Advertentien. SPRmGBEER. - 5 groot f 1,000,000 Gestort Waarborgfonds f 500,000. worden 6000 Prijzen uitgeloot, D. RIEFT, Jtigesonbett. POSTWEZEN: HAARLEMMERMEER. SLOTEN (NOORD-HOLLAND). SLOTEN (FRIESLAND). 1 Prijs van 80,000 80,000 1 75,000 75,000 5 Prijzen 40,000 200,000 2 30,000 60,000 1 Prijs 25,000 25,000 20,000 1 20,000 7 Prijzen 10,000 70,000 7 5,000'. 35,00'0 4 3,000 12,000 7 2,500 17,500 140 1,000. 140,000 ien vele duizenden van c/560, /200, /100, 50,40, enz.zamen uitmakende nog f 1,337,251 Totale terngbetaling 2,071,751 Elk Aandeel loot met minstens f 2. SO uit. 1 15 January 1873 Sectie I, Kavel n°. 1. De borstweringmuur op liet Zuiderhoofd werd gebragt op 517 meter lengte (13 in November). In het geheel werden verwerkt37,821 kub. meter buiten- blokken (1903 in November) en 27,920 kub. meter binnenblokken (1837 in November). Hoofdkanaal. De ontgraving tusschen de Noordzee en het Wijkermeer bedroeg in het geheel 3,550,665 kub. meter, waarvan 40,000 kub. meter in November. In het Wijkermeer waren mpt 1 December gebaggerd 845,000 kub. meter (10,463 in November); in Buitenhuizen 181,423 kub. meter; in het Westelijk Y 960,000 kub. meter (44,981 in No vember). Zijkanaal C Spaarndambeoosten Buitenhuizen). Yoltooid 4679 meter lengte kanaaldijk (240 in November). Zijkanaal D NauernaIn aanleg 1712 meter lengte kanaaldijk (278 in November). Zijkanaal F EalfwegGebaggerd 160,ODO kub. meter (41,880 in November). Kanaaldijken in aanleg over 3261 meter lengte (1463 in Novem ber), opgetrokken tot A.P. ofhooger over 1823 meter lengte (755 in November.) Noordzeesluizen. Gemaakt 13,823 kub. meter metselwerk (726 in November). Gesteld 411 kub. nfeter hardsteen (87 in November). Aangevoerd aan voltooide onderdeelen van sluisdeuren 53,100 kilogram ijzer. Het water in den sluisput werd op ruim 9 meter beneden A.P. gehouden. Braaibrug te Velsen. De beide pijlers zijn voltooid. Het vervaardigen van den bovenbouw aan de fabriek de Prins van Oranje is zoo goed als afgeloopen. Bebalve de leuningen en andere kleine onderdeelen werd al het bewerkte ijzer te Velsen aangebragt. De draaispil en draaibalk of brngdrager, beiden van gesmeed ijzer, werden gesteld. Scheepvaart- en afieatenngsgeul beoosten en bewesten de Oranjeslui- zen. Gebaggerd 125,635 kub. meter, waarvan 10,000 in November. Geplaatst 7 due d'alven (1 iu November). Afsluitdijk bij SchellingwoudeIn November werden in het dijksproflel verwerkt 423 kub. meter klei of zand. Aan de Redactie Een plattelandsbevvoner is allicht geneigd te geloovendat een bewoner van de groote koopstad Amsterdam zeer juist bekend moet zijn met het vertrek der posten uit de hoofdstad. Dat zulks echter niet het geval is, heb ik menigmaal tot mijne teleurstellingdikwijls tot mijne schade ondervonden. Ik vraag om een plaatsje in uw Weelcblad, ten einde het door mij opgemerkte uit te leggenen zoo mogelijk daarmede nuttig te zijn. Het schynt dat vele bewoners der hoofdstad, die over dag drukke zaken hebben (zoo heeren als dames), bij voorkeur den avond gebruikeri tot brieven schrijven. De heeren werpen dan de brieven als zij nog even naar de societeit gaan zelve in de postbus; de dames geven de brieves) aan den knecht, die komt vrngen of mevrouw nog wat te zeggen heeft. Beide meenen dan dat de brief, om het even op vvelk uur zij dien op de post bezorgd hebben, ook dadelijk vertrekt naar zijne bestemming. Als de heeren heden belet gevraagd hebben om morgen voor zich of voor hunne vrienden de Badhoeve te mogen zien, of wel de dames boter hebben be- steld, zijn zij meestal verwonderdsomtijds knorrig, dat zij den volgenden dag op bunne brieven geen antwoord ontvafigen. De geeerde begunstigers weten niet, dat hunne brieven slechts lang na het doen in de bus door de postadministratie verzonden vvordensoms slechts op den derden dag na de verzending aan de bestemming aankomen, en dat dus het antwoord ODmogelijk op den volgenden dag kan vvorden ge- gevenvvanneer de brief nog niet aangekomen isen eerst later besteld. wordt. Dat nu alle briefschrijvers nipt juist weten wanneer de post naan eene kleine gemeente vertrekt, is allicht to begrijpen minder verklaarbaar is het dat de postadministratie zelve dit niet weet. Hoe vreemd dit luiden moge, zulks is werkelijk het geval. Ik gevoel dat zulk eene stelling bevvijs verdient, en ik wil dat geven. Om regt, goed te leeren wanneer de posten van Amsterdam vertrekkenheb ik mij aangeschaft eene Tabel, luidende: „Postkantoor te Amsterdam1 November 1871. Aanwijzing van den tijd waarop de brieven op het kantoor moeten bezorgd zijn om met de eerste gelegenheid te worden verzonden; ge- drukt bij van Bonga C°.Nj^uwendijk. 2 5 cents." Als ik daarin nu opzoek Haarlemmermeerdan vind ik aangegeven; 10 u. 50 in. 's morgens, 8 u. 45 m. 's avonds. Wat nu de verzending 's morgens betreftzij is slechts in zooverre juist, dat de brieven; te 10.50 verzonden, dien dag wel Haarlemmermeer bereikenmaar slechts tot Hoofddorp reizenzij zijn dan moedegaan niet verder, en rusten een nacht aldaar uit. De brieven van 8 u. 45 m. 's avonds gaan met den trein van 9 uren 's avonds naar Haarlemslapen er den nacht op het postkantoor, staan dan den volgenden morgen vroeg op, reizen naar Hoofddorp ontmoeten er de brieven van den vorigen dag 10.50 's morgensen reizen dan genoegelijk en langzaam verder, zoodat zij op den dag, volgende na dien der afzending, omstreeks twaalf uren op den middag, mijn adres, de Badhoevebereiken. Zoo dus iemand in Amsterdam des Maandags avonds 8 u, 50 m. een brief op het groote postkantoor doet naar Haar lemmermeer, dan bereikt die brief zijne bestemming des Woensdags middags ten twaalf ure, en de afstand van Am sterdam is dikwijls slechts een groot uur gaans. In Haarlemmermeer bestaat slechts den postkantoor voor eene gemeente van elf duizend zielen en veertien uren in omtrek. Terivijl ik dit schrijf (op den 7den December 1871) waait er een hevige sneeuwstorm en ootvang ik een berigt, dat er voor mij een aangeteekende brief (verzonden uit Am sterdam) op het postkantoor te Hoofddorp ligt. Nu is dit postkantoor omstreeks twee uren gaans van mijne woning ver- wijderd en Amsterdam ligt slechts op een uur afstands; hadde de afzender dus zijnen brief gehoudenhij hadde beter ge- daan ik kom dikwijls in Amsterdam en zoude den brief beter zelf kunnen afhalen; in Hoofddorp kom ik hoogst zelden een persoon daarhedn te^zenden kost den guldenzijn paard twee guldendus te zamen drie guldendat is op den duur nog al kostbaar. Daar ik zelf niet ver van Sloten woondoe ik veelal daar mijne brieven op de post; dit schijnt velen mijner correspon- dentenals zij dit postmerk op mijne brieven zienop het denkbeeld te brengen dat zij het woord Sloten op het adres behooren te zetten. Daardoor evenwel loopen de brieven gewoonlijk nog langer. Immers, behalve dat de Sloterpost zijne brieven twee uren later bestelt dan die van Haarlemmermeer, is er nog een ander bezwaar. Er zijn in Nede'rland twee plaatsen die Sloten heeten; de eene is eene stad in Prieslandzoo ik meen eene hoofdplaats eener voormalige grietenij; de andere is het dorp in mijne nabuurschap. Het is opmerkelijk, dat de steller van de lijst van het postkantoor te Amsterdam beide plaatsen in het geheel niet kent, althans die niet de moeite waard heeft geacht ze op zijne tijdsaanwijzing te vermelden. Yan elders weet ik dat de po?t naar Sloten (Noord-Hol- land) van Amsterdam vertrekt des morgens 8/2 uren. Nu zoude een eenvoudig burgerman meenen, dat dan de postbode onmiddellijk liep van het postkantoor op den N. Z. Voorburg- wal langs den Overtoom naar Sloten; doch neen, zulks strookt niet met de meer verhevene inziehten der postdirectiezij zendt den bode eerst naar Sloterdijk; deze loopt dan over Osdorp naar Sloten, en dus niet in eene regte lijn, maar in eenen cirkelboog, evenzeer als de brieven van Amsterdam naar Hoofddorp niet regtstreeks daarheen gaan, maar in eenen cirkelboog over Haarlem loopen. Het reizen in cirkelbogen schijnt voor het tegenwoordige geslacht van Nederlanders veel aantrekkelijks te hebbenonze voorouders kenden de Haarlemmerpoort, de Utrechtsehepoort, de Weesperpoort, de Muiderpoortenz. Als men dan naar eene dier stedenbijv. naar Leiden, moest, dan ging men de Leidsehepoort uit, den naasten weg van Amsterdam naar Leiden, over Amstelveen, de hand van Leiden, AalsmeerKudelstaart enz.; wie thans naar Leiden moet, rijdt over Haarlem in eenen cirkel; om van Amsterdam naar 's Hage te gaan, rijdt men per spoorweg, hetzij in eenen cirkel over Haarlemof wel in eenen anderen cirkel over Breukelen en Goudaen zulks niettegenstaande de Haarlem mermeer en andere plassen sedert lang in polders herschapen zijn, waardoor uitnemende regte grindwegen liggenen waar- door met het grootste gemak lijnregte spoorwegen gemaakt zouden kunnen worden. Geen wonder dus dat de kromme weg, die dagelijks door passagiers en goederen gevolgd wordt, ook de weg der brie ven is; geen wonder dat, indien zoogenaamde exprestreinen eenen weg afleggen minstens tweemalen langer dan noodig isde postadministratie den weg der brieven ook zooveel mogelijk verlengt. Dat dit rondreizen der brieven soms al zeer ver gedreven wordt, kan onder anderen hieruit blijkenAls een landbouwer in Leimuiden of Oude Wetering eenen brief wil schrijven aan zijnen buurman in Haarlemmermeer, die aan de andere zijde der Ringvaart woont, en die in twee miouten gaans te be reiken zoude zijn, zou deze brief eerst door de postadmini stratie gezonden worden naar Utrecht, vandaar naar Amster dam, dan op Haarlem, verder op Hoofddorp en dan op Haar lemmermeer, zoodat het in dit geval geen wonder is als zulk een- brief eerst na drie dagen zijne bestemming bereikt. 'Wie gebreken aanwijst in eene administratiedoet wel met tevens, de middelen aan te wijzenom die gebreken te ver- beteren. Ik wil trachten zulks te doen. 1°. De postadministratie zoude de brieven uit Amsterdam naar Haarlemmermeer, in plaats van die ten 9 ure naar Haar lem te zendep, kunnen bezorgen op den trein van 10 u. 45 m. 's avonds; in dat geval konde het uur van husligting mp de post, dat thans 8 u. 45 m. is, worden gesteld op 10 ure, waardoor het publiek aan het groote postkantoor nog vijf kwartier zoude winneu en aan de bussen naar evenredigheid. 2°. De postadministratie zoude pogingen kunnen aanwenden dat het dorp Sloten in Noord-Holland en de stad Stolen in Friesland niet langer denzelfden naam droegen. Daartoe schijnt het dienstig, dat aan het dorp Sloten zijn ware naam worde hergevendie eigenlijk Slochten is en die nog over is in den naam van de rivier de Slochter, bij Slochterdijk, en de Slochterbrug aan den overkant van het IJdien men dezer dagen nog in de wet op de versterkingen heeft kunnen lezen. Zoo deze naamherstelling moeijelijkheden mogt opleveren, zoude het publiek al vast officieel kunnen worden uitgenoo- digd om op de adressen te vermelden of Sloten Noord-Holland dan wel Stolen Priesland als adres wordt bedoeld. 3°.- De postadministratie zoude kunnen vaarwel zeggen aan het stelsel, om de brieven in cirkels te laten reizen. Bij de groote uitbreidingdie aan het lager en middeldaar onderwijs in Nederland gegeven is, schijnt het toch niet te veel van een postdirecteur of inspecteur gevergd, dat hij de waarheid vatte van de stelling. „de regte lijn is de kortste afstand tusschen twee punten." Ook zoude de minister vanfinancien, bij eenigen toeleg", van zijnen collega voor binnenlandsche zaken berigt kunnen verkrijgen, dat de Haarlemmermeer is drooggemaakt en langs uitmuntende wegen zelfs voor rijtuigen bereikbaar is. Indien men dan dagelijks een bode liet loopen, of nog liever een postkar liet rijden in nagenoeg regte lijn van Am sterdam-over den Overtoom, Sloten, Lijnden (Nieuwerkerk) Hoofddorp, Nieuiy-Yennep, Oude Wetering naar Leiden, en op deze verschillende plaatsen postkantoren oprigttezoo zouden de nabijgelegen plaatsen in Haarlemmermeer (Rijk Nieuwerkerk, Burgerveen, Vijfhuizen, Abbenes) en de dorpen en gehuchten daarin liggende, tijdig de brieven kunnen ont- vangen en met keerende post (bijv. bij het avondrit) ant- woorden. Ook Aalsmeer, Leimuiden en omliggende plaatsen, konden dan hunne brieven aan deze regte hoofdroute bezor gen, en niet alleen het brievenverkeer maar ook het telegra- fisch verkeer zoude daarbij winnen. 4°. Het telegrafisch verkeer zoude in Haarlemmermeer beter met het postwezen kunnen worden in verband gebragt; de uren van ontvangst der telegrammen aldus kunnen worden geregeld, dat de gewone postbode met de gewone bestelling ook der telegrammen werd belast. Thans vertrekken de post- boden juist van Hoofddorp op het oogenblik, dat de meeste telegrammen aankomen. Zooals de telegraphie thans in Haarlemmermeer isingerigt, is zij nuttig voor Hoofddorp; Voor alle andere inwoners is zij langwijlig en kostbaar. Als iemand mij uit Amsterdam telegrapheert naar Haarlem mermeer, komt het telegram aan op nabij twee uren gaans afstand van mijne woonplaats, en het moet mij per bode worden bezorgd, die telkens negentig cents "kost. Indien de afzender mij uit Amsterdam zijne boodschap on middellijk per kruijer hadde gezonden, zoude die boodschap mij slechts 50 a 60 cents hebben gekost; de afzender zelf hadde niets betaald en het berigt ware in de helft van den tijd met het begeerde antwoord been en teruggegaan. Ik heb sedert achttien jaren dat ik in Haarlemmermeer woon, ook in mijne vroegere betrekking van burgemeesterer bij de postadministratie herhaaldelijk vruchteloos op aange- drongendat het bezorgen der brieven aldaar spoediger mogt gaan of wel tweemaal daags mogt geschieden; maar steeds te vergeefs; ik wacht dan ook van de tegenwoordige reclame bij de administratie weinig goeds. Zij is onverbeterlijk. Alleen dit hoop ik uit te werken 1°. dat mijne correspondentenals zij op de adressen hun- ner brieven Sloten vermeldener bijzetten Sloten Noord- Holland,- 2°. dat zij letten op den juisten tijd der afzending uit Am sterdam naar Haarlemmermeer, 's avonds 8 u. 45 m. van het groote postkantoor (het loopen der ochtendpost is voor mij geheel doelloos); 3°. dat mijne vrienden uit Amsterdamdie mij iets belang- rijks te zeggen hebben, dat spoed vereischt, in het vervolg niet meer de koninklijke briefpost of den telegraaf gebruiken maar mij eenvoudig (des noods ten mijnen koste) eenen kruijer zenden naar de Badhoeve (bij Sloten) in Haarlemmermeer, die dan op het antwoord wachten kan. Haarlemmermeer, 7 December 1871. Mr. J. P. Amersfoobdt. Geoorloofd ingev. Min. Res. dd. 2 Julij 1870). Loterij ZONDEK NIETEN, met: J? V V V V waaronder I van 3 0,0OO en 1 van J" 20 .OOO. Nog enkele Loten, geldig voor deze en alle I volgende Trekkingen, verkrijgbaar a 2.50 eeilS- gevend geldte Utrecht bij VAN SCHERMBEEK i VAN HALL; te Haarlem bij: J. H. BRINKMAN, i GUEPIN VAN DER VLUGT, W. M. VAN BEMMEL, WESTERKAPPEL 8c HOOFD, C. WEI- 'JENBERGH, IIAARLEMSCHE BANKVEREENI- GING en W. P. VAN WIJK; te Zaandam bij W. .VAN ORDEN en KLAAS VIS JANSZ. C°.te 1 Leiden bij: SCHLETTE FELIX, G. J. ROL- LANDET, en bij de HAARLEMSCI1E BANKVER- 1 EENiGING. Vroeger bij J. WILLEMS bescliikbaarthans bij mij ondergeteekendetegen DEKGELD van 1.50 en 20 Cents KOSTGELD per Dag voor Oude en voor Jonge ZEUGEN 10 Cents, te betalen bij het brengen of uiterlijk bij het halen der Zeug. Januarij 1872.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1872 | | pagina 3