1872. Vrijdag, 5 Januarij. A AN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. Dertiende Jaargang. Het jaar 1872 als eeuwgetijde. Hanrlemmermeer. No. 1. fxmip Pi'ijs van liet Abonnement: in het Jaar6- Prijs der Advertentien van 16 regels 75 Centelke regel meer 12 J/2 Ceitt. KONINKLIJKE BESLUITEN. Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven Laiidbofiw. H A A ft L E MM E RIIE E ft. Prijs van een enkel Nommee 15 Cent. ALLE TOEZENDINGENREDAKTIE EN TJITGAVE BETREFFENDE, te adresseren aan VAN 1SOXG4 C°.te Amsterdam. l itevlijk Woensdag Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. Twee duizend drie Jionderd jaren zijn verloopen sedert den dood van Perikies, van Athene, een der uitstekendste mannen van het oude Griekenland, die overleed terwijl zijn vaderland onder de ver- sehrikkelijke rampen van den peloponnesjschen oorlog zuchtte (428 vddr Chr.). Twee duizend twee honderd jaren zijn verstreken sedert dat Alexander de Groote, als veroveraar en stedenstichter, nit Macedpnie tot in Voor-Indie drong (328 voor Chr.) en twee duizend een honderd jaren sedert de uitbreiding van Karthagoos iuagt in Spanje (228 voor Chr.). Zestien eeuwen vcrdwencn in den tijdstroom sedert dat Aurelianus, de hersteller van het oud—romein- sche wereldrijk, een einde maakte aan het rijk van Palmyra door de overwinning welke hij op koningin Zenobia'behaalde in het jaar 272 onzer tijdrekening. Anderhalf duizend jaar vervlogen sedert in het verre Oost-Azie het mongoolsche volk der Hunnen den eersten stoot gaf tot de volksverhuizing, die de wereld omkeerde en de ver- ouderde romeinsche heerschappij deed wijken voor het jeugdige en krachtige germaanscke bestuur. Twaalf eeuwen is het geleden dat de Syricr Kallinikos het ngrieksche vuur" uitvond (672), bij gele- genheid van het beleg van Konstantinopel door de Arabiercn, en elf eeuwen zijn voorbijgegaan sedert den aanvang van den natio- nalen oorlog der Prank en en Saksers onder Karel den Groote en Wittekind (772). Tien eeuwen geleden is het eiland IJsiand door noorweegsche landverhuizers ontdekt en gekoloniseerd gewor- den even Jang is het tijdsverloop sedert dat de angelsaksische heerschappij in Engeland door Alfred den Groote hersteld werd (872); en voor negon eeuwen verscheen het Christendom in Hongarije (972). - Aeht eeuwen zijn verloopen, sedert dat de gewezen monnife Hil- debraud als Gregorius VII den pauseiijken troon beklom en bier- mede de (onder veranderde vormen) nog voortaitrende strijd tussehen het geestelijke en het wereldlijke gezag,tusschen het pausdom en het xeizerschap, een aanvang nam (1072); een eeuw minder is het tijdsverloop, sedert dat Hendrik II, koning van Engeland, lerlard met zijn rijk vereenigde (1172). Vijfhonderd jaren zijn vervlogen, sedert het optreden van Johannes W icklef, den engelschen her- vormer, en sedert de overwinningen, _door den grooten connetable Bertrand du Guesclin over de in Prankrijk als veroveraars door- gedrongen Engelschen behaald (1372)een halve eeuw na deze gebeurtenissen betrad Karel VII, als dauphin Karel van Valois bekend gewordeh door de maagd van Orleans, den fransehen troon (1422) en nog vijftig jaar later (1472) stiehte Lorenzo de Mcdicis de heerschappij van zijn huis te Florence. Wij tellen driehonderd vijftig jaren sedert het ontstaan van de twee takken van het hnis Hafasburg, den spaanschen eh den duitsch— hongaarschen, ten gevolge van de landsverdeeling tussehen de broe- ders Karel en Ferdinand van Habsburg (1522); sedert dr. Martin Luther het Nienwe Testament overzette, Adriaan VI op den pause lijken stoel plaats nam en de beroemde geleerde Johann Reuchlin te Tubingen overleed. Drie eeuwen zijn verloopen na het nit- sterven van het Jagelloniscke koningsgeslaoht in NPolen met Siris- mund II Augustus (1572), sedert de inneming van Brielle door de Wate-geuzen (1 April 1572) en de grondlegging der van Spanje onafhankelijke republiek van de Vereenigde Nederlanden, als ook sedert de parijsche bloedbrniloft in den Baptholomeusnaeht (24 Augus tus 1572). Tweehonderd vijftig jaren zijn door den stroora des tijds medegevoerd sedert de stichting van de hoogescholen te Salz burg en te Lima, sedert dat Ferdinand IV de Mcdicis den groother- togelijken troon van Toskanen besteeg en sedert de veidslagen van Wieslocti en van Wimpfen (29 April en 6 Mei 1622).°— Tweehonderd -jaren geleden begon Lodewijk XIV, Frankrijks' ce- vleide deipoot, zijnen tweeden roofoorlog tegen Duitschiand en Ne derland, werd het erfstadhoudersehap van het huis Oranje-Nassau in Nederland hersteld, werden de broeders Jan en Cornells de Witt te 's Gravenhage door het graauw gruwelijk vermoord, en voltooide de beroemde wiskuhstenaar Isaac Newton den eersten spiegelteles- koop (1672). Honderd vijftig jaren zijn verloopen sedert Peter de Groote de russisehe troonopvolging regelde bij bepalingen, die thans nog van kracht zijn (1722)sedert keizer Karel VI als be zitter van de znidelijke Nederlanden (Belgie), te Ostende de „Oost- en westmdische handelskompagnie" oprigtte, waarmede hij den Ne- derlanders en Britten een ondienst beweessedert in Afghanistan met l ahmud-shah de dynastie Durani op den troon geraakte sedert de eroemde Nederlander Jacob Roggeveen zijne reis om de wereld aanving; sedert Prederik Wiliem I, koning van Pruissen, het groot nuhtaire weeshuis te Potsdam, graaf Lodewijk Nikolaas van Zmzendorf de „broedergemeente" te Hernhut, en de engeisehe the- ologen Wesley en Whitefield te Oxford de gomeente der method*- ten stichtten die even als de Hernhutters zich weldra ook ia Bntsch-Amerika uitbreidde. Honderd jaren is het geleden dat Wiliem I, koning der Nederlanden, geboren werddat de amsterdamsche schouwburg afbrandde; dat (IS January 1/72) de in Denemarken alien en ailes beheerschende graaf Struensee en graaf Brand door een paleis-intrigue ten val werden gebragtdat (17 Pebruarij) Ruslanct met Pruissen te St.-Peters- burg een teste overeenkomst sloot betreffende een eVentuele ver- deelmg van Polendat (30 Maart) James Cook en Reinhold Porster hunne groote reis om de wereid ondernamen, die tot 1775 duurde dat (20 April) de twee bovengc-noemde deensche edeilieden als de slagtoffers hunner vijanden door beulshanden het leven verlo- rendat (5 Augustus) Rusland, Pruissen en Oostenrijk te St.- Petersburg het eerste traktaat tot verdeeling van Polen onder- teekenden dat (19 Augustus) Gusfaaf III, koning van Zweden, door een staatsgreep aan de heerschappij van deu rijksraad eeu einde maakte en het gezag der kroon herstelde en dat (18 Sep tember) West-Pruissen feitelijk met de pruissische monarchic ver- eenigd was. Vijftig jaren is het geleden dat (13 Januarij 1822) het griekseffaj nationale kongres te Epidaufus in'Morea de onafhankelijkheid en de republiekeinsche grondv. et van Griekenland afkondigdedat (2 Pebruarij) president Boyer het tot dus,, verre spaansche (het grootste en oostelijke) gedeelte van het eiland Haiti inlijfde bij de repu bliek van denzelfden naam, aan wier hoofd hij stond dat (12 April) op het grieksehe eiland Chios hot ijselijke vijfdaagsche bloedbad een aanvang nam dat (18 Mei) in de hoofdstad van Mexiko, ge- neraal Augustin Iturbide, de' overwinnaar der Spanjaarden. lot keizer van Mexiko werd uitgeroepen dat (24 Mei) de zege van den columbiaansohen generaal Sucre bij Pichincha de groote en rijke provincie Quito van het spaansche juk bevrijddedat (1 Augustus) Brazilie zich als een van Portugal onafhankelijk rijk, en (21 September) den prins-regent dom Pedro tot keizer vhrklaarde; dat (20 Oktober) het monarchen-kongres te Verona, hetwelk zieh met de zaken van Spanje bezig hield, gebpend, en dat (28 November) door dit kongres de slavenhandel met zeeroof gelijk gesteld en voor aitoos verboden werd. Z. M. heeft 1°., op hun vcrzoek, een eervol onldag verleend: aan H. Dammann, als heemraad van het waterschap Stormpolder (Zuid-Holland)aan J. Komen, als heemraad van den polder Westzaan (Noord-Holland)aan A. Kakebecke Jz., als dijkgraaf van den polder Waarde c. a. (Zeeland) en aan A. Steketee Jz., als dijkgraaf van den polder Baarland (id.); - 2°. benoemd: in het bestuur van het waterschap het Hoog Hemaal (Noord-Brabant), tot voorzitter W. van Teeffeien en tot iid J. A. vanErp; tot dijk graaf van het waterschapsbestuur van het Boven- en Benedenland van Ravenstein (id.) R. A. A* van Claarcnbeektot heemraad van het bestuur van het waterschap van den Vervoornepolder (id.), P. II. van Dnsseldorp; tot plaatsv. heemraad van het polderdistrikt Veluwe (Gelderiand), J. H. Timme; tot heemraad van het polderdistrikt de Circul van de Ooy (id.), G. II. van der Wedden tot gezworen van den polder Battenoord onder Nieuwe Tonge (Zuid-IIolland), J. Zaaijer; tot voorzitter van het bestuur van den polder Uiterwaarden onder Vianen en Hagestein (id.), PI. de Vos Cz.tot heemraad van den polder Katwoude (Noord-Holland), J. Kelderman tot heemraden van het ambacht van West-Eriesland, genaamd Drechterland (id.), voot- de Zuiderkogee J. Houter, voor de Westerkogge R. Groot en c! SpaansPz.; in het bestuur van den polder Westzaan (id.), tot dijk graaf E. Chaffo Jz. en tot heemr. P. Veenistot hoofjbeemr. in het kollegie der uitwaterende sluizen in Kennemerland en West-Friesland (id.), mr. H. J. Smit, met bepaiing, dat de benoemde zitting zal heir ben gednrende den tijd van zes jaren en dat zijne benoeming onderworpen is aan de voorwaarden van het vast te stellen reglement van bestuur van dat waterschap tot heemr. van het ambacht van West-Friesland, genaamd de Vier Noorder Koggen (id.) voor de Medembiikkerkogge I). Langereis en voor de Hoogwouderkogge J. Pauw tot tweeden gezworen van den polder Nieuw Noord- Beveland (Zeeland), N. de Regttot gezworen van de polders St. Annaiand, (id.), W. Brnynzeel; tot gezworen van den Moggershil, (id.), H. Elzenbaastot dijkgraaf van de Rhenensche Nude en Achterbergsche hooilanden, (UtrAeht), D. Sandbrinktot dijks- gedeputeerden van het watersehapsbestuur van der vijf deelen zee. dijken binnendijks (Friesiand), mr. G. Schot, 11. Withoit en jhr. LJ. Ileerma, van Beyma thoe Kingma tot lid van het dijksbestuur van den Ouden Lindendijk onder Weststellingwerf, (id.), H. K. Pentot dijksgedeputeerde van het waterschapJbestnur van der vijf deelen zeedijken buitendijks, (id.), K. Banga, U. Riipma en J. Kingma. In 1871 bedroeg in de gemeente Haarlerame'rmeer het getal der geboorten: 298 van het manneiijk en 264 van het vrou- welijk geslaoht; te zamen 562 waaronder 9 tweeling-geboorten. Overleden zijn: 205 van het manneiijk en 168 van het vrouwelijk gesiaebt; te zamen 373. Levenloos aangegeven werden 36 kinderen. Gehuwd zijn 105 paren. Echtscheidingen zijn er niet nitgesproken. Gedurende 1871 bebben zich in de gemeente gevestigd 396 mannen en 347 vrouwen; te zamen 743 personen; daarentegen hebben in dat jaar de gemeente veriaten 3 70 mannen en 322 vrouwen; te zamen 692 personen. De bevolking op 31 December 1871 bedroeg 11,629 zielen. van 20 tot 31 December 1871. GEBOREN: Aiida, dochter van J. Wassenaar en M. van Andel, Gijsbertus, zooU van H. Kroon en W. Wiltenburg. Hendrik, zoon van P. Twicht en M. van Stein. Krijntje, dochter van C. van Zuilen en M. van der Werf.Theodoras Simon, zoon van S. SpijkerenM. Straat- hof. Cornelis, zoon van IV. Jansen en J. v«n Warmerdam.Cornelis, zoon van W. Kemp en C. Blok. Maria, dochter van L. Bleekerenw! Mul. ^Elisabeth Martina, dochier van M. Koopman en E. Vetmeulen. /- 'dochter van P. Briene en A. Roeland. Cornelis, zoon van D. en H. Rip. Bernardus, zoon van P. Hekman en M. van Tilburg. Jan, zoon van J. van Herwijnen en E. Verjteeg. Pieter zoon van T. van Etten en J. van Breugel. -— Ida Maria, dochter van e! Wijtvliet en M. Spel. Christina, dochter van J. Uythoven en G. Houter. Maarten, zoon van C. Braam en J. van Vliet. Maarten, zoon van A. van Splunter en A. de Greeuw. OVERLEDEN: Leonardus, oud 18 weken, zoon van J. Tesselaar en M. Quax. Maria, oud 3p jaar, dochter van J. D. Crone en hi. Knor Dirk, oud 5i jaar, zoon van G. Slingerland en D. Nijs. Klaas oud 8 maauden, zoon van E. Boellaard en A. den Ilaan. Arie Nagtegaal, oud 52 jaren (wednr.) Johanna, oud 8 weken, dochter van M. van Hulten en M. Markman. Wouter, oud 6 maanden, zoon van ,T. 'Bos en L Kiskes. Hendrikus, oud 7 jaren, zoon van P. Klaassen en C. Bies JaD, oud 10 jaren, zoon van H. van Maanen en D. van Soest. Gcrrit oud 2i jaar, en Jacobus, oud 4J jaar, zonen van H. Buis en J van So- meren. Wiliem Vreeken, ond 62 jaren, gehuwd met Trijntje Piet Dirkje Nijs, oud 41 jaren, gehuwd met G. Slingerland. Jan Baptist Doolaege, oud 66 jaren,. gehuwd met F. S. L. van Doom. Bastiaan oud 5 maanden, zoon van E. Mantel en .1. D. van Stam.-Jan oud 12 dagen, zoon van C. van Smeerdijk en A. Braakman. Pieter oud 8 maan den, zoon van J. Heij en M. Paling. Pietje, oud 18 maanden, dochter van Anna Joren, ongehuwd. Cornelis, oud 21 jaar, zoon van J de Laat en JStam. Gesina Catharina, oud 4J jaar, dochter van A van Opstall en A. van den Berg. Hendrik Bernardus, oud 9 maanden zoon van K. Rietveld en P. Keizer. Maria Elisabeth Lardua, oud 61 jaren gehuwd metw. O. de Bie. IJsbrand Splinter, oud 45 jaren, weduwnaar van N. Spruitcnburg. ONI1ERTROUWDJ. A. Vemeulen met N. van Andel. GEHUWDJ. Vcrstraate met C. Korff (wed.). Capelle (Lnngstraat), 31 Dec. De hooi- en weilanden, welke dit jaar bniten huur warenzijn en worden thans van f 20 tot f 30 per hectoliter hooger ingehuurd. Rimrlo, 31 Dee. Nu de sneenw geheel van de velden is verdwenen en de vorst heeft opgehouden, kunnen onze land- bouwers ziendat de winterrogge niets geleden heeft. Met groot genoegen is tevens door hen opgemerkt dat dit hoofd- gewas in deze streken over het algemeen aanmerkelijk in groei is toegenomen. Men meldt van den Rijnkant: Wat de teelt der granen betreft, eindigde het jaar 1871 in veie opzigten gunstiger dan het vorige. l)e berfst toch van 1870 leverde bijna niets dan regenachtige dagen op, ten gevolge waarvan het zaaijen der granen belemmerd werd of uitgesteld. moest worden, tertviji, toen de winter piotseling inviel, de voor het meeste'gedeelte verdronken bonwlanden weldra, tot groot nadeel der opge- wassen graansoortenmet eene dikke ijskorst waren bedekt. Ongebinderd kon daarentegen gedurende de afgeloopen October- maand het zaaijen der granen geschieden, die welhaast ont- kiemdendoor sneeuw tegen strenge vorst beveiligd werden geen kwel van regen hadden en nu fieurig op den akker staan! Sedert half October vonden dan ook de polders zich niet meer met overtollig water bezwaard en bleef het buitenwater steeds op een voldoenderi stand." Onder de gewassen, die in Nederland worden verbouwd, komt ook de haver ongetwijfeld eene belangrijke plnals toe! De haverteelt toch besloeg in 1870 eene uitgestrektheid van 104,900 hectaren, waarvan, volgens opgaaf, in de provincie Groningeu 31,050, Friesiand 6058, Drenthe 2096, Overijssel 3330, Gelderiand 11,170, Utrecht 1513, Noord-Holland 5285 Zuid-Holland 8760, Zeeland 5178, Noord-Brabant 17,85o! en Limburg 12,610 hectaren. De geheele opbrengst van dat produkt in genoemd jaar wordt geraamd op ruim 4,093,400 hectoliters, zijnde 30 per hectare. De waarde van dezen oo^st wordt geschat op 21,636,620. In het begin van 1871 wees de voikslelling in Nieuw- Zeeland eene bevolking aan van 256,393 zielen, behalve de inboorliDgen. De veestapel der kolonie bedroeg: 9,700,629 schapen, 436,592 runderen 81,028 paarden 151,460 var- kens en 872,174 stuks pluimgedierte. Geproduceerd werd: 5,199,072 eng, ponden boter en 2,547,507 eng. ponden kaas. De afdeeling Rotterdam, Schiedam en omstreken van de Eolliindsche Maatschappij van Landbouw hield 27 December jl. eene algemeene vergadering, waarin o. a. is bepaald dat op 19 Maart 1872 te Rotterdam eene tentoonstelling gehouden zal worden van rundvee, scbapen en varkens, waarvoor het programma met belangrijke prijzen tevens werd vastgesteid en dat op een nader aan te kondigen dag in Mei 1872 eene afzondei lijke tentoonstelling van hondeu en pluimgedierte zal

Weekblad van Haarlemmermeer | 1872 | | pagina 1