- 206 - Gemeenteraad van Haarlemmermeer. Zitting van Donderdag 2 November 1871. Landbou w. den 9 Dec. jl. namens den burgemeester van Amsterdam aan dijkgraaf en hoogheemraden van Eijnland en aan den burge meester van Haarlem te hunner in tier tijd gekozen domieilie bij den heer mr. J. H. van Eysprokureur te Amsterdam, gedaan van een staat van kosten aan de zijde van Amsterdam, voor het in eerste instantie gevoerde regtsgeding in zake de Overtoomsche schutsluis, bedragende die staat, volgens dekla- ratie van den advokaat mr. A. Brugmans 803 10, en vol gens deklaratie van den prokureur J. G. Kuhn 215.29%, te zamen 1018.39%. B. en W. stelden voorop de gronden daarin vervat en onder opmerking dat later nog zullen moeten vereffend tvorden de kosten in hooger beroep gevallen (zijnde die in kassatie reeds vereffend getvorden), de helft in de kosten in eersten aanleg, ad f 509.20, te voldoen uit den post der begrooting kosten op het vallen van procedures," en daarvoor dezen post met genoemd bedrag te verhoogen uit dien van onvoorziene uitgaven. Daartoe is besloten. Voorziiter: de Heer J. TP. Lantzendorffer. Vervolg en Slot, zie ons vorig nommer.) Alsnu gaat men over tot de behandeling der Ontvangsten. Volga0. 1 wordt goedgekeurd. Volgn°. 2. Hnur of pacht van landerijen. De heer Schone wil deze post verhoogen met f 200, aangezien de verpachting der gronden meer heeft opgebragt. De heer Knaap stelt voor de post te verhoogen met f 100. Het voorstel van den heer Knaap wordt aangenomen zonder hoofdelijke etemming. Volgn0. 3, 4, 5 en 6 worden goedgekeurd. Voln°. 7. 50 opcenten op de hoofdsom der helasting op het personeel. De heer Bultman stelt voor het getal opcenten te brengen op 60. De voorzitter merkt aan dat de opbrengst der opcenten niet hooger mag zijn dan het bedrag van den hoofdelijken omslag. De heer van Eiessen zou den omslag willen verhoogen met het tekort- komende, zijnde ongeveer f 1400. De heer 't Hooft wenscht den omslag gebragt te zien op f 11,000 of f 12,000 en de opcenten op het personeel alsdan slechts zooveel te ver hoogen als dan nog noodig is. De voorzitter brengt in stemming het voorstel van Burgemeester en Wethouders, gedaan bij de Begrooting, om de opcenten te bepalen op 50. Welk voorstel wordt aangenomen met twanlf stemmen tegen een, zijnde de stem van den heer 't Hooft. Volgn°. 8 wordt goedgekeurd. Volgn°. 9. Hoofdelijke Omslag. De heer Bultman stelt voor om den Hoofdelijken Omslag te bepalen op f 9600. Daartoe wordt zonder hoofdelijke stemming besloten. Volga0. 10 tot en met 20 worden goedgekeurd. Volgn0. 21. Geldleening. De voorzitter stelt voor deze post alsnu te verminderen met f 8000 en te brengen op f 16,000. Waartoe zonder hoofdelijke stemming wordt besloten. De post van Onvoorziene Uitgaven wordt alsnu gebragt op 1970.031. De Begrooting bedraagt, na de gemaakte wijziging, in ontvang en in uitgaaf f 64,780.131. De voorzitter stelt voor de Begrooting op gemeld bedrag vast te stellen. Waartoe zonder hoofdelijke stemming wordt besloten. 8°. Aan de goedkeuring der Vergadering wordt onderworpen het navol- gende concept-besluit De Raad der gemeente Haarlemmermeer; Gezien de Wet van 7 Julij 1865 (Staatsblad n°. 79) Overwegende dat het tot dekking der gemeentelijke uitgaven over 1872 noodig is te beschikken over een gedeelte der Rijksbelasting op het personeel Besluit Er zal worden beschikt over vier-vijfde gedeelten van de opbrengst der Rijksbelasting op het personeel over 1872/73, in deze gemeente geheven zullende worden. Gedaan te Haarlemmermeer, enz. Dit besluit wordt goedgekeurd zonder hoofdelijke stemming. 9°.. Tengevolge het bij de behandeling der Begrooting genomen besluit tot heffing van 50 opcenten op het personeel, worden aan de goedkeuring der Vergadering onderworpen het navolgende concept-besluit, alsmede de verordening op de invordering, luidende: De Gemeenteraad van Haarlemmermeer Heeft besloten: Akt. 1. Er zullen, te rekenen van den eersten Mei 1872, op de hoofd som der personele belasting geheven worden vijftig (zegge 50) opcenten. Akt. 2. Het Raadsbesluit dd. 22 September 1870, goedgekeurd bij koninklijk besluit van den 31 October 1870, n°. 23, is bij in werking treden van dit besluit vervallen. Gedaan te Haarlemmermeer, enz. En Verordening op de invordering dek opcenten op de personele BELASTING IN DE GEMEENTE HAARLEMMERMEER. Art. 1. De invordering der gemeente-opcenten, te heffeu op de hoofd som der Rijks personele belasting in de gemeente Haarlemmermeer, zal geschieden volgens de artikelen 258 tot 263 der wet van 29 Junij 1851 Staatsblad n°. 85). Art. 2. Deze verordening treedt in werking den 1 Mei 1872. Met dien tijd is de verordening, vastgesteld den 22 September 1870, afgeschaft. Vastgesteld in de Openbare Vergadering van den Gemeenteraad van Haarlemmermeer, enz. Zonder discussie of hoofdelijke stemming worden beide voordragten goedgekeurd. 10°. Aangezien het, ten gevolge van de verhooging van het bedrag van den Hoofdelijken Omslag, uoodzakelijk is om het besluit tot heffing te wijzigen, wordt aan de goedkeuring der vergadering onderworpen de vol- gende voordragt: De Raad der gemeente Haarlemmermeer Heeft besloten: Art. 1 van het Raadsbesluit dato 8 October 1869, goedgekeurd bij koninklijk besluit van den 16 November 1869, n°. 3, wordt ingetroklcen en vervangen door het volgende Art. 1. Er zal, te beginnen met het jaar 1872, ten behoeve der ge meente Haarlemmermeer geheven worden een Hoofdelijke Omslag ten bedrage van negen duizend zes honderd gulden (zegge f 9600). Art. 2. De overige bepalingen van het aangebaalds raadsbesluit,'alsmede de verordening bp de invordering van den Hoofdelijken Omslag, vastgesteld den 8 October 1869, blijven van kracht. Gedaan, enz. Welk besluit zonder hoofdelijke stemming wordt vastgesteld. 11°. Nader gelezen het verzoek van W. van der Spek, hulponderwijzer aan de school n°. 6, Om toelage, wordt, op voorstel van den voorzitter, besloten, bedoeld verzoek te stellen in handen van Burgemeester en Wet houders, om advies. 12°. Naar aanleiding der besluiten, genomen bij de behandeling der Begrooting, omtrent de scholen n°. 9 en 10, wordt aan de goedkeuring der Vergadering onderworpen het navolgende concept-besluit: De Gemeenteraad van Haarlemmermeer; Gezien punt 3 van het Raadsbesluit dd. 28 September 1869, waarbij is bepaald dat op de beide scholen n°. 9 en 10 kan worden toegepast art. 20 der Wet van 13 Augustus 1857 Staatsblad n°. 103); Gezien de Raadsbesluiten van den 27 October 1870, goedgekeurd door Heeren Gedeputeerde Staten bij besluit dd. 9 November 1870, n°. 9, en van deu 27 April 1871, goedgekeurd door Gedeputeerde Staten bij besluit dd. 17 Mei 1871, n°. 6, bij welke besluiten zijn vastgesteld de jaanvedden van de hoofdonderwijzers aan de scholen n°. 9 en 10 Overwegende dat, met het oog op het aantal kinderen welke gemelde scholen bezoeken, het bepaalde bij punt 3 van het Raadsbesluit dd. 28 Sep tember 1869 kan worden ingetrokken, en het tevens billijk is dat de be- looning van de hoofdonderwijzers dier scholen worde verhoogd; Heeft besloten Met intrekking van het raadsbesluit dd. 28 September 1869, voor zoo veel betreft punt 3, en van het raadsbesluit dd. 27 October 1870, en met wijziging van het raadsbesluit dd. 27 April 1871, de jaarwedde der hoofd onderwijzers aan de scholen n°. 9 en 10 te bepalen als volgt: a. eene vaste jaarwedde van 700 b. eene toelage van 20 percent der door hen te ontvangen sehoolgelden, na aftrek der kosten van schoolbehoeften c. Vergoeding van de door hen te betalen rijkspersonele belasting, voor zoo veel betreft de drie eerste grondslagen. Dit besluit treedt in werking den 1 Julij 1872, of zoo veel later als aan bedoelde ouderwijzers eene vrije woning zal kunnen worden verstrekt. En zal dit besluit aan de goedkeuring van Heeren Gedeputeerde Staten worden onderworpen. Dit besluit wordt zonder diskussie of hoofdelijke stemming vastgesteld. 13°. Wordt ter goedkeuring aangeboden het navolgende Concept-besluit. De Gemeenteraad van Haarlemmermeer; Overwegende dat het getal leerlingen op de scholen n°. 9 en 10 meer bedraagt dan 70 Gezien art. 18 der wet van 13 Augustus 1857 (Staatsblad n°. 103); Heeft besloten 1°. De bijstand te verleenen aan de hoofdonderwijzers aan de scholen n°. 9 en 10 wordt voor elk bepaald op een kweekeling; 2°. De toelage wordt voor elken kweekeling bepaald op een honderd gulden 's jaars 3°. Dit besluit wordt onderworpen aan de goedkeuring van Heeren Gedeputeerde Staten Ook dit besluit wordt zonder diskussie of hoofdelijke stemming goedgekeurd. 14°. Komt in behandeling de begrooting van inkomsten en uitgaven van het burgerlijk Armbestuur voor 1872, en wordt aangevangen met de Uit gaven volgn°. 5, wegens onderstand aan armen. Wordt ingevolge het besluit genomen bij de behandeling der gemeente- begrooting verminderd met 4000, en dus gebragt op 6500. Volgn°. 6, 7 en 8 worden goedgekeurd. Volgn°. 9, presentiegeld der leden van het armbestuur, 300. De Voorzitter stelt voor (leze post voor memorie uit te trekken, in af- wachting van de wijze waarop het armbestuur zal geregeld worden. Zonder hoofdelijke stemming wordt daartoe besloten. Volgn0. 10, belooning van den sekretaris-boekhouder. De heer de Breuk stelt namens de financiele kommissie voor om deze post te bepalen op f 100, en dus met 100 te verminderen. De Voorzitter acht de voorgestelde belooning van 200 niet te hoog, omdat de boekhouder de verantwoordelijkheid heeft voor duizende guldens 's jaarlijks, en er zeker niemand te vinden zal zijn die dergelijke financiele administratie zal willen waarnemeu voor f 50 zoo als tot heden de be looning is geweest. De heer Timmermans stelt voor om de belooning te bepalen op f 150 's jaars. Het voorstel van den heer de Breuk namens de financiele kommissie gedaan om het traktement te bepalen op f 100 's jaars, wordt in stemming gebragt en aangenomen met acht tegen vijf stemmen. Voor stemden de heeren Dorbeck, van Vuuren, Bultman, Knaap, Tenseu, Klapwijk, de Breuk en Kuiper. Tegen de heeren Timmermans, 't Hooft, Bnis, van Riessen en Schone. Volgn0. 11, onvoorziene uitgaven, wordt verhoogd met f 400. Ontvangsten Volgn0. 1, 2 en 3 worden goedgekeurd. Volgn0. 4, subsidie, wordt verminderd met f 4000. De begrooting bedraagt in ontvangst en in uitgaaf na de gemaakte wij- zigingen f 7339.75 J, en wordt aldus zonder hoofdelijke stemming vastgesteld. 15°. Aan de goedkeuring der vergadering wordt onderworpen het navol gende concept-besluit De Gemeenteraad van Haarlemmermeer Gezien het raadsbesluit van den 2 November 1871, waarbij is goedge keurd de begrooting van het burgerlijk Armbestuur, dienst 1872; overwegende dat op die begrooting in ontvang is gebragt eene som van 7000, wegens subsidie uit de gemeentekas dat uit de gemelde begrooting blijkt dat de aangevraagde subsidie van f 7000 werkelijk zal benoodigd zijn ten einde de door het Armbestuur te doeue uitgaven te bestrijden; dat men tot dekking der uitgaven op geene andere of hoogere ontvang sten kan rekenen dan die, vermeld in de aangehaalde Begrooting dat uit de goedgekcurde Rekening van het Armbestuur over 1870 blijkt, dat het, buiten de subsidie, geene genoegzame inkomsten heeft en het ver- strekken van subsidie dus onvermijdelijk is; dat het Armbestuur naar behooren voldoet aan zijne verpligtingen Gelet op de artt. 59 en 60 der Wet van 28 Junij 1854 [Staatsb1. n°. 100) Besluit A an het burgerlijk armbestuur van Haarlemmermeer wordt, over het jaar 1872, eene subsidie verleend ten bedrage van zeven duizend gulden (zegge f 7000). Gedaan, enz. Welk besluit zonder diskussie of hoofdelijke stemming wordt goedgekeurd. 16°. Komt in behandeling de door het bestuur van de Teekenschool ingezonden rekening van ontvangsten en uitgaven, loopende van 1 Januarij 1870 tot 30 Junij 1871, en bedragende in ontvangst433.28 u uitgaaf399.20 Batig saldof 34.08 De financiele commissie verklaart tegen die rekening geen bedenkingen te hebben. Op voorstel van den Voorzitter wordt besloten, zonder hoofdelijke stem ming, gemelde rekening goed tty keuren en het batig saldo te storten in de gemeentekas, dewijl de financiele administratie voor het bestuur der Teekenschool heeft opgehouden. 17°. De Voorzitter verandert de openbare zitting in eene met gesloten deuren. De openbare vergadering heropend zijnde, doet de Voorzitter de gewone rondvraag, waarbij 18°. de heer Knaap zegt, dat hij wenscht dat de ambtenaren niet meer in den hoofdelijken omslag zullen betalen 1 pCt., maar daarin zullen bijdragen naar hun vermogen. Aangezien deze zaak thans niet aan de orde is en de andere leden zich yerwijderen, sluit de voorzitter de Vergadering. Deventer, 28 Dec. Het rundvee is in deze environs in de laatste dagen 20 a 25 pet. in prijs gedaald, ten gevolge van het ver- bod van uitvoer van vee naar Aurich en Ascheridorf. De meeste binnenlandsche kooplieden durven hierdoor niet zooveel koopen als anders, daar zij vreezen dat de Duitsche kooplieden het niet meer zullen komen opkoopen. Het vette vee is voor de konsumtie tot buitengewoon hooge prijzen zeer gezocht. Men besteedt zelfs 70 a 72 c. per kil.^voor le kwaliteit. Thans wordt bet dragtige vee tot nimmer gekende prijzen opgekocht en meestal naar de Hollandsche markten vervoerd, waar het zoozeer getrokken en zoo duur betaald wordt, dat de koop lieden er nog goede zaken mede maken. Waalwijk, 24 Dec. Heden werd ten huize van den heer Holtgreve alhier, onder leiding van den heer J. A. van der Burgh voorzitter bij de Maatschappij van LandbouwVeeteelt en Tuin bouw in het arrondiss'ement Breda door dr. Costeruit Limburg eene voordragt gehouden op het gebied van Landbouw. De voordragt heeft veel bijval gevonden. Wij hopen dien leeraar nog menigmaal in ons midden te zien. Zaailtlaiu29 Dec. Gedurende het jaar 1871 zijn aan de kaas-markt alhier aangevoerd en gewogen: 1379 stapels of 135,47 1 stuks, wegende 280,851 kil.per stuk verkocht 17 stapels of 1195 stuks; totaal 1396 stapels of 136,666 stuks, De uitgeloofde premie voor de meeste ter markt gebragte kaas is uitgereikt aan J. Koome, te Koog aan de Zaan, Liclltenvoorde, 27 Dec. De Iogementhouder en landbouwer J. H. Westerman heeft dezer dagen een varken geslagt, dat de buitengewone zwaarte had van 445 pond. Warfllllizen28 Dec, Als een bewijs, dat de landbouwers weder beste zaken maken met het mestvee diene, dat door den landbouwer J. de Cock, te Zuurcjijk, dezer dagen zijn verkocht 4 ossenom reeds den 3 Januarij a. s. te leveren voor den prijs van f 250 ieder. Deze beesten zijn in het voorjaar van dit jaar aangekocht voor 110.50 per stuk. De landbouwers ineeneh in deze oorden op f 6 per week voergeld te kunnen rekenen. Het is echter te wenschen, dat ook de kooplieden nog goede zaken kunnen maken. Voor den mid- delstand en de armen is het echter niet gemakkelijk een stukje vleesch te bekomen, daar het inkomen dezer lieden hier niet naar is. Blijven de prijzen over het gbheel zoo hoog, dan moeten er, wat het inkomen betreft, wel andere toestanden geboren worden. Tillrnrg", 28 Dec. Voor eenige dagen werden.wij hier ver- gast op eene voordragt over den landbouw, gehouden door den heer Coster, den wandelleeraar uit Limburg. De hier geves- tigde afdeeling der Maatschappij van Landbouw was zoo vrij- gevig geweest ook niet-leden toe te latenen dit had ten gevolge, dat na de lezing, die allezins voldeedverscheidene landbouwers en andere belangstellenden lid van de afdeeling werden. Als schrijver van het antwoord op de medische prijsvraag: „over de waarde van het karbolzuur als desinfektiemiddel", waaraan, ingevolge het besluit van de vergadering der hoog- leeraren aan hel Athenaeum Illustre en de jeminaria een loffelijke vermelding is toegekend, heeft zich bekend gemaakt de heer J. van Geunsmed. kandidaat aan het Athenaeum Illustre, te Amsterdam. Weder luiden de berigten uit Belgie betreffende de veepest zeer ongunstig. Zij is uitgebroken te Antoiny (Henegouwen) en breidt zich uit te Oudenaarden en men vreest dat talrijke kudden afgemaakt zullen moeten wordenwant men handelt hier met de gestrengheid die eenige jaren geleden Belgies landbouw van een groote ramp verloste. Wij vestigen de aandacht onzer lezers op een prospectus van een nieuw Tijdschrift, door E. H Krelage Zoon te Haarlem in Januarij e. k. uit te gevenen dat aan tuinbouw en plantkunde gewijrl zal zijn. De titel is: De Tuinbouw- Illustratiehet znl elke drie maanden verschijnen en afbeel- dingen en beschrijvingen van nieuwe, zeldzame of aaobeve- lenswaardige boomenbloemenvruchten, groentenenz. bevattenen voorts wetenswaardige opmerkingen en bijzon- derheden omtrent enkele gewassenkweekwijzen het schikken en doelmatigst gebruik der plaritenden aanleg van bloem- perken en tuinennieuwe of aan te bevelen werktuigen en hulpmiddelen van den tuinbouw, in 6en woorder zullen allerlei onderwerpen ter sprake komen tot den tuinbouw in al zijn vertakkingen en tot de daaraan venvante vakken be- hoorende. Wat dit tijdschrift in ons oog eene bijzondere waarde geeftis, dat het geen nasclirijverij of bloote boeken- geleerdbeid zijn zal, maar op degelijkeoorspronkelijke wijze de ondervinding, die de heer Krelage in zijn dagelijkseh be- drijf opdoet, wereldkuudig zal maken, en dus ieder zijn voor- deel zal kunnen doen met de kennis, die in het beroemde etablissement der firma verkregen wordt. Wij bevelen onzen lezers het nieuwe tijdschrift dus wel zeer aan. De prijs is uiterst laag gesteld en er zijn nog fraaije premien in zaden bloembollenenz. aan de inteekeuing verbonden. Het prospec tus is bij E. H. Krelage Zoon te bekomen. In het TijdschriftDe Volksvlijt"leest men Het ineenpersen van liooi heeft dit zoo moeijelijk te vervoeren en met zooveel verlies te verwerken veevoeder, tot een handelsartikel gemaakt, dat geene de minste zwarigheid ten dien aanzien meer oplevert. Onze in de laatste tijden zeer toegenomen uitvoer van hooi is het gevolg daarvan. Voor 1867 toch bedroeg die omstreeks 9 000 000 kilogram 's jaars. In het ongclukkige runderpest- jaar 1867 daalde die1 wel tot 1 750 000 kilogram, maar vermeerderde daarop weder in 1868 tot 27000000, in 1869 tot 26 000 000, in 1870 tot 18 600 000 kilogr. Deze laatste hoeveelheid vertegenwoordigt eene waarde van ruim 700 000 gulden, de opbrengst van 4000 hektaren goed hodi- land, of het wintervoeder van 6200 melkkoeijen, of de mest voor even »ooveel hektaren bouwland, dat is bijna de opper- vlakte die hier te lande met suikerbiet bezet is. Voor onze landbouwers in hooi-arme streken is veelal het vervoer van ongeperst hooi te bezwaarlijken het persen drukt den prijs te zeer dan dat zij zich dit zouden kunnen doen toevoeren anders zouden voorzeker wel die millioenen kilogrammen vee voeder binnenslands opgekocht, en, na eerst in boter en kaas of slagtvee te zijn verauderd, met behoud van den mest, uitgevoerd worden. Eeife verbeterde hooipersdie het werk gemakkelijker en eenvoudiger maaktis alzoo een voor onze landbouwers in 't algemeen zeer welkom werktuig. Als zoodanig vindt men zeer geroemd de pers van Ingersollzooals die tegenwoordig in de bekende fabriek van Eckert te Berlijn geleverd wordt. In den Eranscben veldtogt heeft die aan de Pruissen groote diensten bewezenen het meeste hooi dat nagezonden werd is met dit werktuig geperst. De prijs daarvan is 175 gulden. De ruimte waarin het hooi zamengeperst wordt is 0.98 teerling meter ruim en kan 75 kilogram hooi bevatten, hetgeen tot op een derdeof een baaltje van 1.1 m. lengte, 0.62 m. breedte en 0.47 m. hoogte, ineengeperst wordt. Dertien V.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1871 | | pagina 2