Foiitieli &verzi§*. Ciemengde fferi^ten. Lessen bij het aanscliaffen van Landbouw-Werktuigen Hoc men in Ierland over de hazen denkt. 29 Dec. 1871 4 Jan. 1872. Amsterdamsche Kanaal-Maatschappij. gehouden wordenwanrvoor een programma wordt opgemaakt dat later veispreid zal worden. Slieek, 31 Dec. Gedurende het jaar 1871 zijn aan de stadswaag alhier gewogen35,879 kwart en 43G6 achtste vaten boter en 879,179 kil. kaas (51,761 stuks). De grootste aanvoer van boter was op 6 Junij1346 kwart en 78 achtste vaten; die van kaas op denzelfden datum56,096 kil. De kfeinste aanvoer van boter was op 14 Eebruarij127 kwart en 103 achtste vaten; die van baas op 5 December: 89 kil. De hoogste boterprijs werd betaald op 14 February72 die voor kanterkaas op 31 October: 40 voor nagelkaas op 7 November: f 38.50. De laagste boterprijs werd betaald op 23 Mei42.50; die voor kanter- en nagelkaas op denzelfden datum: /21. De gemiddelde boterprijs was 56.80, die van kanterkaas 35.85 en van nagelkaas 3 1.30. Prius Adalbert van Beijeren heeft den heer dr. L. Mulder, hoofdredakteur der Landbouw Courantte Arnhemvereerd met de door- hem in 1856 ingestelde medaille ter bevordering van de verbreiding van het ras van hoornloos rundvee. In het TijdschriftBe Vol/csvlijt"leest men zijn er gegeven door den heer II. Holborowin eene ver- gadering van de Vereeniging van Pachtcrs, te Londen. Ze zijn zoo juist passende, dat het overnemen van eenige hier zeker niet misplaatst zal worden geacht. Koop geen werktuig wanneer gij het niet noodig hebt, of nog niet met zekerheid kunt nagaan dat gij er tijd en geld mede besparen zult, wanneer er de gewone wijze van den arbeid te verrigten mede vervangen wordt. Er zijn er die wij niet missen kunnenploegen en eggenvoertuigen zaai- en hakwerktuigenstoom-dorschwerktuigenwelhaast denkelijk ook stoomploegenmaar altijd blijven er nog velen over, vvier noodzakelijkheid niet zoo dadelijk in het oog springt. Kies geen werktuig of gij moet bij ondervinding weten dat het bepaaldelijk voor uwen grond en uwe boerderij past. Koop dus vooral niet op boelhuizen. Koop geene gebruibte werktuigende al spoedig noodige reparation zullen het u welhaast doen berouwen. Laat geene werktuigen na- maken door uw eigen smid of wagenmaker, die het voor een beetje zeggen te doenwant het is hun onmogelijk om zulke goedestevigewelgevormdejuist ineen passende en daardoor weinig slijtende werktuigen te levereuals de fabrikant die ze bij verdeeling van arbeid zamenstelt. Kunt gij 't werktuig daarenboven uit de fabriek verkrijgen ga dan niet bij den agent, eene zekerheid, die wij Nederlan- ders ons nog maar zolden verschaffen kunnen. Neem geen werktuig dat twee verschillende zaken verrig ten kangewoon en diep ploegen, zaaijen en hakken, gras- en graan-maaijenwant gij hebt kans om beide zaken slecht verrigt te zien. Kies ijzeren werktuigen boven houtenhoewel ze hooger in prijs zijnwant minder en beterkoop herstellen zal u spoedig dat meerdere vergoeden. Blootgesteld aan wind en weer, beurtelings aan brandende zon en nat, zijn de ijzeren vrij wat duurzamer. S. Een merkwaardig vonnis is er onlangs bij het hoog-ge- regtshof te Dublin uitgewezen. Een Iersche Nimrod had zoodanig de haaen op zijne gronden laten vermenigvuldigen dat hij eindelijk door zijnen paehter om schadevergoeding in regten vervolgd werd. Na lang over en weder pleiten, ver- klaarden de gezworenen te Dublin den eisch van den paehter gegrond, en de Nimrod werd v'eroordeeld in de kosten,, in verbeurdverklaring der gestorte borgstelling ,van 1200 gulden en tot betaling eener schadevergoeding van 3000 gulden. Dure jachtliefhebberij voorwaar S. In dit eerste nommer van het nieuwe jaar hebben wij voor ons politiek overzigt al zeer weinig stof. Op nieuwjaarsdag hebben de sonvereinen en de republiek-presidenten de geluk- wenschingen ontvangen van de hooge kollegien van Staat, enz. enz.en de bij die gelegenheid gehouden toespraken en de daarop gegeven antwoor'den hebben niet veel merkwaardigs opgeleverd. Dat alle gelukwenschers hunne hartelijke deelne- ming, hunnen eerbied, hunne hoogachling, hunne getrouwheid betuigdendat alien verklaarden dat 's lands belang bij hen voor alles gaat, spreekt van zelf; en dat de gelukge- wenschte magthebbers voor zooveel bewijzen van sympathie dank zeiden en de verzekering gaven dat zij niets zullen ver- zuimen wat strekken kan ter bevordering van de belangen van de Staten aan wier hoofd zij geplaatst zijn, spreekt eveu- zeer van zelf. Gelukkig behoefde Napoleon III niet bij dus- danige komedie. dit jaar een rol te vervullen want dan zon geheel Europa, geheel de wereld, reeds weken te voren reik- halzend hebben uitgezien naar het telegramwaarin de woor- den vSrmeld waren door hem gesproken. Een jaar geleden was het den ex-keizer der Franschen ook al niet meer gegund de wereld, en vooral de handel9wereldongerust te maken door een wenkbraauwfronsdoor een schelen blikdoor een tendenz-kuchdoor een minder fermen handdruk aan dezen dan aan genen diplomaaten dezen keer moet het hem misschien nog harder gevallen zijn van dit schoone voor- regt verstoken te wezen. 1 Januarij 1871 toch was hij de krijgsgevangene van den duitschen keizer, koning van Pruis- senen toen hoopte hij misschien dat de zaken zdd zouden of mogten of konden of moe3ten loopendat hij twaalf maanden .laterof zelf als Napoleon III, of als regent namens Napoleon IYop de Tuilerien het korps diplomatiek ontvinge. Maar neenThiers deed het in zijne plants, niet op de Tuilerienwant de parijsche commune heeft gezorgd dat dit paleis niet meer bruikbaar is, ook niet teParijs, dat nog steeds tot straf, juist voor die commune, piet heeft teruggekregen de prerogatieven van hoofd- en resideutie-stad en nog altoos in staat van beleg verkeert, maar te Ver sailles, en de plegtigheid Hep af zonder dat een der heeren diplomaten (gewoonlijk deed het de pauselijke nuntius) een toespraak hieldThiers behoefde dus niet (e antwoorden. In de andere landen, zoo als OostenrijkItalie, Pruissen, Belgie, had men zich bij de nieuwjaars-receptien ten hove allezins te verheugen over den toestand van Staat en volk ten min9te in de toespraken en antwoorden is alles wel goud wat er blinkt. De inkomsten-belasting zal naar alle vermoeden in Trankrijk niet ingevoerd worden; reeds heeft de nationale vergadering een besluit genomen, waaruit duidelijk blijkt dat de meer- defheid tegen deze belasting isniet alle besluiten van deze meerderheid te Versailles verraden zooveel gezond verstand als het hier bedoelde. Eerstdaags zijn drie belangrijke onder- werpen in die vergadering aan de orde: dev legerorganisatie; de terugkeer van de regering en de kamer naar Parijs, en de teruggave aan de familie Orleans van de goederendie haar in 1852 door Napoleon ontroofd zijn geworden. In den financielen toestand is eenige verbetering gekomen door een maatregel, die de fransche bank in staat stelt meer geldswaardig papier, en wel van gering bedrag, in omloop te brengen. Onder de vier nieuwe leden der fransche akademie, dezer dagen gekozen bevinden zich de hertog van Aumale (zoon van koning Lodewijk Filips) en de heer Littre. Laatstgenoemde, een uitstekend taalgeleerde en beroemd letterkundigeis in de akademie volkomen op zijn plaatsmaar hij is wat libe- raal op godsdienst-gebiedja wat al te liberaal, naar het gevoelen der regtzinnigen en de bisschop van Orleans heeft gemeend zulk een medelid niet te mogen dutden. De onver- draagzaamheid van dezen prelaat, mgr. Dupanloup, ging zdd ver, dat hij zijn ontslag nam dadelijk nadat de heer Littre benoemd geworden was. Behoudt de bisschop nu echter toch de onsterfelijkheid? Men weet dat de veertig leden van Frank- rijks eerst.en voornaamst geleerd ligchaam de onsterfelijken worden genoemd. De -prins van Wales neemt in beterschap toe, doch dit gaat langzamer dan men verwachtte en wenschte. Op vol komen herstel blijft intusschen alle hoop bestaanen komt er niets ourustbarends in den weg, dan zal de koningin van Pkgeland in de volgende maand zelve de parlementszitting met bet uitspreken van een troonrede openen. Zulk een taak i9 een pirar dagen geleden volbragt door den koning van Portugaldie aan 's lands vertegenwoordiging de belofte gaf, dat de grondwet op een met den vrijheidsgeest onzer eeuw overeenstemmende wijze herzien zal worden. De paus, die nog steeds te Rome zetelt, heeft een nieuw- jaarsvisitie kunnen ontvangen van een adjudant van Victor Emanuel, koning van Italie, des pausen stadgenoot; maar Piu9 IX was ligt ongesteldzoodat kardinaal Antouelli den adjudant moest te woord staan. Hij gaf hem, namens den paus, een kompliment terug voor den koning. Van eene verzoening is echter geen sprake. Spanje treedt het nieuwe jaar in met een soort van kabinets- krisis. Een schandelijke historie op Kuba, waar studenlen nog kinderen bijna, ingevolge vonnis van een krijgsraad werden doodgeschotenomdat zij uit louter baldadigheid het kerkhof geschonden hadden, in welk feit de partij der opstan- delingen een politieke beteekenis zag, heeft het ontslag van een paar militaire bevelhebbers noodig gemaakt, en deze zaak gaf aanleiding tot een verdeeldheid onder de ministers, die nog niet is weggenomen. De beproeving van de groote spoorweg-overbrugging bij Dordrecht is in alle opzigten goed geslaagd. De brug toonde noch bij vaste, nocb bij beweegbare belastingen het minste verscbijnseldat kon doen vermoeden, dat eenig gebrek aanwezig was. Onder- en bovenbouw bewezen integendeel de soliditeit der constrtictie volkomen. De juwelier Buck te Worcester (Vereenigde Staten) beeft een stoom- werktuig van goud en zilver vervaardigddat door een kleermakersvingerhoed bedekt kan worden. Het grootste schroefje is het tachtigste gedeelte van een duimDe gebeele toestel beslaat zeven-zestiende duim en is vijf-achtste duim hoOg. De machine alleen weegt vijftien grein en men vindt er alles aan wat aan een stoomwerlctuig behoort. De kracht wordt geschat op die welke twee der afgerigte vlooijen (nl. de vlooijen welke eenigen tijd geleden zooveel publiek trokken) uitoefenen. De duur van den gang zou eenige minuten zijnwanneer de stoomketel met een droppel water gevuld en deze droppel door een heet gemaakten vinger aangeroerd werd. Het sterftecijfer te Londen bcdrocg in de vorige week 370 boven het gemiddelde getal. De kinderziekte veroorzaakte 90 sterfgevallende ty- pheuse-koortsen 31 en bronchitis 364. De sterfte ten gevolge van 'long- kwalenwas 926. Zes menschen werden overreden en 4 begingen zelfmoord. Hen beschonken heer te Londen beleedigde eenige dagen geleden een jonge vrouwwaarmede hij op den spoorweg reisde, zonder getuigeu. Het meisje sprong eindelijk even voor dat de trein het station binnenliep uit den wagen, en viel op den rug, doch gelukkig zonder zich zwaar te be- zeeren. Zij klaagde den man dadelijk aan bij den stationschef en hij werd gedagvaard. Hij verdedigde zich met te verklaren dat hij dronken geweest was. De overheidspersoon begreep echter dat fatsoenliike vrouwen zooveel mogelijk bescherming behoorden te genietendoch in aanmerking nemende dat de beklaagde een fatsoenlijk man waswerd dezen slechts een geldboete van 10 p. st. en 2 p. st. ko9ten opgelegd, benevens het storten van 20 p. st. waarborg van goed gedrag gedurende een jaar. Ware de fatsoenlijke heer een arm man "geweest, dan had hij een paar weken gevangenisstraf moeten ondergaan. Te Parijs heeft men een beruchtcn Engelschen dief en zakkenroller zekeren Baroud, gearresteerd die het hoofd eener bende schijirt te zijn, welke, om zoo te zeggen, met den tros van bet leger van Versailles in Mei jl. in Parijs is binnengetrokken en aldaar alles behalve heeft stil gezeten. De laatste welgeslaagde 'operatie van Baroud is geweest een diefstal van diamanten ter waarde van 150,000 francs. Nadat de Parijsche politie-agenten zijn spoor reeds eenigen tijd ijverig volgden, hebben zij hem in hechtenis geuomen op het oogenblik, dat hij in den hoek van de zaal van een groot koffijhuis, zich onder het talrijke publiek onbespied achtende, zijne zakken ledigde. Wel ver echter van onbespied te zijn, had de hem rusteloos vol gende politieagent tegenover hem plaats genomen en deze betrapte den gaauwdief thans nagenoeg op heeter daad. Het outbrak den agent hij de arrcstatie niet aan bijstand onder het aanwezig publiek. Op Nieuw-Zedland is thans het goudgraven in vollen gangennaar luid der berigten, met zeer gunstig gevolg. Zoo o. a. leverde de Caledonia- mijn gedurende de eerste zes maanden van het afgeloopen jaar 7309 ton- nen quarts waaruit 154,828 oncen goud werd gewonnen. Men schat dan ook de jaarlijksche opbrengst op eene waarde van 9,600,000 gulden de laatste uitdeeling der winst was 1728 gulden op, een aandeel van 1200 gl. en dat in een half jaar I De goudgravers op Nieuw-Zeeland doen alzoo goede zaken. De Engelsche bladen melden, dat bij het verhoor van zekeren Relf, beschuldigd 37 kinderen van hunne kleederen beroofd en hun daarna een pak slaag gegeven te hebbende regter het betreurde dat er getn artikel in het wetboek was dat hem veroorloofde den misdadiger te veroordeelen om u met al de moeders der mishandelde kinderen in een vertrek te wor den opgeslotenopdat dezen hem naar verkiezing zouden afstraffen." Te Antwerpen zijn de muren van een huis dat in aanbouw was ingestort, met het ongelukkig gevolg dat vijf werklieden onder het puin werden bedolven. Toen men hen met veel inspanning en gevaar te voor- schijn had gebragtbleek het dat drie dood warende twee anderen leef- den nog welmaar hun toestand sehijnt hopeloos te zijn. De groote scheikundige Pasteur, professor te Parijs, heeft uit Oos tenrijk den prijs van 5000 florijnen gekregen, voor eene verhandeling over de zijdewormen. Te Parijs is voor eenige dagen eene celebriteit gestorvenmet name vader Girotdie een kapitaaltje van vier millioen francs had verworven met den handel inkonijnenvellen. Zijne inkoopen bedroegen meer dan 30,000 francs per week. De man kon niet lezen of schrijven. De gelag- kamer van eene tapperij was zijn kantoor en zijne geheele boekhouding be- stond uit krijtstrepen op eene plank. Ter gelegenheid van het 25jarig bestaan van den spoorweg van Ham burg op Bcrlijn, heeft de direktie aan al de beambten en bedienden ten geschenke uitgekeerd het bedrag der gelden, die het personeel tot nu ten behoeve van het pensioenfonds, gemiddeld tot een bedrag van 18,000 a 20,000 thaler 'sjaars, had bijgedragen. Tusschen twee personen, moeder en zoon, bezig zijnde vee naar Utrecht te drijven, kwam het onderweg tot een twist, waarbij de moeder tot de zoon zeidc: vcrz... je moar. Aan de Wittevrouwenbarriere sprong de zoon wer- kelijk in den Singel en werd er eenige minuten later levenloos uitgehaald. TerwijI de regering der Vereenigde Staten met kracht tegen de Mor- monen optreedt, sehijnt ook de natuur tegen hen op te staan. Gedurende de laatste dagen van November toch is Utah door verschrikkelijke sneeuw- stormen geteisterd: stormen, waarvan men zich in Europa,' zelfs in de hooge gedeclten van Zwitserland, geen denkbeeld kan maken. Vele personen zijn daarbij omgekomen. Twee' compagnien soldaten o. a., op marsch naar Helena, de hoofdplaats van het goudmijn-district in Montana, zijn door den storm, die zich mijlen ver uitstrekte, overvallen, en slechts weinigen hunner zijn den dood ontkomen. De meesten zijn doodgevroren. De thermometer van Fahrenheit stond te Helena den 25sten November op 30 graden onder nul. Ook in Kansas was de koude vinnig. Geheele lcudden vee bleven in de- prairien dood liggen; de herders vonden hetzelfde kille g-raf. Voor het leven van vele buffeljagers wordt gevreesd. Te Salt Lake City lag de sneeuw den 27sten November op eene plaats, die geheel voor den wind was beveiligd, zes voet hoog. Een groot ongeluk is voorgevallen in een verplegingsgesticht nabij Brussel. Een waanzinnige heeft met steenworpen twee zijner medelijders gedood. Overigens beweert men dat in bedoeld gesticht de grootste mis- bruiken gepleegd worden, dat de daar opgesloten ongelukkigen geene ver- warming hebben, slecht voedsel krijgen, enz. De justitie doet onderzoek. Als nadere bijzonderheid omtrent de door kapitein deWaardvan het schip Santa Rosa te Nieuwediep aangebragte schipbreukelingen wordt gemeld: dat kapitein de VVaard den 13 dezer op 34.24 N.B. en 49.21 W.L een sehip ontdekte, dat tot boven het dek onder water zat, met het tuig over boord en waarover de zee hevig heen sloeg alleen de fokkemast met gebroken ra stond nog, de beide andere masten waren gebroken. Kapitein de Waard liet dadelijk zoo digt mogelijk naar het schip zeilen en ontdekte spoedig dat er volk in de mars zat, die om hulp wenkten. Dadelijk streek men de boot en had men het geluk om in twee reizen de nog overgebleven 8 van de 10 man, waaruit de ekwipaadje bestond, te kunnen redden en aan boord van de Santa Rosa over te brengen. Men vernam toen van die geheel uitgeputte menschen dat zij 26 November, op reis van Norfolk naar Marseille, door een verschrik- kelijken storm wer'den overvallen, waardoor dadelijk de voorsteven barstte en het schip vol water liep. Zonder iets noemenswaard te kunnen redden, moesten zij ijlings in den overgebleven fokkemast vlugt'n en bleven daar 17 bange dagen blootgesteld aan aanhou- dend ruw weder, ten prooi aan hocger en dorst. Hun voornaamste voedsel bestond uit krabben, die zij uit het zeewier zoehten. De ekwipaadje van de Santa Rosa was ontzet op het gezigt van die geheel uitgeputte en verarmde menschen en ieder haastte zich om hen van alles te voorzien. Zigtbaar aangedaan en geroerd ver- lieten zij de Santa Rosa om aan de verdere zorgen van den kon- sulaireu agent van Amerika te worden aanbetrouwd. Twee hunner makkers hadden zij in hun ellendigen toestand van honger en koude,zien omkomen. Naar aanleiding van, La vie de Rostopchine, door de Segur, waaraan de Courricr de France het verhaal van den dood van czar Paul I ontleent, wordt in dat blad de volgende historieele bijzon derheid, bij wijze van post scriptum, medegedeeld. Paul I had een diepen en als het ware instinktmatigen afkeer van tabak. Hij had het gebruik er van op de stelligste wijze verboden, en reeds de gedacbte aan tabaksreuk was hem ondragelijk, onuitstaanbaar. In den avond, aie den nacht voorafging waarin het komplot den be- raamden vorstenmoord moest nitvoeren, bevond zich graaf Pahlen, hoofd der zamenzwering, in eene zaal, alwaar hij tegen ieder on- welkom bezoeker meende gewaarborgd te zijn. Hij las een brief van den grootvorst Alexander, waarin de adnslag breedvoerig be- sproken werd. Op geen overrompeling verdacht, wordt hem eens- klaps het papier uit de handen gerukt. Hij keert zich woedend om. -, De keizer staat voor hem, ziet hem glimlagchend aan, en zegt n Wel zoo Een minnebrief?" Graaf Bahlen verliest geen oogen blik zijne tegenwoordigheid van geest, begint te lagchen, neemt den brief terug, en antwoordt eenvoudig «Ja, Sire terwiji hij den brief in den zak steekt. Nu is Pauls nieuwsgierigheid in de hoogs'te mate gaancle gemaakt, en hij steekt de hand uit naar den zak des hovelings. Wat te doen, zonder des keizers argwaan, dat de brief iets anders en gewigtigers dan een mnnebrief was, op te wekken! »Sire 1 ik heb tabak in mijn zak," zegt graaf Pahlen. //Tabak bah roept de keizer uit, »hoe kunt gij zulk ontuig in uw zak dragen en hij verwijdert zich met atschrik, als had hij een slang aangeraakt. Graaf Pahlen was gered, en in den nacht daarop Paul een lijk. Aangaande de werken der Amsterdamsche Kanaalmaatschappij wordt ons het volgende medegedeeld Het werk werd in November voortgezet met 1300 tot 1545 ar- beiders, 15 paarden, 12 lokomotieven met 200 wagens, 5 of 6 sleep- stoombooten, 65 tot 68 groote en 23 tot 50 kleine grondsohouwen, 4 of 5 vletschuiten, 6 of 7 stoombaggervaartuigen, 3 stooinpomp- werktuigen en 2 tot 4 bokken of palentrekkers. Bovendien 5 afzonderlijke ploegen, te zftmen 47 tot 49 werk lieden, bij nacht op de stoombaggervaartuigen. Noordzeehoofden. In het geheel zijn gemaakt 20,141 buiten- blokken (267 in November), bevattenrie 52,440 kub. meter (880 kub. meter in November), en 15,863 binnenblokken (225 in No vember), bevattende 49,575 kub. meter (724 kub. meter in No vember). Het Noorderhoofd was op het eind van November als volgt doorgetrokken Grondstorting van bazalt tot 1057 meter buiten het dum. Bazaltlaag waterpas gevlakt tot 857 meter (22 in November). Groudlaag van betonblokken tot 846.2 meter, tweede laag blokken tot 845.6, derde laag tot 845, vierde laag tot 844.4, vijfdc laag tot 843.8, zesde laag tot 843.2, eerste bovenlaag tot 842.6 en tweede boven- of deklaag tot 842 meter. De verschillende lagen betonblokken vorderden in November ieder 21 meter. De bcSrstweringmuur op bet Noorderhoofd werd gebragt op 6/4 meter lengte.. Het Zuiderhoofd was op bet eind van November als volgt doorgetrokken Grondlaag van bazalt tot 1156 meter buiten het duin. Idem gevlakt tot 714 meter (21 in November). Idem van blokken tot 708.6 meter, tweede laag tot-708, derde laag tot 707.4, vierde laag tot 706.8, vijfde laag tot 706.2, eerste bovenlaag tot 699.6 en tweede boven- of deklaag tot 699 meter. De vijf eerstgenoemde lagen betonblokken vorderden in Novem ber ieder 25 meter, de beide laatstgenoemde ieder 19 meter.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1872 | | pagina 2