljetten, zilver- en kopergeld. Een telegram uit Alexandria meldt, dat een algerijusehe bark met 75 Mekka-bedevaartgangers in de haven is verongelukt, en al deze personen verdronken zijn. Het geregtshof te Londen heeft drie misdadigers - tot geeseling met zweepslagen veroordeeld; het getal slagen was 25, 30 en 40. Deze straf komt meer en meer in zwang. Een gasontploffing in een steenkolenmijn bewesten Bromwich heeft aan zeven mannen en een jongen het leven gekost. Digt bij den Pont Louis Philippe (bij het Stadhuis) te Parijs, staat een klein houten hutje, waarin over dag een oud vrouwtje gebraden aard- appelen verkoopt. Dat hutje huurde zij van den eigeuaar, die het alleen 's naehts bewoonde, daar hij over daz de straten van Parijs doorliep met een langen stok, waaraan eenige doode ratten hingen. Het was een grijs- aard, van wien men nooit iets anders heeft geweten, dan dat hij tot een der aanzienlijkste familien van Frankrijk behoorde. Ook na zijnen dood, die deze week voorviel, is het geheim zijner geboorte niet opgelost. Hij: was bekend als een eerste rattendooder en riep altijd met een gebroken stem: La mort aux rats! Hij nam een sou voor iedere rat, die hij in iemands kelder, pakhuis of woning doodde. In een houten kist heeft men het portret gevonden van een edelman uit de vorige eeuw, vermoedelijk zijn vader. De correctionele regtbank van Soissons (Aisne) zal eerlang eene in zeker opzigt netelige zaak te behandelen hebben. Men weet dat het vergif- tigen van huisdieren een vergrijp is, zelfs wanneer men het deed ter be- scherming van eigendom of oogst. Gij kunt /dus uws buurmans kippen, die op uw erf komen stroopen, doodschieten; men heeft echter geen regt dat erf te bezaaijen met giftige planten, tot verderf van het gevogelte. Er bestaan vele regterlijke uitspraken in dien zin. Zie hier nu, wat een landbouwer te Fontenoy heeft uitgedacht. Daar het gevogelte van een zijner verwanten een zijner met graan bezaaide akkers zoo geheel had omgewroet, dat hij dien op nieuw moest bezaaijen, overstortte hij het zaaizaad met Petroleum Zijn verwant weigerde hardnekkig zijn gevogelte op te sluiten; het kwam met nieuwen lust het nieuw bezaaide veld bezoeken, en den anderen mor- gen lagen er acht stuks dood. Vandaar aanklagt in alien vorm. De zaaijer gaf op, dat hij gehandeld had volgens een door wetenschappelijke mannen aanbevolen systeem, dat hij wilde beproeven, en daartoe het voile regt had. Een dagblad in Ohio veroorlooft zich een niet onaardige scherts met zijne lezers. Het levert een nieuwsartikel, waarvan de aanhef niet meer of minder dan een zeer ernstig spoorweg-incident doet verwachten, zoodat zelfs Amerikanen, aan het relaas van vreeselijke katastrofen gewoon, er kippenvel van moeten krijgen. Ten slotte echter, als de spanning het hoogste is, loopt alles met een sisser af. Het eigenlijke verhaal van al den omslag der inkleeding ontdaan, komt hierop neder. Op een nachttrein van den Ohio 1 Centraal-spoorweg steekt een passagier bij de eerste halt het hoofd uit het portier en vraagt den kondukteur of men te Palentine Bridge is Neen, antwoordt de kondukteur, en de trein snelt voort. Aan het volgende station herhaalt de reiziger met verdubbelden nadruk zijne vraag en bekomt hetzelfde antwoord. Aan een derde station evenzoo. Nu echter begint dat dringende en gedurige vragen den kondukteur te vervelen. //Wees zoo goed en vermoei u zelven en mij niet meer met vragen, mijnheerl" antwoordt hij gemelijk, //vraag niet meer en ik beloof u, dat ik u waarschuwen zal als wij te Palentine Bridge zijn." De passagier stelt zich met die verzeke- ring tevreden en slaapt in. Maar wat gebeurt? De trein bereikt Palentine Bridge, doch de kondukteur vergeet den reiziger, en herinnert zich de ge geven belofte eerst (pen de trein weder voortijlde. Dadelijk brengt hij Me seinklok in beweging. Op dit signaal stopt de lokomotief, de wagens worden geremd en de trein staat stil. Algemeene konstematie, niet weinig vermeerderd zoodra men op Palentine Bridge terngstoomt. Naauwelijks staat hij weder stil of de tyradukteur opent reeds het portier. //Wij zijn er I Gelief uit te stappen!" //Zoo waarlijk," zegt de passagier, //weet je't wel?" //Ja, jal" is het antwoord, stap maar zoo gaauw mogelijk uit, want we hehben geen minuut te verliezen." Och neendank je," hervatte de reiziger droogweg, //ik moet er niet uit. Nog lang niet. Maar mijn dokter had mij gezegd, dat ik te Palentine Bridge mijn tweeden pil moest innemen." Hoe lang het nog duren zal eer het gebouw van het Ministerie van Financiende Tuilerien en het Palais-Royal te Parijs weder hersteld zijn is eenigermate hieruit af te leiden, dat de prefekt der Seine aldaar heeft aangekondigd de verpachting van het regt tot aanplakken gedurende drie zes en negen jaren op de schuttingen en rasterwerkendie om de terrei- nen geplaatst zijn.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1871 | | pagina 2