- 198 - Holl. Maatscliappij v. Landbouw. Politick Overzigt. 8 14 December 1871. Gemengde Berigten. REGTSZAKE1V. BoeklHCsdimtwiHg. In de gehouden vergadering van landbouwers te Tilburg is besloten zich te vereenigen en als afdeeling zich aan te sluiten bij de Maatschappij van Landbouw te Breda. Als afdeelings- bestuur zijn gekozen de navolgende heerenvoorzitter, J. F. Jansen, burgemeester te Tilburg; onder-voorzitter, H. van der Voort te Tilburg; penningmeester, J. Philipsen te Goirle; sekretaris, C. J. Vorsterman van Oijen te Moergestel; leden L. Smulders en Janssens Kanters, beide te Tilburg. Het ledental bedraagt reeds 36. - Het heeft Z. K. H. prins Frederik der Nederlanden bebaagd voor vier exemplar en te teekenen op Semper Virens, Weekblad voor den tuinbouw in Nederlandtevens orgaan van de Ko- ninklijke Nederlandsche Tuinbouwmaatschappij'ZwBaeMs, waar- van de redaktie is opgedragen aan den heer H. Witte en uit te geven door den boekhandelaar D. B. Centen te Amsterdam. Bij den kommissaris des konings in de provincie Groningen, is eene mededeeling ontvangen van den koninklijk-pruissischen landdrost te Aurich, dat de invoer in dat distrikt van rund- veeuit -het koningrijk der Nederlanden herkomstiggeheel is verboden, en verder, dat de overtreding van dat verbod volgens 328 van het duitsche strafwetboek, met eene ge- vangenis van een tot twee jaren wordt gestraft. Sneek, 6 Dae. Gedurende de maand November zijn op de volgende markten verhandeld7398 kwart, 3556 acbtste en 105 zestiende vaten boterter waarde van p. m. 551,000 94,886 kil. kaas, ter waarde van ruim 23,000; 8995 koeijen, 2605 kalveren, 6881 schapen, 310 varkens, 576 biggen en 123 paarden, als: te Leeuwarden2427 kwart, 1396 acbtste en 105 zestiende vaten boter, (gemiddelde prijs 59,25); 5741 k.gr. Kaas (g. p. 37.50); 5138 koeijen, 1851 kalveren, 5741 schapen, 144 varkens, 576 biggen en 117 paarden; SneeJc1682 kwart en 394 achtste v. boter (g. p. 59); 39.188-k.gr. kaas (g. p./ 36.75); 2410 koeijen, 340 kalveren, 1140 schapen, 116 varkens en 6 paarden; Bolsward: 1349 kwart en 213 achtste V. boter (g. p./ 61.50); 40,326 k.gr. kaas (g. p. 37.50); 924 koeijen, 414 kalve ren; Balk: 251 kwart en 362 acbtste v. boter (g. p./ 60.75); 942 k.gr. kaas (g. p. 35); 523 koeijen; Woudsend: 121 kwart en 24 achtste v. boter (g. p./61.75); 3851 k.gr. kaas P- 37.50)Joure: 422 kwart en 266 achtste v. boter (g- P' 60.50); 4477 k.gr. kaas (g. p. 35); Lemmer 333 kwart en 122 achtste v. boter (g. p./ 60.50); Wovega: 511 kwart en 499 achtste v. boter (g, p. f 60.75); Heerenveen: 302 kwart en 300 achtste v. boter (g. p./ 59.50). De middenprijs der boter is geweest 64, de laagste 56.50 de gemiddelde f 60.50 Groilillg'en12 December. Aangezien de gevallen van besmettelijke longziekte onder het rundvee, die zich in deze provincie hebben voorgedaan, zich vertoond hebben bij run- deren voor eenigen tijd uit de provincie Friesland in dit gewest ingevoerdzoo heeft de commissaris des konings in deze pro vincie, na den districts-veearts te Groningen gehoord te hebben den veehouders binnen deze provincie met den meesten ernst en in hun eigen belang aanbevolenom voor het geval, dat zij in den laatsten tijd vee, uit Friesland herkomstig, hebben aangekocht en gestald, dat vee van hun overig vee gedurende drie maanden afgezonderd te houden, ten einde ook daardoor mede te werken, om de verspreiding der ziekte zooveel mo- gelijk te voorkomen. De longziekte was uitgebroken op den stal van den land- bouwer H. Nanninga te Meeden. Een ingezonden artikel in de Veend. Ct. meldt, dat Nanninga voor ongeveer 5 weken op eene Friesche markt 6 hokkelingen kocht; dat twee dezer dieren ziek werden, waarop de hulp van den veearts Smit te Meeden werd ingeroependie echter verklaarde, dat de dieren ziek waren tengevolge van het voederen met knollen en dat er geen zweem van besmettelijke ziekte bestond. De eigenaar was echter niet volkomen gerust en riep daarop de hulp in van den rijks-veearts Bosscher, die dadelijk bij zijn eerste onderzoek constateerde, dat de beesten lijdende waren aan de gevreesde longziekte, die alzoo reeds bijna eene week op dien stal heeft geheerscht alvorens er maatregelen tot beteugeling konden worden genomenterwijl genoemde veearts Smit door het niet kennen der ziekte bijna eene week drager van smet- stof naar andere stallen is geweest. Men vraagt ten slotte of ?t dan nog geen tijd is, dat het veehoudend publiek tot het besluit kome: Wij willen geen veeartsenijkundige kwak- zalverij meer. Den Horn, 12 December. Evenals in vorige jaren zijn ook nu weder de Oostfriesche kooplieden druk in de weer om onzen landbouwers de koeijen af te koopenen zij beloven be- langrijke sommen. Zoo zijn hier reeds koeijen verkochtj om met Nieuwjaar te leveren, voor 200 tot 210 a 220 gnlden. Het staat er alzoo voor den landbouwer weer goed voor beter dan voor den arbeider, want vlas, waarmee menigeen in den winter een aardig stuivertje verdienen kanis er zeer weinig en de winter valt zoo geweldig in. Capelle (Langstraat), 7 Dec. Wegens den ingevallen stren- gen winter worden de vette varkens zooveel mogelijk opgeruimd, zoodat men hier tegenwoordig tot 60 c. per kil. puike'kwali- teit schoon aan de haak kan bekomen. Deventer, 14 Dec. Naar wij vernemen heeft de heer dr. J. D. Boeke, onlangs benoemd tot leeraar in de scheikunde aan de hoogere burgerschool alhier, voor die benoeming bedankt. Naar men verzekert, wordt er ernstig aan gedachtprovinciale of districts-akkerbouwscholen op te rigten en daarna een rijks- hoogere landbouwschool. Leeuwardeil, 12 Dec. Heden is alhier eene koe geslagt, 2/2 jaar oud, afkomstig van een landbouwer uit Lekkum welk beest op twee tentoonstellingen met den eersten prijs is bekroond geworden en een gewigt had van p. m. 1360 halve k. g. Terwijl in Oost- en in West-Vlaanderen zeer krachtige maat regelen van regeringswege werden genomen om de uit Frankrijk binnen gedrongen veepest te stuitenheeft zich die ziekte ook in de. provincie Luxemburg geopenbaard; aldaar zijn den 8 dezer, te Corbionnegen runderen op hoog bevel afgemaakt als lijdende aan de veepest of in aanraking met besraet vee geweest zijnde. Texel12 Dec. Men verwacht binnen kort het openen eener stoombootdienst tusschen Texel en Amsterdam langs het Noord-Hollandsche kanaal. De beurtschippers in die dienst houden zich met dit plan bezig. Deze onderneming is zeer gewenscht, vooral met het oog op de veemarkten te Alkmaar en te Purmerend. De tentoonstelling van vee, welke jaarlijks te Islington (een voorstad van Londen) gehouden wordt, is, niettegenstaande het heerschen van het mond- en klaauwzeer, tot veler ver- wondering ook nu doorgegaan, met het gevolg, dat niet alleen vele veehouders in het land hunne inzendingen hebben terug- gehouden, maal dat de genoemde ziekte op den dag der opening reeds verscbeidene beesten heeft aangetast. Afdeeling Haarlem en Omstreken. Agenda voor de Algemeene Yergaderingop Dings- dag 19 December 1871, des avonds ten 7 uur in „de Korenbeurs"te Haarlem. 1. Benoeming van een Penningmeester der Afdeeling. 2. Bespreking van het op de vorige vergadering aangehou- den punt betreffende de prijsuitlovingen voor kaas. 3. Uitreiking der prijzen binnen den kring der afdeeling behaald op de Algemeene Tentoonstelling te Hoorn in 1871. 4. Verkooping van de niet afgehaalde voorwerpen der Paar- denverloting in 1871. HH. Leden worden verzocht zooveel mogelijk mededeelingen of berigten, den land- en tuinbouw betreffende, mede te brengen. Gelijktijdig met de verzending van ons vorig nommer werd ons de boodschap van Thiers bekend. Dit uitvoerige staats- stukwaarin de president der fransche republiek een overzigt geeft van den toestand van Frankrijkbevat verscbeidene me dedeelingen die een ongunstigen indruk hebben gemaakt, zoo als bijv. dat de h.andelstraktaten zullen worden opgezegd dat in vredestijd een zeer sterk staand leger op de been ge houden za) worden, enz.andere mededeelingen, die misschien niet zoo stipt met de waarheid overeenkomenzooals bijv. dat 's lands geldmiddelen in goeden toestand verkeerenniette genstaande het tekort in de schatkist; en voorts de algemeene verklaring, dat de fransche regering het vaste voornemen heeft van het aan Duitschland gegeven woord niet af te wijken. Voornamelijk aan Duitschland heeft deze verklaring veel vol- doening verschaft. De hervatfing van de werkzaamheden der nationale vergadering is voor de politieke partijen de gereede aanleiding geweest om onderling weder in het strijdperk te tredenen de positie van Thiers, als hoofd van het bewind, bijna onhoudbaar te maken. Wordt Frankrijks politieke toestand niet beter, dan mag een omwenteling als eene binnen kort hoogstwaarschijnlijke gebeurlijkheid aangemerkt worden. Belgie heeft een nieuw kabinet gekregen, van dezelfde kleur als'het afgetredene, zoodat de liberale party voor het oogenblik althans bij de verandering van het ministerie niets gewonnen heeft. In Pruissen is de regering ernstig er op uit aan de inwo- ners zooveel mogelijk ontheffing van belastingen te verschaffen. In Italie da'arentegen zal men verpligt zijnde bestaande belas tingen te verhoogen en nieuwe in te voeren. Tusschen Luitsckland en Rusland zijn de betrekkingen innig: czar Alexander-zelf heeft dit plegtig en onbewimpeld ver- klaard bij het uitbrengen van een toast op keizer Willem, ter gelegenheid van een groot orde-feest te St. Petersburg. In den toestand van den prins van Wales, kroonprins van Fngeland, is, volgens heden (Donderdag) avond ontvan gen telegrammen eenige verbetering gekomen. Ter bevordering van het schoolgaan onder de kinderen te Groningen heeft de heer W. A. Scholten f 1006 beschikbaar gesteld aan de com- missie uit het Nut aldaar. Dit geld zal besteed worden om telken dage 100 kinderen in de volksgaarkeuken van voedzame spijs te doen voorzien, en in de hoop, dat de edele gever in dezen niet alleen zal blijven staan. Op St. Nikolaasdag is die spijziging reeds aangevaugen. Maandag-avond is op een arbeider, die eene woning op de Molen- werf, onder de gemeente Heemstede, bewoonde, een afschuwelijke moord gepleegd. Naar hctgeen men dienaangaande veraeemt. zou de eehtgenoote van den verslagene met een of twee bij haar inwonende dusgenaamde kost- gangers, na eenige tegenkanting, afspraak gemaakt hebben om haren man van het leven te berooven, en zou deze daad volvoerd zijn door middel van een geweerschot, hetwelk buiten het huis op den man werd gelost, terwijl deze in zijn woonvertrek zat. Men zegt, dat het geweer geladen was met een puntig stuk ijzer, en dat de vrouw uit een boek een stuk papier geseheurd heeft, hetwelk tot prop heeft gediend, Te Rotterdam is door twee ambtenaren een man aangehouden, die een fust jenever vervoerde, zonder door een biljet van vervoer gedekt te zijn. Naar het zeekantoor gebragt, werd de man zoo door schrik bevangen, dat hij plotseling dood bleef. Naar men beweert, was de man, die vier kinde ren nalaat, onbekend met hetgeen hij vervoerde en zou hem gezegd zijn, dat het fust petroleum inhield. Een arbeider, die in het gehueht Rotstergaast bezig was een stuk land te slechten, -stiet met zijn spade op iets hards, dat bij onderzoek een aarden kannetje of potje bleek te zijn, ten deele gevuld met oude munten. Hij heeft daarvoor, naar men veraeemt, eene som van f 229,80 ontvangen. Te Castricnm is een boerderij met inboedel een prooi der vlammen geworden. Vijf koeijen zijn er bij omgekomen. Den heer J. Polak, te Deventer, viel den 9 dezer het zeldzame voorregt ten deel, van in het genot van al zijne zintuigen en in het bijzijn van zijne kinderen, kleinkinderen en achterkleinkinderen, zijn lOOsten ver- jaardag te vieren. Te Bolsward moet een famense rooker aan tering zijn overleden. Toen zijn adem het ligchaam was ontgaan, brandde de tabak in de pijp nog. Door het prov. geregtshof in Utrecht wordt thans behandeld de<zaak van de wed. Jongenburger, wonende te Breukelen, beschuldigd van moord, den 4 September jl. op haren man gepleegd, door hem met een mes een doordringende buiksnede te hebben toegebragt, ten gevolge waarvan hy den 7 September is overleden. Na voorlezing der akte van beschuldlging werden de getuigen, 26 in getal, opgeroepen, met wier verhoor het hof zich bezig houdt. Een werkman te 's Hage gebruikte dezer dagen het middagmaal met vrouw en vijf kinderen. Bij uitzondering was er ditmaal vleesch op tafel. De man snijdt er een stuk af, steekt het in den mond, wil het inslikken, maar het is waarschijnlijk daartoe te groot; althans hij werd benaanwd, sprong op om een glas water te nemen, maar hij zonk op eenmaal ineen en was dood. Uit West-Zaan wordt van8 December het volgende gemeldu Twee vreeselijke ongevallen hebben hier een diepen indruk gemaakt. De 20jarige zoon van den mosterdlabrikant K. is in het raderwerk van den molen ge- raakt, doordien zijne kleederen in de kammen van een der drijfwielen ver- ward werden. Gruwelijk verminkt, was de ongelukkige weldra een lijk. Tijdens den sneeuwstorm ging een arbeider van den heer D. de zeilen van den hontzaagmolen inhalen. De molen stond stil, doch een der zeilen was losgeraakt en om de as geslagen. De 23jarige jongeling, (kostwinner zijne moeder) gmg naar boyen, toen plotseling een rnkwind de wieken een paar slagen deed draaijen, waardoor de jongeling naar beneden viel. Hij verkeert in bedenkelijke omstandigheden." In het Paleis voor Volksv'jtte Amsterdam, werd op Sint-Nikolaas- avond een echt kinderfeest gehouden, georganiseerd voor de jeugd der armenscholen, die daar ten getale van 3500 en van alle gezindten vertegen- woordigd was. Opgetogen en verblijd waren de kinderen, onder leiding hunner meesters, reeds ten zes ure in de groote zaal vereenigd, en na het zingen van liederen, zoowel gemeenschappelijk als elke school afzonderlijk, werd het jonge volkje onthaald op krentebroodjes, koek en chocolade. Het was aardig te zien hoe menigeen zich daar eens te goed deed en met hoeveel welgevallen de versnaperingeu ontvangen werden uit de hand van alien, die zich met de uitdeeling belast hadden. Na het onthaal en nadat St. Nikoluas, in pontifikaal en onder begeleiding van zijnen stoet, van het tooneel af, door de zaal den kinderen een bezoek had gebragt, waarbij ruimschoots koek werd uitgedeeld, nam het feest in de groote'zaal een einde, doch den kleinen wachtte nog een andere verrassing. Na zich weder van hunne overkleederen te hebben voorzien, trokken zij, de verschillende scholen bij beurten, naar de beide nevenzalen, waar hun speelgoed, klee- dingstukken en andere voorwerpen, zoowel tot nut als vermaak, werden uitgedeeld. Andermaal vrolijkheid op aller gelaat; aan elk werd iets uitge- reikt door de dames, die deze taak zoo welwillend hadden op zich geno men, en de meeste lof komt haar toe voor de regt gepaste en aangename wijze waarop zij elke kinderhand vulden. De muziek had zich van tijd tot tijd doen hooren, zoodat het aan afwisseling niet outbroken heeft, en voor- zeker zal de pret bij alien, voor wie zij bereid was, lang in geheugen blijven. De beste orde heerschte gedurende het geheele feest, dat timstreeks ten 10 ure ten einde was geloopen. Uit Lobith wordt van 7 Dezember gemeld //Alle gemoederen zijn ontsteld door een vreeselijke gebeurtenis in den afgeloopen nacht voorge- vallen. Twee heeren uit deze gemeente kwamen gisteren namiddag onge veer te 5 ure met den spoortrein te Elten aan en sloegen den gewonen weg in, die dwars over de weiden naar-deze plaats voert, hoogstens drie kwartier lang. Door de duisternis misleid, raakten zij verdwaald en doolden uren achtereen op de vlakte rond. Telkens vielen zij in diepe sloten, die door sneeuw bedekt en onzigtbaar waren geworden en in zoo groote me- nigte het terrein tusschen hier en Elten doorsnijden. Alleen door vereende inspanning redden zij zich daaruit. Toen zij nu onder ontzettende vermoei- jenis ruim 4 uren op die wijze hadden rondgezworveu, begonnen den jongste der twee de krachten te begeven. Hoewel door den ander onder- steund, kon hij zich alras niet verder voortslepen, eu moest blijven liggen op den besneeuwden grond. De andere (ofschoon beducht dat redding reeds te laat zou zijn) is toen naar Elten teruggekeerd, ten einde daar hulp te halen. Eerst te half twee uren bereikte hij die plaats. Toen, vergezeld door een tiental inwoners en een geneeskundige, is hij het ligchaam van zijn vriend gaan zoeken, doch men vond slechts een lijk. Heden in den vroegen ochtend kwam de stoet met het lijk in ons dorpje aan. Eerstdaags zullen alle konsumtien in de koffijhuizen te Parijs met 25 pet. verhoogd worden, als gevolg van dc verhoogde belasting op de koffij, de suiker, de likeuren, enz. Het publiek zal weldoen, indien bet alsdan het geven van fooitjes afschaft. Een groot gedeelte van dat drink- geld is voor de koffijhuishouders, die er de bedienden op huren. Een inboorling van Madras, tot den fatsoenlijken stand behoorende, vroeg aldaar aan een britschen officier of deze hem een middel aan de hand wist te doen om zijnen grijzen basad donker te verwen. De officier gaf hem een voorschrift van zwavelzuur, rozenolie, lampzwart, kruid, nagelolie en arabische gom, van ierler een drachme, goed gemengd; daarmede moest hij zich iuwrijven bij het ter ruste gaan, na vooraf een glas sterken arak te hebben gedronken. De arme brahmin volgde den raad en ontwaakte den volgenden ochtend met een geblakerd aangezigt en zonder baard, in plaats van met een zwarten baard. Hij is voornemens zijnen raadgever te dag- vaarden en schadevergoeding te vragen voor den baard, dien hij ten gevolge der engelsche aardigheid ven zijnen yzz/m'-vriend verloren had. De ingenieur Hanlein, uit Mainz, schijnt het vraagstuk van de Inclit- vaart zoo niet opgelost, dan toch vlalc op de grenzen der oplossing gebragt te hebben. In tegenwoordigheld van burgerlijke en militaire autoriteiten en deskundigen, zijn met een model proeven genomen, die aanvankelijk tot zeer bevredigende resultaten geleid hebben. Eene Lenoirsche gasmachine, die uit den ballon zelf gevoed wordt, breugt een schroef in beweging, ter wijl een roer is aangebragt tot .besturing. Men is nu bezig naar hetzelfde systeem een grooter luchtschip te bouwen, dat het kleine nog in zoover overtreffen zal, dat men in plaats van steenkolengas waterstofgas zal ge- bruiken, dat, gelijk men weet, vijfmaal ligter is, waardoor de draagkracht van den ballon nagenoeg verdubbeld zal worden en de machine zwaarder en dus krachtiger kan zijn. Daar de Hanleinsche machine 36 voet in de seconde loopt, berekent men, dat zij zelfs zeer sterken wind weerstand zal kunnen bieden. Ook is er geenerlei gevaar voor brand aan verbonden. Men is ook in Munchen en Berlijn voornemens proeven te nemen. Willem Bomijn, weduwnaar, oud 28 jaar, huwde in 1852 te Loosduinen eene 48 jarige jonge doehter en vestigde zich met haar te 's Gravenhaee na eenige jaren verliet hij haar, doch keerde kort daarna terug, hetgeen verscheidene malen door hem werd herhaald, tot zij hem vdor ongeveer 4 jaren den toegang tot de echtelijke wo ning ontzegde, op grond dat zijne terugkomst telkens alleen ten doel had haar geld »af te troggelen". Met Paschen van ditjaar iser tusschen deze echtelieden, op voorspraak van den pastoor, en na belofte van beterschap door den man, eene verzoening tot stand ge komen, welke duurde tot 15 Mei, toen hij wederom verdween; bij welke gelegenheid de vrouw geld en eenige kostbaarheden vermiste. Een onderzoek, dientengevolge ingesteld, bragt haar tot de ont- dekking, dat haar man in 1869 t.e Amsterdam gehuwd was met eene 32jarigc weduwe, die hij, onder verzekering dat hij ongehuwd was, had overgehaald lief en leed met hem te rteelen, doch die, na kennis bekomen te hebben van zijn niet ontbonden huwelijk, in April 1871, dus nagenoeg ten tijde der verzoening met zijne haag- sche vrouw, hem mede hare woning had ontzegd. Ter zake van bigamie stond W. Romijn verleden week voor het hof in Noord-Holland te regt. Hij gaf voor bij het aangaan van het 2e huwelijk in de meening verkeerd te hebben, dat zijne eerste vrouw overleden was, daar hij in lang niets van haar had gehoord noch gezienwelke bewering werd weersproken door getuigen, die verklaarden dat hij in Mei 1869 (eene maand voor zijn 2e huwelijk) zijne vrouw te 'sGavenhage nog had bezocht. Het openbaar mi nisterie rekwireerde veroordeeling tot 5 jaren gevangenistraf. Het hof heeft hem echter veroordeeld tot een gevangenisstraf van 2 jaren met de-kosten. Bekend, en hetgeen meer zegt, gunstig bekend, is de „Geschiedenis van het Haarlemmermeer"in schetsen en tafree- lendoor P. Boekelden verdienstelijken hoofdonderwijzer te Abbenes. In zijn onderwerp volkomen te huis, heeft hij tbaus onder den titelHet Haarlemmermeer, wat het was en wat het is, een uitmuntend leesboekje voor kinderen geschreven. Iedere knaap, ieder meisje in Haarlemmermeer moet dat lezen en de ouders mogen er ook wel eeri3 een oog in slaan, want de kennis van den merkwaardigen grond, dien zij bewonen, mag oud noch jong vreemd zijn, en welligt, dat zelfs meer ouderen van dagen dan men denkt, alles behalve goed weten

Weekblad van Haarlemmermeer | 1871 | | pagina 2