1871. Vrijdag, IS December. VAN A AN LANDBOUW, GEMEENTE- EN P OLDER-BEL ANGEN GEWIJD. N°. SO. Twaalfde Jaargang. Haarlemmermeer-Polder. Haarlemmermeer. Gemeenteraad van Haarlemmermeer. Ijandbonw. IPrijs van het Ahonnement: in het Jaar6- Prijs der Advertentien van 16 regels 75 Cent, elke regel meer 12/2 Cent. 7. Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven Zitting van Donderdag 2 November 1871. HAARLEHERIHEER. Prijs van een enkel Nommer 15 Cent. ALLE TOEZENDINGEN, REDAKTEE EN UITGAVE BETREFFENDE, te adresseren aan VM BO\GA C°., te Amsterdam. Uilerlijk Woensdag. Groote Letters worden naar hare plaatsrnimte berekend 6. 8. 10. Agenda voor de Vergadering van Hcofd-Ingelanden van den Haarlemmermeer-Polder, te houden op Woensdag den 20 December 1871, 's morgens 10 ure, in het lokaal van Staats, te Haarlem. Mededeelingen. Vcrzoeken tot aankoop van veldwegen door H. Blans, W. Noomen en J. B. Snellen. Verzoek van den heer H. van Wickevoort Crommelin, tot aankoop van grond. Verzoek van de heeren H. J. C. Lammerts c. s., om begrinding van den Veldweg in sectie C. Verzoek van eenige ingelanden tot het verkrijgen van eenen vrijen overtogt te Halfweg. Verzoek van Zandbergen, tot aankoop van grond. Voorstel van Dijkgraaf en Ileemradentot afkoop van het erfpachtsregt van de heerlijkheid van Heemstede. Missive van den direeteur der fabriek de Atlas, over de geleverde balkleppenkastmet een voorstel van Dijk graaf en Heemraden. Behandeling van het rapport der commissie tot onder- derzoek der Begrooting voor 1872. Goedkeuring der Eekening van bet Hulpfonds. Tot hulp-onderwijzer aan de school n°. 4, te Haarlemmer meer, is benoemd de heer Laurens Kieviette Hoofddorp. Ds. J. J. de Visser, predikant bij de Christelijk Gerefor- meerde gemeente Haarlemmermeer (oostzijde), heeft het beroep naar Bodegraven aangenomen. In de afgeloopen week is de heer J. J. 't Hart, evangelist in Maran-Athaalhier, vertrokken naar Rijswijk, nabij 'sHage. Hoevvel zijne verplaatsing hem beter standplaats verstrekt en eene woning die oneindig veel beter is dan die in deze ge meente, badden vele bewoners van Haarlemmermeer hem toch gaarne in hun midden gehoudenomdat bij zich zeer bemind maakte, niet alleen in zijne betrekking, maar ook in het da- gelijksch verkeer, en nog te meer om zijn standvastigheid in denkwijze. Aangenaam zoude het gewis velen zijn hem van tijd tot tijd nog eens weder te zien. van 6 tot 12 December 1871. GEBORENMaria, dochter van D. de Wit en L. Remim. Jacob zoon van A. de Rooij en A. van der Leden. Willeminadochter van J. Hendnks en ,X van Nieuwegiessen. Elias, zoon van J. Lankhaar en to Cornells Abrahamzoon van A. C. van Dijk en K. van Waardhuizen. Lammert, zoon van T. van Gulilc en J. Blanken. Janzoon van W. Rip en S. van Steenwijk. Gerritzoon van J Bur gers en A. M. Holla. OVERXEDEN: Theodora Toethuis, oud 60 jarengehuwd met J. Ver- mculen. Cornells Barsmgerhornoud 74 jaren, wcdnrl van N. Krap. Aaltje van Bloklandond 28 jaren, gehuwd met J. Stekelenburg. Bas- tiaan, oud 2 maanden zoon van A. den Haan en B. Boterman.'— Jen- neke, oud bijna 1 jaar, dochter van Geertrui E. v. Gameren (ongeh.l Pleuntjeoud 8 maanden, dochter van P. Rijlaarsdam en H. C Boer Geertrui, oud 3 jaren, dochter van T. Visser en A. Blitterswijk. Siitie oud 4 weken, dochter van K. Grotewal en C.J. A. van Schagen. Jam netje Jansje oud 3 jaren, dochter van P. Scholte en A. Bontes Hen- dnentje van Diermen, oud 41 jaren, gehuwd met A. K. Vastenhout, Isedorus Maria Ides, oud 49 jaren, gehuwd met Ma. van Wijk Ma ria Barnhoorn, oud 61 jaren, weduwe van B. Kaptijn. LEVENXOOS AANGEGEVEN1 Kind van Cornelia S. Visbeen (ongeh.) ONDERTROXTWDJ. Verstraate met C. Korff (wed.) GEHDWD: A. van Splunter met A. de Greeuw. R. W. Xammerts met A. Bakker. Naar men verneemt zal de heer W. Marten Westerman uit Amsterdam, den 19 dezer de spreekbeurt in het genoot- schap „Concordia", in het lokaal van den heer J. Knol, ver- vullenmet het oog op de algemeen gunstig bekende rede- naarstalenfen van genoemden spreker, mag men eene eivolle zaal venvachtenhetwelk het bestuur van genoemde vereeni- gingdat zich altijd beijvert den leden zooveel mogelijk ge- noegen te veischaffen, zeker eene aangename gewaarwordin°" zoude zijn. Voorzitter: de Heer J. TV. Lanlsendorffer. De Vergadering wordt geopend des morgens ten 10 ure. Tegenwoordigbij den aanvang" der zitting, twaalf leden, zijnde de hee renTensen van Vuuren Klapwijkvan Riessen Schone de Breuk Kuiper Dorbeck Bultman Timmermans Knaap en 't Hooftterwijl na beeedigingnog heeft zitting genomen de heer Buis. De Secretaris leest de notulen van 26 September 1871welke worden goedgekeurd. 1°. De heer Buis, terVergadering tegenwoordig zijnde, legt in handen van den Voorzitter de eeden af, voorgeschxeven bij art. 83 der Grondwet en bij art. 39 der Gemeenteweten neemtna door den Voorzitter met zijne benoeming te zijn geluk gewenschtzitting. 2°. Aan de Vergadering wordt medegedeeld het navolgende a. de Staatsbladen van 1871 n°. '98 tot 101 en 103 b. de Provinciaalbladen van 1871n°. 62 tot 65 c. dat de Gemeentegronden bij de onlangs gehouden verpachting hebben opgebragt 738 per jaar d. dat de leverantie der steenkolen is aangenomen door N. W. .Wam- steker, de grove voor f 1,40 en het gruis voor f 1,15 per hectoliter; e. een schrijven van den hoofd-onderwijzer C. H. den Hertoginhou- dende dankbetuiging voor de hem verleende tractementsverhooging. .Een en ander wordt voor kennisgeving aangenomen. 3°. De Voorzitter zegt dat thans aan de orde zou zijn "het benoemen van Armmeesters. Met het oog echter op mogelijke veranderingen die in het Armbestuur zouden kunnen gebragt worden, stelt de Voorzitter voor, deze benoeming uit te stellen. Daartoe wordt besloten. 4°. Gaat men over tot de benoeming van leden voor de Plaatselijke Schooleommissiein plaats van de heeren H. Meijer en J. ten Hage, die op 31 December aanstaande moeten aftreden. Door de Plaatselijke Schooleommissie zijn als zoodanig aanbevolen ge- worden de heeren H. Meijer en J. Roodenburgen J. ten Hage en T. Klare. Eerste stemmingter benoeming van een lid in de plaats van den heer H. Meijer. In de bus zijn bevonden 13 briefjes; een daarvan wordt van onwaarde verklaard, als zijnde in bianco zoodat zijn uitgebragt 12 geldige stemmen,-die zich alien hebben vereenigd op den beer H. Meijer, welke alzoo is herbenoemd. Eerste stemmingter benoeming van een lid in de plaats van den beer J. ten Hage. In de bus zijn gevonden 13 briefjes waarvan een van onwaarde wordt verklaard als zijnde in biancoer zijn dus uitgebragt 12 geldige stemmen, waarvan op dfen heer J. ten Hage 10 en op den heer T. Klare 2zoodat de beer Jan ten Hage op nieuw benoemd is. 5°. Worden gelezen de adressen van A. van Reeuwijk, E. J. van Wis- selingb en J. Haster, verzoekende afschrijving op hunnen aanslag in den Hoofdelijken Omslag dezer gemeentedienst 1871 wegens vertrek uit de gemeente. Overwegende dat de adressanten deze gemeente hebben verlatenrespec tively den 9 Junij15 October en 4 Augustus 1871; is besloten de gevraagde afschrijving te verleenenen wel: aan A. van Reeuwijk voor zes-twaalfde gedeelten, ter somma van f 5,50 aan E. J. van Wisselingb voor twee-twaalfde gedeelten, ter somma van f 2,16^, en aan J. Haster voor vier-twaalfde gedeelten, ter somma van 2,66i. 6°'.. W°rdt gelezen een adres van Brandmeesteren van Spuit N°. 5, waarbij zij verzoeken dat bun voortaan een billijke belooniug moge worden verstrekt voor de diensten, die bij gelegenbeid van brand van hen gevor- derd worden. Op voorstel van den Voorzitter wordt besloten dit adres te stellen in handen van Burgemeester en Wethoudersom advies. 7°. Aan de orde is de behandeling der Begrooting van Inkomsten en Xitgaven voor 1872. {Deze, te uitpebreid zijnde voor dit nummerzullen ley de volgende week onzen lezers mededeelen. Red.) De kerkelijke verkiezingen te Abbenes zijn thans in haar geheel geeindigd. Behalve de vroeger genoemden (zie THeehblad van Haarlemmermeer, 1 December 1871) zijn nog benoemd door de stemgeregtigde manslidmafen dezer gemeente: D. van Wieringen, tot notabele en ouderling, en H. Glenzer, tot diaken. Gewoonlijk wordt iedere kerkelijke verkiezing alhier in vrede begonnen en rustig volbragt. Waarschijnlijk ontstaat dit hier- uit, dat geene partijen steil en scherp tegen elkander over- staan. In den regel wosdt de aftredende herbenoemd. Is dit loffelijk voor den gekozene, zijn wensch is het niet altijd; doch wegens gebrek aan het noodige personeel in deze kleine gemeente, kan bij vaak geene vrijheid vinden, hoe gaarne ookom niet verder zijne gaven en krachten ten dienste van een ordelijk kerkbeheer te blijven aanwenden. Welligt komt de rustige rust bij het verkiezingswerk alhier voort uit het feit, dat de meeste gemeenteled'enop enkele uitzonderingen na, dezelfde leerstellige meeningeu toegedaan zijn. Is die kalmte bij de verkiezingen van de eene zijde verblijdend, aan de^ andere zijde is er ook iets tegendaar alligt de opgewekt- heid in het kerkelijk leven dreigt te verflaauwen. Bij geene enkele stemming, nu onlangs gehouden, is, van de 58 stem geregtigde manslidmatende helft opgekomen. Bij de eerste busligting vond men slechts 13 sternbriefjes. Het is te wen- schen, dat de belangstelling in deze, voor het vervolg, grooter moge zijn. Leest men tegenwoordig, of liever, las men voor eenige dngen, in de meeste dag- en vveekbladen van den genotvollen avond die het jonge volkje van Nederland smaakte op het heerlijke St. Nicolaasfeest: dat gelukkige Abbenesser volkje zelfs het groote niet! werd door dien goeden Sant vergeten. Door de vriendelijkheid van eene dame, te Berlijnonfvingen de schoolkinderenop 6 December, eene aardige versnapering. Gij kunt begrijpenhoe aardig en lief zij het vonden, dat St. Nicolaas, zoo ver van hen verwijderd, zijn zwarten knecht toch met een gevulden trommel naar Abbenes gezonden had. En het groote volkje?Mogelijk moet het volk" wezen maar ik zeg nu eens: volkje 1" Want waarlijk we zijn dik- wijls nog zoo aan de kleintjes gelijkhet groote volkje dan?.... Weet je, wat je doet? Kom maar reis een lekkere sigaar bij me opsteken, dan vertel ik je ook dat, en trakteer je mogelijk ook wel op een gebraden hanenboutje. Maar reken hierop niet al te vast! Ik weet niet meer, of ik het op een der geestige teeke- ningen van A. Verhuelof op eene der tentoonstellingen van Arti et Amicitiaete Amsterdamgezien hebof ergens anders nu wat doet er dit ook toedat op een kouden wmterdag een arm huisgezin door den onbarmhartigen huis- heer, wegens het niet betalen der huur, op straat werd gezet.... Wat ik toen, zoo aandoenlijk schoon en plastisch voorgesteld zag door de meesterhand eens schilders, heb ik onlangs hier op Abbenes in werkelijkheid hanschouwd; althans eene v°ariatie op hetzelfde thema. Het was juist onder het genot van eene dier hefelijke sneeuwjagten van den laatsten tijddat, bij deurwaardersexploit, een huisgezin de deur uit op den weg werd gezet, wegens het niet geregeld betalen der huishuur! Men bevestigde echterdat die huur op e^ne gulden na inge- boet was, doch dat de huisheer deze niet in ipntvangst kon nemen, omdat hij par force de huurders wilde verwijderen; waartoe hij vrijheid had, dewijl het hun aan een huurceel ontbrak. Daar zaten ze nu, aan den kant van den weg, met bet hooge hemeldak boven en de jagende sneeuwvlokken om zich. Hoe ze ook groote turfvuren stookten, ze konden maar met warm worden; daar het Heelal geen besloten vertrek, altbans te ruim is, om spoedig door vuurkolen verwarmd te kunnen worden. Doch gelukkig is het kinderloos, verdreven echtpaar eindehjk huisvesting verle&nd in eene nabijzijnde schuur. Hieruit valt te leeren: 1°. dat het voor huisheeren wel ligt ook voor landheeren raadzaam is voo'r de verhuring te onderzoeken van hoedanig karakter de huurder is, ten einde zich voor onbarmhartigheid in deze te kunnen boeden; 2°. dat het voor den huurder zelf wenschelijk is een huurceel of pacht- contract te bezittenten einde op geene willekeurice wijze het huis uitgezet te worden; 3°. dat het voor den goeden naam van den verbuurder en huurder beiden noodzakelijk is, slipt op tijd de verschuldigde huurpenningen te voldoen; en eindelijk 4°. dat een goed Christen ook een goed mensch en een goed mensch ook een goed Christen moet wezen. Dat de St.-Nicolaas-avondeen kinderfeest, bij vele vol- wassenen doel en strekking mist en dikwijls, door misbruik van sterken drank, ontaardt in woestheid.en bachanalieuis 5 December 11. alhier weder gebleken. In eene kroeg op den Ringdijk, nabij Halfweg, is eene vreeselijke vechtpartij ont- staanwaarbij door een der veehtenden zijn mes is gebruikt, en drie personen, de een meer, de andere minder, ernstige verwondingen hebben bekomen. De vermoedelijke dader en diens broerler, zijnde werklieden aan de beetwortelfabriek te Iialfweg, zijn dan ook den daarop volgenden morgen gearres- teerd en naar Haarlem overgebragt. In de afgeloopene week had Johannes Verbeek, korenmole- naarsknecht, bet ongeluk, bij het opdragen van een zak koren op een buitenstaanden trap, om dien op den zolder te bergen, dat die trap tengevolge der gladheid uitgleed, en bij van eene aanmerkelijke hoogte, en altijd gedrukt door den zak koren met het hoofd op een trede van den trap neerkwam zoodat hij zeer ernstige hoofdwonden bekwam en hy in de eerste tijden niet buiten gevaar was. Het oude spreekwoord ,jong ijs host mensenvleijs"had zich Vrijdag 11. alhier nagenoeg bevestigd, daar een jong apothe- kersbediende haantje de voorste wilde zijn met schaatsenrijden. Hij had buiten den waard (d. i. het werken der machines) gerekend en verdween in een oogenblik in het midden van het breede en nog al diepe Kruiskanaal. Al zijn spartelen en werken had hem niet gebaat om den killen en natten vloed te ontgaan, zoo men niet met touwen en haken was ter hulp gesneld. Zijne dankbaarheid aan zijne redders was dan ook grenzeloos. In de Woensdag 6 dezer gehouden zitting van den Ge meenteraad van Amsterdam is ingekomen een voorstel van de lih. Kuiper c. s.om een raadskommissie te benoemen tot het instellen van een onderzoek naar den regtstoesland van de stille zijde van den Overtoomschen weg. Dienovereenkomstig zonder hoofdelijke stemming besloten zijnde, werden tot leden dier kommissie benoemd de hh. mrs. H. J. van LennepA. S. van Nierop, J. R. Corver Hooft! H. L. M. Luden en E. Boas. Beverwijk, 12 Dee. Dingsdag jl. zijn hier publiek geveild geworden 80 bunders wei-, bouw- en boscbland die bij opbod hebben opgebragt de aanzienlyke som van 136.372. Bij den afslag, op heden, is de opbrengst geweest/141,952.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1871 | | pagina 1