1871 Vrijdag, 22 December. UK 51 VAN A AN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BEL AN GEN GEWIJD. Twaalfde Jaargang. Tvveede Earner der Staten-Gcneraal. Haurlein mer meer. Gemeenteraad van Haarlemmermeer. Prijs van het Abonnement: in het Jaarf 6.- Prijs der Adver ten tien van 16 regels 75 Cent, elke regel meer 12/2 Cent. Wets-Ontwerp tot afkoopbaarstelling; der Ticnden. Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven van 13 tot 19 December 1871. Zitting van Donderdag 2 November 1871. WSSP HAARLEMMERMEER Prijs van een enkel Nommer 15 Cent. ALLE TOEZENDINGEN, RBDAKTIE EN XJITGAVE BETREFFENDE te adresseren aan VAN BONGA C°., te Amsterdam. tJiterlijlc Woennilng. Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. Zitting van Dingsdag 19 December 1871. In deze zitting heeft de Kamer de behandeling van het^wets- ontwerp tot af koopbaarstelling der tienden kervat. Aan#de alge- meene beraadslagingen namen deel de heeren Rutgers van Rozen- burg, van Loon, C. van Nispen tot Sevenaer, Bredius, Mackay en van Wassenaer van Catwijek. Het bleek uit de gehouden redevoe- ringen dat door alien in den wenseh werd gedeeld naar eene opheffing van de tienden, die als een drukkende last op den landbouw moeten Worden beschouwdomtrent de roiddelen om tot dat doel te geraken, waren de gevoelens echter uiteenloopend dock over het aigemeen was men geneigd het ontwerp, behoudens de veranderingen welke men daarin noodig zou rekenen, aan te nemen, al kwamen daarin leemten voor of leverden sommige bepa- lingen bezwaren op, omdat naar aller gevoelen met de aanneming van het wetsontwerp eene eerste schrede op den weg om tot afsckaffing te geraken, zou gedaan worden. De Minister van Justitie beantwoordde de onderscheiden sprekers, waarna de algemeene beraadslagingen gesloten werden verklaard. Art. 1, luidende: .Alle voor de invoering van het Biirgerlijk Wetboek gevestigde sehuldpligtigheid van tienden of van eenige andere evenredige hoeveelheid van vruokten, hetzij in deze, hetzij in geld te voldoen, is, al ware het tegendeel bedongen, op de vorde- ring van den pligtige afkoopbaar," werd zonder beraadslaging met 62 tegen 2 stemmen aangenomen. De eerste alinea van artikel 2 luidde aldus *De sehuldpligtigheid, welke zich als een geheel over zekere oppervlakte uitstrekt, of die, hoezeer op onderscheidene gronden gevestigd, een geheel uitmaaktis op vordering van een of meer der pligtigen, tenzij de heifer met afkoop van een deel genoegen neme, slechts afkoopbaar voor het geheel of voor zoodanig deel of perceel, als gewoonlijk jaarlijks afzonderlijk in het openbaar ver- huurd wordt.De heer Bredius stelde voor om de kursief gedrukte woorden aldus te lezen //als ip de laatste tien jaren afzonderlijk in het openbaar verpacht is geworden." De Minister van Justitie vereenigde zich met de verandering van het woord verhuurd in verpachthet amendement van den heer Bredius werd met 11 tegen 19 stemmen verworpen. De artikelen 2 en 3 werden zonder hoof- delijke stemming goedgekeurd. Daarna kwam in behandelirg artikel 4, betreffende bet geding van afkoop en aldus luidende: »Van de vordering tot afkoop wordt in eersten en hoogsten aanleg kennis genomen door de arrondissements-regtbank, onder wier gebiea de met de sehuldpligtigheid belaste grond of het voornaamste deel daarvan, voor het kadastraal inkomen berekend is gelegen. «De vordering wordt als summiere zaak behandeld. »Op straffe van nieiigheid bevat de dagvaarding de som, die als afkoopsprijs wordt aangeboden." De heer HeemsJcerk Az. stelde voor het begin van dit artikel aldus te lezen //De vordering tot afkoop tegen een bij vonnis te bepalen prijs wordt aangebragt bij de arrondissements-regtbank" enz. En aan het einde te voegen den volgenden slotzin »In geval van tocwijzing van den eiseh wordt, wanneer de bij het vonnis bepaalde prijs meer bedraagt dan het gedane aanbod de eischer, m de overige gevallen de verweerder, in de kosten veroor- deeld. De heeren Heemslcerk Az.. GodefroidelangeBrediusvan Loon, Kappeyne van de Coppello, C. van Nispen lot Sevenaer en van der Does de Willebois voerden over dit artikel het woord. De Minister van Justitie nam het laatste gedeelte van het amendement over doch stelde, naar aanleiding van een amendement van den heer de Lange, strekkende om die laatste toevoeging weder weg te nemen, voor, de verdere behandeling over het artikel aan te houden, ten einde de gelegenheid tot het opstellen eener nieuwe redaktie te geven. De heer de Lange stelde ook voor om de door den heer HeemsJcerk Az. voorgestelde woorden: //tegen een bij vonnis te be palen prijs" in den aanvang van het artikel weg te laten. Hierop werd besioten de beraadslaging over dat artikel op mor- gen te hervatten. Zitting van Woensdag 20 December. In de heden gehouden zitting zijn al de amendementen op art. 4 der tiendwet verworpen en h<jt artikel zelf, nopens het geding tot atkoop, aangenomen met 46 tegen 12 stemmen. Ten slotte is de gelieele wet tot afkoopbaarstelling der tienden aangenomen met b2 stemmen tegen 1, die van den heer Rutgers. De Commissie voor de Christelijke VolMibliothelcen enz. heeft besioten die bibliotheken vocrtaan gratis voor het pu- bliek open te stellen. Die aan het Hoofddorp is geopend, elken Zondage6n uur voor kerktijd. GEBORENDaaigedochter van T. de Jong en N. van Deeuwen. Jan, zoon van C. van Smeerdijk en A. Braakman. Klaas, zoon van D. Knibbe en M. Paarlberg. Johannes, zoon van J. van der Hulst en J. C, de Komng. Hendrik, zoon van Hk. Verhoef en G. Kleiju. Wil- helmus Petrus zoon van F. A. van der Maden en 1. Wewel. Fredrik, zoon van A. Voordendag en T, Best. Catharina dochter van C. van Heimngen en M. IJ. Alders. Maria, dochter van C. de Groot en A. G. M. de Raad. Christina, dochter van K. Kieft en S. E. Jagtman. OVERLEDENCornellsoud 9 maandenzoon van J. Stekelenburg en A. van Blokland. Hendrikoud 18 jarenzoon van Mi. Boersen en A. M. C. Crone. Elisabethoud 31 jaar, dochter van P. Huis en N. Kool. Mariaoud bijna 22 jarendochter van J. van Dam en C. Wij- nands. Agathaoud 3 maandendochter van G. Verbruggen en C. C. Hooggreef. Lambertus van Wettenoud 45 jaren, gehuwd met Corne lia Mostaart. Hendrik Jan Beltmanoud 67 jarengehuwd met Ger- ritje Heijink. LEVENI.OOS GEBOREN1 Kind van C. Smoorenburg en M. E. van der Peet. 1 Kind van M. Dalm en A. Molenaar. ONDERTROUWD: geene. GEHUWD J. Slinger met T. Boon. Woensdag den 20 dezer is andermaal in een lokaal op de Badhoeve eene volksvoordragt gehouden, die druk bezocht was en waarbij de heer mr. J. P. Amersfoordt voorgingwelke zich een man toonde, die op juiste en aangenaam onderhoudende wijze een aardrijkskundig overzigt van Haarlemmermeer, het Y en de Zuiderzee, met betrekking tot droogmakerij landbouw en de verdediging der stelling van Amsterdam, weet te ge ven. ZEd. liet die leering volgen door de voorstelling eener kolossale tooverlantaarnmet onderwetsche afbeeldingen van landsehappenschepen en personendie bij dat gedeelte der aanwezigen, welke daarin vermaak konden vindende lach- spieren in beweging bragt. Voorzitter: de Heer J. W. Lantzendorffer. Vervolgzie ons vor'g nommer.) 7°. Aan de orde is de behandeling der Begrooting van inkomsten en uitgaven voor 1872. De voorzitter noodigt de finaneiele commissie uit haar rapport te willen uitbrengen. De heer de Breuk, voorzitter der commissie, zegt, dat de commissie geen geschreven rapport heeft opgemaakt, maar zich voorstelt bij elke post der Begrooting de opmerkingen der finaneiele commissie mede te deelen. De heer Knaap wil de Begrooting post voor post behandelen, en bij elke post de aanmerkingen der finaneiele commissie hooren. De heer Schone wil eerst geheel lezen het rapport der finaneiele commissie. De heer de Breuk zegt dat de commissie meende, zooals boveu is gezegd, de Begrooting punt voor punt te behandelen, en dan daarbij de bedenkin- gen der commissie telkens mede te deelen en dat de commissie om die reden geen schriftelijk rapport heeft opgemaakt. Wordt goedgevonden de Begrooting te behandelen op de wijze, door de eommissie voorgesteld, en wordt aangevangen met de Uitgaven. Volgn0. 22. Jaarwedde Bnrgemeester. De voorzitter doet voorlezen een ten vorigen jare door hem ingediend adres, waarbij hij verzocht dat zijne jaarwedde mogt worden verhoogd met 300 en daarentegen vervallen de 300 voor reiskosten uitgetrokken, alsmede het daaromtrent op 29 De cember 18/0 genomen besiuit, waarbij dat adres toen is aangenomen voor notificatie, ten einde daarop in een volgend jaar terug te komen. De heer Kuiper zegt er niet voor te zijn om de jaarwedde van den burgemeester te verhoogen, maar wil die laten zooals zij is, ook omdat de zaak eigenlijk hetzelfde is, wanneer er reiskosten worden toegestaan. De heer Knaap is er tegen om eene vaste som voor reiskosten te bepalen. Ook andere leden geven te kennen dat zij geene verandering wenschen in jaarwedde van den Burgemeester, waarna de postop voorstel van den voorzitterwordt goedgekeurd. Volgn°. 23 wordt goedgekeurd. Volgu°. 24. Jaarwedde Secretaris. De voorzitter doet voorlezen een adres, ten vorigen jare door den secretaris ingediend, waarbij hij verhooging vraagt zijner jaarwedde, alsmede het daaromtrent den 29 December 1870 genomeu besiuit, waarbij toen eenige leden hebben te kennen gegeveu in het volgende jaar niet tegen verhooging te zijn. De finaneiele commissie zegt niet voor verhooging te zijn, uithoofde van den ongunstigen financielen toestand der gemeente. De heer van Riessen acht het tractement te laag en meent dat de finan eiele toestand niet op de ambteuaren mag drukkenbovendien is het vorige jaar bijna reeds verhooging toegezegd. De heel Schone acht ook het tractement niet te hoog, maar de secreta ris heeft ook nog bijzaken en er is ook verhooging voorgesteld voor den secretaris-boekhouder van het armbestuur. De heeren Kuiper en Bultman verklaren zich tegen verhooging- de laatste meent dat het tractement voldoende is. De heer van Riessen wijst er op, dat de werkzaamheden steeds vermcer- deren en dat daarom ook tractements-verhooging billijk is, en stelt voor om het tractement van den secretaris met 150 te verhoogen. De voorzitter wijst ook nog op de meerdere duurte der levensmiddelen, waaromtrent de heer Kuiper meent dat rhen daarnaar niet kan rekenen. De heer Bultman meentdat, als de werkzaamheden vermeerderen het beter is onj nog een klerk te benoemen. De burgemeester zegt, dat, indicn de secretaris niet meer werkte dan de bepaalde uren, zeker nog meer klerken zouden noodig zijn, en vraagt, of het met bet.er is dat het tractement van den secretaris verhoogd worde dan meer klerken te benoemen. De heer Klapwijk stelt voor om het traktement met/ 100 te verhoogen. Dc heer van Riessen, zich met het voorstel van den heer Klapwijk ver- eemgende, trekt zijn voorstel in. Het voorstel van den heer Klapwijk wordt in stemming gebragt en met zeven tegen zes stemmen verworpen. Voor stemden de heeren: Knaap, 't Hooft, Buis, Klapwijk, van Riessen en Schone. Tegen de heeren: Dorbcck, van Vuuren, Bultman, Timmermans, Tensen. de Breuk en Kuiper. De post wordt alzoo onveranderd goedgekeurd. Volgn°. 25 en 26 worden goedgekeurd. Volgn0. 27. Jaarwedden van de ambtenarcn ter secretarie. De heer de Breuk zegt, dat de voorgestelde verhooging van 100 de aandacht heeft getrokken van de finaneiele commissiede commissie wenscht vermeerdering van uitgaven te vermijden. De voorzitter herinnert, dat de heer Bultman zooeven nog gezegd heeft dat de ambtenaren van hun tractement moesten kunuen leven, en de voor zitter .mee^t Aat^Je jaarwedden, waarvan sprake is, niet te hoog zijn. De EeeF"3e Breuk overigens geen bedenkingen tegen de post hebbende wordt die goedgekeurd. Volgn0. 28 wordt goedgekeurd. Volgn®. 29. De heer Kuiper vraagt of er op de secretarie geen tijd is om ook de Begrooting te schrijven. De voorzitter zegt, dat ook de mcmorie van toelichting en het kohier van den hoofdelijken omslag voor de leden moeten geschreven worden dat alles is buitenwerk en kan in de gewone uren niet afgedaan worden en werden die stukken gedrnkt, dan zou het nog meer kosten. De heer Bultman wil, dat Burgemeester en Wethouders dan zullen toezien dat de klerken al hun tijd voor de gemeente besteden. De post wordt daarop goedgekeurd. \olgn°, 30. Reiskosten. De finaneiele commissie wil deze post ver- mmderen met 50, met het oog op volgn0. 31. De voorzitter zegt, dat van deze post 300 bestemd zijn voor reiskosten van den Burgemeester en dat uit de overige f 50 betaald worden de reis kosten van andere ambtenaren. De heer Bultman meent dat dan de leden der schoolcommissie der fi naneiele commissie, enz. ook wel reiskosten zouden kunnen vragen en waar zal dan het eind zijn. De voorzitter licht de post nog nader toe. Het voorstel tot vermindering met 50 wordt vervolgens aangenomen met tien tegen drie stemmen. Vdor stemden de heerenDorbeck, Bultman, Timmermans, Knaap Buis Klapwijk, van Riessen, Schone, de Breuk en Kuiper. Tegen de heerenvan Vuuren, Tensen en 't Hooft. Volgn0. 31. Kosten bij vergaderingen en conferentien. De heer Schone stelt voor om deze post te verminderen met 50zoo noodig kan er dan af- en overschrijvmg op plaats hebben. De heer Dorbeck wil de heeren, die conferentien hebben, zelve laten betalen. Het voorstel tot vermindering wordt aangenomen met tien tegen drie stemmen. ,lZ66iL 8^mde" de teeren: D«"-beck, Bultman, Timmermans, Knaap t Hooft, Klapwijk, van Riessen, Schone, de Breuk en Kuiper Tegen de heerenvan Vnuren, Tensen en Buis. Volgn0. 32. Vuur en licht in het raadhuis. De heer Kuiper zegt dat deze post hem hoog voorkomt; ook de heeren Schone en Bultman vinden de post hoogde heer Schone vraagt of er wel eontrole is op de leverancie der steenkolen, en de heer Bultman meent, dat, als er op de scholen gruis kan worden gestookt, zulks ook wel in het raadhuis kan plaats hebben. De voorzitter licht de post toe en zegt dat er dit jaar geene verandering in de aanbestedmg der steenkolen kan gemaakt worden. Na nog eenige discussien wordt de post goedgekeurd. Volgn0. 33, 34 en 35 worden goedgekeurd. Volgn0. 36. Onderhoud van het Raadhuis. De heer Kuiper vindt deze post zeer hoogen de finaneiele eommissie stelt voor om die te ver minderen met f 200tevens wordt nog in bedenking gegeven of het niet goed zou zijn om de jaariijksche schoonmaak aan te besteden. Het voorstel tot vermindering wordt aangenomen met algemeene stemmen. Volgn0. 37. Onderhoud der meubelen in het Raadhuis. De finaneiele commissie wil deze post geheel laten vervallen. De heer Schone meent dat er toch altijd wat benoodigd is. De heer van Riessen stelt voor de post te verminderen met 100. Dit voorstel wordt aangenomen met twaaif stemmen tegen e'e'n, zijnde de stem van den heer 't Hooft. Volgn®. 38, 39 en 40 worden goedgekeurd. Volgn0. 41. Kosten van verkiezingen. De heer Schone wil deze post °P f 1 ramen, omdat er welligt in 1872 geene verkiezingen zullen zijn. De voorzitter herinnert dat er waarschijnlijk verkiezing voor twee raads- leden zal zijn. De heer van Riessen stelt voor de post te verminderen met f 50welk voorstel wordt aangenomen met algemeene stemmen. Volgn0. 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49 en 50 worden goedgekeurd. Volgn0. 51. Jaarwedde waagmeesler. De finaneiele commissie wil deze post laten vervallen, omdat deze zaak hier toch moeijelijk is te regelen De commissie wil de betrekking van waagmeester afeekaffen en de post met f 10 verminderen. Dit voorstel wordt verworpen met tien tegen drie stemmen. Tegen stemden de heerenvan Vunren, Bultman, Timmermans, Knaap Tensen, 't Hooft, Buis, Klapwijk, van Riessen en Schone. Voor de heeren: Dorbeck, de Breuk en Kuiper. De heer Bultman geeft in bedenking om nu weegmaterialen aan te schaffen, den waagmeester een instructie te geven, waariii bepaald wordt dat hij present moet wezen op marktdagen en beschikbaar om te wegen als mede een tarief der weegloonen. De voorzitter zegt dat zulks in een volgende vergadering zal voorgedra- gen worden. Volgn®. 52, 53, 54 en 55 wordeu goedgekeurd. Volgn®. 56. Onderhoud der wegen. De heer Bultman geeft in over- weging om alle de nog niet in orde gemaakte wegen in eens hard te maken en voor de daartoe benoodigde gelden eene leening aan te gaan. De heer Schone^ merkt aandat bij den afstand der gronden aan de ge meente, de verpligting is gemaakt om de wegen hard te maken; terwijl daarop door den Raad als regel is aangenomen dat het hardmaken zou ge- leden uit opbrengst der verpachtingen van de gronden, en alzoo jaarlijks een gedeelte. De heer van Riessen ondersteunt het gevoelen van den heer Bultman. De heer Klapwijk is er tegen, omdat dan welligt wegen zullen hard ge maakt worden waaraan in jaren geene huizen zullen worden gebouwd, en waarom zou men daarvoor nu reeds geld leenen? Spreker is niet voor nieuwe geidleeningen. De heer Bultman betoogt dat het ook met het oog op den gezondheids- toestand wenschelijk zou zijn, en zou alles in e'e'n keer goed in orde wiilen maken dan, meent spreker, zal er ook meer gebouwd worden, en stelt voor om te besluiteu, dat deze post zal verminderd worden met f 800, met bepaling, dat zal gemaakt worden een plan tot het hardmaken van alle de wegen, alsmede tot het beplanten er van en daartoe eene geldlee- nmg aan te gaan. -

Weekblad van Haarlemmermeer | 1871 | | pagina 1