Advertert I i e n. St. NICOLA AS SI. NICOLA AS-fiESCOENKEN, r; HOLTVERKOOPING BOUWMANSNVONING wmmzm - 191 - Jjockijcaeitounmig. loodigt alle In- en Oinwoners van de Haarlemmermeer uit zijn Winkel met een bezoek te vereeren, om alsdan te zien, te oordeelen en te koopen. De DITPAKKING eu TENTOONSTELLING zal veerticn dagen voortduren, van af Zaturdag 2 December tot Zaturdag 16 December 1871. Esschen- en Eiken-Hakhout den Opstal van een Huis, Haarlemmermeer-Pol tier. UIT DE HAND TE KOOP, Eene wel-ingerigte met p. m. 20 bunders Land Amsterdamsche K anaal-Maatschappij De Inkomstenbelasting. is thans uitgepakt bij J. J. S T O U T E ifin de „j8a««r", naast het Logement „de Beurs", HOOFDDORP, Haarlemmermeerwaar ontvangen zijn een groove Collectie fraaije bestaande uit: diverse PLATEN en BOEKEN, fraaije ZIJDEN eti WOLLEN DOEKEN, een groot aantal ZIJDEN en BUKSKING-VESTENgoedkoope MANTELS, KINDERPAKJES, een Partij ZAKDOEKEN in allerhande Kleuren, en hetgeen verder in de Zaal tentoongesteld zal worden. Bevalleil van een ZOON IJ. L. VIS. SPRIJITE1VBURG. om terstoml te worden aanvaard: Aangaande de werken der Amsterdamsche Kanaalmaatschappij wordt oris het yolgende medegedeeld Het werk werd in Oktober voortgezet met 1550 tot 1620 ar- beiders, 12 lokomotieven met 290 wagens, 5 sleepstoombooten, 55 tot 70 groote en 18 tot 21 kleine grondschouwen, 5 vletschou- wen, 6 stoombaggervaartuigen, 3 tot 5 stoompompwerktuigen en 1 of 5 bokken met 2 palentrekkers. Bovendien 5 afzonderlijke ploegen, te zamen 18 werklieden, bij nacht op de stoombaggervaartuigen. Noordzeehoofden. In het geheel zijn gemaakt 19,871 buiten- blokken (350 in Oktober), bevattenrie 51,560 kub. meter (1163 kub. meter in Oktober), en 15,638 binnenblokken (309 in Okto ber), bevattende 48,851 kub. meter (993 kub. meter in Oktober). Het Noorderhoofd was op het eind van Oktober als volgt doorgetrokken Grondstorting van bazalt tot 1057 meter buiten het duin. Bazaltlaag waterpas gevlakt tot 835 meter (45 in Oktober). Grondlaag van betonblokken tot 825.2 meter, tweede laag blokken tot 821.6, derde iaag tot 821, vierde laag tot 823.4, vijfde laag tot 822.8, zesde laag tot S22.2, eerste bovenlaag tot 821.6 en tweede boven- of deklaag tot 821 meter. De drie eerstgenoemde lagen blokken vorderden in Oktober ieder 36 meter, de vijf laatstgenoemde ieder 14 meter. De borstweringnmur op het Noorderhoofd werd gebragt op 671 meter lengte. Het Zuiderhoofd was op het eind van Oktober als volgt doorgetrokken Grondlaag van bazalt tot 1156 meter buiten het duin. Idem gevlakt tot 693 meter (13 in Oktober). Grondlaag van blokken tot 683.6 meter, tweede laag tot 683, derde laag tot 682.4, vierde laag tot 681.8, vijfde laag tot 681.2, eerste bovenlaag tot 680.6 en tweede boven- of deklaag tot 680 meter. De nieuwe diepe grondlaag van blokken werd in Oktober aange- legdde tweede laag vorderde 40, de vijf andere lagen ieder 46 meter. De borstweringmuur op het Zuiderhoofd werd gebragt op 504 meter lengte (30 in Oktober). In het geheel werden verwerkt: 35,918 kub. meter buitenblokken (2070 in Oktober) en 26,083 kub. meter binnenblokken (1916 in Oktober). Hoofdkanaal. De ontgraving tussohen de Noordzee en het Wijkermeer bedroeg in het geheel 3,510,665 kub. meter, waarvan 44,647 kub. meter in Oktober. In het Wijkermeer waren met 1 November gebaggerd 831,537 kub. meter (11,676 in Oktober); in Buitenhuizen 181,123; in het Westelijk Y 915,019 kub. meter (53,525 in Oktober). De kanaaldijken in het Wijkermeer en het Westelijk Y waren in aanleg over 21,212 meter lengte (130 in Oktober), tot A.P. of hooger opgestort over 17,497 meter lengte, geheel voltooid enver- dedigd tegen afslag en uitstrooming over 11,287 meter lengte. Zijkanaal C Spaarndambeoosten Buitenhuizen). Gebaggerd 200,859 kub. meter. In bewerking genomen 5091 meter lengte kanaaldijk, opgetrok- ken tot A.P. of hooger 4954 meter lengte, voltooid 4139 meter lengte (550 in Oktober), verdedigd 1109 lengte (470 in Oktober). Zijkanaal F [Halfweg). Gebaggerd 118,120 kub. meter (47,341 in Oktober). Kanaaldijken in aanleg over 1798 meter lengte (1108 in Okto ber), opgetrokken tot A.P. of hooger over 1068 meter lengte (678 in Oktober.) Noordzeesluizen. De fundering is geheel voltooid. Gemaakt 13.097 kub. meter metselwerk (3057 in Oktober). Gesteld .324 kub. meter hardsteen (125 in Oktober). Draaibrug te Velsen. De funderingen van de beide kanaal- pijlers zijn voltooid. Gemaakt 286 kub. meter metselwerk (211 in Oktober). Gesteld 20 kub. meter hardsteen. Het vervaardigen van den bovenbouw. der brug werd voortgezet in de fabriek de frins van Oranje, te 's Gravenhage. Oranjesluizen en maalsluizen. De sluisdeuren waren op het eind van Oktober alien ingebangen. Hot werk is als voltooid te beschouwen. Scheepvaart- en afwateringsgeul beoosten en beweslen de Oranje sluizen. Gebaggerd 115,635 kub. meter, waarvan 4310-in Oktober). Geplaatst 6 due d'alven (2 in Oktober). Afsluitdijk bij Schelliiigiooude. In Oktober werd in het dijks- proflel verwerkt 3821 kub. meter klei of zand. Wij vatten de pen op om een ganseh overbodig werk te verrigten. Wij weten dat opperbest, mnar kunnen het toeh niet laten. De Almanak voor den Nederlandschen Landman voor het schrikkeljaar 1872, door Dr. W. C. 11. Staring, moet een welkomstgroet van ons hebben want trouwer vriend heeft de landman nieten beter dagelijkschen omgang kan hij niet hebben, dan met dien betrouwbaren gids en raad- gever, nu reeds vijf-en-twintig jaar hem de hand biedende; die hem op veld en aklcer goede wenken geeft; hem alle markten heriunert; hem iederen dag een woord op zijn pas, een spreukeen wijze raadgeving, ook voor bet zedelijk leven toefluistert; hem, kort en bondig, veel vertelt wat hem nut is te wetenen bij dit alles ook nog deze verdienste heeft geen dure, maar een goedkoope vriend te zijn. En hiermede wenschen wij Staring's Almanak weder een goed jaar voor zich en and-eren. "m^mm1^—iip— De Amsterdamsche Courant bevat het volgende I. EENE MEENING VAN OPZOOMEB. EN DE VOORGESTfe-LDE INKOMSTENBELASTING In het Handelsblad (bijvoegsel) van 17 Okt. jl. komt een inge- zonden stuk voor, getiteld»De inkomstenbelasting en de land- bouw" en geteekend fl. Ten wille van het zeer juiste der daarin ontwikkelde denkbeel- den, is het eene naauwgezette overweging allezins waardig. Ik wenseh daarop te wijzen en tevens de zaak uit een ander oogpunt te beschouwen, al moge dit tot dezelfde uitkomst leiden, nl. dat de voorgestelde inkomstenbelasting zoo sterk mogelijk is af te keuren. Er is missehien geen tweede land aan te wijzen, waar zoo zware belastingen worden geheven als in Nederland, maar voorzeker is er geen volk te noemen dat die belastingen grosso modo gewilliger opbrengt dan het nederlandsche, de ontduikingen daargelaten. De Nederlanders begrijpen dat aan hunne zeedijken en water - keeringen veel geld moet worden besteedzij willen hunne spoor- wegen, posterijen, telegrafen enz., benevens het defensiewezen in orde en goed geadministreerd hebben. Dat alles kost geld, veel geld. Maar voor het geld dat zij opbrengen, verlangen zij bovenal goede waar, en nog het meesteene zuivere administratie. Zij stemmen in met hetgeen prof. Opzoomer op bladz. 27 van zijne brochure: »De Bonapartes of het regt van Duitschland ook na Sedan" (al zijn zij het, gelijk schrijver dezes, niet eens met veel van hetgeen overigens in die brochure voorkomt) heeft aangeduid, zeggende «Het is niet de vrijheid, die wij van Duitschland moeten leeren, het is de degelijkheid, de orde, het pligtbesef, de krachtige organisatie en admiuistratie, de eerbiediging van het wczen boven den schijn.Een zwak en werkeloos bestuur, zoodat men nuop dit dan op een ander deel van de publieke dienst wijzend, telkens moet erkenuen dat het in jammerlijken toestand verkeerj, dat is het waarbij etn volk niet leven kan." Deelen van de publieke dienst. Is b. v. ons telegraafwezen zoo in orde als het zijn kau en wezen moet De prijs van 30 ct. per telegram is voor duizenden plaatsen fiktief. Het bodegeld bedraagt veelal 25 a 70 ct. daarenboven, en het gevolg daarvan is dat voor die plaatsen niet dan bij volstrikte noodzakehjkheid enkele malen van den telegraaf gebruik wordt ge maakt. In plaats van alle stations hebben slechts enkele telegraaf- bureaux. In plaats van op alle groote straatwegen telegraaflijnen en bureaux te vinden, zijn deze sleehts tiier en daar aanwezig. Langs den straatweg van Utrecht (hoofiistad eener provincienaar Amersfoort (koofdplaats van een arrondissementb. v. zoekt men ze te vergeefs. In Zwitserland zijn bijna overal stations, eu de prijzen voor de telegrammen steeds dezelfde. En Zwitserland is arm, ten minste bij Nederland vergeleken. Is bij het bepalen van de spoorweglijnen gelet op de belangen van 's lands defensie? Volstrekt niet. Wie hieraan twijfelt, hoore de meeste deskundigen hun gevoelen uitspreken over de liggiug van de spoorwegen, die naar 's Hertogenbosch, langs den IJssel, van Amsterdam naar Helder leiden, enz. De Code Penal en zoovele gebrekkige wetten van franschen oorsprong, zij worden als troetelkinderen steeds in eere gehouden. Zijn de notariswet en de wetten op de hypotheken en het kadaster zoo, dat de belanghebbenden gewaarborgd zijn tegen allerlei kleine en groote opligterijen Wie zou het gelooven of durven bevestigen lemand koopt een onroerend goed, wij zullen eens aannen en van ecu schelm - deze zijn ook in Nederland - de notariele akte wordt opgemaakt en geteekend en de bedongen scm betaald. De leve ring zal den kooper tot eigenaar maker, en die levering bestaat ten onzent in inschrijvirg in de openbare, theoret.isch aan de pnblieke koutrole onderworpen registers, maar in den tijd daarvoor vereischt - in Nederland gunt men zich daarvoor nog al veel tijd- kan de verkooper zoo vele hypotheken op het door hem reeds verkocbte goed vestigen, als hij maar verkrijgen kan. Eene bepa- ling, dat b. v. acht dagen voir (»voor", want het bezwaren met hypotheken moet langzamerhand tegengewerkt worden) en acht dagen na den verkoop van een onroerend goed, er geen hypotheek op gevestigd kan worden, zou in de leemte der wet ten deze te gemoet komeu maar aan dusdnnige bepalmgen schijnt niet eens te worden gedacht, evenmin als aan zoo vele andere, te veel om te noemen, die op dit stuk steeds blijven ontbreken, en ten gevolge waarvan duizenden en duizenden eigendommen, missehien buiten weten van de eigenaars, op zeer wankelend voetstuk staan. En dan wil men nog een iukomsten-belasting hefifen van zoo gebrekkig verzekerde eigendommen 't klinkt wel wat vreemd. Wij mogen vragen, waarom mag van pen landeigenaar - aan- genomen dat zijn eigendomsregt door goede wetten verzekerd ware - meer gevorderd worden dan van eenig ander De grond- belastiug van de ongebouwde eigendommen is weinig anders dun eene patent-belasting. Van -den boer immers wordt geen patent gevorderd hij brengt zijne waar ter markt naar goedvinden, en van patent is geen sprake, om de doodeenvoudige reden, dat voor het produktie-vermogen reeds belasting is betaald. Wordt dus, zoo mag de landman wel redeneren, de patent- belasting afgeschaftdan brengt de billijkheid ook mede, dat de grondbelasting van de ongebouwde eigendommen worde opgeheven. Maar het zijn niet de grondbelastingen alleen die op het groud- bezit drukken de polder- en waterscbapslasten klemmen ook en vrij stevig. Van land wordt zoodoende gewoonlijk 10 a 15 percent der inkornsten aan grondbelasting betaald. Terwijl nu de perso- nele belastingen, equivaienten enz. meestal zeer groot zijn en in groote steden zelfs tot 50 pet. van de huursom stijgen, zal niemand ontkennen dat men zeer zware belastingen opbrengt. Bij zulke belastingen wil men nu nog eene 2 pet. belasting voegen op de overblijvende inkornsten Bovendien zal de zetboer oi rachter hierdoor ook perceDten van zijn inkomen dienen te beta- en doch deze brengt het bedrag daarvan als van zelf op eene of andere wijze in rekening aan den verhuurder. Waarom geeft bovendien het kleine, overbevolkte Nederland nog zoovele onont- gonnen uitgestrekte, velden te aanschouwen En zijn dus de be- staande belastingen niet over het geheele land verdeelii De tegen- woordige minister van linancien moet, naar ons is verzekerd, ver- klaard hebben met zijn ontwerp van wet op de inkornsten te willen staan of vallen. Dat hij valle! op den Wuixe te Bennebroek en in het Bottegat op WOENSDAG tlen 6den DECEMBER 1871, 's morgans 10 urevan: Eene Partij zvvaar en eenige MjMNBEN BOOMENj voorts voor AFBRAAKi met belendende S CH WJ WJ te Bennebroekwijders: BBOEIBAMENI IttJINFAMBBSoli immel oud 7 jaren, I BEESE>-C/llISeen fraaije n BEB8- of BANBMBOX B t I me eiinnzn.se he En.&K.- MiOEXEiV, Barking KEPI*ENBt.'BB EN, enz. VAN v f-A e? ss 1} s'SG; Ilarikloppingen Deze kwaal kan eene tijdelijkc ongesteldhcid of de zekere voorbode van eene latere ernstige ziekte zijn. Deze Pillen wenden zich van zelven eu regtstreeka tot den oorsprong der hartkloppingenzij verdrijven de winden en brengen de ontstelde zenuwen en den bloedsomloop tot hunnen regel- matigen toestand terug, terwijl zij tevens als een kraehtig middel daarop werken en bet ligchaamsgestel ver9terken. De zwakken en ziekelijken die aan kysterische toevallen, aan neerslagtigheid of dergelijke aaudoenin- gen onderbevig zijn, zullen bij de Holloway Pillen zeer veel baat vinden, daar zij ellce werking der leveuskracbteu zulleu regelen, met in- begrip van die der herseuen cn al de deelen, die daanuede in vcrband staan. Eene radicale verligting kan als buismiddel van de Holloway Pillen verwacht worden; hare bloedzuivercndetonische eu aldrijveridc' eigen- sehappen bevelen ze al degenen aanaan wier zorg jonge of teere personen toevertrouwd zijn. Doosjes Pillen en Potjes Zalf j v f 6. 1.85, 3. Ya, ,,13.50, 20.50. zijn op franco aanvraag 5 contant le beltomen bij AM.E APOTHEKEliS in Holland; alsmede in HOLLOWAY's ETAHL1SSEMEST le Londev, 353 Oxford Street, vroeger 211 Slrand. Haarlemmermeer25 November 1871. DIJKGRAAF cn HEEMRADEN van den Haarlemmermeer- polder Gelet op Art. 96 van het Algrmeen Reglemeut van Besluur voor de Waterschappen in Noord-Hollnnd;. Brengen ter kennis van de Ingelanden van den Polder dat bet ONTWERP VAN BEGROOTING voor het Dienstjnar 1872, met de daarbij behoorende Memorie van Poe- liehtingvan af den 24 November aanstaandegedurende veertien dagenTER INZAGE ZAL WORDEN GELEGD aan de Secretarie van genoemden Polder, in het Lokaal van Staats, op den Jansweg, te Haarlem, van des morgens 10 tot des namiddags 2 ure; aan de Stoomtiiigen Leeghwater Cruquius en Lijndenalsmede aan de Secretarie der gemeente Haarlemmermeerterwijl van' de verdere tot die Begrooting bijbehoorende Stukken ter eerstgenoemde plaatse kennis kan worden genomen. Haarlem, 23 November 1871. Dijkgraaf en Ileemraden voornoemd J. W. M. VAN DE POLL, Dijkgraaf. J. C. VAN DE BLOCQUERY, Secretarie. in den ttaarlemmermeerpolderaan den Spierillg'weg waarop 3/4 van den Koopprijs bij eers'e Hypotheek a 5 pCt. kan gevestigd blijven. Nadere Informatien te bekomen bij den Eigenaar P. W. GROOT, te Edam, en bij den Notaris BOERLAGE, te Uithoorn. London 27 November. Graanmarkt. De weersgesteldheid wa9 in de afgeloopen week over het algemeen koud en mistig, uu en dan afge-

Weekblad van Haarlemmermeer | 1871 | | pagina 3